Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Festiwal Audio Art 2008 odbędzie się w dniach 21 listopada – 6 grudnia 2008 roku w sześciu miejscowościach: Krakowie, Katowicach / Bytomiu, Warszawie, Gdyni i Bydgoszczy. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na żywo przez internet - www.audio.art.pl.

Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków. To integracja sztuk wizualnych z dźwiękowymi. Audio Art występuje w formie koncertów, performance i instalacji. Tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie, używając prostej i zaawansowanej technologii. Audio Art jest sztuką personalną: kompozytor, konstruktor i wykonawca unifikują cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Festiwal prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty.


W poniedziałek 1 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert utworów kompozytorów związanych z Katedrą Kompozycji. W programie:
Anna Ignatowicz-Glińska – Trzy tańce w bałkańskich rytmach (2008)
Weronika Ratusińska – Amarcord (2000)
Paweł Strzelecki – 9 Pieśni do słów J. Kochanowskiego (2007)
Maria Pokrzywińska – Danza Saltica (2006)
Aleksander Kościów – Déjà-vus agonaux (1999)
Edward Sielicki – Preludia na fortepian i orkiestrę smyczkową (2007)
Romuald Twardowski – Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową (2007)


Działający przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Instytut Europa Karpat zaprasza na Dni Republiki Czeskiej w Nowym Sączu, które w tym roku odbędą się już po raz piąty. Tym razem impreza, która potrwa w dniach 1-4 grudnia 2008 roku, upłynie pod znakiem filmu, poezji i muzyki.

Ramowy program:

1-3 grudnia, sala im. Romana Sichrawy MCK SOKÓŁ - PRZEGLĄD FILMÓW JANA HŘEBEJKA:

  • 1 grudnia (poniedziałek)
    g. 17:15 – NIEDŹWIADEK (2007), 98 min, komediodramat
    g. 19:00 - POD JEDNYM DACHEM (1999), 115 min, komediodramat
    g. 21:00 - ROK DIABŁA (2002), 88 min, komediodramat
  • 2 grudnia (wtorek)
    g. 18:00 - NA ZŁAMANIE KARKU (2004), 108 min, komediodramat
    g. 20:00 - PUPENDO (2003), 95 min, komediodramat familijny
  • 3 grudnia (środa)
    g. 18:00 - PIĘKNOŚĆ W OPAŁACH (2006), 110 min, komediodramat
    g. 20:00 - MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (2000), 125 min, komediodramat

4 grudnia, godz. 18.30, sala im. Romana Sichrawy MCK SOKÓŁ - Koncert DRZEWO ŻYCIA - PRONIKANI


Wydarzeniem sezonu koncertowego 2008/2009 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie będzie występ światowej sławy skrzypaczki, laureatki Konkursu im. J. Sibeliusa w Helsinkach oraz zdobywczyni Złotego Medalu w Konkursie im. P. Czajkowskiego w 1982 r. w Moskwie - Viktorii Mullovej. Koncert z cyklu "Recital mistrzów" odbędzie się 2 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Filharmonii Krakowskiej. Artystce towarzyszyć będzie pianista uznawany za jednego z najbardziej interesujących w ostatnich latach młodych muzyków grających na starych i nowoczesnych fortepianach, znawca osiemnastowiecznej praktyki wykonawczej, Krystian Bezuidenhout. programie koncertu usłyszymy sonaty na skrzypce i fortepian Beethovena i Schuberta.


Dwa wtorkowe koncerty kameralne - 2 i 9 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej - to zapowiedź VII edycji Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, który odbędzie się jesienią przyszłego roku. Organizuje go Łódzkie Towarzystwo Muzyczne, które twórcę Harnasiów obrało za patrona. Pierwszego wieczoru wystąpi wybitna śpiewaczka Urszula Kryger, która weźmie udział w pracach jury, oraz pianiści - Wojciech Wołoszyn i Katarzyna Jankowska. Dnia 9 grudnia usłyszymy natomiast pianistę Piotra Kopczyńskiego i skrzypka Wojciecha Koprowskiego, uczestników poprzedniej, szóstej edycji konkursu. W programie nie tylko utwory Karola Szymanowskiego.

Najwybitniejszy po Chopinie kompozytor polski dopiero w 1983 roku doczekał się konkursu wykonawczego, poświęconego jego twórczości. Impreza, organizowana przez Łódzkie Towarzystwo Muzyczne, którego Karol Szymanowski jest patronem, po raz o kolejny odbędzie się w przyszłym roku; będzie to już jej siódma edycja.


Słynny andaluzyjski gitarzysta flamenco Paco Peña odbędzie krótkie tournee w Polsce. Dnia 2 grudnia 2008 roku wystąpi w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie, a dwa dni później - 4 grudnia 2008 roku - w Łodzi w Sali Koncertowej Filharmonii im. Artura Rubinsteina. Początek obu koncertów o godz. 19.00. W programie - oprócz kompozycji bohatera wieczoru inspirowanych flamenco - usłyszymy też utwory Federica Garcii Lorki, który choć znany był głównie jako poeta, pozostawił po sobie także muzykę.

Paco Peña (na zdjęciu) należy do najsławniejszych wykonawców muzyki flamenco, zarówno w jej oryginalnych, tradycyjnych postaciach, jak też w rozmaitych współczesnych wariantach, zwłaszcza jazzowych. Występuje w najlepszych renomowanych salach koncertowych na obu półkulach, m.in. w londyńskich Ronnie Scott Jazz Club, Royal Albert Hall, nowojorskiej Carnegie Hall, amsterdamskim Concertgebouw. Sztukę rodzimej Andaluzji promuje nie tylko podczas koncertów: zapoczątkował pierwszy na świecie kurs gitary flamenco na poziomie uniwersyteckim w konserwatorium muzycznym w Rotterdamie; w Cordobie założył Centro Flamenco Paco Peña; był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Córdobie; od 1970 występuje z utworzonym przez siebie „Paco Peña Flamenco Dance Company”, biorąc udział w festiwalach w Edynburgu, Adelajdzie, Amsterdamie, Atenach, Istambule i innych miejscach.


Piotr Anderszewski wystąpi w środę, 3 grudnia 2008 roku o godz. 20.00 w słynnej nowojorskiej sali Carnegie Hall. Polski pianista zaprezentuje program solowy, na który złożą się kompozycje Jana Sebastiana Bacha (Partita c-moll BWV 826), Roberta Schumanna (Faschingsschwank aus Wien op. 26), Leoša Janáčka (In the Mists) i Ludwiga van Beethovena (Sonata As-dur op. 110).

Piotr Anderszewski (na zdjęciu) jest uważany za jednego z najbardziej natchnionych muzyków obecnych czasów. Regularnie pojawia się w największych salach koncerowych na całym świecie. W obecnym sezonie występował z Filharmonikami Berlińskimi, orkiestrami symfonicznymi Bostonu, Chicago i Londynu, z Orkiestrą Filadelfijską i Royal Concertgebouw Orchestra.
Obecnie Piotr Anderszewski mieszka w Paryżu i Lizbonie.  

