24 maja 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
wydarzenia maj 2015
2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 8 maja 2015 roku.

W 2015 roku Festiwal świętuje swoje 25-lecie. W ciągu ćwierćwiecza wypracował oryginalną formułę ukierunkowaną na promocję muzyki sakralnej i dialog międzykulturowy. Tegoroczna edycja podsumuje i ugruntuje dotychczasowe działania, pokazując różne odsłony muzycznego „sacrum” – od chorału gregoriańskiego i motetów Palestriny po jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.

Na program festiwalu złożą się koncerty najlepszych wykonawców poprzednich edycji imprezy. Melomanów z pewnością ucieszy ponowny występ niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla, izraelskiej sopranistki Talii Or, zespołów - The King’s Singers i Morphing Chamber Ochestra z Wiednia czy też wirtuoza gitary flamenco Paco Penii. Festiwal gościć będzie również wykonawców polskich – zdobywcę GRAMMY Włodka Pawlika, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Orkiestrę Historyczną OH! Współgospodarzem koncertu finałowego będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Częstochowskiej.

Wydarzeniem 25. Festiwalu będzie Koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta, otwierający festiwal – z udziałem kompozytora. Ponadto podczas liturgicznej inauguracji odbędzie się prawykonanie Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto Aldony Nawrockiej, a na zakończenie festiwalu zabrzmi prezenowana po raz pierwszy w Polsce III Symfonia "Symphony of Angels" Pawła Łukaszewskiego. Organizatorzy zapraszają także na koncert muzyki XXI wieku i wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” (3 maja w Częstochowie), koncerty pt. Młodzi twórcy i ich mistrzowie (3 maja w Bydgoszczy i 8 maja w Poznaniu) oraz koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku (30 maja w Kolonii).

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Częstochowie i 7 innych miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu i niemieckiej Kolonii.

ZOBACZ: program Festiwalu

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku to jeden z największych i najpoważniejszych konkursów muzyki kameralnej w Polsce. W ciągu minionych siedemnastu lat Konkurs organizowany przez gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki zdobył liczącą się pozycję wśród podobnych przedsięwzięć odbywających się na naszym kontynencie, przyciągając młodych kameralistów z całego świata.

Tysiąclecie Gdańska, pięćdziesiąta rocznica powstania Akademii Muzycznej i setna rocznica śmierci Johannesa Brahmsa stały się w 1997 roku okazją do zorganizowania Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej jego imienia. W dniach 30 kwietnia – 3 maja 2015 odbędzie się jego VII edycja.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy, podczas których uczestnicy zaprezentują zróżnicowany repertuar obejmujący dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i XX-wiecznych oraz obowiązkowo utwory patrona Konkursu – Johannesa Brahmsa.

Dyrektorem Konkursu jest prof. Anna Prabucka-Firlej, Kierownik Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Jury Konkursu zasiadają światowej sławy muzycy, kameraliści i pedagodzy. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: kalendarz Konkursu

Specjalny koncert Olgi Szomańskiej (na zdjęciu), dedykowany Tacie - Włodzimierzowi Szomańskiemu, odbędzie się 1 maja 2015 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Filharmonii we Wrocławiu.

W programie koncertu znajdą się przede wszystkim autorskie utwory artystki z płyty Nówka, napisane wspólnie z kompozytorem Marcinem Partyką. Nówka to całkowicie nowe muzyczne oblicze wokalistki, znanej szerszej publiczności z przeboju Piotra Rubika Niech mówią, że to nie jest miłość.

Nówka to piosenki o kobietach, utrzymane w przyjemnym klimacie muzycznym chill out/soul-pop. Zawiera piosenki o kobiecych snach, pragnieniach i o sercu pełnym miłości - tej romantycznej i tej niespełnionej. Podczas koncertu usłyszymy również akustyczne wersje piosenek z repertuaru Anny German (m.in. Człowieczy los, Ballada o niebie i ziemi) oraz Piotra Rubika (Niech mówią, że..., Miłość to wierność wyborowi), a także przygotowane specjalnie na tę okazję, nieznane premierowe utwory Włodzimierza Szomańskiego.

Światowej sławy reżyser i muzyk Emir Kusturica, słynny skrzypek Nigel Kennedy, legenda hard rocka - Nazareth, Królowie Gitary z The Gipsy Kings Family, a także absolutna czołówka polskiej sceny rockowej oraz... ponad 7 tysięcy grających razem gitarzystów! Między 1 a 3 maja 2015 roku Wrocław stanie się najgłośniejszym miastem w Polsce.

1 maja, jak co roku, tysiące gitarzystów spotyka się we Wrocławiu, by kolejny raz podjąć próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, który stał się już wizytówką Wrocławia w całej Europie. Gitarowy Rekord Guinnessa pobijany będzie już po raz trzynasty, ale najwyższe światowe wyniki od lat należą do Wrocławia. Rok temu znów się udało i na wrocławskim Rynku wspólnie zagrały 7344 gitary! Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński. Wyjątkowo w tym roku Gitarowy Rekord Guinnessa nie odbędzie się na wrocławskim rynku, ale na urokliwych terenach Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; w otoczeniu wody i zieleni, z widokiem na największą i najpiękniejszą w Polsce fontannę multimedialną.

W Koncercie Gwiazd zagrają Nigel Kennedy w programie Hendrix Project, legendarny The Nazareth oraz zespół IRA. Całość zakończy otwarty koncert uwielbianych na całym świecie wirtuozów flamenco z The Gipsy Kings Family występujących jako Seven Kings oraz pierwszy w sezonie pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej.

2 i 3 maja w tej samej lokalizacji odbędzie się tradycyjna już rockowa 3-Majówka.

Wrocławska impreza rozpoczyna sezon plenerowych festiwali w Polsce. Co roku w długi majowy weekend w samym sercu Wrocławia występują najlepsze zespoły z czołówek ogólnopolskich list popularności, weterani scen rockowych, jak i nowe, wschodzące gwiazdy. Tegoroczny program prezentuje się imponująco - na dwóch scenach zagrają: Emir Kusturica & No Smoking Orchestra, Pidżama Porno, Kult, Illusion, Hey, Lao Che, Coma, Happysad, Luxtorpeda, Bokka, Łąki Łan, Natalia Przybysz, Xxanaxx, Fisz Emade Tworzywo, Mela Koteluk , Curly Heads, Domowe Melodie, Pink Freud Oraz Karolina Czarnecka.

Więcej informacji - na stronach: www.3-majowka.pl oraz www.heyjoe.pl

Transmisja online – na stronie: http://www.ajctv.pl/?page_id=1273

Codziennie od 1 maja do 17 października 2015 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będą koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

XXII Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 10 maja 2015 roku. To impreza o międzynarodowej renomie i największe tego typu wydarzenie w Polsce, będące przeglądem najciekawszych realizacji krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych.

Festiwal zainauguruje premiera legendy dramatycznej Potępienie Fausta Hectora Berlioza w reżyserii Macieja Prusa, przygotowana przez gospodarzy – zespół Opery Nova w Bydgoszczy. W kolejnych dniach obejrzymy i wysłuchamy spektakle: Opery Krakowskiej - Miłość do trzech pomarańczy Siergieja Prokofiewa w reżyserii Michała Znanieckiego (28 kwietnia), Teatru Wielkiego w Poznaniu – fantastyczną operę komiczną Cyberiada Krzysztofa Meyera w reżyserii i choreografii Rana Arthura Brauna (30 kwietnia), Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie – balet Don Kichot Leona AloisiusaLudwiga Minkusa do libretta i w choreografii Mariusa Petipy (3 maja), Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie – operę Otello Giuseppe Verdiego (6 maja), czy Państwowej Opery w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji – operę Krutniawa Eugena Suchoňa (8 maja). Festiwal zakończą dwa przedstawienia baletowe chińskiego Teatru Baletowego Suzhou, przygotowane na podstawie muzyki do opery Carmen Georgesa Bizeta i Rodiona Szczedrina (9 i 10 maja).

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.opera.bydgoszcz.pl

Koncert muzyki kameralnej pt. Wyśpiewać sacrum odbędzie się 5 maja 2015 roku, we wtorek, o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej.

Kompozycje religijne tych trzech twórców, reprezentujących trzy różne epoki – Jana Sebastiana Bach, Stanisława Moniuszki i Andrzeja Kurylewicza, wykona czworo polskich artystów. Wystąpi Urszula Kryger, pierwsza polska śpiewaczka, która gościła z recitalem w mediolańskiej La Scali, oraz Jadwiga Rappé, która występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata i uczestniczyła w prawykonaniach takich dzieł, jak Siedem bram Jerozolimy Pendereckiego w Jerozolimie pod dyrekcją Lorina Maazela czy Missa pro pace Kilara w Warszawie pod batutą Kazimierza Korda. Podczas pierwszego majowego koncertu kameralnego w łódzkiej Filharmonii artystkom będą towarzyszyć: Krzysztof Urbaniak - organy oraz Jakub Kościukiewicz – wiolonczela (basso continuo).

Capella Cracoviensis zainauguruje wiosenny cykl matinée - koncertów edukacyjnych dla juniorów i seniorów 15 kwietnia 2015 roku.

Na przełomie kwietnia i maja odbędzie się sześć kameralnych koncertów edukacyjnych, skierowanych do dzieci, młodzieży i osób starszych. Zróżnicowany repertuar, bliski kontakt z artystami, krótkie, treściwe wprowadzenia, które przybliżą kontekst wykonywanych utworów, wreszcie atmosfera koncertu z krwi i kości, która przygotuje najmłodszych do uczestnictwa w kulturze – to wyznaczniki cyklu matinée, który Capella Cracoviensis z powodzeniem prowadzi od 2012 roku.

Koncerty odbędą się w środy - 15, 22 i 29 kwietnia oraz 6, 13 i 20 maja 2015 roku o godz. 11.00 w auli bł. Jakuba ul. Franciszkańska 4 lub sali błękitnej na I piętrze Filharmonii Krakowskiej. Czas trwania - 60’. Wstęp 5 zł.

ZOBACZ: program koncertów

Jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek i kompozytorek Agata Zubel w duecie ze znakomitym fińskim pianistą Joonasem Ahonenem zaprezentują 6 maja 2015 roku o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie materiał ze swojej najnowszej płyty Dream Lake.

Artyści poświęcili ją twórczości wybitnego polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia – Andrzeja Czajkowskiego. Podczas koncertu (i na płycie) usłyszymy jego utwór Siedem Sonetów Szekspira, a także kompozycję Witolda Lutosławskiego Chantefleurs et chantefables.

Koncert w Muzeum POLIN będzie pierwszym występem na żywo promującym album.

7 maja 2015 roku o godz. 19.00 Opera Wrocławska zaprasza na operę Chopin włoskiego kompozytora - Giacomo Orefice.

Dzieło, zrealizowane przez Operę Wrocławską w ramach obchodzonej w 2010 roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, oparte jest w całości na utworach polskiego mistrza, które Orefice zinstrumentował. Opera nawiązuje do różnych wydarzeń z życia autora ballad i mazurków. To z pewnością jedna z najambitniejszych i zarazem najciekawszych prób „zaaranżowania” genialnej muzyki Chopina, która na ogół bardzo źle znosi tego typu transkrypcje. Orefice uważany jest za kontynuatora tradycji opery werystycznej, był ponadto pianistą i krytykiem muzycznym.

XII edycja Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 8-17 maja 2015 roku pod hasłem W stronę natury.

Człowiek i otaczający go świat, w tęsknocie za utraconym rajem, w mistycznym ujęciu średniowiecznego śpiewu, przy wtórze osiemnastowiecznych szczebiotów i świergotów świata muzyki dawnej. W finale spotkanie z kompozytorami malującymi dźwiękiem podziwianą naturę. Wśród wykonawców wybitni soliści i zespoły w repertuarze muzyki od średniowiecza po romantyzm.

Więcej informacji – na stronie: www.famd.pl

III Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka” odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 8-10 maja 2015 roku.

Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Tegoroczna edycja odbywa się pod Honorowym Patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W czasie Festiwalu muzyka przenikać się będzie ze sztukami wizualnymi, czyniąc z niego wyjątkowe wydarzenie.

W piątek, 8 maja 2015 roku o godz. 19 organizatorzy zapraszają do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na koncert Perkusja, Elektronika, Multimedia, który zainauguruje Festiwal. W jego programie znajdą się utwory Ryszarda Lubienieckiego, Karlheinza Stockhausena, Piotra Komorowskiego, Sławomira Opalińskiego, Benedykta Odya, Piotra Sutta i Bogusława Schaffera. Wystąpią: Benedykt Odya – instrumenty elektroniczne oraz specjaliści od perkusji Piotr i Bartłomiej Sutt i Trio Layers.

Następnego dnia, o godz. 19 w foyer Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert muzyki orkiestrowej. Usłyszymy utwory Bohdana Riemera, Magdaleny Cynk, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumieli, Łukasza Godyli, Aleksandry Brejzy, Sławomira Opalińskiego, Marcina Kopczyńskiego. Capellę Bydgostiensis poprowadzi Marcin Tarnawski, a w roli solistów wystąpią: Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska – skrzypce; Witold Kawalec, Michał Goldek i Elżbieta Bilicka – fortepian; Kamil Kęska - realizacja warstwy elektronicznej. Koncert połączony będzie z wystawą malarstwa Piotra Zaporowicza.

Wzorem ubiegłych lat w programie Festiwalu nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. W niedzielne południe 10 maja 2015 roku w Pałacu w Ostromecku dziecięcą wyobraźnię rozbudzą wiersze Brzechwy i Tuwima w dźwiękowym opracowaniu Marcina Gumieli. Słuchowisko muzyczne prowadzić będzie Jakub Zarębki – solista Opery Nova.

Wstęp wolny na wszystkie koncerty Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Koncert zatytułowany Symfonia Polska w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej odbędzie się 8 maja 2015 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

W programie wieczoru znajdą się dzieła Andrzeja Panufnika, Henryka Wieniawskiego i Piotra Czajkowskiego, które łączy wspólny mianownik – motyw wolności. Jaka zatem jest owa Symfonia Polska? Bohaterska, „pełna desperacji, ale i optymizmu, klimatu tamtych dni” – jak chce Andrzej Panufnik, który pracę nad Uwerturą bohaterską rozpoczął w pierwszych dniach wojny? Czy może elegijna, z nastrojem modlitewnego skupienia, jak druga część wirtuozowskiego Koncertu fis-moll Henryka Wieniawskiego? Albo żywiołowa, taneczna – niczym Symfonia Polska Piotra Czajkowskiego?

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją zadomowionego już w Polsce Cheung Chau, chińskiego dyrygenta, u którego krytyka podkreśla znakomite wyczucie polskiej muzyki i mistrzowskie panowanie nad zespołem, oraz Aleksander Daszkiewicz – skrzypek studiujący w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Młodego artystę dostrzegło w ubiegłym roku jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie, nagradzając I nagrodą oraz nagrodą specjalną w postaci koncertu z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej.

8 maja 2015 roku I Dyrygent Gościnny Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - Massimiliano Caldi poprowadzi ciekawy projekt muzyczny, w którym Orkiestra Kameralna Hanseatica zmierzy się z organami, na których zagra Hanna Dys (na zdjęciu).

Solistka ta jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Ma na swoim koncie także nominację do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury w2010 roku.

Najjaśniejszym punktem programu będzie z pewnością Koncert g-moll na organy i orkiestrę op. 35 Mieczysława Surzyńskiego, będący prawdziwą perłą wśród kompozycji polskich przeznaczonych na ten królewski instrument. Ponadto usłyszymy kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Césara Francka, Jeana Langlais i Romualda Twardowskiego (Tryptyk Mariacki).

Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert dla Pokoju w 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu "Gaude Mater", który odbędzie się 8 maja 2015 roku o godz. 20:00 w Kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Program koncertu ma zwrócić uwagę na wartość pokoju na świecie. Koncert będzie swego rodzaju orędziem, kierowanym nie tylko do przywódców politycznych, ale do każdego człowieka.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, ustanowił Gdańsk miejscem uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Z tej okazji Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przygotował wydarzenie specjalne – Koncert dla Pokoju z udziałem wybitnego polskiego organisty - Andrzeja Białko. Na program koncertu złożą się kompozycje sakralne E. Peppinga, M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego. Wieczór jest częścią jubileuszowego, XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Gdańsk jest jednym z 10 miast, które goszczą tegoroczne wydarzenia festiwalowe.

Tytuł koncertu zainspirowany został kompozycją Missa Dona Nobis Pacem – Obdarz nas pokojem Ernsta Peppinga (1901-1981). Utwór ten powstał w 1948 roku w Berlinie i zaliczany jest do najwybitniejszych dzieł kompozytora. Była to pierwsza kompozycja sakralna napisana przez Peppinga od czasów II Wojny Światowej – fakt szczególny, zważywszy, że był on mocno związany z kościołem. Okres wojny był jednak dla kompozytora czasem swoistego „wewnętrznego wygnania”. Opuścił w tym czasie także Berlin, by powrócić – już do zburzonego miasta – po wojnie. Missa Dona Nobis Pacem uważana jest za niezwykle osobistą wypowiedź kompozytora, obrazującą intelektualną i duchową przepaść, w jakiej znalazła się powojenna Europa.

Utwór Ernsta Peppinga zestawiony zostanie z pełnymi emocjonalnego napięcia kompozycjami polskimi: Missa Pro Pace Feliksa Nowowiejskiego oraz Improwizacjami organowymi na temat staropolskiej pieśni kościelnej Święty Boże Mieczysława Surzyńskiego, odnoszącymi się bezpośrednio do intencji zachowania pokoju. Obaj kompozytorzy związani byli z Berlinem przez okres studiów. Obaj cieszyli się sławą niezrównanych wykonawców i improwizatorów muzyki organowej. Feliks Nowowiejski uważany był przez swojego profesora kompozycji – Maxa Brucha – za jednego z najzdolniejszych uczniów. Jego twórczość uhonorowana została między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta oraz godnością szambelana papieskiego w uznaniu kompozycji religijnych. W czasie I Wojny Światowej Nowowiejski został powołany do wojska. Po wybuchu II Wojny Światowej schronił się w Krakowie, gdzie komponował do 1941 roku.

Na rok 2015 przypada 150. rocznica urodzin duńskiego twórcy Carla Nielsena. Duńczycy uważają go za swojego najwybitniejszego kompozytora narodowego, który połączył europejską tradycję romantyczną z rodzimym folklorem. Piątkowy koncert, 8 maja 2015 roku o godz. 19.30 w Filharmonii w Krakowie, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Jean-Luca Tingaud otworzy zatem suitą Alladyn op. 34 napisaną przez Nielsena do spektaklu-baśni, wystawionego w Teatrze Królewskim w Kopenhadze w roku 1919.

W tym roku mija także 180. rocznica urodzin francuskiego kompozytora, wirtuoza organów i fortepianu, dyrygenta – Camille’a Saint-Saënsa. Jego V Koncert fortepianowy F-dur op. 103 powstawał w okresie wakacji zimowych w roku 1896, które kompozytor spędzał w Egipcie, w Luksorze – m.in. dlatego utwór ma podtytuł „egipski”. W muzyce można jednak usłyszeć zarówno intonacje muzyki egipskiej, jak i hiszpańskiej, a nawet jawajskiej. Solistą krakowskiego wykonania będzie francusko-kanadyjski wirtuoz Louis Lortie, artysta bardzo aktywny i wszechstronny, w którego grze dostrzec można „kombinację całkowitej spontaniczności i refleksyjnej dojrzałości, obecną w interpretacjach jedynie wielkich pianistów” (londyński „Times”).

W drugiej części koncertu zabrzmi Szeherezada op. 38 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, przenosząca słuchaczy w świat arabskich baśni z tysiąca i jednej nocy.

