polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
Finał Festiwalu „Obrazy z Conrada”
26 listopada 2017, Warszawa
Mistrzowie instrumentalistyki w cyklu koncertowym „Środa na Okólniku”
29 listopada 2017, Warszawa
Muzyka fortepianowa twórców z warszawskiej uczelni muzycznej
3 grudnia 2017, Warszawa
„Od Elsnera do Moryto”
4 grudnia 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

chór (C)

A B C E F G H I K M O P R S T V W

Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej


ul. Wyspiańskiego 1

70-497 Szczecin

tel. (+48 91) 423 88 88

fax (+48 91) 421 21 88

e-mail: chaps@ps.pl

www: www.chor.ps.pl


Kierownik artystyczny: Szymon Wyrzykowski

Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, założony został w listopadzie 1952 roku, przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora - Jana Szyrockiego (29.XII.1931-9.IV.2003), który do końca pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta chóru. Przez kolejne lata (2003-2006) funkcję Dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Chóru pełnili kolejno: Richard Zielinski z Uniwersytetu Południowej Florydy w USA (2003-2005), z którym zespół na przełomie lutego i marca 2005 roku odbył duże tournee koncertowe po USA, oraz Roman I. Drozd ze Słupska (2005-2006), pod którego kierownictwem pracował nad przygotowaniem Requiem Polskiego Krzysztofa Pendereckiego. Zostało ono wykonane 10 grudnia 2005 roku w Stoczni Szczecińskiej "Nova" pod batutą samego kompozytora. Od października 2006 roku stanowisko Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta objął uczeń profesora Szyrockiego - Szymon Wyrzykowski.
Pierwsze zagraniczne tournee zespół odbył w 1959 roku i od tej pory koncertował w ponad 80 krajach na 4 kontynentach. Pięciokrotnie zapraszany był do USA, oklaskiwano go w Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Chile, Indiach, Tajlandii, Izraelu, na Wyspach Kanaryjskich, na Filipinach i na Kubie, oraz prawie w całej Europie.
Od 1973 roku zespół pracuje na zasadach stowarzyszenia pod nazwą Stowarzyszenie Śpiewacze "Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej", w skład którego wchodzą 80-osobowy zespół koncertujący (główny), 50-osobowy zespół przygotowawczy (tzw. Zespół Młodych) oraz 50-osobowy zespół absolwentów chóru akademickiego - "Collegium Maiorum".
Repertuar zespołu obejmuje zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Wykonuje muzykę różnych epok i stylów, od muzyki średniowiecza i renesansu po utwory spirituals oraz pieśni ludowe różnych narodów. Najchętniej jednak śpiewa muzykę współczesną, w której ma szczególne osiągnięcia. Zapraszany jest często do prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, takich jak: Krzysztof Penderecki, Romuald Twardowski, Jan Wincenty Hawel, Andrzej Koszewski, Marek Jasiński.
Od początku swego istnienia chór współpracuje z Filharmonią Szczecińską, wykonując szereg wielkich dzieł oratoryjno-kantatowych. W ostatnich latach często występuje z orkiestrą "Sinfonia Varsovia", a także z innymi orkiestrami filharmonicznymi wielu miast Polski. Chór jest również częstym gościem Filharmonii Berlińskiej, do której zapraszany jest jako współwykonawca utworów Ludwiga van Beethovena, Giuseppe Verdiego, Felixa Mendelssohna i Carla Orffa. Współpracy z tymi zespołami towarzyszą także znane nazwiska dyrygentów takich jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gary Bertini (Izrael), Bernard Shaw (USA), Ludwig Güttler (Niemcy).
Chór prowadzi także działalność na rzecz uczelni, miasta i regionu, uświetniając swymi występami ważniejsze imprezy kulturalne. Od wielu lat chórowi towarzyszą Polskie Radio i Telewizja, wzbogacając swoje zbiory nagraniami zespołu, rejestrując nie tylko jego występy, ale śledząc także jego rozwój. Wiele wykonań kompozycji polskiej oraz światowej literatury muzycznej zarejestrowanych zostało przez kilkanaście radiofonii zagranicznych. Dorobek chóru to także kilka płyt długogrających, CD i wiele wydawnictw kasetowych. Za swoją działalność w dziedzinie kultury chór otrzymał wiele nagród, odznaczeń i medali zarówno od władz państwowych jak i regionalnych.