polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

30 października 2016 roku o godz. 17.00 w Dworku w Kąśnej Dolnej odbędzie się ostatni koncert z cyklu „Paderewskiemu Hołd Muzyką! Wielkie Rocznice 2016”, poświęcony obchodom 156. rocznicy urodzin I. J. Paderewskiego.

Całoroczny cykl, który rozpoczął w kwietniu koncert Stanisława Sojki, obejmował sześć różnych wydarzeń artystycznych. Założenia projektu zawierały w sobie propozycje skierowane do szerokiego grona melomanów – miłośników muzyki wokalnej, fortepianowej, skrzypcowej i filmowej.

Koncert finałowy to Wieczór Pieśni w nastrojowych wnętrzach Dworku Paderewskiego, podczas którego wystąpią – znakomita sopranistka Hanna Samson oraz towarzysząca jej przy fortepianie Maria Korecka-Soszkowska. W programie wieczoru znajdą się utwory Chopina, Paderewskiego, Verdiego i Donizettiego.

Wstęp wolny.

Wyjątkową gratką dla wszystkich uczestników koncertu urodzinowego będzie słodka niespodzianka!

Wyjazd autokaru o godz. 15.30 sprzed tarnowskiego Teatru, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod numerem 14 621 09 21.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.paderewski.tarnow.pl 


W dniach 30 października–11 grudnia 2016 roku odbędzie się IX Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej.

W tym roku na publiczność czeka wiele odkryć i niespodzianek. Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce 30 października o g. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpi pierwszy puzonista Orquesta Sinfonica de Simon Bolivar de Venezuela - Pedro Carrero, wiolonczelistka Anna Wróbel oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

W Festiwalu wezmą udział znakomici soliści: Łukasz Długosz (flet), Jolanta Kaufman, Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Michał Dąbrowski (organy), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Joanna Ławrynowicz (fortepian). Solistom towarzyszyć będzie zespół kameralistów Camerata Vistula.

Bogaty program festiwalu obejmuje utwory kameralne z różnych epok, od dzieł Mikołaja Gomółki do utworów kompozytorów współczesnych. Szczególnym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert z okazji 170. rocznicy urodzin Zygmunta Noskowskiego, który odbędzie się 27 listopada.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


W ostatnią sobotę miesiąca 29 października 2016 roku w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43-44) zagości poezja i muzyka. Polski Chór Kameralny zaśpiewa utwory napisane do wierszy znanych poetów.

Zespół prowadzony przez dyrygenta Jana Łukaszewskiego należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Cieszy się uznaniem wielu wspaniałych muzyków, takich jak m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Andrzej Koszewski czy Paweł Łukaszewski, którzy postanowili powierzyć prawykonanie swoich utworów właśnie Polskiemu Chórowi Kameralnemu. Ponadto, zapisał się w świadomości gdańszczan, jako organizator wielu inicjatyw kulturalnych, takich jak „Mozartiana” oraz koncerty w altanie Parku Oliwskiego, pt. „Goście Polskiego Chóru Kameralnego”.

29 października o godz. 19.00 będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu pt. „Poezja w Muzyce”. Tego wieczora usłyszymy utwory kompozytorów, takich jak Ernst Pepping, Ildebrand Pizzetti oraz Krzesimir Dębski do słów znanych poetów, m.in.: Safony, Johana Wolfganga von Goethe, Wisławy Szymborskiej, czy Osipa Mandelsztama – wszystko to w znakomitej interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: polskichorkameralny.pl 

Więcej


W dniach 29-30 października 2016 roku w Krakowie odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Festiwal poświęcony jest Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego twórczość stanowi inspirację dla wielu kompozytorów młodego pokolenia. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory Sławomira Czarneckiego, Macieja Małeckiego, Andrzeja Panufnika oraz kompozytorów zagranicznych, takich jak Peter Klatzov, Soo Jin Kang, Tobias Bostrom, Andrew Beall, Antonio Carlos Jobim, Peter Warlock, Javier Alvarez, Maciej Hałoń, John Psathas.

