Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Czerwcowe rocznice:

5 czerwca
  • mija 40. rocznica śmierci Jerzego Gerta (1908-1968), dyrygenta i kompozytora, studenta Neues Wiener Konserwatorium oraz Akademie für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Hannsa Eislera i Josefa Polnauera, a prywatnie u Arnolda Schönberga, założyciela Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie, wieloletniego kierownika artystycznego tamtejszej Filharmonii

7 czerwca
10 czerwca
11 czerwca
  • przypada 105. rocznica urodzin Zygmunta Grossa (1903-1995), kompozytora i adwokata

16 czerwca
  • mija 85. rocznica urodzin Henryka Czyża (1923-2003), dyrygenta, kompozytora i pedagoga

17 czerwca
23 czerwca
  • 80. rocznica urodzin Jana Jargonia (1928-1995), organisty i kompozytora

28 czerwca
30 czerwca
  • 55-te urodziny świętuje Piotr Kusiewicz, śpiewak i pedagog

  • 75-te urodziny muzykolog Izabelli Grzenkowicz


W dniach 17 maja - 7 czerwca 2008 roku już po raz osiemnasty odbędzie się festiwal Mikołowskie Dni Muzyki. Program tegorocznej edycji wypełni 14 koncertów i recitali. Festiwal zainauguruje Ewa Podleś, która z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykona kantatę Josepha Haydna Arianna a Nasso oraz arie z oper Rinaldo i Ariodante Georga Friedricha Haendla. Podczas kolejnych koncertów usłyszymy także tak uznanych muzyków, jak francuskiego gitarzystę Pierre Lanieau, włoskiego organistę Masimiliano Nosetti, czy słowackiego organistę Stanisław Surin, a także znanych polskim melomanom wirtuozów - Juliana Gembalskiego, Przemysława Kapitułę i – na zakończenie festiwalu - Piotra Pławnera. Wystąpią również zespoły - Ensemble de Narol, Leipziger Streichquartett, Kwartet smyczkowy "Akademos", Chór męski "Saint Ephraim" Budapest, "Concerto Avenna", Śląska Orkiestra Kameralna i Orkiestra Filharmonii Lwowskiej. W ramach festiwalu m.in. odbędą się prawykonania kompozycji nagrodzonych na konkursie kompozytorskim Mikołów 2007.

Więcej


Od 1 maja do 20 września 2008 roku codziennie (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie piąta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.
Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego „polskim Bachem”) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, arcybiskupów warszawskich, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.
Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.
Wejściówki (bezpośrednio przed koncertem): 9 zł dorośli, 6 zł młodzież i dzieci.


XIX Katedralne Koncerty Organowe w katedrze we Włocławku odbywać się będą w kolejne poniedziałki od 12 maja do 16 czerwca 2008 roku o godz. 19.oo. Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Włocławka. Poprowadzi je ks. Janusz Drewniak, a wśród zaproszonych artystów znajdą się uznani wirtuozi:
  • 12 maja 2008 – Gedymin Grubba (Gdańsk)
  • 19 maja 2008 – Waldemar Krawiec (Zabrze)
  • 26 maja 2008 – Witold Zalewski (Kraków)
  • 2 czerwca 2008Andrzej Chorosiński (Warszawa), Fulvio Leofreddi – skrzypce (Rzym)
  • 9 czerwca 2008 – Marcin Łęcki (Toruń)
  • 16 czerwca 2008 – Marek Kudlicki (Wiedeń)
Wstęp wolny.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zaprasza na Koncert dla dzieci – Wielka fantazja zoologiczna, który odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca 2008 roku o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po wielkim sukcesie ubiegłorocznego Koncertu dla Dzieci Agnieszka Duczmal ponownie pragnie sprezentować dzieciom w dniu ich Święta niezwykły – muzyczny podarunek. Koncert dla Dzieci – Wielka fantazja zoologiczna będzie szczególnym spotkaniem z muzyką - zabrzmi między innymi wspaniały Karnawał zwierząt – w królewskim marszu lew poprowadzi do tańca antylopy, żółwia, słonia, kangury, łabędzia… oraz Afryka – muzyczny obraz czarnego kontynentu – bez trudu wyobrazić będzie można sobie tętent kopyt dzikich afrykańskich zwierząt biegnących po sawannie…
Wspólnie z orkiestrą „Amadeus” wystąpią pianiści - Andrzej Tatarski i Maciej Pabich oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.
Program:
G. Rossini Uwertura do opery Wilhelm Tell
L. Anderson Plink, Plank, Plunk
C. Saint-Saëns Afryka - Fantazja na fortepian i orkiestrę op 89 (opr. A. Duczmal), Karnawał zwierząt


Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli

Od 4 maja do 28 września w każdą niedzielę w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbywać się będą recitale chopinowskie w wykonaniu czołowych gwiazd polskiej pianistyki.
Koncerty Chopinowskie odbywają się od 1954 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W recitalach niedzielnych występowali najwybitniejsi polscy i zagraniczni pianiści, przede wszystkim laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola, z pięknym parkiem i dworkiem, w którym urodził się kompozytor jest tłumnie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy. Twórcy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dołożyli wszelkich starań, aby dom miał wygląd typowego dworku z okresu życia Chopina. Znajduje się tu Muzeum, którego wnętrze zostało wyposażone w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy oraz instrumenty muzyczne z epoki, a także sala koncertowa, w której odbywają się cykliczne koncerty.
Do roku 2005 organizatorem wszystkich koncertów w Żelazowej Woli było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a od roku 2006 jest nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

PROGRAM – CZERWIEC:
  • Niedziela, 1.06.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Lidia Grychtołówna
  • Niedziela, 8.06.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Piotr Paleczny
  • Niedziela, 15.06.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Joanna Ławrynowicz
  • Niedziela, 22.06.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Dobrochna Krówka
  • Niedziela, 29.06.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Bronisława Kawalla


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się już po raz osiemnasty w największych świątyniach Warszawy w dniach 1-8 czerwca 2008 roku. W programie tegorocznej edycji znajdzie się m.in: oratorium pasyjne Der Tod Jesu Carla Heinza Grauna, Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze, Mesjasz Händla oraz Msza Es-dur Antona Diabellego prezentowana w 150 rocznicę Jego śmierci. Tradycyjnie także Prymas Polski wręczy Srebrną Piszczałkę – nagrodę za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce, którą w tym roku uhonorowany został Ks. dr hab. Antoni Reginek.

