Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W niedzielę, 26 kwietnia 2015 roku o godz. 17.00 na Scenie na Smolnej Domu Kultury Śródmieście w Warszawie odbędzie się wieczór poezji Cezarego Macieja Dąbrowskiego – perkusisty, poety i twórcy muzyki, zatytułowany Wiersze sercem pisane. Wstęp wolny.

Cezary Maciej Dąbrowski – perkusista, zdobywca nagrody głównej na Konkursie Muzyki XX Wieku Dla Młodych Wykonawców (1992), który w przeszłości współpracował ze znakomitymi polskimi orkiestrami oraz jako solista koncertował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Muzyk wszechstronny, wykonujący różnego rodzaju muzykę: współczesną, klasyczną, jazz, rock oraz muzykę improwizowaną. W 2014 roku zadebiutował jako poeta. Jego tom wierszy pt. Wiersze sercem pisane (wyd. Warszawska Firma Wydawnicza) zyskał uznanie czytelników oraz krytyki, czego przejawem była m.in. recenzja na łamach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” (wrzesień 2014). W marcu 2015 roku ukazała się płyta artysty zatytułowana Zaplątany w Twoje włosy, zawierająca deklamacje wybranych wierszy oraz miniatury fortepianowe w wykonaniu autora. Premiera drugiego tomu poezji pt. Brudnopis jest planowana na wiosnę bieżącego roku.

Prowadzenie wieczoru - red. Tomasz Zbigniew Zapert, współorganizator - Warszawska Firma Wydawnicza.


Program 2 Polskiego Radia zaprasza 26 kwietnia 2015 roku o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Pawła Przytockiego. W programie dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwiga van Beethovena i Piotra Czajkowskiego.

Koncert rozpocznie Uwertura Ignacego Jana Paderewskiego. Urodzony 155 lat temu, znany na całym świecie przede wszystkim jako pianista i polityk, pozostawił po sobie bogaty dorobek kompozytorski. Uwertura jest jednym z jego pierwszych utworów.Skomponowana w 1884 roku, doczekała się prawykonania dopiero w 1991.

IV Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena usłyszymy w wykonaniu Denisa Zhdanova, którego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 2007 roku, w Łodzi. Jest zwycięzcą wielu konkursów, m.in. w Barcelonie, im. Czerny-Stefańskiej w Poznaniu, im. Artura Rubinstena w Bydgoszczy i Chopinowskiego w Rzymie.

W drugiej części koncertu, na przekór rozkwitającej wiośnie, powrócimy do Marzeń zimowych, bo taki nosi tytuł I Symfonia Piotra Czajkowskiego. Jest to pierwsze symfoniczne dzieło wielkiego kompozytora, powstałe równo 150 lat temu.

Koncert poprowadzi Paweł Przytocki, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendysta Internationale Bachakademie w Stuttgarcie. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Oprócz intensywnej działalności dyrygenckiej w kraju i zagranicą, uczy w Akademii Muzycznej w Krakowie.


Koncert w 10. rocznicę śmierci Mariana Sawytowarzyszący Konferencji naukowo-artystycznej pt. Pulchritudo multiplex est. Wokół twórczości Mariana Sawy, odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie utwory Mariana Sawy (na zdjęciu): Hommage à Karol Szymanowski na skrzypce i fortepian (prawykonanie), Burleska na skrzypce i fortepian (prawykonanie), 2 Pieśni na sopran i fortepian do słów T. Truszkowskiej (prawykonanie), 4 Mazurki na fortepian, Sekwens na organy, Fantazja „Święty Boże” na organy, Pater noster na chór żeński a cappella, Ojcze nasz na chór żeński a cappella, Dyptyk wiejski na chór mieszany a cappella, Legnicka rapsodia na głos solo, głos recytujący i chór mieszany a cappella do słów S. Srokowskiego, Tota Pulchra es, amica mea na chór mieszany a cappella, Tota Pulchra Maria na chór mieszany a cappella, Laudate Dominum – Alleluja na chór mieszany a cappella, Regina Coeli na chór mieszany i organy, Terra tremuit na chór mieszany i organy, Góroliki na orkiestrę smyczkową.

Wystąpią: Dorota Całek sopran, Jolanta Sosnowska skrzypce, Maria Gabryś, Marcin T. Łukaszewski, Urszula Świerczyńska fortepian, Maja Baczyńska, Jan Bokszczanin, Damian Skowroński, Marceli Koszarny organy, Zespoły wokalne Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca, Orkiestra Smyczkowa ZPSM im. F. Chopina w Warszawie, Aleksandra Włodarczyk, Katarzyna Karbownik, Jerzy Sawicki, Anna Witkowska dyrygenci.

Bezpłatne bilety wstępu.

ZOBACZ: program koncertu i konferencji


Powrót cyklu, w którym to publiczność, a nie organizatorzy, układa program koncertów, czyli inauguracja czwartej serii „Warsaw Camerata à la carte!”.

Publiczność zdecydowała, że w programie pierwszego z tegorocznych koncertów projektu „Warsaw Camerata à la carte!” – 26 kwietnia 2015 roku - znajdzie się muzyka symfoniczna z XVIII i XIX wieku. W wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego zabrzmi: V Symfonia B-dur D.485 Franza Schuberta i Symfonia G-dur Mateusza Kuciego.

