Polmic - FB

calendar of events

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

30. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy” odbędzie się w Gdańsku, w dniach 25 lipca – 1 sierpnia 2010 roku. To międzynarodowa impreza, prezentująca muzyczne tradycje narodów półkuli północnej, której dotychczasowymi gośćmi byli artyści ze Szwecji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Grenlandii, Norwegii, Irlandii, Rosji i Polski. Festiwal jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury i wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski.
W 2010 roku Dźwięki Północy poświęcone są Norwegii. W ramach Festiwalu odbędą się koncerty plenerowe oraz kameralne przybliżające polskim odbiorcom folkową scenę norweską. Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają na warsztaty muzyczne i wokalne, pokazy filmów etnograficznych i dokumentalnych, konferencję poruszającą problematykę muzyki ludowej w systemie edukacji w Polsce i Skandynawii. Całość zakończy nocna zabawa taneczna. W jubileuszowym Roku Chopinowskim zaprezentowane zostaną także nowe folkowe interpretacje i inspiracje muzyką genialnego polskiego kompozytora.
Szczególnym wydarzeniem Festiwalu jest norwesko-polski projekt Seabridge, przygotowany we współpracy z norweskimi Partnerami: Førde Folk Music Festival oraz Norwegian Traditional Dance and Music Agency. Seabridge to oryginalne połączenie tradycyjnych i unikalnych elementów kultury muzycznej obydwu krajów. Do współpracy przy projekcie zaproszeni zostali artyści grupy Kroke oraz norweskiego tria Tindra, którzy zagrają na jednej scenie, tym samym podejmując próbę budowy nad Bałtykiem muzycznego pomostu pomiędzy Polską i Norwegią.

W tegorocznej edycji Festiwalu wystapią także: Bubiczki Cashubian Klezmer Band, Janusz Prusinowski Trio, Johan Sara Jr Group, Kwadrofonik, SeaBridge: Tindra & Kroke, Sarakina, Seven Winds – Unni Løvlid, Becaye Aw i Rolf-Erik Nystrøm i Sver.

Program festiwalu na stronie www.dzwiekipolnocy.pl


Festiwal Zespołów Kameralnych 2010 odbędzie się w dniach 27 czerwca – 29 sierpnia 2010 roku w Warszawie, w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny oraz Ogrodzie przy Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie. Radosna muzyka klasyczna kolejny raz dotrze bezpośrednio do mieszkańców Warszawy, spacerowiczów i turystów. W ramach tegorocznego festiwalu odbędą się dwa cykle: Koncerty Królewskie w Wilanowie i Muzyka na Trakcie Królewskim – w sumie 20 koncertów wybitnych orkiestr i zespołów kameralnych z całej Polski i z zagranicy. Koncerty w ramach Festiwalu odbywać się będą w każdą niedzielę wakacji (Koncerty na Trakcie o godz. 12.30 , Koncerty Królewskie o godz. 16:30).
Festiwal, znany dotąd jako Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie, od lat pełni rolę „filharmonii plenerowej”, zastępującej zamknięte z powodu sezonu urlopowego instytucje kultury, jakimi są teatry, filharmonia i opera. W ramach Festiwalu w okresie czerwiec-sierpień, odbędzie się 20 niedzielnych koncertów, podczas których publiczność będzie mogła usłyszeć jak zwykle, muzykę klasyczną, w jej pogodnym i popularnym wydaniu. Zagrają zarówno najwybitniejsze orkiestry kameralne z Polski, jak i najciekawsze orkiestry i soliści (kameraliści) z zagranicy – wśród nich Pacific Youth Orchestra Vienna (Chiny, Japonia, Tajwan) pod kierownictwem artystycznym SHIH (Tajwan) oraz Quattro Chamber Orchestra Prague z Czech pod dyrekcją Marka Štileca. Podczas koncertu Pacific Orchestra zabrzmi również solo egzotyczny chiński instrument ludowy – pipá. Jak na Rok Chopinowski przystało – jeden z sierpniowych koncertów poświęcony będzie muzyce Fryderyka Chopina, która zostanie wykonana na instrumentach dętych blaszanych. To kolejny eksperyment z muzyką Fryderyka, bowiem na taki skład Chopin nigdy nie komponował. Podczas finałowego koncertu Festiwalu – 29 sierpnia – wystąpi solo gwiazda muzyki klasycznej – Tytus Wojnowicz.

Read more


Jedenasta edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się w dniach 3 lipca – 4 września 2010 roku. W programie 19 koncertów nie zabraknie twórczości Fryderyka Chopina, z racji obchodzonego Roku Chopinowskiego. W tym roku do festiwalu przyłączyły się trzy nowe miasta: Skierniewice, Wolbórz oraz Zelów.

Read more


Spektakl światowej sławy holenderskiego kompozytora, twórcy oper współczesnych Michela van der Aa Księga niepokoju – jedno z najważniejszych wydarzeń muzyczno-filmowych na 10. MFF ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu – będzie można obejrzeć 1 sierpnia 2010 roku o godz. 20.30 w Operze Wrocławskiej.Księga niepokoju Michela van der Aa jest adaptacją prozy portugalskiego modernisty Fernando Pessoi. To kolejny interdyscyplinarny projekt artysty, po międzynarodowych sukcesach oper One i After Life, odkąd w kręgu jego twórczych zainteresowań znalazły się, oprócz muzyki i teatru, techniki filmowe.

Wykształcony w Europie w dziedzinie kompozycji i reżyserii dźwięku, Michel van der Aa studiował film w Nowym Jorku. W jego spektaklach różne formy ekspresji splatają się w mozaikowej strukturze. Przestrzenie wirtualne i realne, dramaturgia sceniczna i montaż filmowy, dźwięki grane na żywo przez orkiestrę i generowane elektronicznie składają się na doskonały przykład Gesamtkunstwerk. Księga niepokoju, znana również w Polsce, na podstawie której van der Aa stworzył libretto swojego operowego spektaklu, stanowi połączenie intymnego dziennika z prozą poetycką. Wydana wiele lat po śmierci Pessoi, stała się światowym bestsellerem.

Na scenie narratora Księgi... zagra znakomity aktor Klaus Maria Brandauer, odtwórca ról kontrowersyjnych bohaterów trylogii Istvána Szabó: Hendrika Hofgensa - Mefista, pułkownika Redla czy Hanussena. W programie festiwalu ERA NOWE HORYZONTY znalazły się filmy z jego udziałem, oprócz wspomnianej trylogii także Latarniowiec Jerzego Skolimowskiego, Tetro Francisa Forda Coppoli oraz wyreżyserowany przez aktora Georg Elser - Einer aus Deutschland. W towarzyszących Brandauerowi fragmentach wideo wystąpi m.in. portugalska śpiewaczka fado Ana Moura. Kompozycja van der Aa zostanie wykonana przez znakomitą niemiecką orkiestrę musikFabrik, jeden z wiodących europejskich zespołów, specjalizujących się w wykonaniach muzyki współczesnej.

Spektakl powstał na zamówienie Linz - Europejskiej Stolicy Kultury 2009, gdzie miał swoją premierę. Podczas kilku zaledwie pokazów obejrzeli go widzowie w Niemczech, Holandii i Portugalii. Wrocławskie wykonanie będzie premierą i jedynym pokazem spektaklu w Polsce. Głównym partnerem wydarzenia jest Opera Wrocławska.