Więcej


Międzynarodowy Dzień Dziecka w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

W niedzielę, 1 czerwca 2008 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie każdy młody meloman znajdzie coś dla siebie. Na początek, w samo południe, odbędzie się autorski koncert kompozytora Krzesimira Dębskiego z udziałem Anny Jurksztowicz (śpiew), którzy przypomną muzykę z filmów dla dzieci i młodzieży, m.in. W pustyni i w puszczy, Szatan z siódmej klasy, Stara baśń. O godzinie 15.00 razem z chłopcem o imieniu Doremik przeniesiemy się do Krainy Kłamczuchów, rządzonej przez Króla Paletona, by stawić czoła kłamstwu i tyranii. Opera Marty Ptaszyńskiej Magiczny Doremik należy do gatunku tzw. opery familijnej, jest adresowana do dzieci w różnym wieku. Dzień zakończy piękny balet do muzyki Piotra Czajkowskiego Śpiąca królewna. Tego dnia w całym teatrze będą rozstawione także dekoracje z różnych spektakli, a przebrani w kostiumy wolontariusze będą częstować małych widzów słodyczami.

Program Dnia Dziecka w Operze Narodowej
  • godz. 12.00 - Muzyka z filmów dla dzieci – Krzesimir Dębski (Sala Moniuszki)
    Po koncercie w Sali Moniuszki odbędzie się pokaz efektów techniki scenicznej (świetlnych i dźwiękowych), a w Foyer Głównym muzycy będą prezentować dzieciom swoje instrumenty muzyczne.
  • godz. 16.00 - Magiczny Doremik – Marta Ptaszyńska (Sala Młynarskiego)
    Widzowie tej opery dla dzieci po spektaklu zostaną zaproszeni na lekcję śpiewu, a później na zwiedzanie sceny kameralnej.
  • godz. 18.00 - Śpiąca królewna – Piotr Czajkowski (Sala Moniuszki)
    Przed spektaklem baletowym Śpiącej królewny dzieci będą mogły wziąć udział w lekcji tańca, którą poprowadzi jeden z pedagogów baletu.


W prezencie dla najmłodszych w dniu 1 czerwca 2008 roku o godz. 17.00 Filharmonia Łódzka przygotowała koncert z udziałem samych dzieci zatytułowany Rodzinne muzykowanie. Z orkiestrą symfoniczną pod batutą Piotra Sułkowskiego wystąpi muzyczne rodzeństwo: bracia Lucas i Arthur Jussen, zwani cudownymi dziećmi holenderskiej pianistyki.
14-letni Lucas i 11-letni Arthur bywają określani mianem „największych współczesnych talentów pianistycznych na świecie”. Zagrają razem Koncert Es-dur na dwa fortepiany Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mali melomani usłyszą też pełen uroku muzyczny przewodnik po świecie zoologii; w Karnawale zwierząt Camille’a Saint-Saënsa żółw tańczy w rytm baaardzo wolnego kankana, a kukułka odzywa się z głębi lasu dzięki właściwościom klarnetu. Kompozytor określał swój utwór mianem „fantazji zoologicznej”. Przy okazji jest to interesujący pokaz możliwości brzmieniowych orkiestry: każdą z 14 miniatur wykonuje inny skład muzyków.


W dniach od 1 czerwca do 6 lipca 2008 roku w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2008. Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, oraz parafie p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, św. Faustyny w Plewiskach i św. Floriana w Wirach. Koncerty festiwalowe wypełni muzyka wokalna, kameralna i organowa.

Więcej


Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena zapraszają na jubileuszowy, piąty koncert z cyklu Dzień Dziecka z Akademią Beethovenowską - w niedzielę, 1 czerwca 2008 roku o godz. 12.00 w Zespole Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie (os. Centrum E bl. 2). W programie znajdą się trzy kompozycje: Bajka symfoniczna dla dzieci "Piotruś i Wilk" Sergiusza Prokofiewa, Fantazja Węgierska na wiolonczelę i orkiestrę Davida Poppera i VI Symfonia F-dur "Pastoralna" Ludwiga van Beethovena. Wystąpią: Łukasz Pawlikowski – wiolonczela i Jerzy Stuhr – narrator oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Michała Dworzyńskiego.


Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza dzieci w niedzielę, 1 czerwca 2008 roku na familijne popołudnie w Operze Nova. Popremierowy spektakl granej tego dnia baśniowej opery Jaś i Małgosia Humperdincka poprzedzą dwie tury zwiedzania niedostępnych zwykle „zakamarków” operowego gmachu. Na foyer wystawione będą plansze, w których dzieci będą mogły sfotografować się w postaciach Jasia i Małgosi.
Pierwsza tura rozpocznie się projekcją o godz.15.30, a druga o godz.16 – z odpowiednim wyprzedzeniem, aby samo przedstawienie mogło odbyć się planowo o godz.17.00.
Jaś i Małgosia Humperdincka jest pierwszą pozycją operową w repertuarze bydgoskiej sceny muzycznej skierowaną zarówno do dorosłej, jak i dziecięcej widowni. Przedstawienie zrealizowane jest ze scenograficzną dbałością o piękno obrazu scenicznego, muzyka - przy całej lekkości i wdzięku ludowej opowiastki - jest niezwykle wyrafinowana, dlatego poruszająca wyobraźnię bajkowa historia jak każde dzieło operowe zachwycić może melomana niezależnie od jego wieku.
Za pulpitem dyrygenckim stanie Jerzy Wołosiuk. W rolach tytułowych wystąpią Dorota Sobczak i Małgorzata Grela. W spektaklu udział biorą dzieci z najmłodszej grupy Studia Baletowego działającego przy Operze Nova oraz z Chóru Dziecięcego Pracowni Wokalnej Pałacu Młodzieży.


XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Bach... ale nie tylko” odbędzie się w Warszawie od 4 czerwca do 9 lipca 2008 roku. Organizatorzy zapraszają na koncerty do Kościoła ewangelicko-augsburskiego Św.Trójcy (przy pl. Małachowskiego) w środy i piątki o godzinie 19.00. Ponadto w dniach 13 i 14 czerwca odbędą się dwa nadzwyczajne koncerty z okazji jubileuszu poświęcenia Kościoła Św.Trójcy oraz organów w wykonaniu Oliviera Latry – organisty tytularnego Katedry Notre-Dame w Paryżu oraz Adama Makowicza i Jerzego Dziubińskiego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ...ALE NIE TYLKO znany warszawskim melomanom jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej. Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy Bracia Hillebrant. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, tylko tradycyjne materiały posłużyły do zbudowania tego instrumentu - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki; tu koncertowali Chopin i Saint-Saens. Obecnie kościół cieszy sławą jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


Królewskie granie w Filharmonii Łódzkiej

Dnia 5 czerwca 2008 roku w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się jedyny koncert Royal Philharmonic Orchestra w Polsce. Z orkiestrą wystąpi zwycięzca austriacki pianista Markus Schirmer. Będzie to pierwszy w Polsce występ królewskiej orkiestry londyńskiej pod batutą słynnego dyrygenta Johna Neala Axelroda. Sama orkiestra zagości w naszym kraju po raz pierwszy od 1999 roku.
Podczas czerwcowego koncertu usłyszymy Uwerturę tragiczną, I Symfonię c-moll Johannesa Brahmsa oraz Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. - To muzyczna uczta najwyższej próby – propozycja dla koneserów, ale także dla tych, którzy swoją przygodę ze sztuką dźwięków chcą rozpocząć od spotkania z mistrzami. Tego wieczoru nie można przegapić – mówi Andrzej Sułek, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, organizatora koncertu.
Klasę londyńskiej orkiestry filharmonicznej potwierdza fakt nadania jej królewskiego tytułu przez Elżbietę II. Brawurowe interpretacje muzyki klasycznej oraz w wykonaniu orkiestry, aktywność koncertowa, czy edukacyjna - potwierdzają iż w pełni zasługuje na królewskie godło.
Łódzki koncert odbędzie się dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz przy współpracy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Więcej


Szósty projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Antonio Vivaldi. Tylko na smyczki odbywać się będzie w dniach 5-8 czerwca 2008 roku we Wrocławiu, Toruniu, Poznaniu oraz Zamku Kliczkowie. Wystąpi orkiestra Arte dei Suonatori, organizator cyklu koncertów. Projekt ten to suplement festiwalu poświęconego Vivaldiemu, który odbywał się w dniach 11-18 maja.