9 maja 2015 roku Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zaprezentuje ten sam program w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach koncertu abonamentowego.

XVIII Międzynarodowy Festiwal i XVI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbędzie się w dniach od 9 do 16 maja 2015 roku w Nowym Sączu. Funkcję dyrektora artystycznego i przewodniczącej jury objęła wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska. Wydarzeniem Festiwalu będzie przyjazd do Nowego Sącza światowej sławy argentyńskiego dyrygenta i tenora José Cury.

Do udziału w rywalizacji zakwalifikowało się 70 młodych śpiewaków z 11 krajów: Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii, Chin oraz USA. Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu i Konkursu czuwać będą dyrektorzy: artystyczny - Małgorzata Walewska (mezzosopran, wybitna polska śpiewaczka) i organizacyjny - Antoni Malczak (dyrektor MCK SOKÓŁ), a biurem organizacyjnym kieruje Liliana Olech (dyrektor Galerii BWA SOKÓŁ). W jury, obradującym pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, zasiądą: Helena Łazarska - Honorowa Przewodnicząca Jury, Daniel Dollé (Szwajcaria), Angelo Gabrielli (Włochy), Ryszard Karczykowski, Hanna Michalak, Izabella Kłosińska, Andrzej Nanowski, Andrejs agars (Łotwa), Wojciech Maciejowski - sekretarz Jury. Wokalistom towarzyszyć będą pianiści -akompaniatorzy: Taras Hlushko i Bartłomiej Wezner.

Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach. 16 maja zakończy je galowy koncert laureatów z towarzyszeniem orkiestry Opery Krakowskiej oraz wręczenie nagród. Grand Prix dla głosów męskich i żeńskich wyniesie w każdej grupie ok. 5.000 euro. Jury przyzna też wyróżnienia oraz nagrody specjalne, m.in.: za utwór Mozarta, utwór polski, Nagrodę im. Ady Sari dla wybitnego sopranu koloraturowego (ufundowaną przez burmistrza Starego Sącza) oraz nagrodę dla wybitnego pianisty-akompaniatora.

Konkursowym zmaganiom tradycyjnie towarzyszyć będą koncerty. 9 maja 2015 roku w kościele pw. św. Krzyża w parafii św. Heleny w Nowym Sączu można będzie wysłuchać II Symfonii c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją José Cury oraz solistek: Urąki Arlič-Gololičič - sopran, laureatki XIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2009 roku oraz Małgorzaty Walewskiej - mezzosopran. Ważnym wydarzeniem będzie wykonanie 14 maja w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu Małej mszy uroczystej (La petite messe solenelle) Gioacchino Rossiniego. Wystąpią: Iwona Socha - sopran, Agnieszka Monasterska - mezzosopran,Andrzej Lampert - tenor, laureat XV Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2013 roku, Jacek Ozimkowski - bas, Bartłomiej Kominek, Arkadiusz Bialic, Anna Boczar oraz chór Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka.

Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbyły się po raz pierwszy w 1985 roku w Nowym Sączu z inicjatywy prof. Heleny Łazarskiej. Nazwano je imieniem wielkiej polskiej śpiewaczki, która wychowała się w pobliskim Starym Sączu. W poprzedniej edycji konkursu wśród pań triumfowała sopranistka Ewa Tracz. Jury nie przyznało I nagrody w kategorii głosów męskich, drugą - wywalczył tenor Andrzej Lampert, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej.

Więcej informacji - na stronie festiwalu: www.adasari.pl

XXIX Warszawskie Spotkania Muzyczne odbędą się w dniach 9-15 maja 2015 roku.

To jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i nową, i pierwszy, który przyjął taką formułę. O jego dużym znaczeniu świadczy choćby rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia w gusta coraz większej liczby słuchaczy.

Na program 29. edycji Festiwalu złożą się m.in. koncerty Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego, która zaprezentuje prawykonania kompozycji Bartosza KowalskiegoSławomira Czarneckiego i dwóch utworów powstałych w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie” (realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca) autorstwa Macieja Zielińskiego i Ignacego Zalewskiego, a także Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmalprawykonaniami trzech kompozycji, w tym dwóch zamówionych w ramach programu „Kolekcje” - Grzegorza Duchnowskiego i Edwarda Sielickiego. Wystąpią również zespoły kameralne: goszczący na wszystkich dotychczasowych edycjach Festiwalu Kwartet Wilanów, jazzowy kwartet smyczkowy ATOM String Quartet, niedawno powstały zespół #ENSEMBLE oraz sekstet wokalny proModern, który po raz pierwszy wykona pieśni do sonetów Szekspira: Miłosza Bembinowa, Andrzeja Borzyma jr., Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryty, Tomasza Opałki i Piotra Tabakiernika, zamówione w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”. Gościem Festiwalu będzie także Chór A Cappella Leopolis ze Lwowa, kierowany przez Ludmiłę Kapustinę, który wykona przed warszawską publicznością muzykę cerkiewną kompozytorów ukraińskich i polskich (utwory z przełomu XVII i XVIII wieku oraz współczesne).

Koncerty 29. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego i Kościele Ewangelicko-Reformowanym.

Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich. Zgodnie z formułą programową zawartą w podtytule Festiwal prezentuje ważne dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych, tworzone w dużej części dla Festiwalu, co stanowi niewątpliwie o jego wyjątkowości. Program Festiwalu ustalany jest przez jego Radę Programową, składającą się z wybitnych specjalistów – kompozytorów i muzykologów. W jej skład wchodzą: prof. Michał Bristiger, Paweł Gancarczyk, Małgorzata Gąsiorowska (muzykolodzy), Edward Sielicki, Adam Sławiński i Władysław Słowiński (kompozytorzy i teoretycy muzyki).

Finansowanie: ze środków Urzędu m.st. Warszawy, dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu ze strony Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Związku Artystów Wykonawców STOART.

Wstęp wolny

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

więcej...

W dniach 9-31 maja 2015 roku Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na taneczne biennale - XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe.

Festiwal zainauguruje premierowy spektakl w choreografii Giorgia Madii - Chopin wymarzony (Chopin Imaginaire) do muzyki Fryderyka Chopina.

- Każdy utwór [Fryderyka Chopina] inspirował mnie do stworzenia nowego obrazu, wyboru innego środka wyrazu, nieoczekiwanie i zaskakująco. - powiedział Giorgio Madia o swoim przedstawieniu. - Raz podkreślona była wirtuozeria, innym razem - nastrój melancholii, ironia lub śmieszny zwrot, który wyczuwałem i który był zaczątkiem krótkiej opowieści. Oczywistym jest, że tancerze moich choreografii ze swoją energią w istotny sposób przyczynili się do budowania tych skojarzeń.

W kolejnych dniach program Spotkań wypełnią występy renomowanych zespołów z całego świata. W tym roku łódzki Teatr gościć będzie francuską primabalerinę Sylvie Guillem w programie wieńczącym jej karierę, byłego pierwszego solistę Royal Ballet - Ivana Putrova, w towarzystwie największych gwiazd światowego baletu, Les Ballets de Monte Carlo w niezwykłej inscenizacji Jeziora łabędziego, Phoenix Ballet z Arizony pod dyrekcją byłego pierwszego solisty Teatru Wielkiego w Łodzi - Sławomira Woźniaka oraz balet słynnej, włoskiej La Scali - Teatro alla Scala.

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza w sobotę, 9 maja 2015 roku o godz. 18.00 na wznowienie sceniczne spektaklu w reżyserii Laco Adamika – operę Ignacego Jana Paderewskiego Manru.

Manru jest jedyną operą I.J. Paderewskiego. Libretto, na podstawie powieści Chata za wsią Józefa Ignacego Kraszewskiego, napisał Alfred Nossig. Paderewski skomponował to dzieło w momencie, gdy był już sławnym pianistą. Popularność, jaką się cieszył, sprawiła, że prapremiera w Dreźnie w 1901 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wkrótce potem Manru wystawiono na wielu scenach Europy i Ameryki, w tym – 14 lutego 1902 roku – w Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Była to efektowna, acz krótka kariera opery, dziś właściwie rzadko wystawianej nawet w Polsce. Warto też zauważyć, że Manru pozostaje do dziś także jedyną polską operą, która kiedykolwiek została w Metropolitan Opera wystawiona. Uroczysta premiera w Operze Śląskiej w maju 2009 rpku związana była z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i parafowania w dniu 28 czerwca 1919 roku przez premiera I. J. Paderewskiego traktatu wersalskiego. Teraz spektakl powraca na afisz w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia Opery Śląskiej.

Powtórzenie spektaklu: 10 maja i 9 czerwca 2015 roku o godz. 18.00.

Uwielbiany przez miliony melomanów, niezłomny propagator dobrej muzyki i dobrego humoru, laureat Nagrody Wawerskiej Publiczności - Waldemar Malicki wystąpi 10 maja 2015 roku o godz. 19:30 w ramach VI edycji Wawer Music Festival na estradzie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Hotelu Boss w Warszawie (przy ul. Żwanowieckiej 20).

Działalność popularyzatorska, artystyczna i twórcza Waldemara Malickiego sprawia, że wierna polska publiczność traktuje Mistrza jako „Dobro Narodowe”. Wieczór pełen niespodzianek muzycznych w duchu „pół żartem, pół serio” jak zawsze będzie wydarzeniem niezwykłym na Wawer Music Festival.

Usłyszymy i zobaczymy największą na świecie harfę szklaną, z której czarować pięknymi dźwiękowymi barwami znanych utworów klasycznych będą mistrzowie Anna i Arkadiusz Szafrańcowie „GlassDuo”.

Niespodzianką wieczoru będzie również udział Marka Borowskiego – Senatora RP w roli Mistrza ceremonii.

Bilety w cenie 50 zł można nabyć: poprzez eBilet http://www.ebilet.pl/szukaj.php?t=t&tid=17521  lub w Recepcji Hotelu BOSS tel. 22 516 61 00

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

10 maja 2015 roku o godz. 17.00 na scenie Opery Wrocławskiej wystawiony zostanie Straszny dwór - najdoskonalsze dzieło operowe Stanisława Moniuszki i jedno z najważniejszych w całej polskiej twórczości operowej.

Wyreżyserowany przez Laco Adamika w Operze Wrocławskiej spektakl jest drugą inscenizacją opery Moniuszki tego reżysera, po zrealizowanej w 2005 roku Halce. Mocno osadzony w tradycji, zagrany w sarmackim kostiumie, choć w nowoczesnej, niezwykle wysmakowanej scenografii. Delikatnie zarysowany humor, intrygujące postaci i interesująca, dynamiczna choreografii to atuty nowej inscenizacji znanego utworu. Straszny dwór w tym ujęciu jest ciekawym spojrzeniem na temat polskiej tożsamości narodowej.

10 maja 2015 roku wszyscy, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (Katowice, pl. Wojciecha Kilara 1) będą mogli nadrobić zaległości, uczestnicząc w Dniu Otwartym. Początek o godz. 10.00.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in.: zwiedzanie siedziby NOSPR (atrium, sale koncertowa i kameralna oraz miejsca na co dzień niedostępne: backstage, garderoby, taras widokowy, studio nagrań), warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 2,5 - 10 lat, mini koncert i prelekcję na temat metody Suzuki (nauczanie gry na skrzypcach dla dzieci w wieku od 3. roku życia), otwarte próby składów kameralnych NOSPR oraz INSTAMEET NOSPR - spotkanie użytkowników aplikacji Instagram z nagrodami dla najlepszych zdjęć.

Szczegółowy plan i zasady rejestracji na poszczególne wydarzenia - na stronie internetowej www.nospr.org.pl, na profilu NOSPR na Facebooku oraz na Instagramie.

Dzień otwarty NOSPR organizowany jest w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W dniach 11-18 maja 2015 roku odbędzie się w Krakowie Festiwal Kameralistyki Wokalnej „Voice & Piano”, którego celem jest popularyzacja kameralnej literatury muzycznej, tradycyjnej i nowoczesnej.

Program Festiwalu obejmie przede wszystkim ważne utwory z polskiej literatury muzycznej, które przy tej okazji mają szansę zaistnieć w szerszym kontekście tak naukowym, jak i artystyczno-społecznym. Wśród wykonawców Festiwalu znaleźli się wybitni artyści rangi światowej. Zaproszenie organizatorów przyjęły m.in. Urszula Kryger, Olga Pasiecznik, czy sama Emma Kirkby, artystki autorytatywne, które swoją obecnością, warsztatem i doświadczeniem zaoferować mogą szczególną lekcję muzycznej kreacji scenicznej.

Koncerty odbywać się będą w Auli Florianka, jak również w salach Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43 oraz bazylice Jezuitów przy ul. Kopernika 26.

Organizatorem Festiwalu jest Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Kierownictwo artystyczne objęli: dr hab. Bartłomiej Kominek, dr Michał Dziad oraz mgr Łukasz Dębski. Kierownictwo naukowe – dr Agnieszka Draus.

Szczegółowy program - na stronie: www.amuz.krakow.pl

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Prawykonania nowych kompozycji Christopha Simana, Łukasza Godyli i Alexandra Krala odbędą się 12 maja 2015 roku o godz. 18.30 w Sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielach, podczas koncertu zatytułowanego Austria meets Poland 2.

W 2012 roku saksofonistki Cornelia Högl i Alicja Wołyńczyk stworzyły międzynarodowy projekt Austria meets Poland, który dzięki współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie ujrzał światło dzienne. Polsko-austriackie trio saksofonowe zamówiło utwory u czterech austriackich kompozytorów. Zostały one wykonane w Austrii (Minoritensaal, Tulln) i Polsce (Instytut Austriacki, Warszawa, Zielony Dwór w Miętnem). Utwory skomponowali twórcy młodego pokolenia: Julia Schreitl, Viola Falb, Christoph Siman i Alexander Kral, a w trio saksofonowym wykonywały je Dorota Samsel, Alicja Wołyńczyk i Cornelia Högl. Koncerty spotkały się z gorącym przyjęciem, powstał więc pomysł na kolejny projekt, w którym dwa duety saksofonowo-fortepianowe – polski i austriacki – przygotowały specjalnie napisane na tę okazję utwory kompozytorów austriackich i polskich. Udział w projekcie zgodzili się wziąć Christoph Siman, Alexander Kral, Łukasz Godyla (ich dzieła będą miały w Kielcach swoje prawykonania), a Marcin Łukaszewski udostępnił utwór napisany w 2014 roku.

Christoph Siman napisał Die Wieissagung (Wróżba, przepowiednia) - utwór komediowy, jak informuje podtytuł, choć – zastrzega autor – nie jest to tak jednoznaczne. Jego rodak – Alexander Kral – podarował artystom dzieło o nazwie Ein Thema geht auf Reisen (Temat wybiera się w podróż), wypełnione rytmami bałkańskimi i amerykańskimi. Natomiast kompozycja Łukasza Godyli Kondensacje na saksofon i fortepian, napisana na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej, inspirowana jest zjawiskami występującymi w przyrodzie.

Utwór Marcina Łukaszewskiego to cykl miniatur objętych wspólnym, nieco przewrotnym tytułem: Gibberish & Babble – Suite in French style. Dzieło powstało w 2014 roku na prośbę wybitnego polskiego saksofonisty Pawła Gusnara. Kompozycja składa się z pięciu skontrastowanych części, których stylistyka brzmienia nawiązuje jednak silnie do tradycji muzycznej, szczególnie francuskiej (stąd podtytuł – Suita w stylu francuskim).

Wystąpi Duo Appassionata (na zdjęciu) w składzie: Cornelia Högl-Egretzberger - saksofon i Stefan Schön - fortepian oraz One More Time Duo w składzie: Alicja Wołyńczyk – saksofon i Adam Sychowski – fortepian.

Koncert zostanie powtórzony 13 maja 2015 roku o godz. 19:00 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 7/9).

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w każdy wtorek o godz. 18 na nowy cykl spotkań, wykładów oraz czytań z dużą dawką muzyki na żywo w czterech odsłonach, pod hasłem Sztuka słuchania. 12 maja 2015 o godz. 18.00 odbędzie się wieczór zatytułowany Chopin w Wenecji. »Barkarola Fis-dur« op. 60.

Spotkania krążyć będą wokół utworów, które w dorobku Fryderyka Chopina zajmują wyjątkowe miejsce. Każdy z nich jest na swój sposób zagadkowy, każdy skrywa pewną tajemnicę, którą odkryć możemy, tylko przysłuchując mu się uważnie. Wybrane z repertuaru Chopinowskiego utwory-zagadki kryją w sobie jednak coś więcej niż tylko muzyczne sensy. Na dźwiękowym przebiegu nadbudowują się bowiem interpretacje, pozwalające słuchaczowi pogłębić swoją relację z utworem, wysłuchać go z odmiennej perspektywy.

Wstęp wolny.

W dniach 13-17 maja 2015 roku już po raz siódmy odbędzie się Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” w Lublinie. Na festiwalu wystąpi amerykański zespół Bang on a Can ze swoim programem Field Recordings. Usłyszymy też wykonania utworów angielskiego kompozytora Corneliusa Cardew: Schooltime Compositions, Tiger's Mind i Treatise.

Jak co roku artyści będą przekraczać granice między gatunkami i tradycjami muzycznymi. Temat tegorocznej edycji festiwalu to W lesie znaków i symboli. Nazwa tej edycji jest aluzją do programowego wiersza Charlesa Baudelaire’a i tytułu książki Victora Turnera, wybitnego antropologa brytyjskiego.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie amerykański zespół Bang on a Can. Członkami założonego w 1992 roku kolektywu Bang on a Can All-Stars są artyści znani na całym świecie z niezwykle dynamicznych występów i nagrań najbardziej nowatorskiej muzyki. Swobodnie przekraczając granice między muzyką klasyczną, jazzem, rockiem, tzw. muzyką świata (world music) i muzyką eksperymentalną, ten sześcioosobowy zespół eksploruje niezbadane terytoria muzyczne, dzięki czemu konsekwentnie definiuje własną tożsamość wymykającą się wszelkim kategoryzacjom. Wśród najnowszych projektów zespołu znajdują się Nagrania terenowe (Field Recordings), z którymi artyści wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu KODY. To projekt muzyczno-medialny, składający się z 18 zamówionych kompozycji.

- To swego rodzaju historia o duchach. - opowiada David Lang, jeden z założycieli zespołu Bang on a Can. - Poprosiliśmy kompozytorów z różnych zakątków muzycznego świata, żeby poszukali nagrania czegoś, co już istnieje – głosu, dźwięku, czy fragmentu melodii – i napisali nowy utwór zainspirowany tym nagraniem. I tak właśnie zrobili.

Na KODACH zespół zaprezentuje trzy premierowe utwory skomponowane na specjalne zamówienie festiwalu przez polskich kompozytorów: Artura Zagajewskiego, Krzysztofa Wołka i Jarosława Siwińskiego.

Ponadto po raz kolejny na lubelskim Festiwalu usłyszymy wykonania utworów angielskiego kompozytora Corneliusa Cardew. Tym razem będą to: Schooltime Compositions, Tiger's Mind i Treatise. Dzieła, z udziałem profesjonalistów i amatorów powstaną pod dyrekcją Johna Tilbury'ego, wybitnego muzyka i interpretatora muzyki współczesnej.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Odbywający się co dwa lata, największy w Polsce międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej – Biennale WRO – rozpocznie się we Wrocławiu, 13 maja 2015 roku pod hasłem Test Exposure. Na bogaty międzynarodowy program złożą się prace twórców, dające rozległy obraz aktualnej twórczości artystycznej wykorzystującej narzędzia cyfrowe, odnoszącej się do zjawisk kultury i technosfery, komentującej współczesną zmediatyzowaną rzeczywistość.

W programie Biennale zaplanowano również koncerty i performanse dźwiękowe. Wyjątkowym przedsięwzięciem performersko-muzycznym jest INFRA_Exposure, rozwijający się aż do zakończenia wystawy utwór Kaspera T. Toeplitza, francuskiego kompozytora i instrumentalisty, jednej z najbardziej oryginalnych postaci muzyki współczesnej. Przygotował on rodzaj instalacji dźwiękowej, której częścią jest artysta wykonujący na żywo nieustający performans. W trakcie wydarzeń otwarcia Toeplitz będzie dogrywał elementy utworu na bas i komputer, tworząc najdłuższą do tej pory kompozycję z serii INFRA. Wśród unikatowych performansów dźwiękowych i muzycznych zaplanowano również m.in. koncerty Zeniala we współpracy z Adamem Donovanem, Joachima Montessuis, Bioni Samp, grupy wechselstrom czy Ya-Wen Fu, prezentowane głównie wieczorami na Scenie Świebodzkiego Teatru Polskiego.

Podczas Biennale, podobnie jak przy poprzednich edycjach, zrealizowane zostaną wspólne projekty z organizowanym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu festiwalem „Musica Electronica Nova”. Tym razem będą to dwie realizacje: na inaugurację festiwalu MEN projekt Brise–Glace, bazujący na odtworzeniu nigdy niewykonanego utworu zmarłego 10 lat temu kompozytora Luca Ferrari do przygotowanych przez WRO archiwalnych materiałów wideo, oraz interaktywna, przestrzenna instalacja wideo From Inside kompozytora-rezydenta festiwalu, Thierry’ego De Mey – otwarcie w czasie Nocy Muzeów.

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w dniach 13-17 maja 2015 roku na XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup, inspirujących się polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości narodowych i etnicznych.

Festiwal rozpocznie się 13 maja o godz. 19.30 w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektaklem Mistrz Manole - jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych w reżyserii Darka Błaszczyka i Zbyszka Olkiewicza, w opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa. Spektakl jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku w formie archaicznej śpiewogry. Wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego „magicznego performansu”, który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji.

W kolejnych dniach w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędą się przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe. 14 maja o godz. 19.30 w koncercie Muzyka Źródeł usłyszymy muzyków i śpiewaków z Beskidu Śląskiego. Również tego wieczoru poznamy zwycięzców Konkursów: Fonogram Źródeł 2014 i Folkowy Fonogram Roku 2014. Konkurs Fonogram Źródeł organizowany jest od 2009 roku i ma na celu promocję muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. Od 2001 Festiwalowi towarzyszy również konkurs na najlepszą płytę folkową roku czyli Folkowy Fonogramu Roku. Występ jego Laureata z 2014 zakończy koncert.

15 maja o godz. 20.00 wręczona zostanie Nagroda Programu 2 Polskiego Radia Muzyka Źródeł, przyznawana wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie radiowej Dwójki. Wysłuchamy także laureata Grand Prix „Nowej Tradycji” 2014 – wielokrotnie nagradzanego zespołu Trzy Dni Później, utworzonego przez wokalne trio: Joannę i Martę Piwowar oraz Martę Groffik-Perchel. Zespół zaprezentuje utwory inspirowane twórczością Anny Louise Karsch i Ester Golan z programu Pokój jej cieniom. Na koncercie wystąpi również zespół Vołosi, nagrodzony na Festiwalu „Nowa Tradycja” 2010 i wielu prestiżowych festiwalach za granicą. Zespół tworzą z jednej strony muzycy klasyczni Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, związani z Katowicką Akademią Muzyczną, a z drugiej górale Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut, którzy wnieśli muzykę karpacką.

Gośćmi specjalnymi „Nowej Tradycji” będą: włosko-albański duet Maria Mazzotta & Redi Hasa (16 maja godz. 20.00) oraz malijski śpiewak Kassé Mady Diabaté (17 maja godz. 19.00). Maria Mazzotta & Redi Hasa wykonuje znane pieśni bałkańskie i południowo-włoskie. Tradycja melodii tarantellowych i pieśni tradycyjnych, w których wyrastała Maria oraz klasyczne wykształcenie Redi Haza dały niezwykłe połączenie duchowe i muzyczne, oparte na ogromnej swobodzie improwizacji. Kassé Mady Diabaté, nazywany jest największym żyjącym śpiewakiem z Mali. Mistrz śpiewu o aksamitnej barwie głosu wykonuje utwory w języku Bambara. Towarzyszą mu muzycy, grający na korze, balafonie i ngoni.

Przesłuchania konkursowe, do których zakwalifikowano 13 zespołów odbywać się będą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w piątek 15 maja i sobotę 16 maja od godziny 16.00 (wstęp wolny). Laureaci wyłonieni przez profesjonalne jury wystąpią w koncercie finałowym 17 maja o godz. 19.00.

Wszystkie koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl

Bilety na koncerty festiwalowe na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza 13 maja na „Koncert Roku” w ramach Święta Uczelni 2015.

„Koncert Roku” to wyjątkowe wydarzenie, w którym wezmą udział reprezentanci wszystkich polskich uczelni muzycznych: instrumentaliści i wokaliści. Koncert ma charakter prezentacji najlepszych solistów – dyplomantów studiów magisterskich. Zgodnie z regulaminem uczelnie wytypowały swoich przedstawicieli – każdą z nich reprezentuje jeden student. Wszyscy są utytułowanymi artystami, laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Każdy z uczestników „Koncertu Roku” ma regulaminowe 15 minut na występ, który wypełnia dowolnym programem.

Podczas tegorocznego koncertu usłyszymy utwory takich kompozytorów, jak: Ludwig van Beethoven, Gaetano Donizetti, Carl Höhne, Édouard Lalo, Guillaume Lekeu, Witold Lutosławski, Sergiusz Prokofiew, Sergiusz Rachmaninow, Gioachino Rossini, Karol Szymanowski, Joseph Turrin, Henryk Wieniawski, Antonio Vivaldi, Victor Vlasov, Eugène Ysaÿe, Vladislav Zolotaryov.

Początki imprezy sięgają połowy lat 90. Koncerty co roku są organizowane w innym mieście, przez inną uczelnię. Do 2014 roku każda uczelnia przygotowywała dwie edycje: wiosną dla solistów i jesienią dla zespołów kameralnych. Od roku 2015 zmienia się charakter wydarzenia - koncert przestaje mieć formułę konkursu i odbywać się będzie tylko raz w roku jako koncert solistów.

Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Kolejny w tym sezonie artystycznym Koncert Uniwersytecki, łączący – zgodnie z założeniem cyklu – muzykę kameralną z wykładem naukowym, odbędzie się w środę, 13 maja 2015 roku o godz. 19.00 w Auli Collegium Novum w Krakowie.

Przed publicznością zaprezentują się znakomici instrumentaliści: Bartosz Woroch – skrzypce i Caroline Palmer – fortepian, którzy wykonają Mity op. 30 Karola Szymanowskiego oraz Sonatę Es-dur op. 19 Ryszarda Straussa. W części słownej wystąpi prof. Krzysztof Stopka – wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dyrektor Muzeum UJ – Collegium Maius, autor studiów z zakresu kultury i historii Kościoła w wiekach średnich, współautor Dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dziejów Ormian w Polsce. Profesor Stopka wygłosi wykład zatytułowany U początków Uniwersytetu w Krakowie, przedstawiający najnowsze koncepcje naukowe na temat początków Uniwersytetu w okresie panowania Kazimierza Wielkiego.

Koncert pt. Perkusja i smyczki odbędzie się w środę, 13 maja 2015 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W programie m.in. prawykonanie światowe utworu izraelskiego kompozytora Daniela Galay’a, dedykowanego Capelli Bydgostiensis, pt. Desacuerdos. Wystąpi Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją José Maria Florêncio i grupa perkusyjna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz soliści.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej „Musica Electronica Nova” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-23 maja 2015 roku pod hasłem Elektro-Vision.

Tegoroczna edycja będzie obfitować w atrakcje na wielu poziomach: w festiwalowym repertuarze znajdą się pozycje cieszące uszy i oczy, łączące przeszłość z przyszłością, umieszczające klasyczne wątki w nowych kontekstach. Muzyka elektroniczna zabrzmi w tradycyjnej sytuacji koncertowej, jako składowa instalacji multimedialnych, a także na scenie i na wielkim ekranie. Fuzja muzyki elektronicznej i kina będzie jednym z głównych motywów tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu.

„Audiowizualny” charakter „Musica Electronica Nova” podkreśla wybór kompozytora-rezydenta. Belgijski artysta Thierry De Mey jest znany ze swojej działalności kompozytorskiej i filmowej – jego dzieła, w których muzyka często towarzyszy olśniewającym obrazom, skupiają się na badaniach nad ruchem i zachowaniem ciała w tańcu. W programie festiwalowym znalazły się wykonania koncertowe najbardziej znanych dzieł Belga, projekcje filmowe oraz instalacja przygotowana razem z Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 – Test Exposure – Centrum Sztuki Wro. Wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty zaplanowany został repertuar złożony z seansów filmowych, w których muzyka elektroniczna pełni wiodącą rolę – będą to dzieła zarówno z gatunku science fiction, jak i awangardy czy filmu animowanego.

Kolejnym istotnym wątkiem jest uczczenie najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej XX wieku. W nowych odsłonach usłyszymy utwory Luca Ferrariego czy Kazimierza Serockiego. Tradycją festiwalu „Musica Electronica Nova” jest przedstawienie przeglądu trendów i nowych punktów widzenia we współczesnej muzyce elektronicznej, czego nie zabraknie również podczas tegorocznej edycji.

W programie znalazły się dzieła kompozytorów polskich (m.in. Franciszka Araszkiewicza, Wojciecha Błażejczyka, Joanny Woźny) i międzynarodowych (Alejandra Viñao, Masona Batesa, Philippe’a Manoury’ego i inni), w tym wiele polskich premier oraz prawykonań. Na estradzie pojawią się uznani soliści i zespoły – w tym Experimentalstudio des SWR z Fryburga Bryzgowijskiego, paryski IRCAM, Orkiestra Symfoniczna NFM, Chór NFM czy Lutosławski Quartet.

Koncertom towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów, spotkań i projekcji.

więcej...

W niezwykłej scenerii podziemnej Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka”, położonej 101 metrów pod ziemią, zabrzmi 15 maja 2015 roku o godz. 20:30 Mała msza uroczysta (La petite messe solennelle) G. Rossiniego.

Dzieło, w swojej pierwotnej wersji, usłyszymy w wykonaniu solistów m. in: Katarzyny Oleś-Blacha, Olgi Maroszek i Adama Sobierajskiego oraz Chóru Opery Krakowskiej pod dyrekcją Zygmunta Magiery, przy akompaniamencie Wioletty Fludy oraz Olgi Tsymbalyuk.

Będzie to pierwsze spotkanie muzyków Opery Krakowskiej z utworem religijnym Rossiniego. Do tej pory muzyka tego słynnego twórcy była reprezentowana w repertuarze sceny wyłącznie poprzez dzieła operowe.

Sam Rossini zanotował na końcu partytury Małej mszy uroczystej słowa: „Dobry Boże! Oto ukończona ta biedna mała Msza. Nie wiem czy napisałem muzykę religijną (musique sacrée), czy muzykę potępioną (sacrée musique). Urodziłem się dla opery buffa i Ty wiesz o tym dobrze. Trochę wiedzy, trochę serca – i to wszystko. Bądź więc błogosławiony i przyjmij mnie do raju. G. Rossini, Passy. 1863”

Ośrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Orange Polska zapraszają na debatę pt. Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości, która odbędzie się 15 maja 2015 roku w godz. 10:00 – 12:00 w Miasteczku Orange (Al. Jerozolimskie 160) w Warszawie.

Muzyka od zawsze rozwijała się korzystając z nowych technologii. Rewolucja ta znacznie przyspieszyła w ostatnich latach. Powszechny dostęp do plików muzycznych przez aplikacje oraz łatwość kreacji muzyki zmienia modele biznesowe i społeczne związane z branżą muzyczną.

Uczestnicy spotkania porozmawiają m.in. o tym do czego prowadzi bliska współpraca muzyki i technologii oraz jak aplikacje i nowe rozwiązania zmieniają biznes muzyczny. W debacie udział potwierdzili m.in. Piotr Kabaj (prezes zarządu, Warner Music Poland), Piotr Metz (dziennikarz muzyczny), dr hab. Mirosław Pęczak (kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski) i Marek Włodarczyk (członek zarządu, Independent Digital).

Rejestracja wyłącznie poprzez stronę: http://mttp.pl/rejestracja/miasteczko-mysli

więcej...

Pierwsza edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura „Metamorfozy” odbędzie się w dniach 15-24 maja 2015 roku. Festiwal zainauguruje wyjątkowe dzieło - Pieśni z Gurre Arnolda Schönberga w monumentalnej obsadzie.

Podczas piątkowego koncertu w Sali koncertowej NOSPR wystąpią soliści: Anna Gabler – sopran, Yvonne Naef – mezzosopran, Thomas Mohr – tenor, Dan Karlström – tenor, Ralf Lukas - bas-baryton i Dietrich Henschel – narrator, Chóry NFM, Polskiego Radia w Krakowie, Kowieński Chór Państwowy i Chór męski Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Gabriela Chmury.

Festiwal Katowice Kultura Natura powołany został do życia przez Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura oraz Narodową Orkiestrę Symfoniczna Polskiego Radia. W nowoczesnych salach koncertowych Katowic zabrzmi muzyka w wykonaniu najświetniejszych muzyków polskich i zagranicznych. Festiwal z założenia ma posiadać uniwersalną wymowę. Zaprezentuje – obok klasycznego repertuaru – także dzieła współczesne, muzykę kameralną. Połączy dzieła muzyki wokalnej z symfoniczną, a międzynarodowych muzyków światowej sławy razem z czołowymi zespołami miasta.

Inicjatorami Festiwalu są Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent NOSPR oraz prof. Eugeniusz Knapik rektor Akademii Muzycznej w Katowicach w latach 2002-2008, prezes Stowarzyszenia Kultura Natura.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.kulturanatura.eu

III Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, organizowany przez Filharmonię Gorzowską, odbędzie się w dniach 15-22 maja 2015 roku. To jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie. Jego ideą jest promocja muzyki XX i XXI wieku – jej twórców i ich dorobku oraz artystów specjalizujących się w jej interpretacji. W ramach festiwalu odbędą się m.in. koncerty galowe, koncerty kameralne, recitale oraz spotkania z udziałem artystów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem Trwanie i ruch.

Podczas koncertu inauguracyjnego gorzowska publiczność usłyszy kompozycje Leszka Możdżera w wykonaniu samego autora, Marcina Błażewicza Kali Yuga z Leszkiem Lorentem w roli solisty oraz słynnego Krzesanego Wojciecha Kilara. Odbędzie się również prawykonanie Poematu symfonicznego Afekty Marcina Jachima – kompozycji, która zdobyła Nagrodę Główną w III Konkursie dla Młodych Kompozytorów, towarzyszącym Festiwalowi. Tuż przed koncertem, o godz. 18:00 organizatorzy zapraszają do foyer Filharmonii Gorzowskiej na wernisaż wystawy zdjęć Zdzisława Sowińskiego zatytułowanej Wojciech Kilar - teraz, teraz, teraz... i amen. Autor podjął się próby pokazania kompozytora w miejscach jemu najbliższych, a więc na Jasnej Górze, gdzie czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów oraz w rodzinnym domu w Katowicach. W sobotę o godz. 17:00 w sali kameralnej Filharmonii odbędzie się także projekcja filmu Wojciech Kilar. Credo i spotkanie ze Zdzisławem Sowińskim.

W niedzielę, 17 maja w kościele pw. Chrystusa Króla, podczas koncertu oratoryjnego usłyszymy Concerto da Requiem Dmitry'ego Varelasa – niezwykle kontemplacyjną kompozycję, dedykowaną gitarzyście Krzysztofowi Meisingerowi i wykonaną w hołdzie Wojciechowi Kilarowi. A dwa dni później, 19 maja organizatorzy zapraszają na Steve Nash & Turntable Orchestra Symfonicznie – projekt na 9 gramofonów, 9 didżejów, fortepian i orkiestrę. W środę w gorzowskiej katedrze zabrzmią natomiast dzieła współczesnej muzyki organowej w wykonaniu Juliana Gembalskiego.

Festiwal zwieńczy koncert galowy, podczas którego usłyszymy dwie kompozycje Grzegorza Duchnowskiego: Veni Creator i Portret Warszawy oraz muzykę filmową Jana A. P. Kaczmarka w wykonaniu solistów oraz Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

Co roku Festiwalowi towarzyszą spotkania z udziałem zaproszonych twórców, podczas których artyści opowiadają o swojej pracy kompozytorskiej, utworach, źródłach inspiracji, a także chętnie odpowiadają na pytania uczestników. Podczas tegorocznej edycji odbędą się spotkania: z kompozytorem Grzegorzem Duchnowskim dla uczniów szkół muzycznych (21 maja) i z Gościem Specjalnym - Janem A. P. Kaczmarkiem, światowej sławy polskim kompozytorem, autorem muzyki do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych (22 maja).

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: www.filharmoniagorzowska.pl

Festiwal „Musicalia Baltica”, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, odbędzie się w Gdańsku w dniach 15-22 maja 2015 roku. To wydarzenie, na które złożą się koncerty i spektakl słowno-muzyczny poświęcone kompozytorom działającym wokół Morza Bałtyckiego. Festiwal rozpoczyna cykl imprez, którymi Nadbałtyckie Centrum Kultury pragnie zaznaczyć szczególną rolę Polski, znaczenie jej kultury w basenie Morza Bałtyckiego. Już w lipcu nasz kraj obejmie bowiem, trwające rok, przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

W programie festiwalu „Musicalia Baltica” znajdą się cztery wydarzenia. Rozpocznie je realizowany w Centrum św. Jana w Gdańsku w piątek, 15 maja 2015 roku o godz. 19.00 koncert multimedialny KRÓL. Sonaty fletowe i listy Fryderyka II. Jaki rzeczywiście był władca Prus, ale też kompozytor i instrumentalista rozmiłowany w grze na flecie? Przybliżenia postaci monarchy podjęła się pomysłodawczyni przedsięwzięcia oraz autorka scenariusza – Maja Miro-Wiśniewska. Program koncertu skonstruowany został z młodzieńczych sonat fletowych i listów Fryderyka II do Woltera, a także dzieł muzycznych stworzonych pod koniec życia monarchy i dwu „listów nienapisanych”. Te ostatnie są w całości owocem fantazji, hipotetyczną korespondencją między Fryderykiem a mistrzem Quantzem, który przez większość życia pełnił funkcję osobistego nauczyciela fletu na dworze władcy. Mai Miro-Wiśniewskiej, która podjęła się także wykonania partii fletu traverso, towarzyszyć będą muzycy: Małgorzata Sarbak – klawesyn, Agnieszka Oszańca – wiolonczela barokowa oraz aktorka – Renia Gosławska. Projekcję video realizuje Marek Zygmunt, a za światło odpowiada Maciej Knigawka. Realizację dźwięku zapewni Paweł Labuda.

W niedzielę, 17 maja organizatorzy zapraszają dzieci na godz. 12.00 do Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej w Gdańsku na spektakl słowno-muzyczny NIEPRZECIĘTNIE DUŻE HISTORIE, albo rzecz o olbrzymach znad Bałtyku… Realizacji spektaklu opartego na podaniach bałtyckich podjęła się Maja Miro-Wiśniewska wraz z zespołem Silva Rerum Arte. Artystka wystąpi również w roli flecistki, a towarzyszyć jej będą muzycy: Danuta Zawada na skrzypcach barokowych oraz Małgorzata Skotnicka na szpinecie. W rolę Młodego Olbrzyma wcieli się aktor rodem z Krakowa – Łukasz Kozub.

