Polmic - FB

indeks osób (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Wojciech Pławner,

skrzypek, dyrygent; ur. 8 października 1984, Łódź. Brat Piotra Pławnera. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Do 2002 roku był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w klasie Zenona Płoszaja. W roku szkolnym 2002/2003 uczył się w Państwowym Liceum Muzycznym im. Zenona Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza. Tam też otrzymał świadectwo maturalne z wyróżnieniem. Studiował na Universität Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Igora Ozima oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Gerharda Schulza. W 2012 ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej. W 2018 roku ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Marka Pijarowskiego, oraz dyrygenturę chóralną w klasie prof. Bogdana Goli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, obie specjalności z wynikiem celującym. Ukończył również Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2014).

Brał udział w licznych krajowych i zagranicznych kursach muzycznych m.in. w Żaganiu, Łańcucie, Gdańsku, Lehrte, Überlingen, Weimarze i Lichtenbergu. Uczył się tam pod kierunkiem takich profesorów, jak Zenon Płoszaj, Hermann Krebbers, Sherban Lupu, Wolfgang Marschner, Igor Ozim, Christiane Hutcap, Marina Jaszwili, Krzysztof Węgrzyn, Mirosław Ławrynowicz, Barbara Górzyńska i Wanda Wiłkomirska. Doskonalił swoje umiejętności na kursach dyrygenckich pod kierunkiem Jacka Kaspszyka, Rafała Jacka Delekty, Jonathana Bretta i Macieja Żółtowskiego.

Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury, a także laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. Przez szereg lat był też podopiecznym, a następnie stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Od najmłodszych lat brał udział w wielu konkursach wykonawczych. Już jako niespełna dziesięciolatek w maju 1994 roku zajął II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie im. Janiny Garści dla uczniów klas skrzypiec Szkół Muzycznych stopnia podstawowego w Stalowej Woli. W grudniu 1995 roku został laureatem I miejsca na X Konkursie Młodych Skrzypków Regionu Łódzkiego, zaś w maju roku następnego zajął III miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz Szkół Muzycznych I stopnia we Wrocławiu. W kwietniu 1997 roku zdobył Grand Prix oraz „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec Szkół Muzycznych Pierwszego Stopnia w Olsztynie. We wrześniu 1999 roku zajął II miejsce w grupie wiekowej do 17 lat na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, zaś w marcu 2001 roku został laureatem I miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec i altówki Szkół Muzycznych drugiego stopnia w Elblągu. Także w 2001 roku zajął II miejsce w grupie wiekowej 15-17 lat na III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków im Louisa Spohra w Weimarze. W maju 2004 roku zdobył nagrodę publiczności na Internationales Kärntner Sparkasse Musikstipendium w Velden w Austrii, zaś w sierpniu tego samego roku otrzymał tytuł „ESTA Student of The Year Award“ (tytuł Studenta Roku), przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych na konferencji w Rotterdamie. We wrześniu 2004 roku uzyskał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na XI Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach w Austrii, a miesiąc później wystąpił w Liederhalle (Beethovensaal) w Stuttgarcie, wykonując wraz z Schüler-Symphonie-Orchester Stuttgart, Koncert skrzypcowy D-dur Brahmsa. W 2006 roku został finalistą XIII Międzynarodowegom Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a w 2008 roku - zwycięzcą Stefanie Holl – Violinwettbewerb w Wiedniu.

Otrzymał wyróżnienia na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu (2013) oraz na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016).

Jako skrzypek występował z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus". W marcu 2005 roku brał udział w Manoel Theatre’s BoV Opera Festiwal 2005 na Malcie oraz - jako najmłodszy solista wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej - w IX Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertował w wielu miastach Polski, jak również w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji i w Japonii. Jako muzyk orkiestrowy współpracował m.in. z takimi orkiestrami, jak Sinfonietta Baden, Austrian Festival Symphony Orchestra, Wiener Klang Orchestra, Tonkünstler Orchestra i Mozarteumorchester Salzburg.

W swoim dorobku fonograficznym ma płytę z II Koncertem skrzypcowym d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego nagraną wspólnie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej (DUX) oraz nagrany wspólnie z bratem Piotrem krążek z utworami Henryka Wieniawskiego (Polmusic).

Jako dyrygent występował m. in. z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Łodzi, Katowicach, Kielcach i Zielonej Górze oraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. W sezonie artystycznym 2019/2020 brał udział w programie „Dyrygent-rezydent”, realizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca, współpracując z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

W latach 2015-2017 prowadził działalność pedagogiczną jako dyrygent orkiestry szkolnej oraz nauczyciel gry na skrzypcach w Zespole Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, a od 2017 prowadzi orkiestrę symfoniczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Pełni funkcję dyrygenta części warszawskiej Chóru Żydowskiego CLIL (od 2014). W 2018 roku objął stanowisko asystenta w klasie dyrygentury chóralnej prof. Bogdana Goli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

aktualizacja: 2006 (ai), 2010 (mk), 2020 (wa)