Współczesna literatura muzyczna prezentowana będzie przez znamienitych wykonawców, takich jak Opium String Quartet oraz zespół Amadrums. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Pro Musica Nova.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązuje wstęp wolny.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.hmgfestival.pl


W dniach 28 października – 7 grudnia 2016 roku odbędzie się druga edycja Festiwalu 3x3, podczas którego barokowa orkiestra Arte dei Suonatori wystąpi z najciekawszymi osobistościami polskiej sceny muzycznej.

Główną ideą festiwalu jest współpraca artystów posługujących się różnymi językami muzycznymi, oraz poszukiwanie nowych brzmień i nowych kontekstów dla instrumentów dawnych.

3x3 to trójka solistów występująca w trzech miastach. Bohaterami pierwszego cyklu byli Marcin Masecki, Czesław Mozil i Dj Lenar. Tym razem do muzycznego dialogowania zostali zaproszeni Gaba Kulka, Agata Zubel oraz Jakub Jakowicz. Wspólnie z Arte dei Suonatori konfrontować oni będą Bacha współczesnego i dawnego (Jakowicz), sprawdzą, czy Mozart i Stockhausen są antymaterią (Zubel), oraz wzbogacą mieszankę gatunków o niebezpieczne barokowe składniki (Kulka).

Koncerty odbywać się będą w warszawskim Studio Teatrgaleria, poznańskim CK Zamek, festiwal zawita też po raz pierwszy do Gorzowa Wielkopolskiego.

Szczegółowe informacje i terminy koncertów – na stronie: www.festival3x3.com 


28 października 2016 roku o godz. 19:30 na scenie Filharmonii Narodowej wystąpi finalista XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego.

70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora związanego z Warmią, to okazja do przypomnienia przez olsztyńską Filharmonię dzieł tego twórcy. Maestro Piotr Sułkowski poprowadzi uwerturę do opery Legenda Bałtyku, utworu, który w latach 20. odniósł spory sukces.

Jednak największą atrakcją tego koncertu będzie z pewnością występ laureata XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Artysta wykona jeden z dwóch koncertów skrzypcowych Wieniawskiego. Nie wiadomo więc jeszcze, czy w programie koncertu znajdzie się wirtuozowski i najeżony niebywałymi trudnościami technicznymi Koncert fis-moll czy bardziej melodyjny i śpiewny Koncert d-moll, jedno jest jednak pewne. Występ na pewno dostarczy publiczności wielu wrażeń.

Programu dopełni IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka, dzieło które od ponad 100 lat cieszy się niesłabnącą popularnością i stale powraca do programów koncertów na całym świecie.


Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit „I Am The Sound” odbędzie się po raz ósmy w Łodzi. Podczas tegorocznej edycji, która potrwa od 27 do 30 października 2016 roku, będzie można uczestniczyć w spotkaniu z Brianem Eno, który przywiezie do Łodzi swoją najnowszą instalację dźwiękową – „The Ship”.

Centrum festiwalowych wydarzeń będzie tradycyjnie Klub Wytwórnia – tam odbędą się prelekcje, warsztaty oraz koncerty. 27 października będzie dniem branżowym, który wypełnią szkolenia z systemów nagłośnieniowych firmy JBL. Drugiego dnia, razem z Narodowym Centrum Kultury, kontynuowany będzie ubiegłoroczny projekt „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”. Cały dzień wypełniony będzie spotkaniami z twórcami i koncertami spod znaku el-muzyki, wśród których znajdzie się m.in. występ innowacyjnego, wręcz rewolucyjnego, berlińskiego zespołu Atari Teenage Riot, którego lider AlecEmpire przygotowuje też specjalny set DJ-ski złożony z utworów polskich twórców muzyki elektronicznej.

Podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w sobotę 29 października w Klubie Wytwórnia, Brian Eno otrzyma statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za całokształt swojej pracy producenckiej. Tuż przed Galą wybitny muzyk, kompozytor, producent, laureat nagrody Grammy spotka się z festiwalową publicznością i opowie o swojej najnowszej płycie „The Ship”, dokonaniach artystycznych oraz muzykach i zespołach, z jakimi współpracował.

Zaraz po spotkaniu z Eno na scenę wejdzie jego ogromny miłośnik, wokalista zespołu Bauhaus – Peter Murphy. Artysta zagra specjalny akustyczny koncert, na który złożą się utwory z jego solowego repertuaru, jak i utwory kultowego zespołu Bauhaus. Tegoroczną Galę uświetni też specjalny, dwugodzinny występ zespołu Raz Dwa Trzy z udziałem orkiestry ICON oraz Kwartetu Henryka Miśkiewicza.

W Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) będzie można zapoznać się z najnowszą, autorską instalacją dźwiękową Briana Eno. Wernisaż instalacji z udziałem artysty odbędzie się w niedzielę 30 października o godzinie 17:00. Tego samego dnia w Filharmonii Łódzkiej, w ramach trasy promującej album „Clashes”, wystąpi Brodka.

Więcej informacji – na stronie: www.soundedit.pl


25 października 2016 roku Hashtag Ensemble wystąpi na scenie Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i wykona m. in. nowy utwór, dedykowany zespołowi przez Adama Porębskiego.

Hashtag Ensemble to artystyczna spółdzielnia, w której każdy z członków może dowolnie obierać role dyrygenta, solisty, improwizatora, kuratora koncertu. Zespół ma w dorobku wiele koncertów, prawykonań, a także entuzjastycznie przyjętą, improwizacyjną płytę Visegrad Songs wydaną przez Requiem Records Opus Series. Grupa występuje zarówno na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej (m.in Musica Electronica Nova 2015), jak i w salach koncertowych (Solti Hall, Budapeszt 2016), a także w klubach muzycznych (Meskalina, Poznań 2016) i w przestrzeni publicznej.

Muzyczny związek pracowniczy Hashtag Ensemble zagra w Łodzi – mieście „Ziemi Obiecanej” – epokowy utwór Louisa Andriessena Workers Union. Zjawiskowa kompozycja z 1975 roku poświęcona dehumanizacji pracy, brawurowo operująca dynamiką, powtórzeniem i niuansami barwowymi, zdaje się zyskiwać na znaczeniu wraz z galopującym postępem cywilizacyjnym. W koncercie zabrzmi także muzyka polska związana z miastem Łodzią – koncert fortepianowy wybitnego łodzianina Miłosza Magina. W roli solisty wystąpi członek Hashtag Ensemble, laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Magina 2015, Krzysztof Kozłowski.

Hashtag Ensemble ma w dorobku wiele prawykonań, 25 października zrealizuje zamówienie kompozytorskie inspirowane kontrastami miasta, które dedykował zespołowi młody kompozytor Adam Porębski.

Więcej informacji – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl


ASPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na Audio Stage 2016. Wieczór preludiów i monodramów audioscenicznych odbędzie się 23 października o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Tegoroczny Audio Stage jest kontynuacją rozpoczętego w roku 2012 cyklu prawykonań utworów audioscenicznych. Projekt jest dedykowany sztukom performatywnym. Jego ideą przewodnią jest integracja muzyki ze sztukami scenicznymi. Formy muzyczno-teatralne – monodramy i preludia do nich, które w jego ramach powstają, funkcjonują jako pozycje repertuaru teatralnego oraz jako elementy wydarzeń muzycznych. Do udziału w Audio Stage są zapraszani kompozytorzy specjalizujący się w muzyce eksperymentalnej, którzy przygotowują utwory we współpracy z aktorami, mimami i tancerzami.

Podczas koncertu zostaną przedstawione prawykonania czterech monodramów audioscenicznych, skomponowanych przez Aldonę Nawrocką, Piotra Roemera, Adama Porębskiego i Andrzeja Kopcia. Wykonawcami oraz współautorami tych kompozycji będą aktorzy i tancerze: Bartosz M. Martyna, Ewa Wojtkiewicz, Krzysztof Boczkowski i Aleksandra Dziurosz.