Więcej


Filharmonia Narodowa w Warszawie zakończy sezon artystyczny 2007/2008 wykonaniem monumentalnej II Symfonii c-moll „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera – w piątek, 6 czerwca 2008 roku o godz. 19:30 (powtórzenie w sobotę, 7 czerwca 2008 roku o godz. 18:00). Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Antoni Wit, a w partiach solowych usłyszymy Wiolettę Chodowicz (sopran) – solistkę Opery Dolnośląskej oraz Małgorzatę Walewską (mezzosopran), jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju i za granicą polskich śpiewaczek.
Piątkowy wieczór otworzy krótka ceremonia wręczenia statuetek Sponsorom i Mecenasom Roku 2008 Filharmonii Narodowej.
Wykład wprowadzający przed piątkowym koncertem o godz. 18:30 wygłosi Szymon Paczkowski – doktor muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.


Dnia 6 czerwca 2008 roku w Sali Polskiego Radia Wrocław odbędzie się koncert symfonicznych, w programie którego znajdą się dwie kompozycje: poemat symfoniczny Śmierć i wyzwolenie Richarda Straussa oraz współczesne dzieło - Offertorium na skrzypce i orkiestrę Sofii Gubaiduliny. Orkiestrę Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu poprowadzi Maestro Jacek Kaspszyk. Solistą wieczoru będzie Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia.


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty symfoniczne w dniach 6 i 7 czerwca 2008 roku w całości poświęcone arcydziełom muzyki francuskiej, z udziałem wybitnych wykonawców, jakimi są dyrygent Marek Pijarowski i amerykański pianista Eugene Indjic (na zdjęciu).
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Oliviera Messiaena. Z perspektyw szesnastu lat od jego śmierci jawi on się jako osobowość niezwykle wyrazista, choć pełna wewnętrznych sprzeczności. Z jednej strony twórca żarliwy i emocjonalny, na wskroś religijny, dla którego muzyka jest nieustającym wyznaniem wiary, z drugiej chłodny analityk i konstruktywista, kształtujący swój język dźwiękowy na racjonalnych podstawach, skrupulatnie wyliczający skomplikowane proporcje rytmiczne. Messiaen czerpał inspirację z różnych źródeł: z Pisma Świętego, chorału gregoriańskiego, śpiewu swych skrzydlatych przyjaciół, hinduskich systemów rytmicznych i zjawisk przyrody. Zapewne właśnie w tej różnorodności i harmonijnym łączeniu przeciwieństw tkwiła tajemnica jego wielkości. Podczas filharmonicznych koncertów zaprezentowane zostanie L’Ascension (Wniebowstąpienie) - wczesny utwór Messiaena, pochodzący z roku 1933, cykl czterech medytacji symfonicznych, zróżnicowanych charakterem i obsadą orkiestry. W dziele tym obok elementów oryginalnych (później systematycznie rozwijanych), widoczne są jeszcze wpływy Debussy’ego, którego twórczość fascynowała Messiaena od lat chłopięcych. Program koncertu dopełni jedno z najbardziej reprezentatywnych dzieł francuskiego impresjonizmu – poemat Morze Debussy'ego, a także Koncert fortepianowy G-dur Maurice'a Ravela. Solistą koncertu będzie Eugene Indjic, francusko - amerykański pianista pochodzenia rosyjskiego, laureat Konkursu Chopinowskiego w Warszawie z roku 1970 oraz zdobywca II nagrody na Konkursie im. A. Rubinsteina w roku 1974.


W dniach 7 i 18-22 czerwca 2008 roku odbędzie się kolejna, XVI edycja Spotkań Muzyki CHANTERELLE FESTIVAL.
Festiwal poprzedzi Wiosenny Prolog Chanterelle w dniu 7 czerwca 2008 roku o godz. 19.00, w urokliwym Salonie Pałacu Lipskich w Lewkowie (koło Ostrowa Wielkopolskiego). Będzie to koncert w przeważającej części wypełniony muzyką polskich kompozytorów i dedykowany pamięci Józefa Lipskiego (1894 - 1958), jednego z najmłodszych i najbardziej utalentowanych dyplomatów przedwojennej Rzeczpospolitej, (niegdyś - współwłaściciela Lewkowa).
Inauguracja festiwalu jak zawsze będzie miała miejsce w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim w środę, 18 czerwca 2008 roku o godz. 19.15. Wykonawcą koncertu będzie znakomity chór gregoriański - Schola Gregoriana Pragensis z Pragi, zespół założony w 1987 przez Davida Ebena, absolwenta Paryskiego Konserwatorium na kierunku dyrygentury śpiewu gregoriańskiego, artystę, który przez kilka sezonów prowadził Paryski Chór Gregoriański (Choeur Gregorien de Paris). Kolejny dzień festiwalu – czwartek 19 czerwca, godz. 12.00 - to spotkanie z prof. Markiem Dyżewskim w Auli II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Prof. Dyżewski zaprasza na wykład zatytułowany Piękno i dobro w Beethovenowskiej wizji muzyki, którego centralnym wątkiem będzie Oda do radości Schillera/Beethovena, która jest dziś hymnem Unii Europejskiej – jej geneza, przesłanie w zamyśle kompozytora. Kolejne dni festiwalowe wypełnią kameralne spotkania z muzyką i międzynarodowym zespołem wykonawców, zaproszonych artystów, m.in. Łukaszem Długoszem - flet, Adrianem Levine – skrzypce, Blanką Bednarz, Cheung Chau – wiolonczela, Tomaszem Raczkiewiczem - kontratenor, Heghine Mkrtchyan - skrzypce, Joel Versavaud i Dorotą Samsel – saksofony.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na koncert w ramach obchodów święta województwa w dniu 8 czerwca 2008 roku o godz. 19, podczas którego wykonana zostanie Missa Gospel's op.2 Włodzimierza Szomańskiego. Wystąpią soliści: Olga Szomańska-Radwan – mezzosopran, Agnieszka Maciejewska – sopran i Jacek Kotlarski – tenor, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chóry Akademickie Uniwersytetów: Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Mikołaja Kopernika w Toruniu, Spiritual Singers Band w składzie: Anna Majkut-Polańska – sopran, Marta Raczak – mezzosopran, Aleksandra Sozańska-Kut – alt, Jacek Zamecki – tenor, Marek Dygdała – baryton, Artur Stężała – bas, sekcja gospelowa w składzie: Adam Skrzypek - gitara basowa, Paweł Serafiński - organy Hammonda, Dariusz Kaliszuk – perkusja i Rafał Karasiewicz – fortepian. W roli dyrygenta wystąpi sam kompozytor, Włodzimierz Szomański. Koncert poprowadzą Urszula Guźlecka i Cezary Nelkowski.