Kolejne wydarzenie – koncert Let the trumpet sound / Niech zabrzmi trąba… – będzie miało miejsce w Centrum św. Jana, w poniedziałek, 18 maja o godz. 19.00. To wieczór poświęcony dziełom zgromadzonym wśród muzykaliów w Gdańsku oraz Uppsali, w tym należącym do zbiorów bibliotecznych patrycjusza Zachariasza Zappio. Wśród utworów, których będzie można wysłuchać w wykonaniu gdańskich artystów, znajdą się kantaty oraz dzieła instrumentalne takich kompozytorów jak J.V. Meder, K. Förster. F. Ch. S. Mohrheim, G. Ph. Telemann, B. Borlasca czy J. B. Ch. Freislich. Wystąpią soliści: Paweł Hulisz – trąbka (pomysłodawca koncertu), Hanna Kwiatkowska – sopran, Joanna Sperska – sopran, Grzegorz Zięba – tenor, Adam Okrój – bas, a także Chór Kameralny 441 Hz (przygotowanie Anna Wilczewska) oraz Orkiestra barokowa pod dyrekcją skrzypaczki – Bernadety Braun. W tematykę koncertu wprowadzi nas dr hab. Danuta Popinigis (Instytut Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku), od lat zajmująca się badaniami muzykaliów bałtyckich, w tym gdańskich.

Podczas finału, 22 maja o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku, po wielu latach nieobecności, znów zagości Orkiestra Arte dei Suonatori wraz z solistą – wybitnym klawesynistą – Marcinem Świątkiewiczem. W programie koncertu, zatytułowanego dość przewrotnie: MISTRZ i… mistrz. Johann Sebastian Bach i Johann Gottfried Müthel, usłyszymy wybitne dzieło Bacha – III Uwerturę orkiestrową D-dur BWV 1068, która przedzieli dwa Koncerty klawesynowe: D-dur i c-moll Müthela, wirtuoza tego instrumentu, wciąż mało znanego i niedocenianego kompozytora (urodził się w Mölln w Niemczech w 1728, zmarł w 1788 roku w Rydze). Orkiestra Arte dei Suonatori nie tylko podjęła się pionierskiego zadania popularyzacji dzieł nadbałtyckiego twórcy, ale także utrwaliła koncerty klawesynowe Müthela, wraz z Marcinem Świątkowskim, na płycie, która ukazała się w marcu br.

Współorganizatorem Festiwalu jest Fundacja Silva Rerum.

Pełen program - na stronie: www.nck.org.pl

Pierwszy koncert Państwowa Filharmonia w Katowicach – w dawnej Sali Powstańców, która stała się filharmoników siedzibą – dała 26 maja 1945 roku o godzinie 16.30. Bilety kosztowały od 5 do 25 złotych. 53-osobowa orkiestra pod batutami dyrektora Jana Niwińskiego i Faustyna Kulczyckiego zagrała utwory F. Chopina, S. Moniuszki, M. Karłowicza, Z. Noskowskiego, L. Różyckiego i F. Kulczyckiego. Śpiewała Irena Lewińska. Dziś Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego szykuje się do swego 70-lecia. Najważniejsze atrakcje zaplanowano od 23 do 30 maja 2015 roku.

W jubileuszowych koncertach z symfonikami i chórem pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpią: Piotr Pławner (sobota, 23 maja godz. 18; w programie: II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego i Gloria Mikołaja Góreckiego), Andrzej Jasiński i Mateusz Borowiak (piątek, 29 maja godz. 19; w programie: Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera, Koncert podwójny BWV 1062 Jana Sebastiana Bacha i II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa), a z kameralistami pod batutą Roberta Kabary – Małgorzata Wasiucionek i Szymon Krzeszowiec (sobota, 30 maja godz. 18; w programie Tabula Rasa Arvo Pärta, Triple quartet Steve’a Reicha i utwór wybrany przez melomanów w plebiscycie ogłodzonym na filharmonicznej stronie internetowej). W jubileuszowej Filharmonii konesera (wyjątkowo w niedzielę, 24 maja godz. 16) pojawią się Mariola Bryła (klawesyn) i Bartosz Bryła (skrzypce barokowe). Dla dzieci przygotowano audycję Muzyczny wehikuł czasu (sobota, 23 maja godz. 13).

Jubileusz to okazja przypomnienia osiągnięć, ale również ludzi, których praca służyła budowaniu marki Filharmonii Śląskiej. Organizatorzy polecają spotkania z emerytowanymi artystami i pracownikami Filharmonii Śląskiej (Sekretny urok Filharmonii, sobota 23 maja godz. 14; zagra również Śląska Orkiestra Kameralna) oraz artystami regularnie pojawiającymi się filharmonicznej estradzie – Andrzejem Jasińskim, Wojciechem Świtałą i Zbigniewem Raubo (Śląska szkoła pianistyki, czwartek 28 maja godz. 18). Będą również okazje (23 maja godz. 12-17.30, 24 maja godz. 16) obejrzenia nowego filmu Strefa melomana. 70 lat Filharmonii Śląskiej Violetty Rotter-Kozery, która w kalejdoskopowy sposób podejmuje działalność Filharmonii w oparciu o bogate zasoby archiwalne Polskiej Telewizji. Płyta dołączona też będzie do jubileuszowego wydawnictwa 70 lat Filharmonii Śląskiej. Serio i z humorem w którym m.in. liczne anegdoty przywołują niegdysiejsi muzycy: koncertmistrzyni Zofia Bortel, Lidia Strzelecka-Misiąg, Zygmunt Miczka, Eugeniusz Pawełek, Antoni Róg, Harald Zotscher, Jacek Gaudyn i Andrzej Brachman oraz pracownicy Elżbieta Szczerba, Emilia Bielak i Janina Kałahur.

Z Biblioteką Śląską przygotowywana jest okolicznościowa wystawa (otwarcie – w sobotę, 23 maja godz. 17) w holu lustrzanym Filharmonii, a ekspozycji Kultura muzyczna Katowic w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Muzeum Historii Katowic (w czwartek, 21 maja o godz. 16.30) towarzyszyć będzie otwarty wykład dr. Jacka Kurka – Brzmienie miasta (O muzyczności Katowic). Wraz z katowickim oddziałem PTTK zaplanowano wycieczkę po odnowionym gmachu Filharmonii i katowickimi ulicami „znaczonymi” muzyką, zaglądając także m.in. do Akademii Muzycznej i rozgłośni Polskiego Radia (Katowice – miasto muzyki, sobota 23 maja, start o godz. 11; obowiązują zapisy na internetowym adresie: wycieczka@filharmonia-slaska.eu). Wiernych słuchaczy filharmonicy zapraszają do gry 70 nut Filharmonii, którą rozegrać będzie można między 21 a 29 maja (należy się zarejestrować do 18 maja – 70nut@filharmonia-slaska.eu, info: tel. 501 036 463). Do wygrania m.in. kolacja dla dwóch osób w Café Fermata.

W sobotę, 16 maja o godz. 17 na bocznym Stadionie Śląskim piłkarska drużyna Filharmonii Śląskiej rozegra mecz z reprezentacją Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Będą emocje – filharmonicy zajmują obecnie czwarte miejsce w Biznes Lidze.

Zapowiedzią jubileuszowych wydarzeń będą 15 maja w godzinach szczytu (godz.14-16.30), między pl. Wolności a Zawodziem, oraz pl. Miarki i Stadionem Śląskim, kursy zabytkowych tramwajów N i 13 N, które na przystankach „serwować” będą oczekującym na swój tramwaj informacje o jubileuszu, muzykę na żywo oraz mały poczęstunek urodzinowy.

więcej...

Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego odbędzie się 15 maja 2015 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w ramach „Juwenaliowej Nocy w Uniwersytecie Muzycznym”.

Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie szykują niezwykły koncert symfoniczny. To niecodzienna i unikalna inicjatywa. Orkiestra, chór, soliści, projekcje filmowe, a po wszystkim impreza na patio budynku UMFC. W programie koncertu znajdą się wyłącznie utwory Krzesimira Dębskiego: jeden oryginalny oraz 6 suit filmowych opracowanych przez młodych kompozytorów związanych z UMFC.

Wstęp wolny.

więcej...

W piątek, 15 maja 2015 roku o godz. 19.00 Paweł Pietruszewski poprowadzi koncert w ramach rezydencji dyrygenckiej w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

W programie koncertu – uwertura do opery Alcesta Christopha Wilibalda Glucka, uwertura do opery Uprowadzenie z Seraju Wolfganga Amadeusza Mozarta, uwertura do opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera, uwertura do opery Nieszpory sycylijskie Giuseppe Verdiego oraz Poiesis – opera kameralna w jednym akcie na solistów i zespół kameralny Przemysława Zycha – utwór powstały w ramach programu MKiDN „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Paweł Pietruszewski poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej. Partie solowe wykonają: Anna Wilczyńska – kontralt, Tomasz Tracz – tenor, Wojciech Basiakowski – kontratenor i Volodymyr Andrushchak – baryton.

Koncert jest zwieńczeniem rezydencji Pawła Pietruszewskiego w Filharmonii Dolnośląskiej w sezonie 2014/2015. W ramach programu „Dyrygent – rezydent”, Paweł Pietruszewski uczestniczył w przygotowaniach trzech koncertów Filharmonii Dolnośląskiej pod okiem maestro Tomasza Bugaja i maestro Wojciecha Rodka.

W 2015 roku chór Camerata Varsovia obchodzi 15-lecie swego istnienia. Punktem kulminacyjnym jubileuszu będzie galowy koncert, podczas którego zaprezentowany zostanie utwór wokalno-instrumentalny Mass of the children brytyjskiego kompozytora Johna Ruttera. Utwór ten będzie wykonywany w Polsce dopiero po raz drugi.

Uroczysty koncert odbędzie się w sobotę, 16 maja 2015 roku w parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie. W koncercie udział weźmie chór Camerata Varsovia pod dyrekcją Elżbiety Siczek oraz goście: zespół instrumentalny, soliści i chór Canzonetta z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert składać się będzie z dwóch części – w pierwszej chór zaprezentuje utwory a cappella, w części drugiej wraz z gośćmi wykonana zostanie Mass of the children autorstwa Johna Ruttera.

Camerata Varsovia działa już 15 lat. Chór powstał w styczniu 2000 roku z inicjatywy dyrygenta Elżbiety Siczek oraz grupy chórzystów, mających już staż w zespołach śpiewaczych, pragnących wytyczyć własną drogę artystyczną. Początkowo składał się z kilkunastu osób, obecnie liczy ponad 40 członków.

Przygotowywany koncert jubileuszowy ma szansę zyskać wsparcie przez szerszą rzesze fanów. Na stronie crowdfundingowej http://wspieramkulture.pl zbierane są środki na zorganizowanie koncertu. By całość projektu mogła zostać zrealizowana, a jubileusz miał szczególną oprawę, chór chce zdobyć środki na zaangażowanie muzyków - solistów i instrumentalistów, zakup partytury, doposażenie sali w podesty dla chóru oraz transport instrumentów wymagających specjalnego traktowania (jak np. harfa), wynajęcie sali, wydrukowanie plakatów promujących jubileusz. Każdy może się dołączyć do organizowania jubileuszu.

Jozsef Lendvay, węgierski wirtuoz skrzypiec, zagra z muzykami Baltic Neopolis Orchestra w sobotę, 16 maja 2015 roku o godz. 19 w Starej Rzeźni na Łasztowni w ramach cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie”. Będą to także 7. urodziny Orkiestry.

Muzycy przywołają obrazy kojarzące się ze wszystkimi porami roku i zarażą wigorem czardasza. Podczas koncertu odbędą się także prawykonania utworów polskich kompozytorów: Sinfonietty Dawida Pajdzika oraz HemiSphere Tomasza Opałki.

Jozsef Lendvay (na zdjęciu) jest jednym z najbardziej cenionych wirtuozów skrzypiec na świecie. To, co go wyróżnia to niesamowita swoboda, z jaką gra zarówno muzykę klasyczną, jak i folkową. Skrzypek występował już dla takich osobistości, jak Jan Paweł II, Michaił Gorbaczow, Angela Merkel, Helmut Kohl, czy też George Bush Sr. Swoją muzyką uświetniał także liczne festiwale: Feldkirch Festival, Schleswig­Holstein Festival, Mecklenburg­Vorpommern Festival, Summer Nights Festival oraz Mersin Music Festival.

W sobotę, 16 maja 2015 roku rozpocznie się piąta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę, aż do 6 września, na koncerty kameralne do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl prezentujący przede wszystkim wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Maciej Kułakowski i Zuzanna Sosnowska – laureaci I nagrody ex aequo X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Bartosz Kołsut (akordeon) i Natalia Karaszewska (flet) - stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy Akademii Operowej i Akademii Sinfonia Varsovia. Szczególne miejsce w programie tegorocznych Letnich Koncertów na Grochowskiej zarezerwowano na recitale fortepianowe uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Tymoteusza Biesa, Łukasza Byrdy, Katarzyny Gołofit, Łukasza Krupińskiego, Krzysztofa Książka, Pawła Motyczyńskiego, Piotra Nowaka, Piotra Pawlaka, Zuzanny Pietrzak, Michała Szymanowskiego i Andrzeja Wiercińskiego.

Obok rozpoczynających karierę młodych muzyków, na Grochowskiej 272 w Warszawie, występować będą również uznani artyści, w tym ci na co dzień tworzący Orkiestrę Sinfonia Varsovia. Cykl 33 Letnich Koncertów na Grochowskiej w sobotę 16 maja zainauguruje duet znakomitych skrzypków - Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, a zakończy w niedzielę 6 września występ Kwintetu smyczkowego Orkiestry Sinfonia Varsovia w składzie: Maria Machowska-Szałach, Zofia Endzelm (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas).

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Ewa Chamczyk, Anna S. Dębowska, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Agata Mierzejewska, Barbara Schabowska-Maszenda i Agnieszka Topolska.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program - na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoł Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego zaprasza na koncert w Noc Muzeów, który odbędzie się w sobotę, 16 maja 2015 roku o godz. 21.30 w kościele parafii św. Apostoła Andrzeja, ul Chłodna 9 w Warszawie.

W programie utwory: Bazylika, Moniuszki, Szalińskiego, Łukaszewskiego, Farranta, Sweelincka, Haydna, Strawinskiego, Bardosa, Tuinena, Edlunda. Wstęp wolny.

W Muzeum Fryderyka Chopina podczas Nocy Muzeów 16 maja 2015 roku otwarta zostanie wystawa WIDZIANE/NIEWIDZIANE, prezentująca pozyskane ostatnio pamiątki – przedmioty osobiste Fryderyka Chopina. Muzeum zaplanowało również cogodzinne oprowadzanie po ekspozycji stałej oraz trzy recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina. Wstęp wolny.

Przedmioty osobiste Chopina, przez dekady otaczane troską rodziny kompozytora, naznaczone są pamięcią i emocjami. Od dziś te ostatnie pamiątki można będzie zobaczyć w Muzeum Fryderyka Chopina. „Wyjęcie” przedmiotów należących do Chopina z ram dosłowności otwiera widzenie/niewidzenie – postrzeganie ich na nowo. Nakładają się wzajemnie intymność przedmiotów osobistych z intymnością ich poznawania. Jak aura autentycznego obiektu przybliży nas do Fryderyka Chopina? Czy w jego przedmiotach odkryjemy historię?

PROGRAM:
godz. 18:00 - otwarcie wystawy WIDZIANE/NIEWIDZIANE
od 19:15 (co godzinę) - oprowadzania po ekspozycji stałej

godz. 18:30, 20:30 i 22:30 - recitale fortepianowe w Sali Koncertowej Muzeum: Tymoteusz Bies (reprezentant Polski w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina)

Liczba wejść ograniczona do 80 osób co godzinę. Rezerwacje: kasy biletowe, wtorek-niedziela 11.00-20.00, tel.: +48 22 44 16 251, 252, e-mail: nocmuzeow@nifc.pl

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza w sobotę, 16 maja 2015 na Europejską Noc Muzeów.

10. edycja kulturalnego maratonu w Szczecinie jest zarazem pierwszą Nocą Muzeów w nowym gmachu instytucji, wielokrotnie nagradzanym za projekt architektoniczny, podnosząc jego rangę do wyjątkowego dzieła w skali całej Europy. O godz. 22 w sali symfonicznej wystąpi Ryszard Leoszewski z jednym z zespołów kameralnych działających w szczecińskiej Filharmonii, Vigoroso.

Od godziny 19.00 do północy co 15 minut będą się odbywać półgodzinne wycieczki 50-osobowych grup po Filharmonii. Przewodnicy zaprezentują przestrzenie nowego gmachu, podzielą się wieloma ciekawostkami. Przemierzając kolejne pomieszczenia, zwiedzający będą zarazem podążali za interwencjami artystycznymi przygotowanymi przez zespół Fundacji Upside Art. Ich tytuł, „Music Sounds Better with You”, zaczerpnięty ze znanej piosenki z lat dziewięćdziesiątych, łączy działania wizualne i muzyczne: filmy, sztukę wideo, obiekty dźwiękowe porozstawiane w przestrzeni Filharmonii, jak i nietypowe występy muzyczne. Celem działań artystycznych projektu „Music Sounds Better with You” jest uwrażliwienie widza na działania interdyscyplinarne, w których muzyka, sztuki wizualne i architektura są ze sobą nierozerwalne. W trakcie Europejskiej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć działania i prace artystów, które wpiszą się w przestrzenie nowego gmachu Filharmonii i okoliczności zwiedzania.

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się także występ muzyczno-wizualny Mikołaja Tkacza pt. WSZYSTKO „Radość”. Projekt jest wynikiem jego muzycznych działań eksperymentalnych z różnymi gatunkami – od hip-hopowych bitów, przez techno, aż po eksperymentalny jazz. Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie zaprezentowany zostanie pełen refleksji nad szczęściem set pod nazwą „Radość”. Improwizacji przy pomocy spreparowanych sampli i przetworzonej muzyki towarzyszyć będą motywy rodem z muzyki tła, czyli „muzaków”. Fragmenty improwizacji w muzyce elektronicznej będą przeplatane improwizacjami nagranymi na ośmiośladzie kasetowym. Eksperyment muzyczny uzupełnią wizualizacje, które zabiorą widza w podróż poprzez skupiska kondensatów substancji występującej w postaci pary, potocznie zwanych chmurami.

Wstęp wolny.

Mazowiecki Teatr Muzyczny zaprasza 16 maja 2015 roku na koncert i Galę rozdania teatralnych nagród muzycznych im. Jana Kiepury. Wydarzenie odbędzie się w Mateczniku "Mazowsze" - Centrum Folklorystycznym w Otrębusach (ul. Świerkowa 2).

Statuetki Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury wręczone zostaną już po raz dziewiąty. Przed publicznością i zaproszonymi gośćmi wystąpią Laureaci tegorocznej edycji konkursu. Usłyszymy dwóch wybitnych solistów Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz gwiazdy Metropolitan Opera i Teatro alla Scala – Artura Rucińskiego i Rafała Siwka. Zaśpiewają także Anna Lubańska i Zbigniewa Macias oraz debiutanci Magdalena Wachowska i Andrzej Filończyk.

W programie koncertu przewidziano również muzyczne i taneczne niespodzianki.

Halka Stanisława Moniuszki zostanie wystawiona na scenie Opery Wrocławskiej 17 maja 2015 roku o godz. 17.00.

Najpopularniejsza polska opera we wrocławskiej inscenizacji Laco Adamika ma ponadczasowy wydźwięk. Do scenicznych dzieł Stanisława Moniuszki powracają systematycznie kolejne pokolenia widzów i realizatorów. Narodowy charakter i ludowe inspiracje Halki to prawdziwe artystyczne wyzwanie dla teatru. Tym razem znany temat został przeniesiony z tradycyjnej ludowej oprawy w uniwersalną przestrzeń, w której dramat uczuć głównych bohaterów staje się bliższy współczesnej wrażliwości. Reżyser zerwał z rodzajowością i góralskim folklorem. Ukazał bolesne relacje międzyludzkie na tle świata, w którym pojęcie mezaliansu ponownie zyskuje na aktualności.