MFF ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu odbędzie się w dniach 22 lipca – 1 sierpnia 2010. Więcej informacji: www.enh.pl


W kolejne niedziele, od 4 lipca do 19 września 2010 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Każdego roku festiwal gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

Read more


„XI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2010” odbędzie się w dniach 30 lipca - 8 sierpnia 2010 roku. To unikalny projekt kulturalny mający na celu od początku swego istnienia umożliwienie kontaktu z najwyższej jakości sztuką oraz edukacją artystyczną grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od większych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień. Wykonawczo projekt opiera się na jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce, świętującej w roku ubiegłym dziesięciolecie swego istnienia – AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pracującej pod dyrekcją jej założyciela i artystycznego opiekuna Marka Mosia. Zespół konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu w Polsce. W ten sposób buduje swój wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie. Efekty tej pracy są prezentowane podczas kolejnych edycji Festiwalu. Tradycją już jest, że występy muzyków odbywają się przede wszystkim we wnętrzach wspaniałych świątyń, dzięki życzliwości i zaangażowaniu proboszczów parafii (poza programami łączącymi jazz i klasykę, które są przedstawiane w salach świeckich). Dzięki temu muzyka w wykonaniu najlepszych artystów może być prezetnowana również tam, gdzie nie ma wielkich sal koncertowych.

Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła stanowiące kanon światowej literatury muzycznej, obok których zabrzmi również polska muzyka. W programie jedenastej edycji Filharmonii znajdzie się szczególne miejsce dla muzyki niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Zaprezentowane zostaną m.in. utwory Haendla, Mozarta, a także Roberta Schumanna, którego - podobnie jak w przypadku Fryderyka Chopina - dwusetną rocznicę urodzin obchodzimy w roku 2010. W związku z obchodami Roku Chopinowskiego natomiast w programie znajdą się jego koncerty i utwory kameralne, a także interesujący program o charakterze autorskim w wykonaniu młodego pianisty okrzykniętego cudownym dzieckiem polskiego jazzu, Mateusza Kołakowskiego. Solistami tegorocznej edycji będą wybitni polscy artyści: śpiewaczki Anna Radziejewska, pianiści Janusz Olejniczak, Jan Krzysztof Broja. Wydarzeniem będzie z pewnością udział młodziutkiej pianistki trzynastoletniej Julii Marczuk, którą będzie można podziwiać w repertuarze chopinowskim oraz podczas występu z orkiestrą. Podczas dwóch wieczorów będzie także rzadka okazja uslyszenia Joanny Rawik w oryginalnych programach (m.in. recital piosenki francuskiej). Tradycyjnie wystąpi także zespół ESUS wywodzący się zie składu orkeistry AUKSO z nowym programem kameralnym. Gościem festiwalu będzie kompozytor – Zbigniew Bujarski.
W ramach wydarzeń festiwalowych odbywać się będą koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty, spotkania, a także dwa pojedyńcze wydarzenia o charakterze promocyjnym (występy artystów związanych z korzeniami kultury pogranicza Polski północno-wschodniej oraz koncert młodych artystów – uczestników warsztatów wokalnych Anny Radziejewskiej). Podczas Festiwalu odbędzie się także cykl interesujących spotkań ze specjalistą fizykoterapii dedykowany bezpośrednio wykonawcom i wszystkim innym zainteresowanym muzykom. Tematem tych wykładów będą zagadnienia związane ze specyfiką przeciążeń fizycznych organizmu w zawodzie muzyka oraz sposoby rozwiązywania tych problemów.
Po raz pierwszy artyści festiwalu pojawią się także w Palandze (Litwa), gdzie wystapią w wyniku współpracy z Filharmonią Wileńska.

Read more


III Letni Festiwal Nowego Miasta odbędzie się w Warszawie w dniach 31 lipca – 15 sierpnia 2010 roku. W przyjemne letnie - sobotnie i niedzielne popołudnia na warszawskim Nowym Mieście zabrzmi muzyka polska z różnych epok - od czasów bitwy pod Grunwaldem aż do romantyzmu.

Festiwal znakomicie łączy muzykę, historię, edukację artystyczną i rodzinne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, prezentuje słuchaczom w każdym wieku polską kulturę muzyczną, która w wielu przypadkach pozostaje nieznana oraz przybliża dzieje warszawskiego Nowego Miasta. Jest również głosem w obronie muzyki poważnej, coraz częściej spychanej na margines życia kulturalnego i udowadnia, że muzyka ta niesłusznie jest postrzegana jako niepotrzebna lub zbyt trudna dla społeczeństwa.
Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzenie połączy koncerty muzyki polskiej różnych epok i stylów z wykładami o historii i architekturze. Wystąpią uznani polscy muzycy, a nowomiejskie spacery poprowadzi Andrzej Kochanowski, uwielbiany przez festiwalową publiczność, jeden z najbardziej znanych i cenionych warszawskich przewodników. W trzy kolejne soboty wystąpi: duet akordeonowy Harmonium Duo (31 lipca), kwartet smyczkowy Merlo (7 sierpnia) oraz duet perkusyjny Piotr Iwicki i Milo Kurtis (14 sierpnia). Podczas niedzielnych koncertów Kwartet Camerata (1 sierpnia) zagra kwartety St. Moniuszki i F. Dobrzyńskiego, Zespół Ars Nova (8 sierpnia) pod kierownictwem artystycznym Jacka Urbaniaka wraz z Weroniką Grozdew-Kołacińską, Robertem Pożarskim i Rafałem Grozdewem przywołają muzykę Grunwaldu, a podczas koncertu finałowego (15 sierpnia) skrzypaczka Katarzyna Duda z towarzyszeniem orkiestry Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego, wykona jedno z najpiękniejszych dzieł muzyki polskiej – II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. Zabrzmi również Symfonia C-dur Józefa Elsnera.
Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na scenie letniej zlokalizowanej przed kościołem św. Jacka oraz w nowomiejskich kościołach: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, pw. św. Franciszka Serafickiego oo. franciszkanów, pw. św. Jacka oo. dominikanów. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

Read more


VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”odbędzie się w Warszawie w dniach 1-31 sierpnia 2010 roku. Letni miesiąc z muzyką wypełni 58 wyjątkowych koncertów, w programie których znajdą się dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu i romantyzmu, w wykonaniu 167 wykonawców – słynnych solistów, zespołów kameralnych, dyrygentów i orkiestr.

Festiwal zainauguruje wykonanie Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha w interpretacji Akademie für Alte Musik z Berlina i światowej sławy solistów, poprzedzone Mazurkiem f-moll op. 68 nr 4 Chopina. Koncert odbędzie się w Bazylice św. Krzyża. Program pozostałych dni festiwalowych obfitować będzie w równie wyjątkowe wydarzenia. Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena zabrzmi w interpretacji zaproszonych solistów, Orchestre des Champs-Élysèes, Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe’a (22.08). Po raz pierwszy w Polsce na instrumentach z epoki zostanie wykonana Norma Vincenzo Belliniego, w wersji koncertowej (6.08). Z kolei fragmenty innych cenionych przez Chopina oper usłyszymy podczas koncertu „Chopin & l’opéra” (24.08). Jak zawsze zabrzmią kompozycje samego patrona Festiwalu oraz twórców Jego epoki, a także muzyka współczesna. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zamówił u Pawła Mykietyna nowy utwór – Berceuse, którego premierowego wykonania dokona słynny zespół The Tallis Scholars pod batutą Petera Phillipsa (7.08). Z kolei Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak zaprezentują projekt „Chopin Around” (10.08).