XIX Koncert muzyki Aleksandra Tansmana odbędzie się dnia 8 czerwca 2008 roku o godz. 17.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. W wykonaniu pedagogów i studentów poznańskiej uczelni usłyszymy utwory A. Tansmana – Cztery tańce polskie w opracowaniu na kwintet dęty, Children Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, cykle fortepianowe Happy Time i Piano miniatures, wybrane części z suity In modo polonico oraz z Cavatiny na gitarę. Słowo o muzyce wygłosi Andrzej Chylewski.


Maestro Jacek Kaspszyk (na zdjęciu) - dyrektor artystyczny Orkiestry Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej podczas koncertu w dniu 8 czerwca 2008 roku o godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu, organizowanego w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”. W interpretacji kaliskich filharmoników usłyszymy dwie symfonie: II Symfonię D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa oraz III Symfonię D-dur Franza Schuberta.
Jacek Kaspszyk swoją karierę dyrygencką rozpoczął od zajęcia III miejsca na prestiżowym konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie, dzięki któremu zaczął obejmować eksponowane stanowiska w renomowanych instytucjach muzycznych. Był kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pierwszym dyrygentem londyńskiej Capitol Radio’s Wren Orchestra oraz dyrektorem muzycznym i naczelnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Jest dyrektorem muzycznym Litewskiej Opery i Baletu w Wilnie. Nieustannie koncertując i prowadząc spektakle operowe zyskał renomę wybitnego dyrygenta.


Koncert na Zakończenie sezonu artystycznego 2007/2008 Polskiej Orkiestry Radiowej z udziałem śpiewaków Ryszarda Minkiewicza (tenor) i Artura Rucińskiego (baryton) odbędzie się w niedzielę, 8 czerwca 2008 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi Łukasz Borowicz. W programie: Das Lied von der Erde / Pieśń o ziemi na głosy solowe i orkiestrę Gustava Mahlera i Pieśń o ziemi balet w trzech obrazach (1937) Romana Palestra.


Chór Archikatedry Warszawskiej z okazji 25-lecia swojej działalności zaprasza na dwa koncerty. Pierwszy z nich, zorganizowany w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, odbędzie się w niedzielę, 8 czerwca 2008 roku o godz. 19:00 w kościele bł. Władysława z Gielniowa (przy ul. Przy Bażantarni 3 na Ursynowie). Zespół wraz z solistami - Jolantą Kaufman, Joanną Lalek, Mateuszem Zajdlem i Tomaszem Piętakiem, pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego wykona fragmenty dwóch dzieł: Mszy Es-dur Antona Diabellego oraz Mszy B-dur Franciszka Schuberta. Towarzyszyć im będzie Nowa Orkiestra Kameralna.
Uroczyste, główne obchody rocznicy powstania chóru odbędą się w sobotę, 14 czerwca 2008 roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie (przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście). Uroczystości zostaną zaingurowane o godz. 15:00 mszą świętą dziękczynną za dar 25 lat służby Chóru Bogu i ludziom, sprawowanej przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Kazimierza Nycza. Bezpośrednio po mszy, ok. godz. 16:00 rozpocznie się koncert jubileuszowy pod honorowym patronatem Metropolity Warszawskiego Ks. Arcybiskupa Kazimierza Nycza oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz. W programie: Msza B-dur Franciszka Schuberta, Msza Es-dur Antona Diabellego i utwory a capella współczesnych kompozytorów polskich. Wystąpią: Jolanta Kaufman – sopran, Joanna Lalek – mezzosopran, Mateusz Zajdel – tenor, Tomasz Piętak – baryton, Chór Archikatedry Warszawskiej i Nowa Orkiestra Kameralna pod batutą Dariusza Zimnickiego.


Koncert poświęcony pamięci Henryka Czyża (na zdjęciu), zmarłego w 2003 roku wybitnego łódzkiego dyrygenta, kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Filharmonii Łódzkiej, odbędzie się 10 czerwca 2008 roku w Filharmonii w Łodzi. Program wieczoru wypełnią kompozycje najsłynniejszego przedstawiciela rodu Bachów – Johanna Sebastiana – i jego syna Carla Philippa Emanuela. Koncerty na dwa klawesyny wymienionych kompozytorów wykonają wybitni polscy wirtuozi tego instrumentu: Władysław Kłosiewicz i Marek Toporowski. Artystom będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna Filharmonii Łódzkiej, którą od klawesynu będzie dyrygować Władysław Kłosiewicz.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ zapraszaja na uroczystą promocję nowego wydawnictwa Fundacji – książki Polacy na wielkich operowych scenach świata, której autorem jest znany dziennikarz i publicysta Adam Czopek. Program promocji przewiduje rozmowę z autorem, występy zaproszonych gości. Swój udział w spotkaniu-koncercie potwierdzili m.in. Zdzisława Donat, Maria Fołtyn, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman. Promocja książki odbędzie się dnia 10 czerwca 2008 roku o godz. 18.00 w Sali Fontany Pałacu Krzysztofory w Krakowie (Rynek Główny 35).


XI Festiwal "Muzyka Dawna w Cieszynie" odbędzie się w dniach 11-15 czerwca 2008 roku.

Więcej


Filharmonia Krakowska oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii zapraszają na spotkanie z maestro Kazimierzem Kordem, które odbędzie się w czwartek, 12 czerwca 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Złotej Filharmonii w Krakowie.
Maestro Kazimierz Kord w dniach 13 i 14 czerwca poprowadzi koncerty wieńczące sezon artystyczny 2007/2008 w Filharmonii Krakowskiej. Mistrz batuty poprowadzi Wielką mszę h-moll Jana Sebastiana Bacha, zaś współkreatorami tego dzieła będą: chór i orkiestra Filharmonii Krakowskiej oraz znakomici soliści: Iwona Hossa – sopran, Ewa Marciniec – alt, Aleksander Pinderak – tenor oraz Robert Gierlach – bas.


