25 kwietnia 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
wydarzenia kwiecień 2016
2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z Gdańska. Muzycy znad Bałtyku zapraszają – przekornie w prima aprilis? – na wieczór muzyki zrodzonej pod Tatrami.

W programie koncertu znajdą się takie utwory jak: poemat symfoniczny Krzesany Wojciecha Kilara, Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza oraz fragmenty z baletu Harnasie Karola Szymanowskiego. Gdańskich filharmoników w olsztyńskim koncercie poprowadzi młody, niezwykle utalentowany dyrygent Jakub Chrenowicz.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Muzycy Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z końcem marca bieżącego roku powrócili do Gdańska z najdłuższego tournée w swojej 70 letniej historii. Podczas dwumiesięcznej trasy po USA orkiestra symfoniczna wystąpiła z dużym powodzeniem w ponad 40 amerykańskich salach koncertowych. Koncert w Olsztynie będzie pierwszym występem orkiestry po powrocie do kraju.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii (od pon. do pt. w godz.10.00-18.00) oraz poprzez stronę internetową: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=283.

Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na koncert z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, który odbędzie się 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19:30. W programie znajdą się utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów – od baroku do współczesności.

Koncert rozpocznie uroczyste Gaude Mater Polonia Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Następnie zabrzmi Msza Des-dur na solistów, chór i organy Stanisława Moniuszki, Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego. Na zakończenie publiczność usłyszy Magnificat Mikołaja Zieleńskiego.

Wystąpi Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego oraz soliści: Marta Boberska – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Jarosław Bręk – bas-baryton. Przy organach zasiądzie Andrzej Białko.

1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się koncert zatytułowany Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Marka Pijarowskiego towarzyszyć będzie pianistka Julita Przybylska-Nowak.

W programie: Johann Sebastian Bach – Koncert fortepianowy f-moll BWV 1056 oraz Koncert fortepianowy A-dur BWV 1055; Ludomir Różycki Scherzo symfoniczne „Stańczyk”; Richard Strauss – Poemat symfoniczny „Dyl Sowizdrzał” op. 28. Koncert poprowadzi Elżbieta M. Terlega.

W piątek 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu odbędzie się drugi koncert w ramach II Festiwalu Muzyki Filmowej w Zamościu.

Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tomasza Radziwonowicza towarzyszyć będą soliści: Piotr Trojanowski – klarnet oraz Wojciech Tybulczuk – akordeon. W programie znajdzie się kompozycja Oscylacje Neutrina Marcina Gumieli oraz muzyka z takich filmów jak: Va Bank, Bonanza, Siedmiu Wspaniałych czy Misja.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”. Kompozytorem – rezydentem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w sezonie 2015/2016 jest Marcin Gumiela.

1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się Koncert Dyplomantów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Wraz z Filharmonikami Opolskimi pod batutą Adama Banaszaka wystąpią: Rafał Piechotta – puzon, Martyna Kaszkowiak – skrzypce, Patryk Mikołajczyk – waltornia, Adrian Treffoń – waltornia, Andrzej Hornik – fortepian, Ramona Ptok – klarnet, Lennard Czakaj – trąbka, Natalia Świerc – śpiew, Agata Stach – trąbka, Aleksandra Ptak – śpiew.

W programie znajdzie się m.in. I część Koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa, Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę Karola Kurpińskiego, Błękitna Rapsodia George’a Gershwina oraz Koncert Es-dur na trąbkę i orkiestrę Johanna Nepomuka Hummla.

więcej...

Koncert Chopin Symphony Jazz Project odbędzie się 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Wystąpi Warsaw Jazz Quartet oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach siedemdziesiątych Novi Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się trwający aż do dzisiaj prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani, tacy jak: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, mierzyli się z materiałem Chopinowskim. Wszystkie te opracowania dotyczyły mniejszych składów instrumentalnych – od solowego fortepianu, poprzez comba jazzowe, do tria jazzowego z orkiestra kameralną.

Najnowszy projekt zaproponowany przez grupę wybitnych jazzowych muzyków jest nowatorską, bo pierwszą próbą przetransponowania twórczości Fryderyka Chopina na kwintet jazzowy i duży skład orkiestry symfonicznej. Jest to unikatowe podejście zarówno ze względu na rzadko spotykany, nietypowy sposób interpretacji tych dzieł, jak i na rozmiar aparatu wykonawczego. Warsaw Jazz Quartet wystąpi w poszerzonym składzie: Robert Majewski –trąbka, flugelhorn, Maciej Sikała – saksofony, Paweł Perliński – fortepian, Andrzej Łukasik – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja.

1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”.

U boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod kierownictwem Marka Pijarowskiego wystąpi pianistka Julita Przybylska-Nowak. Koncert poprowadzi Elżbieta M. Terlega. W programie: Johann Sebastian Bach – Koncert fortepianowy f-moll BWV 1056, Koncert fortepianowy A-dur BWV 1055; Ludomir Różycki Scherzo symfoniczne Stańczyk; Richard Strauss – Poemat symfoniczny Dyl Sowizdrzał op. 28.

W piątek 1 kwietnia 2016 roku we Wrocławiu będzie gościł maestro Stanisław Skrowaczewski. Podczas koncertu o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki zadyryguje VII Symfonią E-dur WAB 107 Antona Brucknera. O godzinie 12.00 przed budynkiem NFM na pl. Wolności nastąpi uroczyste odsłonięcie płyty upamiętniającej wizytę maestra we Wrocławiu.

Stanisław Skrowaczewski zajmuje wyjątkową pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, będąc zarazem jedną z największych postaci współczesnej dyrygentury i wysoko cenionym kompozytorem. Urodził się w polskim Lwowie. Mając 4 lata, rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 7 lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku 11 lat zagrał pierwszy recital fortepianowy, a dwa lata później wykonał III Koncert fortepianowy Beethovena, którym zarazem dyrygował. Rana ręki, jaką odniósł w czasie wojny, przekreśliła jego karierę pianistyczną. Artysta skoncentrował się na kompozycji i dyrygenturze. W 1946 roku został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, następnie był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–54), Filharmonii Krakowskiej (1954–56) oraz pracował jako dyrygent w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–59). W latach 1960–1979 był dyrektorem muzycznym Minneapolis Symphony Orchestra.

Stanisław Skrowaczewski regularnie koncertuje w Ameryce Północnej, Skandynawii, Europie i Japonii. Jest stałym dyrygentem gościnnym NHK Symphony Orchestra w Tokio. W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej artysta otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Maestro Skrowaczewski jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku otrzymał od Bruckner Society in America order „Medal of Honor” za genialne interpretacje muzyki Antona Brucknera.

Koncert na Prima Aprilis odbędzie się 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jako solistka wystąpi młoda rosyjska pianistka Valentina Igoshina (na zdjęciu).

W 1993 roku, w wieku zaledwie 14 lat, Valentina Igoshina zdobyła I nagrodę w Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, w 1997 – I nagrodę w Konkursie Pianistycznym im. Siergieja Rachmaninowa w Moskwie, następnie w 2003 została finalistką Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz laureatką II nagrody w Konkursie José Iturbi w Walencji (Hiszpania) w 2006. Była finalistką warszawskiego Konkursu Chopinowskiego w 2000,w którym uzyskała I wyróżnienie. Występuje na estradach renomowanych festiwali i w najsłynniejszych salach Europy.

W bydgoskiej Filharmonii zaprezentuje Rapsodię na temat Paganiniego Siergieja Rachmaninowa, którą ten znakomity kompozytor, dyrygent i pianista, nazwany „ostatnim mohikaninem rosyjskiej muzyki”, składa hołd włoskiemu wybitnemu kompozytorowi-wirtuozowi. Kolejna pozycja programu to Walc koncertowy Macieja Małeckiego, współczesnego kompozytora, pianisty i pedagoga, twórcy muzyki instrumentalnej, orkiestrowej, rozrywkowej, teatralnej, radiowej, telewizyjnej i filmowej. Wieczór zwieńczy kompozycja Dmitrija Szostakowicza – Suita na orkiestrę jazzową nr 2, napisana dla nowo utworzonej Państwowej Orkiestry Jazzowej Wiktora Knuszewickiego w 1938 roku. Na podium dyrygenckim stanie Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor artystyczny i dyrygent Warszawskiej Orkiestry „Filharmonia” oraz dyrygent gościnny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Podczas kolejnego koncertu z cyklu „Pianiści u Paderewskiego” wystąpi Joanna Marcinkowska. Recital z okazji 20-lecia pracy artystycznej pianistki odbędzie się 2 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W programie znajdą się następujące kompozycje: Fryderyk Chopin Wariacje B-dur op. 2 na temat arii La ci darem la mano z opery Don Giovanni W. A. Mozarta, Ignacy Jan Paderewski Sonata fortepianowa es-moll op. 21, Piotr Czajkowski / Mikhail Pletniew – Suita koncertowa z baletu Dziadek do orzechów, Maurice Ravel – La Valse.

Joanna Marcinkowska jest doktorem habilitowanym sztuki muzycznej i adiunktem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Należy do grona czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia. Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA i Chinach.

Krzysztof Penderecki będzie gościem specjalnym koncertu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, która 2 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 zainauguruje swój pierwszy sezon koncertowy w budynku tyskiej Mediateki (al. Marszałka Piłsudskiego 16).

Wieczór, otwierający nowy rozdział w historii orkiestry AUKSO, wypełni w całości muzyka jednego z największych polskich kompozytorów XX wieku, współtwórcy tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej i awangardy – Krzysztofa Pendereckiego. W programie znajdą się następujące utwory: Sinfonietta No. 1 per archi (1992), Koncert na altówkę [wersja na wiolonczelę] (1984), Chaconne – in memoriam Giovanni Paolo II (2005), Trzy utwory w stylu barokowym (1968), Sinfonietta No. 3 (2012). Solistą wieczoru będzie znakomity wiolonczelista, założyciel Warszawskiej Grupy Cellonet, Andrzej Bauer.

Więcej informacji   na stronie: www.aukso.pl

Znakomici instrumentaliści młodego pokolenia polskich muzyków wystąpią 2 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 podczas koncertu w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Zagrają: 18-letnia wiolonczelistka Julia Grzegorzewska z Łomianek, 18-letni skrzypek Bartosz Skibiński z Pabianic, 18-letnia pianistka Gabriela Stanisz z Pobiednika Małego w Małopolsce oraz 17-letnia flecistka Marianna Żołnacz z Warszawy. W programie koncertu znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Ferenza Liszta, Francisa Poulenca, Siergieja Prokofiew, Roberta Schumanna, Henryka Wieniawskiego oraz Eugène'a Ysaÿe. Nastoletni artyści są uczestnikami programu pomocy wybitnie zdolnym, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

więcej...

Koncert poświęcony pamięci Sir Yehudi Menuhina, z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin legendarnego skrzypka i dyrygenta, odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Będzie to sentymentalna podróż w przeszłość, a zarazem swego rodzaju hołd, który Sinfonia Varsovia złoży swojemu Mistrzowi.

Legendarny skrzypek Yehudi Menuhin przybył w charakterze solisty i dyrygenta na występy w Polsce w kwietniu 1984 roku na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego i Franciszka Wybrańczyka, dyrektora działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu pod batutą Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków. Menuhin bez wahania przyjął posadę pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej – Sinfonii Varsovii.

Pierwszym punktem programu będzie Uwertura do opery Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego, swego czasu jeden z najczęściej granych przez Sinfonię Varsovię pod batutą Menuhina utworów, często w charakterze bisu. Następnie zabrzmi Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha – utwór wykonany podczas pamiętnego, pierwszego koncertu Sinfonii Varsovii w Filharmonii Narodowej. 32 lata temu partię solową grał sam Yehudi Menuhin w duecie ze swoim uczniem, pochodzącym z Tajwanu Lelandem Chenem. W niedzielę 3 kwietnia, dojrzały już artysta Leland Chen wykona partię pierwszych skrzypiec. Drugi głos solowy należeć będzie do Darwina Changa – trzynastoletniego ucznia słynnej Szkoły Menuhina. Leland Chen, który po ukończeniu Szkoły Menuhina kontynuował naukę gry na skrzypach w elitarnej Akademii Menuhina w Gstaad w Szwajcarii, podczas niedzielnego koncertu w Warszawie wykona również Koncert skrzypcowy d-moll op.47 Jeana Sibeliusa. Ostatnim punktem programu będą Wariacje na temat własny Enigma op.36 Edwarda Elgara.

Solistom towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Christophera Warren-Greena, brytyjskiego skrzypka i dyrygenta, na stałe związanego m.in. z London Chamber Orchestra. Ciekawostką jest fakt, że artysta często dyryguje podczas uroczystości brytyjskiej rodziny królewskiej (w tym ślubu księcia Williama z księżną Catherine). Nie będzie to pierwsze artystyczne spotkanie Warren-Greena i Sinfonii Varsovii – w 2015 roku zostało wydane nagranie ich koncertu z Marią João Pires w ramach festiwalu „Chopin i Jego Europa”, zarejestrowanego w 2010 roku.

Bilety dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz na stronie: www.teatrwielki.pl.

Opera Ubu król Krzysztofa Pendereckiego pojawi się po raz pierwszy na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu 3 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00.

Światowa prapremiera odbyła się 25 lat temu – 6 lipca 1991 roku w Bayerische Staatsoper w Monachium. Jej libretto oparte jest na sztuce francuskiego dramaturga Alfreda Jarry’ego zatytułowanej Ubu Król, czyli Polacy z 1888 roku. Sztukę pierwszy raz pokazano 10 grudnia 1896 roku w paryskim Théâtre de l’Œuvre i z uwagi na skandal, jaki wówczas wywołała, szybko zdjęto ją z afisza.

Akcja Ubu króla dzieje się w „Polsce, czyli nigdzie”. Ambitna i bezwzględna Ubica nakłania męża do zabicia króla Wacława. Wacław traci życie, Ubu odmóżdża przedstawicieli polskich elit i osobiście przystępuje do zbierania podatków. Tymczasem Bordure (autor zamachu, który jako dłużej nieprzydatny został osadzony w więzieniu) ucieka do Moskwy, gdzie prosi cara o pomoc w odwecie. Rosjanie najeżdżają Polskę, a wygnani z kraju Ubu i Ubica odpływają, pełni nadziei na nowy Ubuland.

Reżyserią i scenografią spektaklu zajął się Waldemar Zawodziński, choreografią – Janina Niesobska. Jest to duet znany z inscenizacji opery Don Carlos Giuseppe Verdiego, która w 2011 roku nagrodzona została Złotymi Maskami w kategoriach Przedstawienie oraz Reżyseria, a także otrzymała Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl. Kierownictwo muzyczne objął Jurek Dybał, kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek.

Następne spektakle odbędą się 10 i 15 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu oraz 18 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

Koncert oratoryjny upamiętniający 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odbędzie się 3 kwietnia 2016 roku o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz patronatem Jego Eminencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

Rocznica śmierci Papieża Polaka to czas zadumy i refleksji. Organizatorzy koncertu zapraszają publiczność do wsłuchania się w słowa poezji Papieża oraz we fragmenty Norwidowskiego Promethidiona. Wyjątki z przemówienia Jana Pawła II do przedstawicieli świata kultury (Warszawa, 1987, Kościół św. Krzyża), a także ustępy z Tryptyku Rzymskiego oraz Pieśni o Bogu ukrytym odczytają Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Dymna oraz Wiesław Komasa. Części poetyckiej towarzyszyć będzie muzyka fortepianowa Chopina i Szymanowskiego w wykonaniu Marii Ludwiki Gabryś.

Drugą część wieczoru wypełni Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta – ostatni, niedokończony utwór kompozytora, będący podsumowaniem jego drogi twórczej, nieodmiennie wzruszający słuchaczy na całym świecie. Chór i Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk. Jako soliści wystąpią: Magdalena Schabowska – sopran, Joanna Gontarz – mezzosopran, Tomasz Warmijak – tenor, Przemysław Żywczok – bas. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Wydarzenie współorganizowane  przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Religijne motety 2-chórowe przełomu renesansu i baroku można będzie usłyszeć podczas koncertu Rudoplhina 2, który odbędzie się 3 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu.

Rudolphina 2 jest drugim z cyklu koncertów prezentujących dzieła zgromadzone w bibliotece księcia legnickiego Jerzego Rudolfa, będącej jednym z najobszerniejszych zbiorów muzycznych XVII-wiecznej Europy. Prezentowane będą pochodzące wyłącznie z rękopisów dzieła religijne przeznaczone na 2 chóry (6-8 głosów) do tekstów z Pisma Świętego. To niezwykła okazja, by usłyszeć tak wybitnych kompozytorów ówczesnej Europy, jak Orlando di Lasso, Hans Leo Hassler i Giovanni Croce, oraz tych mniej znanych, jak Domenico Brunetti, Ruggiero Giovanelli czy Agostino Agazzari. Unikatowe motety mistrzów polifonii zaprezentuje wrocławski zespół Cantores Minores Wratislavienses pod kierunkiem Piotra Karpety. Przy pozytywie organowym zasiądzie Marta Niedźwiecka.

Koncert odbywa się w ramach projektu Bibliotheca Rudolphina, wpisanego w program Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wstęp wolny.
 

Program 2 Polskiego Radia i Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 3 kwietnia 2016 roku do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego na koncert symfoniczny, który poprowadzi znakomity polski dyrygent – Antoni Wit.

W programie koncertu znajdzie się Uwertura uroczysta Wojciecha Kilara, Suita „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego w wersji z 1919 roku oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Wyboru repertuaru dokonał Antoni Wit, który przez 17 lat był dyrektorem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a następnie 11 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej. Jego dorobek fonograficzny jest imponujący – ponad 200 płyt, w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.

Koncert rozpocznie Uwertura uroczysta Wojciecha Kilara, która powstała w 2010 roku z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom.  Rok później partytura dzieła trafiła do Muzeum Historii Katowic. Utwór jest darem Wojciecha Kilara dla miasta, w którym mieszkał ponad sześćdziesiąt lat. Prawykonanie 12 września 2010 w Katowicach poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk. Grała Orkiestra Filharmonii Śląskiej. Później utwór był wykonywany przez NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy, a na zapowiadanym koncercie Uwertura po raz pierwszy zabrzmi w Warszawie.

Bilety na koncert do kupienia n a stronie www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Dyrygent i Jej Chór to tytuł koncertu jubileuszowego z okazji 25-lecia pracy artystycznej Alicji Szelugi z Chórem Dziewczęcym „Skowronki”. Wydarzenie odbędzie się 3 kwietnia 2015 roku o godz. 17.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Głównym bohaterem muzycznego spotkania będzie Alicja Szeluga – chórmistrz, pedagog, animator amatorskiego ruchu muzycznego. Ze swoim chórem występowała w ponad 20 krajach Europy i Azji, a ostatnio także w USA. Obok dziewcząt ze „Skowronków” zaprezentują się ich młodsze koleżanki ze „Skowroneczków” pod dyrekcją Julii Łynszy. Wystąpią także goście: Marzena Michałowska, Aleksandra Szerocka – sopran, Czesław Łynsza – fortepian, Patryk Piłasiewicz – kontrabas, Dawid Wirmański – perkusja.