Wśród artystów zaproszonych do udziału w tegorocznym Festiwalu znaleźli się także: Ian Hobson i Alexander Gavryluk (2.08) oraz Benjamin Grosvenor (3.08), którzy wystąpią z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Nelson Goerner i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (14.08), Paolo Giacometti i Eric Hoeprich wraz z Die Kölner Akademie pod kierownictwem Michaela Alexandra Willensa (18.08), Olli Mustonen, Lilya Zilberstein i Maciej Grzybowski z orkiestrą pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego (19.08), Alexander Lonquich z Orchestre des Champs-Élysèes i Philippem Herreweghem (23.08), Maria João Pires z Pavlem Gomziakovem (25.08) i z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Christophera Warrena-Greena (29.08), Jan Lisiecki i Sinfonia Varsovia z Howardem Shelleyem (25.08), Christiane Iven i Orchestre de Chambre de Lausanne z Christianem Zachariasem (26.08), Martha Argerich i Mischa Maisky z Sinfonią Varsovią pod batutą Kaspszyka (27.08) oraz Nelson Freire – z tą samą orkiestrą (28.08), a na zakończenie Festiwalu wystąpi Stanisław Bunin i Evgeny Bozhanov z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita (30.08). Z Orkiestrą XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena zagrają Dina Yoffe i Wojciech Świtała (29.08) oraz Thomas Zehetmair i Kristian Bezuidenhout (30.08). Il Giardino Armonico pod kierownictwem Giovanniego Antoniniego wystąpi z Dejanem Laziciem (8.08) i samodzielnie, z koncertem „Czy włoski Barok znał Chopina” (9.08). Z Nikolai'em Luganskym zagra Rosyjska Orkiestra Narodowa pod dyrekcją Mikhaila Pletneva (15.08).
Z solowymi recitalami fortepianowymi wystąpią: Akiko Ebi (4.08), Evgeni Koroliov (9.08), Philippe Giusiano (10.08), Jon Nakamatsu (12.08), Arcadi Volodos (12.08), Andreas Staier (14.08), Denis Matsuev (17.08), Michel Dalberto (18.08), Fou Ts’ong (19.08), Mihaela Ursuleasa (20.08), Lilya Zilberstein (21.08), Pietro de Maria (23.08) i Christian Zacharias (27.08), a z wokalnymi: Lenneke Ruiten i Rudolf Jansen (5.08), Hans Jörg Mammel i Ewa Pobłocka („Wokół polskiej i niemieckiej pieśni romantycznej” – 6.08), Christoph Prégardien z Ensemble Kontraste (11.08) i z Andreasem Staierem (13.08) oraz Aleksandra Kurzak i Daniel Wnukowski (13.08).
Koncerty kameralne będą udziałem tak znamienitych wirtuozów, jak: Joshua Bell, Steven Isserlis i Dénes Várjon (7.08), Kaja Danczowska, Justyna Danczowska i Bartosz Koziak (20.08), Edicson Ruiz i Sergio Tiempo (24.08), Ewa Pobłocka i Dang Thai Son (26.08), Antonio Meneses i Menahem Pressler (28.08).

W hołdzie Chopinowi zagrają także The King’s Singers (3.08), Tomasz Stańko (4.08), Paco Peña (11.08), Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret („Road to Chopin” – 16.08), Bobby McFerrin z NDR Big Bandem („CHOPin/mcferrIN” – 17.08), Kuba Stankiewicz z Ingą Lewandowską i zespołem (21.08), Markus Stockhausen i Władysław „Adzik” Sendecki (22.08), Krzysztof Herdzin ze swoim kwintetem (24.08) oraz Eljazz Big-Band („W rytmie Chopina” – 27.08).

zobacz: PROGRAM FESTIWALU - pdf


Codziennie od 1 maja do 25 września 2010 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie siódma edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.

Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) połączone ze zwiedzaniem podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejscem spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


W dniach 2-5 sierpnia 2010 roku odbędzie się 2. Warszawski Festiwal Chóralny "Na Królewskim Trakcie". Wystąpią na nim dwa zespoły - "Cappella Coralle Varsaviana" i "A Cappella Leopolis", które wykonają swoje programy podczas 6 koncertów w różnych kościołach Warszawy. Jego ideą jest skupienie wydarzeń w centrum Warszawy - na Królewskim Trakcie - i powtarzanie koncertów w miejscach od niego oddalonych. Wstęp wolny.

Read more


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach 2010. Koncerty festiwalowe odbędą się w każdy wtorek lipca i sierpnia, o godz. 20.00 w Prokatedrze Warszawskiej (Kościół Seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Kierownictwo artystyczne - prof. dr hab. Wiktor Łyjak.

Read more


Jubileuszowa, 10. edycja letniego festiwalu, organizowanego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina we współpracy ze Stołeczną Estradą i Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy – Letnie Wieczory Muzyczne Dziekanka 2010 – odbędzie się tradycyjnie w gmachu domu studenckiego „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60) w lipcu i sierpniu, w każdą środę i czwartek o godz. 18.00. Koncerty organizowane są na przepięknym, zabytkowym dziedzińcu obiektu, otoczonym drewnianą galerią lub, w razie niepogody, w odnowionej Sali Koncertowej im. Józefa Elsnera w tymże miejscu. Koncerty, jak co roku, poprowadzi Andrzej Krusiewicz.

 

Read more


Jubileuszowy, XX Międzynarodowy Festiwal "Letnie Koncerty Organowe" w Krakowie, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, odbędzie się w lipcu i sierpniu 2010 roku pod hasłem Koncert gwiazd minionego dwudziestolecia. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest prof. krakowskiej Akademii Muzycznej, Mirosława Semeniuk-Podraza. Podczas tegorocznej edycji wystąpią gwiazdy minionych edycji – organiści, którzy pozostawili po sobie największe wrażenie, z różnych względów – zafascynowali nas swoim wykonaniem albo niezwykle ciekawym doborem repertuaru.
Koncerty odbywać się będą w czwartki lipca i sierpnia w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – Bazylice Mariackiej, Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku”, Bazylice OO. Paulinów „Na Skałce” oraz Kościele Św. Krzyża.

Wstęp na każdy koncert: 15 zł (bilet ulgowy), 25 zł (normalny).

„Letnie Koncerty Organowe” są organizowane przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Kraków oraz pod patronatem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Od 8 lipca do 9 września 2010 roku, w każdy czwartek o godz. 18:30, w Kordegardzie Chopin 2010 odbywać się będą koncerty chopinowskie. Czwartki Muzyczne to cykl otwartych, bezpłatnych koncertów stanowiących okazję, aby posłuchać na żywo muzyki Fryderyka Chopina. Program każdego z nich jest zróżnicowany, układany za każdym razem indywidualnie przez pianistę.
Szczegółowy repertuar koncertów oraz informacje o każdym z wykonawców dostępne będą w siedzibie Kordegardy Chopin 2010 przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 oraz na stronie internetowej www.chopin2010.pl  

Read more


Po ubiegłorocznej pierwszej części XV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari „Sztuka Wokalna Europy Środkowej”, która miała miejsce w 2009 roku w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, w dniach 16 maja - 6 sierpnia 2010 roku odbędzie się druga jego odsłona.

W 2009 roku w Nowym Sączu pokazanych zostało 7 spektakli prezentowanych przez zespoły operowe z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec. Festiwal, jak również odbywający się równolegle XIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, zyskał finansowe poparcie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Cały projekt zakłada organizację Festiwalu w trzech częściach: pierwsza zrealizowana została w 2009 roku, dwie kolejne będą miały miejsce od maja do września bieżącego roku.

W 2010 roku Festiwal im. Ady Sari stanie się udziałem mieszkańców i turystów 10 miejscowości Małopolski, w których to zorganizowane zostaną koncerty laureatów Konkursu im. Ady Sari z lat wcześniejszych. Miejscowościami tymi będą: 16 maja - Kąśna Dolna, 20 maja - Krynica-Zdrój, 23 maja - Wygiełzów, 6 czerwca - Niepołomice, 4 lipca - Stary Sącz, 17 lipca - Rabka, 18 lipca - Sucha Beskidzka, 25 lipca - Trzebinia, 1 sierpnia – Zakopane i 6 sierpnia - Kraków.

Trzecia część projektu to organizowany w dniach 11-19 września 2010 roku w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Międzynarodowy Wokalny Kurs Mistrzowski, prowadzony przez prof. Helenę Łazarską i prof. Rudolfa Piernaya, zakończony Koncertem Finałowym.

Read more


65 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbędzie się w dniach 6-14 sierpnia 2010 roku.

