Polmic - FB

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Michał Dmochowski,

wiolonczelista, kameralista i pedagog; ur. 26 grudnia 1977, Warszawa. Studiował grę na wiolonczeli w klasie Kazimierza Michalika w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem w 2000. W 1998 otrzymał stypendium Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie, gdzie kształcił się przez trzy lata u Fransa Helmersona i Natalii Szachowskiej. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Bernarda Greenhouse’a, Tobiasa Kühne’a, Janosa Starkera, Borisa Pergaminschikova, Milosa Sadlo, Natalii Gutman, Hatto Beyerle, Ralpha Gottoniego, Aleksandra Bondurjanskiego i Imre Rohmana.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów, takich jak im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, Przesłuchań Wiolonczelowych w Elblągu, Wettbewerb für Violoncello w Liezen (Austria), I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Warszawie (obecnie im. Witolda Lutosławskiego), Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Toledo (Hiszpania), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Ponadto otrzymał tytuł najlepszego studenta w katedrze wiolonczeli Fransa Helmersona, który osobiście wręczyła mu Królowa Hiszpanii Zofia. W 2007 został stypendystą Japońskiej Fundacji Muzycznej „JESC”.
Michał Dmochowski koncertował jako solista i kameralista w Polsce, krajach europejskich (Hiszpania, Portugalia, Belgia, Holandia, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Litwa, Włochy, Grecja) oraz na Dominikanie, w Chinach, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Grał z orkiestrami: Orkiestra Filharmonii Lubelskiej, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Orquesta Sinfonica Nacional de Dominicana, Camerata de La Mancha, Orquesta de Camara Andres Segovia, Orquesta Sinfonica de Malaga o Artistas Civitas. Współpracował z takimi artystami, jak Gérard Caussé, Paul Meyer, Radovan Vlatkovic, Jose Maria Gallardo del Rey, Teresa Berganza, Frans Helmerson, Jens Peter Maintz, Philippe Muller, Tsuyoshi Tsutsumi, Zakhar Bron, Jörg Widmann, Siegfried Mauser, Alexander Anissimov, Enrique Garcia Asencio, Hansjörg Schellenberger, Zsolt Nagy, José Maria Florêncio, Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz oraz Jerzy Salwarowski. Występował w Filharmonii Narodowej i Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Częstochowskiej, jak również w Auditorio Nacionale, Fundacion Juan March i Academia Bellas Artes w Madrycie, Teatro Monumental i Teatro Liceo w Barcelonie, Auditorio w Saragossie, Palacio w Santander, Teatro Fraga w Vigo, Filharmonii w Burgos, Teatro Cuyas w Las Palmas, Auditorio di Roma, Opéra Comique w Paryżu, Filharmonii Narodowej w Wilnie, Filarmonica w Santo Domingo, Teatro Polis w Pekinie, Pick Staiger Hall w Chicago. Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. Warszawskiej Jesieni, jak również festiwalach w Toledo, Seulu, Flandres.
Jego repertuar jest rozbudowany i zawiera wszystkie znaczące sonaty oraz koncerty od epoki baroku do współczesności. Wiele utworów wiolonczelowych zostało przez artystę prawykowanych i jemu dedykowanych.
Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, hiszpańskiego radia i telewizji, Tele Cinco oraz telewizji litewskiej. W 2006 ukazała się płyta artysty, nagrana wspólnie z pianistą Grahamem Jacksonem (z którym współpracuje od 2001) dla wytwórni płytowej DUX z sonatami Witolda Szalonka, Zygmunta Stojowskiego, Jerzego Bauera i Aleksandra Tansmana. Zrealizowane wcześniej nagrania płytowe zawierają sonaty Richarda Straussa i Sergiusza Rachmaninowa, a także Trio d-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy. W 2011, wspólnie z grupą La Maestranza, przygotował płytę dla Deutsche Grammophon z muzyką hiszpańską XX wieku z wpływami flamenco (My Spain).
Michał Dmochowski w 2000 objął stanowisko profesora wiolonczeli w Konserwatorium Muzycznym im. Jacinto Guertero w Toledo. W rok później wygrał konkurs na stanowisko profesora-asystenta w jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych w Europie. Od tej momentu wykłada w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie, w katedrze wiolonczeli Natalii Szachowskiej. Od 2001 prowadzi również letnie kursy mistrzowskie w Hiszpanii i Polsce, a jego studenci są laureatami krajowych oraz międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Od 2005 pełni funkcję dyrektora artystycznego Fundacji Garcia Fajer w Calahorra oraz Międzynarodowych Kursów Wiolonczelowych w Toledo, a od 2009 także Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich „Pro Bono Musicae” w Bielsku-Białej, w ramach których młodzi muzycy z Polski i zagranicy szkoleni są przez wybitnych pedagogów reprezentujących najbardziej prestiżowe uczelnie muzyczne świata. Jest współzałożycielem Międzynarodowego Centrum Edukacji Mistrzowskiej, które jako pierwsze w Polsce wcieliło w życie program kursów mistrzowskich, prowadzonych w fundowanych przez Unię Europejską placówkach edukacji muzycznej. Od 2009 jest solistą hiszpańskiego Plural Ensemble, również solistą multikulturowego zespołu wiolonczelowego Octeto Ibérico, założonego przez Eliasa Arizcurena w 1989 przy współudziale Mstislava Roztropovicha i Yo-Yo-Ma.
Dzięki uprzejmości „Janine Wildhage & Christophe Landon Rare Instruments” artysta gra na instrumencie Fabrizio Senta z ok. 1670.

aktualizacja: maj 2012

Strona internetowa artysty: michaldmochowski.com