Program jubileuszowego koncertu wypełni przede wszystkim muzyka współczesna. Zabrzmią dwie kompozycje Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej do słó Marii Konopnickiej – Dziadek przyjdzie (światowe prawykonanie) oraz Pranie, a także In te Domine speravi Grzegorza Miśkiewicza. Ponadto swoją polską premierę będą miały utwory Martena Janssona oraz Jakuba Neske. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie wykonanie Małej mszy jazzowej (A Litlle Jazz Mass) Boba Chilcotta, w której chórowi towarzyszyć będzie tercet jazzowy.

W dniu 4 kwietnia 2016 roku (poniedziałek) o godz. 11.00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się Uroczysta Promocja Doktorów i Doktorów Habilitowanych Sztuki Uczelni Artystycznych Wrocławia.

Odznaczeni zostaną pracownicy naukowi Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Promocje otrzyma łącznie 11 doktorów habilitowanych i 26 doktorów – w tym 6 dr hab. i 8 dr to pedagodzy Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu otrzyma prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdjęciu), a tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu otrzyma Young-Jae Lee.

68. Sesja „Musica Moderna” organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi odbędzie się w kilku odsłonach w ciągu dwóch miesięcy, między 14 marca a 20 maja 2016 roku. W tej edycji słuchaczy czeka kilka koncertów i interesujących wykładów z zakresu technik kompozytorskich i wykonawczych stosowanych w muzyce współczesnej. Na wszystkie imprezy wstęp wolny, za wyjątkiem koncertu, który odbędzie się 5 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej.

Sesję rozpocznie koncert muzyki amerykańskiej twórców związanych z kręgiem Columbia University (Nowy Jork). Z gościnnymi wykładami przyjadą kompozytorzy chińscy: Tan Jin Gang i Fan Hongshuo z Sichuan Conservatory of Music (Czengdu), a także kontrabasista Łukasz Owczynnikow z Warszawy. Utwory między innymi łódzkich kompozytorów – Marty Śniady, Tomasza Szczepanika i Artura Zagajewskiego – zostaną wykonane podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej. Usłyszymy je w interpretacji Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble z dyrygentem Maciejem Koczurem

Młodzi wykonawcy przedstawią kompozycje młodych kompozytorów, w tym tegorocznych absolwentów studiów licencjackich i magisterskich (trzy monograficzne koncerty dyplomowe). Po raz pierwszy usłyszymy utwory studentów nowej specjalności – kompozycji muzyki filmowej. Chór kameralny „Vivid Singers” prowadzony przez Dawida Bera wystąpi w Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy i wykona m.in. utwory Krzysztofa Grzeszczaka, Artura Zagajewskiego, Tomasza Szczepanika i Sławomira Kaczorowskiego.

Szczegółowy program sesji – na stronie: www.amuz.lodz.pl  

We wtorek 5 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej wystąpi zespół Hornet Quartet, złożony z czołowych waltornistów renomowanych orkiestr symfonicznych w Polsce.

Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski grają wspólnie od 2009 roku. Muzycy zaprezentują oryginalny i zróżnicowany repertuar, który ze względu na rzadko używany skład nieczęsto gości na estradach sal koncertowych. Zabrzmią takie kompozycje jak: Quartettino na 4 rogi Włodzimierza Kotońskiego, Hogwarts Forever Johna Williamsa, Hypnos Marca Papeghina, Concerto na 4 rogi Waltera Perkinsa, Troi Chansons Claude’a Debussy’ego oraz fragmenty West Side Story Leonarda Bernsteina w opracowaniu W. Perkinsa.

Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na wieczór kwartetów smyczkowych. We wtorek 5 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Aula Florianka odbędzie się koncert Katedry Kameralistyki w wykonaniu Messages Quartet.

Wystąpią: Małgorzata Wasiucionek i Oriana Masternak – skrzypce, Maria Dutka – altówka oraz Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela. Zabrzmią zarówno utwory kameralne bardziej znane, jak chociażby Kwartet smyczkowy D-dur op. 20 nr 4 Josepha Haydna i Quartettsatz D 703 Franza Schuberta, jak i muzyka, która rzadziej gości w programach koncertów, a mianowicie III Kwartet smyczkowy „na polskie tematy ludowe”  zmarłego w 1983 roku pianisty i dyrygenta Szymona Laksa. Wstęp na koncert jest wolny.

Koncert Akademicki z okazji 25-lecia klasy skrzypiec barokowych odbędzie się 6 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie. Wstęp wolny.

Na skrzypcach barokowych zagrają Teresa Piech oraz Zbigniew Pilch. Towarzyszyć im będzie Marcin Szelest realizujący partię basso continuo na pozytywie oraz klawesynie. W programie znajdą się kompozycje autorstwa Willema de Fescha, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Georga Philippa Telemanna oraz Arcangela Corellego.

Adresatem koncertu będzie Zygmunt Kaczmarski – skrzypek, specjalista w dziedzinie muzyki barokowej, prekursor wykonawstwa muzyki dawnej w Polsce. Artysta był założycielem pierwszej klasy skrzypiec w krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie w ciągu wielu lat działalności pedagogicznej wypromował kontynuatorów tradycji wykonawstwa historycznego. W wielu instytucjach muzycznych znajdują się i do dzisiaj rozbrzmiewają klawesyny zbudowane przez twórcę.

7 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się koncert Sound Factory Orchestra w ramach projektu „SoundLab”. Podczas spotkania zatytułowanego Lab 7: El Modern zabrzmią m.in. kompozycje Roberta Kurdybachy, Sebastiana Ładyżyńskiego, Pawła Liska oraz Macieja Bałenkowskiego.

Tak jak Andy Warhol miał Fabrykę Sztuki, tak oni mają swoją Fabrykę Dźwięku. Sound Factory Orchestra to połączenie tradycyjnych brzmień z nowoczesną technologią oraz odważnym przetwarzaniem muzyki i obrazu podczas wykonywania utworów. Wielokanałowa projekcja dźwięku łączy się z projekcją wizualizacji, a także live-video i aranżacją światła scenicznego. To także nowatorskie podejście do kwestii synchronizacji dyrygenta, muzyków oraz bogatej warstwy elektroniki.

Koncerty wrocławskiej grupy to nie tylko spotkanie ze świeżymi i zaskakującymi brzmieniami, to także widowisko. Ten multimedialny projekt powstał w 2009 roku na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod kierunkiem dyrygenta i wykładowcy akademickiego Roberta Kurdybachy. Sound Factory Orchestra to znakomici muzyczni rzemieślnicy, którym nie brak wyobraźni i artystycznej odwagi.

W programie: Thomas Tallis, Robert Kurdybacha, Sebastian Ładyżyński, Paweł Lisek – Lamentacje Jeremiasza na video, orkiestrę i live electronics (fragmenty); Sebastian Ładyżyński – Boroughs na video, orkiestrę i komputery, Robert Kurdybacha – Extravaganza na gitarę elektryczną i orkiestrę, Maciej Bałenkowski – Komety na orkiestrę, Michael Beil – Exit to Enter na zespół wykonawców, live video & audio.

Koncert organizowany w ramach projektu „SoundLab – filharmoniczne laboratorium muzyki elektronicznej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się Wieczór włoski – koncert w wykonaniu sopranistki Dominiki Zamary (na zdjęciu) i pianisty Mateusza Rożka.

W programie: Giovanni Battista Pergolesi – aria Stizzoso mio stizzoso oraz aria A Serpina penserete z opery La Serva Padrona; Wolfgang Amadeus Mozart – aria Vedral carino oraz aria Batti, batti o bel Masetto z opery Don Giovanni; Fryderyk Chopin Polonez c-moll op. 40 nr 2; Gioacchino Rossini – aria Una voce poco fa z opery Il Barbiere di Siviglia; Vincenzo Bellini – aria Casta Diva z opery Norma; Bedřich Smetana – Szkice op. 4 (fragmenty) ; Franz Lehar – Usta milczą dusza śpiewa z operetki Wesoła wdówka; Eduardo di Capua – O sole mio; Georges Bizet – Habanera z opery Carmen.

Co mogą mieć ze sobą wspólnego niemiecki kompozytor konserwatysta i francuski malarz (niemalże) impresjonista? Czy bohaterowie Śniadania na trawie Maneta mogli nucić motywy z III Sonaty f-moll Johannesa Brahmsa? Kolejny wieczór z cyklu „Arcydzieła na fortepian”, tym razem poświęcony związkom muzyki i malarstwam, odbędzie się 7 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Manet i Brahms – prawie rówieśnicy (był między nimi rok różnicy), choć na swoich artystycznych drogach – zupełnie inni. Manet jest uważany za prekursora impresjonizmu. Śniadanie na trawie wywołało skandal i budziło sprzeczne emocje wśród odbiorców i krytyków. Brahms uważany jest raczej za kompozytora konserwatywnego. Kontynuował tradycję Schumanna, który stał w opozycji do „nowoniemieckiej szkoły”. Jednak obaj artyści w równym stopniu czerpali z przeszłości i przecierali nowe szlaki w swoich dziedzinach.

Twórczości obydwu organizatorzy przyjrzą się podczas kolejnego wieczoru z cyklu „Arcydzieła na fortepian”. III Sonatę f-moll op. 5 Brahmsa zagra Łukasz Mikołajczyk (na zdjęciu) – student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat wielu krajowych konkursów pianistycznych. Za swoje artystyczne osiągnięcia uhonorowany m.in. stypendiami Fundacji Piotra Klera oraz Krystiana Zimermana dla wyróżniających się młodych pianistów. Koncertowi towarzyszyć będzie prelekcja O obrazie „Śniadanie na trawie” Édouarda Maneta dr hab. n.t. Artura Zaguły z Politechniki Łódzkiej – historyka sztuki, pracownika naukowego, kuratora, pasjonat filozofii, muzyki i literatury.

Więcej informacji – na stronie: www.mik.waw.pl

3. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa odbędzie się w dniach 7-10 kwietnia 2016 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie. Tegoroczna edycja obejmować będzie cztery koncerty, które odbędą się w Auli „Florianka” oraz w Sali Koncertowej AMK. Organizatorzy zapraszają do spędzenia wiosennych wieczorów z muzyką wiolonczelową w wykonaniu całej plejady wirtuozów tego instrumentu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Pierwszy z koncertów poświęcony będzie pamięci zmarłego niedawno pedagoga klasy wiolonczeli krakowskiej uczelni muzycznej, nestora polskich wiolonczelistów, prof. Witolda Hermana. W wykonaniu jego absolwetnów z lat 1975-2005 oraz zaproszonych gości zabrzmią m.i.n. kompozycje Davida Poppera, Maxa Brucha oraz Krzysztofa Pendereckiego. Kolejny wieczór wypełnią ballady Leonarda Cohena w wykonaniu krakowskiego barda Michała Łanuszki, któremu towarzyszyć będzie zespół ośmiu wiolonczel.

Następnego dnia publiczność będzie miała okazję wysłuchać czwartego już koncertu z cyklu „Only Cello!”, podczas którego zabrzmi prawie cała wiolonczelowa orkiestra. Nieczęsto się zdarza, iż jeden instrument, choć w zwielokrotnionej liczbie, wypełnia program całego wieczoru Wystąpią m.in. Karlien Bartels, Beata Urbanek-Kalinowska, Aleksandra Lelek, Monika Krasicka oraz Jan Kalinowski. W koncercie finałowym można będzie natomiast usłyszeć wybitnego niemieckiego artystę i pedagoga związanego z wyższą szkołą muzyczną w Stuttgarcie – Petera Bucka. Wraz ze swoimi absolwentami, młodymi wiolonczelistami z całego świata, wykona m.in. utwory Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Widłaka oraz Aleksandra Tansmana.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

W dniach 7-9 kwietnia 2016 roku Gdańskiem zawładną młodzi śpiewacy z Łotwy, Rosji, Czech i Polski. W salach Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się 1. Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny dla Młodych „Mundus Cantat”.

Jest to kolejna produkcja Fundacji Mundus Cantat, tym razem skierowana do młodych entuzjastów muzyki chóralnej. Młodzi chórzyści z całego świata będą mieli możliwość muzycznej konfrontacji swoich talentów w salach gdańskiej Akademii Muzycznej. Na festiwal przyjadą chóry z Łotwy, Czech, Rosji oraz Polski. Zespoły będzie oceniać profesjonalne jury, w skład którego wejdą wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki – dr Teresa Pabiańczyk, dr Michał Kozorys (dyrektor artystyczny festiwalu) oraz prof. Marcin Tomczak.

Ceremonię otwarcia festiwalu, która odbędzie się 8 kwietnia 2016 o godz. 18.00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, uświetni występ chóru akademickiego AM „Supra Vocalis Ensemble”. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę – Muzyczny Flash Mob „Marsz Młodości” ul. Długą w Gdańsku. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Jubileuszowa 30. edycja festiwalu Musica Polonica Nova odbędzie się w dniach 8–16 kwietnia 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Motto wydarzenia stanowi fragment ballady Romantyczność Adama Mickiewicza: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”.

Program festiwalu, który zaprezentowany zostanie podczas jedenastu zróżnicowanych stylistycznie koncertów, spróbuje rozwiązać odwieczny dylemat dotyczący tego, co w muzyce jest bardziej wartościowe, komunikatywne, dla niej właściwe – przekazywanie emocji, przeżycie, zmysłowy odbiór dźwięków i ich uporządkowań, czy też logiczna konstrukcja, forma, korzystanie z najnowszych zdobyczy nauki i techniki. Matematyka czy uczucie – co liczy się bardziej w muzyce współczesnej?

W tak określone ramy wpisuje się zarówno premiera cyklu oper cybernetycznych opartych na opowiadaniach Stanisława Lema, którego 10. rocznica śmierci przypada w tym roku, jak i prawykonania bardziej „klasycznych” pod względem podejścia do materiału muzycznego kompozycji. Zabrzmi ponad dwadzieścia nowych utworów, m.in. autorstwa Zygmunta Krauzego, Tadeusza Wieleckiego, Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego czy Dariusza Przybylskiego. Wystąpią m.in. Orkiestra Muzyki Nowej, Paweł Hendrich, Cellonet, Kwartludium, berliński zespół LUX:NM oraz fińskie defunensemble. Ponadto w ramach festiwalu odbędą się spotkania z dziennikarzami, kompozytorami i krytykami muzycznymi.

Tegoroczna edycja Musica Polonica Nova odbywa się w ramach ESK Wrocław 2016. Dyrektorem generalnym festiwalu jest Andrzej Kosendiak, funkcję dyrektora artystycznego pełni Szymon Bywalec. Współorganizatorem wydarzenia jest Związek Kompozytorów Polskich.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Obejrzyj: Spot MPN 2016

więcej...

Cymbały tradycyjnie i klasycznie to tytuł koncertu symfonicznego, który odbędzie się 8 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi Monika Wolińska. Jako solistka wystąpi Aleksander Sura z Mołdawii.

Koncert, podczas którego w partiach solowych publiczność usłyszy jeden z najstarszych znanych człowiekowi instrumentów, z pewnością stanie się jednym z muzycznych rarytasów tego sezonu. Cymbały, na których grywano już w 3 500 roku p.n.e., a które renesansowa Europa niesłusznie uznała za instrument mało szlachetny, wyznaczając im miejsce głównie w kapelach, zabrzmią tym razem w repertuarze klasycznym.

Zabrzmi inspirowana ojczystym folklorem Rapsodia rumuńska George’a Enescu oraz słynna, wyjątkowo skomplikowana technicznie Campanella z Koncertu skrzypcowego nr 2 h-moll op. 7 Niccolò Paganiniego. We wszystkich utworach na cymbały i orkiestrę usłyszymy młodego utalentowanego artystę – Alexandra Surę, który jest także autorem opracowań wykonywanych przez siebie utworów. Koncert rozpocznie Taniec cygański Józefa Podobińskiego, natomiast zwieńczy go dzieło będące klasycznym wzorem swego gatunku – V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, która zajęła I miejsce w plebiscycie maturzystów w ramach programu „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”.

Muzyczna Gra Miejska na Grochowskiej, która przeprowadzona zostanie w dniach 8-9 kwietnia 2016 roku, to nietypowy prezent Orkiestry Sinfonia Varsovia dla mieszkańców Warszawy. Gra została podzielona na trzy części – dla uczniów, dla odważnych oraz dla całych rodzin. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

W piątek 8 kwietnia 2016 w godz. 11.00-14.00 Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza uczniów oraz nauczycieli ze szkół gimnazjalnych z Pragi-Północ i Pragi-Południe do wzięcia udziału w pierwszej odsłonie gry. Dźwięki muzyki, bo pod takim hasłem uczestnicy będą rozwiązywać zadania oraz zagadki, to podróż po świecie muzyki i historii. Zadaniem uczestników będzie skompletowanie brakujących części partytury.

Następnego dnia na mieszkańców Warszawy czekać będą dwie kolejne odsłony wydarzenia. W sobotę 9 kwietnia 2016 o godzinie 11.00 odbędzie się gra dla wszystkich chętnych. W 3-5 osobowych drużynach uczestnicy gry Wszystko gra! wcielą się w rolę zespołów muzycznych, a ich zadaniem będzie odnalezienie zagubionych instrumentów. Tego samego dnia po zmroku, w ostatniej, nocnej odsłonie gry tylko dla odważnych Gabinet doktora Mocartewicza, gracze będą musieli odnaleźć zaginione prace naukowe doktora Mocartewicza, którego eksperymenty miały doprowadzić do zwiększenia u ludzi doznań słuchowych.

Uczestnicy poznają szczegóły z historii zabytkowych budynków przy Grochowskiej 272, zapoznają się z działalnością Orkiestry Sinfonii Varsovii oraz poszerzą swoją wiedzę z zakresu muzyki. Wszystko w formie pełnej muzyki gry terenowej, podczas której uczestnicy będą wykonywać określone zadania oraz rozwiązywać zagadki. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody – bony podarunkowe, vouchery do parku trampolin, bilety do kina oraz zestawy gier planszowych. Dla tych, którzy znajdą się na podium przewidziane są również płyty CD z muzyką Sinfonii Varsovii. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Udział w Muzycznej Grze Miejskiej na Grochowskiej jest bezpłatny – wymagane są wcześniejsze zapisy.

Więcej informacji – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org/gramiejska  

W dniach 8-10 kwietnia 2016 roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi będzie można zobaczyć Straszny dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy, pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka.