Multimedialna majówka odbędzie się 17 maja 2015 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na program wydarzenia złoży się prezentacja najnowszych prac studentów, pedagogów i zaproszonych gości Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej i Studia Muzyki Elektronicznej i Komputerowej UMFC, w tym także teatr tańca i 12 instalacji multimedialnych.

więcej...

Maj w Krakowie rozbrzmiewa muzyką filmową. W ten wiosenny trend wpisuje się również Filharmonia Krakowska, która zaprasza melomanów na nadzwyczajny projekt koncertowy. W niedzielę ,17 maja 2015 roku o godz. 18.00 Orkiestra Filharmonii zaprezentuje najpiękniejsze ścieżki dźwiękowe z polskich filmów i seriali.

Znajdą się wśród nich tematy z filmu Dom, Polskie drogi, Lalka, Noce i dnie, Trędowata, ale także Nokturn cis-moll Chopina z jednej z piękniejszych scen w filmie Romana Polańskiego Pianista, czy temat muzyczny z czołówki programu telewizyjnego W starym kinie Stanisława Janickiego, na którym wychowały się pokolenia wielbicieli polskiego kina.

Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi znany i ceniony kompozytor muzyki filmowej – Krzesimir Dębski, przy fortepianie zasiądzie Stefan Gąsieniec – znakomity pianista jazzowy młodego pokolenia, a także kompozytor i aranżer. Koncert poprowadzi zaś Tomasz Stockinger – aktor, którego popularność trwa nieprzerwanie od roli we wspomnianym serialu Dom, poprzez liczne kreacje filmowe i teatralne, aż po uwielbianą od 18 lat rolę Pawła Lubicza w telewizyjnym serialu Klan.

Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu „Historia Muzyki Polskiej”, jest organizatorem cyklu koncertów „Polska Muzyka Odnaleziona”. Trzeci z nich odbędzie się 17 maja 2015 roku o godzinie 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert uświetni uroczystość ogłoszenia wyników pierwszej edycji Konkursu na najlepszą pracę pisemną z historii muzyki polskiej, który został ogłoszony w ubiegłym roku.

Na konkurs napłynęło wiele zróżnicowanych tematycznie prac, pochodzących zarówno od młodych, jak i utytułowanych naukowców i publicystów muzycznych. Jury pod przewodnictwem Stefana Sutkowskiego przyznało Nagrodę Główną oraz Wyróżnienia, a autorzy nagrodzonych prac zostali zaproszeni na ceremonię.

Kontynuując ideę cyklu „Polskiej Muzyki Odnalezionej”, 17 maja zaprezentowane zostaną niewykonywane od ponad wieku pieśni Jana Karłowicza - historyka, etnografa, językoznawcy, muzyka i kompozytora, a także ojca jednego z najsłynniejszych polskich twórców muzycznych przełomu XIX i XX wieku – Mieczysława Karłowicza. Repertuar pisany był przez Jana głównie na potrzeby domowego muzykowania, co sprawiło, że nie był nigdy znany szerokiej publiczności. Nigdy też nie został wydany, a jego opracowanie zawdzięczamy jedynie pasji młodej muzykolożki Agaty Mierzejewskiej i jej uporowi w poszukiwaniu informacji w ukraińskich i polskich archiwach. Koncert będzie więc nie tylko przypomnieniem tych ciekawych utworów, ale również ich przeniesieniem z mieszczańskiego salonu końca XIX wieku, na współczesną estradę koncertową. Usłyszymy następujące pieśni Jana Karłowicza: Na polach deszcz i mgły, Do Niemna, Łzy serca, Cicha noc w górach, Do Niemna, Dumka, Fujarka, Kiedyż, Z Heinego`Kochałem niegdyś.

Dopełnieniem koncertu będą pieśni pisanie wspólnie przez obu Karłowiczów - O, nie wierz temu, Z nową wiosną - oraz wybrane pieśni autorstwa Mieczysława: Zasmuconej, Skąd pierwsze gwiazdy, Na śniegu, Pod jaworem, Smutną jest dusza moja, Z erotyków. Porównanie stylów obu twórców, należących do tej samej rodziny, lecz dysponujących indywidualnymi predyspozycjami, talentem i należących do różnych epok, może być ciekawym doświadczeniem nie tylko dla muzykologów, lecz dla wszystkich miłośników późnoromantycznej pieśni solowej z fortepianem.

Wykonawcami koncertu będą: wybitna śpiewaczka Jadwiga Rappé (na zdjęciu) oraz uczestnicy Akademii Operowej, działającej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej . Koncert zostanie zarejestrowany, a materiał posłuży jako dźwiękowa ilustracja kolejnych tomów multimedialnej wersji cyklu ebooków „Historia Muzyki Polskiej”.

Wstęp na koncert wolny, jest on realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna”.

więcej...

17 maja 2015 roku podczas festiwalu „Musica Electronica Nova” odbędzie się premiera pierwszej, improwizacyjnej płyty zespołu Hashtag Ensemble.

Grupa założona i kierowana przez flecistkę Anię Karpowicz, funkcjonuje na zasadach artystycznej spółdzielni. Muzycy Hashtag Ensemble, sprawnie poruszający się we wszystkich nurtach muzyki klasycznej i czynnie zaangażowani w promowanie polskich kompozytorów, sięgnęli do pieśni i tańców Beli Bartóka, Jana Levoslava Belli, Mieczysława Karłowicza oraz Antonina Dworzaka. Zachęcający do eksperymentów barwowych skład dwóch kolektywów zaowocował rozmaitymi inspiracjami, od amerykańskiego minimalizmu przez eksperymenty dźwiękowe rodem z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, aż po nawiązania do muzyki lżejszej.

„Jeżeli lubisz tajemne mroki, nagłe rozbłyski, smugi, krążenie barw i fantazyjność - wszystko to na tej płycie masz. Ale jest też tu dystans, kultura opowieści i użytych środków - rodzaj klasyczności.” [Jerzy Kornowicz]

Wydanie płyty wsparły instytuty kultury Węgier i Słowacji działające w Polsce.

W niedzielę, 17 maja 2015 roku o godzinie 12:00 Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprasza miłośników muzyki na inaugurację Koncertów Chopinowskich.

Niedzielne recitale, których popularność wiąże się nie tylko z pięknym miejscem, lecz także z doborem znakomitych artystów, rokrocznie przyciągają tysiące słuchaczy – zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów z całego świata.

Tuż po Nocy Muzeów, w niedzielę 17 maja o godzinie 12:00, odbędzie się inauguracja letnich koncertów przy Pomniku Chopina. Podczas koncertu będzie można posłuchać interpretacji utworów kompozytora w wykonaniu Julii Kociuban – polskiej reprezentantki na tegoroczny Konkurs Chopinowski. Pianistka wykona m.in. Koncert f-moll op. 21, a towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. O godzinie 16:00 wystąpi Michał Drewnowski, który wykona m.in.: Andante Spianato i Wielki Polonez Es –dur op.22, Scherzo b-moll op. 31 oraz Polonez As-dur op. 53.

Od momentu, kiedy w 1959 roku po raz pierwszy zorganizowano Koncerty Chopinowskie, podlegały one różnym modyfikacjom. Obecnie obowiązuje formuła dwóch klasycznych recitali chopinowskich o godz. 12.00 i 16.00, w każdą niedzielę od maja do września. O zasadności tego wyboru świadczy wielka popularność koncertów w Łazienkach, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Warszawy - rokrocznie w koncertach bierze udział ok. 80 tysięcy słuchaczy. Na popularność tę wpływa również dobór artystów, którzy występ w Łazienkach poczytują sobie za zaszczyt.

Fenomen genialności będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji Copernicus Festival, która rozpocznie się 18 maja 2015 roku w Krakowie.

Geniusz to nie tylko wybitnie utalentowany artysta czy naukowiec, ale przede wszystkim tajemnicze zjawisko. Odbywające się w ramach festiwalu wykłady, debaty, spotkania, koncerty, wystawy i projekcje filmów zobrazować mają przejawy geniuszu w różnorodnych sferach rzeczywistości. Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytania, jak opisać i wyjaśnić geniusz z perspektywy dziedzin, w których są ekspertami. Czy geniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy raczej osobowości i pracy? Jak działają wyobraźnia i intuicja? Jak powstają arcydzieła i dokonywane są przełomowe odkrycia?

Na pasmo muzyczne Copernicus Festival złożą się trzy koncerty. Festiwal zainauguruje recital fortepianowy ukraińskiego pianisty Aleksandra Gawrylyuka, w hołdzie dla Józefa Hofmanna - w Filharmonii Krakowskiej w dniu 18 maja 2015 o godz. 20.00. W jego programie znajdą się m.in utwory, które w interpretacji Hofmanna uchodziły za wyjątkowe: Sonata C-dur KV 330 Mozarta, Sonata A-dur D 664 Schuberta, Etiuda op.25 nr 7, Nokturn op.27 nr 2 i Polonez As-dur op.53 Chopina oraz Sonata A-dur op. 82 Prokofiewa.

Fenomenowi geniusza i genialności w muzyce poświęcone zostanie wydarzenie zaplanowane na trzeci wieczór Festiwalu - koncert, którego bohaterami będą Mozart i Salieri. Film Milosa Formana Amadeus stanie się pretekstem do głębszego namysłu nad kondycją człowieka i jego relacją do Boga. Film ten nie jest bowiem biografią Mozarta lecz w swojej najgłębszej warstwie przywołuje biblijną opowieść o Kainie i Ablu. Amadeus, ten który jest umiłowany przez Boga, pada ofiarą zazdrości i zawiści Kaina - Salierego. W trakcie koncertu o tajemnicy Kaina i Abla, relacji geniusza i zwykłego człowieka, opowiedzą publiczności dwaj wybitni profesorowie: prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog i prof. Dariusz Czaja, antropolog kultury. Ich wypowiedzi ilustrowane będą kompozycjami Mozarta i Salierego, wykonywanymi przez chór i orkiestrę Capelli Cracoviensis. W programie koncertu znajdą się utwory świeckie i religijne: Sinfonia Veneziana i Salve Regina Antonio Salieriego oraz Symfonia nr 29 A-dur i Ave verum Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert odbędzie się w środę, 20 maja o godz. 20.30 w Bazylice św Trójcy oo. Dominikanów w Krakowie.

Organizatorzy zapraszają także na Fisz@Emade@Pan Bono Zuo - nieoczywiste spotkanie muzyczno-literackie braci Waglewskich i Wojtka Bonowicza - w piątek, 22 maja o godz. 21.30 do Forum Przestrzenie.

Organizatorami Copernicus Festival są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego, którzy postawili sobie cel, by „ważne pytania na temat istnienia i granic poznania zadać „wspólnie”, by stworzyć przestrzeń, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia wespół mierzą się z wyzwaniami, które stoją przed człowiekiem w XXI w.”

Szczegółowy program – na stronie: www.copernicusfestival.com  

Plenerowy pokaz Opery na Targu Węglowym w Gdańsku, komentowany na żywo przez Jerzego Snakowskiego, odbędzie się w sobotę 18 lipca 2015 roku. O tym, jaką operę zobaczymy zadecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl. Głosowanie potrwa tydzień, od 18 do 24 maja, a wybierać można wśród pięciu, zaproponowanych przez Snakowskiego, oper. Są to: Poławiacze pereł Bizeta, Cyganeria, Pucciniego, Aida Verdiego, Dydona i Eneasz Purcella i Rigoletto Verdiego. Wyniki zostaną ogłoszone 25 maja.

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta – Jerzego Snakowskiego oraz zaproszonego gościa specjalnego. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz szósty.

- Wybierając owe pięć tytułów kierowałem się kilkoma zasadami. Przede wszystkim musiały być to realizacje doskonałe teatralnie. To się musi dobrze oglądać! Dynamiczne, uwodzące pięknym obrazem. Starałem się sobie wyobrazić, że ktoś przypadkowo znajdzie się w czasie projekcji na Targu Węglowym. Przejście przez plac zajmie mu jakieś 2-3 minuty i siłą rzeczy rzuci okiem na to, co będzie się działo na ekranie. I te 2-3 minuty muszą spowodować, by pozostał do końca pokazu. - opowiada o swoim wyborze Jerzy Snakowski. - Po drugie musiały być to wykonania na wysokim poziomie muzycznym. Może nie wszyscy znają się na subtelnościach dotyczących śpiewu operowego, ale widz i słuchacz zawsze wyczuje, gdy coś jest nie tak. Po trzecie - zaproponowałem tytuły, których obecnie nie można obejrzeć w Trójmieście. Po czwarte - wybrałem po prostu to, co sam chciałbym zobaczyć jeszcze raz, co mnie zachwyciło i czym chciałbym wywołać zachwyt u innych. I jednego jestem pewien - jaki by tytuł nie został wybrany przez czytelników Trojmiasto.pl to zawsze będzie to dobry wybór – kończy Snakowski.

Zapraszamy do głosowania na portalu Trójmiasto.pl:
www.kultura.trojmiasto.pl/Wybierz-opere-pokazywana-na-Targu-Weglowym-n90623.html

więcej...

XXXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2015” odbędzie się w dniach 19-24 maja 2015 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

W tegorocznej edycji weźmie udział 28 chórów z 13 państw Europy i Azji. Zmagania konkursowe odbędą się w 5 kategoriach chórów: parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, uczelni muzycznych i zawodowych. Międzynarodowemu Jury przewodniczyć będzie Romuald Twardowski, wybitny polski kompozytor i pedagog, obchodzący w tym roku 85. rocznicę urodzin.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, Festiwalowi towarzyszyć będą inne wydarzenia: koncert w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, koncerty w trzech różnych salach koncertowych Warszawy, X Białowieskie Dni Muzyki Sakralnej w Białowieży, koncert muzyki żydowskiej w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. Muzyka cerkiewna. Tradycje i teraźniejszość w Białymstoku (organizowana przy współpracy z Fundacją przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), a także lokalne koncerty m.in. w Bielsku Podlaskim.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Muzyka Cerkiewna z Hajnówki przy współpracy Stołecznej Estrady w Warszawie oraz partnerstwie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Program Festiwalu – na stronie: www.festiwal-hajnowka.pl

19 maja 2015 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert z cyklu „Portret kompozytora”, dedykowany Zygmuntowi Krauze.

Z tej okazji, dziękując filharmonicznej publiczności za jej ogromną życzliwość i otwartość, kompozytor przygotował nowe wersje swoich dwóch utworów: Rzeki podziemnej 2 oraz Pięciu pieśni na baryton. Ponadto, w wykonaniu muzyków Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i solistów pod dyrekcją Ronalda Zollmana, zabrzmi Canzona i Tableau vivant.

Koncert zamkną dwa kolejne prawykonania – kompozycje dedykowane profesorowi Krauze przez jego byłych studentów, dziś coraz bardziej cenionych kompozytorów młodego pokolenia – Wojciecha Błażejczyka Muzyka strun i Marcina Stańczyka Posłuchy. Całość koncertu będzie szansą na poznanie przekroju twórczości Zygmunta Krauze na podstawie wybranych przez niego samego kompozycji oraz utworów młodych twórców, szczególnie mu bliskich.

więcej...

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zaprasza na uroczystość przekazania do Archiwum Kompozytorów Polskich BUW cennego zbioru korespondencji Witolda Lutosławskiego oraz fotografii i materiałów prasowych z kolekcji Robina Boyle’a.

W programie wystąpienie Darczyńcy, pt. Witold Lutosławski and his Western publisher. Recollections of the Managing Director, Chester Music, 1972-1987 oraz prezentacja ofiarowywanych materiałów.

Po uroczystości organizatorzy zapraszają także na projekcję filmu dokumentalnego o kompozytorze Granatowy zeszyt, reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (2013).

Uroczystość odbędzie się 19 maja 2015 roku o godz. 17 00 w sali 256 (II p.) w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie ul. Dobra 56/66.

Wstęp wolny.

Koncert kameralny w wykonaniu Jadwigi Rappé – alt i Opium String Quartet w składzie: Agnieszka Marucha, Anna Szalińska - skrzypce, Magdalena Małecka-Wippich, Olga Łosakiewicz-Marcyniak - wiolonczela odbędzie się 20 maja 2015 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie koncertu znajdą się kompozycje M. Brucha – Kwartet smyczkowy c-moll op. 9 nr 1, W. Egka – La tentation de St. Antoine, czyli XIII pieśni I tańców prowansalskich o kuszeniu Św. Antoniego, C. Orffa – Quartettsatz op. 22 oraz Piotra MossaLe lien entre le jour i Macieja MałeckiegoSen Fryderyka.

20 maja 2015 roku Trójmiastem po raz kolejny zawładnie śpiew chóralny – rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat”. Chóry z całego świata wkroczą w przestrzeń miejską i podzielą się swoją pasją do śpiewu z przypadkowymi słuchaczami.

W dniach 20-23 maja 2015 roku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Chóralny, a do Trójmiasta przyjadą chóry z Filipin, Chin, Szwecji, Danii, Norwegii, Słowacji, Litwy, Łotwy oraz Polski. Chóry zmierzą się w kategoriach: muzyka świecka, muzyka sakralna oraz spirituals, gospel i jazz. Najlepszych z najlepszych oraz zwycięzców nagrody Grand Prix i Statuetki Sopockiej Mewy wybierze profesjonale jury złożone z największych sław światowej chóralistyki – Jennifer Tham (Singapur), Hee Churl Kim (Korea), Jae-Joon Lee (Korea), Brady R. Allred (USA), Rolandas Daugela (Litwa) oraz przewodniczący jury, prof. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna w Gdańsku).

Organizatorzy „Mundus Cantat” starają się dotrzeć do przypadkowego słuchacza i pokazać mu, że śpiewanie w chórze może być pasjonujące i nie ma nic wspólnego z nudą. 21 maja w czwartek o godz. 16.30 ulicą Bohaterów Monte Cassino przejdzie rozśpiewana Parada Chórów, która zakończy się Ceremonią Otwarcia w sopockiej Muszli Koncertowej – tu usłyszmy wszystkich uczestników tegorocznego festiwalu i będziemy mogli wybrać swoich faworytów. Natomiast 22 maja w piątek o godz.21.15 w romantycznej scenerii fontanny przy Sopockim Molo, połączone chóry wykonają Hallelujah Leonarda Cohena. Już następnego dnia, w sobotę 23 maja na ostrodze bocznej Molo odbędzie się performance Oddychanie Na Śniadanie – Śpiewający Streching, który poprowadzi Jennifer Tham, światowej sławy dyrygentka z Singapuru. Sprawdź jak wygląda rozśpiewanie i ćwiczenia oddechowe na próbie chóru i przyłącz się do Śpiewającego Strechingu!

Oprócz tych wydarzeń, odbędzie się również wiele koncertów uczestniczących chórów w całym regionie, na które wstęp jest wolny. Program koncertów dostępny jest na stronie internetowej festiwalu: www.munduscantat.pl

W tym roku organizatorzy promują młodych muzyków z Wybrzeża. Dlatego w piątek, 22 maja o godz. 19.30 w Kościele Chrystusowym odbędzie się koncert Muzyka Renesansu i Wczesnego Baroku, w którym wystąpi młody Zespół Simultaneo pod batutą Karola Kiśla wraz z solistami.

Festiwal „Mundus Cantat” doczekał się również swojego własnego hymnu. Cantemus nostrum Canticum kompozycji ad. dr hab. Beaty Wróblewskiej zabrzmi kilkakrotnie w trakcie wydarzeń festiwalowych.

W trakcie Koncertu Finałowego również usłyszymy silną reprezentację młodych muzyków – Joannę Knitter wraz z zespołem, laureatkę „MundusCantat 2012” w kategorii spirituals, gospel i jazz.

