Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Listopadowe rocznice

  • 1 listopada – mija 70 rocznica urdzin pianisty i kompozytora Andrzeja Czajkowskiego (1935-1982)
  • 3 listopada – przypada 90 rocznica urodzin kompozytora, wieloletniego wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku - Henryka Hubertusa Jabłońskiego (1915-1989)
  • 10 listopada – mija 15 rocznica śmierci kompozytora i pedagoga Tadeusza Natansona (1927-1990)
  • 18 listopada – 55 urodziny obchodzi kompozytorka Małgorzata Hussar
  • 23 listopada - przypada 60 rocznica urodzin kompozytora Andrzeja Bieżana (1945-1983)
  • 27 listopada - dwóch kompozytorów świętuje urodziny: 70-te - Adam Sławiński oraz 65-te - Maciej Małecki


Royal String Quartet zaprasza na II Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartesencja", który odbędzie się w dniach 3-6 listopada 2005 roku w Fabryce Trzciny w Warszawie.
Po raz pierwszy Festiwal "Kwartesencja” odbył się w dniach 9-12 września 2004 roku. Royal String Quartet, który pełni jednocześnie funkcję organizatora i dba o artystyczną stronę imprezy, wystąpił na nim wraz z zaproszonymi gośćmi. Byli wśród nich: pianista Wojciech Świtała, gitarzysta Michał Nagy, akordeonista Klaudiusz Baran oraz Kwartet Camerata. „Kwartesencja” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mediów, zgromadziła komplet publiczności na koncertach i została uznana Wydarzeniem Roku 2004 przez magazyn "WiK" (Warszawa i Kultura). To skłoniło organizatorów do kontynuowania starań i uczynieniu festiwalu imprezą coroczną.
Program tegorocznej edycji festiwalu obejmie cztery koncerty, które wypełnią utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna, Franciszka Schuberta, Antona Weberna, Beli Bartóka, Grażyny Bacewicz oraz Krzysztofa Herdzina. Wśród wykonawców, obok Royal String Quartet, znajdzie się także Lutosławski Piano Duo i duet perkusyjny Hob-beats, a także soliści: francuski altowiolista Antoine Tamestit oraz polscy artyści: wiolonczelista Tomasz Strahl, pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin, saksofonista Michał Kulenty, kontrabasista Marcin Murawski i perkusista Cezary Konrad.

Więcej


Dnia 5 listopada 2005 roku w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska konferencja metodyczno-naukowa Muzyka polska XX wieku. Szczegółowy program konferencji jest dostępny w dziale kursy - sesje. Organizatorami tego wydarzenia są: Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Centrum Edukacji Artystycznej – Region Wielkopolski oraz Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu.


Piętnasty Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie zatytułowany Muzyka Średniowiecza, Renesansu, Baroku na instrumentach z epoki odbędzie się w dniach 29 października - 4 grudnia 2005 roku. Festiwal, zainicjowany w 1991 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Muzyki Dawnej, stał się jedną z najważniejszych form aktywności muzycznej Zamku Królewskiego. Ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem warszawskiej publiczności jest także forum prezentacji polskich zespołów muzyki dawnej grających na instrumentach z epoki. Każdy z koncertów ma swój temat, a całość programu odzwierciedla po części bogactwo spuścizny muzycznej przeszłości.

Więcej


W okresie od 29 października do 19 listopada 2005 roku w Kościele Ewangelicko - Augsburskim (przy pl. Małachowskiego) w Warszawie odbędzie się Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla". W ramach festiwalu odbędą się cztery cotygodniowe koncerty - w soboty: 29 października oraz 5, 12 i 19 listopada o godz. 19.00. Jako soliści wystąpią renomowani organiści - Emilia Dziubińska i Jerzy Dziubiński, zdobywcy "Prix de Virtuosite" Konserwatorium w Genewie. Oboje koncertowali w kraju oraz 15 krajach europejskich, dokonali wielu nagrań radiowych i płytowych. Jerzy Dziubiński jest laureatem nagrody Neue Bach-Gesellschaft z Lipska. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Warszawie. Solistom towarzyszyć będzie zespół "Concerto Avenna" pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego.
Celem projektu jest przedstawienie warszawskiej publiczności, bodaj po raz pierwszy, kompletu szesnastu koncertów organowych Jerzego Fryderyka Händla. Ogromnym atutem przedsięwzięcia jest możliwość zaprezentowania utworów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy „Bracia Hillebrant”. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki. Tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla" zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Dla emerytów, studentów i uczniów - wstęp wolny.

Więcej


Premiera opery Curlew River Benjamina Brittena do libretta Williama Plomera odbędzie się w sobotę, 5 listopada 2005 roku o godz. 19.15 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Przedstawienie obejrzymy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Reżyserii spektaklu podjął się Niemiec - Axel Weidauer, a autorem scenografii jest pochodzący z Berlina Moritz Nitsche. Wśród wykonawców premierowego przedstwienia zobaczymy natomiast polskich artystów: Jacka Laszczkowskiego, Mariusza Godlewskiego, Jarosława Bręka, Adama Kruszewskiego oraz Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Spektakl powstaje w kooprodukcji z Oper Frankfurt.
Na początku lat 60-tych Benjamin Britten oglądał w Tokio spektakl teatru nō - Sumidigawa według tekstu Juro Motomasy z 1430 roku. To doświadczenie stało się bezpośrednim impulsem do powstania w 1964 roku Curlew River - fascynującego misterium o przebaczeniu, w którym łączą się tradycje japońskiego teatru z myślą chrześcijańską. Do kościoła wchodzą mnisi intonując wieczorny hymn. Zaczynają przedstawienie. Oto przewoźnik wiezie pielgrzymów do słynącego z cudów grobowca. Dołącza do nich szalona kobieta, która wierzy, że w tym grobie pochowany został jej syn - rok wcześniej uprowadzony i zamordowany. Słychać dziecięcy głos...