Informacje o biletach na koncert są dostępne na stronie internetowej http://www.carnegiehall.org/.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" zaprasza w środę, 3 grudnia 2008 roku o godzinie 20:00 na koncert zatytułowany Amadeus i malarstwo, który odbędzie się w Auli Uniwesytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koncert w wyjątkowy sposób łączy ze sobą elementy dźwiękowe i wizualne. Orkiestra przedstawi popularne Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego w zestawieniu z zainspirowanym tą kompozycją utworem Cuatro Estaciones Porteñas autorstwa argentyńskiego popularyzatora tanga i mistrza bandoneonu, Astora Piazzolli. Muzycy Orkiestry zagrają na tle monumentalnego obrazu Cztery Pory Roku. Cztery Pory Życia autorstwa mieszkającego na stałe w Londynie, znanego polskiego malarza i grafika, Mariusza Kałdowskiego. Solistą w obu zaprezentowanych utworach będzie skrzypek Jarosław Żołnierczyk, koncertmistrz Orkiestry.

Grudniowy koncert Orkiestry jest jednym z wydarzeń kulturalnych uświetniających program artystyczny odbywającej się w stolicy Wielkopolski w dniach 1-12 grudnia 2008 Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Przedsięwzięcie realizowane jest z udziałem finansowym Miasta Poznania. Koncert ma charakter imprezy otwartej – na audytorium mogą zasiąść także melomani nie będący uczestnikami Konferencji.


XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście" – Na urodziny Mistrzów uświetnił 75 urodziny Krzysztofa Pendereckiego (przypadają na dzień inauguracji imprezy – 23 listopada 2008 roku) i Henryka Mikołaja Góreckiego (w dniu zakończenia festiwalu – 6 grudnia 2008 roku). Poza utworami jubilatów jego program obejmował dzieła Franza Schuberta, twórcy przez obu polskich kompozytorów szczególnie cenionego. Pięć festiwalowych koncertów odbyło się w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, mieszczącej ok. 470 słuchaczy. Obok Kwartetu Śląskiego wystąpiły dwa niemieckie zespoły kameralne, czołowi soliści i kameraliści polscy oraz zagraniczni.

Początkowo H.M. Górecki wyraził zamiar ukończenia do czasu festiwalu IV Kwartetu smyczkowego, który zostałby prawykonany przez Kwartet Śląski 6 grudnia 2008 roku. Ostatecznie w tym miejscu zabrzmiał III Kwartet „Pieśni śpiewają…”.

Więcej


Towarzystwo Przyjaciół Muzyki (Amigos de la Musica) w Marbelli w Hiszpanii, którego współzałożycielem i honorowym prezydentem do końca swego życia był Artur Rubinstein, a po nim honorową prezydenturę przejął Placido Domingo, znane jest z tego, że zaprasza do współpracy artystów wybitnych. Tym razem wybór padł na polskiego pianistę. Na koncert w Marbelli zaproszony został Paweł Kowalski, znany i ceniony przez melomanów dzięki interpretacjom zarówno muzyki XX wieku, w tym prawie wszystkich koncertów fortepianowych współczesnych polskich kompozytorów. Jego listopadowe występy w Ameryce Południowej, głównie z muzyką Chopina, Szymanowskiego i Paderewskiego przyjmowane były niezwykle gorąco przez publiczność. W andaluzyjskiej Marbelli artysta zaprezentuje utwory Bacha, Mozarta, Skriabina, Paderewskiego i oczywiście Chopina. Koncert dla Amigos de la Musica odbędzie się, jak zawsze, w sali znanego hotelu El Fuerte 4 grudnia 2008 roku.


W piątek, 5 grudnia 2008 roku o godz. 20 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wystąpi amerykański śpiewak Samuel Ramey (bas). Wykona fragmenty oper m.in. Saint-Saënsa, Berlioza, Gounoda, Boita, Verdiego i Rimskiego-Korsakowa. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza.

Koncert odbywa się z okazji Światowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Poznań 2008.


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza w dniu 5 grudnia 2008 roku dwukrotnie – o godz. 10 i 12 – na koncerty mikołajkowe dla dzieci. W ich programie znajdzie się muzyka do baśni Andersena Królowa Śniegu, autorstwa wielkiego przyjaciela dzieci, popularnego kompozytora i aranżera rtystę z Wrocławia - Jana Walczyńskiego, który także poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną.

W swym dorobku kompozytorskim Jan Walczyński ma już ponad 60 utworów dla dzieci i wszystkie bardzo się podobają najmłodszej publiczności. W sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej usłyszymy muzykę jego autorstwa do jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni mistrza Andersena Królowa Śniegu, baśni o przywiązaniu, wrażliwości i poszukiwaniu miłości, która mówi, że w sercu trzeba być dzieckiem.

Wystąpi także para taneczna, a aktor wrocławskiego teatru lalek - Krzysztof Grębski zapozna nas z treścią tej pięknej baśni.


Znany gitarzysta Waldemar Gromolak (na zdjęciu) wystąpi 5 grudnia 2008 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu w koncercie z cyklu Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”, organizowanego przez Filharmonię Kaliską. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. W programie: Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery DON JUAN, Manuel M. Ponce Concierto del sur na gitarę i orkiestrę i Johannes Brahms III Symfonia F-dur op. 90.

Waldemar Gromolak jest cenionym wirtuozem gitary klasycznej, uznanym solistą i kameralistą. Absolwent Hochschule für Musik w Kolonii w klasie światowej sławy gitarzystów prof. Roberto Aussela i prof. Huberta Käppela, kształcił się również pod okiem wybitnego polskiego pedagoga - Marka Zielińskiego, a jego pierwszą nauczycielką była Danuta Pietrzak. Zwyciężył w wielu renomowanych konkursach gitarowych, m.in. w Kolonii, Weimarze, Volos, Krakowie.


W piątek, 5 grudnia 2008 roku w Słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie odbędzie się premiera najnowszej realizacji Mariusza Trelińskiego - Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Scenografia - Boris Kudlička, kostiumy - Magdalena Musiał, Pavol Procházka i Tomasz Wygoda, dyrygent - Jaroslav Kyzlink. Wśród solistów znajdą się: Pavol Remenár, Wojtek Gierlach, Malgorzata Olejniczak, Helena Szabóová, Lenka Máčiková i Miriam Garajová.

Premiera warszawska zaplanowana jest na 24 maja 2009 roku. Więcej informacji na stronie Teatru Narodowego w Bratysławie - www.snd.sk.


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach w sposób szczególny uczci jubileusz dwóch wielkich kompozytorów polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Dnia 28 listopada 2008 roku rozpocznie się Festiwal GÓRECKI ● PENDERECKI – w 75. rocznicę urodzin, podczas którego zaprezentowane zostaną dzieła Mistrzów.

Autorem koncepcji Festiwalu jest Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelny i programowy NOSPR, która do współudziału w przedsięwzięciu zaprosiła najważniejsze śląskie zespoły muzyczne (Orkiestrę i Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia), orkiestrę i połączone chóry katowickiej Akademii Muzycznej oraz tradycyjnie współpracujący z NOSPR Chór Polskiego Radia z Krakowa. Będzie to największe wydarzenie artystyczne uświetniające obchody jubileuszowe kompozytorów - podczas 6 koncertów wykonane zostaną utwory reprezentujące wszystkie okresy ich twórczej drogi – od czasów awangardy po dzieła najnowsze.

Festiwal potrwa do 9 grudnia 2008 roku. Koncerty odbywać się będą w siedzibie NOSPR (Sala im. G. Fitelberga GCK), Filharmonii Śląskiej oraz w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Więcej


Dnia 2 listopada 2008 roku w Warszawie rozpoczął się VI Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej, organizowany przez zespół Camerata Vistula.

