Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W poniedziałek 1 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) odbędzie się Uroczysty Koncert Symfoniczny wieńczący wakacyjną wymianę artystyczną młodzieży z Polski i Niemiec.

Wystąpią członkowie Landesjugendorchester – młodzieżowej orkiestry symfonicznej z Bremy pod kierownictwem Stefana Geigera oraz chóry z Gdańska: Chór Kameralny „441 Hz” i Chór Młodzieżowy „Cantilena” z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, których przygotowaniem zajęli się Anna Wilczewska i Filip Cieszyński. W programie koncertu znajdą się Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jako soliści wystąpią: Salome Bohnert – sopran, Anna Maria Torkel – alt, Juan Sebastián Hurtado-Ramírez – tenor oraz Ronaldo Steiner – bas. Łącznie na scenie znajdzie się ponad 100 osób.

Projekt blisko dwutygodniowej (21.07-2.08.2016) wymiany artystycznej młodzieży z Polski i Niemiec został zorganizowany w ramach 40. rocznicy zawarcia porozumienia o współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Bremą, a także 25 lat dobrego sąsiedztwa Polski i Niemiec. Wymiana stanowi kooperację kilku środowisk: z Gdańska, Bremy, Kwidzyna i Osterholz-Scharmbeck. Projekt zakończony zostanie tournée koncertowym, w ramach którego odbędą się cztery koncerty. Dwa pierwsze odbędą się w Niemczech: w Kościele Unser Lieben Frauen w Bremen (28.07) oraz w Kreissparkasse Osterholz-Scharmbeck (29.07), zaś dwa kolejne w Polsce: w Katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie (31.07) oraz w Centrum św. Jana w Gdańsku (1.08). Patronat honorowy nad projektem objęła Cornelia Pieper – Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Organizatorzy koncertu: Fundacja Nova Arte, Chór Kameralny „441 Hz”. Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Wstęp na koncert jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska odbędą się w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku w wybrane niedziele (godz. 14:30) oraz poniedziałki (godz. 20.00) lipca i sierpnia. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Udział w koncertach cyklu wybitnych autorytetów – artystów różnych narodowości i wyznań, kręgów kulturowych, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, umożliwia zaprezentowanie muzyki organowej w ciekawy, nieszablonowy sposób. Cykl ten, wzbogacając letnią ofertę kulturalną Gdańska, w znaczny sposób przyczynia się do promowania miasta Gdańska, jako jednego z najważniejszych centrów muzyki organowej na mapie artystycznej Europy Północnej.

Okres wakacyjny oraz odbywająca się w tym czasie w Gdańsku słynna na cały świat impreza artystyczno-handlowa, Jarmark św. Dominika, sprzyjają ruchowi turystycznemu, a dogodne usytuowanie Bazyliki św. Mikołaja, zróżnicowany i przystępny repertuar koncertów, bezpłatny wstęp na wszystkie koncerty cyklu zachęca Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta oraz turystów do licznego udziału w koncertach. Dodatkowym walorem Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika jest ich prowadzenie przez konferansjera, który w przystępny sposób wprowadza publiczność w arkana muzyki i literatury organowej.

Ponadto cykl Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika ma wymiar edukacyjny. Ideą wiodącą przedsięwzięcia jest propagowanie i prezentacja muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów – organistów z polskich i europejskich ośrodków muzycznych. Piękna muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach Bazyliki św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa.

ZOBACZ: Harmonogram koncertów


Pierwsza odsłona XVII Letniej Filharmonii AUKSO odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia 2016 roku na Suwalszczyźnie, obejmując koncerty orkiestrowe i kameralne, warsztaty, spotkania oraz wydarzenia o charakterze promocyjnym.

Festiwal zainauguruje występ „polskiego Paganiniego” czyli Mariusza Patyry, który wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia zaprezentuje muzyczne potpourri najwyższej próby. Zabrzmią specjalne orkiestrowe instrumentacje pereł z repertuaru skrzypcowego – m.in. Paganiniego, Kreislera i Chopina. Wraz z orkiestrą AUKSO wystąpi także klawesynista Marcin Świątkiewicz – młody, aczkolwiek rozchwytywany już przez liczne festiwale i instytucje polskie i zagraniczne laureat ostatniego paszportu POLITYKI. Wykona on m.in. kompozycje Mozarta, Haydna, Bacha i Góreckiego.