Spektakl zostanie powtórzony 8 i 12 listopada oraz 12 i 19 lutego 2006 roku. Jako soliści wystąpią: w roli Szalonej - Jacek Laszczkowski (5, 12 XI), Adam Zdunikowski (8 XI, 12 II) i Rafał Bartmiński (19 II), w roli Przewoźnika - Mariusz Godlewski (5, 12 XI, 12 II) i Andrzej Witlewski (8 XI, 19 II), jako Opat - Jarosław Bręk (5, 8, 12 XI, 12 II) i Mieczysław Milun (19 II), a jako Podróżny - Adam Kruszewski (5, 12 XI, 12 II) i Grzegorz Pazik (8 XI, 19 II).

Przedstawienie Curlew River Benjamina Brittena jest pierwszym z nowego cyklu obecnego na Scenie Kameralnej warszawskiego Teatru Wielkiego - Terytoria. Cykl ten z założenia ma być prezentacją niemal nieobecnych w polskich teatrach XX- i XXI-wiecznych dzieł operowych i baletowych – nowoczesnych, wyrafinowanych, teraźniejszych, sięgających po skrajne, nieraz graniczne stany emocjonalne. Ich inspiracją były zwykle wielkie dzieła literackie. Ich muzyka nie pozwala o sobie zapomnieć. Terytoria to próba poszukiwania nowych jakości estetycznych i form wyrazu, wytyczenia nowatorskich nurtów, wyzwolenia nieznanych skojarzeń i wizji. Kolejnymi przedstawieniami cyklu w sezonie 2005/2006 będą:

  • Zapiski tego, który zniknął Leosa Janačka w połączeniu z Sonetami Szekspira Pawła Mykietyna (premiera 21 stycznia 2006 roku),
  • Alpha Kryonia Xe Aleksandry Gryki z Fedrą Dobromiły Jaskot (prapremiera 7 kwietnia 2006 roku)
  • Zagłada Domu Usherów Phillipa Glassa (premiera 25 czerwca 2006 roku).
W następnych sezonach Teatr Wielki – Opera Narodowa planuje prezentację dzieł m.in. Luigi Dallapiccoli, Henrika Hellsteniusa, Zygmunta Krauze, Hanny Kulenty, Francisa Poulenca, Salvatore’a Sciarrino i Yannisa Xenakisa.


Koncerty międzynarodowego tria The Waterville Trio, którego artystycznym dyrektorem (i członkiem) jest skrzypaczka polskiego pochodzenia – Hanna Lachert, odbędą się w listopadzie w Polsce. W dniu 6 listopada 2005 roku o godz. 17.00 zespół wystąpi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Sali Kameralnej na Ołowiance, a dwa dni później, 8 listopada o godz. 18.00 - w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
W interpretacji trojga muzyków: Hanny Lachert – skrzypce, Qiang Tu – wiolonczela i Helene Jeanney – fortepian usłyszymy trzy kompozycje:
Sergiusza Rachmaninowa Trio elegijne g-moll
Piotra Lacherta 25 Sonatę "Le coucou" na skrzypce, wiolonczelę i fortepian
Ludwiga van Beethovena Trio fortepianowe Es-dur op. 70 nr 2.
The Waterville Trio jest częścią założonego w 1996 roku przez Davida Segala Waterville Valley Music Center (WVMC). Centrum zajmuje się organizacją koncertów muzyki kameralnej oraz klas mistrzowskich w Waterville Valley, New Hampshire. Członkowie tria to muzycy o wieloletnim doświadczeniu w interpretacji muzyki kameralnej. Ostatnio występowali m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku.


W poniedziałek, 7 listopada 2005 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi jeden z najbardziej znanych kwartetów smyczkowych na świecie - Juilliard String Quartet oraz słynny oboista Hainz Holliger. W programie koncertu:
Franz Schubert - Allegro c-moll D 103 na kwartet smyczkowy
Wolfgang Amadeus Mozart - Kwartet F-dur KV 370 na obój skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Elliot Carter - Kwartet na obój i smyczki
Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy F-dur op. 135
Kwartet smyczkowy Juilliard String Quartet jest ceniony i podziwiany na całym świecie przede wszystkim za piękne brzmienie, świetnie realizowane zamysły artystyczne, przejrzystość i klarowność gry. W prawie sześćdziesięcioletniej karierze dokonał około tysiąca koncertów, ma w repertuarze około 500 dzieł – od klasycznych po muzykę współczesną, nagrał ponad 100 płyt, zdobywając przy tym kilkanaście nagród, m.in. czterokrotnie Grammy. Zespół ma na swoim koncie ponad 60 premier utworów kompozytorów amerykańskich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Elliotta Cartera. Jego Kwartet na obój i smyczki, skomponowany w 2001 roku dla Hainza Holligera, wykonawcy koncertu, cechuje niezwykła wprost wirtuozeria, na miarę prawdziwego mistrza oboju.


VIII Forum Chopinowskie - Wrocław, 7-11 listopada 2005

W dniach 7-11 listopada 2005 roku odbędzie się we Wrocławiu i Brzegu VIII Forum Chopinowskie. Jest to inicjatywa, która narodziła się w 1988 roku, a jej celem jest m.in. upamiętnienie kilkakrotnych wizyt Fryderyka Chopina we Wrocławiu oraz jego koncertu, który odbył się tu 8 listopada 1830 roku. W trakcie festiwalu występują przede wszystkim młodzi pianiści, studenci i absolwenci uczelni muzycznych. Również - polscy oraz zagraniczni znakomici wykonawcy o wyrobionej renomie. W tym roku, po raz pierwszy festiwal odbędzie się także i w Brzegu Opolskim.
Organizatorem Forum jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Koło we Wrocławiu we współpracy z Instytutem Kurta Masura, Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Brzegu.
Na wszystkie koncerty Forum Chopinowskiego jest wstęp wolny.