Cykl sześciu koncertów z muzyką polską zainaugurował niedzielny koncert o godzinie 20.00 w Kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, podczas którego zabrzmiała Pasja wg. Św. Jana S. Szczycińskiego. Pozostałe koncerty - w pięć kolejnych sobót o stałej godzinie (19.00) do 13 grudnia 2008 roku – odbędą się w sali Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66. Wśród wykonawców festiwalu znajdą się znani artyści: Magdalena Rezler, Jadwiga Kotnowska, Stefan Kamasa, Konstanty Andrzej Kulka, Edward Wolanin, Anna Sikorzak-Olek oraz Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej.

Więcej


Dnia 6 grudnia 2008 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się mikołajkowy koncert dla dzieci zatytułowany Dziadek do orzechów Czajkowskiego w duetach. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prof. Stanisław Moryto.

Wykonawcami koncertu będą słuchacze Konwersatorium Muzycznego z cyklu XXVI Spotkanie przy fortepianie. Konwersatorium Muzyczne od wielu lat kształci młodych artystów - najmłodsza pianistka, wybitnie uzdolniona Wietnamka, która debiutowała na scenie w zeszłym roku ma zaledwie 6 lat. To wydarzenie wpisuje się klimatem w świąteczną atmosferę, jednocześnie będąc doskonałą okazją dla dzieci, by wraz z rodzicami mogły posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu młodzieży i rozpocząć swoją przygodę z kulturą.

Po koncercie nastąpi zgodnie z tradycją rozdanie prezentów spod choinki, dlatego organizatorzy zapraszają wszystkich do przynoszenia podarków dla swoich pociech oraz dla młodych pianistów.

Na koncert obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można odebrać dzwoniąc pod numer telefonu 022 628 01 13.


Warszawskie Towarzystwo Sceniczne oraz Fundacja Praeter zapraszają na koncert adwentowy Nun komm, der Heiden Heiland składający się z utworów wokalno-instrumentalnych i organowych Jana Sebastiana Bacha. W programie, opartym na tytułowym, tradycyjnym chorale adwentowym znajdą się trzy kantaty oraz cztery utwory organowe Bacha w wykonaniu czołowych polskich artystów działających w kręgu muzyki dawnej: Doroty Jasińskiej (sopran), Piotra Olecha (kontratenor), Aleksandra Kunacha (tenor) i Marcina Sobczyka (bas) oraz Orkiestry barokowej pod kierownictwem Marka Nawrockiego. Koncert odbędzie się w sobotę, 6 grudnia 2008 roku o godz. 16:00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (al. Solidarności 76a). Wstęp wolny.

Program:
Chorał "Nun komm, der Heiden Heiland" a-moll BWV 599 (z Orgelbüchlein)
Kantata na pierwszą niedzielę Adwentu "Nun komm, der Heiden Heiland" BWV 61
Chorał "Nun komm, der Heiden Heiland" g-moll BWV 659 (z Achtzehn Choräle von verschiedener Art)
Kantata "Bereitet die Wege, bereitet die Bahn" BWV 132
Trio super "Nun komm, der Heiden Heiland" g-moll BWV 660 (z Achtzehn Choräle von verschiedener Art)
Kantata na pierwszą niedzielę Adwentu "Nun komm, der Heiden Heiland" BWV 62
Chorał "Nun komm, der Heiden Heiland" g-moll BWV 661 (z Achtzehn Choräle von verschiedener Art)


Nieznana aria Mozarta na Jasnej Górze

 

W sobotę, 6 grudnia 2008 roku o godzinie 18:00 Częstochowa będzie miejscem światowego prawykonania utworu sygnowanego nazwiskiem Mozarta. Odnalezione w archiwum jasnogórskiego klasztoru partytury zagra Morphing Vienna Chamber Orchestra (na zdjęciu) pod kierownictwem Tomasza Wabnica. W ramach propagowania muzycznych zbiorów klasztoru zagrany zostanie m. in. taki unikat, jak aria na sopran i klarnet koncertujący - Jesu Dulcis Memoria, podpisana nazwiskiem Mozarta. Ponadto w programie obok arii, która znalazła się na ukazującej się niebawem płycie zespołu, znajdzie się także Partita na instrumenty dęte, znaleziona w zbiorach Klasztoru, a także utwory innych, nieznanych dotąd kompozytorów jasnogórskich. Wydarzenie nagrywać i w późniejszym czasie emitować będzie Telewizja Polska. Występ uświetnią sopranistka z Pragi Luiza Albrechtova oraz klarnecista Jarosław Podsiadlik.

W zbiorach jasnogórskich odnaleziono 18 partytur sygnowanych nazwiskiem Mozarta. Jako pierwsza współczesnego wykonania doczekała się aria Jesu Dulcis Memoria, której prawykonanie odbyło się w ramach festiwalu Gaude Mater. Wtedy to Morphing Vienna Chamber Orchestra, zespół skupiający wybitnych muzyków z całego świata, zagrał koncert, który zadziwił muzyczny świat. Było to możliwe dzięki współpracy, pochodzącego z Częstochowy, Tomasza Wabnica ze środowiskiem muzykologów badających zbiory jasnogórskie.


W dniach od 7 do 14 grudnia 2008 roku w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Konkurs, którego początki sięgają 1968 roku, adresowany jest do polskiej młodzieży – studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Uczestnicy zyskują możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i dyspozycji psychicznych w warunkach estrady konkursowej, a najlepsi z nich – finaliści – mają okazję występu z orkiestrą. Rozległy i wszechstronny repertuar Konkursu ułatwia młodym pianistom udział także w innych ważnych międzynarodowych konkursach muzycznych. W skład Jury tradycyjnie wchodzą najwybitniejsi pianiści – pedagodzy, reprezentujący Akademie Muzyczne w Polsce.

Więcej


Koncert Olivier Messiaen w 100. rocznicę urodzin kompozytora odbędzie się w poniedziałek 8 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Jan Badaj, Ewa Bartnik, Marié Kiyone i Tomasz Lupa. W programie: XX Regards sur l’enfant Jésus, Préludes, Petites esquisses d’oiseaux.


Katedra Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w warszawie zaprasza na zebrania otwarte z cyklu Galeria Kompozytorow Polskich. Gościem Galerii będzie Aleksander Lasoń. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 grudnia 2008 roku o godz. 17, Sala 301.


Związek Kompozytorów Polskich zaprasza na cykl koncertów zatytułowanych PORTRETY KOMPOZYTORÓW, które zostaną "przedstawione" w dniach 9, 10 i 11 grudnia 2008 roku o godz. 18.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (ul. Elektoralna 12) w Warszawie. Usłyszymy utwory Benedykta Konowalskiego i Joachima Olkuśnika (9 grudnia), Adama Walacińskiego i Bartosza Kowalskiego-Banasewicza (10 grudnia) oraz Michała Talma-Sutta i Dobromiły Jaskot (11 grudnia).

„Portrety" jako konfrontacja? W tym roku na pewno.

Zderzenie 1: Dwóch niemal równolatków, kolegów ze studiów (Benedykt Konowalski i Joachim Olkuśnik), o jakże różnych postawach muzycznych i estetycznych.

Zderzenie 2: Adam Walaciński i niemal o 50 lat młodszy Bartosz Kowalski-Banasewicz. Ich muzykę powinno dzielić niemal wszystko. Czy na pewno?

