Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach 1-5 lipca 2016 roku Sinfonietta Festival – wyjątkowy letni maraton muzyczny Sinfonietty Cracovii – po raz drugi zagości w Krakowie. Gwiazdy międzynarodowego formatu, pionierskie pomysły i repertuar z najwyższej półki – tak można w skrócie opisać wielkie święto muzyki, jakim będzie tegoroczna edycja festiwalu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 1 lipca w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Pod palcami Dmitry'ego Sitkovetsky'ego – legendy światowej wiolinistyki, tu w podwójnej roli dyrygenta i solisty – zabrzmi słynny Stradivarius, a słuchacze będą mieli szansę podziwiać jego wirtuozerskie wykonanie Souvenir d'un lieu cher oraz Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego. 2 lipca muzyk wystąpi w Sukiennicach z kameralistami Sinfonietty Cracovii, wykonując ponadczasowe arcydzieło Felixa Mendelssohna: Oktet Es-dur.

Na trzeci dzień tegorocznej edycji przypadnie zaś wydarzenie szczególne: nowatorski „clubbing kameraly” Muzyka narodów. Ten prawdziwy kalejdoskop muzycznych wrażeń zaserwują słuchaczom w urzekających wnętrzach i ogrodach Dworku Białoprądnickiego kameraliści Sinfonietty we współpracy z szeregiem zaprzyjaźnionych wykonawców (Kwartet Dafô, Kwartet puzonowy NOSPR, Malawski Trio i inni). Clubbing kameralny to propozycja dla żądnych wrażeń melomanów, łącząca tradycyjną formułę koncertu z duchem clubbingu: cztery sceny i cztery trwające jednocześnie koncerty, a na koniec wielki finał, czyli puzoniści NOSPR open-air'owo.

Dzień później, 4 lipca, kameraliści Sinfonietty Cracovii wystąpią w sali koncertowej Muzeum Manggha z Wojciechem Pszoniakiem. Wybitny aktor zaprezentuje publiczności swoją mistrzowską interpretację Historii żołnierza Strawińskiego, wcielając się w aż trzy role: narratora, Żołnierza oraz... Diabła. Występ przybierze formę niecodziennego, muzyczno-teatralnego widowiska, które bez wątpienia stanowić będzie nie lada gratkę dla koneserów intermedialnych realizacji artystycznych.

5 lipca, w ramach wielkiego finału Festiwalu, na deskach Filharmonii Krakowskiej zmierzą się w jego trakcie dwie orkiestry miejskie: Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Zespoły zaprezentują się w niecodziennym dla siebie repertuarze, wykonując niebywale zróżnicowany program „od Bacha do Glassa” – a każdy z nich wystąpi pod batutą szefa konkurencyjnej Instytucji. W trakcie koncertu finałowego wykonana zostanie ponadto po raz pierwszy zwycięska kompozycja tegorocznej edycji konkursu kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta. Gościem specjalnym orkiestry Jurka Dybała będzie tego wieczoru Iwona Sobotka. Światowej sławy polska sopranistka zmierzy się z jednym z najbardziej wymagających wokalnie utworów wszech czasów: kantatą Jauchzet Gott in allen Landen Jana Sebastiana Bacha.

Więcej informacji – na stronie: www.sinfonietta.pl oraz profilu FB


Towarzystwo Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego ma zaszczyt zaprosić na recital fortepianowy Krzysztofa Książka.

Uczestnik ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego wystąpi w piątek 1 lipca 2016 o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). W programie koncertu znajdą się dzieła Domenica Scarlattiego, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Recital poprowadzi Piotr Oczkowski. Wstęp wolny!


39. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej oraz 32. Maricakie Wieczory Organowe w Gdańsku rozpoczną się koncertem inauguracyjnym 1 lipca i potrwają do 9 września 2016 roku. Koncerty będą odbywać się w każdy piątek o godz. 20.15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jak co roku 15 sierpnia o godzinie 20.30 odbędzie się także koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Bazylika Mariacka to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. W latach 1978–2015 podczas Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej zaprezentowało się ponad 270 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Obecnie znajdujące się Bazylice Mariackiej organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana. Ceremonii poświęcenia organów dokonał biskup gdański Tadeusz Gocłowski 18 sierpnia 1985 roku. W ten sposób Bazylika Mariacka powróciła do chlubnej wielowiekowej tradycji przerwanej na 40 lat w 1945 roku.

Podczas inauguracji Festiwalu wystąpi Chór Kameralny „441Hz” pod dyrekcją Anny Wilczewskiej oraz organista Andrzejem Szadejko. Zabrzmią następujące kompozycje: J.S. Bach – Fantasia &Fuga in c BWV 537, J. Rheinberger – Abendlied, W. KilarApotheosis, C. Debussy – Dieuqu’il la fait bon regarder, P. ŁukaszewskiNunc dimittis, G. Böhm – Partita sopra Ach wie nichtig, ach wie flüchtig, S. D. Sandstrom – To see a world, H. M. GóreckiSzeroka Woda, W. Raczkowski – Oj, uśnij, P. Mealor – Shewalks in beauty, W. F. Markull – Sonate F-dur op.56.

Organizatorzy Festiwalu: Gdańskie Centrum Organowe, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Sponsor: Grupa Energa.

ZOBACZ: Terminarz Koncertów

Więcej informacji – na stronie: www.bazylikamariacka.gdansk.pl oraz profilu FB

 


2 lipca 2016 roku o godz. 21.30 na dziedzińcu pałacu w Wilanowie odbędzie się niezwykły koncert, podczas którego po raz pierwszy na wspólnej scenie spotkają się Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer. W lipcowy wieczór królewski dziedziniec zamieni się w przestrzeń wypełnioną wyrafinowanym, finezyjnym i fascynującym dźwiękiem.

Artyści zaprezentują to, z czego słyną nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Janusz Olejniczak to jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina, który swoim kunsztem potrafi oddać jej ulotność i nieuchwytność. Leszek Możdżer również wchodzi w dialog z wielkim kompozytorem, w oryginalny sposób łącząc klasykę z jazzem. Niebywałą gratką dla słuchaczy będzie finałowy utwór wykonany przez pianistów na dwa fortepiany.

Koncert Olejniczak/Możdżer Wilanów 2016 jest zapowiedzią cyklu festiwali letnich, które odbędą się w przyszłym roku.

Więcej informacji – na stronie: www.wilanow-palac.pl/olejniczak_mozdzer_wilanow_open_er_koncert_2_lipca.html


W 2016 roku już po raz czwarty Festiwal Strefa Ciszy zagości w Łazienkach Królewskich. Przez pięć lipcowych weekendów muzyka rozbrzmiewać będzie w malowniczych zakątkach Królewskich Ogrodów.

Każdy z weekendów poświęcony będzie muzyce jednego z państw europejskich. Będą to kolejno – Polska (2 i 3 lipca), Niemcy (9 i 10 lipca), Francja (16 i 17 lipca), Hiszpania (23 i 24 lipca), zaś na zakończenie tegorocznej edycji organizatorzy planują weekend międzynarodowy (30 i 31 lipca). Główną osią Festiwalu będą kameralne koncerty plenerowe odbywające się przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie.

Jak co roku, w programie Festiwalu szczególne miejsce zajmą rodzinne koncerty plenerowe (rano i po południu), a także happeningi, do udziału w których zachęcani będą wszyscy spacerowicze i festiwalowa publiczność.

Najważniejszym wydarzeniem każdego z weekendów będą sobotnie koncerty przy Świątyni Sybilli o godz. 19:00. Wystąpią na nich kolejno: Janusz Prusinowski Kompania, Sonic Art Saxophone Quartet (specjalni goście Festiwalu – zespół pochodzący z Niemiec), Avenue, Corazon Flamenco oraz New Warsaw Trio.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.strefaciszyfestival.pl


Tegoroczny 25. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa jest jubileuszową edycją tego wydarzenia kulturalnego, które potrwa od 2 lipca do 15 sierpnia 2016 roku. Festiwal będzie obejmował także cykl towarzyszący Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie.

Z tej okazji odbędzie się osiem koncertów w Rzeszowie oraz cztery w Jarosławskim Opactwie. Dominantę programów koncertów będzie stanowiła muzyka organowa, która stanie się także wspólnym mianownikiem dla kameralistyki instrumentalnej, sztuki wokalnej i słowa poetyckiego. W rzeszowskich kościołach – katedrze, bazylice Bernardynów, Św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP w Zalesiu oraz w Jarosławskim Opactwie – wystąpią artyści z Niemiec, Austrii, Włoch, Korei Południowej, jak również tak znani polscy wykonawcy, jak Roman Perucki, Andrzej Chorosiński i dyrektor artystyczny festiwalu Marek Stefański.

Więcej


Na Trakcie Królewskim już po raz siódmy zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina. W sobotę 2 lipca 2016 roku rusza kolejna edycja imprezy „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”. Na plenerowe koncerty, poświęcone muzyce inspirowanej twórczością kompozytora, Warszawa zaprasza w lipcowe i sierpniowe soboty.

Miasto stołeczne Warszawa po raz kolejny inauguruje letni projekt, który umili mieszkańcom i turystom spacery po Krakowskim Przedmieściu. Koncepcja plenerowych koncertów muzyki Fryderyka Chopina powstała siedem lat temu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Muzyka Chopina zabrzmi w lipcowe i sierpniowe soboty na dwóch scenach ustawionych na Krakowskim Przedmieściu. Wyjątkiem będzie 9 lipca, kiedy ze względu na organizowany w Warszawie Szczyt NATO, koncerty zostały odwołane. W pozostałe soboty wakacji koncerty chopinowskie będą odbywać się przy Kolumnie Zygmunta oraz na skwerze Hoovera w godzinach 16.00-19.00.