Opera Wrocławska zaprasza na Letni Festiwal Operowy na Wodzie, w ramach którego w dniach 13-15 i 20-22 czerwca 2008 roku o godz. 22.00 na Wyspie Piasek wystawiona zostanie najnowsza superprodukcja - Otello Giuseppe Verdiego.
Wrocławski Otello zamieni Wyspę Piasek na Odrze w wenecką fortecę na cypryjskim brzegu. Tryumf Otella, dowódcy wojsk weneckich, w bitwie z Turkami stanie sie poczatkiem walki - bardziej zaciekłej i niszczącej, w której zmagać się będą miłość, ambicje, zazdrość, duma, namiętność, intryga i manipulacja. Opera Giuseppe Verdiego na kanwie Szekspirowskiej historii miłości posępnego Maura i pięknej wenecjanki stała się największym sukcesem kompozytora. Inscenizacja i scenografia spektaklu przygotowana przez Michała Znanieckiego - znanego z doskonałej realizacji Napoju miłosnego na wrocławskiej Pergoli - sprawi, że Otello będzie wyjątkowym przeżyciem artystycznym i wydarzeniem kulturalnym.
Podczas sześciu niezapomnianych wieczorów na Wyspie Piasek stanie imponująca, trzypiętrowa scena - zamek, niebo rozbłyśnie tysiącem ogni, przestrzeń spektaklu wypełni niezwykła choreografia i setki wykonawców. Kostiumy zaprojektowane przez Ilonę Binarsch dopełnią wyjatkowości przedstawienia. W spektaklu zaśpiewają sławy polskich i światowych teatrów operowych. Orkiestrę Opery Wrocławskiej poprowadzi Ewa Michnik, wystąpi balet i chór Opery Wrocławskiej oraz Chór Politechniki Poznanskiej Cantamus.
Uwaga: Osoby wybierające się na superwidowisko plenerowe Otello proszone są o zabranie ze sobą bardzo ciepłego ubrania, nawet kocy oraz ciepłe obuwie. W nocy (spektakl kończy sie ok 2:00) temperatura jest bardzo niska. Ostrzegamy również Panie przed ubieraniem butów na wysokich obcasach, ze względu na ażurową konstrukcję widowni.


Dnia 13 czerwca 2008 roku Filharmonia Wrocławska zaprasza na koncert, będący podsumowaniem sezonu 2007/2008. W ten wyjątkowy wieczór na fortepianie zagra Justus Frantz – niemiecki pianista, dyrygent, osobowość telewizyjna i wieloletni przyjaciel Leonarda Bernsteina. Usłyszymy II Symfonię D-dur Brahmsa, Koncert fortepianowy op. 54 Roberta Schumanna oraz poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza Stanisław i Anna Oświecimowie.


Jedna z najciekawszych pianistek młodego pokolenia, Michaela Ursuleasa (na zdjęciu), wystąpi w piątek, 13 czerwca 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu zamykającego sezon 2007/2008. Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą jej dyrektora artystycznego Tadeusza Wojciechowskiego zagra I Koncert fortepianowy Es-dur i Totentanz Franza Liszta.
Krytycy zwrócili uwagę na młodziutką pianistkę tuż po jej debiucie z orkiestrą Bornemouth Symphony w 2003 roku, kiedy to wykonała koncert Edwarda Griega. Mihaela Ursuleasa występowała jednak już wcześniej: jako siedmiolatka dała parę koncertów, a jako nastolatka zdobyła drugą nagrodę na International Piano Competition w Senigallii we Włoszech. Jej kariera nabrała rozpędu, gdy, idąc za radą Claudia Abbado, podjęła studia w Konserwatorium Wiedeńskim u prof. Heinza Medjimoreca. Wkrótce przyszły kolejne laury w konkursach. W wieku 16 lat wygrała Clara Haskil Competition. W 2000 roku była jedną z największych indywidualności Konkursu Chopinowskiego; wzbudziła zachwyt słuchaczy, niestety jurorzy nie dopuścili jej do finału. Występowała z tak znaczącymi orkiestrami, jak: Orchestre National de France, berlińska Rundfunk-Sinfonieorchester, Academy of St. Martin in the Fields, Gothenburg Symphony Orchestra, St. Paul Chamber Orchestra. Koncertowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. z: sir Nevillem Marrinerem, Osmo Vänskä, Hans Graf, Paavo Järvi.


Na zakończenie sezonu, w dniach 13, 14 i 15 czerwca 2008 roku w Sali Młynarskiego Opery Narodowej w Warszawie odbędą się gościnne występy amerykańskiego zespołu Living Arts, Inc., który przedstawi najsłynniejszy utwór George'a Gershwina - Porgy and Bess. Reżyseria - Susan Williams-Finch, scenografia - James Fouchard, kostiumy - Susan Williams-Finch, Kimberly Thurston, światła - Kathryn M. MacKay i choreografia - Keila Cordova. Wystąpią soliści i Balet Kompanii "Porgy & Bess" z Nowego Jorku oraz Orkiestra Opery Narodowej pod batutą Pacien Mazzagatti. W tytułowych rolach wystąpią Richard Hobson jako Porgy i Kishna Davis jako Bess.
Living Arts, Inc. jest teatrem impresaryjnym, z siedzibą w Nowym Jorku. Od 16 lat jeździ po świecie z operą Porgy and Bess, wystawił ją ponad tysiąc razy w 17 krajach na świecie, na 6 kontynentach, dla ponad 1,5 miliona widzów łącznie.


Prapremiera Sinfonia Jubilate na orkiestrę, chór i solistów, najnowszej kompozycji młodego gdańskiego kompozytora i organisty Gedymina Grubby (na zdjęciu) odbędzie się w sobotę, 14 czerwca 2008 roku o godz. 20.30 w Katedrze w Gdańsku-Oliwie. Koncert oficjalny, premierowy zaplanowany został na 19 czerwca 2008 roku o godz. 18 w Teatrze Wielkim w Warszawie, a następnie dzieło zabrzmi 21 czerwca 2008 roku o godz. 19 w Bazylice w Katowicach-Panewniki. Wykonawcami kompozycji będą soliści: Anita Rywalska-Sosnowska – sopran, Kamil Pękała – baryton i Noemi Grubba – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Chór Kameralny Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu pod dyrekcją kompozytora, Gedymina Grubby.


Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza na koncert Musica Sacra w wykonaniu Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” z Tarnowa pod dyr. Ks. Władysława Pachoty, sopranistki Aleksandry Topor oraz organisty Wiesława Kaczora. W programie koncertu znajdą się utwory sakralne z różnych epok od renesansu po muzykę współczesną. Koncert odbędzie się w sobotę, 14 czerwca 2008 roku o godz. 19.00 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Wstęp wolny.
W programie utwory m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Césara Francka, Francisa Poulenca, Benjamina Brittena, Gustava Holsta oraz Tadeusza Szeligowskiego (Ave Maria) i Mariana Sawy ( Magnificat).