Ich utwory zostaną poprzedzone preludiami muzycznymi – rodzajami małych uwertur z elementami teatru instrumentalnego. Kompozytorką cyklu preludiów jest Agnieszka Stulgińska, a wykonawcami – klarnecista Michał Górczyński oraz wiolonczelista Robert Jędrzejewski.

Imprezą towarzyszącą o godz. 18:00 będzie spotkanie artystów z publicznością, które poprowadzi dyrektor artystyczny projektu - Małgorzata Kołcz.

Zamówione przez PTMW u kompozytorów utwory, zostały sfinansowane w ramach stypendiów Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Projekt jest realizowany ze środków Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz ZAiKS.

Wstęp na imprezę będzie wolny.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Festiwal Kwartesensja to od 12 lat nie tylko esencja najpiękniejszego, bo kameralnie intymnego muzykowania, lecz także odpowiedź na pytania o to, jak brzmi współczesny świat. W dniach 22 – 23 października 2016 roku nadarzy się znakomita okazja przejrzenia się w dźwiękowym zwierciadle, które stawiają przed nami muzycy najlepszego polskiego kwartetu smyczkowego Royal String Quartet i zaproszeni przez nich goście.

Royal String Quartet zawsze dowodził, że muzykę powinno dzielić się wyłącznie na dobrą i złą, a wykonywać tylko tę pierwszą. Ich współpraca z czołówką polskich jazzmanów, Kayah, DJ Lenarem, Kapelą Ze Wsi Warszawa czy Stanisławą Celińską przyniosła zespołowi popularność nie tylko w kręgach filharmonicznych. Choć artyści mają w repertuarze całą klasyczną literaturę kwartetową, to podczas Kwartesencji najchętniej grają dzieła XX wieku oraz utwory nowe, często pisane specjalnie dla nich.

Podczas 12. Kwartesencji w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się prawykonanie zamówionego przez RSQ Kwartetu smyczkowego Zygmunta Koniecznego, żywej legendy Piwnicy pod Baranami. Obok jego delikatnie melodyjnej muzyki zabrzmi intrygujący i mocny w wyrazie Kwintet fortepianowy Mieczysława Weinberga, odkrywanego od kilku lat w Polsce i na świecie polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora połowy minionego stulecia. Nie zabraknie wielkich klasyków XX wieku: niegdysiejszego czołowego awangardzisty Europy Krzysztofa Pendereckiego (słynna klasycyzująca Sinfonietta w wersji na akordeon solo) oraz buntownika Wolfganga Rihma (cykl intensywnie emocjonalnych, niepokojących miniatur Fetzen na akordeon i kwartet). Wyjątkowo ciekawie zapowiada się wykonanie Musica da camera per quartetto d’archi Jana Krenza, obchodzącego dziewięćdziesiąte urodziny artysty, którego muzyka wciąż pozostaje w cieniu jego wybitnej działalności dyrygenckiej. RSQ zaprosił w tym roku charyzmatycznego Macieja Frąckiewicza, najlepszego polskiego akordeonistę młodego pokolenia, oraz pianistę Mischę Kozłowskiego, cenionego solistę i wybitnego kameralistę.

Royalsi i ich goście przekonują swoją publiczność, że słuchanie muzyki współczesnej – nawet jeśli wymaga od odbiorcy otwartości, skupienia i odrobiny wysiłku – daje ogromną satysfakcję i potrafi odmienić. Pokazują też niezwykłą różnorodność brzmień i stylów kameralistyki. Dowodzą, że Wolfgang Rihm miał rację, gdy twierdził, że muzyka jest wolnością.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Więcej


21 października 2016 roku w TR Warszawa odbędzie się studencka premiera spektaklu muzycznego Wojciecha Blecharza SOUNDWORK, którego tematem i bohaterem jest dźwięk, opowiadanie o nim przez pryzmat wybranych aspektów muzyki XX i XXI wieku oraz próba definicji podstawowych elementów muzycznych, takich jak melodyka, rytmika czy dynamika.

