polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z Ł

Piotr Sałajczyk,

pianista; ur. 7 stycznia 1982, Warszawa. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Aleksieja Maksymowa, Wiesława Szlachtę, Christophera Wynekena oraz Krystiana Zimermana. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m. in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, Sinfonią Iuventus. Współpracuje z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. Brał udział w wielu festiwalach w Polsce („Warszawska Jesień“, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego i „Chopiniana” w Warszawie, „Ars Cameralis”, „Wratislavia Cantans”, Chanterelle Festival, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal „Kwartet Śląski i jego goście“) i na świecie („Aksamitna Kurtyna” we Lwowie, Lwowski Międzynarodowy Festiwal „Wirtuozi”, Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii, Bejing Modern Music Festival w Chinach, Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, Festiwal im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji). W 2009 roku został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą niemieckich i polskich kompozytorów. Na koncercie finałowym „Warszawskiej Jesieni” w 2011 roku wykonał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej partię głosu syntetycznego w utworze Breaking News Aleksandra Nowaka.

Jako kameralista współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, między innymi Urszulą Kryger, Piotrem Pławnerem oraz Kwartetem Śląskim. Jest również członkiem kwintetu fortepianowego Lasoń Ensemble działającego pod patronatem miasta Mikołowa.

Piotr Sałajczyk jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów (m. in. Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowego Konkursu Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti w Pianello Val Tidone).

Wielokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Jego debiut fonograficzny – płyta z ostatnimi sonatami L. van Beethovena oraz F. Schuberta, wydana przez firmę DUX w listopadzie 2011 roku - został wyróżniony tytułem „Maestro” francuskiego miesięcznika „Pianiste” (nr 72, styczeń-luty 2012).

aktualizacja: marzec 2012

Strona internetowa artysty: www.salajczyk.com