Polmic - FB

wykonawcy (Ł)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Rafał Łuc,

akordeonista; ur. 21 grudnia 1987, Wrocław. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie akordeonu Zbigniewa Łuca. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie akordeonu dr hab. Zbigniewa Łuca – dyplom z wyróżnieniem - oraz Royal Academy of Music w klasie akordeonu prof. Owen’a Murray’a, którą ukończył jako drugi najlepszy student otrzymując nagrody Lady Theodore Holland Prize i Bache Fund Prize za swoje osiągnięcia.  W latach 2006-2008 studiował również w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie akordeonu Zbigniewa Ignaczewskiego. W kwietniu 2015 otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.

Był wielokrotnym stypendystą Samorządu Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska oraz trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2004 i 2006). W styczniu 2008 roku został laureatem V edycji programu stypendialnego Młoda Polska. Był również wieloletnim podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą m.in. u takich profesorów, jak: Friedrich Lips (Rosja), Matti Rantanen, Mika Vayrynen (Finlandia), Claudio Jacomucci (Włochy), Vojin Vasovic (Serbia), Richardas Sviackevicius (Litwa), Joachim Pichura, Bogdan Dowlasz i Jerzy Jurek oraz w warsztatach prowadzonych przez zespół Motion Trio. Brał także udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez światowej sławy trębacza Reinhold’a Friedrich’a.

Od najmłodszych lat wykazywał predyspozycje do gry na akordeonie, biorąc udzial w konkursach, występując na koncertach solo i z towarzyszeniem orkiestry w Polskim Radio oraz na wielu koncertach środowiskowych. W maju 2010 roku jako finalista konkursu Young Concert Artists Trust (wybrany ze 120 osób) zagrał w jednej z najsłynniejszych sal świata, Wigmore Hall. Ponadto otrzymał dwie nagrody w konkursie Ibla Grand Prize oraz III miejsce i nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego (2010). Z altowiolistą Ian’em Anderson’em tworzy Duo Van Vliet, który w marcu 2011 dotarł do finału konkursu Royal Over- Seas League, a w listopadzie 2011 został zwycięzcą XIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Jaworze.

Koncertował w Polsce oraz za granicą (Czechy, Słowacja, Dania, Szwecja, Niemcy, Węgry, Anglia). W kwietniu 2003 roku wystąpił po raz pierwszy jako solista z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, a w maju 2004 – z orkiestrą na 8. Europejskim Muzycznym Festiwalu Młodzieżowym w Malmo i Kopenhadze. W styczniu 2009 roku wystąpił w prestiżowej londyńskiej sali koncertowej – Purcell Room, Southbank Centre, jako laureat Park Lane Group Competition, dokonując światowej premiery kompozycji Squeezy Gilesa Swayne’a. Wystąpił na koncercie EXPO 2010 Wrocław "Szansa dla Polski", organizowanego w Warszawie i we Wrocławiu, w słynnym kościele St. Martin in the Fields, Colston Hall w Bristol’u, a także wykonał partię akordeonu w monumentalnym dziele Prokofiewa – Kantacie na 20 rocznicę Powstania Październikowego – z Orkiestrą Symfoniczną Miasta Birmingham i Orkiestrą Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga pod batutą Valery'ego Gergieva. W kwietniu 2011 dokonał debiutu w Stanach Zjednoczonych grając m.in. w słynnej sali koncertowej Carnegie Hall, Weill Hall, a w czerwcu 2011 z koreańską wiolonczelistką Hau-Eun Kim nagrał płytę z dziełami Bacha i Piazzolli, która została wydana przez wytwórnię Universal Music. W czerwcu 2015 nakładem DUX ukazała się solowa płyta Rafała acc++ca z utworami na akordeon i elektronikę wrocławskich kompozytorów. Debiutancka płyta CD duetu Duo Van Vliet zawiera utwory Dowlanda, Brittena, Hosokawy (2017).

Ważną część jego działalności artystycznej stanowi muzyka kameralna. Regularnie występuje z wiolonczelistką Jessicą Hayes, a także współpracuje z takimi zespołami, jak London Contemporary Orchestra i Azalea Contemporary Ensemble.

Współpracuje także z kompozytorami, prezentując nowy repertuar akordeonowy – prawykonał nowe utwory solowe i kameralne Cezarego Duchnowskiego, Grzegorza Duchnowskiego, Pawła Hendricha, Aleksandra Nowaka, Juliana Philipsa, Jacka Sotomskiego, Marty Śniady, Mikołaja Laskowskiego, Rafała Zalecha, Adama Porębskiego, Gavina Higginsa, Nicholasa Martina, Diany Burell, Davida Gortona  m.in. na festiwalach takich jak BBC Proms, Musica Polonica Nova, Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna. W listopadzie 2015 Rafał brał udział w prawykonaniu najnowszej opery Georga Friedricha Haasa Morgen und Abend w Royal Opera House w Londynie.

Jako solista i muzyk orkiestrowy współpracował z wieloma uznanymi dyrygentami, m.in. Valerym Gergievem, Alexandrem Walkerem, Christopherem Austinem, Mieczysławem Gawrońskim, Łukaszem Borowiczem, Janem Walczyńskim, Wojciechem Rodkiem, Marcinem Wolniewskim, Peterem Wegenerem, Semyonem Bychkovym, Pierre-Andre Valadem, Baldurem Brönnimannem, Michaelem Boderem, Lionelem Bringuierem, Ernstem Kovacićem, Szymonem Bywalcem, Janem Walczyńskim, Maciejem Koczurem.

Gra na koncertowym akordeonie - Pigini Sirius Millenium, uważany za jeden z najlepszych na świecie, który wykonany został na specjalne zamówienie.

aktualizacja: styczeń 2017 (wa)