Cel, jaki przyświecał organizatorom przy wyborze artystów występujących podczas tegorocznego cyklu „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”, to promowanie twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów zarówno w aranżacji klasycznej, jak i w nowoczesnej, niekonwencjonalnej formie. Koncerty są poszukiwaniem niestandardowych, artystycznych form wyrazu dla twórczości Fryderyka Chopina, a jednocześnie próbą zainteresowania współczesnego odbiorcy polską kulturą poprzez pokazanie jej w tradycyjnym i nowym ujęciu.

W lipcowych i sierpniowych koncertach na Krakowskim Przedmieściu wezmą udział młodzi, utalentowani pianiści – Jakub Kitowski, Klaudia Kudełko, Paweł Pawlik, Julia Singalewicz-Sobczak (na zdjęciu) i Kamil Zacharczuk. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Więcej


9. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu” odbędzie się między 2 lipca a 27 sierpnia 2016 roku w Krakowie. Koncerty będą odbywać się w letnie soboty na wawelskim dziedzińcu arkadowym i dziedzińcu Stefana Batorego.

Tegoroczna edycja obejmie dwa koncerty symfoniczne, sześć kameralnych oraz czterogodzinny maraton fortepianowy. Wśród zaproszonych artystów znajdą się m.in.: dyrygenci Antoni Wit i Łukasz Borowicz, sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha, flecista Łukasz Długosz, pianista Szymon Nehring, a także Orkiestra CORda Cracovia oraz artsemble.

W scenerii zapadającego nad zamkiem zmierzchu zabrzmi m.in. muzyka Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna i Bartóka. Podczas koncertu inauguracyjnego, 2 lipca 2016 roku, prawykonany zostanie napisany specjalnie na tę okazję utwór młodej kompozytorki, studentki-doktorantki Akademii Muzycznej w Krakowie, Zofii Dowgiałło.

Więcej informacji – na stronie: www.castellogt.pl

Więcej


Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza na XXXIII Konfrontacje Chopinowskie 2016 – cykl koncertów w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, które odbywać się będą w lipcowe niedziele (3, 10, 17, 24) o godz. 19.00.

Całość zainauguruje koncert muzyki współczesnej Słowo i dźwięk z udziałem: Lilianny Zalesińskiej – mezzosopran, Piotra Szymanowicza – fortepian oraz kompozytorek: Aleksandry Garbal, Alicji Gronau, Olgi Hans i Moniki Kędziory. W programie znajdą się następujące kompozycje: Alicja GronauZe Szwecji do Polski, sześć miniatur na fortepian solo (2016) – prawykonanie, Dwie pieśni do słów własnych na mezzosopran i fortepian (2013); Olga HansNie pójdę tą ścieżką do słów Leopolda Staffa (2016) – prawykonanie; Monika Kędzioramicro-nano- mos, siedem miniatur na fortepian solo (2015), E.D. na mezzosopran i fortepian, monodram do słów Emily Dickinson (2011); Aleksandra Garbal 3 pieśni na mezzosopran i fortepian do słów Michelangelo Buonarrotiego (2016) – prawykonanie.

Więcej informacji na temat kolejnych koncertów – na stronie: www.chopin-antonin.pl


Kontynuując wieloletnią tradycję Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski serdecznie zaprasza na bezpłatne letnie koncerty na scenie plenerowej Filharmonii Opolskiej. Na wyjątkowy charakter koncertów promenadowych składa się zarówno niewątpliwy urok muzyki brzmiącej na wolnym powietrzu, jak i program skonstruowany tak, aby każdy meloman odnalazł dźwięki bliskie swym zainteresowaniom muzycznym.

W niedzielę 3 lipca 2016 roku o godz. 17.00 koncerty zainauguruje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Adama Domurata. Zabrzmią jedne z najpiękniejszych dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta – Eine kleine Nachtmusik KV 525, Koncert fletowy D-dur KV 314, w którym solową partię wykona Martyna Klupś-Radny oraz 40 Symfonia g-moll KV 550. Podczas lipcowych koncertów można będzie usłyszeć również muzykę filmową w wykonaniu kwartetu smyczkowego Angelus (10 lipca), odbyć Muzyczną podróż do Hiszpanii wraz z zespołem Quatuor Europa (16 lipca), wysłuchać dynamicznego tanga oraz melodyjnych walców w wykonaniu Kwartetu Piastowskiego (24 lipca), a także wejść z Kwartetem Con Amore Tanecznym krokiem od sarabandy do fokstrota (31 lipca) w sierpniowe koncerty.

Sierpień zainaugurują gwiazdy operetki i musicalu Anita Maszczyk oraz Michał Musioł z towarzyszeniem pianistki Grażyny Griner (7 siernia). 4YouQuartet zaprosi publiczność na We are the Champions – wędrówkę przez epoki z największymi mistrzami (14 sierpnia). Finał finałów koncertów promenadowych będzie należał do Filharmoników Opolskich oraz skrzypka Jakuba Haufy. W ich wykonaniu w niedzielę 21 sierpnia zabrzmi muzyka Mozarta, Mendelssohna, Pendereckiego oraz Elgara.

Szczegółowy program – na stronie: www.filharmonia.opole.pl


Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie zaprasza na koncert, który odbędzie się w niedzielę 3 lipca 2016 roku o godz. 18.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (Al. Solidarności 74).

Podczas koncertu zabrzmią utwory a cappella takich kompozytorów jak: Bruckner, Mendelssohn, Strawińśki, Stabile, Aichinger, Sweelinck, Nanini, Kurpiński,Nowowiejski oraz Sawa. Chór poprowadzi Paweł Hruszwicki. Wstęp wolny.


Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczanego do najpoważniejszych festiwali organowych w Europie, zapraszają na koncerty, których można będzie wysłuchać w ciągu trzech letnich miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8). Podczas pierwszego koncertu, 3 lipca 2016 roku, wystąpi Niemiec Heinz-Peter Kortmann.

Festiwal „Organy Archikatedry” powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest jego kierownikiem artystycznym. Każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści, Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman, eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również znakomitym miejscem prezentacji muzyki organowej. W 1987 roku jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała na chórze kościoła mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Wydarzenie organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej” w Warszawie, a wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji – na stronie: www.kapitula.org

Więcej


4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Emanacje” to łącznie 40 koncertów, które odbędą się na terenie Małopolski między 3 lipca a 4 września 2016 roku. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym będzie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Muzyka będzie rozbrzmiewać w rozmaitych miejscach: od sal koncertowych, poprzez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy przekroczy granice Małopolski – goszcząc na Rynku w Krośnie w kooperacji z Young Arts Festival & Masterclass. Po raz pierwszy odwiedzi również miasteczko Biecz we wschodniej Małopolsce. W ciągu wakacji muzycy zagrają też w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Szczawnicy i Tuchowie. Stałymi punktami na koncertowej mapie będą Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamek w Wiśniczu, Kasztel w Szymbarku, Zamek Suski, drewniany Kościółek w Lipnicy Murowanej.

W programie zaplanowano recitale solowe, koncerty kameralne i symfoniczne, a także jazzowe. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: laureaci Grammy – Youth Orchestra of the Americas i gitarzysta David Russell, wiolonczelista Gautier Capucon, zespół berlińskich filharmoników Scharoun Ensemble, Ensemble OPUS z Korei Południowej ze skrzypaczką So-Ock Kim, a także pianiści Ratimir Martinovic i Won-Sook Hur. Zaprezentują się też najlepsi polscy kameraliści młodego pokolenia: Chopin Piano Quintet, Trio im. Wiłkomirskich, Duo Bojanowicz/Koziak, kwartet Diverso, czy Surrealistic Five – który prawykona w Lusławicach nowopowstały Kwintet fortepianowy Hanny Kulenty z jej gościnnym udziałem (27 sierpnia). Dla fanów muzyki jazzowej przygotowano koncert Adam Bałdycha z norweskim Helge Lien Trio oraz drugą edycję Konkursu Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta w mistrzowskiej, międzynarodowej obsadzie.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do początków drogi twórczej patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską – Krzysztofa Pendereckiego. Kariera mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się Emanacje – kompozycja na dwie orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. Nazwa przedsięwzięcia wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom, mieszkańcom i gościom regionu w najpiękniejszych zakątkach Małopolski.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Szczegółowy program oraz rezerwacja biletów – na stronie: www.emanacje.pl


59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie odbędzie się między 5 lipca a 23 sierpnia 2016 roku. Festiwal stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych. Podczas Festiwalu wystąpią organiści z Polski, Niemiec, Norwegii, Francji, Austrii, Włoch, Litwy, Rosji, a także Australii.

Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Interesująco przedstawia się twórczy dialog – muzyczne zestawienie generacji doświadczonych artystów (Ludger Lohmann, Douglas Lawrence, Rubin Abdullin, Andrzej Chorosiński) z przedstawicielami młodej generacji organistów (Giampaolo Di Rosa, Christian Bischof, Ernst Wally, Karolina Judelytė). Ten swoisty kontrast artystyczny pozwoli na ukazanie twórczości organowej w kontekście różnych szkół organowych oraz różnorodnych praktyk wykonawczych.