Spektakl Blecharza, którego prapremiera odbyła się 14 października, pokazuje, że muzyka współczesna jak żadna inna oferuje wyjątkowe bogactwo dźwiękowych kolorów, intensywności, szorstkości, półcieni, szeptów czy szmerów i właśnie to dźwiękowe bogactwo staje się librettem spektaklu. Również to muzyka współczesna, jak żadna inna, umożliwia przygotowanie utworu muzycznego nie-muzykom, pozwala na wspólne tworzenie dźwięku i wspólne muzykowanie, które dziś jest również czynnością praktycznie wymarłą.

Spektakl z udziałem studentów poprzedzą warsztaty, sprzyjające rozwijaniu słuchowej wyobraźni. Uczestnicy wezmą udział w muzycznym laboratorium, podczas którego zbudują własne instrumenty i będą wydobywać dźwięki z przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia posłużą stworzeniu improwizowanej kompozycji i wspólnemu muzykowaniu podczas spektaklu. Na warsztaty może przyjść każdy, bez względu na umiejętności i zdolności muzyczne. SOUNDWORK pomoże pewne dźwięki i zjawiska muzyczne poznać oraz nazwać, pozwoli odkrywać muzykę tam, gdzie jej wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Powstanie spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


s21 października 2016 roku, podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, zostanie uruchomiona kolejna odsłona portalu www.instrumenty.edu.pl poświęcona skrzypcom z polskich kolekcji oraz instrumentom zwycięzców konkursów lutniczych i wykonawczych.

„Skrzypce w zbiorach polskich” to trzecia, po „Polskich ludowych instrumentach muzycznych” i „Fortepianie w zbiorach polskich”, odsłona portalu „Instrumenty muzyczne” – największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce.

Na portalu znajdzie się ponad 1000 wysokiej jakości zdjęć skrzypiec z Kolekcji Instrumentów Lutniczych MKiDN zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników, instrumenty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego oraz skrzypce, na których grali wybitni polscy skrzypkowie, zdobywający laury na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

Dokumentacji zdjęciowej towarzyszyć będą opisy, biogramy wybitnych lutników, teksty poświęcone historii lutnictwa w Polsce i Europie, praktyce wykonawczej oraz zagadnieniom związanym z warsztatem lutniczym. Zostaną zaprezentowane również, dokonane specjalnie z myślą o portalu, nagrania wybranych skrzypiec z Kolekcji MKiDN. W nowo utworzonej na portalu o instrumentach zakładce „edukacja” znajdą się artykuły i filmy o charakterze popularyzatorskim, kierowane do szerszej publiczności.

Udział w prezentacji, która odbędzie się o godz. 13.00 w Hotelu Mercure Poznań Centrum, wezmą: dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski, kurator portalu Agata Mierzejewska oraz twórcy portalu: prof. Beniamin Vogel, Joanna Gul i fotograf Waldemar Kielichowski.

Projekt został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizacja portalu: Instytut Muzyki i Tańca.

www.skrzypce.instrumenty.edu.pl


21 października 2016 roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się premiera opery w trzech aktach Goplana Władysława Żeleńskiego do libretta Ludomiła Germana według Balladyny Juliusza Słowackiego.

Goplana Żeleńskiego jest dziełem bardzo udanym, liryzmem bliskim utworom Stanisława Moniuszki. W muzykę wplótł kompozytor polskie motywy tańców narodowych: poloneza, kujawiaka, mazura i oberka. Wraz z autorem libretta ten dramat o szekspirowskim zakroju przesunął w stronę baśni. Bohaterką uczynił boginkę jeziora, postać fantastyczną o głosie liryczno-koloraturowym. Jednak baśń pozostała okrutną: padają tu trzy trupy i rządzi zło. Reżyser Janusz Wiśniewski wtapia wszystko w bardzo osobny świat swej bogatej wyobraźni.

