Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marcin Masecki,

pianista, kompozytor i aranżer; ur. 6 września 1982, Warszawa. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych – jego ojciec był klarnecistą, a babka pianistką i pierwszą nauczycielką artysty. Naukę kontynuował w średniej szkole muzycznej w Warszawie. W 2000 roku otrzymał stypendium i wyjechał na studia do Berklee College of Music w Bostonie, które ukończył w 2002 roku.

Już podczas nauki w szkole średniej dołączył do zespołu Alchemik, z którym nagrał cztery albumy. W tym okresie współpracował także z formacją Oxen. W 1998 roku wspólnie z Andrzejem Jagodzińskim nagrał płytę Tribute to Marek&Wacek. Obaj pianiści spotkali się ponownie w studio nagraniowym dwa lata później, pracując wraz z kwaretetm Prima Vista nad albumem Gdzie są filmy z tamtych lat (2000), z nowymi interpretacjami muzyki filmowej z lat 30.

Po ukończeniu studiów i powrocie do Polski Masecki rozpoczął współpracę z takimi artystami, jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak czy Zbigniew Wegehaupt, a także z zespołami Pink Freud, Muzykoterapia i Afro Kolektyw. Dołączył ponadto do grupy artystów, działających wokół niezależnego środowiska improwizatorów i performerów – oficyny LADO ABC. Efektem tej współpracy była solowa płyta Mięso (2007) i dwa lata później Bob (2009). W tym samym roku na rynku ukazał się debiutancki album zespołu Paristetris, który Masecki założył z żoną Candelarią Saenz Valiente oraz multiinstrumentalistą Maciem Moretti. W 2010 roku ukazał się kolejny album tej grupy pt. Honey Darling oraz solowa płyta artysty – John. Równolegle pracował z powołanym przez siebie sekstetem Profesjonalizm nad materiałem na płytę Chopin, Chopin, Chopin, która ukazała się w 2011 roku.

Marcin Masecki koncertuje także jako pianista klasyczny. W kręgu jego szczególnych zainteresowań znajduje się muzyka europejska XVII i XVIII wieku. Wielokrotnie występował, grając kompozycje Ludviga van Beethovena i Domenico Scarlattiego. W 2007 roku rozpoczął pracę nad własną interpretacją Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha. Legendarne dzieło Bacha nagrał na fortepianie przy użyciu starego dyktafonu. Album ukazał się w 2012 roku.

Marcin Masecki jest laureatem licznych nagród. Wraz z Wojtkiem Pulcynem i Grzegorzem Grzybem otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Jazz Siedlce ‘97 oraz drugie miejsce miejsce w konkursie Jazz Sarteano ’98, w Sarteano we Włoszech. Z zespołem Alchemik uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie Jazz Hoeilaart 1998 w Brukseli oraz nagrodę indywidualną dla najlepszego solisty festiwalu. W 2005 roku został laureatem I nagrody i złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie.

Jednym z ostatnich projektów Maseckiego jest Jazz Band Młynarski-Masecki, założony wspólnie z Janem Emilem Młynarskim. W 2017 ukazała się ich debiutancka płyta, Noc w wielkim mieście. W 2018 odbyła się premiera nagranego wspólnie z Barbarą Kingą Majewską albumu Taratil ‘id al-milad, zawierającego sześć polskich kolęd zaśpiewanych w języku arabskim. Jest także autorem muzyki do filmu Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna.

Oficjalna strona artysty: https://marcinmasecki.pl/ 

2013 (md), 2020 (wa)