Pełny program Forum dostępny jest na stronie internetowej organizatora - http://lira.amuz.wroc.pl/wydarz/wydarz_071_forum.html


Na uroczysty monograficzny koncert Portret kompozytora: Włodzimierz Kotoński z okazji 80. rocznicy urodzin zaprasza Filharmonia Narodowa w dniu 8 listopada 2005 roku o godz. 19:00. W wykonaniu znanej śpiewaczki Olgi Pasiecznik (sopran) oraz Zespołu NONSTROM w składzie: Maciej Grzybowski – fortepian, Paweł Mykietyn - klarnet, kier. zespołu, Justyna Rekść-Raubo – wiolonczela i Tomasz Światczyński – puzon oraz Tria Lutniowego: Stanisław Gojny – teorba, Milena Dobroć – archilutnia, Mirosław Feldgebel - harfa haczykowa i Jerzy Żak - kier. zespołu usłyszymy siedem kompozycji jubilata:
  • pour quatre na klarnet, puzon, fortepian i wiolonczelę
  • Ptaki - 8 krótkich utworów na klarnet, fortepian i wiolonczelę
  • AELA na taśmę
  • Trzy etiudy rytmiczne na fortepian
  • Antyfony na taśmę
  • Zmienne struktury na klarnet, puzon, fortepian i wiolonczelę
  • Madrygały polskie na sopran, trio lutniowe i harfę barokową


Z okazji jubileuszu 60-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w dniu 9 listopada 2005 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza. Usłyszymy sześć kompozycji autorstwa artystów blisko związanych z PWM:
Marta Ptaszyńska Inverted Mountain
Zbigniew Bujarski Peirene
Jan Krenz Uwertura (prawykonanie !)
Witold Lutosławski 10 tańców polskich
Marcel Chyrzyński Extended Perception of Echo
Feliks I. Dobrzyński I Symfonia.
Koncert ten będzie równocześnie inauguracją I Festiwalu Muzyki Polskiej.
W tym samym dniu o godz. 12 otwarta zostanie wystawa dorobku wydawniczego PWM, zorganizowana przy współpracy z Biblioteką Jagiellońską. Sześćdziesiąt lat działalności Oficyny zaowocowało blisko 13 tysiącami tytułów w nakładzie ponad 60 mln egzemplarzy, z których wiele szczyci się wybitnym opracowaniem graficznym i edytorskim, za co otrzymały szereg nagród.


I Festiwal Muzyki Polskiej
Kraków, 9 - 13 listopada 2005 roku

Od sześćdziesięciu lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydaje nuty, książki o tematyce muzycznej oraz płyty kompaktowe, jest aktywnym ośrodkiem animacji i promocji współczesnej polskiej twórczości kompozytorskiej w kraju i za granicą. W jubileuszowym roku swojego istnienia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne dedykuje melomanom w Polsce i Europie I Festiwal Muzyki Polskiej, którego pomysł narodził się w krakowskiej oficynie.
Koncerty i imprezy okolicznościowe odbywać się będą we wszystkich znamienitych miejscach Krakowa, szczególnie związanych z jego historią i kulturą narodową: Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce, Kościele OO Franciszkanów, Kościele św. Piotra i Pawła, Kolegiacie św. Anny, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w aulach Akademii Muzycznej i w salach Filharmonii Krakowskiej. Koncertom towarzyszyć będą spotkania z wybitnymi twórcami w ramach Akademii Festiwalowej, okolicznościowe wystawy i naukowe seminaria.
W pierwszej edycji Festiwalu udział weźmie wielu wybitnych, światowej sławy artystów: wybitna sopranistka Ingrid Haubold, najlepszy na świecie puzonista - Christian Lindberg. Ucztą dla melomanów będzie występ słynnej orkiestry Academy of St. Martin-in-the-Fields. Z polskich wykonawców wystąpią m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", Kapela Jasnogórska, Chór Polskiego Radia i Chór Filharmonii Krakowskiej. Na podium dyrygenckim pojawią się wybitni kapelmistrzowie, m. in.: Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała oraz znani soliści i śpiewacy. Festiwal wypełnią koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. W sumie w 15 imprezach festiwalowych weźmie udział około 400 kompozytorów i artystów z kraju i z zagranicy.
W programie I Festiwalu Muzyki Polskiej znalazły się zarówno światowe prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów (Jan Krenz; Henryk Mikołaj Górecki, Aleksander Lasoń), pierwsze krakowskie prezentacje dzieł (m. in. Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki) oraz arcydzieła muzyki dawnej (Mikołaj Gomółka, Mikołaj Zieleński, Marcin Józef Żebrowski). Nie zabraknie reprezentantów młodego pokolenia kompozytorów (Marcel Chyrzyński, Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski), jak i klasyków polskiej muzyki XX wieku (Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Tadeusz Baird, Kazimierz Serocki). Muzykę XIX reprezentować będą nasi czołowi kompozytorzy: Ignacy Feliks Dobrzyński, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz.

Więcej


Koncert z okazji Święta Niepodległości z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Kazimierza Ołtarzewskiego odbędzie się w czwartek 10 listopada 2005 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie pieśni patriotyczne i żołnierskie.


BALLET BLACK z Londynu

Wschodząca gwiazda światowego tańca, Czarna perła współczesnego baletu, Amerykańskie korzenie, europejska tradycja i nowatorskie spojrzenie – to tylko kilka określeń, które już stały się wizytówką londyńskiego zespołu Ballet Black.