Arcydzieło Moniuszki, tuż po prapremierze w 1865 roku, zostało zdjęte z afisza przez carską cenzurę. Powstały po upadku powstania styczniowego „ku pokrzepieniu serc”, Straszny dwór stał się swego rodzaju manifestem patriotycznym. Perypetie braci, Zbigniewa i Stefana, którzy postanawiają pozostać kawalerami, by zawsze być w gotowości do służenia ojczyźnie, stały się pretekstem do zaprezentowania na teatralnych deskach syntezy polskości – staropolskich obyczajów, kultury, tradycji, obrzędów. Niezależnie od swojej patriotycznej wymowy, dzieło Moniuszki skrzy się finezyjnym dowcipem i zaskakującym zwrotami akcji, dzięki czemu współcześnie nadal pozostaje pełną uroku historią i atrakcyjną pozycją repertuarową.

Reżyserii najnowszej na deskach łódzkiej opery inscenizacji Strasznego dworu podjęła się Krystyna Janda, która stworzyła widowisko będące głębokim ukłonem w stronę tradycji, a jednocześnie zaskakujące aktorską energią i urzekające pełną świeżych pomysłów, malarską scenografią. 60 lat temu Straszny dwór dał początek Operze Łódzkiej – pierwszej w historii miasta stałej scenie operowej. Dzieło Moniuszki w najnowszej realizacji przyniosło Teatrowi Wielkiemu nagrodę ENERGIA KULTURY 2014 za najlepsze wydarzenie kulturalne w Łodzi w 2014 oraz Złotą Maskę za najlepszy spektakl sezonu 2014/15.

9 edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego potrwa od 8 do 15 kwietnia 2016 roku. Funkcję Artysty Rezydenta tegorocznej edycji przyjął Maxim Vengerov – wybitny rosyjski skrzypek, dyrygent i pedagog. Motywem przewodnim festiwalu, na który złoży się 14 zróżnicowanych przedsięwzięć muzycznych zorganizowanych w 7 lokalizacjach, będzie „Koncert Polski”.

Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się 8 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Nelson Goerner – światowej sławy argentyński pianista, juror XVII Konkursu Chopinowskiego, który z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej wykona Koncert fortepianowy I. J. Paderewskiego. Dzień później w Akademii Muzycznej w Gdańsku w wykonaniu Sinfonietty Pomeranii zabrzmi muzyka współczesnych kompozytorów gdańskich: Tadeusz Dixy, Andrzeja Dziadka, Marka Czerniewicza, Leszka Kułakowskiego, Radosława Łuczkowskiego, Krzysztofa Olczaka, Sławomira Zamuszko. Gwiazdą koncertu prezentującego Dawne Brzmienia Gdańskie będzie natomiast wybitny angielski dyrygent i kontratenor Paul Esswood, który poprowadzi obchodzącą swoje 35-lecie Cappellę Gedanensis.

10 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal z towarzyszeniem wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego. Zabrzmią kompozycje B. Scheffera, J. Haydna i B. Smetany. Dzień później odbędzie się nadzwyczajny recital fortepianowy Georgijsa Osokinsa, finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie. 13 kwietnia można będzie natomiast usłyszeć odznaczonego nagrodą „Zasłużony dla Kultury Polskiej” skrzypka Janusza Wawrowskiego, który z towarzyszeniem Bałtyckiej Filharmonii Młodych pod batutą Sylwii Janiak-Kobylińskiej wykona utwory Z. Noskowskiego i J. Sibeliusa.

Przedostatniego dnia festiwalu Bartosz Koziak i Radosław Kurek zaprezentują sonaty na wiolonczelę i fortepian L. van Beethovena, natomiast muzyka polska w całości wypełni koncert, który odbędzie się w Centrum św. Jana w ramach obchodów 1050-lecia chrzu Polski. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jana Łukaszewskiego zaprezentuje publiczności polską klasykę wokalną XX i XXI wieku.

Zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego odbędzie się 15 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. U boku Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Ernsta van Tiela wystąpi Maxim Vengerov, który w tym roku po raz drugi pełnić będzie funkcję przewodniczącego jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. W programie znajdą się kompozycje H. Wieniawskiego, M. Ravela oraz C. Debussy’ego. Z rejestracji koncertu, który poprowadzi twórca Gdańskiego Festiwalu Muzycznego – Konrad Mielnik, powstanie pamiątkowy album muzyczny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.gdanskifestiwal.pl  

W piątek 8 kwietnia 2016 roku Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert kameralny z udziałem tria fortepianowego Lontano, które zaprezentuje kompozycje kameralne Różyckiego, Fitelberga oraz Szostakowicza.

Trio fortepianowe Lontano powstało w 2009 roku. Założycielami zespołu byli muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela). Członkowie tria, poza wspólną grą, prowadzą też ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Koncertują jako soliści i kameraliści wraz z innymi zespołami w kraju i za granicą. W repertuarze posiadają utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem darzą literaturę polskich kompozytorów muzyki kameralnej – Różyckiego, Fitelberga oraz Chopina.

Kwietniowy koncert tria rozpocznie Rapsodia d-moll na skrzypce, fortepian i wiolonczelę op. 33 Ludomira Różyckiego. Kompozycja reprezentuje młodopolski styl ze wszystkim, co dla niego charakterystyczne – ciemnym dekadenckim nastrojem i hipnotyzującą melodią o secesyjnie ozdobnej strukturze. Następnie zabrzmi wyróżniające się urodą i fantazją Trio fortepianowe f-moll op. 10, skomponowane przez Grzegorza Fitelberga zanim ten zrezygnował z działalności kompozytorskiej na rzecz dyrygentury. Wieczór zamknie Trio fortepianowe nr 2 e-moll op. 67 Dmitrija Szostakowicza – skomponowane w Leningradzie, wykonane w 1944 roku podczas pierwszego koncertu, który odbył się po przełamaniu prawie trzyletniej blokady miasta. Słychać w nim wpływ folkloru, lecz nastrój nie jest ludowo prosty, a nieco drapieżny, pełen kontrastów i miejscami niepokojący.

Maxim Vengerov, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów-muzyków, wystąpi 8 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej podczas koncertu W hołdzie Henrykowi Wieniawskiemu. Rosyjskiemu skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Całość rozpocznie II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego – jeden z najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych kompozytora, w którym zawarł on całą swoją wiedzę o naturze skrzypiec oraz przekazał swoje doświadczenie solistyczne zdobyte przez lata kariery koncertującego skrzypka na estradach świata. Następnie zabrzmią Wariacje na temat własny op.15 oraz Polonez koncertowy D-dur op. 4, który Wieniawski zadedykował swojemu pedagogowi, mistrzowi gry na skrzypcach Karolowi Lipińskiemu. Program zakończy Legenda op.17 – pełna ekspresji nastrojowa miniatura z 1860 roku.

Solista koncertu, Maxim Vengerov, to nie tylko wybitny skrzypek, ale również znakomity dyrygent i pedagog. Od 2005 roku jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe, za które otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Duży wpływ na jego rozwój artystyczny miały kontakty m.in. z Mścisławem Rostropowiczem, Danielem Barenboimem, Vagiem Papianem, a także debiuty z najsłynniejszymi orkiestrami świata, takimi jak Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Philharmonic i Chicago Symphony. Od najwcześniejszych lat gra na instrumentach Stradivariusa, obecnie na „Ex-Kreutzer Stradivari” z 1727 roku. Drugi raz z rzędu Vengerov będzie przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, który odbędzie się w październiku 2016 roku.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii (od pon.-pt. w godz.10.00-18.00) oraz poprzez stronę internetową: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=287.

9 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 na deskach Opery Wrocławskiej wystawiony zostanie Król Roger Karola Szymanowskiego. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objęła Ewa Michnik, a reżyserią zajął się Mariusz Treliński.

Akcja opery zrealizowanej według libretta Jarosława Iwaszkiewicz rozgrywa się w średniowiecznej Sycylii. Dzieło splata atmosferę surowego ascetyzmu wczesnego chrześcijaństwa z barwnym i tajemniczym światem kultury arabsko-bizantyjskiej oraz z kultem wysublimowanego erotyzmu i radości życia (ucieleśnionej w postaci Pasterza, przemieniającego się następnie w greckiego boga Dionizosa). Muzyka Karola Szymanowskiego łączy śmiałą nowoczesność z operową śpiewnością partii solowych i teatralną efektownością scen zespołowych. Nie znalazł Król Roger kontynuatorów wśród polskich twórców, trudno też znaleźć dlań bezpośrednich prekursorów w muzyce europejskiej.

Filharmonia Łódzka zaprasza na koncert oratoryjny poświęcony pamięci Jana Pawła II, który odbędzie się 9 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru FŁ pod batutą José Maria Florêncio zabrzmi Msza łacińska Zdzisława Szostaka, który będzie gościem honorowym wydarzenia.

Missa Latina była wykonana przez Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ wraz z solistami już kilkakrotnie. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała w FŁ w roku 2005, pod dyrekcją samego kompozytora. Kolejne wykonania odbyły się: w Bazylice NSJ w Warszawie (2006), w Archikatedrze Łódzkiej (2007) i ponownie w sali koncertowej FŁ (2010). Zdzisław Szosyak związał swoje losy z łódzkim zespołem w 1971 roku, obejmując na wiele lat stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych i stałego dyrygenta. Ukończona w 2003 roku Msza łacińska inspirowana jest chorałem gregoriańskim, barokową polifonią, muzyką romantyzmu, impresjonizmu i modernizmu; zawiera także autocytaty z muzyki filmowej.

Wydarzenie wspierają Narodowe Centrum Kultury (w ramach projektu Chrzest966) i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA. Wstęp wolny.

Koncert Jubileuszowy, który odbędzie się 9 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej, będzie głównym punktem obchodów 80-lecia urodzin Jerzego Maksymiuka. Pod batutą Jubilata wystąpi orkiestra Sinfonia Varsovia. Solistą wieczoru będzie rosyjski wybitny pianista Dmitri Alexeev.

Koncert rozpocznie Fanfara jubileuszowa Jerzego Maksymiuka – legendy polskiej sceny muzycznej, artysty słynącego z ogromnej energii, charyzmy i wyrazistości swoich interpretacji. Starannie dobrany rocznicowy program obejmie dzieła szczególnie bliskie sercu Mistrza: pełną orkiestrowych fajerwerków suitę z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego, barwnie zinstrumentowaną przez Maurice’a Ravela Tarantellę styryjską Claude’a Debussy’ego oraz pełen patosu, arcyrosyjski II Koncert fortepianowy c-moll Siergieja Rachmaninowa.

Świętowanie Jubileuszu Jerzego Maksymiuka rozpoczęło się już pod koniec 2015 roku, kiedy to wydany został dwupłytowy album Maksymiuk /Sinfonia Varsovia – jako hołd Orkiestry dla Mistrza i Przyjaciela. Na płycie znalazły się poddane remasteringowi archiwalne nagrania Polskiej Orkiestry Kameralnej, w tym między innymi słynna Tamburetta Adama Jarzębskiego oraz nowe interpretacje utworów wybranych przez Maestra, takich jak Ognisty ptak Igora Strawińskiego czy Popołudnie Fauna Claude’a Debussy’ego. 

Wspólna droga Jerzego Maksymiuka i Orkiestry rozpoczęła się jednak znacznie wcześniej, już 1972 roku. Maestro jest ojcem założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej, którą prowadził przez kolejnych 10 lat i którą doprowadził do niesłychanej w tamtych czasach dla polskiej sceny muzyki klasycznej perfekcji. Ciężka praca muzyków zaowocowała nie tylko wielkim uznaniem na świecie, ale również powiększeniem składu i powstaniem Orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą przyjaźń i współpraca trwają do dnia dzisiejszego.

9 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w oranżerii Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie odbędzie się Recital na cztery ręce w wykonaniu młodych pianistów, Krzysztofa Książka oraz Agnieszki Zahaczewskiej.

Podczas koncertu będzie można wysłuchać zarówno solowych utworów Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Krzysztofa Książka, zdobywcy dwóch nagród pozaregulaminowych ostatniego Konkursu Chopinowskiego, jak również wspólnej gry artystów w repertuarze Maurice'a Ravela i Piotra Czajkowskiego.

Koncert jest częścią projektu „Młoda Polska”, którego ideą przewodnią jest prezentacja na scenie Muzeum najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.

W ramach serii koncertowej „Recitale Mistrzowskie” w Sali Kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, 9 kwietnia 2016 roku o godz. 19.30 odbędzie się recital klawesynistki Elżbiety Stefańskiej.

W programie znajdą się kompozycje takich kompozytorów jak: François Couperin, Claude-Bénigne Balbastre, Johann Sebastian Bach, Georg Muffat, Georg Friedrich Händel, Michał Kleofas Ogiński oraz Antonio Soler.

10 kwietnia 2016 roku w Operze Wrocłaskiej wystawiona zostanie Halka Stanisława Moniuszki, natomiast 14 kwietnia 2016 roku kolejne dzieło operowe kompozytora – Straszny Dwór. Reżyserem obydwu spektakli jest Laco Adamik.

Halka, inaugurująca polską scenę operową we Wrocławiu, należy bez wątpienia do najczęściej wystawianych dzieł w tym teatrze. W 1990 roku, na 45-lecie Opery Wrocławskiej i 20. rocznicę śmierci Stanisława Drabika zapowiadano 1300 przedstawienie. Reżyser spektaklu, Laco Adamik, o obecnej inscenizacji mówi: – Zależy mi, ażeby przy tej inscenizacji, którą zrealizowaliśmy razem z panią dyrektor Ewą Michnik, panią Barbarą Kędzierską, scenografem i z panią Iriną Mazur, choreografem – spróbować spojrzeć na tę historię w taki sposób, żeby na nowo przeżyć losy bohaterów.

Straszny dwór powstał w 1861 roku do libretta Jana Chęcińskiego. Od strony muzycznej jest z pewnością najdoskonalszym spośród operowych dzieł Moniuszki, a tym samym wysuwa się na czoło całej polskiej twórczości operowej XIX wieku. Główne jego walory to pomysłowość harmoniczna, świetna konstrukcja scen zespołowych oraz subtelna i zarazem barwna instrumentacja. Czteroaktowa opera odznacza się inwencją melodyczną o wyjątkowej szlachetności, logiką wypracowanego przez Moniuszkę indywidualnego stylu dramaturgii operowej i wreszcie urzekającą atmosferą polskości, osiąganą między innymi przez taneczne rytmy i intonacje zbliżone do rodzimego folkloru. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Tomasz Szreder.

W niedzielę 10 kwietnia 2016 roku o godz. 17.00 w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu (ul. Grobla 1) odbędzie się koncert na dwoje organów z okazji rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski.

Wystąpią: Sławomir Kamiński – organy J. Goebla z 1927, Jakub Pankowiak – organy W. Sauera z 1868. W programie znajdą się utwory Georga Friedricha Haendla, Johanna Gottfrieda Walthera, Alexandre’a Guilmanta oraz Mieczysława Surzyńskiego.

Organizatorzy: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Fundacja Akademii Muzycznej.

Koncert zapowiadający cykl „Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza” odbędzie się 10 kwietnia 2016 roku o godz. 17.00 w Krakowie. W wykonaniu Chóru Polskiego Radia i zespołu Agnieszki Budzińskiej-Bennett zabrzmią Psalmy pielgrzymów czyli Melodie na Psałterz polski przez Mikołaja Gomółkę uczynione.

W tradycji biblijnej wybór psalmów stanowi zamkniętą grupę. Tworzą ją powstałe po niewoli babilońskiej tzw. psalmy pielgrzymów czy też modlitwy, noszące miano „pieśni stopni” lub „psalmów gradualnych”. Śpiewali je bowiem pątnicy udający się do świątyni jerozolimskiej, wstępujący do niej właśnie po stopniach (łac. gradus). Ale w psalmach tych pobrzmiewa także radość z powrotu do własnego kraju (psalm 126 – Gdy z okrutnej Babilony), wdzięczność za ratunek od wrogich mocy (psalm 124 – By był Pan nie tak łaskaw na nasze zdrowie) oraz bezbrzeżna ufność w boską opiekę nad wiernymi wyznawcami. Tę właśnie tematykę przybliżą publiczności piękne tłumaczenia psalmów autorstwa Jana Kochanowskiego.

W tłumaczeniach Psałterza Kochanowski nie posługiwał się Wulgatą, lecz korzystał z wielu źródeł i wzorów łacińskich (jak np. z przekładu G. Buchanana czy też prozaicznej parafrazy Jana van den Campen), polskich (np. przekładu Jakuba Lubelczyka z roku 1558), jak też zapisanych w innych językach narodowych. Te wierszowane parafrazy Kochanowskiego wykorzystał w swoich Melodiach Mikołaj Gomółka – urodzony ok. 1535 roku słynny śpiewak i instrumentalista na dworze króla Zygmunta Augusta, później na służbie u biskupa Piotra Myszkowskiego w Krakowie. Druk Melodii z 1580 roku obejmuje wszystkie 150 psalmów w postaci krótkich kompozycji, nawiązujących do popularnych w owych czasach gatunków muzycznych jak villanella, frotolla, bergamaska, chaconne czy passamezzo. Główną jednak cechą Melodii Gomółki jest renesansowa jedność słowa i dźwięku wynikającej z obowiązującej wówczas estetyki imitazione della natura – podkreśla Agnieszka Budzińska-Bennett. 

Te niezwykłe w dziejach polskiej muzyki i literatury dzieło wykona prowadzony przez Szymona Wyrzykowskiego Chór Polskiego Radia, któremu towarzyszyć będą artyści grający na instrumentach z epoki: Agnieszka Budzińska-Bennett (harfa gotycka) i Marc Lewon (lutnia renesansowa, gitara renesansowa). Agnieszka Budzińska-Bennett jest również autorem koncepcji programu. Słowo wprowadzające wygłosi Marcin Majchrowski (Program 2 Polskiego Radia).

Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie zaprasza na 7. Wiosenne Dni z Muzyką Organową. W niedzielę 10 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 wydarzenie zainauguruje koncert niemieckiego organisty Thomasa Berninga. Dwa kolejne niedzielne wieczory wypełni muzyka organowa w wykonaniu artystów ze Słowacji, Stanislava Šurina oraz Imricha Szabó. Wstęp wolny.

Wiosenne Dni z Muzyka Organową odbywają się od siedmiu lat w krakowskiej Bazylice Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Ta modernistyczna świątynia, stanowiąca znakomity przykład architektury sakralnej I połowy XX wieku i szczycąca się doskonałą akustyką, posiada organy, które z powodzeniem umożliwiają prezentację szerokiej panoramy literatury organowej. Historia instrumentu posadowionego w bazylice sięga roku 1928 minionego stulecia. Ze względu na specyfikę walorów brzmieniowych instrumentu, szczególnie dobrze brzmią tutaj dzieła twórców romantycznych oraz muzyka współczesna.