W dniu 5 lipca Festiwal rozpocznie uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu Romana Peruckiego (organy) i Łukasza Długosza (flet), którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta – Arno Hartmanna. Koncert ten uświetni światowa premiera kompozycji Freski Bernardusa autorstwa Enjotta Schneidera, Przewodniczącego Niemieckiej Rady Muzycznej, którą on poświęcił polskim wirtuozom. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu będzie miało miejsce jeszcze kilka odsłon premierowych. Po raz pierwszy w Gdańsku austriacki organista Ernst Wally wykona Toccatę i fugę e-moll Ernsta Tittela, Sonatę nr 1 op. 74 Rudolfa Bibla oraz Preludium op. 10 nr 1 swojego autorstwa. Natomiast włoski organista Giampaolo Di Rosa po raz pierwszy w Polsce wykona Tríptico Litúrgico: Prelúdio – Meditação – Final Manuela Faria.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.gda.pl


W każdy wtorek lipca i sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 na patio Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (a w razie niepogody w sali koncertowej UMFC) odbywać się będą koncerty w ramach II Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

Wystąpią reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a więc studenci z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Szczecina i Gdańska. Festiwal zainaugurują absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Monika Quinn oraz Maria Gabryś. W programie koncertu 5 lipca 2016 roku znajdą się takie kompozycje jak: Ballada g- moll op. 18 Juliusza Zarębskiego oraz 4 Mazurki op. 41, Ballada g-moll op. 23, Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, 4 Mazurki op. 30, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.

Kolejne koncerty odbędą się 12, 19 i 27 lipca oraz 2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2016 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

Więcej


Fundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką pt. Scena Letnia w Akademii Muzycznej. W środy lipca i sierpnia 2016 roku wszyscy, którzy planują spędzić lato w mieście będą mogli wysłuchać koncertów w wykonaniu pedagogów i studentów poznańskiej uczelni. Wstęp wolny!

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynęły dwa czynniki: logistyczny – w Auli im. Stefana Stuligrosza może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza, jak również artystyczny – do Auli nie docierają hałasy, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych, gdy muzyka z letnich ogródków i restauracji na Starym Rynku zakłócała muzykę wykonywaną w Ratuszu.

Widząc wielkie zainteresowanie melomanów tym projektem – Aula im. Stefana Stuligrosza z widownią na 200 osób była w minionych latach zapełniona do ostatniego miejsca – można przypuszczać, że atrakcyjny, zróżnicowany repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy sprawią, że i w tym roku prezentacje muzyczne w Auli staną się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej Poznania, a w konsekwencji kontynuowana od ponad dwudziestu lat tradycja koncertów w okresie letnim nadal cieszyć się będzie wielkim uznaniem i zainteresowaniem poznańskich melomanów oraz odwiedzających miasto turystów.

Kolejne koncerty odbędą się 6, 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia 2016 roku. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 17.00. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń. Dodatkową atrakcją w ramach Sceny Letniej będzie koncert specjalny, który odbędzie się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sobotę, 9 lipca, o godz. 12.00. Wystąpi duet Simitu w składzie: Jakub Kaszuba (obój) i Michał Gajda (akordeon).

ZOBACZ: Program Sceny Letniej


Koncerty w ramach 16. Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka” 2016 będą odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu DS Dziekanka przy ul. Krakowskie Przedmieście 56 w Warszawie (a w razie niepogody w sali koncertowej Dziekanki).

Podczas inauguracji, 6 lipca 2016 roku, wystąpi znakomity Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol. W programie znajdą się następujące kompozycje: James MacMillan – Memento; Gregorio Allegri – Miserere mei Deus; Dymitr Szostakowicz – VII Kwartet smyczkowy; Arvo Pärt – Fratres; Ludwig van Beethoven – Große Fuge in B-dur op. 133.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią między innymi takie zespoły, jak kwartet klarnetowy Poco Leggero, grający na instrumentach historycznych Ensemble Hyacinthus, Szymanowski Piano Trio, Atom String Quartet, Kazzma Brass Quintet, Duet Arpetto oraz Ravel Piano Duo. Wstęp na wszystkei wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

Więcej


Pomiędzy 6 lipca a 27 sierpnia 2016 roku w Jastrzębiej Górze odbędzie się XI Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”. Wydarzenie współorganizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie.

Podczas 16 koncertów jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – wykonawcy z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów. Podczas koncertu w dniu 3 sierpnia będzie miała miejsce światowa premiera kompozycji Hartwiga Barte-Hannsena w wykonaniu autora i skrzypka Łukasza Peruckiego: Libellus Sanctae Mariae na skrzypce i organy. Całość obejmuje cztery części: I Bóg wybrał Marię, II Maria szuka swojego dwunastoletniego Jezusa, III Maria pod krzyżem, IV Maria zostaje w niebie przyjęta.

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów" stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.

Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjać temu będzie zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.

Więcej


Filharmonia Krakowska po raz drugi zaprasza do uczestnictwa w wakacyjnym cyklu „Philharmonic Music Summer”. Repertuar koncertowy lipca i sierpnia to osiem wybranych propozycji na wspólną „muzyczną podróż w czasie”.

„Philharmonic Music Summer” to spotkania z muzyką Mozarta i Brahmsa, rozsmakowanie w wirtuozerii instrumentów, odwiedzenie scen operowych i operetkowych świata czy też odkrywanie uroków tanga argentyńskiego. A wszystko to w doborowych składach kameralnych i z prawdziwą maestrią wykonawczą. To także możliwość poznania Krakowa nie tylko od strony jego turystycznych atrakcji, ale także bogatej oferty kulturalnej, w której Filharmonia Krakowska znajduje ważne miejsce przez cały rok kalendarzowy.

Tegoroczne koncerty letnie 6 lipca 2016 roku zainauguruje występ Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich, który odbędzie się w środę 6 lipca o godzinie 18.00. Zespół powstał w 2014 roku z inicjatywy Marcina Wróbla (dyrygenta-chórmistrza oraz artysty Chóru Filharmonii Krakowskiej). Tworzą go członkowie Chóru FK, którzy w ten sposób kontynuują polską tradycję rewelersów – przedwojennych zespołów wokalnych wykonujących utwory żartobliwe i rozrywkowe. Swoim składem wykonawczym nawiązuje także do tradycji zespołu Rorantystów, który działał na Wawelu. W tym roku śpiewacy zaprezentują autorskie opracowania piosenek z najpopularniejszych musicali brodwayowskich, takich jak Nędznicy, South Pacific, Monty Python – Spamalot oraz piosenki z filmów fabularnych, autorstwa Leonarda Cohena, Robbiego Williamsa czy Johna Lennona.

Kolejny letni wieczór, 17 lipca, wypełnią rytmy tanga w wykonaniu akordeonisty i bandoneonisty Klaudiusza Barana oraz skrzypka Pawła Wajraka i gitarzysty Michała Nagy’ego. Usłyszymy kompozycje Trojana, Piazzolli, Gismontiego oraz Duranowskiego. Program koncertu 20 lipca wypełnią natomiast utwory Mozarta, Debussy’ego, Tossiniego oraz Fauré w wykonaniu Magdaleny Di Blasi – flet, Moniki Sęk – obój, Michała Poniżnika – klarnet, Wojciecha Krawca – fagot oraz Marka Gumieli – waltornia. 23 lipca zabrzmią kompozycje kameralne Debussy’ego, Gemrota oraz Brahmsa, a także fragmenty musicali Gershwina. Wystąpi skrzypaczka Katarzyna Białowolska, pianistka Weronika Krówka oraz waltornista Paweł Dziewoński.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.krakow.pl


Między 6 lipca a 31 sierpnia 2016 roku w kościele ojców franciszkanów p.w. św. Franciszka Serafickiego na Nowym Mieście w Warszawie (ul. Zakroczymska 1) odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy „Johann Sebastian Bach” 2016.

Koncerty będą odbywać się w każdą środę o godz. 20.00. Podczas inauguracji wystąpi mezzosopranistka Anna Lubańska z towarzyszeniem organisty Wiktora Łyjaka – kierownika artystycznego Festiwalu. W programie znajdą się kompozycje J. S. Bacha, C. Francka, G. F. Händla, F. Schuberta i A. Vivaldiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.wtm.org.pl/bachowawa.htm

Więcej


Tegoroczna edycja Wschód Kultury Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 6-10 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawi się 150 artystów z 10 krajów świata, reprezentujących 3 kontynenty, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi takie zjawiska jak Shibusashirazu Orchestra, Tortoise, UK Subs czy Easy Star All Stars.

Jak co roku Lublin zamieni się na kilka lipcowych dni w scenę dla kilkuset artystów reprezentujących najróżniejsze brzmienia i gatunki muzyczne. Jednym z kluczowych założeń festiwalu jest bowiem prezentacja najbardziej oryginalnych twórców i nurtów w światowej muzyce oraz poszukiwanie pewnego wyjątkowego pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją, która popycha świat muzyki ku nowym, inspirującym obszarom.

Jedną z gwiazd nadchodzącej edycji będzie zjawiskowa Shibusashirazu Orchestra. Ten ponad trzydziestoosobowy big band tworzy na scenie prawdziwie niepowtarzalne widowisko, łącząc elementy jazzu, rock’n’rolla, muzyki tanecznej i dopełniając to wszystko piękną scenografią i kostiumami. Na drugim biegunie stylistycznym znajduje się kolejna z gwiazd festiwalu – grupa Tortoise. Artyści z Chicago to w zgodnej opinii krytyków muzycznych jeden z najważniejszych zespołów post rockowych i instrumentalnych ostatnich 25 lat. Znakomite brzmienie, wirtuozeria wykonania, śmiałe pomysły aranżacyjne i rozbudowane transowe kompozycje to po prostu światowa klasa.