Powstali w 2001 roku z inicjatywy uznanej choć młodej choreografki Cassy Pancho. Ich przesłaniem jest propagowanie kultury afroamerykańskiej i azjatyckiej. Interpretują światowe dzieła oraz tworzą własne układy choreograficzne do własnych kompozycji. Najlepsze baletowe wykształcenie, uszanowanie i umiłowanie klasyki, nowatorskie podejście oraz pasja tańca sprawiają, że ich przedstawienia są pełne wdzięku, energii i egzotyki.
Debiut Ballet Black na deskach East London Theatre na początku 2002 roku rzucił nowe światło na klasyczną sztukę baletową. Dla krytyki stali się bacznie obserwowanym odkryciem, dla publiczności gorąco poszukiwanym wrażeniem. Oni sami, zaskoczeni swoim sukcesem, postanowili rozszerzyć swoją działalność także na szkołę tańca dla kolorowej społeczności Londynu. Zdobyli tym większe uznanie w oczach swoich fanów i rzesze nowych wielbicieli.
Do Polski balet zawita po raz pierwszy, z ponad 100-minutowym programem własnego autorstwa. W dniach 10-23 listopada 2005 roku wystąpi w jedenastu miastach: Białymstoku, Szczecinie, Radomiu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Gdyni, Krakowie, Bydgoszczy i Warszawie. Wśród propozycji Ballet Black znajdą się m.in. takie utwory, jak Nowy Początek - wibrująca, ekstatyczna historia naszego globu, przedstawiona w porywających rytmach, ale bazująca na balecie klasycznym. Muzykę do niej skomponował Celloman, znany także jako Ivan Hussey, a autorem układu choreograficznego jest Denzil Bailey. Artyści Ballet Black zaprezentują także Elegię do muzyki Francis’a Poulenc’a, do której choreografię ułożył, inspirowany dokonaniami Kenneth’a MacMillana, Stephen Sheriff. Natomiast w przewrotnym Pas de Trois wystąpią młodziutka i bardzo utalentowana Florence Kollie, Denzil Bailey i... krzesło. Rozbrykana córka i pobłażliwy ojciec podzielają miłość do tańca. Ten fragment jest wykonywany do muzyki Amilcare Ponchiellieg, w choreografii Patricka Lewisa. A wszystko to przy akompaniamencie żywych instrumentów, rozświetlonej scenografii i w oryginalnych kostiumach.

Trasa koncertowa:

  • 10 listopada – Białystok: Teatr Dramatyczny, godz. 20.00
  • 12 listopada – Szczecin: Opera na Zamku, godz. 20.00
  • 13 listopada – Radom: Sala Koncertowa UM, godz. 19.00
  • 14 listopada – Łódź: Teatr Wielki, godz. 19.00
  • 15 listopada – Wrocław: Teatr Polski, godz. 20.00
  • 16 listopada – Poznań: Sala Wielka, godz. 20.00
  • 18 listopada – Lublin: Centrum Kongresowe AR, godz. 20.00
  • 20 listopada – Gdynia: Teatr Muzyczny, godz. 19.00
  • 21 listopada – Kraków: Filharmonia, godz. 20.00
  • 22 listopada – Bydgoszcz: Teatr Polski, godz. 20.00
  • 23 listopada – Warszawa: Sala Kongresowa, godz. 20.00

Wszelkich dodatkowych informacji udziela organizator: agencja Makroconcert


Dnia 10 listopada 2005 roku podczas Inauguracji Sali Koncertowej w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance po raz pierwszy zabrzmi nowy koncertowy fortepian firmy "Steinway & Sons" - model D-274. Solistą wieczoru, który po raz pierwszy wydobędzie z instrumentu najszlachetniejsze dźwięki, będzie laureat pierwszej nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, który w tym roku, po miesięcznych zmaganiach z dziełami Chopina, rozstrzygnie się 24 października.
W programie: Koncert fortepianowy (f-moll lub e-moll) F. Chopina i V Symfonia B-dur A. Brucknera.


Filharmonia Kaliska zaprasza na specjalny koncert, podczas którego zaprezentowana Kantata według II cz. Dziadów Adama Mickiewicza - Widma Stanisława Moniuszki. Odbędzie się on dnia 10 listopada 2005 roku o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Przedstawienie reżyseruje Robert Czechowski, autorem scenografii jest Wojciech Stefaniak, a kierownikiem muzycznym - Tadeusz Wicherek. Wśród wykonawców zobaczymy: Maciej Krzysztyniak jako Guślarza, Ryszarda Cieślę jako Hrabię, Małgorzatę Olejniczak jako Dziewczynę i Sławomira Jurczaka jako Starca, a także aktorów Małgorzatę Kałędkiewicz, Kamę Kowalewską, Jacka Jackowicza, Lecha Wierzbowskiego. Towarzyszyć im będzie Chór ALLA POLACCA przy Teatrze Wielkim w Warszawie, Chór KOPERNIK III LO w Kaliszu i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.


Koncert symfoniczny z okazji odzyskania niepodległości odbędzie się 10 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi pianista Karol Radziwonowicz oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Na program koncertu złożą się wyłącznie POLSKIE utwory naszych kompozytorów: Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 F. Chopina, Fantazja polska op. 19 I. J. Paderewskiego i Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 M. Karłowicza.


Na Nadzwyczajny Koncert z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2005 roku o godz. 19.00 zaprasza Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Wystąpi znany pianista Wojciech Świtała oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcza – Niesiołowskiego, a w programie wieczoru znajdą się trzy kompozycje:
Stanisława Moniuszki Uwertura do opery „Paria”
Ignacego Jana Paderewskiego Koncert fortepianowy a-moll op.17
Aleksandra Tansman IV Symfonia cis-moll (prawykonanie polskie)


Koncert kompozytorów szczecińskich odbędzie się 11 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Szczecinie. Usłyszymy kompozycje autorstwa trzech artystów związanych ze Szczecinem: Jaromira Gajewskiego, Marka Jasińskiego i Janusza Stalmierskiego. Wystąpi Hanna Hozer – sopran oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego. Koncert poprowadzi Mikołaj Szczęsny.
Program koncertu:
Jaromir Gajewski Uwertura
Marek Jasiński Elegia, Exsultavit spiritus meus
Janusz Stalmierski Okole, Księga pieśni


Koncert Jubileuszowy z okazji 95-lecia Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr zatytułowany W hołdzie Moniuszce odbędzie się w sobotę, 12 listopada 2005 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wystąpi Arnold Rutkowski – tenor oraz cztery zespoły chóralne: Chór "Ogniwo" z Katowic, Chór "Resonans con tutti" z Zabrza, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej z Gliwic i Chór "Bel canto" Liceum Ogólnokształcącego z Rybnika, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W programie m.in. kantata Sonety Krymskie Stanisława Moniuszki.