Dziewięć festiwalowych dni wypełnią jak co roku koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpi liczna grupa wybitnych zagranicznych i polskich artystów. - Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju wyróżnia przede wszystkim fakt, że jest to najstarszy na świecie festiwal pianistyczny, nie tylko Chopinowski. - podkreśla dyrektor artystyczny Festiwalu, wybitny pianista Piotr Paleczny. - Olbrzymim plusem Festiwalu w Dusznikach jest jego kameralność. Nie posiadamy współczesnej, nowej sali koncertowej. Ale posiadamy coś, o czym stale przypominamy i co budzi olbrzymi respekt wśród wykonawców - estradę, na której wiele lat temu w 1826 roku wystąpił sam Fryderyk Chopin. To budzi olbrzymi szacunek i nobilituje nasz Festiwal. Jest bardzo mało tego typu wydarzeń, które szczyciłyby się bogatszą i dłuższą tradycją.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu Piotra Palecznego i Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się w hali namiotowej ustawionej w Parku Zdrojowym, pozostałe koncerty – w Dworku Chopina. Wśród zaproszonych na tegoroczny Festiwal artystów znaleźli się najwybitniejsi pianiści i laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Już w sobotę, 7 sierpnia z recitalem fortepianowym wystąpi Kevin Kenner - laureat II nagrody z 1990 roku, w poniedziałek zagrają Sa Chen - laureatka IV nagrody z 2000 roku i Dang Thai Son - zwycięzca Konkursu z roku 1980, 13 sierpnia - Jean-Marc Luisada, laureat V nagrody Konkursu z 1985 roku. Wysłuchamy także recitalu Ayako Uehary (8 sierpnia), Stanisława Bunina (8 sierpnia),  Nelsona Goernera (11 sierpnia) oraz rodowitej duszniczanki – Ewy Kupiec (12 sierpnia) i Fabio Bidiniego (14 sierpnia). Jak zawsze zaprezentuje się grupa kilkunastu wybitnie utalentowanych młodych artystów - zwycięzców prestiżowych konkursów pianistycznych, jakie w okresie ostatnich lat odbyły się na świecie. W sobotę, 7 sierpnia wystąpi Yuja Wang – zwyciężczyni Aspen Music Festival Concerto Competition i laureatka Young Artist of the Year Award 2009, przyznanej przez magazyn „Gramophone”. Dzień później zagra znana dusznickiej publiczności Chinka z Hong-Kongu Rachel Cheung – zdobywczyni II nagrody w Alessandro Casagrande International Piano Competition w 2008 roku i IV nagrody w prestiżowym Leeds International Pianoforte Competition w roku 2009. Popołudniowe recitale od wtorku do soboty będą wyjątkową okazją do wysłuchania zwycięzców najsłynniejszych konkursów pianistycznych na świecie z ubiegłego roku: chorwackiej pianistki Martiny Filjak - triumfatorki Cleveland Piano Competition (10 sierpnia), rosyjskiego pianisty Denisa Kozhukhina – zdobywcy Vendome Prize 2009 w Lizbonie (11 sierpnia), Rosjanki Sofyi Gulyak – pierwszej w historii konkursu kobiety-zwyciężczyni Leeds International Pianoforte Competition (12 sierpnia) oraz dwu artystek z Korei Południowej – Seong-Jin Cho, laureatki I nagrody w Hamamatsu International Piano Competition (13 sierpnia) i Yeol Eum Son, zdobywczyni Srebrnego Medalu w Van Cliburn International Piano Competition (14 sierpnia). Ponadto we wtorek, 12 sierpnia odbędzie się koncert polskich kandydatów na Konkurs Chopinowski 2010.

Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą w tym roku Prof. Choong-Mo Kang z Seulu (6-9 sierpnia) oraz Prof. Jerome Rose z Nowego Jorku (11-14 sierpnia), natomiast wykład wygłosi Prof. Jan Ekier (10 sierpnia). W niedzielę, 8 sierpnia o godz.12.30 w Kościele Parafialnym (przy ul. Kłodzkiej) odbędzie się Msza Św. w intencji Fryderyka Chopina. Podczas liturgii wykonana zostanie Msza Józefa Elsnera. Wystąpią: Justyna Reczeniedi – sopran, Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Villa Musica Ensemble w składzie: Józef Kolinek –skrzypce, Piotr Nowicki – altówka, Piotr Hausenplast – wiolonczela i Krzysztof Marosek – organy.

Szczegółowe informacje o programie oraz biletach i karnetach na Festiwal dostępne są na stronie www.chopin.festival.pl

Read more


W sobotnie wieczory od 26 czerwca do 29 sierpnia 2010 roku, w zabytkowym kościele w klasztorze Cystersów w Jędrzejowie odbędą się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas tegorocznej edycji z XVIII-wiecznych jędrzejowskich organów zabrzmi przede wszystkim muzyka Fryderyka Chopina. Genialnemu kompozytorowi poświęcone będą cztery koncerty, podczas których usłyszymy m.in. ciekawe transkrypcje utworów Chopina, przygotowane przez mistrza fletni Pana i cymbałów Georgija Agratinę oraz transkrypcje jazzowe. Nie zabraknie także muzyki organowej. Na inaugurację, 26 czerwca organizatorzy przygotowali koncert poetycko-muzyczny „Dobry wieczór, monsieur Chopin”.
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19, wstęp jest wolny. Organizatorami festiwalu są: Archiopactwo Cysterskie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.

Read more


Fryderyk Chopin na wawelskim wzgórzu zadomowił się na dobre. A to za sprawą festiwalu „Wawel o zmierzchu” pod dyrekcją Małgorzaty Janickiej-Słysz. Co czeka melomanów podczas drugiego miesiąca tego wydarzenia?

W dniach 7 i 8 sierpnia 2010 roku hołd poecie fortepianu złoży Cracow Duo, czyli Marek Szlezer (fortepian) i Jan Kalinowski (wiolonczela). W ich interpretacji usłyszymy Fantasiestücke Roberta Schumanna, Sonatę A-dur Césara Francka oraz wczesny utwór Chopina - Introdukcję i Polonez C-dur op. 3. Warto podkreślić, że krakowski duet zwrócił uwagę krytyków wysokimi umiejętnościami technicznymi i niemal naturalną zdolnością wzajemnego porozumienia. Czy również podczas tego koncertu muzycy ukażą swe atuty? W dniach 13 i 14 sierpnia na wawelskie wzgórze zawita kwintet w składzie: Daniel Stabrawa (skrzypce, kierownictwo artystyczne), Maria Zofia Stabrawa (skrzypce), Ewa Szczepańska-Chwast (altówka), Krzysztof Sadłowski (wiolonczela) oraz Piotr Kosiński (fortepian). W trakcie ich koncertu słuchacze będą mieli rzadką okazję usłyszeć jeden z niewielu kameralnych utworów Chopina - Trio fortepianowe g-moll. To prawdziwy dramat muzyczny w czterech aktach, z pogodnym zakończeniem, choć z akcentami pewnej melancholii. W programie znalazł się również Kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego - najwybitniejsze dzieło polskiej kameralistyki XIX w. Za to jeden z najlepszych duńskich chórów zagości na Wawelu w dniach 20 i 21 sierpnia. Sokkelund Sangkor pod dyrekcją Mortena Schuldt-Jensena przedstawi kompozycje zarówno swoich rodzimych kompozytorów (Mogensa Pedersøna, Nielsa Wilhelma Gade’a oraz Bernharda Lewkovitcha), jak i twórców polskich (Wacława z Szamotuł i Józefa Świdra). W finale festiwalu, jaki odbędzie się 28 sierpnia, zaprezentuje się Mariola Cieniawa - laureatka II nagrody w V Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Palmie na Majorce. Wykonane przez nią zostanie chopinowskie Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur - utwór, który wykreowaną początkowo oniryczną atmosferą orkiestrowym tutti niemal pobudza do nowego życia. Usłyszymy również dzieła W.A. Mozarta: Gran Partitę oraz Serenadę nr 10 na instrumenty dęte B-dur. Soliści orkiestry „Harmonia Nova” wystąpią pod batutą rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Stanisława Krawczyńskiego. Wszystkie koncerty odbywać się będą od godziny 19:30 na udostępnianym specjalnie na tę okazję Dziedzińcu Batorego.