Tegoroczne koncerty w wykonaniu artystów z Niemiec i Słowacji, będą okazją do wysłuchania dzieł organowych począwszy od muzyki wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, po dzieła współczesne. Każdorazowo będzie to literatura muzyczna najwyższej próby twórczej. Warto z pewnością posłuchać muzyki organowej w tym pięknym wnętrzu, gdzie brzmienie symfonicznego instrumentu osiąga swoja pełnię. – mówi Marek Stefański, współorganizator koncertów.

We wtorek 12 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert kameralny zatytułowany Multicamerata jubileuszowo.

W tym roku mija 25 lat działalności toruńskiego zespołu Multicamerata. Jego nazwa wskazuje na zmienną liczbę wykonawców utworów – obecnie zespół koncertuje jako kwintet smyczkowy. Multicamerata powstała z inicjatywy Henryka Gizy, jego dyrektora artystycznego i kontrabasisty. Zespół występuje w salach koncertowych Polski, krajów bałtyckich i całej Europy. Ma w swoim dorobku 12 nagrań płytowych.

Multicamerata zrealizowała kilka ważnych projektów, jak m.in. tournée „Hommage à Kopernik” – cykl koncertów w miastach Polski i Włoch, tournée z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, z koncertami we Francji, Hiszpanii, Szwecji, na Litwie i Łotwie, i kolejne, zorganizowane w Roku Chopinowskim „Chopin i jego przyjaciele” (Haga, Lipsk, Wilno, Maribor, Nove Mesto, Wiedeń), tournée „Szlakiem ORP Orzeł” po Polsce, Holandii, Szkocji, Estonii i Szwecji, a także cykl Europejska Akademia Sztuki. Henryk Giza jest pomysłodawcą festiwalu Probaltica – w 22 jego edycjach wzięło udział ponad 6700 artystów ze wszystkich krajów bałtyckich.

W łódzkiej Filharmonii toruńscy muzycy zaprezentują zarówno utwory klasyczne, jak i współczesne. W programie znajdą się następujące kompozycje: Arcangelo Corelli – La Folia, Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento D-dur KV 136, Henryk CzyżEtiuda, Antonín Dvořák – Kwintet G-dur op. 77. Zespół wystąpi w składzie: Izabela Bogusz – I skrzypce, Grzegorz Bogusz – II skrzypce, Marta Wroniszewska – altówka, Karol Wroniszewski – wiolonczela, Henryk Giza – kontrabas.

Austriackie Forum Kultury zaprasza na koncert zatytułowany Karol Mikuli – zapomniany uczeń Chopina, zasłużony obywatel Austro-Węgier, który odbędzie się 13 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 przy ul. Próżnej 7/9. Po raz pierwszy w Warszawie zabrzmią Pieśni op. 16, 17 i 27 oraz Serenada As-dur op. 22 na klarnet i fortepian bohatera wieczoru. Wystąpią: Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian, Witold Żołądkiewicz – baryton, Anna Gut – klarnet. Wstęp wolny.

Co Chopina łączyło ze Lwowem, skoro nigdy w tym mieście nie był? Łącznikiem był Karol Mikuli, uczeń Chopina w Paryżu. Mikuli, wieloletni dyrektor Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie wykształcił szereg pianistów i kompozytorów, dzięki czemu w roku 1910 Lwów stał się głównym miejscem obchodu Roku Chopinowskiego. Mikuli był też kompozytorem, autorem głównie utworów fortepianowych – tak jak Chopin – mazurków, polonezów, etiud. Całkowicie nieznane są za to jego pieśni.

Muzykolog Michał Piekarski natrafił na nie w bibliotece konserwatorium we Lwowie, gdy przygotowywał materiały do pracy doktorskiej poświęconej muzyce i muzykologii we Lwowie. – Pieśni Mikulego wykazują związek z ogólnoeuropejskim romantyzmem i są utworami najwyższej próby, stanowiąc precedens w tego rodzaju twórczości komponowanej na ziemiach polskich w XIX wieku. Podobnie jest z kameralistyką Mikulego. Jego serenada na klarnet i fortepian wskazuje w partii fortepianu na wpływ Chopina, z drugiej strony, zwłaszcza w partii klarnetu, na melodykę Bukowiny, skąd wywodził się Mikuli. – podkreśla Michał Piekarski, który od dawna zgłębia dzieje muzyczne „najmuzykalniejszego z polskich miast”.

14 i 15 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncerty dla młodzieży z cyklu „Musica – Ars Amada”, zatytułowane W zwierciadle muzyki – Kalejdoskop folkloru. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Mateusz Czech, w charakterze solisty wystąpi znakomity skrzypek Kamil Skicki, zaś prelekcję wygłosi dr hab. Maciej Jabłoński.

Obecność folkloru we współczesnej kulturze wydaje się być czymś naturalnym i oczywistym. Nie zawsze jednak tak było. Do XIX wieku twórczość ludowa była traktowana przez kompozytorów z wyższością jako pozbawiona wartości. Być może uważano, że folklor powstający wśród najgorzej sytuowanych klas społecznych, nie jest godzien zainteresowania – przecież większość artystów obracała się w wyższych sferach, dla których chłopi byli jedynie wyrobnikami, źródłem darmowej siły roboczej. Potrzeba było rewolucji francuskiej i przemian społecznych, by folklor zwrócił uwagę twórców jako źródło inspiracji.

Najbliższe koncerty z cyklu dla młodzieży „Musica – ars amanda” to prezentacja twórczości kompozytorów XIX i początku XX wieku inspirowanej folklorem wielu zakątków świata. W Kalejdoskopie folkloru pojawią się zarówno wątki polskie, jak i czeskie, hiszpańskie, włoskie, rumuńskie, angielskie, a także żydowskie. Zabrzmią następujące kompozycje: Karol Szymanowski Harnasie op. 55 (fragmenty); Antonin Dvořák – Tańce słowiańskie op. 46 nr 1, op. 72 nr 2; Manuel de Falla – Taniec finałowy z baletu Trójgraniasty kapelusz; Vittorio Monti – Czardasz; George Enescu – I Rapsodia rumuńska A-dur op. 11; Jerry Bock – Suita z filmu Skrzypek na dachu (opr. John Williams); Henry Wood – Fantasia on British Sea Songs (fragmenty).

Koncert muzyki Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik odbędzie się 14 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. W cyklu „Muzyka pod Liberatorem” zabrzmią utwory pisane z myślą o dzieciach. Będzie to prezentacja mniej znanego oblicza kompozytora, który twórczością dla najmłodszych, pisaną do poezji znakomitych polskich literatów, zachwycał słuchaczy Polskiego Radia.

Lutosławski napisał ponad 40 piosenek dla dzieci – większość w czasie ofensywy socrealizmu w sztuce. Kompozytorowi udało się przetrwać ten okres, bo zamiast pisać „do szuflady“, przyjmował zamówienia od radia i telewizji na kompozycje dla dzieci. Wiele z nich cieszyło się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych wykonawców. Niektóre trafiały do śpiewników obowiązujących w szkołach i materiałów dla nauczycieli, dzięki czemu poznały je miliony Polaków.

Podczas koncertu Oldze Pasiecznik, pochodzącej z Ukrainy sopranistce, solistce Warszawskiej Opery Kameralnej, towarzyszyć będzie przy fortepianie siostra Natalia – mieszkająca w Szwecji pianistka i kameralistka. Razem nagrały dwie płyty z muzyka ukraińską dla renomowanej francuskiej wytwórni OPUS 111, a także pieśni Mendelssohna i Dvoraka. Wydarzenie poprowadzi Barbara Schabowska, dziennikarka radiowej Dwójki, która podczas spotkania porozmawia z Wojciechem Bogusławskim – bratem kompozytora.

Koncert jest częścią cyklu „Muzyka pod Liberatorem”, prezentującego warszawskich kompozytorów muzyki poważnej. Współorganizatorem cyklu „Muzyka pod Liberatorem” jest Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Wstęp wolny!

W piątek 15 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert w 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła.

U boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego wystąpi pianistka Julia Kociuban. W programie: Ignacy Jan Paderewski – Uwertura Es-dur, Fantazja polska gis-moll op. 19; Emil Młynarski – Symfonia F-dur „Polonia”.

15 i 16 kwietnia 2016 roku o godz. 20.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędą się koncerty z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, podczas których prawykonane zostanie Oratorium 966.pl Jacka Sykulskiego, napisane na zamówienie Filharmonii Poznańskiej.

Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Jakub Chrenowicz. U jej boku wystąpią: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” (przygotowanie – Maciej Wieloch), Poznański Chór Chłopięcy oraz Chór Dziewczęcy i Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego „Artis Sonus” (przygotowanie – Jacek Sykulski). W partiach solowych zaprezentują się natomiast: Barbara Gutaj – sopran, Katarzyna Włodarczyk – alt, Robert Gierlach – baryton. Koncert poprowadzi Bartosz Michałowski. Autorem libretta utworu jest profesor Sylwester Dworacki, wybitny filolog klasyczny, związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W sowim dziele kompozytor przedstawia dzieje polskiego chrześcijaństwa, snując wariacje m.in. na temat Bogurodzicy, dawnej pieśni kościelnej Czego chcesz od nas, Panie, za twe hojne dary czy też hymnu VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie Abba Ojcze. – Utwór jest szczególny, ponieważ musiało być w nim zawarte wszystko to, co w tej przestrzeni 1050 lat wydarzyło się w Polsce. – podkreślił kompozytor. Jak dodał, praca nad utworem trwała ponad pół roku. Nie jest to pierwsze oratorium Jacka Sykulskiego – wcześniej skomponował m.in. Oratorium Gietrzwałdzkie czy utwór związany z 90. rocznicą powstania wielkopolskiego Wolności dla nas idzie czas.

15 kwietnia 2016 roku w Sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie (ul. Rajska 12) odbędzie się premiera spektaklu Dzieje upadków wg klasycznej powieści Kuzynka Bietka Honoriusza Balzaca.

Adaptację sceniczną utworu przygotowują młodzi twórcy: dramaturg Michał Kurkowski, student PWST, oraz reżyserka Małgorzata Warsicka – absolwentka krakowskiej PWST, zeszłoroczna laureatka Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu, która na realizację spektaklu otrzymała stypendium Narodowego Centrum Kultury z programu „Młoda Polska”. Do udziału w przedstawieniu zaproszono gościnnie śpiewaczkę operową – młodą, a już bardzo cenioną Barbarę Majewską, nominowaną w ubiegłym roku do Paszportów Polityki w kategorii „Muzyka poważna”. Autorem muzyki do spektaklu jest Karol Nepelski.

Przedstawienie będzie miało nowatorską, oryginalną formę łączącą spektakl teatralny z instalacją dźwiękową, wkomponowaną w nowoczesną przestrzeń MOS. Dzieło jest opowieścią o namiętnościach, z których najsilniejszą zdaje się być pożądanie. Żądza pieniędzy i pragnienie miłości kierują poczynaniami bohaterów, doprowadzając ich do zguby. Okrucieństwo miesza się tu z groteską, a brak złudzeń objawia się w absurdalnej ironii przedstawionych zdarzeń.

Kolejne spektakle odbędą się: 16,17,23 oraz 24 kwietnia 2016 roku.

24. Świętokrzyskie Dni Muzyki odbędą się w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach między 15 a 29 kwietnia 2016 roku, obejmując siedem koncertów symfonicznych oraz kameralnych, a także projekcje filmów oraz wystawy.

Podczas inauguracji wydarzenia zabrzmi między innymi Koncert fortepianowy jazzmana Andrzeja Jagodzińskiego, który wystąpi ze swym cenionym Triem, oraz muzyka do filmu Pan Tadeusz Wojciecha Kilara – wybrana w plebiscycie maturzystów w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Filharmonia. Ostrożnie, wciąga! Drugi wieczór symfoniczny wypełnią utwory wybranych polskich kompozytorów, którzy kształcili się w Paryżu – Piotra Perkowskiego, Michała Spisaka oraz Aleksandra Tansmana. W finałowym koncercie po raz pierwszy w Kielcach zabrzmi Koncert saksofonowy Hanny Kulenty, którego prawykonanie z udziałem Aliny Mleczko odbędzie się zaledwie tydzień wcześniej w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Premierowo w Filharmonii Świętokrzyskiej wykonana zostanie także I Symfonia Witolda Maliszewskiego oraz kompozycje Edwarda Pałłasza, wieloletniego prezesa ZAiKS-u i dyrektora radiowej Dwójki, który obchodzi w tym roku 80-te urodziny.

Sensacyjnie zapowiadają się także koncerty kameralne. Podczas wydarzenia zatytułowanego Cudowny instrument Leonarda da Vinci publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć jedyny na świecie instrument skonstruowany przez Sławomira Zubrzyckiego na podstawie projektów słynnego wynalazcy. Po raz pierwszy w Kielcach wystąpi sekstet wokalny proMODERN, który wykona współczesne kompozycje powstałe specjalne z myślą o śpiewakach, w tym premierowo O, call not me… Aleksandra Kościówa. Niecodziennym wydarzeniem będzie także wieczór polskich kwintetów na instrumenty dęte z II połowy XX stulecia, które wykonają znakomici muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ciekawe zapowiada się również koncert Ravel Piano Duo, prezentujący przede wszystkim fortepianową muzykę romantyczną.

Tradycją Świętokrzyskich Dni Muzyki są prezentacje filmowe. W tym roku można będzie zobaczyć film o Aleksandrze Tansmanie, który będzie znakomitym wprowadzeniem do festiwalowego wykonania jego II Symfonii. Druga projekcja poświęcona będzie siostrom Lilpop, których barwne życie toczyło się wokół wspaniałych artystów, w tym wielu wybitnych muzyków. Obu filmom towarzyszyć będzie promocja książek poświęconych ich bohaterom. Wszystkim koncertom towarzyszyć będą wystawy: inspiracje to coroczny zbiór nowych prac uczniów Szkoły Plastycznej inspirowanych muzyką. Nowością będzie wystawa muzykologiczno-historyczna Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945, przygotowana przez Katarzynę Naliwajek-Mazurek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółówy program – na stronie: www.filharmonia.kielce.com.pl

W piątek 15 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się koncert finałowy V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary w Mławie.

Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Pomorskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią młodzi śpiewacy operowi i adepci sztuki wokalnej z wielu stron Polski. W repertuarze koncertu znajdą się utwory, które wykonawcy przygotowali na konkurs wokalny, m.in.: kompozycje Stanisława Moniuszki, Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Piotra Czajkowskiego.

Organizatorem V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary, który odbywa się w dniach 13-16 kwietnia 2016 roku, jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie. Współpraca: Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii (od pon. do pt. w godz.10.00-18.00)lub poprzez stronę internetową: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=290

Opole, Szczecin, Toruń, Warszawa, Kolonia i kilka mniejszych niemieckich miast znajdą się na mapie koncertowej Sinfonii Varsovii w dniach 15-25 kwietnia 2016 roku. Na polskich scenach orkiestra zagra z Krzysztofem Meisingerem, natomiast w Niemczech w ramach trasy koncertowej z Volkerem Schmidt-Gertenbachem.

Sinfonia Varsovia pod batutą niemieckiego dyrygenta Volkera Schmidt-Gertenbacha zagra 7 koncertów, podczas których wykonane zostaną m.in. kompozycje Prokofiewa, Mozarta, Haydna, Webera czy Mendelssohna. Trasa koncertowa po Niemczech rozpocznie się koncertami w 6 miastach Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej Westfalii, aby z impetem zakończyć koncertem 21 kwietnia w jednej z najlepszych sali koncertowych w Europie – w Filharmonii w Kolonii.

W Polsce natomiast orkiestra wystąpi podczas kilku koncertów z Krzysztofem Meisingerem. Debiut artystów miał miejsce w maju zeszłego roku w Filharmonii Szczecińskiej. Koncert zgromadził nadkomplet publiczności i zakończył się owacją na stojąco, co zaowocowało wspólnym nagraniem płyty ASTOR. Tegoroczna trasa koncertowa jest kontynuacją tej niezwykłej współpracy. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać muzyków podczas czterech koncertów. Pierwszy koncert trasy odbędzie się 19 kwietnia w Filharmonii Opolskiej, później muzycy zagrają dwa koncerty w Szczecinie w nietypowej przestrzeni Trafostacji Sztuki, a następne w Auli UMK w Toruniu.

Kolejnym punktem w kwietniowym programie będzie koncert Meisingera i Sinfonii Varsovii w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Na słuchaczy czeka muzyczna uczta z utworami Astora Piazzolli (w tym Libertango), a także znana niemal każdemu miłośnikowi kina muzyka filmowa Ennio Morricone. Wyjątkowy charakter miejsca, w którym odbędzie się koncert podkreśli wykonanie tematu muzycznego z Listy Schindlera autorstwa Johna Williamsa. Koncert, który odbędzie 25 kwietnia jest jednym z wielu odbywających się w Muzeum POLIN, z którym Orkiestra Sinfonia Varsovia od dawna współpracuje.

Więcej informacji – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Najpiękniejsze arie z Don Giovanniego, Cyganerii i Strasznego dworu, Koncert fletowy d-moll C. Ph. E. Bacha, III Koncert fortepianowy C-dur S. Prokofiewa i Błękitna rapsodia G. Gershwina zabrzmią 15 kwietnia 2016 roku podczas koncertu Dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Młodzi muzycy wystąpią pod batutą Pawła Kotli.

W programie znajdą się wspaniałe arie: szampańska (Fin ch’han dal vino) i O, podejdź do okna (Deh, vieni alla finestra) Don Giovanniego z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta, aria Rodolfa Jaka zimna rączka (Che gelida manina) z Cyganerii Giacomo Pucciniego, aria Miecznika Kto z mych dziewek serce której ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki. Arie zaśpiewają tenor Paweł Cichoński i baryton Maciej Falkiewicz.

Koncert fletowy d-moll Carla Philippa Emanuela Bacha, drugiego z synów wielkiego Jana Sebastiana, to jedna z jego późniejszych kompozycji. Mówi się, że zdolny syn zbudował pomost pomiędzy muzyką ojca i klasyków wiedeńskich. Jak pozostałych pięć koncertów fletowych, także ten powstał w Poczdamie, w związku ze służbą u króla Prus Fryderyka II, który sam był czynnym flecistą. Koncert d-moll ukazuje wielki talent kompozytora i potwierdza, jak wiele zawdzięczali mu jego następcy – Haydn, Mozart i Beethoven. Solo zagra flecistka Aleksandra Pawluczuk.

Błękitną rapsodię George'a Gershwina zaprezentuje pianista Tomasz Jeleniewski. Utwór napisany został na zamówienie muzyka jazzowego Paula Whitemana, który dokonał jego prawykonania 12 lutego 1924 roku. W kompozycji słychać między innymi wpływ mistrza ragtime’u Scotta Joplina. Autorem instrumentacji na fortepian i big band, a potem także na fortepian i orkiestrę symfoniczną jest Ferde Grofé. To dzięki niemu utwór rozpoczyna się słynnym glissando klarnetu. Mimo jazzowego pochodzenia, muzyka „Rapsodii” nie ma z nim jednak wiele wspólnego. Sam Gerswhin wyznał, że cała struktura utworu ukazała mu się nagle podczas podróży pociągiem, wśród jego stuków, łomotów i mechanicznego rytmu.