W sobotę 12 listopada 2005 roku o godz. 18.00 w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejny, szósty koncert z cyklu Generacje. Tym razem będą to Generacje polsko-holenderskie. W programie znajdą się utwory Włodzimierza Kotońskiego, Hanny Kulenty, Andrzeja Kwiecińskiego, Tadeusza Wieleckiego, Davida Dramma i Roderika de Mana, w tym dwa wykonywane po raz pierwszy - ice, dust Kwiecińskiego i Mezzo Tango 2 Kulenty. Wykonawcą koncertu będzie zankomita orkiestra holenderska DE EREPRIJS pod dyrekcją Wima Boermana i Wima Megensa. Jako soliści wystąpią: Harry Sparnaay - klarnet, Paul Vos - gitara elektryczna i Tadeusz Wielecki - kontrabas.

Więcej


XIV Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej Ars Cameralis Silesiae Superioris odbywać się będzie od 13 do 26 listopada 2005 roku na terenie województwa śląskiego – w Katowicach, Chorzowie, Tychach, Toczku, Bielsko-Białej, Bytomiu, Mikołowie i Pszczynie. Wypełni go kilkanaście projekcji filmowych, wystawy, wieczory poetyckie, sympozja, spotkania z artystami oraz koncerty jazzowe i muzyki poważnej.

PROGRAM KONCERTÓW MUZYKI POWAŻNEJ:

  • 16 listopada 2005, godz. 18:00 - Scena w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach
    Koncert w wykonaniu Kwartetu Śląskiego poświęcony twórczości Witolda Szalonka
  • 17 listopada 2005, godz. 19:00 - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Toszku
    Koncert muzyki kameralnej z udziałem J. Domańskiej, T. Tomaszewskiego, R. Widaszka
    W programie: utwory F. I. Dobrzyńskiego, W. Kilara, F. Lessela
  • 20 listopada 2005, godz. 18:00 - Filharmonia Śląska w Katowicach
    Koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Marka Mosia z udziałem Piotra Anderszewskiego
    W programie:
    W. A. Mozart Koncert fortepianowy nr 14 Es-dur KV 449
    W. Kilar Ricordanza (prawykonanie)
    W. A. Mozart Koncert fortepianowy nr 17 G-dur KV 453
  • 26 listopada 2005, godz. 18:00 - Zamek w Pszczynie
    Koncert Orkiestry Kameralnej AMADÉ z Aachen


Rafał Blechacz - laureat I nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpi podczas Nadzwyczajnego Koncertu z cyklu Wirtuozi Fortepianu, który odbędzie się 13 listopada 2005 (niedziela), o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Pianiście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. W programie między innymi: I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.


Missa pro Pace Wojciecha Kilara wykonana zostanie w dniu 15 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu podczas uroczystego koncertu z okazji Święta Nauki Wrocławskiej, odbywającego się pod patronatem Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Wśród solistów znajdą się: Ewa Czermak – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Krzysztof Szmyt – tenor i Józef Frakstein – bas, a Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, Chór Kameralny przy Filharmonii Wrocławskiej i Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu poprowadzi Alan Urbanek.
Wojciech Kilar przyjął zaproszenie organizatorów i będzie obecny na wrocławskim koncercie.


Laureaci ubiegłorocznego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy – zdobywczyni I nagrody ukraińska pianistka Mariya Kim oraz Japończyk, laureat V miejsca Takashi Yamamoto wystąpią w czwartek, 17 listopada 2005 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na program koncertu złożą się kompozycje Ferenca Liszta: Après une lecture du Dante – Fantasia quasi sonata i Rapsodia hiszpańska oraz Siergieja Rachmaninowa: Six moments musicaux op. 10 i Sonata b-moll op. 36.


W czwartek 17 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premierowe przedstawienie baletu Spartakus Arama Chaczaturiana do libretta Nikołaja Wołkowa. Inscenizację obejrzymy w choreografii Emila Wesołowskiego, z kostiumami Magdaleny Tesławskiej i dekoracją Borisa F. Kudlički. Balet i Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Paweł Przytocki.


W ramach obchodów Roku Ukrainy w Polsce Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza na koncert w dniu 18 listopada 2005 roku o godz. 19.00. Wystąpi pianista Wojciech Matuszewski oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją ukraińskiego dyrygenta - Romana Fylypczuka. W programie koncertu znajdą się trzy utwory - dwu ukraińskich i jednego polskiego kompozytora:
Mikołaja Łysenki Uwertura do opery „Taras Bulba”
Borysa Latoszyńskiego III Symfonia b-moll op. 50
Maurycego Moszkowskiego Koncert fortepianowy E-dur op. 59


Pierwszy Warszawski Festiwal Gitarowy odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2005 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Wystąpią w nim wyłącznie gitarzyści klasyczni, wykonując z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali utwory Castelnuovo-Tedesco, Lecciego, Moreno Torroby, Piazzolli, Ponce'a, Rodrigo, Villa-Lobosa, Vivaldiego. Zapowiedziano udział następujących artystów: Ryszard Bałauszko, Magda Biała-Gołędowska, Jorge Paweł Castañeda, Dariusz Domański, Marcin Dylla, Waldemar Gromolak, Grzegorz Krawiec, Michał Nagy, Leszek Potasiński. Festiwal odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy, Biura Teatru i Muzyki oraz Fundacji Wspierania Inicjatyw Lokalnych - NOK. Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Dorota Mężyk-Gębska.
Koncerty festiwalowe poprzedzone zostaną koncertami w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, w dniach 16-17 listopada.