W programie tegorocznej Filharmonii znajdzie się także muzyka kameralna. Interesująco zapowiada się koncert „Flamenco Project” w wykonaniu kwartetu SONOS (stworzonego m.in. z członków orkiestry AUKSO) z wiodącym udziałem gitarzysty Grzegorza Skiby i perkusisty Krzysztofa Nowakowskiego. Zabrzmią kompozycje Habichueli, Riqueniego, Fernándeza i Amiga w opracowaniu P. Steczka i M. Huget-Skiby. Podczas drugiego koncertu kameralnego wystąpi natomiast Acoustic Quartet, który zaprezentuje kompozycje Händla, Chopina i Pawłowskiego.

Wspólny występ orkiestry AUKSO oraz wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalistt Stanisława Soyki zakończy pierwszą odsłonę projektu. Premierowo zabrzmią wykonania Sonetów Szekspira, które wpiszą się w tegoroczne obchody rocznic urodzin i śmierci poety. Warto podkreślić, że autorami aranżacji zamawianych na tę konkretnie okazję są Paweł Betley i Piotr Steczek. Przed występem odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów”.

Koncerty odbędą się w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Kościele pw. św. Maksymiliana. Ponadto w Maćkowej Rudzie 17, na prawym brzeg Czarnej Hańczy, odbędzie się spotkanie z niezwykłą artystyczną rodziną Strumiłłów, ściśle związaną z Suwalszczyzną. W Małej Hucie – Folwarku Hutta można będzie natomist porozmawiać ze Stanisławem Soyką.

ZOBACZ: Program Letniej Filharmonii AUSKO – Wigry 2016

Patronat nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W każdy wtorek lipca i sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 na patio Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (a w razie niepogody w sali koncertowej UMFC) odbywać się będą koncerty w ramach II Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

Wystąpią reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a więc studenci z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Szczecina i Gdańska. Sierpniową odsłonę wydarzenia zainaugurują pianiści z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: Tian-Yu Zhou i Andrzej Wierciński. W programie koncertu 2 sierpnia 2016 roku znajdą się takie kompozycje jak: Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego.

Kolejne koncerty odbędą się 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2016 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zobacz: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl


Cykl koncertów kameralnych „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska” wpisał się już na stałe w letnią ofertę Gdańska. Od 26 lipca do 13 sierpnia o godz.19.00 i 19.30 w zabytkowych wnętrzach gdańskiej starówki można będzie ponownie posłuchać muzyki – nie tylko klasycznej.

Podczas kilkunastu koncertów kameralnych muzycy związani z Polską Filharmonią Bałtycką wykonają utwory klasyków, sięgną do muzyki współczesnej, a także przypomną słuchaczom znane tematy muzyki filmowej. Instrumenty smyczkowe, dęte, strunowe i inne zabrzmią we wnętrzach kościołów, m.in. św. Barbary czy św. Jakuba, w Domu Uphagena, Centralnym Muzeum Morskim i w Ratuszu Staromiejskim.

Każda z tych lokalizacji ma swoją wyjątkową, wielowiekową historię. Podczas koncertów opowie o nich gdański przewodnik Aleksander Masłowski. Prowadzone przez niego prelekcje będą okazją do poznania tajemnic, które kryją miejskie wnętrza. Będzie to więc połączenie przyjemności płynącej ze słuchaniaurokliwej muzyki z pożytecznym pozyskiwaniem wiedzy.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia.gda.pl


Fundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką pt. Scena Letnia w Akademii Muzycznej. W środy lipca i sierpnia 2016 roku wszyscy, którzy planują spędzić lato w mieście będą mogli wysłuchać koncertów w wykonaniu pedagogów i studentów poznańskiej uczelni. Wstęp wolny!

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynęły dwa czynniki: logistyczny – w Auli im. Stefana Stuligrosza może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza, jak również artystyczny – do Auli nie docierają hałasy, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych, gdy muzyka z letnich ogródków i restauracji na Starym Rynku zakłócała muzykę wykonywaną w Ratuszu.