Kolejnym z headlinerów jest nowojorski kolektyw Easy Star All Stars. Znakiem firmowym amerykanów jest branie na warsztat wybranych albumów legend światowej muzyki takich jak Pink Floyd, Radiohead, The Beatles czy Michael Jackson. Ich reggae’owe i dubowe aranżacje znanych utworów podbiły serca słuchaczy na całym świecie. Listę gwiazd tegorocznej edycji festiwalu zamyka absolutna legenda brytyjskiej sceny alternatywnej, zespół UK Subs. Prekursorzy punk rocka, wymieniani jednym tchem obok The Clash, Sex Pistols czy The Stranglers, hucznie świętują w tym roku 40-lecie swojej działalności. Grupa założona i nieprzerwanie dowodzona przez Charliego Harpera od 1976 roku, wciąż stanowi o sile i popularności gatunku.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2016 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz czwarty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na temat Festiwalu: www.innebrzmienia.eu oraz www.wschodkultury.eu 

Więcej


57. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich potrwa od 15 maja do 26 września 2016 roku. Zainauguruje go muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego polskiego pianisty, Karola Radziwonowicza.

Letnie koncerty pod Pomnikiem Chopina potrwają do końca września. Będą się odbywać w każdą niedzielę, o godz. 12.00 i 16.00. W sumie wystąpi 40 wybitnych pianistów, nie tylko z Polski, ale też Japonii, Rosji oraz Ukrainy. Są oni laureatami licznych konkursów pianistycznych oraz posiadają bogaty dorobek artystyczny. Wśród interpretatorów muzyki Chopina nie zabraknie młodych wykonawców: Michała Szymanowskiego, Grzegorza Skrobińskiego, Adama Kośmieji, Tymoteusza Biesa, Aleksandry Bobrowskiej oraz Krzysztofa Książka, który zakończy tegoroczny sezon Koncertów Chopinowskich.

Recitale, które we współpracy z Łazienkami Królewskimi organizuje Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Warszawy. Co roku bierze w nich udział 80 tys. słuchaczy, zaś pianiści traktują występy jako zaszczyt. Po raz pierwszy koncerty pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 roku, wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika wybitnego polskiego kompozytora. Od tego czasu odbywają się tam nieprzerwanie, wpisując się w kulturalny kalendarz stolicy.

ZOBACZ: Harmonogram koncertów


44. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie odbędzie się w dniach 7 lipca – 25 sierpnia 2016 roku, w czwartkowe wieczory o godz. 20.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Wakacyjny cykl koncertów muzyki klasycznej, zainaugurowany w 1973 roku przez kompozytora, dyrygenta i organistę z Częstochowy – Eugeniusza Brańkę – wpisał się na stałe w obraz letniego Władysławowa. Co roku festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Organizatorem  wydarzenia jest Centrum Kultury, Promocji i Sportu Władysławowa przy współudziale Parafii Wniebowzięcia NMP we Władysławowie. Partnerami tegorocznej edycji są dodatkowo: Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki oraz Centrum Edukacji Artystycznej przy MKiDN.

Podczas inauguracji festiwalu (07.07) wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Centrum Edukacji Artystycznej: trębacz Lennard Czakaj oraz organista Marcin Knura, a w programie znajdą się utwory J. S. Bacha i M. Regera. Formuła wydarzenia tradycyjnie zamknie się w koncertach tematycznych. 44. sezon koncertowy zabierze publiczność w muzyczną podróż po świecie. W tym kontekście znaczące są już same tytuły kolejnych czwartkowych wieczorów: Psalmy sarmackie (14.07), Muzycznym szlakiem gór (21.07), Podróż na Bałkany (28.07), Hiszpańskie inspiracje (04.08), Negro spirituals (11.08), Melodie hebrajskie (18.07), W kręgu muzyki włoskiej (25.08).

ZOBACZ: Ulotka Festiwalu

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na profilu FB: www.facebook.com/koncerty.organowe 

 

Więcej


W dniach 8-17 lipca 2016 roku w Krakowie odbędzie się 12. Festiwal Muzyki Polskiej. Wydarzenie zainauguruje koncert Sinfonietty Cracovii z gwiazdą ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego – laureatem IV nagrody, Ericiem Lu. Zabrzmi I koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina, Serenada op. 2 M. Karłowicza oraz Koncert na orkiestrę smyczkową T. Kasserna

Osią Festiwalu będą utwory wokalno-intrumentalne Józefa Michała Poniatowskiego – wybitnego kompozytora operowego, którego dwusetną rocznicę urodzin wyznacza rok 2016. Stowarzyszenie Muzyki Polskiej – organizator Festiwalu – od lat silnie angażuje się w promocję i popularyzację twórczości niesłusznie zapomnianego artysty. Do muzycznych łask zostanie przywrócona jego opera Don Desiderio, ostatni raz wykonana w Polsce w 1878 roku! (Lwów, Teatr Miejski). Zaprezentowana zostanie również Msza F-dur oraz przegląd najważniejszych arii kompozytora podczas Gali Operowej w gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Organizatorzy przygotowali w tym roku szeroki repertuar koncertowy, który obejmować będzie muzykę od renesansu do współczesności. Gratką, nie tylko dla fanów muzyki dawnej, będzie recital Sławomira Zubrzyckiego, krakowskiego kompozytora i budowniczego violi organisty – instrumentu, którego pomysłodawcą był Leonadro da Vinci. Nie zabraknie również utworów z kanonu literatury muzycznej: kompozycji J. Zarębskiego , M. Karłowicza, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, W. Kilara oraz utworów kompozytorów kształtujących współczesne nurty w muzyce, m.in. M. Góreckiego i P. Łukaszewskiego, wielokrotnego laureata nagrody Frederyk.

Krakowskie sale koncertowe wypełni muzyka w doborowych wykonaniach. Powrócą oczekiwani: Anna Lubańska, Lukaš Zeman, Joanna Woś, Łukasz Długosz, Bassem Akiki, NOSPR, Sinfonietta Cracovia, Chór Polskiego Radia, Brno Contemporary Orchestra i wielu innych. Na finał festiwalu zaplanowano wykonanie uwielbianej i znanej krakowskiej publiczności III Symfonii „Symfonii Pieśni Żałosnych” Henryk Mikołaja Góreckiego. Wystąpi sopranistka Aleksandra Zamojska wraz z Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus pod dyrekcją wybitnego interperetatora muzyki współczesnej – Macieja Tworka.

Szczegółowy program – na stronie: www.fmp.org.pl


9 lipca 2016 roku o godz. 19.30 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się prawykonanie symfonii Lech Czech i Rus Grzecha Piotrowskiego.

Nazwę swojej symfonii Grzech Piotrowski zaczerpnął ze słynnej legendy o Lechu, Czechu i Rusie – braciach, którzy założyli trzy słowiańskie narody: Lechitów (Polaków), Czechów oraz Rusów (Ruś Kijowska). Legenda stała się więc punktem wyjścia do powstania dzieła sięgającego naszych najstarszych korzeni. Kompozycja Grzecha Piotrowskiego jest zderzeniem muzyki świata, prastarej improwizacji i folku, jazzu, oraz muzyki filmowej z brzmieniem orkiestry symfonicznej.

Wykonawcami Symfonii będą połączone zespoły: NOSPR, World Orchestry (m.in. Grzech Piotrowski na saksofonie), Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych z Kijowa, Chóru Ars Brunensis i Chóru ProForma. Całość poprowadzi Alexander Humala.


Program 2 Polskiego Radia oraz Fundacja Concert Spirituel zapraszają 9 i 10 lipca 2016 roku do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego na dwa koncerty w ramach XXIII Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.

Podczas koncertu inauguracyjnego, zatytułowanego Styl włoski i dedykowanego pamięci Fransa Brüggena, zabrzmią kompozycje Georga Friedricha Händla, Giovanniego Battisty Sammartiniego, Antonia Vivaldiego, Arcangelo Corellego i Johanna Sebastiana Bacha. Wśród wykonawców znajdą się: Daniel Brüggen, Agata Sapiecha, Małgorzata Muzyka-Gołogórska, Teres Kamińska, Donna Agrell, Nicholas Parle, Marco Vitale, Weronika Janyst, Orkiestra IL Tempo pod kierunkiem Agaty Sapiechy. Gościnnie wystąpi: Simon Standage i Frank de Bruine.

W duchu Italii – Włosi za granicą to z kolei tytuł drugiego koncertu, podczas którego można będzie usłyszeć angielski zespół i orkiestrę Collegium Musicum 90 pod dyrekcją Simona Standage’a oraz zespół IL Tempo Agaty Sapiechy. W programie znajdą się utwory takich twórców jak: Francesco Maria Veracini, Giovanni Francesco Anerio, Aldebrando Subissati, Tarquinio Merula, Pietro Locatelli, Pietro Castrucci, Giovanni Alberto Ristori, Francesco Geminiani.

W centrum zainteresowania XXIII Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej znajdują się wpływy włoskie w muzyce europejskiej, nawiązujące do kluczowego zagadnienia interpretacji sztuki europejskiej i światowej. Takie bowiem znaczenie ma styl włoski w kulturze nowożytnej. Wyobraźnia artysty, kształtowana od pierwszych lat edukacji poprzez poznawanie spektrum sztuki nieograniczonej tradycją jednej szkoły narodowej lub też analizą jednej epoki w oderwaniu od pozostałych, owocuje poznaniem i w pełni świadomą, wielopłaszczyznową interpretacją dzieła.

Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Szczegółowe informacje  na stronie: www.mlamd.pl

Więcej


Kolejnym gościem Chóru Polskiego Radia w krakowskiej Willi Decjusza będzie Paweł Mykietyn. Koncert muzyki jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki współczesnej odbędzie się 10 lipca 2016 roku o godz. 17.00.

Jego kompozytorska kariera od samego początku rozwijała się w błyskotliwym tempie. Mimo że miał niespełna 22 lata i był jeszcze studentem kompozycji w klasie Włodzimierza Kotońskiego, utworem La Strada zadebiutował na „Warszawskiej Jesieni” – najważniejszej polskiej arenie muzyki współczesnej. Dzieło młodego debiutanta przyjęto entuzjastycznie, a sukces szybko zaowocował zamówieniem „Warszawskiej Jesieni” na kolejny utwór – Eine kleine Herbstmusik, którego prawykonanie w 1995 roku uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń warszawskiego festiwalu. W tym samym roku kompozycja Pawła Mykietyna 3 for 13, napisana na zamówienie Polskiego Radia, zdobyła pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w kategorii twórczości młodych kompozytorów. Rok później taką samą nagrodę na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie otrzymała jego Epifora na fortepian i taśmę. Kolejne edycje „Warszawskiej Jesieni” przynosiły następne nowe utwory Mykietyna: Koncert fortepianowy (1997), Commencement de Siècle (1999), Shakespeare's Sonnets (2000), a wreszcie operę Ignorant i szaleniec (2001).

Wspomniane Sonety Szekspira, a także Epiforę na fortepian i taśmę usłyszymy podczas kolejnej odsłony cyklu „Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza”. Program koncertu uzupełni prezentacja 5 pieśni do słów Kazimiery Iłłakiewiczówny Witolda Lutosławskiego. Wśród wykonawców podziwiać będziemy specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej i cenionego na światowych scenach pianistę Macieja Grzybowskiego (to właśnie jemu Mykietyn zadedykował Epiforę) oraz znakomitą sopranistkę młodego pokolenia Annę Zawiszę. Rozmowę z kompozytorem poprowadzi Tomasz Cyz, Redaktor Naczelny „Ruchu Muzycznego”.

Bilety dostępne w sieci InfoKraków (ul. św. Jana 2, pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Willi Decjusza na godzinę przed koncertem.

Więcej informacji – na stronie: www.fundacjasonoris.org


W dniach 13-17 lipca 2016 roku, w ramach III Letniego Festiwalu Operowego, będzie można zobaczyć słynną operę Georgesa Bizeta Carmen. W rolę tytułową wcieli się znakomita Aksana Yakushevich. 

Carmen Georgesa Bizeta należy do dzieł, które przyciągają rzesze słuchaczy. Decyduje o tym niezwykła barwność muzyki, jej żywiołowy temperament i swoista „hiszpańska" egzotyka. Popisowa habanera L'amour est un oiseau rebelle (Miłość to zbuntowany ptak) czy Marsz Torreadora z II aktu zna niemal każdy. Efektowność muzyki podkreślają bogato zdobione kostiumy i charakterystyczna scenografia, która doskonale komponuje się zarówno z przestrzenią amfiteatralną, jak i teatralną. Kolejne spektakle odbędą się w Płocku, Toruniu, Warszawie, Kielcach i Opolu.

Letni Festiwal Operowy to projekt Agencji Artystycznej Pro Musica, który miał już dwie realizacje w 2014 i 2015 roku. Łącznie spektakl operowy Nabucco oraz koncert Włoska Gala Operowa obejrzało niemal 25 000 widzów w Polsce, Niemczech i we Włoszech.  Ze względu na rosnące zainteresowanie Pro Musica planuje poszerzyć formułę festiwalu o warsztaty skierowane do dziecięcych zespołów wokalnych. Dzięki tym warsztatom dzieci będą miały okazję wystąpić na jednej scenie ze znakomitymi solistami, Chórem Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra pod dyrekcją Francesco Bottigliero.

Bilety w przedsprzedaży (do 30 czerwca 2016) do nabycia poprzez strony: Eventim.pl, Ticketpro.pl, KupBilecik.pl i eBilet.pl.

Więcej


9. Lipcowe Koncerty w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego będą okazją do wysłuchania autorskich kompozycji muzyków zespołu Atom String Quartet oraz utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w wykonaniu Wojciecha Pyrcia.

Podczas pierwszego wieczoru, 13 lipca 2016 roku o godz. 19.00 w holu katalogowym BUW wystąpi Atom String Quartet w składzie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela. Muzycy jednego z najciekawszych współczesnych kwartetów smyczkowych wykonają utwory z aulbumu AtomSPHERE, który ukazał się we wrześniu 2015 roku nakładem firmy Kayax. Na płycie znalazły się autorskie kompozycje wszystkich muzyków zespołu, a także opracowania utworów Witolda Lutosławskiego oraz Zbigniewa Seiferta. Album ten był nominowany do nagrody „Fryderyk” 2016 w kategorii „Album roku muzyka jazzowa”.

Drugi wieczór, 20 lipca 2016 roku o godz. 18.00, wypełni natomiast muzyka Fryderyka Chopina (Ballada g-moll op. 23, Walc As-dur op. 42, Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Polonez fis-moll op. 44, Fantazja f-moll op. 49, Etiuda E-dur op. 10 nr 3) oraz Karola Szymanowskiego (Fantazja C-dur op. 14). Recital fortepianowy Wojciecha Pyrcia, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, odbędzie się w sali im. Samuela Bogumiła Lindego (III p.). Wojciech Pyrć jest m. in laureatem II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Maria Herrero” w Granadzie 2015 oraz V nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie 2011.

Bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane przy wejściu głównym do BUW na godzinę przed koncertami, tj. 13 lipca 2016 r. od godz.18.00 na koncert ASQ oraz 20 lipca 2016 r. od godz.17.00 na recital fortepianowy Wojciecha Pyrcia. Organizację 9. edycji Lipcowych koncertów dofinansowano ze środków Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego.


15 lipca 2016 roku Polska Filharmonia Bałtycka ponownie rusza z cyklem recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy”. W przepięknym otoczeniu Salonu Gdańskiego na Ołowiance uczestnicy będą mogli wysłuchać arcydzieł nie tylko polskiego kompozytora.

Utwory Chopina, Rachmaninowa, Ravela, Brahmsa i innych twórców zagrają dla gości Filharmonii zarówno doświadczeni, jak i dopiero zdobywający uznanie, ale niezwykle zdolni pianiści. Do tych pierwszych należy m.in. Anna Mikolon, laureatka wielu nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, posiadająca w swym dorobku wiele nagrań i publikacji. Pojawi się w PFB 24 lipca wraz z Arturem Rożkiem (baryton). Z kolei do przedstawicieli młodszej generacji wykonawców należy m.in. dobrze znany gdańskiej publiczności Mikołaj Sikała, laureat II nagrody w kategorii „Duet na dwa fortepiany” w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 2015 roku. Wystąpi on 20 lipca. Oprócz nich swoje umiejętności gry na fortepianie zaprezentują: Anna Uszakowa (15.07), Paweł Rydel (16.07), Natalia Zaleska (17.07), Karol Garwoliński (18.07), EvgenyZaretsky (19.07), Adam Piórkowski (21.07), Arkadiusz Godziński (22.07) i Michał Mossakowski (23.07).

Recitale będą odbywać się codziennie między 15 a 24 lipca o godzinie 20.30. Ich dodatkowym atutem jest to, że z miejsca, w którym się odbywają, można podziwiać jeden z najpiękniejszych zakątków Gdańska – miasto od strony Motławy. Będzie to wspaniała okazja do ucieszenia zarówno oka, jak i ucha dzięki dokonaniom twórców z różnych dziedzin sztuki i czasów.

Bilety na poszczególne dni recitalu do nabycia poprzez stronę: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB.


16. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się w dniach 15 lipca – 9 sierpnia 2016 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wśród znamienitych gości tegorocznej edycji Festiwalu znajdą się m.in. Janusz Majewski, Krzesimir Dębski czy Boris Kudlička. Prawdopodobnie wydarzenie uświetni także swoją obecnością zdobywca Złotej Konewki 2015 – rumuńsko-francuski reżyser Radu Mihăileanu, wyróżniony nagrodą publiczności za film Koncert, który można będzie obejrzeć także w tym roku (29.07). Blok operowy wypełnią w tym roku przedstawienia zarejestrowane w nowojorskiej Metropolitan Opera, natomiast blok baletowy spektakle z moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Gościem Honorowym 16. Ogrodów jest Słowacja, która 1 lipca 2016 roku przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W programie zaplanowano dwa wieczory słowackie i trzy koncerty w wykonaniu muzyków ze Słowacji: grupy folkowej Kandráčovci (15.07), formacji muzycznej VENI ensemble (18.07) oraz duetu fortepianowego Nora a Miki Škutovci (25.07).

W bloku portretów muzycznych zobaczymy filmy o Leonardzie Bernsteinie, Arvo Pärcie i Fryderyku Chopinie. Dokument o naszym najsławniejszym kompozytorze zrealizował w 2014 roku Phil Grabsky – Brytyjczyk z polskimi korzeniami, autor cyklu o kompozytorach „W poszukiwaniu…” („In search of…”). Zdjęcia kręcono m.in. podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Gościem wieczoru przed projekcją filmu będzie pianista Paweł Kowalski, który wielokrotnie zasiadał w jury Konkursu Chopinowskiego.

Gwoździem programu koncertowego będzie występ YOA Orchestra of the Americas – Młodzieżowej orkiestry obu Ameryk (22.07), która wykona kompozycje Bernsteina oraz Revueltasa. Ciekawie zapowiada się także koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, zatytułowany od kompozycji Tomasza Sikorskiego Struny w ziemi (01.08). Podczas koncertu finałowego Konieczny? Koniecznie! (09..08) zabrzmią natomiast piosenki Zygmunta Koniecznego. Wystąpią: Agata Zubel (śpiew), Andrzej Bauer (wiolonczela), Bartek Wąsik (fortepian) i Cezary Duchnowski (instrumenty elektroniczne).

Więcej informacji – na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl


W każdą sobotę między 16 lipca a 20 sierpnia 2016 roku o god. 16.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie będą odbywać się koncerty XXXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Podczas Festiwalu zaprezentują się organiści z Polski, Włoch i Rosji: Eugeniusz Wawrzyniak (16.07), Waldemar Krawiec (23.07), Ludmiła Gołub i Valeria Anfinogenova (30.07), Christian Tarabbla (06.08), Roman Perucki (13.08) i Jakub Garbacz (20.08). Ogromnym i majestatycznym organom będą wtórować nieporównywalnie mniejsze, ale równie poruszające instrumenty, takie jak skrzypce, flet i wiolonczela.

Festiwalowi, jak co roku, będzie towarzyszyć koncert w kościele św. Jakuba w Niedźwiedzicy. Odbędzie się on 23 lipca o godzinie 13.00. Na tamtejszych organach utwory m.in. J. S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego wykona Patryk Podwojski. Razem z nim wystąpi Kamila Olas, grając na zupełnie innym, choć także posiadającym klawiaturę instrumencie –akordeonie.

Bilety do nabycia w biurze GOK w Stegnie, w Biurach Informacji Turystycznej w Mikoszewie i w Stegnie, a także na godzinę przed każdym koncertem w Kościele NSPJ w Stegnie.

Więcej


Nowoczesne przedstawienie Park-Opera autorstwa Wojtka Blecharza odbędzie się 16 i 17 lipca 2016 roku w warszawskim Parku Skaryszewskim. Wraz ze znanymi artystami, takimi jak Barbara Kinga Majewska, Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska, Bartłomiej Wąsik, Krystyna Czubówna, Paulina Holtz, Grzegorz Falkowski, i orkiestrą Sinfonia Varsovia mogą wystąpić wszyscy chętni!

Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „praca”. Park-Opera to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski, znajdujący się w pobliżu Teatru Powszechnego, i jego naturalne brzmienie.

Park-Opera chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. Każde przedstawienie potrwa około 1,5 h. Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni Park-Opery swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w trzech różnych punktach Parku Skaryszewskiego.

Wszyscy zainteresowani udziałem w przedsięwzięciu mogą wysyłać zgłoszenia na adres: promocja@powszechny.com

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Więcej


Żarnowiec to mała kaszubska wieś położona w województwie pomorskim. Słynie z pięknego kościoła związanego z klasztorem cysterek. Stąd wzięła się nazwa XI Cysterskiego Lata Muzycznego, podczas którego w każdą niedzielę między 17 lipca a 21 sierpnia 2016 roku o godzinie 20.30 w kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu zabrzmią organy.

Polska Filharmonia Bałtycka i Parafia p.w. Zwiastowania Pana w Żarnowcu od lat wspólnie organizują cykl koncertów organowych „Cysterskie Lato Muzyczne”. W tym roku jest to już jego jedenasta odsłona. Na ponad stuletnich, składających się z 891 metalowych i drewnianych piszczałek organach zagrają wykonawcy z Polski, Rosji i Włoch: Hanna Dys (10.07), Karol Hilla (17.07), Arkadiusz Bialic (24.07), Ludmiła Gołub i Valeria Anfinogenova (31.07), Christian Tarabbia (07.08), Łukasz Mateja (14.08) i Andrzej Chorosińki (21.08). Towarzyszyć im będą muzycy koncertujący na trąbkach, akordeonach, skrzypcach i klarnecie. Podczas ostatniego koncertu obok organisty Andrzeja Chorosińskiego pojawi się także Michał Chorosiński, aktor teatralny i telewizyjny, który będzie recytował wiersze ks. Jana Twardowskiego.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Więcej


W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, wpisanej w program Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016, będzie można zobaczyć polską prapremierę opery Zagubiona autostrada na podstawie scenariusza Davida Lyncha i Barry’ego Gifforda, z librettem noblistki Elfriede Jelinek i jednej z czołowych współczesnych kompozytorek Olgi Neuwirth, które w oryginalny sposób przetworzyły kultowy film na muzykę.

Jednym z bohaterów Zagubionej autostrady Davida Lyncha jest sam film. Do mieszkania Freda Madisona i Renee ktoś podrzuca kasety wideo, na których mogą oglądać siebie podczas snu. Dwóch detektywów próbuje rozwikłać tę zagadkę. Na ich pytanie o to, czy posiada kamerę, Fred odpowiada, że nie, ponieważ „lubi zapamiętywać rzeczy takimi jak chce je pamiętać, niekoniecznie takimi, jak się wydarzyły naprawdę”. Podświadomość i ukryte w niej zło są w Zagubionej autostradzie reprezentowane przez technologię, a przede wszystkim przez przemysł filmowy.

Reżyserka spektaklu Natalia Korczakowska wybrała jako miejsce akcji dla Zagubionej Autostrady otwartą niedawno przestrzeń Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – nieoczywistą w tym kontekście. Teatr operowy zostanie uwolniony z kulis, a całość wpisze się w multimedialny i poszukujący charakter festiwalu. To będzie eksperyment, który można zestawić z takimi dziełami jak prezentowane w poprzednich edycjach filmy-spektakle Matthew Barneya (Cremaster) czy Petera Greenawaya (Walizki Tulse’a Lupera). Dzięki realizowanym na żywo projekcjom wideo wnikniemy w kulisy sali koncertowej NFM oraz detale akcji na scenie.

Kluczową rolę spełniają tworzone na żywo elektroniczne przekształcenia partii solistów, orkiestry oraz sześciu solistów wirtuozów (gitara, saksofon, klawisze, klarnet, puzon, akordeon). Dźwięki elektroniczne transmitowane są poprzez siatkę kilkudziesięciu głośników umiejscowionych na scenie tak, że otaczają słuchaczy, przemieszczają się wśród nich. Postaci Zagubionej autostrady płynnie przechodzą między mową, śpiewem i nietypowymi technikami wokalnymi prowadząc widzów w psychodeliczną podróż w głąb ludzkiej psychiki.

Operę będzie można zobaczyć w Narodowym Forum Muzyki podczas otwarcia Festiwalu, 21 lipca o godz. 20:00, a następnie 23 lipca o godz. 20:00. Bilety są dostępne w kasach NFM oraz na www.bilety.nfm.wroclaw.pl od 1 czerwca 2016.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W Kopalni Soli „Wieliczka”, w dniach 22 i 23 lipca 2016 roku o godz. 20.00, odbędą się koncerty dedykowane uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańcom Małopolski, na które zaprasza Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Zespół Opery Krakowskiej.

W komorze „Warszawa” zabrzmi utwór o głęboko sakralnym charakterze – III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozytor zainspirowany tematem Matki Bożej Bolesnej, sięgając do polskiej muzyki ludowej i religijnej, stworzył dzieło poruszające prostotą języka muzycznego, ale i żarliwą ekspresją. Pierwsze wykonanie utworu w Polsce miało miejsce w 1977 roku w ramach festiwalu „Warszawska Jesień” i wzbudziło wówczas wiele kontrowersji. Po kilkunastu latach przyniosło kompozytorowi światowy sukces. Podczas koncertów, które odbędą się w położonej 125 metrów pod ziemią, największej komorze wielickiej Kopalni, wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Będą to wyjątkowe wieczory wpisujące się w atmosferę Światowych Dni Młodzieży, dedykowane zarówno polskim, jaki i zagranicznym gościom.

Bilety do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej, w Kasie Kopalni Soli „Wieliczka”, a także on-line na stronie: www.opera.krakow.pl.


IX Letni Festiwal Nowego Miasta odbędzie się w dniach 22 lipca – 7 sierpnia 2016 roku. Jest to jedyna tego typu cykliczna impreza w Warszawie, w repertuarze której znajduje się wyłącznie twórczość kompozytorów polskich. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny!

W ramach tegorocznej edycji odbędzie się łącznie 9 koncertów, w tym 3 piątkowe koncerty kameralne w klasztorze oo. Dominikanów (ul. Freta 10), 3 sobotnie koncerty dla najmłodszych z cyklu „Filharmonii Przedszkolaka” w Ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24A ) oraz 3 niedzielne koncerty orkiestrowe w kościołach: Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1), Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2) i kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10).

W piątek 22 lipca o godz. 19.00 wydarzenie zainauguruje występ Sekstetu Wokalnego Muzyki Współczesnej proMODERN. W Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. Dominikanów zabrzmią pieśni do sonetów Williama Shakespeare’a autorstwa kompozytorów współczesnych, m.in. Miłosza Bembinowa, Andrzeja Borzyma jr., Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Łukaszewskiego i Tomasza Opałki.

