polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
III Festiwal Kwadrofonik
14–15 grudnia 2017, Warszawa
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”
15–17 grudnia 2017 roku, Sopot
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Mariusz Patyra,

skrzypek; ur. 21 listopada 1977, Orzysz. Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Kształcił się pod kierunkiem A. Hoffmanna w Olsztynie, prof. J. Kucharskiego w Warszawie i prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hanowerze. Obecnie studiuje u prof. Iny Kertscher w Hanowerze i maestra Salvatore Accardo w Cremonie.
Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Józsefa Joachima w Hanowerze, finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariego w Cremonie (1998) oraz laureatem czwartej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense (Dania). W 2000 roku otrzymał specjalne wyróżnienie Odense Symphony Orchestra. W 2001 roku jako pierwszy Polak został zwycięzcą „Premio N. Paganini” w Genui, gdzie przyznano mu też nagrodę specjalną za najlepszą interpretację Kaprysów Niccolo Paganiniego i nagrodzono kopią skrzypiec „Il Cannone” należących do wielkiego wirtuoza.
Występował z koncertami i recitalami w Europie (Polska, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Rosja, Austria), Japonii i Stanach Zjednoczonych. Grał m.in. z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filharmonica Marchigiana, Orkiestrą Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia “Amadeus”, z Filharmonią Narodową w Warszawie.
Artysta gra na skrzypcach, będących kopią instrumentua Guarneri del Gesu 1733, zbudowanych przez Christiana Erichsona (Hannover 2003), jak również na kopii "Il Cannone" 1742, autorstwa Johna B. Erwina (Dallas 2000).

Strona internetowa artysty: www.mariuszpatyra.org