Aby podnieść kompetencje młodych muzyków odbędzie się szereg warsztatów z jurorami „Mundus Cantat” – Maestro JaeJoon Lee, dr BradyAllred, dr BradyAllred, Jennifer Tham, które zaplanowano m.in. w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Kto został laureatem Grand Prix Mundus Cantat 2015 oraz zdobywcą statuetki Sopockiej Mewy dowiemy się 23 maja w sobotę o godz. 17 w Tarasach Pick&Roll Club. Tego dnia usłyszymy najlepsze chóry 11. edycji „Mundus Cantat” oraz gościa specjalnego, wcześniej już wspomnianą Joannę Knitter z zespołem.

Więcej informacji – na stronie: www.munduscantat.pl  oraz profilu FB: www.facebook.com/munduscantat

ZOBACZ: film promujący festiwal - YOUTUBE

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

VI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego odbędzie się w Kielcach w dniach 22-29 maja 2015 roku.

Zainauguruje go koncert, w programie którego znajdą się dwa wielkie dzieła genialnych kompozytorów. W części pierwszej wieczoru usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, w którym zaprezentuje się Krzysztof Książek, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureat najwyższych nagród na prestiżowych konkursach międzynarodowych. Artysta przygotowywany jest przez prof. Stefana Wojtasa do tegorocznego XVII Konkursu Chopinowskiego. Po przerwie zabrzmi jedno z najtrudniejszych dzieł Sergiusza Prokofiewa - Koncert fortepianowy g-moll op. 16, z którym zmierzy się Łukasz Chrzęszczyk, kielczanin, uczeń Elżbiety Saramy i Andrzeja Domina, ubiegłoroczny absolwent UMFC w Warszawie w klasie Piotra Palecznego. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej zadyryguje Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Po trzech dniach zmagań konkursowych zostaną wyłonieni spośród biorących udział w Konkursie laureaci, którzy zaprezentują się na kieleckiej estradzie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego po raz pierwszy odbył się w 2005 roku z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej – Artura Jaronia. Organizowany jest co dwa lata przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach (obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) oraz Filharmonię Świętokrzyską. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców. W konkursie udział biorą uczniowie klas VI szkół muzycznych I st. i klas I - V szkół muzycznych II st. w trzech kategoriach wiekowych, a także ich odpowiednicy w szkołach za granicą. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, a ocenia je jury pod przewodnictwem Jarosława Drzewieckiego (przewidywane są po trzy nagrody i po trzy wyróżnienia w grupach oraz nagrody specjalne).

8 dni muzycznych doznań, 10 wyjątkowych koncertów, dziesiątki artystów wielkiego formatu, setki gości, tysiące wrażeń. Tak w skrócie można zapowiedzieć 54. edycję Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, która w 2015 roku odbędzie się w dniach 23-30 maja. Podczas tegorocznego wydarzenia wystąpią m.in. Andreas Scholl, Ewa Podleś, Piotr Pławner, Kukla Band, Włodek Pawlik, Krystyna Janda.

Co roku Muzyczny Festiwal w Łańcucie gromadzi entuzjastów muzyki z najwyższej półki. Na każdą kolejną edycję organizatorzy przygotowują projekty, które śmiało można zapisać pod szyldem sztuki przez duże „S”. Także tym razem wydarzenie skupi w podkarpackiej miejscowości czołowych artystów z całego świata.

Największą popularnościącieszą się koncerty plenerowe. Festiwalowa publiczność spędzi w łańcuckim Parku aż dwa dni. Podczas inauguracji muzycznego święta będzie można wysłuchać koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, która wystąpi wraz z Chórem i Solistami Opery Krakowskiej pod batutą Jewgienija Wołyńskiego. Wspólnie przedstawią oni jedną z najpopularniejszych oper komicznych – Napój Miłosny Gaetano Donizettiego. Drugi dzień upłynie pod znakiem muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Kukla Band. Miejscem spotkań melomanów będzie także Sala Balowa Muzeum Zamku w Łańcucie. Specjalny koncert przygotowano z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha. Repertuar mistrza zaprezentują Piotr Pławner (skrzypce) oraz Marek Toporowski (klawesyn). W iście królewskiej scenerii wystąpi także światowej sławy kontratenor Andreas Scholl. W towarzystwie muzyków zaśpiewa włoskie kantaty i pieśni. Równie wyjątkowo zapowiada się koncert mezzosopranistki Ewy Podleś, zaliczanej do grona najlepszych operowych głosów XXI wieku.

Wizytówką Festiwalu są nie tylko wybitni muzycy. O nietuzinkowym charakterze wydarzenia świadczy także jego uaktualniana formuła. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się koncert „Piosenki z Teatru”, na który złożą się piosenki z trzech przedstawień teatralnych: Białej bluzki Agnieszki Osieckiej, Kobiety zawiedzionej Simone de Beauvoir oraz Marleny - opowieści o Marlenie Dietrich. Rozmowę aktorską z publicznością poprowadzi wybitna polska aktorka, Krystyna Janda, której na scenie towarzyszyć będzie czteroosobowy zespół muzyków. Zakończenie Festiwalu uświetni wyjątkowy polski kompozytor, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik. Pianista wystąpi z własnym zespołem oraz Concertino Chamber Orchestra pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.

Tradycja muzycznej uczty w Łańcucie sięga 1961 roku. Od wielu lat Festiwal jest stałym punktem w kalendarium melomanów z całego świata. Wydarzenie skupiające międzynarodową publiczność ma ugruntowaną renomę, a każdego roku program obfituje w nazwiska cenionych osobistości.

Opera Wrocławska zaprasza na Nadzwyczajną Galę Operową w dniu 23 maja 2015 roku o godz.19.00. W cyklu Gwiazdy nowojorskiej Metropolitan Opera na scenie Opery Wrocławskiej wystąpi światowej sławy mezzosopranistka litewskiego pochodzenia, Violeta Urmana.

W ostatnich latach śpiewaczka wykonywała partie: Amelii w Balu maskowym, Elżbiety w Don Carlosie, Leonory w Mocy przeznaczenia, Lady Makbet w Makbecie, Odabellii w Attylii, Brunhildy w Zygfrydzie, Zyglindy w Walkirii oraz tytułowe role w Aidzie, Giocondzie, Medei, Tosce, Normie, Ifigenii na Taurydzie, Ariadnie na Naksos oraz Tristanie i Izoldzie. Violeta Urmana regularnie gości na deskach wiodących teatrów operowych świata: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro Real w Madrycie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, OpéraNational w Paryżu, Deutsche Oper w Berlinie, Wiener Staatsoper w Wiedniu, Teatro alla Scala w Mediolanie, The Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Występuje również na festiwalach w Bayreuth, Salzburgu, Aix-en-Provence, Edynburgu i na koncertach promenadowych BBC Proms.

Na scenie Opery Wrocławskiej artystka wykona lubiane przez publiczność słynne arie operowe, m.in. Da, chasnastal z opery Dziewica Orleańska, Mon cœurs'ouvre à ta voix z opery Samson i Dalila, Acerbavoluttà z opery Adriana Lecouvreur, Voilosapete, o mamma z opery Rycerskość wieśniacza. Orkiestrę Opery Wrocławskiej poprowadzi Massimo Zanetti.

więcej...

Koncert pt. Kodeks Wrocławski, promujący najnowszą płytę w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Ars Cantus pod dyrekcją Tomasza Dobrzańskiego odbędzie się 23 maja 2015 roku o godz. 18.00 w Ratuszu Wrocławskim. Wstęp wolny.

Kodeks Wrocławski to ocalały XV-wieczny rękopis wyjątkowych i wybitnych dzieł muzyki polifonicznej, zasługujący na szczególną uwagę, gdyż po pierwsze jest jednym z głównych, namacalnych świadectw kultury dawnych epok, jak też – unikatowość poszczególnych dzieł jest doskonałą zachętą do odkrywania muzyki XV wieku i bogatego dziedzictwa Śląska i Europy Środkowej. Kolekcje rękopiśmienne cieszą się również zainteresowaniem muzyków, gdyż można w nich odnaleźć całe połacie repertuaru nieprezentowanego jeszcze współczesnej publiczności, choć odznaczającego się wysokimi walorami artystycznymi. Choć rękopis znany jest specjalistom od prawie stulecia, to szersza publiczność dopiero teraz ma okazję do zapoznania się z jego bogatym repertuarem. Wiele z nich to unikatowe kompozycje mistrzów śląskich. Kunsztowny repertuar, którego najprawdopodobniej używała kapela wrocławskiej Katedry przed ponad połową tysiąclecia, zabrzmi ponownie a cappella w wykonaniu zespołu Ars Cantus.

Z całego zbioru niemal stu kompozycji na płycie znalazł się fragmentaryczny wybór: jedna msza i kilka motetów, lecz ich wykonanie doskonale obrazuje specyfikę charakterystycznych dla tego okresu cykli trzy- i czterogłosowych, czego przykładem jest Missa Anonyma II.

Płyta Kodeks Wrocławski miała swoją premierę na początku maja. Dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej na stronie: www.kameralisci.pl

W sobotę, 23 maja 2015 roku o godz. 18.00 Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wystąpi pod kierunkiem amerykańskiej dyrygentki JoAnn Falletty. W programie koncertu znajdzie się Uwertura do Białej gołąbki Mieczysława Karłowicza, Koncert skrzypcowy Mieczysława Weinberga oraz kompozycje Aarona Coplanda i George’a Gershwina.

Uwertura do Białej gołąbki Karłowicza powstała w czasie studiów kompozytora u Heinricha Urbana jako muzyka do zapomnianego dziś dramatu Józefata Nowińskiego (prawykonanie w 1900 roku). Blisko pół wieku później Mieczysław Weinberg, polski kompozytor o żydowskich korzeniach, który w 1939 roku wyemigrował do ZSRR, napisał Koncert skrzypcowy g-moll. Kompozycja ta, pomimo, iż istnieje od prawie 70 lat, w Krakowie wykonana zostanie po raz pierwszy. W partii solowej wystąpi Ewelina Nowicka – polska skrzypaczka i kompozytorka (rocznik 1982), zdobywczyni wielu nagród w międzynarodowych i krajowych konkursach skrzypcowych. Artystka ta ma już na koncie prawykonania unikatowych koncertów skrzypcowych – Ludomira Różyckiego i Ignacego Jana Paderewskiego, które w roku 2001 odkryła wraz z dyrygentem Zygmuntem Rychertem. Kompozycje zarejestrowane zostały w jej wykonaniu wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Szczecińską i Filharmonią Bałtycką.

W drugiej części koncertu zabrzmi żywiołowa, oparta na amerykańskich tańcach i przyśpiewkach muzyka Aarona Coplanda do baletu Rodeo oraz Amerykanin w Paryżu (1928) George’a Gershwina.

Ethno Jazz Festival zaprasza na spektakl muzyczny Warszawski Lutosławski w wykonaniu Magdy Navarette, Piotra Steczka oraz kwintetu “ESUS”. Fascynujące retro melodie, zapomniane piosenki "Derwida" - walce, fokstroty, slowstepy, tanga - zabrzmią 24 maja 2015 roku we Wrocławiu w klimatycznej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze (przy ul. Purkyniego 1).

Warszawski Lutosławski to projekt muzyczny, w którym Magda Navarrete i Piotr Steczek odkrywają zapomnianą i owianą tajemnicą twórczość kompozytora. Ukryty pod pseudonimem „Derwid“ pisał w latach 50-tych i 60-tych przepiękne piosenki: walce, fokstroty, slowstepy czy tanga, które dziś muzycy postanowili ponownie pokazać polskiej publiczności. Płyta i spektakle zabierają słuchaczy w niezwykłą podróż do „tamtych lat“, a retro piosenki niczym wehikuł czasu przenoszą w atmosferę potańcówek i popołudniowych „fajfów“, gdzie niegdyś rozbrzmiewały utwory „Derwida“ śpiewane przez Sławę Przybylską, Mieczysława Fogga czy Irenę Santor. Warszawski Lutosławski to spotkanie świata klasyki i rozrywki, szlachetnego brzmienia i nowoczesności. Magda Navarrete i Piotr Steczek – doświadczeni i znakomici muzycy postanowili uchylić wieko “starych skrzyń” i przybliżyć tę, jakże fascynującą, stronę twórczości kompozytora. Stworzyli projekt, który swoim brzmieniem nawiązuje do tradycji kiedy orkiestry grały na żywo, bez przeprodukowanych, komputerowych brzmień.

Warszawski Lutosławski to kwintet smyczkowy, instrumenty akompaniujące, kontrabas i perkusjonalia w opracowaniach Piotra Steczka, a także retro głos: Magdy Navarrete.

Premiera płyty Warszawski Lutosławski miała miejsce 7 marca 2015 roku.

więcej...

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie odbędzie się w dniach 24-31 maja 2015 roku.

Festiwal powstał w 1991 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Sukces frekwencyjny koncertów spowodował, że pomyślana jednorazowo impreza przekształciła się w coroczny, międzynarodowy festiwal, który na trwałe wpisał się do kalendarza życia muzycznego Warszawy i Polski. Podstawowym jego celem jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie i na wysokim poziomie artystycznym. W warszawskich świątyniach wykonywana jest muzyka religijna w aspekcie historycznym i formalnym. Szczególnie ciekawie wypada promocja muzyki polskiej w bezpośredniej konfrontacji z uznanymi arcydziełami światowej literatury muzycznej (cykl „Wszystkie utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego”, renesans twórczości legendarnego organisty Katedry Warszawskiej - Mieczysława Surzyńskiego, popularyzacja polskich tabulatur organowych).

Patronat nad festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Przewodniczący Konferencji Epiekopatu Polski przyznaje w trakcie imprez festiwalowych swoją nagrodę - Srebrną Piszczałkę, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W tym roku otrzyma ją ks. dr hab. Robert Tyrała. Komitet Honorowy i Radę Artystyczną wspierające imprezę, tworzą wybitni artyści, naukowcy oraz wpływowe osobistości z różnych sfer życia publicznego. Festiwal organizuje Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej. Festiwal wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny.

więcej...

Program 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 24 maja 2015 roku o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu 80. urodzin i 60-lecia pracy artystycznej Tadeusza Strugały.

Podczas koncertu Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Jubilata wykona IV Symfonię B-dur op.60 Ludwiga van Beethovena oraz IV Symfonię d-moll op. 120 Roberta Schumanna.

Tadeusz Strugała to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Pedagog, juror i organizator życia muzycznego. Od lat związany z Polskim Radiem. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym oraz pierwszym dyrygentem WOSPRiTV (1975-1976), dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej (1990-1993). Od roku 2010 pełnił funkcję przedstawiciela Ministra Kultury w Radzie Programowej NOSPR. Z orkiestrami i Chórem Polskiego Radia dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Poprowadził także wiele koncertów publicznych.
W ostatnim czasie został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Polskiego Radia -Diamentową Batutą, „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia, a także za zasługi dla polskiej i światowej kultury muzycznej oraz działalność dyrygencką o szczególnym znaczeniu dla polskiego życia muzycznego”, a w październiku 2014 roku - Odznaką Honorową „Bene Merito", przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych „za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.”

Z końcem maja łódzka Akademia Muzyczna będzie gościć ponownie Orkiestrę Kameralną z Telemarku, która zagra w Łodzi dwa koncerty: „Wieczór muzyczny” ze skandynawskim repertuarem (25 maja 2015) i wspólnie z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ „Koncert na dwie orkiestry” z muzyką H. M. Góreckiego, C. Ph. E. Bacha i J. Haydna (28 maja 2015). Na obydwa koncerty wstęp wolny.

W poniedziałek, 25 maja o godz. 18.15 w Sali kameralnej Akademii przy al. 1 Maja Orkiestra Kameralna z Telemarku pod kierunkiem Larsa-Erika ter Junga wystąpi z utworami kompozytorów skandynawskich, głównie współczesnych. Z tradycyjnego repertuaru usłyszymy dwie melodie op. 53 Edwarda Griega w opracowaniu na orkiestrę smyczkową, poza tym utwór Some Aspects of Peltoniemi Hintrik's Funeral March Aulisa Sallinena, nestora fińskiego środowiska kompozytorskiego, najnowszy utwór Hygienic variations 30-letniego Norwega Øyvinda Mælanda oraz dwie kompozycje urodzonego w 1952 roku w Trondheim Magnara Åma. Partię solową w jego Vandrande Himmel oraz norweskie melodie ludowe zaśpiewa Unni Løvlied. Program dopełni polski akcent w postaci 2-częściowej Serenady na smyczki Krzysztofa Pendereckiego.

Trzy dni później, w czwartek 28 maja o godz. 18.00 w Sali koncertowej AM przy ul. Żubardzkiej Orkiestra Kameralna z Telemarku połączy siły z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ z łódzkiej Akademii w tradycyjnym repertuarze. Zespoły wykonają wspólnie Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego i Symfonię e-moll nr 44 Josepha Haydna, znaną jako „Symfonia żałobna”. W Koncercie A-dur WQ 172 Carla Philippa Emanuela Bacha polsko-norweska orkiestra będzie towarzyszyć utytułowanemu wiolonczeliście Tomaszowi Darochowi. Jako dyrygenci wystąpią: Łukasz Błaszczyk i Lars-Erik ter Jung.

Orkiestra Kameralna z Telemarku (Telemark Chamber Orchestra) jest jednym z najbardziej uznanych zespołów kameralnych w Norwegii. Powstała w 1992 roku. Dyrektorem artystycznym Orkiestry od momentu jej powstania jest ceniony skrzypek i dyrygent Lars-Erik ter Jung. Repertuar zespołu obejmuje przede wszystkim muzykę klasyczną, w tym muzykę współczesną. W jego programach ważną rolę odgrywa twórczość norweskich kompozytorów, ze szczególnym uwzględnieniem utworów opartych na elementach rodzimego folkloru. W latach 2010-2012 orkiestra prowadzona przez Larsa-Erika ter Junga zrealizowała 14 projektów muzycznych, głównie na terenie Telemarku, Seljord, Skien oraz Oslo. Orkiestra ma w dorobku również nagrania płytowe i realizacje projektów międzynarodowych.

We wtorek, 26 maja 2015 roku we wrocławskiej Sali Koncertowej im. Jana Kaczmarka odbędzie się koncert z cyklu „Paganini Millennium Tour” w wykonaniu Mariusza Patyry, Krzysztofa Herdzina i orkiestry Sinfonia Viva, której dyrektorem jest Tomasz Radziwonowicz.

Mariusz Patyra jest zwycięzcą słynnego, jednego z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych – „Premio Niccolò Paganini 2001” w Genui. Za najlepsze wykonanie Kaprysów Paganiniego zdobył też specjalną nagrodę i wierną kopię skrzypiec „Il Cannone” („Armata”), które należały do wielkiego Mistrza.

Podczas wrocławskiego koncertu wykona m.in. utwory Paganiniego, Kreislera i Chopina.

Główna edycja festiwalu „Gdańscy Pianiści Miastu” odbędzie się w dniach 26 maja – 1 czerwca 2015 roku.

Festiwal ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się między innymi byli i obecni studenciAkademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą. Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Podczas głównej odsłony festiwalu odbędą się cztery koncerty – dwa solowe wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim, wieczór z orkiestrą w Centrum Św. Jana w Gdańsku oraz recital solowy w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Obok rodzimych artystów wystąpi młody, rosyjski pianista – Vitaly Pisarenko, należący do grona czołowych pianistów swojego pokolenia. W 2007 roku artysta zdobył II nagrodę na I Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku.

więcej...

Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza 26 maja 2015 roku o godzinie 20:00 do Bazyliki Jezuitów przy ul. Kopernika 26 na Koncert kameralny na Dzień Matki.