Zderzenie 3: Michał Talma-Sutt i Dobromiła Jaskot: konfrontacja płci (czy płeć w muzyce ma znaczenie?) i - powiedzmy - jednego pokolenia, ale na polu wspólnej fascynacji muzyką komputerową.

I wreszcie zderzenie najważniejsze: generacja nestorów, o ogromnym wkładzie we współczesną kulturę, wciąż niezwykle aktywnych, i „świeża krew" polskiej muzyki.

Czy, mimo wszystko, odnajdziemy tu jakąś wspólną - ich, naszą - przestrzeń - wrażliwości? Jak daleko są, jak blisko?

Więcej


Re:wizje - 2. Inwazja Sztuki Niezależnej – Warszawa, 10-13 grudnia 2008

Festiwal Re:wizje, który odbędzie się w dniach 10-13 grudnia 2008 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, to kompleksowa prezentacja dorobku niezależnych warszawskich artystów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki oraz możliwość odwiedzenia ich w ich środowisku, ich miejscu pracy – klubach muzycznych, galeriach i teatrach ukrytych w praskich podwórkach i kamienicach, mokotowskich garażach czy wolskich fabrykach. Re:wizje odpowiadają też na jeden z podstawowych problemów warszawskich artystów – brak własnego lokalu, który umożliwiałby prezentację dorobku. Noc Sztuki w Pałacu Kultury i Nauki daje im możliwość zaistnienia przed szeroką publicznością.
Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym – zaprezentowane zostaną praktycznie wszystkie dziedziny sztuki – teatr, taniec, film, fotografia, malarstwo, muzyka. Przez trzy dni, popołudniami i wieczorami, w szczególnie kulturotwórczych zakątkach Warszawy, w kilkunastu miejscach, często nieznanych szerszej publiczności, będą prezentowane prace artystów niezależnych. Część wydarzeń odbędzie się ponadto w przestrzeni miejskiej, „wychodząc” w ten sposób do widza. Kulminacyjna prezentacja odbędzie się w salach i na korytarzach Pałacu Kultury i Nauki w dniu 13 grudnia.
Program będzie ułożony tak, by każdy uczestnik Festiwalu mógł samodzielnie skonstruować plan swojej artystycznej podróży i odwiedzić kilka miejsc jednego dnia. Organizatorzy planują prezentację średnio 16 projektów dziennie. Począwszy od 2008 roku projekty będą wybierane przez Radę Programową Festiwalu.
Re:wizje nie są zwykłym festiwalem czy przeglądem, ponieważ jego ambicje wychodzą poza ramy artystyczne. Poprzez sięganie poza znane już organizacje, organizatorzy chcą poszukiwać nowych, zdolnych i wartościowych artystów, którzy nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób wypromować się i pozyskać środki na swoją twórczość. W tym celu, obok strony internetowej promującej artystów www.rewizjewarszawa.pl, będą prowadzić drugą: www.kulturaniezależna.pl, która skierowana jest do warszawskich organizacji kulturalnych i ma służyć wymianie informacji, edukacji oraz profesjonalizacji działań.


W środę, 10 grudnia 2008 roku o godz. 20 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się koncert z okazji Światowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, zatytułowany Polscy romantycy od Chopina do Wieniawskiego. Wystąpią znani młodzi artyści: Agata Szymczewska – skrzypce i Jacek Kortus – fortepian, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W programie: Karol Kurpiński - Uwertura do opery Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów, Henryk Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 i Fryderyk Chopin - I Koncert fortepianowy e-moll op. 11.


W dniu 10 grudnia 2008 roku, na zaproszenie Instytutu Polskiego w Moskwie, pianista Łukasz Trepczyński (na zdjęciu), student V roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, zagrał recital w mieszkaniu-muzeum wielkiego rosyjskiego pianisty Światosława Richtera w Moskwie. Polski artysta wykonał utwory Chopina, Schumanna i Liszta.


W czwartek, 11 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 austriackie forum kultury w Warszawie (ul. Próżna 8) proponuje słuchaczom muzyczną podróż w czasie, śladami kompozytorów, którzy tworzyli w Wiedniu i na trwałe wpisali się w historię kultury tego miasta. Szlak będzie prowadził poprzez utwory powstałe od epoki klasycyzmu po drugą szkołę wiedeńską. Podczas koncertu zatytułowanego Wiedeń przez wieki szczególnie interesująca będzie możliwość usłyszenia pieśni Almy Mahler, żony słynnego Gustava, które są bardzo rzadko wykonywane w Polsce. Wykonawcami utworów będą studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: „Kwartet Forum” w składzie Bartłomiej Tełewiak – skrzypce, Piotr Guz – skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka i Anna Markiewicz –wiolonczela oraz Jerzy Matysiak – klarnet, Tomasz Piętak – baryton, Katarzyna Rzymska – sopran i Paweł Sommer – fortepian. W programie: Joseph Haydn – Kwartet smyczkowy G-dur op. 76 nr 1, Franz Schubert - pieśni na baryton i fortepian, Alma Mahler – cykl pięciu pieśni na sopran i fortepian, Alban Berg - Sonata na fortepian Op.1, Utwory op. 5 na klarnet i fortepian ...oraz niespodzianki świąteczne.


Znana rosyjska pianistka Olga Kern (na zdjęciu), absolwentka Konserwatorium Moskiewskiego i laureatka prestiżowego Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Van Cliburna w 2001 roku, wystąpi w Bydgoszczy i w Poznaniu.

W piątek, 12 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 zagra w Filharmonii Pomorskiej wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tadeusza Strugały. Wykona I Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego, a orkiestra dopełni program wieczoru jego V Symfonią e-moll.  

Tydzień później, 19 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 artystka wystąpi w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Towarzyszyć jejbędzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Antoniego Wita. W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje słynnych rosyjskich twórców: III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 i Rapsodia na temat Paganiniego a-moll op. 43 Sergiusza Rachmaninowa oraz Uwertura-fantazja Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego.


Nowy Teatr zaprasza na koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso”, który odbędzie się 12 grudnia 2008 roku o godz. 20.00 w Hotelu Europejskim w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 13). Będzie to drugi z cyklu koncertów w wyborze programowym Pawła Mykietyna, kierownika muzycznego Nowego Teatru.

„Aukso” jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Grupa młodych zaangażowanych muzyków pod wodzą demiurgicznego dyrygenta Marka Mosia odnajduje bardzo indywidualny klucz do interpretacji dzieł z różnych epok. Orkiestra zaprosiła do wspólnej gry znanych solistów: Urszulę Kryger – mezzosopran i Jana Krzysztofa Broję – fortepian. W programie koncertu znajdą się dwa prawykonania: polskie – utworu Infinito Nero Salvatore’a Sciarrino i światowe – nowej kompozycji Jana Duszyńskiego. Ponadto usłyszymy Symphony for open strings, for 12 solo string-players Louisa Andriessena i Last Days of Wanda B. na orkiestrę smyczkową Aleksandra Nowaka.


Na koncerty symfoniczne z okazji 100. rocznicy urodzin Oliviera Messiaena zaprasza w dniach 12 i 13 grudnia 2008 roku Filharmonia Narodowa w Warszawie. Wystąpią: François Weigel – fortepian i Thomas Bloch - fale Martenota oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. W programie koncertu znajdzie się monumentalna Symfonia Turangalîla na fortepian, fale Martenota i orkiestrę Oliviera Messiaena.

