Polmic - FB

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marzena Diakun,

dyrygentka; ur. 3 kwietnia 1981, Koszalin. Ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Mieczysława Gawrońskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2005). Swoje umiejętności dyrygenckie doskonaliła podczas studiów podyplomowych pod kierunkiem Urosa Lajovica na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (2006). Studiowała również w Coservatorium Saxion Hogeschool w Enschede w Holandii dyrygenturę u Kerry Woodwarda i latin percussion w klasie Nippy Noya. W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, promotorem pracy był prof. Tomasz Bugaj. W 2017 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Była stypendystką Ministra Kultury. W 2015 roku została uhonorowana stypendium Marin Alsop Taki Concordia Fellowship promującym najlepsze kobiety dyrygentki na świecie.

Brała udział w ogólnopolskich kursach dyrygenckich Jerzego Salwarowskiego (1999), Marka Tracza (2001) i Gabriela Chmury (2003), a także międzynarodowych kursach pod kierunkiem Colina Mettersa, Howarda Griffithsa i Davida Zinmana w ramach Orpheum Conductors Master Class w Zurychu (2003) oraz Kurta Masura na I Mistrzowskich Kursach dla Dyrygentów (2004).

Marzena Diakun jest laureatką II wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku w 2006 roku, nagrody dla najlepszego Polaka na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz II nagrody na 59. Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu "Praskiej Wiosny" (2007). W 2008 roku była półfinalistką Quadaques Orchestra Competition w Barcelonie. W 2012 roku została laureatką Srebrnej Batuty IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Wielokrotnie dyrygowała zespołem składającym się ze studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Katowicach i w Krakowie. Dwukrotnie poprowadziła finałowy koncert XVII i XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Koszalinie (w 2002 roku odbył się jej debiut dyrygencki w ramach tego Festiwalu).

Jako dyrygent gościnny współpracowała między innymi z orkiestrami Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Wrocławskiej, Zielonogórskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Filharmonii Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Connecticut Chamber Viruosi, orkiestrą Sinfonietta w Žilinie, Filharmonie Bohuslava Martinů w Zlín, Berg Orchestra w Pradze, Orchestre de la Suisse Romande, Liverpool Philharmonic, Bournemouth Symphony Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia w Pradze, Jeaner Philharmoniker, Deutsche-Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, Staatsorchester Rheinische Philharmonie, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National de Lyon, Orchestre de Chambre de Paris, Orchestre National de Montpellier, Orquestra Sinfónica de Estado de São Paulo, Nordiskakammarorkestern, Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias, Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, Göteborg Opera, Presidential Symphony Orchestra w Ankarze, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası.

W 2006 roku Marzena Diakun była asystentem Andreya Boreyki w Berner Symphony Orchestra (Szwajcaria). W latach 2009-2012 była pierwszym dyrygentem hiszpańskiego zespołu muzyki współczesnej „Smash Ensemble”, z którym dokonała wielu prawykonań muzyki hiszpańskich kompozytorów podczas koncertów w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Litwie. W roku 2012 została asystentem Richarda Rosenberga podczas National Music Festival w Chestertown (USA) i poprowadziła serię koncertów z orkiestrą festiwalową. W 2015 roku otrzymała stypendium Boston Symphony Orchestra na staż jako dyrygent–astystent podczas prestiżowego Tanglewood Music Festival w USA. Następnie pełniła funkcję dyrygenta-asystenta w Orchestre Philharmonique de Radio France (2015-2017) i dyrygowała serią koncertów zespołu transmitowanych we francuskim radiu oraz medici.tv. W 2016 podczas festiwalu „Nowe Horyzonty" we Wrocławiu poprowadziła polską premierę opery Zagubiona Autostrada Olgi Neuwirth. W 2019 roku zadebiutowała na estradzie salinkoncertowej Muziekgebouw w Amsterdamie z Asko|Schönberg Ensemble. W 2021 objęła stanowisko dyrektor artystycznej i głównego dyrygenta Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid.

Od 2011 roku jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury symfoniczno-operowej.

Uhonorowana została nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina „Artysta Roku” 2012, „Koszalińskim Orłem” (2012), nagrodą „Kreatywni Wrocławia" (2015). Otrzymała Paszport „Polityki" w dziedzinie Muzyka poważna za 2016 rok.

aktualizacja: 2012 (ai), 2022 (wa)

Strona internetowa artystki: www.diakun.com