(MD)

Read more


XIX Festiwal Muzyczny Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa odbędzie się w dniach 27 czerwca – 22 sierpnia 2010 roku.
Festiwal pozostaje jedyną, realizowaną w Rzeszowie kreacją artystyczną w zakresie tzw. muzyki klasycznej, odbywającą się w formie cyklicznych koncertów, zespolonych wspólną formułą programową i koncepcją organizacyjną. W miesiącach letnich odbędzie się osiem koncertów, zorganizowanych w sześciu kościołach: rzeszowskim kościele katedralnym, świątyni farnej, kościele Chrystusa Króla, św. Józefa, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie- Zalesiu oraz - po raz pierwszy – w kościele św. Michała Archanioła. Obok dzieł organowych, powstałych na przestrzeni czterech stuleci, reprezentujących różne nurty europejskiej kultury, a zaprezentowanych przez wirtuozów organów z Polski, Niemiec, Finlandii i Rosji, rozbrzmiewać będzie podczas pięciu festiwalowych koncertów muzyka wokalna: chóralna i solowa. Po raz pierwszy podczas festiwalu wystąpi Chór Magnificat Archikatedry Przemyskiej pod dyrekcją księdza dr. Mieczysława Gniadego. Oprócz polskich artystów (znakomity tenor Tomasz Kuk i ceniony przez festiwalową publiczność organista Andrzej Chorosiński), muzykę wokalno-organową zaprezentują artyści z Niemiec, reprezentujący bogate w muzyczne tradycje niemieckie miasta: Rotenburg i Brauweiler. Po raz pierwszy w ramach festiwalu będzie okazja do wysłuchania głosu fagotu, którego charakterystyczne brzmienie, przy organowym akompaniamencie, wypełni wnętrze kościoła Chrystusa Króla. Zwieńczeniem cyklu tegorocznych koncertów, jednocześnie prologiem do przyszłorocznego jubileuszowego festiwalu, będzie koncert finałowy – „Festival Music”.

Read more


I Letni Festiwal Organowy „Pieniny-Kultura-Sacrum” odbędzie się w Krościenku n. Dunajcem w dniach 8, 15, 22 i 28 sierpnia 2010 roku. Podczas koncertów festiwalowych zabrzmią zarówno solowe dzieła organowe, powstałe na przestrzeni czterech stuleci, jak również utwory wokalne i przeznaczone do wykonywania na innych instrumentach, z towarzyszeniem organów. Różnorodność stylistyczna prezentowanej literatury muzycznej, wzbogacona zróżnicowaną estetyką wykonawczą, reprezentowaną przez poszczególnych artystów, pozwoli poznać istotną część światowego dziedzictwa muzycznej kultury. Wystąpią organiści: Roman Perucki, Michał Dąbrowski, Daniel Prajzner i Marek Stefański oraz Jan Kubik z Kapelą, Rafał Kobyliński SJ - baryton, Wojciech i Grzegorz Kwiatek - klarnet i Maria Perucka – skrzypce.
Organy w kościele parafialnym pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem zostały oddane do użytku w listopadzie 2009 roku. Instrument ten posiada wysoką jakość artystyczną, która umożliwia wykorzystanie ich do celów koncertowych. W okresie letnim w wielu miejscowościach Polski odbywają się koncerty muzyki organowej, kameralnej i sakralnej z udziałem renomowanych artystów. Przestrzeń kościoła, szczególnie podczas gorących miesięcy wakacyjnych, stanowi znakomite miejsce do spędzenia chwili czasu i kontaktu ze sztuką wyższą.

Read more


Przez miesiąc, w dniach 8 sierpnia – 8 września 2010 roku, w Altanie w Dolnym Ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego dostępna będzie instalacja dźwiękowa „Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty”, przygotowana przez Stowarzyszenie Turning Sounds.

Instalacja dźwiękowa utkana z urywków listów i muzyki Chopina, poddanych eksperymentalnej aranżacji, to próba powołania do życia przestrzeni mentalnej, jaka wyłania się z jego dzieła – przestrzeni wabiącej dwugłosem słów, przeczuć i melodii. W ażurowej altanie (dawniej zwanej „ciennikiem”) zrealizowany został projekt w formule site-specific installation (instalacji ściśle związanej z miejscem jej realizacji), w konsekwencji czego powstała ścieżka dźwiękowa wpleciona w odgłosy środowiska miejskiego ogrodu, odzwierciedlająca alogiczny, przypadkowy i epizodyczny bieg rzeczy. Chopin rozpływał się w otaczającej go rzeczywistości i zatapiał we własnych myślach. Zapominał się, zapadał w sen, poruszając się wewnątrz prywatnego imaginarium dźwięków. Adaptacja i dramaturgia – Anka Herbut, reżyseria – Kuba Kowalski, aktorzy – Natalia Kalita, Marek Szkoda, muzyka – Sławomir Kupczak, implementacja w programie Max/MSP – Paweł Hendrich, koncepcja – Antoni Beksiak, słowo – Aleksandra Karlińska, konsultacja „Turning Sounds 6” – Peter Ablinger

więcej informacji - na stronie www.ciennik.blogspot.com


Festiwal Polish Guitar Academy organizowany jest przez Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide oraz Ponte Art Production przy współpracy m.in. z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i Fundacją Kultury Polskiej odbędzie się w dniach 13-29 sierpnia 2010 roku.

Festiwal jest międzynarodowym przedsięwzięciem artystycznym i edukacyjnym. W Europie Środkowej stanowi jedyne tej rangi wydarzenie, które tworzy niezwykły klimat twórczy i miejsce do spotkania precyzyjnie zaplanowanych wydarzeń muzycznych z najzdolniejszymi wirtuozami i autorytetami świata gitary. Tegoroczna edycja może się poszczycić obecnością takich gwiazd jak David Russell – jeden z najważniejszych gitarzystów klasycznych w historii, laureat nagrody GRAMMY, Dang Thai Son – genialny pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku czy Ewa Pobłocka – światowej sławy polska pianistka. Podczas Festiwalu będą miały miejsce takie wydarzenia jak promocja nowej płyty „Aqua e Vinhopolskiego ‘dream teamu’ muzyków klasycznych – Łukasza Kuropaczewskiego, Agaty Szymczewskiej, Anny Marii Staśkiewicz, Katarzyny Budnik-Gałązki oraz Marcina Zdunika czy Noc Hiszpańska podczas, której zostaną po raz pierwszy wykonane 4 koncerty Joaquina Rodrigo w międzynarodowej obsadzie. Towarzyszyć im będzie znakomita Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Oprócz mistrzowskich recitali i koncertów kameralnych w ramach PGA odbędą się maratony gitarowe, happeningi, koncerty plenerowe oraz koncerty dla dzieci z udziałem aktorów. Podczas Festiwalu, w Jarocinie organizowany jest również Międzynarodowy Kurs Mistrzowski Gitary Klasycznej, w którym weźmie udział 120 młodych adeptów i mistrzów gitary z 5 kontynentów (Europy, obu Ameryk, Azji, Afryki).

Festiwal odbywa się w pałacach, kościołach i innych miejscach odkrywanych na terenie całej Wielkopolski (Poznań, Jarocin, Gniezno, Pniewy, Konin, Kępno, Turek, Dobrzyca, Pleszew, Puszczykowo czy Kórnik). Polish Guitar Academy prezentuje innowacyjny model festiwalu funkcjonującego na zasadzie centrum i miejsc satelitarnych co powoduje, że oferta najwyższej próby dociera do bardzo dużej liczby odbiorców. Podczas poprzednich edycji Festiwal zyskał wysoką renomę oraz artystyczny, medialny i frekwencyjny sukces. Na trwałe wpisał się do międzynarodowego kalendarza istotnych wydarzeń związanych z muzyką klasyczną. Potwierdzeniem jakości Festiwalu jest również ciągłość finansowania ze strony wszystkich ubiegłorocznych mecenasów, w tym m.in. Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Miasta Jarocina, PGNiG i UWI Inwestycje oraz otrzymania grantów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Miasta Gniezna.