Intrygujący tytuł wielkiej symfonii Messiaena Turangalîla pochodzi z sanskrytu i według interpretacji samego twórcy oznaczać miał „pieśń na cześć miłości, radości, ruchu, rytmu, życia i śmierci". Dzieło należy do tryptyku kompozycji z lat czterdziestych, obok cyklu pieśni Harawi oraz Cinq Rechants na chór. Powstało dla Boston Symphony Orchestra na zamówienie Sergiusza Kusewickiego, jednak jego premierę w roku 1948 poprowadził młody Leonard Bernstein, zastępując chorego mistrza. Messiaen daje tu wyraz swej fascynacji muzyką Dalekiego Wschodu, instrumentami współczesnej orkiestry naśladując m.in. dźwięki gamelanu. Angażuje też swój ulubiony instrument, jeden z pierwszych elektrofonów - fascynujące brzmieniowo fale Martenota (w Filharmonii Narodowej zagra na nich Thomas Bloch, jeden z nielicznych na świecie specjalistów w tej dziedzinie, także sławny wirtuoz harmoniki szklanej). Przy fortepianie zasiądzie François Weigel, wysoko ceniony zwłaszcza jako wykonawca muzyki francuskiej XX wieku. Stulecie urodzin wielkiego francuskiego kompozytora jest doskonałą okazją do przypomnienia tego bardzo rzadko wykonywanego arcydzieła, które poprowadzi Antoni Wit - jego nagranie symfonii Turangalîla dokonane z zaproszonymi na koncert solistami i NOSPR dla firmy NAXOS zdobyło prestiżową Cannes Classical Award podczas Midem Classique.

na zdjęciu: Olivier Messiaen w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas festiwalu „Warszawska Jesień” w 1989 roku


W piątek, 12 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert zatytułowany J. S. Bach for 1-2-3-4 Pianos & Orchestra.

Będzie to niezwykłe wydarzenie z jeszcze niezwyklejszą obsadą – cztery utwory Jana Sebastiana Bacha napisane na 1, 2, 3 i 4 fortepiany wykona kolejno czworo gości piątkowego wieczoru. Jako pierwszego usłyszymy Stanisława Drzewieckiego w VII Koncercie f–moll BWV 1056 na fortepian i orkiestrę, następnie Jarosława i Stanisława Drzewieckich w XIX Koncercie c–moll BWV 1060 na 2 fortepiany i orkiestrę, jako trzecich w kolejności -  Annę Stempin-Jasnowską, Jarosława Drzewieckiego i Stanisława Drzewieckiego w Koncercie C–dur BWV 1064 na 3 fortepiany i orkiestrę i wreszcie Andrzeja Jasińskiego, Stanisława Drzewieckiego, Annę Stempin-Jasnowską, Jarosława Drzewieckiego w Koncercie a-moll BWV 1065 na 4 fortepiany i orkiestrę. Solistom akompaniować będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego.

Koncertowi towarzyszy wystawa fortepianów Firmy Blütner.


Świąteczny recital Barbary Hendricks odbędzie się w piątek, 12 grudnia 2008 roku o godz. 20.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (przy ul. Świętojańskiej). Jedna z najsłynniejszych na świecie sopranistek operowych zaprezentuje program, w którym obok kolęd i spirituals, znajdą się również utwory Ellingtona, Gershwina, a także Billie Holiday’a. Towarzyszyć jej będą dwaj muzycy szwedzcy: pianista Mathias Algotsson i saksofonista Magnus Lindgren.

W 1972 roku, w Nowym Yorku, Barbara Hendricks otrzymała Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej im. Marceliny Sembrich. Ponieważ rok 2008 jest 150. rocznicą urodzin wielkiej polskiej śpiewaczki, Barbara Hendricks zamknie obchody tego wydarzenia koncertem w kraju rodzinnym Marceliny Sembrich-Kochańskiej. Dodajmy, że podczas jej ostatniego koncertu w Warszawskiej Filharmonii Barbara Hendricks zaśpiewała na bis pieśń Chopina Życzenie, co było również zwyczajem Marceliny Sembrich. Na piątkowym koncercie będziemy mogli się przekonać, czy Barbara Hendricks podtrzyma tę tradycję.

O względy Barbary Hendricks zabiegają najwybitniejsi dyrygenci i najlepsze orkiestry, a także wszystkie sale koncertowe świata – od Opery Paryskiej i mediolańskiej La Scali po londyński Covent Garden i nowojorską Metropolitan Opera House. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 25 ról operowych, zrealizowała blisko sto płyt, a partnerami jej artystycznych sukcesów są m.in. Herbert von Karajan, Zubin Metha, Leonard Bernstein.

Organizator recitalu - Estrada Warszawska informuje, że na koncert Barbary Hendricks wstęp jest bezpłatny, a zaproszenia można dostać dzwoniąc do Estrady na numer (0-22) 849-68-84.


Urodzinowo i wigilijnie zapowiada się koncert w dniu 13 grudnia 2008 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Program wieczoru wypełnią trzy kompozycje: Uwertura do opery Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów Karola Kurpińskiego, I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha oraz II Symfonia „Wigilijna” Krzysztofa Pendereckiego, artysty, który kilka tygodni wcześniej obchodził 75 urodziny. Wystąpi Agata Szymczewska – skrzypce oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego.


Dnia 13 grudnia 2008 roku rusza piąty sezon Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzyka Młodych u Franciszkanów” w Sanoku. W koncercie inauguracyjnym zatytułowanym Rok Liturgiczny w Muzyce wystąpi Wokalny Zespół Muzyki Dawnej „Perfugium” z Krakowa, a przy organach zasiądzie Stanisław Pielczyk. W programie dawna muzyka religijna, m.in. utwory Wacława z Szamotuł i Orlanda di Lasso, a także D. Buxtehude i F. Mendelssohna-Bartholdy oraz improwizacje organowe.

Festiwal działa od roku 2004. Jego ideą przewodnią jest prezentacja wspaniałych dzieł kultury muzycznej w pozawakacyjnym sezonie oraz stworzenie forum wypowiedzi artystycznej i startu do karier koncertowych głównie młodym, utalentowanym muzykom, często jeszcze studentom, a nawet uczniom szkół muzycznych. Organizatorzy zapraszają też do udziału w koncertach renomowanych, dojrzałych artystów, mistrzów i nauczycieli, będących wspaniałym wzorem interpretacji literatury muzycznej dla młodych adeptów sztuki muzycznej i dla publiczności festiwalowych koncertów.

Więcej


Dnia 13 grudnia 2008 roku o godz. 17.30 odbędzie się uroczysta inauguracja nowej siedziby Opery Krakowskiej. Przedstawieniem inaugurującym działalność w nowym gmachu będą Diabły z Loudun Krzysztofa Pendereckiego, artysty, który w tym roku obchodzi swoje 75-te urodziny. Kierownictwo muzyczne - Andrzej Straszyński, reżyseria - Laco Adamik, scenografia - Barbara Kędzierska, kostiumy - Magdalena Tesławska.

Gospodarzem wielkiego otwarcia będzie Marek Nawara – Marszałek Województwa Małopolskiego. Swoją obecność potwierdzili m.in.: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego, Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa. Uroczystego poświęcenie nowego gmachu Opery Krakowskiej dokonana ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Inauguracji działalności w nowym gmachu Opery towarzyszyć będzie wydanie albumu …a w Krakowie jest Opera!