Wieczór zwieńczy III Koncert fortepianowy C-dur Sergiusza Prokofiewa. Kompozytor pozwolił sobie w nim na groteskę i przekorę w powykrzywianym i szorstkim brzmieniu, ale utwór spotkał się z większym zrozumieniem niż wcześniejszy o 18 lat II Koncert. Charakterystyczne dla Prokofiewa wielokrotne przetwarzanie motywów melodycznych sprawia, że każda część utworu ma inny nastrój i dźwięk. Solistą będzie pianista Włodzimierz Choptar. Orkiestrę poprowadzi kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej i pierwszy dyrygent Paweł Kotla.

Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi” odbędzie się w dniach 16-23 kwietnia 2016 roku. Koncerty będą miały miejsce w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego oraz w Centrum Kultury Zamek. Kontynuowanie tego wyjątkowego cyklu możliwe jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Poznania. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Organizatorzy ponownie będą dzielić się z poznańską publicznością interpretacjami arcydzieł kameralistyki w wykonaniu wyjątkowych kwartetów smyczkowych, prezentujących różnorodne, ciekawe i intrygujące interpretacje. Wystąpią przedstawiciele wielu krajów, również z innych kontynentów, a to wszystko po to, aby tegoroczna edycja pozostała niezapomniana i wyjątkowa. Gospodarze festiwalu – Meccore String Quartet – pojawią się tym razem dwukrotnie, a poza nimi długa lista gwiazd: Doric Quartet (Wielka Brytania), Dover Quartet (USA), Kuss Quartett (Niemcy), Michel Lethiec (Francja), Quatour Hermès (Francja).

Tradycyjnie odbędą się również koncerty Meccore Proms, podczas których prezentowane są wyróżniające się zespoły, będące pod opieką pedagogów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas festiwalu odbędą się także kursy mistrzowskie otwarte dla studentów (jak również publiczności z zewnątrz!) prowadzone przez członków Kuss Quartett oraz Gregora Sigla, wybitnego skrzypka i altowiolisty Artemis Quartett.

Program „Q’arto Mondi” został ułożony tak, aby każdy koncert był inny, ciekawy i spełnił oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników tej doskonałej formy muzycznej, jaką jest kwartet smyczkowy. W programie koncertów znajdą się między innymi utwory takich kompozytorów jak: J. Haydn, W. A. Mozart, L. van Beethoven, F. Schubert, R. Schumann, C. M. von Weber, J. Brahms, E. Grieg, A. Dvořák, J. Sibelius, A. Berg, A. Webern, G. Kurtág, G. Ligeti, G. Gerschwin oraz E. W. Korngold. Organizatorzy liczą na to, że muzyka i emocje przez nią wywołane sprawią, że kwiecień, jak co roku, stanie się świętem kwartetu smyczkowego w Poznaniu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Oficjalna strona wydarzenia: www.qartomondi.com

więcej...

16 kwietnia 2016 roku Capella Cracoviensis zaprasza na drugą odsłonę cyklu „CC extreme”, koncertów ekstremalnych – czy to rozmiarami, artystyczną odwagą, czy... geografią.

Po sześciogodzinnym styczniowym maratonie z kompletem Symfonii Paryskich Josepha Haydna czas na rodzimego kompozytora – Mieczysława Karłowicza. Jego Serenada na smyczki zostanie wykonana na historycznych instrumentach w tyleż naturalnym dla kompozytora, co ekstremalnym otoczeniu – w położonym w Tatrach schronisku Murowaniec na 1500 metrach n.p.m. 

Koncert KARŁOWICZ extreme rozpocznie się o godz. 12.30 na Hali Gąsienicowej, ale towarzystwo publiczności będzie mile widziane już od godz. 9.00, kiedy orkiestra Capelli Cracoviensis planuje wyruszenie z Kuźnic w kierunku schroniska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, należy jedna pamiętać, o symbolicznym koszcie wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dojście oraz zejście ze schroniska Murowaniec uczestnicy odbywają na własny koszt i ryzyko.

Więcej informacji – na stronie: www.capellacracoviensis.pl

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w sobotę 16 kwietnia 2016 roku do Studia im. Witolda Lutosławskiego na koncert zatytułowany Maggid, podczas którego wystąpi trio Sefardix w składzie: Jorgos Skolias – śpiew, Marcin Oleś – kontrabas i Bartłomiej Oleś – perkusja.

Tytułowy Maggid ma dwa znaczenia. W judaizmie wschodnioeuropejskim to wędrowny kaznodzieja, który przybliża nauki rabiniczne przeciętnemu słuchaczowi, ubarwiając je dowcipem i przykładami z własnego doświadczenia. Swoboda w snuciu opowieści pozwalała na interpretację i poszukiwanie najlepszych możliwych środków w dotarciu do słuchaczy. Odwołując się do tej terminologii trio Sefardix snuje muzyczną opowieść opartą na wątkach sefardyskich, ale nie ogranicza się jedynie do nich. To muzyczna podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach, opowiadana przez współcześnie żyjącego maggida. Sefardix opowiada muzyką o styku kultur, opuszczeniu, ludzkich dramatach i chwilach radości. Stąd w utworach pojawią się muzyczne wątki judeo-hiszpańskie, berberyjskie, bałkańskie, marokańskie, arabsko-andaluzyjskie i greckie.

Maggid to także pozaziemski mentor, który nawiązuje kontakt z ludźmi nawiedzając ich poprzez sny, wizje, a także słowa wypowiedziane ich własnymi ustami. Maggid staje się zatem muzyką wyśnioną, nawiedzoną, zrodzoną z nieoczekiwanych inspiracji i nie zawsze wytłumaczalnych olśnień. Sefadix zaprezentuje podczas koncertu muzykę pozornie hermetyczną. Tak naprawdę łączy ona słowiańską wrażliwość z wpływami z południa Europy i północy Afryki i staje się językiem uniwersalnym. Zapomnianym, tłumionym, ale instynktownie przyswajalnym przez słuchaczy. Płyta Maggid, z której muzyka zostanie zaprezentowana podczas koncertu, to kontynuacja wydawnictwa Sefardix, za które Bracia Oleś i Jorgos Skolias otrzymali Folkowy Fonogram Roku 2013.

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Festiwalowi „Nowa Muzyka Żydowska”.

Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

28. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich pod honorowym patronatem Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, odbędzie się w dniach 16–23 oraz 30 kwietnia 2016 roku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji, oprócz prezentacji kompozytorów polskich, będzie szeroko rozumiana muzyka „latynoamerykańska”. Zaproszeni zostali kompozytorzy i wykonawcy z Portugalii, Meksyku, Argentyny i Brazylii.

Na uroczystym rozpoczęciu festiwalu, które odbędzie się 16 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Muzeum „Manggha”, wystąpi Sinfonietta Cracovia pod batutą Bassema Akiki (Liban/Polska). Podczas jubileuszowego koncertu z okazji 45. rocznicy urodzin zespołu zabrzmią utwory uznanych kompozytorów średniego pokolenia, którzy urodzili się w roku 1971, m.in. Wojciecha Widłaka (prawykonanie światowe), Marcela Chyrzyńskiego, Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna oraz Macieja Zielińskiego. Solistkami będą światowej sławy instrumentalistki: skrzypaczka Kaja Danczowska oraz wiolonczelistka z Wielkiej Brytanii – Gemma Rosefield, która zagra na wiolonczeli Alessandro Gagliano z 1704 roku.

Ponadto na festiwalu wystąpią tak znakomici wykonawcy jak: Mariusz Pędziałek, Alina Mleczko, Roman Widaszek, Kwartet Śląski oraz TWOgether Duo (zdobywcy Paszportu Polityki w 2012 roku). Gościem z Portugalii będzie wybitny wirtuoz gry na klarnecie  Nuno Pinto, wystąpi również kompozytorka i performerka z Argentyny (obecnie mieszkająca w USA), Andrea Pensado. W tym roku muzykę najnowszą zaprezentuje także uzdolniona młodzież z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie, w ramach jubileuszu 70-lecia istnienia szkoły.

Na zakończenie festiwalu będzie miało miejsce światowe prawykonanie oratorium Juliusza Łuciuka Tryptyk rzymski cz. III – Wzgórze w krainie Moria. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi włoski dyrygent – Pasquale Veleno, a solistami będą: Magda Niedbała (mezzosopran) i Dariusz Siedlik (baryton). Podczas festiwalu odbędzie się łącznie 20 prawykonań światowych oraz 10 pierwszych wykonań w Polsce.

Organizatorem 28. Międzynarodowego Festiwal Kompozytorów Krakowskich jest Związek Kompozytorów Polskich – Oddziałw Krakowie. Funkcję dyrektora artystycznego wydarzenia pełni Marcel Chyrzyński.

Szczegółowy program – na stronie: www.festiwal.zkp.krakow.pl

16 kwietnia 2016 roku o godz. 19.30 w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach zabrzmią dzieła dwóch znakomitych, aczkolwiek nieco zapomnianych polskich kompozytorów XX wieku – Augustyna Blocha i Tadeusza Szeligowskiego. Wystąpi Orkiestra Muzyki Nowej oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak.

Koncert otworzy kompozycja Anenaiki (1979) na 16 głosów Augustyna Blocha, która wywodzi się z inspiracji starorosyjskim melizmatycznym śpiewem na sylabach „a-ne-na”. Stanowią one podstawę tekstu utworu, wzbogaconego o wersety zaczerpnięte z katolickiego Credo i ze starosłowiańskiej liturgii cerkiewnej. Następnie zabrzmią Warstwy czasu (1978) na 15 instrumentów smyczkowych, które stanowią podsumowanie doświadczeń kompozytora w zakresie studium barwy smyczków. Utrzymane w nurcie muzyki archaizującej Carmen biblicum (1980) i Medytacje (1961) to z kolei utwory napisane do tekstów biblijnych, w którym twórca eksponuje sopran, zestawiając go z instrumentami perkusyjnymi. Na zakończenie koncertu wykonany zostanie utwór Tadeusza Szeligowskiego – radosny i podniosły w wyrazie czterogłosowy motet Angeli słodko śpiewali (1924), będący opracowaniem tekstu pieśni z XV wieku, napisanej na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W dniach 16-17 kwietnia 2016 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Altówkowa „Viola Arte”. Wykładom towarzyszyć będą koncerty, podczas których prawykonanych zostanie pięć nowych utworów na altówkę bądź altówkę z towarzyszeniem fortepianu.

Uczestnicy konferencji będę mieli okazję wysłuchać referatów dotyczących między innymi utworów na altówkę w twórczości takich postaci jak Jan Sebastian Bach, Paul Hindemith czy Rebecca Clarke, a także uwag na temat podobieństw i różnic w technice gry skrzypcowej i altówkowej oraz obrazu dźwiękowego zapisu muzycznego współczesnych kompozycji z udziałem altówki. W części konferencyjnej wezmą udział wykładowcy z akademii muzycznych w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie oraz Bydgoszczy.

Podczas dwóch dni konferencji odbędzie się aż sześć koncertów, których program nawiązywać będzie do treści wykładów. Zaprezentowane zostaną m.in. utwory J. S. Bacha, F. Schuberta, D. Szostakowicza, E. Blocha, Ph. Scharwenki, R. Clarke czy N. Roty. Premierowo zabrzmią natomiast następujące kompozycje: Bracciana na altówkę solo Bogdana Dowlasza, Sonata na altówkę i fortepian Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Impromptu na altówkę i fortepian Andrzeja Dziadka, Sonata na altówkę i fortepian Sławomira Czarneckiego oraz Andromeda for viola and piano Kamila Koseckiego. Wśród wykonawców znajdą się: Dorota Stanisławska, Błażej Maliszewski, Ewa Guzowska, Lech Bałaban, Krzysztof Komendarek-Tymendorf oraz Katarzyna Budnik-Gałązka.

ZOBACZ: Program Wydarzenia

Włodzimierz Kotoński In Memoriam – koncert Studium Muzyki Komputerowej odbędzie się 17 kwietnia 2016 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W ramach wydarzenia premierowo zabrzmi Partita na klawesyn Włodzimierza Kotońskiego, skomponowana w 2008 roku.

Wystąpią studenci i pedagodzy UMFC, m.in. Marcin Łopacki – fortepian, Olga Paciej – klawesyn, Krzysztof Knittel – syntezator, Ewa Liebchen – flet, Karolina Mikołajczyk – skrzypce, Leszek Lorent – perkusja, Kwartet Wilanów w składzie: Tadeusz Gadzina – I skrzypce, Paweł Łosakiewicz – II skrzypce, Ryszard Duź – altówka, Marian Wasiółka – wiolonczela.

W programie znajdą się kompozycje zmarłego w 2014 roku Włodzimierza Kotońskiego, który przez lata związany był z warszawską uczelnią muzyczną. Zabrzmią: Trzy etiudy rytmiczne na fortepian (1990), Muzyka wiosenna na flet, obój, skrzypce i syntezator (1978, opr. Krzysztof Czaja), Bucolica (Morton Feldman in memoriam) na flet solo (1989), Tlaloc na perkusję i klawesyn (1986), Motu proprio na fagot i fortepian (1992), Partita na klawesyn (2008, światowe prawykonanie), Arietta e fiori na puzon i dźwięki elektroniczne (2014), II Kwartet smyczkowy (2013), Tierra caliente na taśmę (1992).

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa grafik Joanny Tumiłowicz – Król Ubu czyli Poczet Kompozytorów Polskich, tytułem nawiązująca do opery Krzysztofa Pendereckiego. Składa się ona z 25 prac w formie kart do gry w brydża i zawiera 42 podobizny kompozytorów. Grafiki można będzie oglądać do 29 kwietnia 2016 roku we foyer sali koncertowej.

Bezpłatne karty wstępu dostępne w kasie biletowej UMFC.

Siódma edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata odbędzie się w dniach 18-23 kwietnia 2016 roku pod hasłem poGRAnicza. Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w sercu Warszawy, które co roku gromadzi kilkutysięczną publiczność, wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach. Program dodatkowo wzbogacą Targowisko Instrumentów, zajęcia dla dzieci oraz interdyscyplinarna konferencja o pańszczyźnie.

Tegoroczne hasło festiwalu – PoGRAnicza, odnosi się do różnych sfer oddzielenia a zarazem przenikania, takich jak muzyczne pogranicze miasta i wsi, przeszłości i przyszłości, lokalności i uniwersalności. Pierwszym punktem festiwalu będzie konferencja „Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej” (18.04.16, godz.10.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa), która poruszy temat relacji wieś – dwór i naznaczającej ją pańszczyzny. Dlaczego do dziś w jednych regionach trwa „chłopska duma”, w innych zaś ludzie wstydzą się „wiejskości” i wszystkiego, co z nią związane? Ile w muzyce chłopskiej jest odrębności a ile pokrewieństwa z dworem i parafią? – to niektóre z pytań jakie będą na niej postawione.

Koncert „Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma” (20.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) to efekt pracy badawczej i rekonstrukcyjnej wielu osób, z Polski i z Ukrainy, które podjęły się przywołania do życia tradycyjnych pieśni i tańców weselnych z Wołynia z czasu sprzed II wojny światowej. Sąsiadowanie Polaków i Ukraińców na Wołyniu, wielowiekowe mieszanie się melodii obu języków zakończyło się nagłą tragedią. Wspólny projekt jest jedną z prób odbudowy wzajemnych relacji i przygotowuje do podjęcia trudnych tematów.

Wieś i miasto jest kolejnym pograniczem, nad którym organizatorzy pochylą się podczas festiwalu. Koncert „Wiejskie Kluby Tańca” (21.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) to inicjatywa, która powstała przed kilku laty dzięki temu, że młodzież z dużych miasta zaczęła z pasją grać tradycyjną wiejską muzykę. Na scenie usłyszeć można będzie „muzykanckich” mistrzów z Radomskiego, Łódzkiego i Kieleckiego oraz ich miejskich uczniów. Udostępnione zostaną także filmowe nagrania archiwalne ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego.

Pogranicze polsko-szwedzkie wydaje się nie być w dzisiejszych czasach takie oczywiste ponieważ nasze ostatnie intensywne relacje miały miejsce w XVII i XVIII wieku i były ciągiem niszczących wojen (od potopu szwedzkiego do Wojny Północnej). Po 300 latach okazuje się, że najpopularniejszy szwedzki taniec nazywa się „polska”. Koncert „Chodzony – polonez – polska” (22.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul Krakowskie Przedmieście 66) będzie zarówno okazją do nacieszenia ucha piękną muzyką polską i szwedzką, jak i do prześledzenia ewolucji muzyki tych krajów od najwcześniejszych źródeł historycznych, poprzez żywe tradycje, aż po współczesne kompozycje, wyrosłe na bazie tańca „polska”.

Tradycyjnie już oprócz koncertów festiwal wypełnią warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach (od wtorku 19.04 do piątku 22.04, oraz podczas Targowiska Instrumentów). Koncert Stara Tradycja (19.04.16, godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa) odkryje nowe zjawiska i talenty, kluby festiwalowe i Noc Tańca (23.04.16, godz.19.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12, Warszawa) pozwolą wytańczyć się najbardziej wytrwałym tancerzom, budowniczowie instrumentów podczas Targowiska (23.04.16, godz.10 - 18.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12, Warszawa) zaopatrzą wszystkich potrzebujących muzycznych narzędzi, Małe Mazurki zaś dadzą dużo radości dzieciom i rodzicom.

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Więcej informacji – na stronie: www.festivalmazurki.pl

Najbliższy koncert Baltic Neopolis Orchestry z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” odbędzie się w sobotę 23 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Podczas wydarzenia zatytułowanego Café Milonga wystąpi altowiolista Andriy Viytovych z Royal Opera House Orchestra w Covent Garden w Londynie. W programie znajdą się kompozycje A. Piazzolli, K. Atterberga, A. Vivaldiego, C. M. von Webera oraz Ch. de Beriota.

Koncert BNO z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” w kwietniu wyjątkowo odbędzie się z towarzyszeniem altówki solo. Z Baltic Neopolis Orchestrą wystąpi w znakomity Andriy Viytovych. Muzyk urodził się na Ukrainie, a grę na altówce rozpoczął w wieku 7 lat. Studiował w specjalizowanej szkole we Lwowie, a później we Lwowskim Konserwatorium u profesor Szutko. W 1991 wygrał stypendium w Akademii im. Yehudi Menuhina mieszczącej się w Szwajcarii w Gstaad, gdzie uczył się u profesorów Alberto Lysy oraz Johannes'a Eskaer. W 1996 Andriy dołączył do London Symphony Orchestra jako drugi altowiolista, a w 2000 zaczął grę jako pierwszy altowiolista w Royal Opera House Orchestra w Covent Garden.