Read more


XI Międzynarodowy Festiwal "Kalejdoskop Form Muzycznych - Sopot 2010" odbędzie się w dniach 14-29 sierpnia 2010 roku. Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę i niedzielę w Ewangelicko - Augsburskim Kościele pw. Zbawiciela (Łazienki Południowe). Prowadzenie koncertów: Stanisława Grażyńska i Dariusz Stanisław Wójcik – dyrektor artystyczny festiwalu. Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku.

W programie Festiwalu znajdzie się muzyka organowa J. S. Bacha i songi Kurta Weilla (14 sierpnia), pieśni Michała Kleofasa Ogińskiego i Franciszka Maklakiewicza (15 sierpnia), przeboje światowych musicali (koncert na Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Darka Wójcika – 20 sierpnia), pieśni i muzyka instrumentalna Władysława Walentynowicza (21 sierpnia), pieśni i muzyka instrumentalna Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Lucjana Marczewskiego i Karola Szymanowskiego (22 sierpnia), muzyka francuska Lili Boulanger i Ernesta Chaussona (27 sierpnia) oraz C. Debussy‘go, C. Francka, C. Saint-Saënsa i M. Ravela (28 sierpnia), a także muzyka klezmerska (29 sierpnia).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel pomiędzy 15 sierpnia – 19 września 2010 roku. Na tegoroczną edycję złoży się 10 koncertów. Festiwal zainauguruje koncert z okazji obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Muzykę Chopina usłyszymy także podczas występu uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Monograficzny i rocznicowy charakter będzie miał również koncert poświęcony Robertowi Schumannowi. Ponadto usłyszymy arcydzieła muzyki oratoryjnej Haendla, kompozycje organowe i koncerty Bacha oraz utwory nowsze, m.in. Martinů i Crumba.

Read more


Kolejny festiwal muzyki dawnej Muzyka w raju odbędzie się w dniach 16-22 sierpnia 2010 roku w pocysterskim opactwie „Paradyż”, w przepięknych i gościnnych murach Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie.

Szczegółowe informacje na stronie www.muzykawraju.pl


Druga edycja Festiwalu "Solidarity of Arts" odbędzie się w Gdańsku w dniach 18 sierpnia - 8 września 2010 roku. Festiwal jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, międzynarodowym, odwołującym się do tradycji wolnościowych w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale również do uniwersalnego sensu sztuki - ponad politycznymi, etnicznymi, religijnymi granicami i podziałami. Jego program wypełniają koncerty muzyki poważnej i rockowej, premiery teatralne i filmowe, wydarzenia plastyczne i debaty.
 W tym roku w programie Solidarity of Arts znajdą się elementy nawiązujące do dwóch wydarzeń. Pierwszym jest 30-lecie powstania Solidarności, a drugim 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina. Dodatkowo dobór wykonawców i lokalizacji gwarantuje spełnienie dwóch ważnych założeń naszej imprezy: promocję wybitnych artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem oraz wyjście z prezentowanymi produkcjami w przestrzeń miejską. W programie znajdą się symfonie napisane specjalnie na festiwal z okazji rocznicy Solidarności oraz klasyczne (dosłownie i w przenośni) przedstawienia teatralne nawiązujące do wydarzeń z najnowszej historii Polski.
Dnia 29 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się premiera nowego dzieła Pawła Mykietyna VIVO XXX, w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Państwowego Chóru Filharmonii w Mińsku pod batutą Reinberta de Leeuwa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął legendarny przywódca Solidarności - Lech Wałęsa. Ponadto w programie festiwalu znajdzie się premiera Makbeta Giuseppe Verdiego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego (5 września).
Idea solidarnej kreacji artystycznej po raz drugi zdołała przyciągnąć do Gdańska znakomitych jazzmanów, przy czym niektórzy z nich dodatkowo poprowadzą autorskie warsztaty: Naná Vasconcelos - Warsztaty Organiczne, instrumenty perkusyjne (18 i 19 sierpnia), Charles Fox - Masterclass dla studentów kompozycji i kompozycji do filmu (18 sierpnia), Eddie Daniels - Masterclass dla klarnecistów klasycznych oraz saksofonistów i klarnecistów jazzowych (19 sierpnia), Mirabai Daniels - Masterclass dla wokalistów nie tylko jazzowych (19 sierpnia). Głównym wydarzeniem festiwalu będzie matomiast przygotowany z ogromnym rozmachem plenerowy koncert pianisty jazzowego Leszka Możdżera, który wystąpi wspólnie z międzynarodowymi gwiazdami muzyki rozrywkowej (21 sierpnia).

Read more


Dnia 18 sierpnia 2010 roku z jedynym koncertem w Polsce wystąpi The European Union Youth Orchestra (Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej). Zespół, w którym grają młodzi muzycy ze wszystkich 27 krajów Unii, ucieleśnia ideały europejskiej wspólnoty. Orkiestra, pracująca pod kierunkiem Vladimira Ashkenazy’ego, reprezentuje najwyższy światowy poziom, a jej koncertom zawsze towarzyszy wielkie zainteresowanie. W Łodzi zespół wykona utwory Mieczysława Karłowicza (Bianca da Molena op. 6), Siergieja Prokofiewa (Suita Cztery portrety op. 49 z opery Gracz) i Piotra Czajkowskiego (VI Symfonia h-moll op. 74 Patetyczna). Koncert odbędzie się 18 sierpnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej.


Polski pianista Łukasz Trepczyński został zaproszony na 51 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Mariańskich Łaźniach, gdzie w dniu 18 sierpnia 2010 roku o godz. 20.00 zagra Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14 Fryderyka Chopina z Orkiestrą Kameralną Pavla Hasse pod dyrekcją Lukáša Kovaříka.

Natomiast we wrześniu weźmie udział w koncercie finałowym 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Młoda Praga"13 września 2010 roku o godz. 19:00 wykona Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina z Praską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Keity Matsui (Japonia) w Czeskiej Filharmonii w Pradze.

Więcej informacji na stronach: www.chopinfestival.cz i www.mladapraha.cz


Dnia 19 sierpnia 2010 roku o godz. 18.00 w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu odbędzie się koncert „Królewskiemu rodowi piastowemu na 100-lecie opery – Feliks Nowowiejski”, organizowany z okazji 100-lecia Roty i 100-lecia Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu. Program wypełnią w całości dzieła Feliksa Nowowiejskiego. Pieśni na głos z fortepianem (m.in. z cyklu „Róże dla Safo” do poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej) wykonają Barbara Kubiak – sopran i Wanda Marzec – fortepian, Don Juan Tenorio na flet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian zagrają Agnieszka Gajgier – flet, Marcin Herman – skrzypce, Agnieszka Kowalczyk – wiolonczela i Kamil Turczyn – fortepian, a Rotę oraz utwory fortepianowe – Jan Nowowiejski. Tadeusz Boniecki przedstawi również związki Nowowiejskiego z operą poznańską w latach międzywojennych po roku 1945.
Podczas koncertu Prezes Zarządu Towarzystwa – Janina Nowowiejska oraz syn kompozytora przekażą Teatrowi jubileuszowy upominek: medalion z brązu – portret Feliksa Nowowiejskiego, który odtwarza podobiznę kompozytora wg zaginionej rzeźby autorstwa Karola Hukana.


VI Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów” odbędzie się w dniach 21-31 sierpnia 2010 roku w Katowicach. Podczas 13 koncertów wystąpią jak zawsze młodzi wykonawcy różnych specjalności muzycznych. W tegorocznym programie wyjątkowe miejsce zajmie muzyka Fryderyka Chopina, z okazji obchodów Roku Chopinowskiego.