Więcej


W dniach 18- 20 listopada 2005 roku odbędą się VI Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego, organizowane przez Stowarzyszenie Artystyczne im. Ryszarda Bukowskiego. Są one rektywacją Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego, które realizowane były w latach 90-tych - dedykowane pamięci zmarłego w 1987 roku cenionego wrocławskiego kompozytora, pedagoga i publicysty. Celem Dni jest prezentacja nie tylko utworów patrona, ale również młodych kompozytorów - studentów i absolwentów akademii muzycznych.
W ich ramach odbędą się trzy koncerty. Koncert inauguracyjny został umieszczony w kalendarium obchodów 60-lecia Politechniki Wrocławskiej i realizowany jest przy jej współudziale. Dwa pozostałe koncerty kompozytorskie o charakterze kameralnym odbywają sie we współpracy z Akademią Muzyczną we Wrocławiu.

Więcej


W piątek, 18 listopada 2005 roku o godz.19.00 w Sali Kameralnej na Ołowiance Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert kameralny zatytułowany Mistrz skrzypiec, który uświetni swoją obecnością Konstanty Andrzej Kulka. Akompaniować mu będzie przy fortepianie Elena Aleksiejuk. W programie:
Karol Szymanowski Sonata
Henryk Wieniawski Polonez D–dur, Legenda, Obertas, Kujawiak, Scherzo, Tarantela
Adam Andrzejowski Burleska
Karol Lipiński Kaprys D-dur
Grażyna Bacewicz Kaprys polski
Konstanty Andrzej Kulka (na zdjęciu), gdańszczanian z pochodzenia, zaliczany jest dzisiaj do najwybitniejszych światowych skrzypków swojego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Już jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera, a dzisiaj Konstanty Andrzej Kulka należy do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Gościł na największych scenach koncertowych świata, koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii). Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr, uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie.


Kolejny, ósmy, Łódzki Festiwal Chóralny CANTIO LODZIENSIS, odbędzie się w dniach 19 - 20 listopada 2005 roku w Łódzkim Domu Kultury. Organizatorami festiwalu są: Łódzki Dom Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Impreza posiada charakter ogólnopolski, a uczestniczyć w niej będzie 30 chórów i zespołów wokalnych zakwalifikowanych do udziału w Festiwalu przez Radę Artystyczną. Występujące zespoły biorą udział w 7 odrębnych kategoriach, które określa regulamin Festiwalu. Jury pod przewodnictwem prof. Józefa Świdra oceniając poszczególne programy przyzna nagrody i wyróżnienia (pieniężne oraz rzeczowe). W Festiwalu udział wezmą zespoły reprezentujące szkoły ogólnokształcące, muzyczne, uczelnie, placówki kultury, stowarzyszenia śpiewacze. Dwudniowy program Festiwalu obejmować będzie cztery bloki koncertów eliminacyjnych oraz koncert finałowy.
Również w pierwszym dniu Festiwalu odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi seminarium dla dyrygentów, którego tematem będzie Twórczość chóralna łódzkiego środowiska kompozytorskiego oraz problemy wykonawcze współczesnej muzyki chóralnej. Seminarium poprowadzą: prof. Józef Świder, prof. Sławomir Kaczorowski i dr Krzysztof Grzeszczak.
Aby promować dokonania artystyczne łódzkiego środowiska kompozytorskiego organizatorzy CANTIO LODZIENSIS przygotowali specjalną ofertę repertuarową dla dyrygentów zespołów uczestniczących w Festiwalu, która uwzględnia twórczość m. in. Jerzego Bauera, Andrzeja Hundziaka, Sławomira Kaczorowskiego, Karola Prosnaka, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Krzysztofa Grzeszczaka i innych. Przewidziana jest również nagroda za najlepsze wykonanie utworu łódzkiego kompozytora współczesnego.

Więcej


Nadzwyczajne koncerty z udziałem Collegium Vocale Gent pod batutą Philippe’a Herreweghe’a odbędą się w sobotę, 19 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z okazji wręczenia Medali Św. Jerzego A.D. 2005 oraz w niedzielę, 20 listopada o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zespołowi towarzyszyć będzie jedna z najlepszych interpretatorek muzyki Bacha - Ingeborg Danz (alt) oraz pianista Leo van Doeselaar. W programie utwory Brahmsa, Schuberta, C. Schumann i G. Jenner.
Philippe Herreweghe (na zdjęciu) należy do najwybitniejszych dyrygentów na świecie. Wraz z Collegium Vocale Gent ceniony jest przede wszystkim za niezrównane interpretacje Bacha. Ostatnio poszerza spectrum swoich zainteresowań i – obok arcydzieł mistrza baroku – coraz częściej w programach jego koncertów goszczą kompozycje Mozarta, Brahmsa, Mendelssohna, a nawet Schönberga.

Więcej


W sobotę, 19 listopada 2005 roku o godz. 18.00 Filharmonia Wrocławska zaprasza na koncert zatytułowany Lutosphere - Jazzowe wizje dzieł Witolda Lutosławskiego projekt autorstwa wiolonczelisty - Andrzeja Bauera (na zdjęciu), pianisty - Leszka Możdżera i muzyka z nurtu DJ - Michał Skrok "M.Bunio.S". Koncert organizowany jest w ramach II Festiwalu "Jazztopad" (5-26 listopada 2005).
Wiolonczelista Andrzej Bauer, pianista Leszek Możdżer i muzyk wywodzący się z nurtu twórczości DJ – m.bunio.s spotkali się, aby podczas jednego wieczoru wykonać własne utwory inspirowane muzyką Witolda Lutosławskiego. W efekcie powstał zwarty i komunikatywny program zawierający jednak (obok elementów jazzu, improwizacji, DJ) klasyczne elementy muzyki współczesnej. Projekt powstał jako hołd dla Witolda Lutosławskiego, w 10 rocznicę jego śmierci (w 2004 roku ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Lutosławskiego). Premiera projektu odbyła się na festiwalu V Filharmonia Aukso - 7 sierpnia 2004 roku.


Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2005

W dniach 22-27 listopada 2005 roku odbędzie się już siódma edycja Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego - Gitara 2005. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest znany polski gitarzysta Krzysztof Pełech, a organizatorem - Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. Podczas sześciu dni festiwalowych wystąpi ponad 30 artystów z z 8 krajów.
Imprezę zainauguruje 22 listopada w Filharmonii Wrocławskiej Dimitrij Illarionov, zdobywca pierwszego miejsca w najpoważniejszym i najtrudniejszym w dzisiejszym świecie muzycznym konkursie gitarowym – International Guitar Foundation of America Solo Guitar Competition (GFA – Miami, Florida, USA, październik 2002). Wykona on z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Ricordanza dwa niewykonywane jeszcze w Polsce koncerty gitarowe Jaquesa Hetu i Dusana Bogdanowicza. Koncert poprowadzi Jose Maria Florencio Junior z Brazylii.
Recitale zagrają: Alexander Swete z Austrii, Włoch Andrea Vettoretti, Evgeny Shtepa z Ukrainy, a także polscy laureaci konkursów: Michał Stanikowski i Jakub Kościuszko.
Swoje oryginalne pomysły zaprezentuje Guitar Project Trio z Włoch. Zespół wykona kompozycje oraz aranżacje znanych tematów muzycznych, pełne efektownych, wirtuozowskich improwizacji i eksperymentów brzmieniowych. Wystapi także formacja La Volta - unikatowa grupa instrumentalna ze Szwajcarii pod wodzą charyzmatycznego Jürgena Hübschera – założyciela i opiekuna zespołu.
Ciekawą propozycją będzie zapewne koncert Trio Balkan Strings z Belgradu, którego repertuar tworzą wyłącznie własne kompozycje jego członków, inspirowane bogatym w swej różnorodności folklorem bałkańskim.
Na festiwalu nie zabraknie też spektaklu flamenco; w tym roku w Teatrze Polskim zagra Oscar Guzman - wschodząca gwiazda gitary flamenco z Hiszpanii z zespołem. Pochodząca z Sevilli grupa jest przedstawicielem tradycyjnego nurtu muzyki flamenco zwanego flamenco puro. Zespół wystąpi w składzie: Oscar Guzman – gitara, Alejandro Vazquez – gitara, Francisco Hidalgo – taniec, Cristina Crespo – taniec, Francisco Rodriguez – śpiew i Pablo Nunez – perkusja.

Więcej


Na recital fortepianowy Arcadi Volodosa z cyklu Wielcy pianiści w dniu 24 listopada 2005 roku o godz. 19.00 zaprasza Filharmonia Narodowa w Warszawie.
Urodzony w 1972 roku w Sankt Petersburgu Arcadi Volodos (na zdjęciu) należy do grona współczesnej elity pianistycznej i został okrzyknięty „geniuszem fortepianu”. Początkowo pragnął pójść w ślady swoich rodziców i został śpiewakiem, potem próbował swych sił w dyrygenturze. Dopiero w wieku 15 lat zaczął poważnie traktować fortepian, choć grał na tym instrumencie od 8 roku życia. Na wielkie sukcesy nie czekał długo: już jego pierwsza płyta z 1997 roku, z wirtuozowskimi, fortepianowymi transkrypcjami stała się Płytą Roku magazynu Classic CD, otrzymała nagrodę niemieckiej krytyki i Choc du Monde de la Musique. Rok 1997 to również europejskie tournée z Królewską Orkiestrą Concertgebouw i Riccardem Chailly, zwieńczone transmitowanym przez telewizję koncertem na festiwalu BBC Proms. Rok później Volodos wystąpił w Canregie Hall. Sony Classical (wytwórnia, z którą pianista ma podpisany kontrakt na wyłączność) szybko opublikowała album z zapisem tego występu i znów posypały się nagrody. Arcadi Volodos często postrzegany jest jako następca wielkiego Vladimira Horowitza.


Koncert symfoniczny w 150 rocznicę śmierci Adama Mickiewicza odbędzie się w dniu 25 listopada 2005 roku w Filharmonii Koszalińskiej. W programie wieczoru znajdą się dwie kompozycje: III Symfonia Es-dur „Reńska“ op. 97 Roberta Schumanna oraz Sonety krymskie Stanisława Moniuszki. Wystąpi Tadeusz Szlenkier (tenor), Chór Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku oraz Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Tomasza Bugaja.


Koncert symfoniczny zatytułowany Dwie twarze Krzesimira Dębskiego odbędzie się w piątek, 25 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie nowej kompozycji Krzesimira Dębskiego - Zyklus II. Ponadto w wykonaniu skrzypka, Łukasza Błaszczyka oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą samego kompozytora usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 2 oraz muzykę filmową: Suity z muzyki do filmów "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "Stara Baśń" i muzykę do filmów Charlie Chaplina.


Rafał Blechacz, zwycięzca tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpi 25 listopada 2005 roku o godz.19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Pianiście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej, pod dyrekcją Michała Nesterowicza. W programie między innymi I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Kilka dni później, 30 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu Rafał Blechacz wystąpi z recitalem w ramach cyklu Wielkie Recitale w Auli Uniwersyteckiej. Na program koncertu złożą się kompozycje Fryderyka Chopina.