Więcej


Filharmonia Krakowska zaprasza na niezwykły występ orkiestry barokowej Arte Dei Suonatori wraz z włoskim skrzypkiem Stefano Montanarim - koncertmistrzem i dyrygentem orkiestry Accademia Bizantina z Rawenny, kierowanej przez Ottavio Dantone. Podczas koncertu, który odbędzie się 15 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Filharmonii, artyści zaprezentują krakowskiej publiczności kompozycje Francesco Geminianiego (Concerto grosso d-moll op. 3 nr 4, Concerto grosso "La Folia" op. 5 nr 12), Pietro Locatellego (Koncert skrzypcowy A-dur op. 3 nr 11, Concerto grosso Es-dur "Il Pianto d'Arianna" op. 7 nr 6, Concerto grosso e-moll op. 1 nr 4) oraz Jean-Marie Leclaira (Koncert skrzypcowy A-dur op. 7 nr 5).

Koncerty z tym samym programem odbędą się także dwa dni wcześniej -  13 grudnia 2008 roku o godz.18:00 Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu i 14 grudnia 2008 roku o godz. 18:00 Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu.


Z okazji obchodzonego w roku 2008 Roku Zbigniewa Herberta Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu dla uczczenia wielkiego artysty przygotowało projekt kulturalny pt. Pan Cogito w Trójwymiarze. Jest to prezentacja twórczości i osobowości Zbigniewa Herberta w różnych dziedzinach sztuki (liryka, grafika, epistolografia). Projekt zakłada pokazanie postaci Herberta w trzech aspektach, tak by choć w części oddać wielowymiarową postać tego wspaniałego twórcy: jako podróżnika i niestrudzonego obieżyświata - wystawą Sprawozdanie z życia podróży, zawierających 40 kopii rysunków Herberta powstałych podczas wielu jego podróży zagranicznych (wernisaż - 13 grudnia 2008 roku, godz. 17.00), jako zwykłego człowieka, zmagającego się z codziennością - spektaklem Kochane zwierzątka w reż. Tadeusza Malaka, w wykonaniu aktorów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Krakowa (13 grudnia 2008 roku, o godz. godz.18.00) oraz jako artysty w relacji do otaczającej go sytuacji społeczno-politycznej oraz zasad moralnych – spektaklem słowno-muzycznym Przygody Pana Cogito z muzyką - próba opisu (18 grudnia 2008 roku, godz. 18.00). Ten ostatni będzie prezentacją wybranych 15 wierszy Zbigniewa Herberta, recytowanych przez Annę Seniuk przy akompaniamencie organów i fortepianu (Robert Grudzień).


Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na premierę opery-oratorium Carmina Burana Carla Orffa, która odbędzie się 14 grudnia 2008 roku o godz. 18.00 na scenie Opery oraz 15 grudnia na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. Reżyserii spektaklu podjął się Robert Skolmowski – obecnie Dyrektor Naczelny i Artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, scenarzysta i reżyser słynący z ekstrawaganckich i niezwykle oryginalnych realizacji tak znamienitych dzieł scenicznych jak m. in: Otello, Trubadur (Opera Wrocławska), Rigoletto (Opera Śląska) G. Verdiego, Carmen G. Bizeta (Opera Wrocławska), Zemsta nietoperza (Teatr Wielki w Łodzi; Teatr Muzyczny w Gdyni). Realizatorami widowiska są także: kierownictwo muzyczne - Tadeusz Serafin, scenografia - Radosław Dębniak, kostiumy - Małgorzata Słoniowska, choreografia - Maciej Prusak , kierownictwo chóru - Anna Tarnowska.

Carmina Burana to nazwa trzynastowiecznego zbioru pieśni i poezji, na podstawie których w XX wieku Carl Orff skomponował kantatę sceniczną - utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe, o tym samym tytule. Średniowieczny rękopis został znaleziony przez Johanna Andreasa Schmellera w klasztorze benedyktynów w Górnej Bawarii. Orff opracował muzykę i wybrał odpowiednie teksty. Dominują w nim rytm i prosto zharmonizowane partie chóralne; najsłynnniejszym fragmentem kantaty jest – znana nie tylko melomanom – rozpoczynająca i kończąca utwór pieśń chóru O Fortuna.

Spektakl w Operze Śląskiej zapowiada się jako wyjątkowe, bardzo oryginalne i intrygujące wydarzenie sceniczne tym bardziej, że stanowić będzie jubileusz 20-lecia pracy artystycznej reżysera spektaklu: wpisuje się w estetykę i symbolikę średniowiecza (scenografia i kostiumy), lecz z pewnością nie zabraknie w nim elementów nawiązujących do współczesności. W przedstawieniu udział weźmie niemal 200-osobowy zespół artystyczny: soliści, 60-osobowy chór osobowy, 70-osobowa orkiestra, 30-osobowy zespół baletu, 20-osobowy chór chlopięcy oraz tancerze Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego z Wrocławia, do tego statyści - modele, judocy, tancerze break dance.


Akademia Muzyczna w Krakowie z okazji 75. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego zorganizowała szereg koncertów, konferencji, wykładów, kursów mistrzowskich. Głównym punktem obchodów będzie I Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego. Celem projektu jest popularyzacja twórczości wiolonczelowej tego wybitnego kompozytora. Krzysztof Penderecki przywiązuje dużą wagę do wiolonczeli – powstałe na ten instrument dzieła są bardzo istotne dla polskiej kultury muzycznej i wywarły znaczący wpływ na twórczość wiolonczelową na świecie w II poł. XX wieku. Dla pedagogów, studentów i uczniów konkurs będzie okazją do zapoznania się z arcydziełami muzyki o ogromnych walorach edukacyjno-instrumentalnych. Korzyści z projektu odniosą również melomani – szeroka publiczność, która będzie mogła obcować z dziełami będącymi kamieniami milowymi dla wykonawstwa wiolonczelowego.

Honorowym przewodniczącym konkursu został Krzysztof Penderecki, uczestników oceniać zaś będzie jury pod przewodnictwem Zdzisława Łapińskiego, a w jego składzie zasiądą ponadto światowej sławy wiolonczeliści, m.in.: Ivan Monighetti i Arto Noras. Jedną z głównych nagród (obok nagrody finansowej) będzie koncert z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Uroczysta Inauguracja I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 14 grudnia 2008 roku o godzinie 16.00 w Sali Koncertowej FLORIANKA Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykonawcami koncertu będą wiolonczelista Zdzisław Łapiński i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie: Marek Stachowski – Adagio, Władysław Żeleński - Romance op. 40 na wiolonczelę i orkiestrę oraz Krzysztof Penderecki – Sinfonietta na smyczki i Trzy utwory w dawnym stylu.

Zwycięzców Konkursu poznamy 20 grudnia 2008 roku (o godz. 20.00), a koncert layreatów odbędzie się dzień później w krakowskiej "Floriance" o godz. 18.00.

Więcej


Koncert nowopowstałego kwintetu dętego PAU-PA-RAU odbędzie się w Filharmonii Szczecińskiej dnia 14 grudnia 2008 roku o godzinie 17:00. W programie: A. Reicha - Kwintet Es-dur op. 88 nr 2, D. Milhaud - Kominek Króla René i W. Kilar - Kwintet na instrumenty dęte.