Andriy Viytovych jest również zaangażowanym muzykiem kameralnym. Współpracował z LSO Chamber Players, International Menuhin Music Academy, Covent Garden Soloists oraz European Camerata. Jako solista koncertował wraz ze znanymi orkiestrami w Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Francji, Ukrainie, Rosji, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Jego repertuar jest bogaty zarówno w zakresie recitali, jak i koncertów. Grał jako pierwszy altowiolista z wieloma orkiestrami, takimi jak m.in. Orkiestra Symfoniczna BBC, Szkocka Orkiestra Kameralna, English Sinfonia, London Sinfonietta, London Symphony Orchestra oraz Filharmonia Berlińska. Jest również pierwszym altowiolistą w English Sinfonia oraz pracuje jako profesor altówki w Royal College of Music w Londynie.

W pierwszej części kwietniowego koncertu publiczność usłyszy zaś kwintet fortepianowy, w którym na skrzypcach zagra Radosław Pujanek, koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej. Pujanek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Iwony Wojciechowskiej. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Występuje jako solista, kameralista i koncertmistrz w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. ze Stuttgarter Kammerorchester i KSO w Norwegii. Latem 2006 i 2007 roku, jako koncertmistrz i dyrygent, prowadził międzynarodową orkiestrę festiwalową w Roussas (Francja). Wraz z Lutosławski Quartet nagrał płytę Witold Lutosławski Opera omnia I. Muzyka kameralna (CD Accord), która zyskała nominację do nagrody Fryderyk 2008 i Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.


więcej...

Chopin Giacomo Oreficego zostanie wystawiony 19 kwietnia 2016 roku o godz. 11.00 na deskach Opery Wrocałwskiej. Kierownictwo muzyczne nad inscenizacją w reżyserii Laco Adamika objęła Ewa Michnik.

Dzieło zrealizowane zostało przez Operę Wrocławską w ramach obchodzonej w 2010 roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Oparte jest w całości na utworach polskiego mistrza, które Orefice zinstrumentował. Opera nawiązuje do różnych wydarzeń z życia autora ballad i mazurków. To z pewnością jedna z najambitniejszych i zarazem najciekawszych prób „zaaranżowania” genialnej muzyki Chopina, która na ogół bardzo źle znosi tego typu transkrypcje. Orefice uważany jest za kontynuatora tradycji opery werystycznej, był ponadto pianistą i krytykiem muzycznym. Sceniczne dzieło Włocha to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika twórczości Chopina.

We wtorek 19 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert towarzyszący XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Musica practica, musica theoretica”.

W programie znajdą się utwory Romana Maciejewskiego. Zabrzmią Mazurki oraz fragmenty Requiem w transkrypcji Zbigniewa Kozuba na organy, chór i solistów – będzie to pierwsze wykonanie kompozycji w Poznaniu, drugie w Polsce.

Cykl koncertów organowych „Bliżej Bacha”, które odbywać się będą co wtorek w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku, zainauguruje 19 kwietnia 2016 roku o godz. 20.00 występ niemieckiego organisty Bernharda Leonardy’ego. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Koncerty organowe z cyklu „Bliżej Bacha” odbywają się rokrocznie od ponad 20 lat dla podtrzymywania wielowiekowej tradycji prezentowania w Gdańsku muzyki organowej. Osiągane jest to poprzez prezentację muzyki organowej w wykonaniu organistów z wielu ośrodków muzycznych, w tym przede wszystkim przez udział w koncertach artystów związanych z Gdańskiem, prezentujących bogatą twórczość Jana Sebastiana Bacha oraz dorobek literatury organowej swoich państw. Gdańsk to miasto o bogatej, kilkusetletniej tradycji organowej. Tutaj znajdują się znakomite, zabytkowe instrumenty. Tutaj tworzyli tacy artyści jak Friedrich Wilhelm Markull, Kacper Förster, Johann Goldberg czy Paul Siefert.

Koncerty organowe z cyklu „Bliżej Bacha” mają ponadto wymiar edukacyjny: muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach kościoła św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej budowy, rzeźbiarstwa i malarstwa. Dodatkowym walorem koncertów organowych z cyklu „Bliżej Bacha” jest prowadzenie ich przez konferansjera, który w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w arkana muzyki i literatury organowej. Cykl przyczynia się do promowania miasta Gdańska jako jednego z najważniejszych ośrodków muzyki organowej na mapie kulturalnej Europy Północnej

 

więcej...

W dniach 19, 20 i 22 kwietnia 2016 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi odbędzie się II Łódzki Maraton Bachowski. W zabytkowych wnętrzach Pałacu Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej 32 – głównej siedzibie uczelni – zabrzmią kompozycje na klawesyn i organy solo oraz utwory kameralne kantora z Lipska w wykonaniu utalentowanych adeptów sztuki muzycznej.

To druga edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród miłośników muzyki barokowej przedsięwzięcia, zainicjowanego w zeszłym roku przez Katedrę Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Ma ono na celu popularyzację muzyki Johanna Sebastiana Bacha, uznawanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów.

Podczas pierwszego wieczoru „Maratonu”, 19 kwietnia (godz. 18.15), zabrzmią wszystkie klawesynowe suity francuskie kompozytora. Kolejny dzień, 20 kwietnia (godz. 18.15), przyniesie koncert z muzyką organową – usłyszeć będzie można m.in. Partite diverse sopra „O Gott, du frommer Gott” BWV 767, Fantazję G-dur BWV 572 czy Preludium i fugę Es-dur BWV 552. Finał imprezy zaplanowany na 22 kwietnia (godz. 18.15) upłynie pod znakiem różnorodności instrumentalnej, bowiem wykonane zostaną kompozycje kameralne na flet czy skrzypce z towarzyszeniem klawesynu oraz Suita G-dur BWV 1007 na wiolonczelę solo

II Łódzki Maraton Bachowski jest przedsięwzięciem wyjątkowym w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Łodzi. Jako jedyna impreza w mieście poświęcona w całości twórczości Bacha w przystępny i przyjemny sposób zaznajamia z jego geniuszem, który już od ponad 250 lat fascynuje specjalistów i laików muzycznych.

Suity klawesynowe podczas pierwszego koncertu zagrają: Zuzanna Budziarek, Joanna Cyrulik, Magdalena Itman, Apoloniusz Klawiński, Martyna Kanios, Dominika Markiewicz, wykonawcami utworów organowych będą: Jakub Baszczyk, Wojciech Buczyński, Joanna Cyrulik, Monika Lipka, a w koncercie kameralnym wystąpią: Ewa Gubiec (flet traverso), Joanna Gręziak (skrzypce barokowe), Małgorzata Małkiewicz (skrzypce barokowe), Weronika Jabłońska-Siwiak (wiolonczela barokowa), Joanna Cyrulik (klawesyn), Patrycja Domagalska-Kałuża (klawesyn).

Szczegółowy program koncertów: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/aktualnosci/63-2016/150489-ii-lodzki-maraton-bachowski/

Sądecka premiera Bachowskich dzieł – Oratorium Wielkanocnego BWV 249 oraz Kantaty BWV 129, przeznaczonej na niedzielę Trójcy Świętej – odbędzie się 20 kwietnia 2016 roku o godz. 19.15 w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Będzie to jednocześnie koncert inaugurujący działalność zespołu Baroque Collegium 1685.

Muzyka Bacha jest fenomenem, inspirującym ludzi na całym świecie. To dla nas wielkie wyzwanie i radość, że możemy propagować tę genialną muzykę w naszym regionie. – mówi Agnieszka Żarska, która poprowadzi międzynarodowy zespół podczas inauguracyjnego koncertu. Wykonacy koncentrują się na udostępnianiu i przybliżaniu muzyki baroku, a w szczególności dzieł oratoryjno-kantatowych. Data 1685 upamiętnia pokolenie barokowych gigantów, będąc datą urodzenia Bacha, Haendla oraz Scarlattiego. Jako soliści podczas konceru wystąpią: Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska - alt, Hasan El-Dunia – tenor oraz Marián Krejčík – bas.

Koncert Galowy z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej na stałe zagościł w repertuarze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. To najważniejsze wyróżnienie Samorządu Województwa Pomorskiego kierowane do środowiska artystycznego regionu zostanie przyznane 21 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej PFB przy dźwiękach muzycznych impresjonistów.

W tym roku część artystyczna Gali oprze się na fortepianowym występie Marka Bracha, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna PFB. Pianista wykona utwory Elgara, Debussy’ego, De Falli i Ravela. Dodadzą one Gali iście oscarowego charakteru, przywodząc na myśl muzykę filmową z dawnych lat. Utwory należące do nurtu impresjonistycznego zabiorą gości Filharmonii na spacer po dalekich, czasem egzotycznych plenerach. Słuchacze dowiedzą się, jak brzmią hiszpańskie noce i wiedeńskie bale. Będą to utwory pełne pozytywnej energii, a jednocześnie przyjemne dla ucha i wprowadzające w optymistyczny nastrój.

Pomorska Nagroda Artystyczna od 2001 roku stała się Nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego. Ma ona na celu wyłonienie twórców i organizatorów wydarzeń artystycznych w trzech kategoriach. Obok Pomorskiej Nagrody Artystycznej są to Pomorska Nadzieja Artystyczna i Pomorska Nagroda Artystyczna za Mecenat Kultury. Zwycięzcy otrzymują gratyfikację finansową, a także statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Na koncert zaprasza Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk. Bilety do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie: www.filharmonia.gda.pl.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na pierwszy w tym roku koncert z cyklu „BACH 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”, który odbędzie się w czwartek 21 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w kościele Sióstr Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34). Wstęp wolny.

Zabrzmi Oratorium Wielkanocne BWV 249 „Kommt, eilet und laufet” oraz kantata BWV 129 „Gelobet sei der Herr”. Dzieła wykona nowo powstały zespół Baroque Collegium 1685, będący owocem międzynarodowej współpracy artystycznej w ramach małopolskiego festiwalu „Barokowe Eksploracje”. Zespół instrumentalny Baroque Collegium 1685 zrzesza znakomitych polskich i zagranicznych muzyków, związanych m.in. z praską orkiestrą Musica Florea pod kierownictwem Marka Štryncla oraz z zespołem Alta Cappella. Z kolei trzon zespołu śpiewaczego Baroque Collegium 1685 tworzą członkowie Szczawnickiego Chóru Kameralnego, od 10 lat zgłębiającego i propagującego polifonię chóralną różnych epok. Solistami koncertu będą: Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska – alt, Hasan El-Dunia – tenor i Marián Krejčík – bas. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska.

Koncert organizowany jest w ramach obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biuro Promocji UW we współpracy z Instytutem Muzykologii UW. Koncerty cyklu „BACH 200 UW” w roku 2016 odbywają się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

22 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Operze Wrocławskiej wystawiony zostanie Kwartet Ronalda Harwooda, który miał swoją premierę w październiku ubiegłego roku. Jest to pierwsza w historii teatru inscenizacja realizowana przez śpiewaków operowych – główne role grają cztery wielkie gwiazdy opery, po latach spotykające się w domu spokojnej starości.  

Z okazji urodzin Giuseppe Verdiego dyrekcja placówki proponuje bohaterom występ w ich popisowym kwartecie z Rigoletta. Wrocławska inscenizacja, przygotowana przez Zbigniewa Lesienia, skupia się właśnie na tym fragmencie. Kwartet przeznaczony jest dla wielkich osobowości sceny. I taka jest też obsada spektaklu w Operze Wrocławskiej. W roli Jean Horton, wcielającej się w postać Gildy, wystąpi Jolanta Żmurko (sopran), w roli Cecily Robson jako Magdaleny – Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), rolę Reginalda Pageta jako Książę Mantui będzie kreował Tomasz Janczak (tenor), natomiast w roli Wilfreda Bonda, wcielającego się w postać Rigoletta, publiczność zobaczy Bogusława Szynalskiego (baryton).

22 kwietnia 2016 roku odbędzie się ostatni w tym sezonie koncert w ramach cyklu „radi/O/pera”. Po znakomitych wykonaniach dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Caldary i Georga Friedricha Haendla w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmi opera austriackiego kompozytora Johanna Josepha Fuxa – Orfeo ed Euridice.

„Radi/O/pera” to cieszący się niezwykłą popularnością projekt Warszawskiej Opery Kameralnej i Programu II Polskiego Radia. Jego ideą jest prezentowanie słuchaczom największych dzieł epoki baroku i klasycyzmu – na żywo w sali koncertowej Polskiego Radia i poprzez retransmisje na antenie Dwójki.

Cykl zakończy zaprezentowana w wersji koncertowej opera Orfeo ed Euridice Johanna Josepha Fuxa, nadwornego kompozytora austriackich cesarzy, autora licznych oratoriów, oper i utworów religijnych. Wychowany w chłopskiej rodzinie, już za życia osiągnął spektakularny sukces – był kompozytorem Leopolda I, Józefa I i Karola VI. Napisany przez niego podręcznik – traktat Gradus ad Parnassum studiowali m.in. Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven czy Wolfgang Amadusz Mozart.

Orfeo ed Euridice to jedno z najpiękniejszych dzieł operowych barokowego mistrza. Jego tematem jest słynna antyczna historia Orfeusza, który z miłości do Eurydyki udał się do Hadesu. Partie Orfeusza zaśpiewa Jan Jakub Monowid, Eurydyki – Julita Mirosławska. W Studiu Polskiego Radia publiczność usłyszy także Sylwestra Smulczyńskiego, Iwonę Lubowicz oraz Martę Boberską. Artystom towarzyszyć będzie Zespół Wokalny oraz Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antique Collegium Varsovience Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą Marca Vitalego.

22 i 23 kwietnia 2016 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędą się koncerty symfoniczne, podczas których prawykonany zostanie Koncert saksofonowy Hanny Kulenty (na zdjęciu). Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Michał Dworzyński. Jako solistka wystąpi Alina Mleczko.

Muzyka Hanny Kulenty nieodmiennie zachwyca słuchaczy, zdobywając też uznanie krytyków wyrażone licznymi nagrodami. Wykształcona pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego w Warszawie i Louisa Andriessena w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze dzieli swój czas pomiędzy Polskę i Holandię. Te spośród jej dzieł, które tworzy z myślą o znakomitych solistach, doskonale wykorzystują szczególne cechy ich talentu, odkrywając zarazem często nowe możliwości instrumentarium. Powierzenie prawykonania Koncertu saksofonowego Alinie Mleczko zapowiada interpretację sensacyjną, należy ona bowiem do najbardziej natchnionych wirtuozów tego instrumentu, budząc podziw niezwykłą techniką i urodą dźwięku. Program koncertu uzupełni atrakcyjny zestaw symfonicznych arcydzieł Claude’a Debussy’ego (Popołudnie fauna) i Maurice’a Ravela (Rapsodia hiszpańska, Pawana na śmierć infantki, Alborada del gracioso, Bolero).

Filharmonia Narodowa zaprasza również na wykład wprowadzający z cyklu „Z muzyką o muzyce”, który odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 18.30 w Sali Kameralnej. Spotkanie poprowadzi Stefan Münch. Wykład będzie otwarty również dla osób, które zakupiły bilety na sobotni koncert.

Prawykonanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W piątek 22 kwietnia 2016 o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny zatytułowany Pieśń o miłości i śmierci. Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego wraz z akordeonistą Klaudiuszem Baranem wykonają kompozycje Karłowicza, Kilara oraz Błażewicza.

Koncert zainauguruje Poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni” op. 10 Mieczysława Karłowicza. Źródłem inspiracji do stworzenia utworu, ukończonego w 1906 roku, były refleksje twórcy podczas samotnych wędrówek po Tatrach. Znalazły one odbicie w tytułach części tego symfonicznego tryptyku: Pieśń o wiekuistej tęsknocie, Pieśń o miłości i o śmierci, Pieśń o wszechbycie. Trzy lata później kompozytor zginął tragicznie pod lawiną u stóp Małego Kościelca.

Do tragedii sprzed lat, a zarazem wspomnień z własnej wycieczki trasą ostatniej wędrówki twórcy „Odwiecznych pieśni”, nawiązuje Poemat symfoniczny „Kościelec 1909” Wojciecha Kilara. Utwór został skomponowany na jubileusz 75-lecia Filharmonii Narodowej, który zbiegł się w czasie z 100. rocznicą urodzin Karłowicza. Z Tatrami jest powiązany także drugi z poematów symfonicznych Kilara, który publiczność usłyszy tego wieczoru: „Krzesany”. Słowo „krzesany” oznacza charakterystyczne dla tańców podhalańskich uderzanie piętą o podłogę. Z kolei „nuty krzesane” to w gwarze góralskiej szybkie melodie o „szarpanym” rytmie, grane do tańca. Podczas koncertu zabrzmi także Koncert akordeonowy Marcina Błażewicza, który powstał z myślą o znakomitym akordeoniście Klaudiuszu Baranie (na zdjęciu).

Spotkanie przedkoncertowe w godz. 18.15–18.45 poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska.

V Międzynarodowy Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych zwieńczy koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się 22 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W programie koncertu znajdą się takie kompozycje jak: I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza, …znad Zatoki San Francisco Barbary Kaszuby oraz poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12 Mieczysława Karłowicza. Orkiestrę poznańskiej Akademii poprowadzi Tomasz Bugaj, zaproszony specjalnie do udziału w tym projekcie z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jako solistka wystąpi Celina Kotz – znakomita skrzypaczka z klasy prof. Bartosza Bryły, zwyciężczyni ubiegłorocznej, IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego. Zajęcie I miejsca w tym konkursie umożliwiło jej uczestniczenie bez eliminacji w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który odbędzie się w dniach 8-23 października 2016.

Koncert zostanie powtórzony w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu 25 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00.

23 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 na deskach Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, mieszczącej się na terenie Opery Leśnej, odbędzie się koncert będący próbą ocalenia od zapomnienia spuścizny polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga.

Choć w ostatnich latach w Europie wzrosło zainteresowanie muzyką Mieczysława Weinberga, kompozytor ten do dziś tworzy nie do końca znaną opowieść w historii XX-wiecznej muzyki. W wieku 12 lat został przyjęty do klasy najlepszego polskiego pedagoga fortepianu – Józefa Turczyńskiego, który dostrzegł w młodym adepcie ogromny talent. Wybuch II Wojny Światowej zmusił Weinberga do opuszczenia Polski i ucieczki na wschód. Ostatecznie osiadł w Moskwie, gdzie spędził całe swoje dorosłe życie. Jego największym przyjacielem był Dymitr Szostakowicz – najwybitniejszy rosyjski symfonik XX wieku. Weinberg pozostawił ogromny dorobek: 153 utwory opusowane oraz kilkadziesiąt prac zarobkowych dla filmu, teatru i radia. Twórczość polskiego artysty zyskuje coraz większe grono entuzjastów, a jego dzieła odkrywane są na nowo w niemal każdym zakątku świata.