Festiwal zainaugurują oba Koncerty fortepianowe e-moll i f-moll w wykonaniu Julii Kociuban i Mateusza Borowiaka z towarzyszeniem Kwintetu Smyczkowego Sinfonietty Cracovia pod kierownictwem artystycznym Roberta Kabary. W 4 recitalach chopinowskich w Muzeum Archidiecezjalnym zaprezentują się następnie uczestnicy tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – w ramach cyklu „Przed Wielkim Konkursem” wystąpią: Marek Bracha, Marcin Koziak, Marie Kiyone i Gracjan Szymczak. Pozostałe koncerty wypełni muzyka gitarowa, akordeonowa, skrzypcowa, operowa, w tym także utwory współczesne (m.in. Andrzeja Krzanowskiego i Wojciecha Kilara).

Read more


Muzyka Fryderyka Chopina zawitała do siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ulicy Grochowskiej 272. Przez trzy kolejne soboty – 21 i 28 sierpnia oraz 4 września 2010 roku o godzinie 16:00 – wystąpią młodzi polscy pianiści, a towarzyszyć im będą wykłady polskich muzykologów, którzy w przystępny sposób opowiedzią o związkach Chopina innymi dziedzinami sztuk: filmem, literaturą i jazzem. Z recitalami chopinowskimi wystąpią: Monika Quinn, Paweł Wakarecy (kandydat do XVI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina) oraz Anna Kublicz połączone z wykładami polskich muzykologów: Pawła Stolarczyka, Agnieszki Okupskiej, Mariusza Gradowskiego. Wstęp wolny.

Read more


Osiemnasta edycja Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” odbędzie się w Jarosławiu w dniach 22-29 sierpnia 2010 roku. Coroczne święto muzyki i tradycji to nie tylko seria wyjątkowych koncertów, dobranych według bardzo szczególnego klucza, lecz też cykl spotkań, warsztatów, biesiad z tradycyjnymi tańcami różnych kultur, codziennych gregoriańskich nieszporów i jutrzni, które są dostępne wszystkim, bynajmniej nie w bierny sposób. W tym roku oprócz warsztatów Ordo Virtutum i Alleluja odbędą się także warsztaty chorału gregoriańskiego dla początkujących. Efektem zajęć będzie oprawa codziennych liturgii: jutrzni, nieszporów i mszy kończącej Festiwal.

Read more


Dnia 22 sierpnia 2010 roku o godzinie 18:00 w Dworze Zieleniewskich w Trzebini, w ramach projektu Kalejdoskop Chopinowski z koncertem plenerowym "Chopin w jazzowych aranżacjach" wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Koncert odbędzie się w scenerii starego, zabytkowego parku otaczającego Dwór Zieleniewskich; w razie niepogody przeniesiony będzie do wnętrza. Wstęp wolny.

Zespół "Andrzej Jagodziński Trio" powstał w 1993 roku. W jego skład wchodzi także perkusista Czesław Bartkowski i kontrabasista Adam Cegielski. W 1994 roku ukazała się płyta tria pt. Chopin, zawierająca jazzowe aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Album ten przyczynił się do wielkiego sukcesu zespołu, otrzymując m.in. nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego "Fryderyk '94" w kategorii najlepsza płyta jazzowa oraz nagrodę Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej w Łodzi "Melomani '94". Płyta została uznana przez czytelników pisma "Jazz Forum" za płytę roku 1994. Andrzej Jagodziński został również uhonorowany nagrodą "Mateusz '94", przyznaną przez Program III Polskiego Radia za "Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce". Album ten zapoczątkował swoistą modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina, płyty o tej tematyce nagrali potem m.in. Krzysztof Herdzin i Leszek Możdżer. Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie “Straszni Panowie Trzej”, jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Jako akordeonista Jagodziński współpracuje również z Januszem Stroblem, Ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie Wierny sobie.


IV Międzynarodowy Konkurs Organowy im. F. Nowowiejskiego rozpocznie się 23 sierpnia 2010 roku w Poznaniu.
Organizatorem jest Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu, propagujące twórczość swego Patrona w Polsce i za granicą, a konkursy organowe są najbardziej reprezentatywną formą popularyzowania muzyki Nowowiejskiego wśród młodych organistów. Pierwsza edycja Konkursu miała miejsce w 1994 roku, kiedy laureatem został Adam Załęski, wychowanek prof. Joachima Grubicha. W 2000 roku zwyciężył Szwed Lars Palo – absolwent Music College w Pitea. Na III Konkursie w 2005 roku triumfował Rościsław Wygranienko, reprezentant Ukrainy, który studia w zakresie organów odbył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
IV Konkurs przebiegać będzie w trzech etapach. Podczas etapu I i III uczestnicy grać będą na nowoczesnych organach A. Schuke w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W etapie II wystąpią w Poznańskiej Kolegiacie Farnej, gdzie znajdują się, pochodzące z 1876 roku, zabytkowe organy F. Ladegasta.
Szczegółowy program IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego, regulamin, nagrody i skład jury – zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.


IV Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego odbędzie się w Poznaniu w dniach 23-28 sierpnia 2010 roku.

Konkurs przebiegać będzie w trzech etapach – podczas etapu I i III uczestnicy grać będą na nowoczesnych organach Alexandra Schuke w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W etapie II młodzi instrumentaliści wystąpią w Poznańskiej Kolegiacie Farnej, gdzie znajdują się, pochodzące z 1876 roku, zabytkowe i wysoko cenione organy Friedricha Ladegasta. Wśród przewidzianych regulaminem dzieł organowych – obok muzyki Patrona Konkursu Feliksa Nowowiejskiego – umieszczono najcenniejsze utwory takich mistrzów, jak: Johann Sebastian Bach, Dietrich Buxtehude, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann i in. Grę uczestników oceniać będą jurorzy reprezentujący Danię, Niemcy, Polskę i Rosję. Dla laureatów przeznaczone będą nie tylko nagrody pieniężne, ale także – co szczególnie cenne dla rozpoczynających karierę młodych artystów – nagrody pozaregulaminowe w postaci recitali organowych, m.in. podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu oraz festiwali organowych w Wolsztynie i Giżycku oraz w ramach Staromiejskich Koncertów Organowych w Poznańskiej Farze.

Inauguracja IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego odbędzie się 23 sierpnia 2010 roku o godz. 18. w Auli Nova Akademii Muzycznej. W części artystycznej zabrzmią dzieła Feliksa Nowowiejskiego: Pieśni na głos z fortepianem, Inspiracja na puzon i fortepian, Don Juan Tenorio na flet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian oraz – specjalnie na tę okoliczność skomponowany i wykonany na organach przez Zbigniewa Kozuba – utwór pt. Rotarium. Wystąpią: Katarzyna Hołysz – śpiew, Anna Kozub – fortepian, Maciej Łakomy – puzon, Zbigniew Kozub – organy oraz Zespół kameralny w składzie: Karolina Porwich – flet, Piotr Kostrzewski – skrzypce, Krzysztof Kubasik – wiolonczela. Zakończenie Konkursu, ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i koncert laureatów przewidziano na 28 sierpnia 2010 roku o godz. 17.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. W czasie trwania Konkursu odbędą sie także trzy koncerty specjalne – recitale organowe zagranicznych jurorów. Daniel Zaretsky z Rosji wystąpi 24 sierpnia 2010 o godz. 19.30 w kościele pw. Św. Stanisława Kostki na Winiarach, Wolfgang Zerer z Niemiec – 25 sierpnia o godz. 19.00 w Auli Nova, Bine Katrine Bryndorf z Danii 26 sierpnia 2010 o godz. 20.00 w Poznańskiej Farze. Na wszystkie przesłuchania konkursowe, koncerty oraz recitale - wstęp wolny.


Dnia 27 sierpnia 2010 roku na ekranach polskich kin pojawi się najnowszy film Carlosa Saury – Ja, Don Giovanni (Hiszpania, Austria, Włochy 2009).