Wystąpią: Marek Stefański (organy), Jakub Frączek i Xiqiaio Wang (marimba), Grupa Prekusyjna AMADRUMS w składzie: Bartosz Sałdan, Adam Stepniowski, Kamil Wróblewski, Karolina Zielińska oraz Chór Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka. Podczas koncertu zabrzmią kompozycje Feliksa Nowowiejskiego Preludio Festivo z Symfonii organowej g-moll op. 45 nr 2, G. Koshinskiego Concerto for marimba and Coir with Percussion oraz N.J. Żivkovica Uneven Souls na marimbę i trio perkusyjne.

Wstęp wolny.

8. Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się w Krakowie w dniach 27-31 maja 2015 roku. Tegoroczna edycja to eksplozja różnorodności, ekskluzywne gale i emocje towarzyszące przyznawaniu nagród dla kompozytorów. To także zapierające dech w piersiach widowiska.

Międzynarodowa społeczność fanów muzyki filmowej odkryje muzyczny świat kultowych gier video. Po raz pierwszy w Europie wystąpi zespół Critical Hit (27 maja), skupiający najlepszych solistów tego nurtu. Critical Hit powołał dożycia Jason Hayes — naczelny kompozytor wytwórni Blizzard, twórca muzyki do m.in. Starcraft, Warcraft czy kultowego World of Warcraft. W programie krakowskiego koncertu zespołu znajdą się nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznego Diablo III, epickiego The Elder Scrolls V: Skyrim, a także efektowne tematy z World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Nie zabraknie także klasycznych tematów gier: Tetris, Pokémon, Super Mario i Angry Birds.

FMF to także ekskluzywne gale: Scoring4Wajda (28 maja), Szekspir Symfonicznie (29 maja), podczas której zabrzmią utwory Elliota Goldenthala, Patricka Doyle’a, Stephena Warbecka i Jocelyn Pook, Międzynarodowa Gala Seriali (30 maja) i wreszcie monumentalny Star Trek (31 maja) z muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo w wielkim finale festiwalu.

Scoring4Wajda to pierwszy z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Koncert będzie próbą opowiedzenia dorobku wybitnego reżysera poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców, jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: Wesela, Ziemi Obiecanej, Pana Tadeusza, Zemsty, Smugi cienia, Nocy listopadowej, Niewinnych Czarodziejów, Polowania na muchy, Człowieka z marmuru, Tataraku i Katynia. Koncert Scoring4Wajda, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha zostanie zaprezentowany dwukrotnie: w Centrum Kongresowym ICE Kraków (28 maja) oraz dzień później w Katowicach w sali koncertowej NOSPR.

W trakcie koncertu w ICE Kraków po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Wojciecha Kilara ufundowana przez miasta Kraków, Katowice i Wytwórnię Filmową Alvernia Studios. Jej laureatem został Elliot Goldenthal – jednen z najbardziej wszechstronnych kompozytorów muzyki współczesnej, laureat Oscara, Złotego Globu i World Soundtrack Award. Celem Nagrody, ustanowionej w 2014 roku przez Prezydentów Krakowa i Katowic, jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o Wojciechu Kilarze, jak również podkreślanie wagi etosu kompozytora w interdyscyplinarnym świecie filmu. Przyznawana jest za całokształt twórczości oryginalnym i dojrzałym kompozytorom muzyki filmowej, którzy pozostają wierni tradycyjnej sztuce komponowania, piszą utwory, które w oderwaniu od obrazu nie tracą na czytelności, a także sprawnie posługują się językiem muzycznym, kreatywnie operują kolorystyką, barwą i fakturą. Nagroda polega na wspólnym ufundowaniu sesji nagraniowej z udziałem dowolnej orkiestry ze Śląska lub Krakowa. To druga ważna nagroda przyznawana na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Od trzech lat festiwal wyróżnia statuetką FMF Young Talent Award młodych kompozytorów przystępujących do międzynarodowego konkursu na skomponowanie muzyki do fragmentów filmów, animacji czy gier video.

Z dramatami i komediami Szekspira mierzyli się najsłynniejsi reżyserzy w historii kina. Na dziełach pisarza ze Stratford opartych jest ponad 410 filmów pełnometrażowych i telewizyjnych. Koncertem Szekspir Symfonicznie FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji, a uświetnią go swoją obecnością Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal. W programie usłyszymy rozpoznawalne tematy Nino Roty z Romea i Julii (1968) i Miklósa Rózsy z Juliusza Cezara (1953), ale również fragmenty baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofjewa czy piękną suitę Ennio Morricone z Hamleta (1990). Wydarzeniem będzie polska premiera suit z Henryka IV (2012) i z Oskarowego obrazu Zakochany Szekspir (1998). Podczas koncertu usłyszymy także piękną muzykę do Kupca Weneckiego (2004) — pierwszej ekranizacji tego szekspirowskiego dramatu z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w roli głównej. W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który zaprezentuje dzieło oparte na tematach z Tytusa Andronikusa, baletu Otello, mrocznej i elektronicznej Burzy oraz z najnowszego filmu Julie Taymor Sen nocy letniej. Koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego niemieckiego dyrygenta Christiana Schumanna.

Międzynarodowa Gala Seriali stanowić będzie przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat, m.in. Gra o tron, Rodzina Borgiów i Wikingowie. Do Polski po raz pierwszy przyjedzie Ramin Djawadi, twórca muzyki do takich filmów jak Equilibrium, Iron Man, Starcie Tytanów, gry video Medal of Honor, a także głośnych telewizyjnych seriali: Skazany na śmierć czy Gra o tron. Specjalnie na krakowski festiwal Djawadi stworzył kilkunastominutową suitę z tego ostatniego, a jej światowa premiera w Krakowie ma połączyć wszystkie sezony serialu, swobodnie mieszając gatunki, i przywołując fantastyczny świat sagi Pieśni lodu i ognia George'a R. R. Martina. Na FMF powróci także Trevor Morris, kompozytor muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych, najbardziej znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych Rodzina Borgiów i Dynastia Tudorów oraz filmu Immortals. Bogowie i herosi. Podczas gali usłyszymy światową premierę jego suity z Wikingów. Gościnnie na koncercie wystąpi Einar Selvik, założyciel zespołu Wardruna, wykonującego folk i ambient inspirowany nordyckim szamanizmem. Międzynarodowy skład wykonawców, Sinfoniettę Cracovię a także Chór Polskiego Radia poprowadzi Diego Navarro.

Na finał festiwalu organizatorzy przygotowali amerykańską space-operę Star Trek (2009) w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. W Tauron Kraków Arena w dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z Orkiestrą AUKSO i chórem Pro Musica Mundi.

Podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zaplanowano także wydarzenia dedykowane najmłodszym fanom muzyki - koncerty w ramach pasma FMF4kids. W sobotę, 30 maja, o godz. 12:00 organizatorzy zapraszają do Centrum Kongresowego ICE Kraków na pokaz magicznych filmów Grufołak i Dziecko Grufołaka z muzyką René Aubry graną na żywo. Tego samego dnia o godz. 14:00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert Młodzi na poważnie w wykonaniu FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej. Młodzi muzycy zagrają dzieła polskich twórców – Michała Lorenca oraz Krzesimira Dębskiego.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.fmf.fm
 

Pierwsze z trzech spotkań ze sztuką dźwięku, organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Fragile, Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie oraz muzykoterapię, odbędzie się w środę, 27 maja 2015 roku przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie. Wystąpią Rishin Singh, Mateusz Węgrzyn i Konrad Gęca. W kolejnych odsłonach posłuchamy Martyny Poznańskiej oraz Michała Górczyńskiego.

Podczas trzech kolejnych muzykoterapii artyści podejmować będą m.in. tematy aktywnego słuchania, warsztatu i konceptu w nowej muzyce, nagrań terenowych i przestrzeni w sztuce dźwiękowej, wpływu pejzaży dźwiękowych, czy szerzej naszego codziennego życia na działania twórcze. W równym stopniu co historia muzyki czy sztuki interesują ich codzienne rytuały, metody ich wykorzystywania w sztuce. Poprzez wykłady, dyskusje i koncerty artyści chcą stworzyć platformę swobodnej wymiany myśli, wzajemnej inspiracji.

27 maja wystąpi Rishin Singh, którego koncert na zeszłorocznym festiwalu „Audio Art.” wywołał sporo kontrowersji, zaowocował dwoma skrajnie odmiennymi recenzjami jego występu, jak i opracowaniem przez Marcina Barskiego ćwiczenia ze słuchu. Po półrocznej przerwie Rishin powróci do Krakowa, będzie to zatem również okazja do wspólnej rozmowy na temat tamtego zdarzenia. Tego samego wieczoru oprócz gościa z Berlina wystąpią związani z Krakowem Mateusz Węgrzyn i Konrad Gęca.

więcej...

Koncert Folkwang Modern Ensemble z Folkwang Universität der Künste (Essen) odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu 27 maja 2015 roku, o godz. 19.00, w Sali Koncertowej AMKL. W programie kompozycje: Elnaz Seyedi, Petera Rubela, Hyelin Lee, Tamona Yashima, Arkadiusza Kątnego i Tymoteusza Witczaka.

Zespół Folkwang Modern pod dyrekcją Evy Fodor pojawi się we Wrocławiu po raz pierwszy. To ważne wydarzenie artystyczne jest kolejną odsłoną, firmowanego przez Awangardową Orkiestrę Akademii Muzycznej we Wrocławiu Sound Factory Orchestra, przedsięwzięcia „Polsko-Niemiecka Fabryka Dźwięku”. Podczas koncertu zostaną wykonane najnowsze kompozycje, w przeważającej części elektroakustyczne, napisane przez młodych twórców z uczelni w Essen i we Wrocławiu.

- Połączenie brzmień komputerowych z instrumentami akustycznymi to, jak zawsze, wyjątkowa uczta dźwiękowa. – podkreśla Robert Kurdybacha, Kierownik Artystyczny Sound Factory Orchestra. - Wyrafinowane użycie najnowszych technologii muzycznych oraz nieprzeciętne umiejętności wykonawcze składają się na jeden z najbardziej nowatorskich stylów w muzyce, którego najistotniejszą cechą jest dbałość o barwę i jakość brzmienia. Zapowiada się magiczny wieczór muzyczny w znakomitej akustyce sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W Kaplicy św. Doroty w Kościele św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7) odbędą się cztery koncerty kameralne w ramach cyklu Kraków BACH Festiwal, organizowanego przez Katedrę Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Koncerty rozpoczną się o godzinie 19:00, a muzyka mistrza baroku, Johanna Sebastiana Bacha rozbrzmiewać będzie w środę i czwartek – 27 i 28 maja 2015 roku oraz w niedzielę i poniedziałek - 14 i 15 czerwca 2015 roku.

Wstęp wolny.

więcej...

Koncert muzyki polskiej, uświetniający ogólnopolski zjazd przedstawicieli władz oraz uczniów szkół noszących imię Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się w poznańskiej Akademii Muzycznej – jedynej uczelni wyższej dumnie nosząca imię tego wybitnego pianisty, kompozytora i męża stanu - w czwartek, 28 maja 2015 roku o godz. 17.00.

Rok 2015 jest dla poznańskiej społeczności akademickiej rokiem wyjątkowym – świętuje 95-lecie uczelni, jak również 155. rocznicę urodzin swego Patrona. Hasło przewodnie jubileuszu uczelni brzmi: Pamięci naszych Mistrzów – zdefiniowanie obchodów takim tytułem wynika z potrzeby zaakcentowania najważniejszych artystów, których działalność artystyczna i pedagogiczna ukształtowała wizję edukacji Akademii, a wartości, jakie Mistrzowie wnieśli w procesie tworzenia historii uczelni, stanowią podstawę jej funkcjonowania aż po dzień dzisiejszy.

Podczas ogólnopolskiego zjazdu szkół noszących imię Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się koncert w wykonaniu studentów i pedagogów oraz złożony zostanie hołd Patronowi pod Jego pomnikiem, który został uroczyście odsłonięty przed Aulą Nova przez Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego, w dniu 6 maja br. Było to historyczne wydarzenie nie tylko dla poznańskiej uczelni i społeczności akademickiej, ale i całego Poznania.

Marek Pijarowski należy do grona najlepszych polskich dyrygentów średniego pokolenia. Od ponad czterdziestu lat koncertuje z najlepszymi orkiestrami w Europie, będąc dla wielu młodych dyrygentów prawdziwym autorytetem. W czwartek, 28 maja 2015 roku o godz. 17.00 spotka się z młodymi adeptami dyrygentury w Fonotece szczecińskiej Filharmonii.

Marek Pijarowski obecnie pełni funkcję dyrygenta - szefa Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Pijarowski to przede wszystkim dyrygent, ale także multiinstrumentalista - skrzypek, pianista, oboista i organista. Odbywał stypendium w Wiedniu u topowych dyrygentów na świecie: Leonarda Bernsteina, Clauddio Abado, Herberta von Karajana. Od 40 lat artysta nieprzerwanie w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. W 1997 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Fonoteka w szczecińskiej Filharmonii to centrum inspirujących spotkań dla osób związanych ze światem muzyki klasycznej. Jest to także miejsce digitalizacji zbiorów. Fonoteka została zaprojektowana jako centrum spotkań, które zwiększa kompetencje w wykorzystywaniu narzędzi medialnych związanych z muzyką. Jednym z zadań Fonoteki jest także przybliżenie osobom zainteresowanym pracy wirtuozów oraz umożliwienie spotkań z nimi. W marcu gościem Filharmonii był znakomity niemiecki dyrygent Frieder Bernius, w kwietniu wybitny skrzypek, Mariusz Patyra.

W piątek, 29 maja 2015 roku Maestro Pijarowski poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną szczecińskiej Filharmonii w utworach Ravela i Rachmaninowa.

29 i 30 maja 2015 roku Opera Krakowska zaprasza na premierę wieczoru baletowego Emocje.

Przedstawienie składa się kilku części, których autorami są znani polscy choreografowie: Violetta Suska, Katarzyna Aleksander–Kmieć i Jacek Tyski. Spektakl opowie językiem tańca o emocjach, uczuciach i relacjach międzyludzkich. W pierwszej części (chor. V. Suska) zatytułowanej …gdzie tkwią nagie gwiazdy… z muzyką Johannesa Brahmsa (fragmenty Koncertu na skrzypce D-dur, Sonaty na skrzypce G-dur, Serenady nr 2 oraz Intermezzo A-dur op. 118) zobaczymy kilka miniatur baletowych, opowiadających o samotności, namiętności, żałobie i trudnych wyborach miłosnych. Część druga (chor. Jacek Tyski) pt. Uwertura Żołnierza do muzyki Piotra Czajkowskiego (Uwertura-fantazja Romeo i Julia), to ekspresyjna, pełna napięcia historia walki dwóch mężczyzn o ukochaną. W trzeciej pt. …z niezapisanego dziennika… do muzyki Krzysztofa Pendereckiego (III Kwartet smyczkowy) zobaczymy zilustrowane tańcem intymne relacje i więzi międzyludzkie.

Wystąpią soliści Baletu Opery Krakowskiej: Agnieszka Chlebowska, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Robert Kędziński, Yauheni Raukuts, Yauheni Yatskievich, Dzmitry Prokharau oraz zespół. Scenografię i kostiumy spektaklu projektuje Anna Sekuła.

Emocje będą kolejną premierą, przygotowaną przez Balet Opery Krakowskiej. W ostatnich sezonach były to Spojrzenia w chor. Niny Diatchenko (2009), Rachmaninow. Szczedrin... (Tragedia don Jose) w chor. Ondreja Šotha (2012), Kopciuszek (2010) i Orfeusz i Eurydyka (2013) w chor. Giorgia Madii oraz Dziadek do orzechów (2013) w chor. Emila Wesołowskiego.

Operetka - opera Michała Dobrzyńskiego do libretta na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza, w reżyserii Jerzego Lacha pod kierownictwem muzycznym Przemysława Fiugajskiego, zostanie dwukrotnie wystawiona na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej - 29 i 30 maja 2015 o godz. 19.00. Przedsięwzięcie patronatem honorowym objęła żona pisarza, Rita Gombrowicz.

Operowa odsłona utworu pisanego przez Gombrowicza przez 15 lat pozwoli twórcom ukazać prawdziwy dramat zniewolenia współczesnego człowieka. Połączenie groteski i absurdu sprawia, że początkowo lekkomyślny śmiech zmienia się niepostrzeżenie w śmiech z bólu. Spektakl operowy, wykorzystując operetkowy język, wyraża destrukcyjny charakter współczesności. Zgodnie z zamysłem twórców jest to parodia z parodii, zza której wyłania się wykrzywiony obraz teraźniejszości. Zestawienie stonowanej minimalistycznej scenografii z pełnymi przepychu kostiumami kieruje uwagę widzów na bohaterów tkwiących w ograniczeniach i próbujących się z nich wyrwać. „Świat dramatu organizowany jest poprzez opozycję operetki, rozumianej jako błahość, pretensjonalność, myślowa pustka i historii pełnej patosu, grozy i bólu, odsyłającego do nagości jako wątłej nadziei człowieka” – mówi Jerzy Lach, reżyser spektaklu.

Premiera Wesołej Wdówki Franza Lehara – 29 maja 2015 roku w Centrum Kultury Wrocław-Zachód - uświetni obchody 60-lecia Wrocławskiej Sceny Operetkowej.

Gwiazdorska obsada, przepiękna scenografia, stroje, brawurowa choreografia Krystyny Mazurówny oraz porywająca muzyka króla operetki wegierskiej stanowić będą kolejną odsłonę reaktywacji tego gatunku we Wrocławiu.

Inscenizacja i reżyseria: Mirosław Owczarek, kierownictwo muzyczne, dyrygent: Tomasz Kolbuszewski, choreografia, ruch sceniczny: Krystyna Mazurówna, scenografia: Damian Domalewski. Wystąpią soliści, Wrocławska Akademia Baletu, Orkiestra Wrocławskiej Sceny Operetkowej.

Kolejne spektakle odbędą 30 i 31 maja oraz 14, 17 i 18 czerwca 2015 roku.

49. Dni Muzyki Organowej w Krakowie odbędą się w dniach 29 maja – 2 czerwca 2015 roku.

Festiwal jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali muzycznych w Europie. Został powołany do życia w 1966 roku przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Od blisko 50 lat przybliża polskiej publiczności bogactwo dawnej i współczesnej muzyki organowej, której towarzyszą koncerty kameralne, symfoniczne i oratoryjne. Patronem Festiwalu jest prof. Bronisław Rutkowski (1898–1964), organista, pedagog, krytyk muzyczny, dyrygent i kompozytor oraz twórca polskiej szkoły organowej.

Od roku 2014 organizatorem Dni Muzyki Organowej jest Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego przy współpracy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego oraz Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

więcej...

Akademia Muzyczna w Krakowie, Młodzieżowy Dom Kultury im J. Korczaka w Krakowie i Stowarzyszenie im. J. Korczaka w Krakowie zapraszają na Koncert Finałowy Małopolskich Warsztatów dla Zespołów Chóralnych, który odbędzie się 29 maja 2015 roku (piątek) o godz. 17.00 w NCK (al. Jana Pawła II 232). Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta oraz zespoły chóralne uczestniczące w warsztatach. Wstęp wolny.

Koncertem finałowym otwartym dla publiczności zakończą się Małopolskie Warsztaty dla Zespołów Chóralnych. Małopolska młodzież wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Nowa Huta wykona polskie pieśni ludowe.

Małopolskie Warsztaty dla Zespołów Chóralnych to wydarzenie organizowane dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych śpiewających w chórach szkolnych, pozaszkolnych i parafialnych z całej Małopolski. Podczas warsztatów chórzyści oraz dyrygenci mają szansę rozwinąć swoje możliwości na specjalnych lekcjach pod okiem profesorów krakowskiej Akademii Muzycznej oraz zaprezentować się przed publicznością. W tym roku uczestnicy warsztatów spotykają się wokół tematyki folkloru w muzyce polskiej.