Podczas sopockiego koncertu publiczność będzie miała okazję wysłuchać dwóch kompozycji twórcy: 12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29a oraz Koncertu fletowego nr 2 op. 148. W obu utworach wystąpi Antonina Styczeń – niezwykle utalentowana flecistka, laureatka międzynarodowych konkursów, a także beneficjentka wielu programów stypendialnych. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi jej Dyrektor Artystyczny – maestro Wojciech Rajski. Obok utworów Mieczysława Weinberga zabrzmią także trzy divertimenta Wolfganga Amadeusza Mozarta: D-dur KV 136, B-dur KV 137 oraz F-dur KV 138. Dzieła, skomponowane przez szesnastoletniego wówczas kompozytora, mają przede wszystkim charakter rozrywkowy – grywane były na salonach, wprowadzając słuchaczy w nastrój zabawy.

ZOBACZ: Wydarzenie FB

Chór i Wielka Orkiestra Symfoniczna po raz kolejny wykonają Oratorium „Peregrinus” autorstwa Dariusza Swoszowskiego, do słów Ryszarda Ostrowskiego. Koncert odbędzie się 23 kwietnia 2016 roku o godz. 18.30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tanowie.

Kompozycję wykona ponad 200 muzyków, w tym uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach oraz Jurkowski Chór Kameralny, który przygotowała Aleksandra Bośković-Różak. W roli solistek wystąpią śpiewaczki operowe: Magda Niedbała, Ewelina Szybilska oraz Anna Wilk. Przy organach zasiądzie Iwona Karwacka, natomiast w roli narratora wystąpi Jacek Wojnicki. Całością pokieruje dyrygent Waldemar Groń. Prawykonanie utworu odbyło się w listopadzie ubiegłego roku.

Wędrówka tytułowego pielgrzyma jest metaforą życia człowieka zamykającego się w powtarzalnym cyklu życia, a każda jego obserwacja (prospectus) skupia się na pięknie lokalnej przyrody, regionalnej tradycji, problemach człowieka. Jego codzienna walka z przeciwnościami losu jest przedstawiona w pieśniach (carmina) poprzez spotkania z personifikacjami żywiołów: Powietrza (Aer), Wody (Aqua), Ognia (Ignis) i Ziemi (Terra). Aksjologiczne i eschatologiczne niepokoje zawiera przemyślenie (cogitatio), a ich rozwiązanie i akt złożenia ufności w Bogu – kończący każdą z części psalm. – mówi autor tekstu dzieła, Ryszard Ostrowski.

Organizatorzy: Urząd Miasta Tarnowa. Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Tarnowa

Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania na stronie: www.peregrinus.evenea.pl  

ZOBACZ: Profil FB

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

24 kwietnia 2016 roku o godz. 17.00 Filharmonia Gorzowska zaprasza na recital fortepianowy koreańskiej pianistki Mihyun Ahn, ktora jest laureatką 2. Niemieckiego Konkursu Pianistycznego Muzyki Polskiej w Hamburgu.

W programie znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, m.in. Rondo op. 16, Mazurki op. 59, Barkarola op. 60, Polonaise-Fantasie op. 61, oraz Sonata D.959 Franciszka Schuberta.

24 kwietnia 2016 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowany Academia Cantans.

Zespół poprowadzi Irina Bogdanovich oraz Maja Sadłowska. W programie znajdą się m.in. kompozycje Siergieja Rachmaninowa, Johna Tavenera, Paula Mealora oraz Miłosza Bembinowa

Bezpłatne karty wstępu dostępne od 18 kwietnia 2016 w kasie biletowej UMFC od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zaprasza na inspirujący koncert Echa świata, który odbędzie się 24 kwietnia 2016 roku o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Wieniawskiego 1).

W muzycznej podróży po świecie zespołowi towarzyszyć będzie Chór Kameralny UAM, a w rolę solisty wcieli się znakomity skrzypek – koncertmistrz Jarosław Żołnierczyk. Wieczór rozpocznie młodzieńczy utwór Karola SzymanowskiegoEtiuda b-moll op. 4 nr 3. Przeznaczona pierwotnie na fortepian, tym razem zabrzmi w wykonaniu orkiestry smyczkowej w aranżacji Agnieszki Duczmal. Następnie muzycy zaprezentują Sonatę cis-moll „Księżycową” op. 27 nr 2 Ludwiga van Beethovena w aranżacji Jakuba Kowalewskiego.

Jesień w Albanii, Zima w Tybecie, Wiosna w Japonii, Lato w Indiach – to z kolei tytuły poszczególnych części utworu Four World Seasons Roxanny Panufnik, który w Poznaniu zabrzmi po raz pierwszy. Córka Andrzeja Panufnika wykorzystała w nim melodie zasłyszane podczas orientalnych podróży po świecie. Ciekawostką jest wykorzystanie w instrumentarium utowru oryginalnej misy dźwiękowej, zwanej tybetańską. Koncert zakończy Arion Zuzanny Koziej, który przeniesie publiczność w świat mitów starożytnej Grecji. Arion to dzieło finałowe XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat, którego prawykonanie odbyło się z udziałem m.in. chórów z Ekwadoru, Filipin, Portoryko, RPA, Serbii, Ukrainy i Polski.

Więcej informacji – na stronie: www.amadeus.pl

Opera Śląska w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Klub Miłośników Opery „MUZA” zapraszają na koncert charytatywny na rzecz Tomka Urbaniaka, który odbędzie się 24 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00.

Wystąpią soliści, chór, balet oraz orkiestra Opery Śląskiej. W programie znajdą się największe hity operowe i operetkowe, m.in. arie z Halki i Strasznego dworu Stanisława Moniuszki, Toski Giacomo Pucciniego czy Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego. Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska.

Tomek Urbaniak, solista Opery Śląskiej, znany jest publiczności m.in. z roli Eryka w spektaklu Phantom, Barinkaya w Baronie cygańskim czy Cavaradossiego w Tosce. Wspaniały kolega i utalentowany artysta przechodzi teraz niezwykle trudny czas z powodu choroby, która go dotknęła. Oprócz dobrego słowa i myśli, bardzo potrzebne jest mu wsparcie finansowe w walce z chorobą. Wpływy z zakupu biletów zostaną przekazane na rehabilitację i leczenie Tomka.

Bilety do nabycia w kasie Opery Ślaskiej oraz na stronie: www.opera-slaska.pl.

Program 2 Polskiego Radia i Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 24 kwietnia 2016 roku do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncert symfoniczny z okazji 80. urodzin Jerzego Maksymiuka. Wystąpi pianista Krzysztof Jabłoński oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jubilata.

Do obchodów jubileuszu 80. urodzin Jerzego Maksymiuka dołączyły się wszystkie orkiestry, z którymi Maestro współpracuje, w tym także Polska Orkiestra Radiowa. Repertuar wybrany na ten wieczór stanowią dzieła bliskie sercu Mistrza – IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 i II Symfonia D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena, a także Suita hiszpańska Wawrzyńca Żuławskiego. Jerzy Maksymiuk znał osobiście urodzonego równo 100 lat temu kompozytora, a do jego suity miał szczególny sentyment. Dopisał do niej ostatnią część: Finale, nieznacznie zmieniając tytuł (oryginalnie: Suita w dawnym stylu). W takiej wersji kompozycja zostanie zaprezentowana podczas koncertu.

Zaproszenie do udziału w jubileuszowym wieczorze przyjął jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Krzysztof Jabłoński. Od prawie 20 lat mieszka w dalekiej Kanadzie, dlatego też jego koncerty w Ojczyźnie nie są zbyt częste. Tym bardziej organizatorzy cieszą się, że wykona wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Jubilata, jeden z najpiękniejszych klasycznych koncertów fortepianowych.

Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Capella Cracoviensis zaprasza na trzecią odsłonę cyklu „CC extreme” – koncertów, będących nie tylko apoteozą piękna, ale i artystycznym oraz fizycznym wyzwaniem. BACH extreme zabrzmi 24 kwietnia 2016 roku o godz. 11.00 w krakowskiej Cricotece przy ul. Nadwiślańskiej 2-4.

Komplet czterech Suit orkiestrowych Johanna Sebastiana Bacha (nr I C-dur, II h-moll, III D-dur, IV D-dur) oraz Partita a-moll na flet traverso odsłonią piękno i elegancję francuskich tańców dworskich w na wskroś nowoczesnej, ale jakże sprzyjającej wykonaniom muzyki dawnej, przestrzeni Cricoteki. W niedzielne przedpołudnie grającą na historycznych instrumentach Capellę Cracoviensis poprowadzi uwielbiany przez krakowską publiczność, utalentowany koncertmistrz Alessandro Moccia.

Więcej informacji – na stronie: www.capellacracoviensis.pl

Podczas nadzwyczajnego koncertu oratoryjnego, który odbędzie się w 24 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej, w 50. rocznicę polskiego prawykonania zabrzmi Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycję zaprezentuje Orkiestra, Chór oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej dyrektora artystycznego – Charlesa Olivieri-Munroe. W charakterze solistów wystąpią: Iwona Hossa – sopran, Mariusz Godlewski – baryton, Piotr Nowacki – bas oraz Krzysztof Gosztyła jako ewangelista.

Pasja to dzieło epokowe, harmonijnie łączące awangardowe środki muzyczne z wielką tradycją dawnych oratoriów pasyjnych. Kompozycja powstała na zamówienie Westdeutschen Rundfunk w związku z obchodami 700-lecia katedry w Münster, gdzie została wykonana 30 marca 1966 roku. Ukończenie jej w tym okresie było znaczące z powodu przypadającego w tym samym roku tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce. Pięćdziesiąt lat temu, 22 kwietnia 1966 roku, Orkiestra i Chóry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Henryka Czyża po raz pierwszy w Polsce wykonały Passio et mors Domini nostri Iesu Christi secundum Lucam. W partiach solowych wystąpili wówczas Stefania Woytowicz, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz oraz Leszek Herdegen jako ewangelista. Wydarzenie to powtórzone zostało 10 czerwca 1966 roku na dziedzińcu wawelskim, a w kolejnych latach niemal czterdziestokrotnie już z inną obsadą solistyczną i dyrygencką, ale nadal pod szyldem Filharmonii Krakowskiej, rozsławiając dzieło wybitnego polskiego kompozytora nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Myślę, że niewiele instytucji na świecie może tak jak Filharmonia Krakowska rościć sobie pretensje do tego, by nazywać się muzycznym domem Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX i XXI wieku. Przez te kilkadziesiąt lat wykonywaliśmy niemal wszystkie jego najważniejsze utwory, często pod autorską batutą. Wiele z nich właśnie u nas miało swoje polskie prawykonania. To o tyle naturalne, że przecież w Krakowie Krzysztof Penderecki kształcił się muzycznie. Zawsze tutaj mieszkał. Zgadzam się z poglądem, że to nasz wielki dyrygent Jerzy Katlewicz w dużej mierze przyczynił się do spopularyzowania dorobku Pendereckiego w pierwszym okresie jego kariery. Nasz zespół w latach 60. i 70. XX wieku bardzo wiele koncertował na całym świecie i przeważnie za sprawą Katlewicza miał w repertuarze utwory Pendereckiego. – mówi Dyrektor Naczelny Filharmonii, Bogdan Tosza.

Koncert Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43.

Orkiestrę oraz Żeński Kwartet „Saksofonorium” poprowadzi Jarosław Ignaszak, a na program wieczoru złożą się między innymi kompozycje Johna Mackey’a, Grzegorza Duchnowskiego, Johna Williamsa. Będzie głośno, efektownie, ale i melancholijnie i romantycznie. W programie koncertu nie zabraknie muzyki filmowej.

Bilety do nabycia przed koncertem. Studenci i uczniowie wstęp wolny za okazaniem legitymacji.

Koncert Katedry Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną kompozycje takich twórców jak: Szabolcs Esztényi, Alicja Gronau, Rafał Janiak, Andrzej Kopeć, Aleksander Kościów, Bartosz Kowalski, Jan Krutul, Paweł Łukaszewski, Aldona Nawrocka, Maria Pokrzywińska, Dariusz Przybylski, Edward Sielicki oraz Przemysław Zych.

Bezpłatne bilety wstępu dostępne od 19 kwietnia 2016 w kasie biletowej UMFC od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00.

Koncert Katedry Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC.

Zabrzmią następujące utwory: Jan Krutul – Ave Verum Corpus na chór mieszany a cappella, Maria Pokrzywińska Cztery figliki na chór mieszany a cappella do słów Mikołaja Reja, Edward Sielicki Verbum caro factum est na chór mieszany a cappella, Aldona Nawrocka Agnus Dei na chór mieszany a cappella, Paweł Łukaszewski Prawdy ukryte – trzy pieśni do słów Jarosława Iwaszkiewicza na sopran i fortepian, Aleksander Kościów Wieczorem… z cyklu Trzy krajobrazy młodopolskie na sopran, wiolonczelę i fortepian, Dariusz Przybylski Onyx na dwa saksofony, Alicja Gronau Impresja / Lapidaria II na saksofon sopranowy i altowy, Bartosz Kowalski Circles on the water II na harfę i zespół kameralny, Rafał Janiak Pięć odcieni w kolorach kwartetu, Szábolcs Esztényi Muzyka kreowana nr 3 in memoriam Tomasz Sikorski, Przemysław Zych Wodzę oczami – pieśń do słów Tadeusza Różewicza.

Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Chór Tibi Domine przy Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie pod dyrekcją Justyny Pakulak, Messages Quartet, Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Sławomir Tomasik – skrzypce, Piotr Hausenplas – wiolonczela, Dorota Samsel i Alicja Wołyńczyk – saksofon, Wojciech Świętoński – fortepian.

Bezpłatne wejściówki do pobrania najwcześniej na tydzień przed koncertem. Ich dystrybucja odbywa się w holu głównym uczelni, od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 19.00.

W dniach 26-28 kwietnia 2016 roku po raz siódmy odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy Clarimania 2016. Koncertom, wydarzeniom dla festiwalu najważniejszym, towarzyszyć będą lekcje mistrzowskie, wykłady, prezentacje multimedialne, spotkania z artystami oraz wystawy instrumentów i akcesoriów muzycznych.

Poranne bloki (godz. 9.00-13.00) zarezerwowane są tradycyjnie już na cieszące się olbrzymią popularnością otwarte lekcje mistrzowskie. Blok popołudniowy, zaczynający się od lunch-concertu o godz.12.00, zawiera recitale, wykłady i prezentacje multimedialne. Kulminację każdego dnia stanowią wieczorne koncerty galowe, odbywające się w różnych miejscach Wrocławia, zawsze o godz.19.00.

Festiwal zostanie zainaugurowany na dachu hotelu Monopol wykonaniem Serenady op.44 na instrumenty dęte Antonína Dvořáka w południe 26 kwietnia 2016 roku. Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie całej rodzinie instrumentów dętych drewnianych, a zwieńczy go wykonanie Symfonii Koncertującej na obój, klarnet, fagot, róg i orkiestrę Wolfganga Amadeusza Mozarta podczas wieczornego koncertu galowego.

Nowością będzie „Dzień Japoński” (27 kwietnia 2016), zaplanowany na fali sukcesu „Dnia Czeskiego” z 2015 roku. Clarimanię 2016 zamknie występ światowej sławy klarnecisty Paula Meyera, który wystąpi z czołowym polskim kwartetem smyczkowym Meccorre.

Więcej informacji – na stronie: www.clarimania.pl

We wtorek 26 kwietnia 2016 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie przy ul. św. Tomasza 43 rozpocznie się I Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo”.

Przedsięwzięcie organizowane przez młodych pedagogów krakowskiej uczelni muzycznej potrwa przez 4 dni. Koncertom towarzyszyć będzie sesja naukowo-artystyczna Duet fortepianowy – Przyszłość czy przeżytek. Celem organizatorów jest podkreślenie istotnej roli duetu fortepianowego w muzyce kameralnej oraz przywrócenie świetności tej nieco zapomnianej i często z przymrużeniem oka traktowanej formacji.

Podczas koncertów wystąpią pianiści Katedry Kameralistyki, ich studenci, a także zaproszeni goście. Szczególnie ciekawie zapowiada się koncert inauguracyjny z udziałem duetu fortepianowego Duo Miroirs, który tworzą Antonello D’Onofrio i Claudio Soviero. Są to artyści autorytatywni, którzy swoją obecnością, warsztatem i doświadczeniem zaoferować mogą wyjątkową lekcję muzycznej kreacji scenicznej. Warto posłuchać fortepianu brzmiącego podwójnie w utworach napisanych na taką obsadę, jak również w transkrypcjach instrumentalnych. Wstęp na koncerty jest wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.amuz.krakow.pl

więcej...

Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na dwa dni muzycznego świętowania jubileuszu chrztu Polski z dziełami wybitnych polskich kompozytorów. 26 i 27 kwietnia 2016 roku w siedzibie NInA będzie można premierowo zobaczyć rejestracje dwóch wyjątkowych koncertów: prawykonania Sanctus Adalbertus H. M. Góreckiego oraz zarejestrowanej przed miesiącem Pasji wg św. Łukasza K. Pendereckiego, który będzie gościem Instytutu.

We wtorek 26 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 premierowo zaprezentowana zostanie rejestracja prawykonania ostatniego z pośmiertnie odnalezionych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego – Sanctus Adalbertus op. 71. Utwór został napisany w 1997 roku dla upamiętnienia tysiąclecia śmierci św. Wojciecha, jednak na swoją światową premierę czekał ponad 15 lat. Kompozycja po raz pierwszy zabrzmiała 4 listopada 2015 roku w Krakowie z okazji 70-lecia istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Partie solowe wykonywali światowej sławy soliści: sopranistka Wioletta Chodowicz oraz baryton Artur Ruciński, a u ich boku wystąpił Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z Danielem Cichym, redaktorem naczelny PWM, które poprowadzi Agata Kwiecińska.

Dzień później, w środę 27 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00, odbędzie się premierowy pokaz rejestracji tegorocznego wykonania Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, które miało miejsce miesiąc temu, podczas finałowego konceru 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Partie solowe wykonali: sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko. Chórem Filharmonii Narodowej, Chórem Filharmonii Krakowskiej, Warszawskim Chórem Chłopięcym oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dyrygował sam kompozytor. Projekcję poprzedzi spotkanie z Krzysztofem Pendereckim, które poprowadzi Anna S. Dębowska.

Pokazy koncertów odbędą się w kinowej, wielofunkcyjnej sali Instytutu Ziemia obiecana, jedynej niekomercyjnej tego typu przestrzeni w Polsce, która umożliwia projekcje w formacie 4K i z wykorzystaniem systemu dźwiękowego Dolby Atmos, w najwyższej możliwej obecnie jakoś obrazu i dźwięku. Wstęp wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.nina.gov.pl/projekty/1050-lecie-chrztu-polski-w-nina

Uroczysty Koncert Dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się w środę 27 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC.