Kompozycje te pochodzą z różnych epok i stworzyli je twórcy należący do odmiennych stylów. Symfonia Schuberta została ukończona jesienią 1818 roku, a Symfonia Kuciego najprawdopodobniej jeszcze w XVIII wieku. Jakkolwiek twórczość pierwszego kompozytora jest dość dobrze znana, to już muzyka drugiego z nich została odkryta niedawno w zbiorach Klasztoru Jasnogórskiego. Symfonia G-dur została skomponowana na dość bogaty i urozmaicony skład orkiestry. Słychać w niej, że twórca chętnie czerpał inspiracje z polskiej muzyki ludowej, mając przy tym dojrzały warsztat kompozytorski. Wiele też w tej muzyce radości, lekkości i motoryki.

Jak zawsze podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte. Po muzyce artyści zapraszają na tradycyjne spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce w niezwykłej atmosferze.

Koncert odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku o godz. 14.00 na warszawskiej Pradze, w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53.

Wstęp wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, Prezes Fundacji Richard Berkeley
Współfinansowanie: m.st. Warszawa
Sponsor: RAIFFEISEN POLBANK
Współpraca: Warsaw Camerata, Art Deco Group, Dom Kultury Praga, Grupa Strategia, Kancelaria adwokacka Marek Rychłowski
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Magazyn muzyczny Presto, In Your Pocket, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl


Thanks Jimi Festival, w ramach którego odbywa się coroczna próba ustanowienia Gitarowego Rekordu Guinnessa, zainauguruje koncert dedykowany pamięci Jarka Śmietany (na zdjęciu) - jednego z najwybitniejszych polskich gitarzystów - 29 kwietnia 2015 roku w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze we Wrocławiu (przy ul. Purkyniego 1).

Miłośnicy muzyki gitarowej pamiętają Jarka Śmietanę ze wspaniałych koncertów. Artysta współtworzył z Największą Gitarową Orkiestrę Świata, grał również z gościem specjalnym tegorocznego festiwalu, światowej sławy skrzypkiem, Nigelem Kennedym.

Podczas koncertu usłyszymy kompozycje Jarka Śmietany w wykonaniu jego przyjaciół i byłych współpracowników. W muzycznym hołdzie dla wielkiego gitarzysty zagrają wybitni polscy jazzmani: Krzesimir Dębski – skrzypce, Robert Majewski – trąbka, Marek Napiórkowski – gitara, Paweł Tomaszewski – piano, Adam Kowalewski – bass, Adam Czerwiński – perkusja, Alicja Śmietana – skrzypce, Leszek Cichoński – gitara.

Przedwczesna śmierć Jarka Śmietany (1951–2013), wybitnego gitarzysty, kompozytora, aranżera, wokalisty i lidera, była ogromną stratą dla polskiego jazzu. Artysta pozostawił po sobie ogromny dorobek w postaci ponad stu kompozycji i niezliczonej ilości nagrań, które teraz staną się inspiracją dla młodych wykonawców.

Koncert jest promocją niedawno wydanej płyty Adam Czerwiński. Friends - music of Jarek Śmietana, której pomysłodawcą jest Adam Czerwiński.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 8 maja 2015 roku.

W 2015 roku Festiwal świętuje swoje 25-lecie. W ciągu ćwierćwiecza wypracował oryginalną formułę ukierunkowaną na promocję muzyki sakralnej i dialog międzykulturowy. Tegoroczna edycja podsumuje i ugruntuje dotychczasowe działania, pokazując różne odsłony muzycznego „sacrum” – od chorału gregoriańskiego i motetów Palestriny po jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.

Na program festiwalu złożą się koncerty najlepszych wykonawców poprzednich edycji imprezy. Melomanów z pewnością ucieszy ponowny występ niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla, izraelskiej sopranistki Talii Or, zespołów - The King’s Singers i Morphing Chamber Ochestra z Wiednia czy też wirtuoza gitary flamenco Paco Penii. Festiwal gościć będzie również wykonawców polskich – zdobywcę GRAMMY Włodka Pawlika, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Orkiestrę Historyczną OH! Współgospodarzem koncertu finałowego będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Częstochowskiej.

Wydarzeniem 25. Festiwalu będzie Koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta, otwierający festiwal – z udziałem kompozytora. Ponadto podczas liturgicznej inauguracji odbędzie się prawykonanie Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto Aldony Nawrockiej, a na zakończenie festiwalu zabrzmi prezenowana po raz pierwszy w Polsce III Symfonia "Symphony of Angels" Pawła Łukaszewskiego. Organizatorzy zapraszają także na koncert muzyki XXI wieku i wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” (3 maja w Częstochowie), koncerty pt. Młodzi twórcy i ich mistrzowie (3 maja w Bydgoszczy i 8 maja w Poznaniu) oraz koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku (30 maja w Kolonii).

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Częstochowie i 7 innych miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu i niemieckiej Kolonii.

Więcej


Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku to jeden z największych i najpoważniejszych konkursów muzyki kameralnej w Polsce. W ciągu minionych siedemnastu lat Konkurs organizowany przez gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki zdobył liczącą się pozycję wśród podobnych przedsięwzięć odbywających się na naszym kontynencie, przyciągając młodych kameralistów z całego świata.

Tysiąclecie Gdańska, pięćdziesiąta rocznica powstania Akademii Muzycznej i setna rocznica śmierci Johannesa Brahmsa stały się w 1997 roku okazją do zorganizowania Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej jego imienia. W dniach 30 kwietnia – 3 maja 2015 odbędzie się jego VII edycja.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy, podczas których uczestnicy zaprezentują zróżnicowany repertuar obejmujący dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i XX-wiecznych oraz obowiązkowo utwory patrona Konkursu – Johannesa Brahmsa.

Dyrektorem Konkursu jest prof. Anna Prabucka-Firlej, Kierownik Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Jury Konkursu zasiadają światowej sławy muzycy, kameraliści i pedagodzy. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej