Polmic - FB

animatorzy (R)

A B C D F G J K L Ł M N O P R S T W

Andrzej Rozbicki,

dyrygent, instrumentalista i pedagog, popularyzator polskiej muzyki w Kanadzie i USA; ur. 20 października 1948, Lidzbark Warmiński. Jest absolwentem dwóch wydziałów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Wydziału Wychowania Muzycznego (1976) i Wydziału Instrumentalnego w klasie fagotu prof. Kazimierza Piwkowskiego (1977). Studia dyrygenckie kontynuował w Holandii w Maastricht Conservatory oraz w USA w Michigan State University.

Pracę jako dyrygent rozpoczął w 1977 roku, kiedy to został mianowany dyrygentem dwóch orkiestr: Z. M. Ursus w Warszawie i Huty Szkła w Wołominie. W roku 1981 Reprezentacyjna Orkiestra Huty Szkła w Wołominie pod jego batutą otrzymała II i III nagrodę na Światowym Konkursie Muzycznym w Kerkrade w Holandii. W roku 1983 Andrzej Rozbicki otrzymał II nagrodę na konkursie Janitsjarfestivalen w Hamar w Norwegii. W latach 1984-85 był dyrygentem Bremen Symphony Orchestra i Dyrektorem Muzycznym Westerstede Stadtorchester w Niemczech.

Do Kanady przyjechał w 1985 roku i od chwili przyjazdu do dnia dzisiejszego pracuje w szkołach kanadyjskich. Przez pierwsze trzy lata pobytu był rownież organistą i dyrygentem chóru „Harfa” w największej polskiej Parafii w Kanadzie w kościele Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga. Obecnie kieruje wydziałem muzycznym w Bishop Marrocco Arts High School w Toronto.

Andrzej Rozbicki jest fundatorem i był dyrygentem przez pięć lat Brampton Symphony Orchestra. Od 1985 roku prowadził z wielkimi sukcesami polskie chóry w Kanadzie: Chór "Harfa" Mississauga - złoty medal na światowym festiwalu w Koszalinie (1988), Chór "Symfonia" Hamilton - I miejsce, Puchar Kardynała Hlonda i nagroda dla najlepszego dyrygenta w 44 Konkursie Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce - New York (1995). Z chórami z Mississauga i Hamilton odbył wiele tournee koncertowych, w tym do Polski, USA i Włoch. W roku 1995 Rozbicki został wybrany na trzyletnią kadencję Naczelnym Dyrektorem Muzycznym Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Obecnie pracuje z chórem "Polonia Singers" oraz z profesjonalną, założoną przez siebie w 1994 roku Celebrity Symphony Orchestra w Toronto. Zespoły te wystąpiły w wielu premierowych widowiskach muzycznych: Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza, Woła nas Pan Włodzimierza Korcza, Warsaw Concerto, Trzy Soprany, Virtuoso & Joy, Orawa, w koncertach prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego Gwiazdy polskiej opery i operetki, Parade of Tenors, Polish Heart, Chopin Celebration i Paderewski Celebration z Piotrem Palecznym, Victoria z III Symfonią Henryka Mikołaja Góreckiego z solistką Zofią Kilanowicz, The Polish Tenors, The Best of Ochman i Viva Carnival z solistami: Vadimem Brodskim, Wiesławem Ochmanem i Barbarą Kubiak.

W programach Toronto Celebrity Symphony Orchestra wystepują często zapraszani polscy soliści: Konstanty Andrzej Kulka, Rafal Bartmiński, Tadeusz Szlenkier, Zbigniew Macias, Dariusz Stachura, Ryszard Wróblewski, Zofia Kilanowicz, Iwona Tober, Roma Owsińska, Małgorzata Idzik, Adam Szerszeń, Joanna Cortes, Bogusław Morka, Maria Knapik, Aleksandra Stokłosa, Włodzimierz Korcz, Jacek Wójcicki, Juliusz Ursyn-Niemcewicz, Katarzyna Dondalska, Grażyna Brodzińska, Aleksander Teliga, Iwona Hossa, Marta Abako, Jagna Jedrzyńska, Paweł Skałuba, Adam Zdunikowski oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego i „Affabre Concinui” z Poznania. W maju 1998 w Chicago podczas 45 Zjazdu ZSPA prowadzony przez Andrzeja Rozbickiego chór "Polonia Singers" z Toronto zdobył trzy główne nagrody. Andrzej Rozbicki otrzymał ponownie nagrodę dla najlepszego dyrygenta konkursu. Dyrygował on również głównym koncertem Zjazdu w którego programie była amerykańska premiera utworów Krzesany, Angelus i Victoria Wojciecha Kilara z udziałem 500 śpiewaków i Chicago Symphony Orchestra. Rozbicki często dyryguje gościnnie w USA. Prowadził wielokrotnie New York Festival Symphony Orchestra, zawsze promując polska muzykę i polskich solistów. W sierpniu 2000 roku był gościem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, gdzie na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego dyrygował Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną w koncercie Polscy Tenorzy w obecności 10000 widzów.

Rozbicki zasiada w radach artystycznych i jury licznych konkursów chórów i orkiestr szkolnych w Kanadzie i USA. Jest współorganizatorem cyklicznego koncertu „Młodych Talentów” w Mississauga.

Za wieloletnią pracę otrzymał wiele wyróżnień: "Zasłużony Działacz Kultury" (1984), Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1998), "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (1994), Tytuł "Człowieka Roku 1996" w Toronto, Złoty Krzyż Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie (1997), Odznakę Milenijną Miasta Toronto (2000). W marcu 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" oraz Złotą Odznaką Honorową Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Ponadto w maju 2006 roku otrzymał prestiżowa nagrodę University of Toronto "Oustanding Associate Teacher Award 2005-2006", przyznaną mu jako wybitnemu wykładowcy przez instytut badań pedagogicznych - Ontario Institute for Studies in Education (OISE). W roku 2007 otrzymał Medal „Pro Memoria”.

Jest „Członkiem Honorowym” Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce, gdzie w latach 1996-1999 pełnił funkcję Generalnego Dyrektora Muzycznego, a także członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

W grudniu 2007 Andrzej Rozbicki uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Strona internetowa artysty: www.rozbicki.com