Orkiestrę Symfoniczną UMFC poprowadzi Rafał Janiak. Jako soliści wystąpią tegoroczni dyplomanci warszawskiej uczelni muzycznej: Magda Lewandowska – sopran, Agnieszka Grochala – mezzosopran, Marta Mika – mezzosopran, Cezary Rembisz – fagot, Bartłomiej Kacperski – trąbka, Mateusz Stankiewicz – akordeon, Maciej Wota – fortepian, Andrzej Karałow – kompozycja.

W programie: Siergiej Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18, Georg Philipp Telemann – Koncert D-dur TWV 51:D7na trąbkę, orkiestrę smyczkową i basso continuo, Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert B-dur KV 191/186e na fagot i orkiestrę, Ole Schmidt – Fantazja symfoniczna i Allegro (Symfonisk Fantasi og Allegro) op. 20 na akordeon i orkiestrę kameralną, Andrzej Karałow – Multicolour Horizon na orkiestrę symfoniczną, Piotr Czajkowski – recytatyw i aria Joanny z I aktu opery Dziewica Orleańska, Giacomo Puccini – aria Mimi z I aktu opery Cyganeria, Piotr Czajkowski – recytatyw aria Olgi zI aktu opery Eugeniusz Oniegin.

Bilety w sprzedaży od 21 kwietnia w kasie biletowej UMFC od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00, a także przez stronę: www.umfc.bilety24.pl.

Koncert w 11. rocznicę śmierci warszawskiego kompozytora Mariana Sawy odbędzie się 27 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15). Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną nowo odkryte utwory skrzypcowe twórcy. Wstęp wolny.

Na premierę wraz z promocją płyty CD Marian Sawa Complete Violin Works i wydania nutowego Marian Sawa Utwory Skrzypcowe serdecznie zaprasza Towarzystwo im. Mariana Sawy oraz wykonawczynie koncertu: skrzypaczka Jolanta Sosnowska i organistka Marietta Kruzel-Sosnowska.

Marian Sawa, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i wieloma innymi nagrodami, był jednym z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jest autorem około 800 kompozycji, w szczególności muzyki organowej i chóralnej, a także wokalno-instrumentalnej: wielu oratorów i mszy, jak również piosenek dla dzieci – w tym przeboju dla najmłodszych zatytułowanego Kolorowe Kredki.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Król Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego zostanie wystawiony na deskach Opery Krakowskiej 28 i 30 kwietnia 2016 roku. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Łukasz Borowicz, scenografię zaprojektował Luigi Scoglio.

W partii tytułowej wystąpi Mariusz Kwiecień, znakomity polski baryton, podbijający światowe sceny operowe. Artysta wcielał się już w tę rolę na scenach: Santa Fe Opera, Opera Bastille w Paryżu, a także Teatro Real w Madrycie. W maju 2015 roku Król Roger miał swoją premierę w Royal Opera House w Londynie. – Mariusz Kwiecień urodził się do roli Króla Rogera. Jego możliwości wokalne, aura, naturalna energia aktorska – to wszystko służy postaci napisanej przez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza – napisał Tomasz Cyz, recenzując londyńską premierę w „Ruchu Muzycznym”.

Artysta często gości na deskach Opery Krakowskiej. Publiczność mogła podziwiać go m.in. jako Don Giovanniego i Eugeniusza Oniegina w operach wyreżyserowanych przez Michała Znanieckiego, a także w roli hrabiego Almavivy w Weselu Figara w reżyserii Laco Adamika. W partiach solowych wystąpią: Iwona Socha (Roksana), Pavlo Tolstoy (Pasterz), Adam Sobierajski (Edrisi), Przemysław Firek (Arcykapłan), Agnieszka Cząstka (Diakonisa).

Premiera spektaklu w Operze Krakowskiej miała miejsce 13 listopada 2015 roku w ramach prezentacji polskiej twórczości operowej w roku obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na kolejny koncert Kameralnej Orkiestry Smyczkowej, który odbędzie się 28 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Auli Nova. Młodzi muzycy przedstawią program przygotowany z drem hab. Jarosławem Żołnierczykiem – koncertmistrzem i kierownikiem artystycznym kwietniowego projektu.

Podczas koncertu zabrzmią następujące utwory: Henryk Czyż Canzona di barocco; Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu; Ernst Bloch – Concerto grosso nr 2; Giovanni Bottesini – Gran Duo Concertante. Gościnnie razem z Orkiestrą, którą tworzą studenci Katedry Instrumentów Smyczkowych, wystąpią: Maciej Mazurek – wiolonczela, Donat Zamiara – kontrabas oraz Kamil Babka – altówka.

Zespół współpracował już z prof. Bartoszem Bryłą (grudzień 2014), prof. Mariuszem Dereweckim (kwiecień 2015) oraz drem hab. Jakubem Haufą (grudzień 2015). Wspólne muzykowanie pedagogów i studentów jest z całą pewnością dla młodych artystów doświadczeniem nie do przecenienia i wpisuje się w misję Akademii, aby poprzez dydaktykę, a tym samym przekazywanie przez grono pedagogów najlepszych wartości artystycznych, realizować projekty na najwyższym poziomie i inspirować młodzież do kreatywnego samodoskonalenia.

Wstęp na koncert jest wolny.

29 kwietnia 2016 roku w kolejnej odsłonie gwiazdorskiego cyklu Sinfonietty Cracovii zagości legendarny wirtuoz skrzypiec, uważany za jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej oryginalnych artystów naszych czasów, Gidon Kremer. W sali krakowskiego ICE Congress Centre o godz. 19.00 zabrzmią dzieła Panufnika, Weinberga i Szostakowicza, a Orkiestrę poprowadzi Jurek Dybał.

Ścieżka kariery Gidona Kremera jest być może jedną z najbardziej niekonwencjonalnych wśród wszystkich czołowych światowych skrzypków. Urodzony w Rydze na Łotwie artysta rozpoczął naukę gry w wieku lat czterech, pod kierunkiem swojego ojca oraz dziadka. Studia odbył w Konserwatorium Moskiewskim, w klasie samego Dawida Ojstracha i jest uważany za jednego z najwybitniejszych wychowanków tego genialnego skrzypka i pedagoga. Późniejsze sukcesy w licznych konkursach międzynarodowych rozpoczęły wyjątkową karierę wirtuoza, który zyskał międzynarodową sławę jako jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów swojego pokolenia. Grę Kremera charakteryzuje indywidualny styl łączący nowoczesność z poszanowaniem tradycji, a jego niezwykle bogaty repertuar kipi różnorodnością – od skrzypcowych „standardów” epoki klasycyzmu i romantyzmu, poprzez dzieła mistrzów XX i XXI wieku, po utwory kompozytorów zupełnie współczesnych. Nie ma chyba drugiego solisty o światowej renomie, który w ciągu ostatnich 30 lat zrobiłby tak wiele dla muzyki najnowszej

W wykonaniu Gidona Kremera krakowscy melomani usłyszą utwór, który zajmuje szczególne miejsce w repertuarze wirtuoza – Koncert skrzypcowy Mieczysława Weinberga, którego nieco zapomnianą do niedawna twórczość Kremer niestrudzenie promuje. W Koncercie pobrzmiewają echa zagmatwanych losów polskiego kompozytora, który po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do ZSRR, gdzie z jednej strony miał szansę doskonalić warsztat pod okiem Miaskowskiego i Szostakowicza – swojego wieloletniego przyjaciela i mentora; z drugiej strony zmagał się z prześladowaniami, jakie spotykały osoby o pochodzeniu żydowskim. Szostakowiczowi zawdzięcza nie tylko odzyskaną wolność po aresztowaniu w 1953 roku, lecz również język muzyczny, zauważalnie bazujący na dokonaniach rosyjskiego mistrza. Zestawienie w programie Koncertu Weinberga z I Symfonią Szostakowicza jest zatem z góry zamierzone. Natomiast napisana w 1942 roku Uwertura tragiczna Andrzeja Panufnika uważana jest za jeden z najbardziej poruszających utworów tego kompozytora. W szczególny sposób oddaje ona tragizm czasów w jakich przyszło działać wszystkim tym twórcom, nawiązując również do nich językiem muzycznym. Zapowiada się zatem wieczór pełen wirtuozerii i wzruszeń.

Więcej informacji – na stronie: www.sinfonietta.pl

Słynny brytyjski pianista Jonathan Plowright wystąpi 29 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W programie wieczoru znajdzie się m.in. przejmujący Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.

Jonathan Plowright – wyjątkowy artysta, szczycący się złotym medalem londyńskiej Royal Academy of Music i stypendium Fulbrighta, to również znany na świecie ambasador muzyki polskiego romantyzmu: zyskał sławę jako interpretator rzadko grywanych dzieł fortepianowych Paderewskiego, Melcera, Stojowskiego i innych.

Te zainteresowania zbliżyły artystę do Łukasza Borowicza, młodego dyrygenta, który równie chętnie przypomina publiczności mniej znane polskie arcydzieła. Ich ścieżki przecięły się podczas nagrania płyty dla firmy Hyperion, na której wraz z BBC Scottish Symphony Orchestra utrwalili kompozycje Żeleńskiego i Zarzyckiego.

Podczas piątkowego koncertu Łukasz Borowicz pokieruje Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Poza wspomnianym Koncertem fortepianowym a-moll Paderewskiego, w programie znajdzie się Uwertura bohaterska Andrzeja Panufnika oraz Symfonia nr 7 cis-moll op. 131 Siergieja Prokofiewa.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia.szczecin.pl/aktualnosci/264-Jonathan_Plowright_gra_Paderewskiego

Jak co roku Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie zapraszają na Koncert dyplomantów. Występ młodych talentów odbędzie się 29 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii.

Tego wieczoru artyści zaprezentują się publiczności z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Urszuli Borejszo, wykonując dzieła ze znanego repertuaru koncertowego, przygotowane pod kierunkiem swoich pedagogów. Przez 70-lat działalności Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie (1945–2015) jej mury opuściło wielu znakomitych muzyków. Absolwenci 2016 roku Koncertem dyplomantów dołączą do tej znakomitej grupy.

Swoje umiejętności zaprezentują: Jan Staruch – skrzypce; Małgorzata Kozłowska – wiolonczela; Jakub Fryderyk Kozicki – kontrabas; Zuzanna Konopka – flet; Ania Nawrott – flet; Małgorzata Pokojska – saksofon; Anna Galanty – fortepian; Kinga Wójcik – fortepian; Kamil Kizel – perkusja; Adam Sołowiej – gitara; Grzegorz Antczak – śpiew; Maria Kożewnikow – śpiew. Koncert poprowadzi Julitta Pałys, wicedyrektor PSM w Olsztynie.

Bilety na koncert do nabycia w kasie Filharmonii (pon.– pt. w godz.10.00-18.00) oraz poprzez stronę internetową: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Przedostatni w tym roku akademickim koncert z cyklu „Pianiści u Paderewskiego” odbędzie się 29 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Wystąpi Piotr Żukowski, który wykona utwory Aleksandra Skriabina.

Piotr Żukowski (ur. 1982) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik. Obecnie pracuje na tej uczelni na stanowisku adiunkta w Katedrze Fortepianu. Koncertował w wielu miastach Polski oraz za granicą: we Francji, Włoszech, Anglii, Turcji, Czechach, Belgii, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Islandii, Węgrzech, Niemczech, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Chinach, Japonii, Brazylii oraz USA.

W programie kwietniowego koncertu znajdą się następujące kompozycje A. Skriabina: 4 Preludia op. 37, 5 Preludiów op. 16, Poemat tragiczny B-dur op. 34, Fantazja h-moll op. 28, Walc As-dur op. 38, 24 Preludia op. 11. Wstęp na koncert jest wolny.

Jubileuszowy koncert szkolny z okazji 70-lecia działalności Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi odbędzie się 29 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Łódzkiej.

Wystąpią soliści, chór mieszany oraz orkiestra symfoniczna ZSM im. S. Moniuszki pod batutą Grzegorza Wierusa. Koncert rozpocznie Fanfara jubileuszowa Tomasza Maciaszczyka. W programie znajdzie się Arioso e furioso. Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję Mikołaja Góreckiego, a także fragmenty z oper: Il Signor Bruschino oraz Cyrulik Sewilski Gioacchico Rossiniego; Rigoletto, Trubadur oraz Traviata Giuseppe Verdiego; Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta; Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego; Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego; Opowieści Hoffmana Jacquesa Offenbacha; Straszny dwór Stanisława Moniuszki.

Koncert Kompozytorski Studentów klas kompozycji prof. Pawła Łukaszewskiego odbędzie się 29 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W programie znajdą się następujące kompozycje: Denys Bocharov – ICHTHUS; Aleksandra Chmielewska Błękitny ptak, Jakub Krukowski – NINE na nonet smyczkowy; Jan Krutul – Fibonaction; Michał Malec – Trois images, Jakub Neske – Etude No.1 (El penúltimo trémolo), Etude No. 2; Julia Seeholzer – Portraits of Disquiet; Jakub Szafrański – 10 emotions.

Wystąpią: Denys Bocharov, Łukasz Farcinkiewicz, Jarema Jarosiński, Aleksandra Klimczak, Mateusz Kowalski, Jakub Langiewicz, Krzysztof Niezgoda, Łukasz Piasecki, Olga Paciej, Jakub Stefek, Marta Trzcionkowska, Przemysław Wojciechowski, Tomasz Zając, Marcin Zarzycki oraz Maria Żwirdowska.

Wstęp na koncert jest wolny.

XXVI Międzynarodowy Fesiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się w dniach 30 kwietnia–8 maja 2016 roku. Wydarzenie organizowane jest od 25 lat w Częstochowie i stanowi muzyczną wizytówkę miasta i regionu. Rangę tegorocznej edycji podkreśla patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Na program XXVI Festiwalu złoży się 16 koncertów z udziałem wielu wybitnych artystów z Francji, Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Motywem przewodnim będą muzyczne formy liturgiczne, takie jak msza, pasja czy nieszpory. Festiwal otworzy 30 kwietnia na Jasnej Górze koncert Die Kölner Akademie, jednego z najbardziej rozpoznawalnych interpretatorów muzyki barokowej na świecie. Zespół w kooperacji z polską Orkiestrą Historyczną wykona Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha. Koncert zamykający wydarzenie z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej dedykowany jest 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Organizatorzy będą również gościć Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”, rosyjskiego kantora żydowskiego Barucha Finkelsteina, niemiecką sopranistkę Simone Kermes i berlińską orkiestrę Sans Souci. Dwa koncerty organizowane z okazji 90. urodzin Juliusza Łuciuka zabrzmią w Częstochowie i Nowej Brzeźnicy – miejscu urodzin kompozytora. Program dopełni prawykonanie gregoriańskiej mszy jazzowej Stanisława Fiałkowskiego napisanej dla Zespołu „Camerata Silesia”, góralskie nieszpory Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej i saksofonowe improwizacje na temat chorału gregoriańskiego Pawła Gusnara.

Sercem festiwalowym będzie Częstochowa. Głównych koncertów będzie można również posłuchać w Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii. Wydarzenia koncertowe zagoszczą też w mniejszych miejscowościach – Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Wrzosowej. Festiwalowi towarzyszy XII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra Nova”, z koncertem laureatów w Częstochowie i Brauweiler, oraz wystawa fotografii Tadeusza Żaczka Duchowość pogranicza.

Festiwal „Gaude Mater” odgrywa istotną rolę w rozwijaniu dialogu międzykulturowego, prezentując zróżnicowane wizje sacrum w muzyce europejskiej i pozaeuropejskiej, chrześcijańskiej i niechrześcijańskiej, stając się miejscem symbolicznego przekraczania granic, prawdziwym dialogiem kultur, próbą budowania międzynarodowego i ponadreligijnego porozumienia. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.

Więcej inforamcji – na stronie: www.gaudemater.com

więcej...

Na zakończenie tegorocznej 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich w Filharmonii Krakowskiej będzie miał miejsce nadzwyczajny koncert oratoryjny z okazji jubileuszu 90. urodzin Juliusza Łuciuka. W sobotę 30 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 odbędzie się światowe prawykonanie jego oratorium – Tryptyk rzymski cz. III – Wzgórze w krainie Moria.

Juliusz Łuciuk to twórca, którego horyzontom estetycznym właściwie brak precedensu w skali współczesnej muzyki polskiej. Droga twórcza kompozytora to imponujący różnorodnością ciąg fascynacji estetycznych, oplatających mocną, od samego początku nieprzerwaną nić artystycznych i ludzkich ideałów. Łuciuk to wyznawca świętej dla niego symbiozy dwóch cnót: dobra i piękna. Pierwsza z nich objawia się w przekazie; misji niesienia radości, pocieszenia, spokoju; w potrzebie zajmowania stanowiska wobec momentów ważnych dla ludzi. Drugi z filarów tej sztuki – piękno – przybrał postać brzmienia, charakterystycznego i własnego, kształtowanego mocą kompozytorskiej intuicji, nieustannie mocującej się z kreatywną siłą intelektu.

Wzgórze w krainie Moria zamyka muzyczną trylogię, skomponowaną przez Juliusza Łuciuka do tekstu Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II. To ogniwo o największym potencjale scenicznym. Epicka historia Abrahama i jego syna Izaaka przybiera postać 4-częściowego muzycznego misterium, sugestywnie ilustrującego plan biblijnych wydarzeń. Podczas prawykonania Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi włoski dyrygent Pasquale Veleno, a jako soliści wystąpią: Magda Niedbała (mezzosopran) i Dariusz Siedlik (baryton).

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Stowarzyszenie Artystów „Zdolni do Wszystkiego” zaprasza na jubileuszowy V Lubuski Festiwal Muzyczny, odbywający się w dniach 6–30 kwietnia 2017 roku w Zielonej Górze, Łagowie oraz na terenie całego województwa lubuskiego

Więcej...

Iluminacje: Contemporaneo 2017 – konferencja, koncert, instalacja

Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie „Sensorium” zaprasza na wydarzenia z cyklu „Iluminacje”, które odbędą się w dniach 18 – 20 kwietnia 2017 roku.

Tegoroczna II edycja „Iluminacje: Contemporaneo 2017" będzie przedsięwzięciem szczególnym, ponieważ oprócz ogólnopolskiej konferencji naukowej, poświęconej zagadnieniu, jakim jest percepcja dźwięku w utworach muzyki współczesnej, odbędą się także dwa wydarzenia towarzyszące

Więcej...

VIII Konkurs Kompozytorski im. Zygmunta Mycielskiego – Warszawa, 19.05.2017

Celem Konkursu Kompozytorskiego, organizowanego przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich, jest promocja twórczości młodych kompozytorów – członków KM ZKP – poprzez wykonanie ich utworów w ramach dorocznego koncertu KM ZKP towarzyszącego Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information