Koordynatorem merytorycznym projektu jest prof. Stanisław Krawczyński - kierownik Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 2004-2012 rektor Akademii, od lat opiekun merytoryczny warsztatów, dyrygent i chórmistrz aktywnie pracujący z młodzieżą w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz poza nią w licznych projektach muzycznych. Kawaler Orderu Uśmiechu (2013).

Studio Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na jubileuszowy XX Koncert na dziedzińcu pt. Sotto voce. W dniu 29 maja 2015 roku o godz. 21.00 w patio, nowej części kampusu AMKL (przy budynku D), swoje kompozycje komputerowe i elektroakustyczne zaprezentują studenci uczelni.

Usłyszymy utwory: Dwie improwizacje na komputer, gitarę elektryczną i organy elektryczne Tymoteusza Witczaka, Epitaksję na syntezator i komputer Sławomira Owczarzaka, Re: Łukasza Bzowskiego i Arkadiusza Kątnego, Blackmail na warstwę elektroniczną i grupę improwizującą Jagny Krzanowskiej, in between na wiolonczelę, gitarę basową i perkusję Katarzyny Krzewińskiej, Gate na gitarę i elektronikę Macieja Bałenkowskiego i Michała Ziółkowskiego oraz Waves na fale mózgowe Marka Chołoniewskiego.

Wystąpią: Maciej Bełenkowski, Maciej Bierć, Łukasz Bzowski, Marek Chołoniewski, Jakub Gąsior, Beniamin Głuszek, Arkadiusz Kątny, Monika Kowalczuk, Dominik Maciążek, Aleksander Miśkiewicz, Sławomir Owczarzak, Rafał Pawlak, Adam Porębski, Anna Rodak, Stanisław Tomaszewski, Tymoteusz Witczak, Piotr Zembroń, Michał Ziółkowski. Realizacja dźwięku - Marcin Bortnowski, Cezary Duchnowski, Marcin Rupociński, kierownictwo artystyczne - Stanisław Krupowicz.

Wstęp wolny. W razie niepogody koncert odbędzie się w Sali Koncertowej AMKL (Budynek E).

Światowa prapremiera baletu Alicja w Krainie Czarów Przemysława Zycha z choreografią Jacka Tyskiego odbędzie się 30 maja 2015 roku w Operze na Zamku w Szczecinie.

To historia oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland z udziałem Johnego Deepa. Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia.

Kolejne spektakle odbędą się 1 czerwca o godz. 11.00 i 17.30.

Dzieło jest zamówieniem kompozytorskim Opery na Zamku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Opera Wrocławska zaprasza w sobotę, 30 maja 2015 roku na spektakl gościnny Phoenix Ballet pt. Rising.

Phoenix Ballet to zespół kierowany przez byłego solistę Opery Wrocławskiej (1986-88) i Teatru Wielkiego w Łodzi Sławomira Woźniaka. Amerykańska formacja zaprezentuje premierowy program Rising składający się z 3 niezależnych choreografii: Only love... autorstwa Sławomira Woźniaka, Solstice stworzonego przez Francisco Gellę oraz układu The String of Thoughts, którego autorem jest Albert Blaise Cattafi.

Siódma edycja Leo Festiwalu odbędzie się w dniach 30 maja – 6 czerwca 2015 roku we Wrocławiu. Festiwal prezentuje dialog muzyki z innymi dziedzinami sztuki: architekturą, poezją, tańcem, filmem, sztukami plastycznymi, teatrem.

Tegoroczna edycja Leo Festiwalu skoncentruje się wokół trzech kwestii: stref ciszy, które koją zmysły w tych zbyt zaganianych i gorączkowych czasach (koncert w kościele św. Marii Magdaleny z programem obejmującym dzieła od chorału gregoriańskiego i Bacha po utwory Arvo Pärta), uspokajającej, a nawet tanecznej energii (koncert nawiązujący do tematów wojnie i pokoju, doprawiony szczyptą humoru) oraz - nawiązując do ustanowienia Wrocławia Europejską Stolicą Kultury w roku 2016 – kwestii rzek jako symboli kulturalnych prądów (koncert na Zamku Topacz z programem o wodzie, z Wełtawą B. Smetany jako punktem kulminacyjnym).

Festiwal kontynuować będzie współpracę z Akademią Muzyczną we Wrocławiu podczas warsztatów kameralistyki, prowadzonych przez liderów NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej, które zakończą się wykonaniem Oktetu Op. 7 G. Enescu.

więcej...

Pasmo muzyczne akcji miejskiej Streetwaves 2015 - „Dobra Samotność” - wypełnią koncerty solowe, duety i tria. Głównymi gwiazdami będą jednak falowce, morze i las. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza w weekend 30 i 31 maja 2015 roku na Streetwaves w okolice falowców na Przymorzu i do Doliny Radości w Lasach Oliwskich.

- Podczas Streetwaves nie będzie dużych zespołów ani scen z „openerowym” nagłośnieniem. Wkraczamy na dwa tereny o bardzo różnej specyfice, które łączy fakt bliskości jego mieszkańców: falowce to największe skupisko mieszkańców Gdańska na jednym terenie i chyba największa liczba balkonów zwróconych w jedną stronę, a las to miejsce, w którym człowiek powinien czuć się trochę nieproszonym gościem w świecie zwierząt i drzew. - mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

30 maja (sobota) dla falowców zagra między innymi Columbus Duo - zespół braci Swoboda, z których jeden mieszka w falowcu przy ul. Piastowskiej. Szum morza uczczą zespół Kristen (Łukasz Rychlicki – gitara, Mateusz Rychlicki – perkusja, Michał Biela- Bas, wokal), którego muzyka oparta jest na połączeniu nieokiełznanego hałasu z ciszą, eksperymentu z pewnego rodzaju romantyzmem oraz Adam Repucha. Na Przymorzu zagra również brytyjsko-niemiecki zespół Fenster (Jonathan Jarzyna, JJ Weihl, Lucas Chantre), którego muzyka łączy folkową wrażliwość i awangardowe klimaty wielkiego miasta. Ponadto zagrają Koonst/Body Spam – zespół muzyczny oraz projekt mieszkańców falowca przy ul. Rzeczypospolitej 7 i Grzegorz Nawrocki solo w Totartowym happeningu z udziałem Wojciecha Stamma. Koncert na dwie perkusje dadzą Teodor Olter i Michał Kasperek.

31 maja (niedziela) w Lasach Oliwskich odbędą się dwa koncerty muzyki dawnej, z czego jeden zestawiony będzie ze brzmieniem elektronicznym. Muzyka dawna jest tu nawiązaniem do postrzegania lasu przez człowieka jako miejsca rekreacji i odpoczynku. Będą to renesansowe i wczesnobarokowe koncerty naśladujące często dźwięki natury, których odbiorcami w przeszłości były elity.

- Głęboko w lesie odbędzie się koncert artysty-muzyka dla mnie szczególnego: Jana Jelinka, którego twórczość opiera się na przyrodniczym field-recordingu. W 2012 roku oglądałam jego „ptasi” koncert na sopockim festiwalu OSA. Teraz Jelinek zachwycił się ideą koncertu, który będzie można wysłuchać wyłącznie na słuchawkach w Lesie Oliwskim. Dlatego będziemy zachęcać publiczność do przynoszenia 31 maja do lasu swoich słuchawek, do położenia się na trawie i wpatrzenia w korony drzew i niebo – opowiada o nietypowym koncercie Natalia Cyrzan.

Na Streetwaves usłyszymy również Karolinę Rec, która w pobliżu lasów morenowych nagrała swój solowy album łączący muzykę elektroniczną z dźwiękami wiolonczeli. Bliżej obwodnicy zagra trio z Warszawy - Bye Bye Butterfly, którego koncertu również będziemy wysłuchiwać na słuchawkach. Olo Walicki z zespołem przygotuje leśno-instrumentalną odsłonę Kaszebe II, pod nawiązującym do utworu z tej płyty, autorstwa Doroty Masłowskiej, tytułem: „Liskom na wąsach”, a Trupa Trupa zagra utwory z nowej płyty pt. Headache. Koncert muzyki dawnej da kwintet Bianco Fiore (Adela Czaplewska - flety proste, viola da gamba, Katarzyna Czubek - flety proste, Anna Jankowska - viola da gamba, Magdalena Warżawa - flety proste, Filip Zieliński - lutnia renesansowa, teorba), natomiast muzykę dawną i elektroniczną połączą na koncercie pt. Melancholia Andrzej Szadejko (organy), Alina Ratkowska (klawesyn) oraz Stendek i Templez (elektronika).

Na zakończenie Streetwaves, pokazany zostanie w lesie dokument Wernera Herzoga o skoczku narciarskim pt. Wielka ekstaza snycerza Steinera. Nie każdy wie o tym, że w Dolinie Radości była skocznia narciarska - będzie się można o tym dowiedzieć podczas spacerów leśnych, które będą jednym z punktów programu Streetwaves.

Więcej informacji – na stronie: www.streetwaves.pl  oraz profilu www.facebook.com/streetwavesgdansk

Uroczyste obchody Jubileuszu z okazji 70-lecia powstania Opery Śląskiej obejmować będą cykl wydarzeń wpisanych w ramy okresu od 30 maja do 14 czerwca 2015 roku pod hasłem twórczości polskich kompozytorów. Jubileuszowy Festiwal zainauguruje premiera dwóch tytułów dzieł Stanisława Moniuszki wystawionych w ramach jednego wieczoru: 1-aktowej opery Verbum nobile oraz baletu Na kwaterunku.

Kolejną odsłoną Festiwalu będzie wznowienie sceniczne musicalu K. Gaertner, T. Kijonki pt. Zaczarowany bal, czyli krasnoludki, krasnoludki z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Następnie w festiwalowym repertuarze widnieć będą tytuły polskich arcydzieł muzycznych: Manru Ignacego Jana Paderewskiego i Pan Twardowski Ludomira Różyckiego oraz koncert chóru Opery Śląskiej pt. COŚ na polską nutę i koncert z okazji 60-lecia pracy artystycznej mezzosopranistki Krystyny Szostek-Radkowej. Jubileusz zwieńczy galowy spektakl opery St. Moniuszki Halka, tytułu, który w historii Opery Śląskiej zajmuje pozycję szczególną, bowiem śląska scena operowa rozpoczęła swą działalność artystyczną właśnie premierą tego dzieła, gdy 14 czerwca 1945 roku odbyła się w Katowicach w Teatrze im. Wyspiańskiego pierwsza powojenna premiera Halki, a 29 listopada tamtego roku – na scenie teatru w Bytomiu. Od tamtego czasu tytuł stale utrzymuje się repertuarze bytomskiego teatru, postanowiono bowiem, że na każde dziesięciolecie Opery Śląskiej będzie wystawiana nowa realizacja sceniczna Halki. Do tej pory było w sumie osiem inscenizacji – nie tylko jubileuszowych – warto choćby wspomnieć o pierwszej polskiej premierze tego tytułu prezentowanego przez polski zespół na kontynencie amerykańskim (w 1986 i 1988 roku odbyły się dwa wielkie tournée Opery Śląskiej z tym spektaklem w USA i Kanadzie, w inscenizacji Marii Fołtyn oraz pod kierownictwem muzycznym Napoleona Siessa, później – Tadeusza Serafina). Ostatnia premiera Halki odbyła się w 2005 roku z okazji jubileuszu 60-lecia Opery Śląskiej w reżyserii Marka Weissa-Grzesińkiego.

Tym razem kolejny Jubileusz Opery Śląskiej nie nawiązuje co prawda do tradycji premier Halki w nowej inscenizacji co 10 lat, niemniej z tej okazji postanowiono zorganizować Jubileuszowy Festiwal pozycji polskich z repertuaru bytomskiej sceny, w kolejności uwzględniającej właściwą gradację, w programie którego finalną pozycją, stanowiącą szczyt uroczystości i godne uhonorowanie wydarzeń sprzed 70 lat będzie właśnie spektakl opery Halka St. Moniuszki zaprezentowany w historyczną rocznicę 14 czerwca 2015 roku.

więcej...

Znane są tytuły filmów, które zakwalifikowały się do konkursu muzycznego „DocFilmMusic”, organizowanego w ramach 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (31 maja – 7 czerwca 2015). Projekcje konkursu muzycznego będą miały miejsce w Krakowie oraz w Warszawie (kino Rejs).

Dwie poprzednie edycje Konkursu udowodniły już, że dokument muzyczny to gatunek tak różnorodny i wielowymiarowy, jak różnorodna i wielowymiarowa może być muzyka z różnych zakątków świata i jak skomplikowane losy bohaterów. Filmy muzyczne tegorocznej edycji to zestawienie muzyki poważnej i popularnej, portretów intymnych i zbiorowych, polityki i buntu.

W niezwykłym dokumencie Erbarme Dich – historie pasyjne holenderski reżyser Ramón Gielingo głównym bohaterem czyni Pasję według świętego Mateusza Bacha i opowiada o sile odziaływania tego utworu na ludzi z różnych warstw społecznych. Rozmaite interpretacje artystyczne mieszają się z niezwykle poruszającymi opowieściami o kluczowej roli, jaką utwór odegrał w życiu wielu osób.

więcej...

Koncert na Uroczystość Trójcy Przenajświętszej pt. De Sanctissima Trinitate odbędzie się 31 maja 2015 roku o godz. 19:00 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie (ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5). W programie kompozycje o Świętej Trójcy na chór a cappella i utwory laureatów konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”.

Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Wyznawana przez wszystkie kościoły katolickie, prawosławne oraz wszystkie główne wyznania wyrastające z nurtu reformacji. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest tym samym jednym z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich.

Dla pogłębienia refleksji nad tą centralną prawdą wiary teologii chrześcijańskiej Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przygotował koncert, który odbędzie się w Archikatedrze Oliwskiej, w dniu Święta, 31 maja o godzinie 19:00. Tajemnica Trójcy Świętej od wieków stanowi inspirację dla twórczości kompozytorów muzyki sakralnej. Wybór utworów z różnych epok odnoszących się do tej tematyki (m.in. autorstwa Michaela Preatoriusa, Andrzeja Hakenbergera czy Mariana Sawy) zaprezentowany zostanie w pierwszej części koncertu.

W drugiej części zabrzmią natomiast kompozycje laureatów tegorocznej edycji konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”: Marka Raczyńskiego (Polska), Moniki Sokaite (Litwa), Michała Ziółkowskiego (Polska), a także wybrane kompozycje laureatów z poprzednich lat. Konkurs kompozytorski „Musica Sacra Nova” poświęcony jest sakralnym kompozycjom współczesnym na chór a cappella, pisanym przez młodych twórców. Partnerami „Musica Sacra Nova” są instytucje z Cambridge, Kolonii, Rouen, Warszawy, Gdańska i Częstochowy. Jan Łukaszewski jest jednym z członków międzynarodowego grona jurorów konkursu. W 2015 roku na konkurs nadesłanych zostało 69 kompozycji z 13 krajów – Argentyny, Francji, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.

Wstęp wolny.

Niezwykły koncert poświęcony Oskarowi Kolbergowi odbędzie się w przededniu 125. rocznicy śmierci etnografa - 31 maja 2015 roku (niedziela) o godz. 19.30 w Celestacie w Krakowie (przy ul. Lubicz 16). Będzie to replika koncertu z 1889 roku, który odbył się w tym samym dniu i w tym samym miejscu (dawna Sala strzelecka).

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby maksymalnie skopiować elementy tamtego historycznego wydarzenia, podczas którego delegacje instytucji oraz towarzystw naukowych i artystycznych, profesorów, artystów, dziennikarzy z Krakowa, Lwowa i Warszawy oddały hołd wielkiemu etnografowi z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy badawczej. W programie koncertu znajdą się te same utwory, które wykonane zostały ponad sto lat temu, autorstwa Fryderyka Chopina, Władysława Żeleńskiego, Stanisława Moniuszki i Kolberga oraz pieśni ludowe i wiersze Adama Asnyka.

Wykonawcami będą artyści związani z krakowską Akademią Muzyczną, Chór Męski Lutnia, aktorka Ligia Bogaczówna i nawet Orkiestra Wojskowa w Krakowie, bowiem na koncercie w 1889 roku muzykom akompaniowała Orkiestra 13-go pułku pod dyrekcją Władysława Żeleńskiego.

Po koncercie – podobnie, jak 126 lat temu – odbędzie się pokaz ogni bengalskich.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale ponieważ podczas historycznego koncertu wystawione zostały „pierwszorzędne i drugorzędne krzesła”, zorganizowana zostanie kwesta na rzecz Fundacji „Dom Muzyka Seniora”.

Organizatorami koncertu są: Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Koncert został sfinansowany ze źródeł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

31 maja o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie nowej stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Otwarcia dokonają Prof. Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Nowa ekspozycja opowiada o rodzinie Chopinów w Żelazowej Woli oraz ich relacjach z właścicielami majątku – rodziną Skarbków. Drugim wiodącym tematem scenariusza jest historia założenia muzeum dedykowanego Fryderykowi Chopinowi. Uroczystości otwarcia towarzyszyć będą obchody Dnia Dziecka już szósty raz organizowane na terenie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Nowa ekspozycja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to zaledwie trzecia stała wystawa od czasów powojennej Polski. Pierwszą ekspozycję zrealizowano w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Kolejną, przygotowaną w 2010 roku z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina można było oglądać do jesieni 2014 roku. Cechowała się prostą i oszczędną stylistyką. Zrezygnowano z dużej ilości eksponatów, a istotnym elementem ekspozycji uczyniono opowieść prowadzącą zwiedzającego (audioprzewodnik) przez park-pomnik i wnętrza dworku. Niebawem miłośnicy Fryderyka Chopina będą mogli zwiedzać Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w zmienionej aranżacji. Nowa ekspozycja zostanie otwarta i udostępniona w ostatnim dniu 31 maja 2015 roku.

W XIX wieku Dom Urodzenia Chopina był oficyną dworską pełniącą funkcję gospodarczą i mieszkalną. Podzielony był na dwie części: po prawej stronie znajdowały się pokoje domowników i kuchnia, po lewej pomieszczenia dla służby oraz piekarnia. Podział ten wynikający z funkcji pomieszczeń budynku stał się inspiracją dla scenariusza nowej ekspozycji, którego narracja skupia się na dwóch równorzędnych historiach: rodzin Chopinów i Skarbków oraz historii utworzenia muzeum poświęconego Fryderykowi Chopinowi przez pokolenia wielbicieli twórczości kompozytora. Kulminacyjnym momentem całego procesu było wykupienie i remont zabytkowej oficyny, nadanie jej cech dworku polskiego poprzez dobudowanie ganku kolumnowego oraz założenie wokół modernistycznego parku-pomnika.

Nowa ekspozycja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnych grup odbiorców – od zwiedzających nastawionych emocjonalnie do tych o zacięciu poznawczym i krytycznym. Zasadniczym elementem ekspozycji są rekonstrukcje wnętrz z epoki wypełnione sprzętami historycznymi, pamiątki po Chopinach pierwszy raz tak licznie prezentowane we wnętrzach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

W dniach 20 maja – 27 sierpnia 2017 roku odbędzie się VII edycja cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej

Więcej...

XI Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej – Warszawa, 24.VI–1.VII 2017

W dniach 24 czerwca – 1 lipca 2017 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie odbędą się Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej.

Od dziesięciu lat Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej kształtują świadomość estetyki i praktyki wykonawczej muzyki przedromantycznej w polskiej edukacji. Kursy łączą w sobie zarówno seminaria

Więcej...

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta” – Kraków, 19.06.2017

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Sinfonietta per Sinfonietta” pod honorowym Patronatem Krzysztofa Pendereckiego

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information