Orkiestrę tego wieczoru poprowadzi maestro Grzegorz Nowak. W role głównych bohaterów wcielą się Arnold Rutkowski (Kirkor), Mariusz Godlewski (Kostryn), Małgorzata Walewska (Wdowa), Wioletta Chodowicz (Balladyna), Katarzyna Trylnik (Alina), Rafał Bartmiński (Grabiec).

Więcej informacji – na stronie: http://teatrwielki.pl


Ad LibitumOd 19 do 22 października 2016 roku potrwa 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, składający się z dwóch części: warsztatowej i koncertowej.

Festiwal Ad Libitum zaczyna drugą dekadę swojego istnienia pozostając w kręgu sztuki improwizacji, leżącej u samych podstaw aktu twórczego człowieka. W swej 11. edycji wskazuje na najbardziej pierwotne ludzkie instrumenty improwizacji, jakimi są głos i instrumenty perkusyjne. Program Ad Libitum 2016 zawiera koncerty śpiewaków i perkusistów, którzy reprezentują niekiedy skrajnie odmienne podejście do śpiewu i rytmicznej kreacji.

Urodzona w Turcji śpiewaczka Saadet Turkoz łączy współczesny język muzyczny z tradycją oralną Kasachstanu, Turkiestanu, z pieśniami koranicznymi, muzyką turecką, a także z free jazzem, który odkryła na samym końcu swoich muzycznych podróży. Wystąpi wraz ze słoweńskim perkusistą Zlatko Kaučičem. Na estradzie Ad Libitum pojawi się także Charlotte Hug – wokalistka, skrzypaczka i performerka współpracująca z jednym z najbardziej spektakularnych europejskich drummerów Lucasem Niggli. Premierowe projekty wokalno-perkusyjne zaprezentuje znany w Polsce wokalista Jorgos Skolias (koncert z synem Antonisem Skoliasem), oraz śpiewaczka ELMA (wspólne przedsięwzięcie z Bartłomiejem Olesiem zainspirowane twórczością Hildegardy z Bingen). Wystąpią także twórcy legendarnej brytyjskiej formacji AMM – perkusista Eddie Prévost i wybitny pianista, interpretator awangardy II poł. XX wieku, improwizator John Tilbury. Wydarzeniem tegorocznej edycji Ad Libitum będzie także występ najwybitniejszej kontrabasistki w historii muzyki współczesnej i improwizowanej Joëlle Léandre, która zagra w Warszawie po raz pierwszy w stworzonym specjalnie na festiwal duecie z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim.

Nieodłączną i szczególnie ważną częścią festiwalu Ad Libitum jest działalność warsztatowa z udziałem artystów aktywnych także w dziedzinie edukacji. W tegorocznych warsztatach (19-20 października) wezmą udział Phil Minton i warszawski kolektyw improwizatorski Warsaw Improvisers Orchestra. Efekt tej pracy zostanie zaprezentowany w finale festiwalu.

Szczegółowy program – na stronie: ad-libitum.pl


Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Gmina Miejska Kraków serdecznie zapraszają na wydarzenie „Marek Stachowski – Isang Yun. Mistrzowie i ich uczniowie", które odbędzie się w dniach 18 – 19 października 2016 roku w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Ile z mistrza zostaje w jego uczniu? Czy i w jaki sposób osobowość i dzieła tych, którzy byli wcześniej, wpływają na twórczość tych, którzy przyszli później? Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć podczas wydarzenia Marek Stachowski – Isang Yun. Mistrzowie i ich uczniowie.

Złoży się na niego wykład prof. Michaila Travlosa poświęcony Isangowi Yunowi i jego studentom (18 października) oraz koncert (19 października), podczas którego zabrzmią kompozycje głównych bohaterów: Marka Stachowskiego i Isanga Yuna, a także ich uczniów: Wojciecha Ziemowita Zycha, Macieja Jabłońskiego (prawykonania!) oraz Sukhi Kanga czy Toshio Hosokawy, których dzieła zostaną wykonane po raz pierwszy w Polsce.