Widząc wielkie zainteresowanie melomanów tym projektem – Aula im. Stefana Stuligrosza z widownią na 200 osób była w minionych latach zapełniona do ostatniego miejsca – można przypuszczać, że atrakcyjny, zróżnicowany repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy sprawią, że i w tym roku prezentacje muzyczne w Auli staną się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej Poznania, a w konsekwencji kontynuowana od ponad dwudziestu lat tradycja koncertów w okresie letnim nadal cieszyć się będzie wielkim uznaniem i zainteresowaniem poznańskich melomanów oraz odwiedzających miasto turystów.

Kolejne koncerty odbędą się 6, 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia 2016 roku. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 17.00. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń. Dodatkową atrakcją w ramach Sceny Letniej będzie koncert specjalny, który odbędzie się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sobotę, 9 lipca, o godz. 12.00. Wystąpi duet Simitu w składzie: Jakub Kaszuba (obój) i Michał Gajda (akordeon).

ZOBACZ: Program Sceny Letniej


Koncerty w ramach 16. Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka” 2016 będą odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu DS Dziekanka przy ul. Krakowskie Przedmieście 56 w Warszawie (a w razie niepogody w sali koncertowej Dziekanki).

Sierpniową odłosnę festiwalu zainauguruje koncert zatytułowany Ravel kameralnie, podczas którego wystąpi skrzypaczka Barbara Malcolm oraz Szymanowski Piano Trio w składzie: Katarzyna Denkiewicz – skrzypce, Antonina Przybyszewska – wiolonczela, Maurycy Stawujak – fortepian. W programie znajdą się Sonata na skrzypce i wiolonczelę oraz Trio fortepianowe A-dur Maurice'a Ravela.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią między innymi takie zespoły, jak Atom String Quartet, Kazzma Brass Quintet, Duet Arpetto oraz Ravel Piano Duo. Wstęp na wszystkei wydarzenia jest wolny.

Zobacz: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl


6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2016 roku. To propozycja dla miłośników rozmaitych gatunków muzycznych, obecnych zarówno w polskich, jak i w międzynarodowych salach koncertowych. Pomysłodawcą Festiwalu jest Miasto Sopot i Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Zgodnie z tradycją, cykl czterech koncertów reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne, uroczyście rozpocznie się na deskach Opery Leśnej. W środę 3 sierpnia o godz. 20.00 odbędzie się Wielka Gala Operowa. Najjaśniejszą gwiazdą Koncertu Inauguracyjnego będzie Aleksandra Kurzak. Wybitna polska sopranistka występuje regularnie na największych scenach operowych świata m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Teatro alla Scala w Mediolanie,Theater an der Wien i Wiener Staatsoper czy Lyric Opera House w Chicago. Tego wieczoru będzie można rozkoszować się najpiękniejszymi ariami z oper Donizettiego, Pucciniego czy Bizeta. Wielkiej diwie towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

Piątek 5 sierpnia upłynie słuchaczom w zgoła odmiennych okolicznościach. Pod malowniczymi żaglami tarasów przy Aquaparku w Sopocie o godz. 20.00 rozpocznie się Koncert Muzyki Filmowej, którego gościem specjalnym będzie wybitny polski kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu MarzycielJan A.P. Kaczmarek. Odbiór granych kompozycji wzbogacą historie autora, który w trakcie koncertu zdradzi kulisy pracy nad granymi tego wieczoru melodiami. Koneserów gatunku z pewnością zadowolą wykonywane na żywo utwory, znane dotychczas z najwspanialszych hollywoodzkich produkcji.

Miłośnikom bardziej klasycznego repertuaru bez wątpienia przypadnie do serca Koncert Muzyki Barokowej. Wybitni muzycy z zespołu La Stagione Frankfurt zabiorą swoich słuchaczy do fascynującego świata muzyki XVII stulecia. Zespół wystąpi w sobotę 6 sierpnia o godzinie 20.00 w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie. Tego wieczoru publiczność będzie mogła poznać niezwykłe możliwości fletu w pełnych wirtuozerii koncertach barokowych.