Wenecja, rok 1763. Pisarz Lorenzo da Ponte prowadzi rozpustne życie. Kiedyś był księdzem, ale liczne skandale i romanse sprawiły, że został wydalony do Wiednia. Wspierany przez przyjaciela i mentora, Giacomo Casanovę, zostaje przedstawiony ulubionemu kompozytorowi cesarza - Salieriemu i nowoprzybyłemu na dwór Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi. Próbując zaszkodzić karierze Mozarta, Salieri przekonuje cesarza Józefa II, by ten zatrudnił Lorenzo jako autora libretta do Wesela Figara. Stanie się jednak inaczej. Namiętny charakter da Ponte, który znów zakochał się do szaleństwa i jego sentymentalne spacery po Wiedniu posłużą mu także za inspirację do napisania genialnego libretta do jednego z najpiękniejszych i najmocniejszych dzieł Mozarta – Don Giovanniego.

Zwiastun filmu: www.youtube.com/watch?v=cN3DzkcCaiw


W Muzeum w Pruszkowie, w którym latem gościmy muzykę jazzową, tym razem zabrzmi jazz inspirowany muzyką Fryderyka Chopina. CHOPIN OFFBEAT to cykl czterech koncertów, z udziałem wybitnych muzyków jazzowych, którzy stworzyli własne, współczesne interpretacje utworów Kompozytora. Dnia 28 sierpnia 2010 roku o godz. 18 z koncertem Pieśni Chopina wystąpią: Inga Lewandowska – śpiew, Kuba Stankiewicz – fortepian i Andrzej Święs – kontrabas, a dwie godziny później z recitalem fortepianowym Adam Makowicz – jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów jazzowych. Dzień później, 29 sierpnia z kolei zaprezentuje się wokalista jazzowy, śpiewający scatem Marek Bałata z zespołem (o godz. 18) oraz znany polski pianista jazzowy Artur Dutkiewicz i Janusz Prusinowski Trio (o godz. 20).


W sobotę, 28 sierpnia 2010 roku o godz. 17:30 w majątku Pętowo k/Tykocina odbędzie się koncert Leny Ledoff zatytułowany „Komeda – Chopin – Komeda”. Wstęp wolny.


W dniach 28 sierpnia – 5 września 2010 roku odbędzie się VII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera" organizowanego przez Fundację Shalom. Legendarny klarnecista i saksofonista Giora Feidman, wybitni kantorzy Yakov Lemmer, Benzion Miller, Jakob Motzen, Alberto Mizrachi, znakomici dyrygenci Krzysztof Penderecki i John Axelrod, niezwykły duet Nigela Kennedyego i Kroke, muzycy polskiej i światowej awangardy: Raphael Rogiński, Mitch and Mitch, Kruzenstern & Parahod, wirtuozi muzycznej improwizacji: Boris Malkovski i Paweł Szamburski... to tylko niektóre przewidziane pozycje programowe.

Wielkim wydarzeniem będzie występ charyzmatycznego klarnecisty i saksofonisty Giory Feidmana, który zagra wspólnie z Gershwin Quartet. Feidman jest jednym z najważniejszych wizjonerów współczesnego oblicza muzyki klezmerskiej, czerpiącym inspirację zarówno z klasyki gatunku jak i najnowszych zjawisk muzycznych. W Warszawie poprowadzi również warsztaty muzyczne. Centralnym punktem tegorocznej edycji, dedykowanej Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, będzie uroczysty koncert symfoniczny „Kadysz” w Kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Podczas wieczoru 1 września Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego oraz Johna Axelroda wykona kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Leonarda Bernsteina i Maxa Brucha. Towarzyszyć jej będą znamienici artyści: Samuel Pisar, Kelley Nassief, Alberto Mizrachi, Daniel Olbrychski, Izabela Matuła oraz Chór Chłopięcy Akademii Muzycznej w Warszawie i Chóry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Koncert będzie transmitowany prze TVP Kultura.
Obecne będą także inne wielkie gwiazdy żydowskiej sceny muzycznej: Nigel Kennedy & Kroke zaprezentują projekt „East meets East”, Theresa Tova zaśpiewa jidysz jazz, skrzypek Yale Strom Elizabeth Schwartz zagrają tradycyjną muzykę żydowską z rumuńską nutą, a znakomity pianista Matt Herskowitz zaprezentuje projekt „Jerusalem Trilogy”, będący wyjątkowym połączeniem muzyki żydowskiej i arabskiej. Będzie można usłyszeć także Michała Urbaniaka, Timnę Brauer czy Leopolda Kozłowskiego. O tym jak bogata i różnorodna może być współczesna muzyka żydowska przekonają się ci, którzy wybiorą się na koncerty czołowych instrumentalistów polskiej i światowej awangardy. Efekty swoich eksploracji muzycznych przedstawi ceniony gitarzysta Raphael Rogiński, który zaprezentuje swój projekt "Geniza – ziemia, powietrze, ogień", instalację złożoną z muzyki i słowa z udziałem poetów Dariusza Pado i Radosława Wiśniewskiego. Rogiński powróci na scenę festiwalową jeszcze dwukrotnie, solo oraz w towarzystwie wybitnych muzyków z nowatorskich formacji Mitch&Mitch, Kruzenshtern i Parahod. Boris Malkovsky, jeden z najbardziej obiecujących i zaskakujących wirtuozów muzycznej improwizacji, zaprezentuje się w solowym repertuarze własnych kompozycji przekraczających granice gatunków od średniowiecza do XXI wieku, od Odessy do Nowego Yorku, od post-romantycznych dźwięków pianina do post-klezmerskich tonów akordeonu guzikowego. Festiwalową ofertę muzyczną uzupełnią projekty teatralne, wizualne i słowne. Swoje wystawy indywidualne zaprezentują m.in. Mikołaj Grynberg, Tadeusz Rolke i Diti Rav-Ner. Po raz czwarty odbędzie się „Projekt Próżna”, gromadzący czołowych artystów sztuki współczesnej i awangardowej. Na licznych spotkaniach i warsztatach pojawią się znakomici przedstawiciele świata literatury i nauki.

 Pełny program na stronie www.festiwalsingera.pl


Jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Wielkiej Brytanii - Ealing Youth Orchestra pod dyrekcją Leona Gee - wystąpi w sobotę, 28 sierpnia 2010 roku o godz. 19.15 w kościele św. Katarzyny w Krakowie. W programie m.in.: Poemat symfoniczny "Pieśń o wszechbycie" Mieczysława Karłowicza i IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" Antonina Dvoraka. Wstęp wolny.


Z inicjatywy Warsaw Destination Alliance dnia 29 sierpnia 2010 roku w Warszawie na Placu Piłsudskiego, na ogromnej scenie pod gołym niebem, odbędzie się symultaniczny koncert muzyki Chopina na 100 fortepianów – "Chopin Lives". Koncert będzie jednym z elementów obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz kulminacyjnym wydarzeniem 3-dniowej imprezy, przygotowanej z myślą o miłośnikach muzyki, mieszkańcach Warszawy i turystach odwiedzających stolicę. Utwory Fryderyka Chopina na 100 fortepianach wykona stu młodych pianistów: 99 dzieci z Chin oraz jeden Polak. Młodzi artyści zagrają na specjalnie do tego celu sprowadzonych fortepianach „Calisia”. Instrumenty zostaną dostarczone do Warszawy z Chin, gdzie mają być wyprodukowane miesiąc przed koncertem.


W niedzielę, 29 sierpnia 2010 roku o godz. 12.00 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi podczas koncertu zorganizowanego dla mieszkańców miasta Katowic, w ramach kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Koncert w całości poświęcony będzie muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych - Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Publiczność zgromadzona w siedzibie orkiestry (sala im. G. Fitelberga, plac Sejmu Śląskiego 2) usłyszy Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową (wersja na fortepian) z Anną Górecką w solowej partii fortepianu, Małe requiem dla pewnej polki oraz Trzy tańce na orkiestrę. Całość poprowadzi Michał Klauza, II dyrygent NOSPR.