Ostatnim spektaklem baletowym przed wakacjami w Operze Nova w Bydgoszczy będzie Pan Twardowski Ludomira Różyckiego, który zdobył dla Opery Nova tytuł „najlepszego spektaklu muzycznego roku 2007 ” i Nagrodę im. Kiepury. Przedstawienia odbędą się w sobotę, 14 czerwca 2008 roku o godz. 19.00 i w niedzielę, 15 czerwca o godz. 17.00. Kierownik i choreograf Baletu Opery Nova, Marek Zajączkowski zaprosił do gościnnych występów znakomitych tancerzy, pracujących na co dzień w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. W roli Diabła tańczyć będzie pierwszy solista stołecznej Opery Narodowej, Maksim Wojtiul. Do wykonania roli Pani Twardowskiej zaproszona została pierwsza solistka baletu sceny narodowej, Karolina Jupowicz. Jako jeden z "Diabełków" wystąpi Bartosz Zyśk, laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku 2006. Rolę tytułową wykonywać będzie pierwszy solista baletu Opery Nova, Piotr Kobierzyński.


Koncert muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera Trzy kolory zakończy sezon artystyczny 2007/2008 Filharmonii Kaliskiej i Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak” w dniu 15 czerwca 2008 roku o godz. 21.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Wystąpi: Elżbieta Towarnicka – sopran, Konrad Mastyło – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej i Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu pod batutą Kompozytora oraz Adama Klocka.
Zbigniew Preisner (na zdjęciu) to jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył muzykę do około 50 filmów, przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych. Współpraca z Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland przy ich największych filmach przyniosła mu ogromną sławę i popularność.

Więcej


Dnia 15 czerwca 2008 roku o godzinie 18:00 w Auli Leopoldyńskiej we Wrocławiu odbędzie się koncert orkiestry „Leopoldinum” pod dyrekcją swojego szefa artystycznego Ernsta Kovacica (na zdjęciu), podczas którego będą miały swe prawykonanie dwie kompozycje: Nikolasa Skalkottasa – wybitnego greckiego kompozytora z początku XX wieku oraz symfonia Karla Dittera von Dittersdorfa - nadwornego kompozytora arcybiskupa Schaffgotscha we Wrocławiu. Dittersdorf jako rodowity wiedeńczyk grywał podobno jako drugi skrzypek w jednym kwartecie z Josephem Haydnem (I skrzypce), Wolfgangiem Amadeusem Mozartem (altówka) i Johannem Baptistą Vanhalem (wiolonczela). Taką sytuację zanotował w swoim pamiętniku uczeń Mozarta, Michael Kelly. W programie koncertu znajdą się także Intermezza G. Enescu i Symfonia nr 70 D-dur Josepha Haydna.


XVIII Festiwal Mozartowski odbędzie się w dniach 15 czerwca - 26 lipca 2008 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej.
To jedyny na świecie festiwal, który obejmuje komplet wszystkich dwudziestu oper Wolfganga Amadeusza Mozarta - oprócz mszy, oratoriów, symfonii, koncertów, baletu i wielu innych utworów. Wszystkie przedstawienia stworzył jeden reżyser - Ryszard Peryt i jeden scenograf - Andrzej Sadowski. Komplet dzieł scenicznych Mozarta w jednolitym ujęciu na jednym festiwalu jest wydarzeniem bez precedensu; ma tę zaletę, że nie stwarza konkursu reżyserów i scenografów i nie wymusza przerabiania Mozarta. Pozwala uwypuklić portret kompozytora. Kierownictwo muzyczne nad przedstawieniami objęli tak znani artyści, jak Ruben Silva, Zbigniew Graca, Tadeusz Karolak, Kai Bumann, Dariusz Waszak, Tadeusz Wicherek.
Na Festiwalu Mozartowskim przedstawienia operowe przeplatają się z inscenizowanymi oratoriami. Przegradzają je wieczory koncertów symfonicznych i kameralnych. Z roku na rok ich repertuar częściowo się zmienia. Utwory wykonywane są na starych instrumentach, m.in. na fortepianie Waltera (kopii instrumentu z 1794 roku), zakupionym ze szczególnym uwzględnieniem Festiwalu Mozartowskiego.

Program Festiwalu Mozartowskiego - plik pdf


W dniach 15 czerwca - 11 lipca 2008 roku odbędzie się XII Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Podczas dwanastu festiwalowych wieczorów zobaczymy przedstawienia najciekawszych pozycji krakowskiej sceny operowej, premierę spektaklu plenerowego, przygotowanego specjalnie z okazji Festiwalu oraz widowisko muzyczne, złożone z sławnych arii polskiego i światowego zasobu operowego. Scenerią Festiwalu będą plenery i historyczne wnętrza Krakowa i Niepołomic.
Festiwal zainauguruje Rigoletto G. Verdiego z Andrzejem Dobberem w partii tytułowej. Specjalną pozycją będzie premiera operetki Baron cygański Johanna Straussa (21-24 czerwca). Przedstawienie w postaci efektownego widowiska plenerowego zostanie czterokrotnie pokazane na hipodromie obok Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Spektakl reżyseruje Laco Adamik, stronę muzyczną przygotowuje Tomasz Tokarczyk, scenografię Barbara Kędzierska, a choreografię Katarzyna Aleksander-Kmieć. Niepołomice staną się także miejscem prezentacji Toski G. Pucciniego, której I akt zobaczymy we wnętrzu tamtejszego XIV-wiecznego kościoła, a dwa pozostałe odsłony na dziedzińcu niepołomickiego Zamku Królewskiego (10,11 lipca). Spektakle prezentowane w Niepołomicach wpisane są w program obchodów Jubileuszu 650-lecia Miasta.
Wawel, a dokładniej najpiękniejszy renesansowy dziedziniec Europy będzie miejscem widowiska, składającego się ze słynnych arii operowych, wykonywanych przez wybitnych polskich solistów: Barbarę Kubiak, Katarzynę Oleś–Blachę, Krzysztofa Bednarka, Przemysława Firka, Artura Rucińskiego (29, 30 czerwca) oraz orkiestrę i chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. Ponadto w hangarze Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie obejrzymy przedstawienia Łucja z Lammermoor G. Donizettiego (3 lipca), Faust Ch. Gounoda (5 lipca) oraz Traviata G. Verdiego (6 lipca).


Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Program 2 Polskiego Radia zaprasza na Festiwal Witolda Lutosławskiego – Łańcuch V. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w dniach 18 – 22 czerwca 2008 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
„Łańcuch” to forma stworzona przez Witolda Lutosławskiego, którą zastosował w trzech kompozycjach o tym tytule. Tworzenie konstrukcji z zazębiających się ogniw, jest jedną z cech charakterystycznych dla twórczości Lutosławskiego, a dla Festiwalu jest to łańcuch wydarzeń, koncertów i spotkań muzyków młodego pokolenia z całej Europy.
Na festiwal złoży się pięć koncertów, z czego większość to eksperymenty i wszystkie z udziałem młodych, utalentowanych wykonawców.
Na początek - 18 czerwca 2008 echo „Lutolandii”- czyli „Lutomotywy”. Trzy układy: dwa rytmiczek, w kostiumach i dekoracjach, i jeden czysto taneczny do trzech wersji Preludiów tanecznych, przedzielane improwizacjami Szábolcsa Esztényiego na tematy z utworów Witolda Lutosławskiego. Ten koncert adresowany jest do młodych i najmłodszych słuchaczy.
Dzień II - 19 czerwca 2008 – „Makrokosmos i Mikrokosmos”, a w tych ramach czasoprzestrzennych muzyka Bartóka, którego Witold Lutosławski podziwiał i wielbił, muzyka samego Lutosławskiego i wspaniałego wizjonera Georga Crumba w wykonaniu młodego, a już znakomitego zespołu „Kwadrofonik”.
Dzień III - 20 czerwca 2008 - koncert, nazwany przez wykonawców „Plamy na Słońcu. El Derwid”. To projekt specjalnie przygotowany na tę okazję przez artystów znanych z zawadiackich pomysłów, popartych jednak fantastycznym warsztatem, czyli Agatę Zubel, Cezarego Duchnowskiego i Andrzeja Bauera oraz Ewę Guziołek-Tubelewicz.
Dzień IV - 21 czerwca 2008 – „Muzyczna Klasa BGŻ” - Bank Gospodarki Żywnościowej objął patronatem klasę w jednej z najlepszych szkół muzycznych w kraju. Bank był tak szlachetny, że dopomógł w wydaniu „Lutolandii”. Organizatorzy festiwalu postanowili przedstawić zdolną młodzież muzyczną z tej właśnie wybranej szkoły i urozmaicić koncert prezentacją „dokonań multimedialnych”. Całość ubrał w atrakcyjny scenariusz Tadeusz Wielecki. Podczas koncertu planowane są atrakcyjne bonusy – niespodzianki. Koncert adresowany szczególnie dla dzieci.
Dzień V- 22 czerwca 2008 - Lutosławski Youth Orchestra. To koncert wieńczący Międzynarodowe Warsztaty Orkiestrowe i cały Festiwal. Dziewięćdziesięciu młodych muzyków z całej Europy po tygodniowej i wytężonej pracy zaprezentuje atrakcyjny program. Orkiestrę poprowadzi Andrey Boreyko, a solistką będzie jedna z najbardziej utalentowanych polskich skrzypaczek najmłodszego pokolenia, Agata Szymczewska.

Patronem medialnym festiwalu jest m.in. POLMIC

Więcej


Koncert inaugurujący działalność Łódzkiego Towarzystwa Muzyki Dawnej odbędzie się w środę, 18 czerwca 2008 roku o godz. 19 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza w Łodzi (ul. Piotrkowska 283). W programie utwory Johanna Kaspara Ferdinanda Fischera (1665-1746), Johanna Jacoba Frobergera (1616-1667), Giovanniego Batisty Bassaniego (1650-1716), Marina Marais (1656-1728), Mr de Sainte-Colombe (przed. 1700) I Francois Couperina (1668-1733). Wystąpi Ewa Piasecka – klawesyn i Mark Caudle - viola da gamba oraz zespół muzyki dawnej „Umbraculum” w składzie: Olga Maracewicz - flet traverso, Marek Nahajowski - flet prosty, Joanna Dzidowska - wiolonczela, Krzysztof Karpeta - viola da gamba i Łukasz Prajsnar - klawesyn.


The Hilliard Ensemble w składzie: Sarah Leonard – sopran, David James – kontratenor, Roger Covey-Crump – tenor, Steven Harrold – tenor i Gordon Jones – baryton wraz z Capellą Cracoviensis pod dyrekcją Macieja Tworka wystąpią w czwartek, 19 czerwca 2008 roku o godz. 19.30 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie (wejście od ul. Skałecznej). W programie utwory Arvo Pärta (na zdjęciu): Most Holy Mother of God, Festina Lente, Sarah Was Ninety Years Old i Miserere.


Dnia 20 czerwca roku w Filharmonii Wrocławskiej rozpocznie się IV Festiwal Muzyki Filmowej - cykliczna impreza, adresowana zarówno do melomanów, jak i zagorzałych fanów kina. Trwający kilka dni festiwal rozpoczną Muzyczne obrazy z Hollywood – koncert pod batutą Mariusza Smolija, podczas którego zabrzmi muzyka z takich filmów, jak choćby Patriota, Ben Hur czy Piraci z Karaibów. Dwa dni później, 22 czerwca, usłyszymy muzykę z wszelkich możliwych realizacji filmowych Sienkiewiczowskiej Trylogii. W tym dniu wrocławskich filharmoników poprowadzi Krzesimir Dębski, zaśpiewa Anna Jurksztowicz oraz Chór Kameralny Akademii Medycznej we Wrocławiu, natomiast narratorem będzie Wiktor Zborowski.

Więcej


Cykl "Nowy Okólnik", organizowany przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina, prezentuje młode środowisko muzyczne Warszawy, osiągnięcia instrumentalistów i wokalistów oraz twórczość kompozytorów. Bohaterem pierwszego koncertu – w piątek, 20 czerwca 2008 roku o godz. 19.00 w Auli im. Adama Mickiewicza (Auditorium Maximum UW, Krakowskie Przedmieście 26/28) - będzie kompozytor Andrzej Borzym junior, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie uzyskał dyplom z dyrygentury symfonicznej, mający za sobą współpracę z macierzystą uczelnią, szeregiem warszawskich chórów, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim, orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Usłyszymy jego utwory chóralne: oparte na podhalańskich motywach W Białem do wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz zróżnicowane dynamicznie i bogato zharmonizowane na ośmiogłosowy chór Dies irae. Impresjonistyczny charakter pieśni Paisaje do słów Federica Garcii Lorki, poetyckiego opisu mrocznego krajobrazu, podkreśli skład zespołu – alt, harfa i wiolonczela z obniżoną najniższą struną. Zabrzmi też wirtuozowskie Quasirondo na flet solo oraz minimalistyczny kwartet smyczkowy. Odbędą się także prawykonania czterech kompozycji: Zabierz, Panie do tekstu św. Ignacego Loyoli na baryton solo, chór, perkusję i smyczki, Suity smyczkowej, Mors Laocoontis na zespół wokalny i Magnificat na dwa dialogujące zespoły wokalne. Wśród wykonawców koncertu znajdą się m.in. Aneta Łukaszewicz (alt), Agata Jabłonowska (harfa), Marcelina Sankowska (flet) – absolwentki warszawskiej AMFC, oraz współpracujący z kompozytorem Zespół Wokalny Musica Aeterna i COLLEGIUM MUSICUM UW. Wstęp wolny.


Tradycyjnie już po zamknięciu sezonu na estradzie Filharmonii Krakowskiej zaprezentują się szczególnie wyróżniający się w danym roku akademickim dyplomanci Akademii Muzycznej w Krakowie. W najbliższy piątek 20 czerwca roku o godz.19.00 usłyszymy Magdalenę Margańską, absolwentkę klasy fletu prof. Zbigniewa Kamionki oraz Mateusza Barłoga z klasy wiolonczeli Doroty Imiełowskiej. Orkiestrę Filharmonii poprowadzą również młodzi adepci sztuki dyrygenckiej – Marta Dramowicz z klasy prof. Rafała Delekty i Grzegorz Wierus – absolwent prof. Tomasza Bugaja. W programie koncertu znajdują się kompozycje Piotra Czajkowskiego - Uwertura „Romeo i Julia”, Carla Nielsena - Koncert fletowy, Marka Stachowskiego - Koncert wiolonczelowy oraz Wojciecha Kilara - Kościelec 1909.