Festiwal zakończy się niezwykłym koncertem plenerowym Vivaldi contra Piazzolla. W poniedziałek, 8 sierpnia o godz. 20.30 przy sopockim Teatrze na Plaży, rozegra się przepiękne widowisko – trójmiejska publiczność będzie miała okazję skonfrontować ze sobą dwa cykle Czterech Pór Roku w rozumieniu pary wybitnych, niezwykle odmiennych kompozytorów – Włocha Antonio Vivaldiego i argentyńskiego wirtuoza tanga, niepowtarzalnego Astora Piazzolli. Aby odbiec od utartego schematu podczas poniedziałkowego koncertu pierwsze skrzypce przewrotnie zagra wybitna młoda flecistka Antonina Styczeń. Wzorem lat ubiegłych Koncert Finałowy będzie bezpłatny.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Festiwal zorganizowano dzięki finansowej pomocy Miasta Sopotu. Sponsorem Tytularnym Festiwalu jest Grupa Energa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.sopotclassic.pl


W środę 3 sierpnia 2016 roku o godzinie 19.00 na estradzie Sali Głównej KGHM Narodowego Forum Muzyki zagra czterdziestu wiolonczelistów. Organizowany przez NFM koncert specjalny Święto wiolonczeli odbędzie się w ramach realizowanej już po raz trzeci Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Pomysłodawcą Akademii jest zespół Polish Cello Quartet, który tworzą czterej wybitni polscy wiolonczeliści młodego pokolenia: Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec i Wojciech Fudala. Odbywająca się już po raz trzeci w Nysie Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa jest dużym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, ale ma również wymiar koncertowy. Jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce oraz jedno z niewielu w Europie i skierowane jest do wiolonczelistów z całego świata.

W ramach Akademii Wiolonczelowej odbędzie się pięć koncertów. Podczas przedsięwzięcia formowana jest również 40-osobowa Orkiestra Wiolonczelowa złożona ze wszystkich uczestników i wykładowców MAW. W tym roku ten wyjątkowy, jedyny w Polsce zespół będzie można usłyszeć podczas koncertu Święto wiolonczeli. W programie znajdą się takie kompozycje jak: L. Forino – Preghiere per quattro violoncelli; A. TansmanDwa utwory na kwartet wiolonczelowy; P. Casals – Sardana; K. PendereckiAgnus Dei, P. Casals – Sant Martí del Canigó; D. Popper – Requiem; J. Klengel – Hymn.

ZOBACZ: Film orkiestry MAW

Szczegółowe informacje – na stronie: www.akademiawiolonczelowa.pl


Filharmonia Krakowska po raz drugi zaprasza do uczestnictwa w wakacyjnym cyklu „Philharmonic Music Summer”. Repertuar koncertowy lipca i sierpnia to osiem wybranych propozycji na wspólną „muzyczną podróż w czasie”.

„Philharmonic Music Summer” to spotkania z muzyką Mozarta i Brahmsa, rozsmakowanie w wirtuozerii instrumentów, odwiedzenie scen operowych i operetkowych świata czy też odkrywanie uroków tanga argentyńskiego. A wszystko to w doborowych składach kameralnych i z prawdziwą maestrią wykonawczą. To także możliwość poznania Krakowa nie tylko od strony jego turystycznych atrakcji, ale także bogatej oferty kulturalnej, w której Filharmonia Krakowska znajduje ważne miejsce przez cały rok kalendarzowy.

Sierpniowe koncerty zainauguruje wieczór zatytułowany Amerykanie w Krakowie (03.08), podczas którego w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich zabrzmia kompozycje Cole'a Portera, George'a Gershwina oraz Samuela Barbera. Kolejne koncerty wypełnią utwory w wykonaniu Marimba Quartet (10.08) oraz Kwartetu Obocorde (17.08). Cykl letnich spotkań zakończy wieczór muzyki operowej i operetkowej, podczas krótego wystąpi sopranistka Bernarda Grembowiec oraz mezzosopranistka Elżbieta Król-Dryja z towarzyszeniem fortapianowym Agnieszki Ignaszewskiej-Magiery.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.krakow.pl


Między 6 lipca a 31 sierpnia 2016 roku w kościele ojców franciszkanów p.w. św. Franciszka Serafickiego na Nowym Mieście w Warszawie (ul. Zakroczymska 1) odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy „Johann Sebastian Bach” 2016.