Chór Alla PolaccaEuropejska Gala Kolęd w ramach IX Europejskich Spotkań Chóralnych odbędzie się w niedzielę, 14 grudnia 2008 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wystąpi osiem chórów: Chór Akademicki Uniwersytetu Nis (Nis, Serbia), Chór dziecięcy Radost (Moskwa, Rosja), Chór dziecięcy Zoltan Kodaly (Komlo, Węgry), Chór Gih Liceum im. Lehel Vezer (Jaszbereny, Węgry), Chór Gloria (Jekaterynburg, Rosja), Chór Lege Artis (Kijów, Ukraina), Chór Młodzieżowy "Resonans con tutti" im N.G. Kroczka (Zabrze, Polska), Chór Alla Polacca (Warszawa, Polska). Przygotowanie koncertu - Sabina Włodarska, organizacja - Fundacja Alla Polacca.

ŻYJMY OBOK SIEBIE - ŚPIEWAJMY RAZEM - oto motto Europejskich Spotkań Chóralnych. Poprzednie osiem edycji Spotkań to szereg koncertów w Warszawie, a także w takich miastach województwa mazowieckiego, jak: Ciechanów, Grójec, Ostrołęka, Płock, Piaseczno, Pułtusk, Radom, Siedlce, Wołomin, Iłża i wiele innych. Słuchacze koncertów mieli okazję wysłuchania kilkuset dzieł muzyki chóralnej - w tym licznych kolęd z różnych krajów Europy. Sukces artystyczny Europejskich Spotkań Chóralnych, a także powodzenie, jakim cieszą się niezmiennie koncerty wśród publiczności sprawiły, że Europejskie Spotkania Chóralne wpisały się na stałe do kulturalnego kalendarza Warszawy i województwa mazowieckiego. Co rok, przed świętami Bożego Narodzenia sale koncertowe rozbrzmiewają muzyką chóralną z całej Europy w wykonaniu młodych ludzi porozumiewających się w tym najbardziej uniwersalnym ze wszystkich języków świata, jakim jest muzyka.


Dnia 14 grudnia 2008 roku w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego wystąpi orkiestra Leopoldinum pod batutą znanego łotewskiego dyrygenta (i oboisty) Normundsa Sne (na zdjęciu). Podczas niedzielnego koncertu artysta ten wystąpi w podwójnej roli - dyrygenta i solisty-oboisty (zagra Koncert na obój C-dur F. J. Haydna w opracowaniu Alexandra Wunderera). Koncert będzie również okazją do wysłuchania kompozycji Frontiers of Time łotewskiego kopozytora Ēriksa Ešenvaldsa. Sam Ešenvalds tak mówi o swoim dziele: „Głównym zamierzeniem tej kompozycji było to, żeby zauważać momenty i odczuwać przemijanie czasu, powiedzmy – odnajdywać się w potoku zdarzeń. Bywa, że czas płynie szeroko i powoli, ale nagle zamienia się w szalony wir zdarzeń…“ Program wieczoru dopełni słynna Uwertura B-dur G. F. Telemanna oraz Musica dolorosa P. Vasksa (utwór ten powstal jako Requiem dla siostry kompozytora).

Normunds Sne jest wszechstronnie uzdolniony muzycznie – uczył się gry na skrzypcach, altówce i oboju, a ponadto już jako nastolatek zaczął współpracować - jako sound engineer, gitarzysta i oboista - z różnymi rockowymi i undergrounowymi zespołami, takimi jak, np. Salve, Marana, czy Sipoli. W jego repertuarze muzyki klasycznej można wyróżnić dwa główne nurty: z jednej strony barok i klasycy wiedeńscy, z drugiej – najwięksi kompozytorzy XX wieku, m. in. Mahler, Berg, Bartok, Szostakowicz, Prokofiew, Lutosławski, a także najsłynniejsi łotewscy twórcy – Vasks, Plakidis, Maskats, Kronolaks. Artysta współpracuje z najlepszymi orkiestrami i występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. W 1999 roku Sne został uhonorowany nagrodą Spidola - najwyższym łotewskim odznaczeniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki.


Śląskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza melomanów w niedzielę, 14 grudnia 2008 roku o godzinie 12.00 do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na ostatni koncert cyklu "Nie dla Elizy" w wykonaniu Kwartetu AKADEMOS.

Niedzielny koncert zakończy blisko półtoraroczny cykl, w trakcie którego zespół zaprezentował publiczności wszystkie 16 kwartetów smyczkowych Ludwiga van Beethovena w zestawieniu z arcydziełami XX wieku i utworami inspirowanymi twórczością mistrza z Bonn. Na niedzielnym koncercie zostanie wykonane ostatnie dzieło Ludwika van Beethovena - Kwartet smyczkowy F-dur op. 135 w zestawieniu z utworem zatytułowanym Witraże młodego białoruskiego kompozytora Konstantyna Jaskowa. Prawykonanie tego dzieła to równocześnie ostatni akord kończącego się właśnie VII Festiwalu Muzyki Nowej.


Cztery koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją jej dyrektora muzycznego, światowej sławy dyrygenta Marca Minkowskiego odbędą się w dniach 15-22 grudnia 2008 roku. Pierwszy z nich będzie miał miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie; usłyszymy wówczas utwory Stanisława Moniuszki (uwertura Bajka), Aleksandra Tansmana (Triptyque pour orchestre à cordes) oraz Leo Delibesa, Oliviera Greifa, Aleksandra Głazunowa i Emmanuela Chabriera. Ten sam program wypełni również koncert ostatni, 22 grudnia Théâtre du Châtelet w Paryżu. Pozostałe dwa koncerty – 17 grudnia w Filharmonii w Krakowie oraz 21 grudnia w Centro Cultural de Belém w Lizbonie – poświęcone zostaną twórczości Ludwiga van Beethovena.

Więcej


Władysław SłowińskiKoncert kompozycji Władysława Słowińskiego (na zdjęciu) w interpretacji Kwartetu Wilanów i flecistki Elżbiety Gajwskiej odbędzie się 15 grudnia 2008 roku w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. W programie: Suite for Royal Castle “The Baroque Reminiscences” na flet i trio smyczkowe (1996), Passionato per quatro archi (1987), Doloroso in memoriam Witold Lutosławski (1994), Jesienna Opowieść (2007), Espressivo Sempre per flauto e quartetto de`archi (1990).


Największa na świecie orkiestra perkusistów i najmłodszy perkusista świata czyli Igor Falecki, Piotr Szulc, Łukasz Dąbrowski, Michał Pawłowski, Piotr Sołkowicz, Małgorzata Szymecka, Dominik Kozicki, Krzysztof Przybyłowicz i Cezary Konrad wystąpią pod dyrekcją Sławomira Wroblewskiego w poniedziałek, 15 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koncert ten będzie również okazją do świętowania 40-lecia pracy artystycznej Mariana Rapczewskiego – perkusisty, profesora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W programie: Ney Gabriel Rosauro – Koncert na kotły, Emmanuel Séjourné – Concerto, Wolfgang Reifeneder – Crossover, Anders Koppel – Toccata, Mitch Markovich – Tornado, Marta PtaszyńskaStreet Music, Dominik Kozicki – Latin Dances, Krzesimir DębskiBody Animation, Bronisław Kaper – On Green Dolphin Street, Krzesimir Dębski/Jacek Skubikowski – Na dobre i na złe i Radzimir Dębski/Wojciech Adamczyk – Ranczo Wilkowyje.


Nadzwyczajny recital fortepianowy Diny Joffe, laureatki II nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975), odbędzie się w poniedziałek, 15 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie: R. Schumann – Bunte Blätter op. 99 (wybór), R. Schumann – Sonata fis-moll op. 11, A. Skriabin – 6 Preludiów op. 11 i S. Prokofiew – IV Sonata c-moll op. 29.