Wydarzenie upamiętnia 80. rocznicę urodzin Marka Stachowskiego, kompozytora i pedagoga, rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Organizatorami przedsięwzięcia są Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Gmina Miejska Kraków.

Wstęp wolny.

Więcej


Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza na pierwszy w tym roku akademickim koncert z cyklu Pianiści u Paderewskiego, który odbędzie się w Auli Nova we wtorek, 18 października, o godz. 19.00. W wykonaniu Jacka Kortusa zabrzmią utwory Józefa Wieniawskiego i Fryderyka Chopina.

Pianiści u Paderewskiego to cykl koncertowy poznańskiej Akademii Muzycznej, zainicjowany w roku akademickim 2015/2016. Ideą cyklu jest prezentacja młodych pedagogów Katedry Fortepianu, którzy są znakomitymi pianistami – solistami i kameralistami, i równolegle do pracy pedagogicznej z sukcesem prowadzą działalność artystyczną. W minionym roku koncerty z udziałem Przemysława Witka, Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej, Jacka Kortusa, Joanny Marcinkowską, Piotra Żukowskiego i Piotra Szychowskiego przyciągnęły do Auli Nova szerokie grono melomanów.

Tegoroczny cykl rozpocznie recital Jacka Kortusa, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Pianista jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Szafarni (III miejsce w 1999 roku) i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie (I miejsca w 2000 i 2005 roku), a także laureatem nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (2004) oraz zdobywcą wyróżnienia na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Jacek Kortus koncertował w filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie i Maroko. W 2006 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki i Medal Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego. Zdobył też nominację do nagrody Paszporty Polityki. W 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta z utworami F. Chopina i F. Liszta, która w 2009 roku została nominowana do nagrody "Fryderyk".

Wstęp wolny.

Szczegóły koncertu na stronie: http://amuz.edu.pl/event/pianisci-u-paderewskiego/ 


Baltic Neopolis Orchestra zaprasza 17 października 2016 roku o godz. 20.00 do Azotów Areny na Singphony – Opera musical show. Będzie to rzadka sposobność, aby zobaczyć i usłyszeć podczas jednego koncertu ponad 70 artystów z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Hiszpanii, Singapuru, Portugalii i Polski.

Gwiazdą specjalną koncertu będzie Pamela Tan-Nicholson – mama Vanessy Mae – znakomita pianistka i producentka z Singapuru oraz Vasko Vasillev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie. Ponadto na scenie zobaczymy i usłyszymy zespół Covent Garden Soloist, solistów Opery Narodowej w Sofii, laureatów Fryderyka 2015 Baltic Neopolis Orchestra w symfonicznym składzie oraz Chór Opery na Zamku w Szczecinie.

Artyści zabiorą publiczność w niepowtarzalną podróż do świata opery, prezentując fantazje z takich dzieł jak Turandot  i Madame Butterfly Giacoma Pucciniego oraz Carmen Georgesa Bizeta. W muzyce rozbrzmiewać będą hiszpańskie, włoskie oraz dalekowschodnie wątki w nowych zaskakujących aranżacjach. Widowisko muzyczne zaraz po premierze w Szczecinie odwiedzi najznamienitsze sale koncertowe w Singapurze, Brunei, Tajlandii, Filipinach, Indonezji, Laosie, Malezji, Kambodży, Wietnamie i Myanmar.

Bilety do nabycia poprzez strony: www.azotyarena.pl, www.abilet.pl, www.bilety.fm oraz w kasie Azoty Arena (do 15 września 2016 w specjalnej cenie).

Więcej informacji – na stronie: www.balticneopolis.pl


Od 17 października do 23 listopada 2016 roku w Nowym Teatrze (Warszawa, ul. Madalińskiego 10/16) potrwa cykl wydarzeni pt. „Karkowski/Xenakis”.