Koncerty będą odbywać się w każdą środę o godz. 20.00. Podczas inauguracji wystąpi mezzosopranistka Anna Lubańska z towarzyszeniem organisty Wiktora Łyjaka – kierownika artystycznego Festiwalu. W programie znajdą się kompozycje J. S. Bacha, C. Francka, G. F. Händla, F. Schuberta i A. Vivaldiego.

ZOBACZ: Program koncertów

Szczegółowe informacje – na stronie: www.wtm.org.pl/bachowawa.htm


Młoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016 roku. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu. Orkiestra pod batutą Adama Klocka, wraz z energetycznym kwintetem VOŁOSI, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu. Wstęp na koncerty jest wolny.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich rockowych festiwalach, w wyrafinowanych salach koncertowych, na małych kameralnych scenach a nawet na dworach królewskich. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Są spotkaniem współczesnego smyczkowego wykonawstwa z muzyką zanurzoną w czystej karpackiej tradycji. To co powstało z tego zderzenia zaskakuje do dziś. Pierwotna moc muzyki korzeni, rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość, tradycyjne maniery, współczesne techniki wykonawcze – to wszystko jest w ich muzyce.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.mpf.zwierciadlo.pl

Więcej


4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Emanacje” to łącznie 40 koncertów, które odbędą się na terenie Małopolski między 3 lipca a 4 września 2016 roku. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym będzie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Muzyka będzie rozbrzmiewać w rozmaitych miejscach: od sal koncertowych, poprzez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy przekroczy granice Małopolski – goszcząc na Rynku w Krośnie w kooperacji z Young Arts Festival & Masterclass. Po raz pierwszy odwiedzi również miasteczko Biecz we wschodniej Małopolsce. W ciągu wakacji muzycy zagrają też w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Szczawnicy i Tuchowie. Stałymi punktami na koncertowej mapie będą Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamek w Wiśniczu, Kasztel w Szymbarku, Zamek Suski, drewniany Kościółek w Lipnicy Murowanej.

W programie zaplanowano recitale solowe, koncerty kameralne i symfoniczne, a także jazzowe. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: laureaci Grammy – Youth Orchestra of the Americas i gitarzysta David Russell, wiolonczelista Gautier Capucon, zespół berlińskich filharmoników Scharoun Ensemble, Ensemble OPUS z Korei Południowej ze skrzypaczką So-Ock Kim, a także pianiści Ratimir Martinovic i Won-Sook Hur. Zaprezentują się też najlepsi polscy kameraliści młodego pokolenia: Chopin Piano Quintet, Trio im. Wiłkomirskich, Duo Bojanowicz/Koziak, kwartet Diverso, czy Surrealistic Five – który prawykona w Lusławicach nowopowstały Kwintet fortepianowy Hanny Kulenty z jej gościnnym udziałem (27 sierpnia). Dla fanów muzyki jazzowej przygotowano koncert Adam Bałdycha z norweskim Helge Lien Trio oraz drugą edycję Konkursu Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta w mistrzowskiej, międzynarodowej obsadzie.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do początków drogi twórczej patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską – Krzysztofa Pendereckiego. Kariera mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się Emanacje – kompozycja na dwie orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. Nazwa przedsięwzięcia wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom, mieszkańcom i gościom regionu w najpiękniejszych zakątkach Małopolski.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Szczegółowy program oraz rezerwacja biletów – na stronie: www.emanacje.pl


Siódma odsłona festiwalu „Królewskie Arkady Sztuki” potrwa od 5 do 27 sierpnia 2016 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W ciągu ośmiu wieczorów publiczności zaprezentuje się ponad 100 artystów.

Kolejna edycja festiwalu artystycznego realizowanego przez Zamek Królewski będzie stanowić przestrzeń interdyscyplinarnej wymiany wartości, kształtowanych przez różne dziedziny sztuki: teatr, taniec oraz muzykę. Rozbrzmiewająca w Zamku Królewskim muzyka to odniesienie do tradycji koncertów na dworze królów polskich. Muzyczna część tegorocznego festiwalu obejmuje cztery odsłony, przedstawiające utwory z różnych epok, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów.