Dnia 15 grudnia 2008 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Narodowej wystąpi orkiestra Sinfonia Varsovia. Będzie to już trzeci warszawski koncert poprowadzony przez Marka Minkowskiego, mianowanego pół roku temu dyrektorem muzycznym zespołu. Podczas koncertu zatytułowanego FÊTE POLONAISE zostanie wykonany polsko-francuski (z elementami rosyjskimi) repertuar z polsko-francuskimi solistami. Tydzień później – 22 grudnia ten sam koncert zostanie powtórzony w Théâtre du Châtelet w Paryżu. Uroczyście zakończy on półroczne przewodnictwo Francji w pracach Unii Europejskiej.

Honorowy patronatem nad warszawskim koncertem objęli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Ambasador Francji Jego Ekscelencja François Barry Dolongchamps.

Program koncertu został ułożony tak, aby podkreślić polsko-francuskie więzi. Złożą się na niego kompozycje XIX-wiecznych kompozytorów francuskich: Emanuela Chabriera (Le Roi malgré lui - Fête Polonaise), który studiował u przyjaciela Fryderyka Chopina oraz Léo Delibesa (Coppelia - Prélude et Mazurka); XX-wieczego kompozytora francuskiego o polskich korzeniach Oliviera Greifa (Quadruple Concerto La Danse des morts); kompozytorów polskich: Krzysztofa Pendereckiego (Agnus Dei), Stanisława Moniuszki (Uwertura Bajka), Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu) i Aleksandra Tansmana (Triptyque pour orchestre à cordes) oraz  Aleksandra Głazunowa (Chopiniana), którzy swoje dorosłe życie związali z Paryżem.

W roli solistów wystąpią Francuzi: Pascal Amoyel – jeden z czołowych francuskich pianistów, altowiolistka Lise Berthaud – laureatka Europejskiego Konkursu Młodych Wykonawców w 2000 roku, wiolonczelista Jérôme Pernoo – laureat Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Konkursu Rostropowicza w Paryżu w roku 1994 oraz Polak – skrzypek Jakub Haufa – I koncertmistrz orkiestry Sinfonia Varsovia – Polskiej Orkiestry Kameralnej.

Paryski koncert zakończy 24 rok działalności orkiestry Sinfonia Varsovia.


Gdańska Sztuka Wykonawstwa i Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku jest projektem zainicjowanym przez studenta (asystenta stażystę) Akademii Muzycznej w Gdańsku, akordeonistę, Pawła Zagańczyka. Jest on wszechstronnym muzykiem, którego zainteresowania i poszukiwania twórcze skupione są głównie na muzyce współczesnej.

Akordeon kojarzony z ludycznym repertuarem oraz biesiadą od niedawna coraz częściej pojawia się na estradach koncertowych. Ponadto z racji krótkiego żywota nie posiada tak potężnego i oryginalnego repertuaru, jak skrzypce czy fortepian. Zatem priorytetem w tworzeniu pomysłu powyższego projektu było zamówienie pięciu kompozycji mających wzbogacić literaturę akordeonową. Projekt uzyskał akceptację, a jego pomysłodawca, Paweł Zagańczyk, stypendium twórcze z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację intrygującego artystycznie przedsięwzięcia.

Kompozytorzy:

Prof. Krzysztof Olczak - profesor kompozycji i akordeonu Gdańskiej AM na tę okazję napisał Chanson na akordeon i taśmę. Utwór ten powstał jako inspiracja francuską chanson z 1550 roku.

Dr Marek Czerniewicz - wykładowca Gdańskiej AM przygotował utwór Cztery zapomniane fotografie na kwintet dęty blaszany i akordeon. Jak mówi sam kompozytor, jest to muzyczna próba zilustrowania bliskich mu czterech osobistych fotografii.

Prof. Wiesław Cienciała - wykładowca Katowickiej Akademii Muzycznej.

Mikołaj Majkusiak - kompozytor i akordeonista. Napisany przez niego Kaprys nr 2 na akordeon solo odzwierciedla ogrom możliwości technicznych i wykonawczych, jakie daje akordeon.

Krzesimir Dębski - kompozytor i skrzypek, stworzył utwór na akordeon i skrzypce, inspirowany folklorem bałkańskim oraz muzyką Macedonii - Bojan Duke of Dignac.

Wykonawcy: Paweł Zagańczyk – akordeon, Joachim Łuczak – skrzypce, Hevelius Brass – kwintet dęty blaszany

Koncert odbędzie się 15 grudnia 2008 roku, w poniedziałek o godzinie 19.00 w Sali Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Publiczność będzie miała szansę wysłuchać wszystkich kompozycji w interpretacji akordeonisty Pawła Zagańczyka oraz towarzyszących mu muzyków. Wydarzenie to stanowi niecodziennego rodzaju spektakl, w którym główną rolę zagra akordeon. O muzyce opowie aktorka Teatru Wybrzeże, Marzena Nieczuja Urbańska. Według opinii pedagogów i krytyków życia muzycznego w Gdańsku to koncert przedstawiający istotne zmiany, jakie przechodzi akordeon. Skupia on prezentację stylów i technik kompozytorskich oraz możliwości, jakie daje ten instrument.


Dnia 15 grudnia 2008 roku o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej odbędzie się Koncert bożonarodzeniowy 12 Wiolonczelistów Filharmoników Berlińskich. Razem z nimi wystąpi polska gwiazda operowa Iwona Hossa, która towarzyszyła im także podczas zeszłorocznego koncertu w Warszawie.

"Z innowacją, błyskiem i humorem" - tak brzmi przesłanie 12 wiolonczelistów orkiestry filharmoników z Berlina. Elitarna 'orkiestra w orkiestrze' świętowała w 2007 roku swe 35. urodziny, mając w swym gronie już drugie pokolenie muzyków. Swój triumfalny muzyczny pochód wiedzie przez cały świat. Orkiestra towarzyszyła niemieckim prezydentom federalnym w czasie ich podróży zagranicznych, zawsze tak samo zachwycając japońskiego cesarza, który rokrocznie ją do siebie zaprasza. Jedyne w swoim rodzaju brzmienie '12 Berlińczyków' często naśladowano, nigdy jednak nie osiągając ich poziomu. Występować oni mogą tylko wówczas, gdy nie koncertuje cała orkiestra. Pomysł wyodrębnienia orkiestry składającej się z samych wiolonczelistów pochodzi jeszcze z czasów Pablo Casala, a już w roku 1915 wykonano 'Hymn' Klengela - pierwszy utrzymany w tradycji romantycznej utwór napisany dla 12 wiolonczel. Tradycja orkiestry macierzystej to ostra selekcja: nowi członkowie przyjmowani są tylko wówczas, gdy jest na to zgoda wszystkich 130 członków całej orkiestry. Rozbudowana rytmika, niezwykłe efekty dźwiękowe, subtelne pasaże solowe - wszystko to jednocześnie i bez udziału dyrygenta. 12 wiolonczelistów osiąga wyżyny perfekcji epatując przy tym dużą dozą humoru i wysmakowaną brawurą, a grają przecież na bardzo drogich instrumentach pochodzących z siedemnastowiecznych i osiemnastowiecznych włoskich warsztatów. Blisko setka współczesnych kompozytorów stworzyła utwory specjalnie dla nich.