III Poznański Festiwal Mozartowski
Poznań, 25 listopada - 11 grudnia 2005

W piątek, 25 listopada 2005 roku rozpocznie się w Poznaniu III Festiwal Mozartowski, którego motywem przewodnim jest Non omnis moriar - czyli Nie wszystek umrę. Jego organizatorem jest Fundacja im. Antoniny Kaweckiej.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie msza św. za duszę Mozarta, odprawiona w rocznicę śmierci kompozytora 4 grudnia. Festiwal rozpocznie piątkowy koncert War Requiem Benjamina Brittena w wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej i Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Od piątku do niedzieli 11 grudnia będzie można posłuchać kilkunastu koncertów, zobaczyć filmy o Mozarcie i wykorzystujące muzykę Mozarta.
Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: www.festiwalmozartowski.com


Kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu „Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej” odbędzie się 27 listopada 2005 roku, o godz. 19.00. Wystąpią: Janusz Zakrzeński – recytacja, Urszula Nowakowska – harfa, Ewa Wilczyńska – fortepian, Piotr Rachoń – organy, Chór Żeński ZPSM im. J. Elsnera, Chór Mieszany ZPSM im. F. Chopina, Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzewskiego, dyrygenci: Robert Lawrence i Katarzyna Sokołowska. W programie: Benjamin Britten - A Ceremony of Carols op. 28 na głosy równe i harfę, Festival Te Deum op. 32 na chór mieszany i organy, Marian Sawa - Nativitas mundi oratorium na trzy chóry, recytatora, harfę, fortepian, perkusję, organy i orkiestrę smyczkową (słowa: teksty biblijne, poezje Jana Pawła II).


70 lat Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Kurpińskiego w Warszawie

Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 4 im. K. Kurpińskiego w Warszawie zaprasza wszystkich absolwentów, nauczycieli, pracowników administracji, którzy kiedykolwiek pracowali w Szkole, na obchody Jubileuszu istnienia 70 lecia placówki. Spotkanie Jubileuszowe odbędzie się w dniu 26 listopada 2005 roku w Gmachu PSM im. K. Kurpińskiego przy ulicy Wiktorskiej 73 w Warszawie od godziny 18.00.
Koncert Jubileuszowy odbędzie się w dniu 3 grudnia 2005 roku w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie, a wystąpią absolwenci, Concerto Avenna i obecni uczniowie Szkoły.
Wpisowe na bankiet w wysokości 50 PLN należy wpłacać na konto:
RADA RODZICÓW przy PSM I st. Nr.4 02-582 Warszawa ul. Wiktorska 73 nr konta: 26 1020 1169 0000 8102 0011 2763 z dopiskiem Jubileusz Szkoły lub bezpośrednio w Sekretariacie Szkoły w nie przekraczalnym terminie do 14 listopada 2005 roku. Z opłat wpisowego zwolni zostają emerytowani dyrektorzy i nauczyciele szkoły oraz renciści.


III Festiwal Pianistyczny
Warszawa, 26-30 listopada 2005

W dniach 26-30 listopada 2005 roku w Warszawie odbędzie się III Festiwal Pianistyczny, będący kontynuacją Festiwalu Pianistycznego „Mistrzowie Fortepianu”, zainicjowanego w 2001 roku w Krakowie przez Elżbietę Penderecką, Dyrektora Generalnego Festiwalu. W ramach promocji młodych pianistów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, publiczność usłyszy zwycięzców najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz wielkich mistrzów fortepianu. III Festiwal Pianistyczny zaprezentuje zarówno koncerty młodych wirtuozów, takich jak Denys Proshayev, Christoph Berner i Kirill Gerstein, a także ich mistrzów: Alexandra Lonquicha i Olega Maisenberga. Stanowić to będzie doskonałą okazję do porównania sztuki fortepianowej kilku pokoleń wykonawców, które czerpią z siebie wzajemnie, a jednak prezentują zupełnie odrębne spojrzenia na muzykę.
Festiwal odbywać się będzie w sali Filharmonii Narodowej oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej


Nadzwyczajny koncert zatytułowany Muzyka Wspólnej Europy – Dania z udziałem aktorów Teatru Lalki i Aktora im. Andersena w Lublinie odbędzie się 27 listopadaa 2005 roku o godz. 11:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej.
W programie muzyka i baśnie duńskie.


Koncert muzyki kameralnej kompozytorów lubelskich - AKORD X - odbędzie się w niedzielę, 27 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Lublinie. W programie wieczoru znajdą się utwory członków Oddziału Lubelskiego Związku Kompozytorów Polskich: Mariusza Dubaja, Mieczysława Mazurka i Andrzeja Nikodemowicza oraz Zbigniewa Bargielskiego oraz – gościnnie – krakowskiej kompozytorki Ewy Trębacz i holenderskiego twórcy Tona Bruynèla. Wykonawcami będą znakomici soliści wywodzący się z Lublina: Holenderka Małgorzata Isphording (na zdjęciu) – klawesyn (laureatka dwóch I nagród w kategorii solista i duet na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego Kraków 2002), Iwona Sawulska – sopran, Trio Perkusyjne Filharmonii Lubelskiej w składzie: Dominik Augustowski, Włodzimierz Sypniewski, Andrzej Zawisza, Dariusz Lewandowski – trąbka, Lech Szost – flet oraz Jarosław Wróblewski – organy. Zdarzenia wizualne zaprezentują, podobnie jak podczas pierwszej edycji „AKORDU” w 1988 roku, renomowani lubelscy artyści – plastycy Dobrosław Bagiński i Jan Gryka.


Dnia 27 listopada 2005 roku o godz. 18.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert monograficzny Aleksandra Tansmana. Wykonawcami będą studenci Wydziału Instrumentalnego i Wokalnego uczelni, a w programie koncertu znajdzie się Osiem pieśni japońskich na głos i fortepian, Dziesięć łatwych utworów fortepianowych oraz kompozycje na akordeon i gitarę.


Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Oddział Poznański Związku Kompozytorów Polskich zapraszają na koncert In Memoriam Florian Dąbrowski, który odbędzie się 28 listopada 2005 roku o godz. 19.00 w Auli poznańskiej Akademii. W wykonaniu solistów: Urszuli Kryger – mezzosopran, Urszuli Janik-Krzemionki – flet, Piotra Reichelta – altówka, Tomasza Strahla – wiolonczela i Katarzyny Jankowskiej – fortepian usłyszymy utwory A. Berga, F. Dąbrowskiego i F. Martin'a.