Finałowy koncert IV sezonu Festiwalu Organowo-Kameralnego "Muzyka Młodych u Franciszkanów" odbędzie się w sobotę, 21 czerwca 2008 roku o godz. 19.15 w Kościele Franciszkanów w Sanoku. Wystąpi laureat tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa utworów D. Buxtehudego – organista Adam Pilch (na zdjęciu) oraz Zespół Muzyki Dawnej "Floripari" z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Zaprezentują muzykę czasów Jagiellonów wykonywaną na dawnych i bardzo dawnych instrumentach (m.in. viole, fidel, wirginał, gemshorny, kornamuzy, bendir). Na opowieści o jednym dniu z życia królewskiego dworu Jagiellonów złożą się utwory m.in. Sweelincka, Buxtehude, Monteverdiego, J. S. Bacha, Bakfarka, Gomółki i Bazylika, a także Władysława Żeleńskiego.


Inauguracja 3. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski odbędzie się w dniu 21 czerwca 2008 roku o godzinie 17.00 na Estradzie letniej przy Baszcie Dorotce w Kaliszu. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. W programie utwory Mozarta, Straussa, Verdiego, Bizeta.
Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski trwać będzie od 21 czerwca do 13 lipca 2008 roku (koncerty w każdą sobotę i niedzielę). Koncerty odbywać się będą w wybranych miejscowościach południowej Wielkopolski: Lewków - Muzeum, Zespół Pałacowo - Parkowy (XVIII w.), Wyszyna – Sanktuarium M.B. Czuwającej (kościół ten jest jednym z trzech w Europie i jedynym w Polsce, drewnianym szesnastobokiem, orientowanym na planie koła; „ludowy barok”), Dobrzyca – Muzeum – Zespół Pałacowo - Parkowy Gorzeńskich (XVIII w.), Turek - kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Śmiełów - Muzeum Adama Mickiewicza - Pałac Gorzeńskich (XVIII w.), Kalisz – koncert plenerowy przy zabytkowej Baszcie Dorotce, Ostrów Wlkp. – konkatedra, Pleszew Więcej


IV Letni Festiwal Muzyczny „W Krainie Chopina” będzie trwał od 21 czerwca do 21 września 2008 roku. Zainauguruje go koncert utworów L. van Beethovena i J. Brahmsa w wykonaniu Orkiestry Letniego Festiwalu Muzycznego pod dyrekcją Grzegorza Berniaka, któremu towarzyszyć będzie pokaz sztucznych ogni. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest bezpłatny.
Festiwal łączy ideę rodzinnej rekreacji wśród pięknej przyrody Puszczy Kampinoskiej z obcowaniem ze sztuką, a zwłaszcza muzyką w mistrzowskim wykonaniu. Jego program wypełnią recitale, koncerty muzyki organowej, kameralnej, jazzowej, a także wystawy i warsztaty artystyczne w zabytkowych kościołach, pałacach, galeriach i salach koncertowych. W każdą niedzielę przez całe lato w 20 miejscowościach położonych wokół Puszczy Kampinoskiej: Błoniu, Borzęcinie, Brochowie, Granicy, Izabelinie, Kampinosie, Laskach (Warszawskich), Leoncinie, Lesznie, Łomiankach, Młodzieszynie, Niepokalanowie, Ołtarzewie, Ożarowie Mazowieckim, Sochaczewie, Starych Babicach, Teresinie, Zaborowie, Organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Warszawski Zachodni, Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Związek Międzygminny Kampinos, samorządy, parafie i placówki kulturalne z 12 gmin. Oprócz wykonawców znanych i uznanych festiwal prezentuje i promuje młodych utalentowanych artystów, laureatów renomowanych konkursów, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Młodzi muzycy tworzą także festiwalową orkiestrę.


Koncert z okazji Święta Wrocławia, organizowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, odbędzie się w poniedziałek, 23 czerwca 2008 roku o godz. 20.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpią: Andrzej Bauer – wiolonczela, Łukasz Długosz – flet, Cezary Duchnowski – komputer i Orkiestra Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. W programie:
Cezary Duchnowski - 10 1, 8 2, 6 3, 4 4 na dwa kwartety, smyczki i elektronikę lub bez
Marcin Bortnowski - White Angels na 13 instrumentów smyczkowych
Sławomir Kupczak - Penultima na wiolonczelę i orkiestrę kameralną
Michał Talma-Sutt - String'o'tronic na 21 instrumentów smyczkowych i elektronikę
Grażyna Pstrokońska-Nawratil - ... jak słońce i morze ... na flet solo i zespół kameralny
Wyjątkowy koncert „Święto Wrocławia” realizowany jest z okazji dorocznych Dni Wrocławia, obchodzonych zawsze pod koniec czerwca. W tym roku, tym jedynym koncertem, Wrocław świętuje swoje Dni na scenie ogólnopolskiej, a nawet europejskiej uświadamiając, że jest coraz bardziej liczącym się i lubianym, nie tylko w Polsce, miastem. Koncert prezentuje wrocławską szkołę kompozytorską, kładąc nacisk na pokolenie młodych. Z tejże okazji podczas koncertu prezentowane będą dwa szczególne zamówienia: nowy utwór Sławomira Kupczaka, cenionego przez krytyków i słuchaczy kompozytora młodego pokolenia oraz utwór Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, zamówiony przez Miasto Wrocław jako prezent dla Krakowa z okazji 750 rocznicy lokacji (prawykonanie odbyło się 30 czerwca 2007 roku).


51 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej trwać będzie od 24 czerwca do 26 sierpnia 2008 roku w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Zainaugurował go występ Romana Peruckiego, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz kwartetem The Gdansk Philharmonic Brass. Wykonano m.in. wiązankę tematów filmowych Ennio Morricone oraz po raz pierwszy w Polsce jego kompozycję Quatro Concerto.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie. W tegorocznej edycji imprezy odbędzie się 18 koncertów. Wystąpi czterech organistów z Polski (Błażej Musiałczyk z Katedry w Gdańsku-Oliwie, Arkadiusz Bialic z bazyliki o. paulinów na Skałce w Krakowie, Julian Gembalski kierownik Katedry Organów i Klawesynu na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Roman Perucki), a także muzycy z Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch. Gwiazdą festiwalu będzie Jon Laukvik z Norwegii; artysta ten koncertuje w całej Europie, Japonii, Korei i USA, zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Dallas, Nuremberg, Odense, Alkmaar czy Monachium, jest też autorem wysoko cenionych publikacji o tematyce organowej.

Więcej