24 lipca o godz. 13.00 w Kościele Stygmatów św. Franciszka Leszek Wachnik wraz z orkiestrą Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego dokona światowej prapremiery Koncertu na fagot i orkiestrę Sebastiana Zawadzkiego. Zabrzmi także Koncert obojowy Sebastiana Krajewskiego w wykonaniu Marka Roszkowskiego oraz Antes y despues Jerzego Wołochowicza. Podczas Festiwalu można będzie usłyszeć także III Kwartet smyczkowy „... pieśni śpiewają” op.67 Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Royal String Quartet, siedemnastowieczny zbiór Offertoria et Communiones Mikołaja Zieleńskiego w interpretacji Zespołu Muzyki Dawnej „La Tempesta”, a także kompozycje barokowe w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Per Il Basso”.

Podczas koncertu finałowego, 7 sierpnia o godz. 13.00 w Kościele p.w. św. Jacka, można będzie natomiast usłyszeć Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus" pod batutą Anny Duczmal-Mróz z towarzyszeniem skrzypka Jarosława Żołnierczyka. W programie znajdą się takie utwory jak: Symfonia Adama Haczewskiego, Legenda Henryka Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy Romualda Twardowskiego, Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego oraz Divertimento Mikołaja Góreckiego.

Organizatorami IX Letniego Festiwalu Nowego Miasta są Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna i orkiestra Warsaw Camerata. Mecenasami IX LFNM jest Biuro Kultury m.st. Warszawy oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.lfnm.pl

Więcej


Siódma edycja Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum” potrwa od 23 lipca do 13 sierpnia 2016 roku w Krościenku nad Dunajcem , obejmując pięć koncertów. Cztery z nich odbędą się w kolejne soboty lipca i sierpnia o godz. 19.00 w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, natomiast jeden, w niedzielę 24 lipca o godz. 17.00, w Kościele pw. Wszystkich Świętych.

Przybędą nie tylko artyści z Polski, ale także z Mołdawii, Czech, Włoch, Austrii oraz z dalekiego Seulu w Korei Południowej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich koncertów będzie tradycyjnie muzyka organowa. Oprócz niej zabrzmi w Krościenku po raz pierwszy fletnia pana i muzyka żydowska, tożsama dla naszych starszych braci w wierze. Usłyszymy ponadto kompozycje saksofonowe oraz sporą porcję muzyki wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, zarówno organowej, jak też wokalnej. Całość dopełnią kompozycje chóralne. Kalejdoskop dźwiękowy tegorocznego festiwalu jest jak zawsze bogaty i w tym roku bardziej niż dotychczas – międzynarodowy.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic z Krakowa, przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Więcej


39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbędą się w dniach 23–31 lipca 2016 roku w Zakopanem. 11 wydarzeń festiwalowych, w tym koncertów, recitali oraz spotkań dyskusyjnych, odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią tego osobliwego miejsca, jakim było Zakopane za życia Karola Szymanowskiego.

W tegorocznej edycji wyeksponowany zostanie wątek roli kobiet w życiu Szymanowskiego. W autorskim monodramie Hanny Zbyryt pt. Zośka, na podstawie Dzienników czasu wojny Zofii Nałkowskiej, przedstawiony zostanie epizod niespełnionej miłości pisarki do kompozytora. Spotkania będą także poświęcone opowieściom o kobietach „rodzinnych” (matce, siostrach, siostrzenicy) oraz o kobietach „modernizmu zakopiańskiego” (m.in. o Helenie Roj-Rytardowej, Marusi Kasprowiczowej, Zofii Stryjeńskiej). Gościem tegorocznych posiadów góralskich, kontynuujących tradycję spotkań ludzi świata sztuki z publicznością, będzie natomiast Leszek Bernat, przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Muzycznych we Francji.

W związku z 90. rocznicą śmierci Bartusia Obrochty, Krzysztof Trebunia-Tutka przedstawi autentyczne nagrania dokonane przez Juliusza Zborowskiego w 1914 roku, a Kuba Szpilka opowie „O panach i góralach i ciekawych grach między nimi – Szymanowski i Bartuś Obrochta, czyli o tym, że może i lepiej się nie rozumieć”. Odbędzie się także rekonstrukcja wesela góralskiego, w którym brał udział Szymanowski. W 1923 roku kompozytor był drużbą na weselu Heleny Rojówny i Mieczysława Rytarda, które było jednym z większych wydarzeń towarzyskich ówczesnego Zakopanego. Dopełnieniem tematu będzie projekcja filmowa spektaklu – operetki Szymanowskiego Loteria na mężów (Opera Krakowska, 2007).

Część muzyczną wydarzenia wypełnią koncerty w wykonaniu znakomitych artystów z kraju i zagranicy. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia wraz z flecistami: Agatą Kierlar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie znajdą się kompozycje Eugeniusza Knapika, Rafała Augustyna, Aleksandra Lasonia i Justyny Kowalskiej-Lasoń. Drugiego dnia Festiwalu odbędzie się koncert kompozytorski Hiszpana Oscara Pradosa – laureata I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego (Katowice 2012). Kolejne dni wypełnią recitale: fortepianowy Tianyu Zhou (Kanada/Chiny), wokalny Ewy Biegas oraz skrzypcowy Janusza Wawrowskiego. W koncercie finałowym można będzie natomiast usłyszeć kompozycje kameralne Karola Szymanowskiego i Claude’a Debussy’ego w wykonaniu Airis Quartet.

Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego. Współorganizatorzy: UM Zakopane, Muzeum Tatrzańskie, Związek Podhalan, Opera Krakowska, Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.szymanowski.zakopane.pl

Więcej


XIII edycja Letniego Festiwalu Krakowskiej Opery Kameralnej ARS CAMERALIS 2016 potrwa od 24 lipca do 28 sierpnia. Spektakle prezentowane będą w siedzibie KOK oraz w zabytkowych wnętrzach kościołów Krakowa i Małopolski.

Całość zainauguruje wykonanie Pieśń nad Pieśniami Króla Salomona – udramatyzowanego oratorium opartego na tekście biblijnym ze Starego Testamentu. Widowisko odbędzie się 24 lipca w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia Opactwa ss. Benedyktynek w Staniątkach, a całość zostanie powtórzona 20 sierpnia w Kościele XX. Misjonarzy na Stradomiu.

Festiwal będzie także okazją do obejrzenia widowiska muzycznego Krakowiany, Krakowiany (7 sierpnia), misterium scenicznego Ich geh’ und suche (Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem) Johanna Sebastiana Bacha (15 sierpnia) oraz widowiska muzycznego w języku jidysz Chatskele, Chatskele! (28 sierpnia).

Więcej informacji – na stronie: www.kok.art.pl oraz profilu FB

Więcej


Cykl koncertów kameralnych „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska” wpisał się już na stałe w letnią ofertę Gdańska. Od 26 lipca do 13 sierpnia o godz.19.00 i 19.30 w zabytkowych wnętrzach gdańskiej starówki można będzie ponownie posłuchać muzyki – nie tylko klasycznej.

Podczas kilkunastu koncertów kameralnych muzycy związani z Polską Filharmonią Bałtycką wykonają utwory klasyków, sięgną do muzyki współczesnej, a także przypomną słuchaczom znane tematy muzyki filmowej. Instrumenty smyczkowe, dęte, strunowe i inne zabrzmią we wnętrzach kościołów, m.in. św. Barbary czy św. Jakuba, w Domu Uphagena, Centralnym Muzeum Morskim i w Ratuszu Staromiejskim.

Każda z tych lokalizacji ma swoją wyjątkową, wielowiekową historię. Podczas koncertów opowie o nich gdański przewodnik Aleksander Masłowski. Prowadzone przez niego prelekcje będą okazją do poznania tajemnic, które kryją miejskie wnętrza. Będzie to więc połączenie przyjemności płynącej ze słuchania urokliwej muzyki z pożytecznym pozyskiwaniem wiedzy.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

Więcej


Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz Fundacja Ogrody Muzyczne zapraszają na koncert finałowy w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthesis”, który odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 roku o godz. 20.00 w Nowym Domu Sztuki.

Wystąpią: Zespół E-MEX Ensemble oraz Evelin Degen (flety), Joachim Striepens (klarnety) i Martin von der Heydt (fortepian). W programie znajdą się kompozycje uczestników kursu, który w tym roku odbywa się dniach 18-30 lipca. Wśród tegorocznych wykładowców znaleźli się: Wojciech Błażejczyk, Martin von der Heydt, Martin Bresnick, Joachim Striepens, Zygmunt Krauze, Mark Andre, Evelin Degen oraz Johannes Kreidler.

Od roku 2013 w radziejowickim pałacu odbywają się Międzynarodowe Letnie Kursy Kompozytorskie dla studentów i młodych kompozytorów. W czasie trwania kursów mają miejsce wykłady i indywidualne spotkania kursantów z wybitnymi artystami. Wykładowcami w ubiegłych latach byli między innymi: Mauricio Sotelo, Miguel Azguime, Mauro Lanza, Cezary Duchnowski, Agata Zubel, Paul Patterson oraz Chen Yi.

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Ogrody Muzyczne, a przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zróżnicowane formy przekazu stosowane podczas kursów czynią je niezwykle efektywnymi, pozwalają na rozwijanie umiejętności kursantów, jednocześnie integrując środowisko młodych kompozytorów.


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na XVII Festiwal i Kurs Muzyczny „Od Chopina do Góreckiego – Źródła i inspiracje”. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty: 30 lipca 2016 roku o godz. 18.00 „Od Góreckiego do Chopina” oraz 1 sierpnia 2016 roku o godz. 18.00 – Koncert uczestników. Wstęp wolny!