Centralnym wątkiem serii wydarzeń poświęconych Zbigniewowi Karkowskiemu jest próba ukazania twórczości polskiego kompozytora w kontekście wpływów jego mistrza Iannisa Xenakisa. Program przybliża także mało znaną muzykę instrumentalną i wokalną Karkowskiego w wykonaniu jego najbliższych współpracowników. Oprócz koncertów z udziałem m.in. Appartment House, Antona Lukoszevieze, Aleksandra Gabrysia, Kaspra Toeplitza i Chóru Gęba, odbędą się także prezentacje filmów z muzyką Zbigniewa Karkowskiego oraz dyskusje z artystami.

Kuratorką projektu jest Monika Pasiecznik. Programy koncertów zostały ułożone wokół dwóch wątków. Pierwszym z nich jest wpływ muzyki Xenakisa na twórczość Karkowskiego. Drugi to muzyka instrumentalna Karkowskiego – zdecydowanie mniej znana niż jego twórczość czysto elektroniczna.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Więcej


NIFCW ramach obchodów 167. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, 17 października 2016 roku o godz. 20.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie zabrzmi Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jak co roku, 17 października Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na koncert z okazji rocznicy śmierci Chopina. Jego program nawiązuje do uroczystości pogrzebowej Kompozytora, która odbyła się w kościele św. Magdaleny w Paryżu 30 października 1849 roku. Zgodnie z jego życzeniem podczas mszy zabrzmiało Requiem Mozarta.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku Requiem zostanie wykonane w Bazylice św. Krzyża, w miejscu, gdzie spoczywa serce Kompozytora. Utwór zabrzmi w znakomitej interpretacji Collegium Vocale 1704 i Collegium 1704 pod batutą Václava Luksa oraz solistów: Christina Landshamer – sopran, Ingeborg Danz – alt, Robert Getchell – tenor, Matthew Brook – bas.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu – na stronie: www.chopin.nifc.pl 


17 października 2016 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się ostatni w tym roku koncert z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”. Kompozycje Grażyny Bacewicz – wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki – wykona duet w składzie Jakub Jakowicz (skrzypce) i Bartosz Bednarczyk (fortepian).

Grażyna Bacewicz (1909-1969) nie bez powodu nazwana została damą polskiej kompozycji. W rodzimej historii muzyki uchodzi bowiem za pierwszą kobietę, zaliczaną do grona twórców wybitnych. Zajmuje także ważne miejsce w światowej historii muzyki współczesnej. Katalog jej twórczości obejmuje koncerty na różne instrumenty, utwory symfoniczne, kwartety smyczkowe, utwory kameralne i balety. Pisała także muzykę do filmu i teatru, muzykę do słuchowisk Polskiego Radia oraz piosenki. Bacewicz była nie tylko kompozytorką, ale także wykształconą, koncertującą skrzypaczką, stąd w jej dorobku licznie obecne są kompozycje na ten instrument. Jest autorką m.in. siedmiu koncertów skrzypcowych, pięciu sonat na skrzypce i fortepian oraz dwóch sonat na skrzypce solo.

Na koncercie wieńczącym tegoroczny cykl „Muzyka pod Liberatorem” w najbliższy poniedziałek o godzinie 19.00 będzie okazja posłuchać jej dwóch Sonat na skrzypce z fortepianem, z 1947 i 1949 roku. Zabrzmią one w wykonaniu artystów związanych z Warszawą: skrzypka Jakuba Jakowicza i pianisty Bartosza Bednarczyka, którzy występują w duecie od 2000 roku. Artyści mają na swoim koncie kilka płyt: Subito (Polskie Radio, nominacja do nagrody „Fryderyk 2003”), Beethoven Violin Sonatas (Subito Records) oraz nagranie Partity Witolda Lutosławskiego (CD Accord).

Organizatorami cyklu są Muzeum Powstania Warszawskiego, Program Drugi Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Wstęp wolny.