W sobotę 30 lipca w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina wystąpią: Andrzej Dutkiewicz – fortepian, Rozalia Kierc (16 lat) – fortepian, Robert Morawski – fortepian, Radosław Pujanek – skrzypce, Justyna Baran – skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Tomasz Strahl – wiolonczela, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela, Adam Bogacki – kontrabas. W programie wieczoru: Fryderyk Chopin Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, Mikołaj GóreckiElegia na wiolonczelę i kwintet smyczkowy, Andrzej Dutkiewicz – Tango mon amour na wiolonczelę i fortepian, Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21 w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy.

Założeniem festiwalu i kursu muzycznego jest przybliżenie kultury polskiej, a w szczególności współczesnej muzyki polskiej jak największej liczbie młodych muzyków z całego świata, którzy pragnęliby poznać bliżej kraj Chopina, jego historię, kulturę, tradycję oraz osiągnięcia artystyczne polskich twórców. W ciągu szesnastu edycji festiwal gościł utalentowaną młodzież muzyczną z całego świata: od Australii, Indonezji, Azji, Indii, Kuwejtu, Izraela, krajów Bliskiego Wschodu, obu Ameryk po wiele krajów Unii Europejskiej.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl


Festiwal Energa Varmia Musica odbędzie się w tym roku pod hasłem „Alla rustica”. Jego głównym tematem będą powiązania pomiędzy muzyką tradycyjną i poważną. Wydarzenia będą miały miejsce między 31 lipca a 7 sierpnia 2016 roku w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie, Stoczku Klasztornym i Bisztynku.

Określenie „Alla rustica” zaczerpnięto od Antonia Vivaldiego i obecnych w jego twórczości inspiracji muzyką ludową. Tematyka rustykalna inspirowała również Georga Philippa Telemanna, który poznawszy muzykę słowiańską, powiedział, że tematów z niej starczy mu już do końca życia. W programie przedsięwzięcia znajdą się utwory tak odległych chronologicznie względem siebie kompozytorów, jak Mozart, Szymanowski i Bartók. Wydarzenie zamknie Kantata chłopska Bacha wykonana przez wykładowców, gości i uczestników.

Festiwal Energa Varmia Musica różni się w sposobie kontaktu z publicznością oraz prezentacji kompozycji od innych podobnych wydarzeń. Tutaj muzycy sami zapowiadają, co będą grali, mówią przystępnie o instrumentach, podają ciekawostki z życia kompozytorów. Odchodzą od sztampowych repertuarów, prezentują kompozycje mniej znane, podkreślając jednocześnie walor edukacyjny wydarzenia.

Gościem specjalnym festiwalu będzie prozaik, eseista, autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa – Andrzej Stasiuk.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program: www.energavarmiamusica.pl


Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska odbędą się w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku w wybrane niedziele (godz. 14:30) oraz poniedziałki (godz. 20.00) lipca i sierpnia. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Udział w koncertach cyklu wybitnych autorytetów – artystów różnych narodowości i wyznań, kręgów kulturowych, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, umożliwia zaprezentowanie muzyki organowej w ciekawy, nieszablonowy sposób. Cykl ten, wzbogacając letnią ofertę kulturalną Gdańska, w znaczny sposób przyczynia się do promowania miasta Gdańska, jako jednego z najważniejszych centrów muzyki organowej na mapie artystycznej Europy Północnej.

Okres wakacyjny oraz odbywająca się w tym czasie w Gdańsku słynna na cały świat impreza artystyczno-handlowa, Jarmark św. Dominika, sprzyjają ruchowi turystycznemu, a dogodne usytuowanie Bazyliki św. Mikołaja, zróżnicowany i przystępny repertuar koncertów, bezpłatny wstęp na wszystkie koncerty cyklu zachęca Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta oraz turystów do licznego udziału w koncertach. Dodatkowym walorem Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika jest ich prowadzenie przez konferansjera, który w przystępny sposób wprowadza publiczność w arkana muzyki i literatury organowej.

Ponadto cykl Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika ma wymiar edukacyjny. Ideą wiodącą przedsięwzięcia jest propagowanie i prezentacja muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów – organistów z polskich i europejskich ośrodków muzycznych. Piękna muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach Bazyliki św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa.

Więcej


Pierwsza odsłona XVII Letniej Filharmonii AUKSO odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia 2016 roku na Suwalszczyźnie, obejmując koncerty orkiestrowe i kameralne, warsztaty, spotkania oraz wydarzenia o charakterze promocyjnym.

Festiwal zainauguruje występ „polskiego Paganiniego” czyli Mariusza Patyry, który wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia zaprezentuje muzyczne potpourri najwyższej próby. Zabrzmią specjalne orkiestrowe instrumentacje pereł z repertuaru skrzypcowego – m.in. Paganiniego, Kreislera i Chopina. Wraz z orkiestrą AUKSO wystąpi także klawesynista Marcin Świątkiewicz – młody, aczkolwiek rozchwytywany już przez liczne festiwale i instytucje polskie i zagraniczne laureat ostatniego paszportu POLITYKI. Wykona on m.in. kompozycje Mozarta, Haydna, Bacha i Góreckiego.

W programie tegorocznej Filharmonii znajdzie się także muzyka kameralna. Interesująco zapowiada się koncert „Flamenco Project” w wykonaniu kwartetu SONOS (stworzonego m.in. z członków orkiestry AUKSO) z wiodącym udziałem gitarzysty Grzegorza Skiby i perkusisty Krzysztofa Nowakowskiego. Zabrzmią kompozycje Habichueli, Riqueniego, Fernándeza i Amiga w opracowaniu P. Steczka i M. Huget-Skiby. Podczas drugiego koncertu kameralnego wystąpi natomiast Acoustic Quartet, który zaprezentuje kompozycje Händla, Chopina i Pawłowskiego.

Wspólny występ orkiestry AUKSO oraz wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalistt Stanisława Soyki zakończy pierwszą odsłonę projektu. Premierowo zabrzmią wykonania Sonetów Szekspira, które wpiszą się w tegoroczne obchody rocznic urodzin i śmierci poety. Warto podkreślić, że autorami aranżacji zamawianych na tę konkretnie okazję są Paweł Betley i Piotr Steczek. Przed występem odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów”.

Koncerty odbędą się w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Kościele pw. św. Maksymiliana. Ponadto w Maćkowej Rudzie 17, na prawym brzeg Czarnej Hańczy, odbędzie się spotkanie z niezwykłą artystyczną rodziną Strumiłłów, ściśle związaną z Suwalszczyzną. W Małej Hucie – Folwarku Hutta można będzie natomist porozmawiać ze Stanisławem Soyką.

ZOBACZ: Program Letniej Filharmonii AUSKO – Wigry 2016

Patronat nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum odbywa się w 2016 roku w Berlinie, Szczecinie i nadmorskim Trzęsaczu w dniach 31 lipca – 13 sierpnia. Przedsięwzięcie zaliczane jest do najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Polsce.

Celem tegorocznej odsłony wydarzenia, poza promocją muzyki Witolda Lutosławskiego, jest popularyzowanie dorobku artystycznego znanych polskich twórców, a także nagradzanych na wielu festiwalach i konkursach artystów młodego pokolenia. W festiwalu weźmie udział około trzech tysięcy słuchaczy z różnych krajów świata, ponad czterystu wykonawców, reprezentujących różne dziedziny sztuki – muzykę, film, plastykę, fotografię. Wystąpią między innymi: orkiestry – Amadeus i Academia, kwartety smyczkowe – Diverso i Meccore, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, francuski klarnecista – Jean-Marc Fessard, austriacki zespół – The Threex, niemieccy wokaliści – Anna Hofmann, Katharina Thomas, Christoph Schröter, Tobias Oliver Hagge, a także Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik i Mieczysław Szcześniak z triem Krzysztofa Herdzina.

Festiwalowe koncerty i imprezy towarzyszące organizowane są między innymi w szczecińskiej Katedrze pw. św. Jakuba oraz berlińskim kościele Herz Jesu Kirche, w placówkach kultury: Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, Zamku Książąt Pomorskich i Operze na Zamku w Szczecinie, a także w trzęsackim kościele Miłosierdzia Bożego.


Z okazji słynnego gdańskiego Jarmarku św. Dominika w dniach 31 lipca - 14 sierpnia 2016 roku odbędą się koncerty organowe w Bazylice św. Mikołaja. Ideą wiodącą cyklu jest propagowanie i prezentacja muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów – organistów z polskich i europejskich ośrodków muzycznych.

Udział w koncertach cyklu wybitnych autorytetów - artystów różnych narodowości i wyznań, kręgów kulturowych, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze - umożliwia prezentację muzyki organowej w ciekawy, nieszablonowy sposób. Cykl ten, wzbogacając letnią ofertę kulturalną Gdańska, w znaczny sposób przyczynia się do promowania miasta Gdańska, jako jednego z najważniejszych centrów muzyki organowej na mapie artystycznej Europy Północnej. Dodatkowym walorem Koncertów organowych jest ich prowadzenie przez konferansjera, który w przystępny sposób wprowadza publiczność w arkana muzyki i literatury organowej.

Ponadto cykl „Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika” ma wymiar edukacyjny. Piękna muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach Bazyliki św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Jeden z koncertów w wykonaniu Jana Bokszczanina (organy) i Krzysztofa Olczaka (akordeon) zasługuje na szczególną uwagę. Koncert, który odbędzie się 8 sierpnia 2016 o g. 20.00, nawiązywać będzie do kultury kaszubskiej – jej tradycji, obyczajów i przede wszystkim muzyki.

Więcej informacji – na stronie: http://www.filharmonia.gda.pl/