Pierwszą muzyczną atrakcją festiwalu będzie koncert zespołu Artur Dutkiewicz Trio & Jorgos Skolias, którzy zagrają m.in. jazzowe interpretacje utworów Jimi'ego Hendrixa i Czesława Niemena. Na festiwalu wystąpi także orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego, która wykona kompozycje Josepha Haydna, Franza Schuberta i Beli Bartoka. Podczas kolejnych wieczorów z muzyką na festiwalu wystąpi zespół wokalny Bornus Consort pod kierownictwem artystycznym Marcina Bornusa Szczycińskiego (w programie m.in. transkrypcje polskich pieśni z XIX w.) oraz orkiestra Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.zamek-krolewski.pl


W każdą sobotę między 16 lipca a 20 sierpnia o godzinie 16.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie odbędą się koncerty XXXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Podczas Festiwalu zaprezentują się organiści z Polski, Włoch i Rosji: Eugeniusz Wawrzyniak (16.07), Waldemar Krawiec (23.07), Ludmiła Gołub i Valeria Anfinogenova (30.07), Christian Tarabbla (06.08), Roman Perucki (13.08) i Jakub Garbacz (20.08). Ogromnym i majestatycznym organom będą wtórować nieporównywalnie mniejsze, ale równie poruszające instrumenty, takie jak skrzypce, flet i wiolonczela.

Festiwalowi, jak co roku, będzie towarzyszyć koncert w kościele św. Jakuba w Niedźwiedzicy. Odbędzie się on 23 lipca o godzinie 13.00. Na tamtejszych organach utwory m.in. J. S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego wykona Patryk Podwojski. Razem z nim wystąpi Kamila Olas, grając na zupełnie innym, choć także posiadającym klawiaturę instrumencie –akordeonie.

ZOBACZ: Harmonogram wydarzeń

Bilety do nabycia w biurze GOK w Stegnie, w Biurach Informacji Turystycznej w Mikoszewie i w Stegnie, a także na godzinę przed każdym koncertem w Kościele NSPJ w Stegnie.


9. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu” odbędzie się między 2 lipca a 27 sierpnia 2016 roku w Krakowie. Koncerty będą odbywać się w letnie soboty na wawelskim dziedzińcu arkadowym i dziedzińcu Stefana Batorego.

Tegoroczna edycja obejmie dwa koncerty symfoniczne, sześć kameralnych oraz czterogodzinny maraton fortepianowy. Wśród zaproszonych artystów znajdą się m.in.: dyrygenci Antoni Wit i Łukasz Borowicz, sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha, flecista Łukasz Długosz, pianista Szymon Nehring, a także Orkiestra CORda Cracovia oraz artsemble.

W scenerii zapadającego nad zamkiem zmierzchu zabrzmi m.in. muzyka Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna i Bartóka. Podczas koncertu inauguracyjnego, 2 lipca 2016 roku, prawykonany zostanie napisany specjalnie na tę okazję utwór młodej kompozytorki, studentki-doktorantki Akademii Muzycznej w Krakowie, Zofii Dowgiałło.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.castellogt.pl


Siódma edycja Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum” potrwa od 23 lipca do 13 sierpnia 2016 roku w Krościenku nad Dunajcem , obejmując pięć koncertów. Cztery z nich odbędą się w kolejne soboty lipca i sierpnia o godz. 19.00 w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, natomiast jeden, w niedzielę 24 lipca o godz. 17.00, w Kościele pw. Wszystkich Świętych.

Przybędą nie tylko artyści z Polski, ale także z Mołdawii, Czech, Włoch, Austrii oraz z dalekiego Seulu w Korei Południowej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich koncertów będzie tradycyjnie muzyka organowa. Oprócz niej zabrzmi w Krościenku po raz pierwszy fletnia pana i muzyka żydowska, tożsama dla naszych starszych braci w wierze. Usłyszymy ponadto kompozycje saksofonowe oraz sporą porcję muzyki wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, zarówno organowej, jak też wokalnej. Całość dopełnią kompozycje chóralne. Kalejdoskop dźwiękowy tegorocznego festiwalu jest jak zawsze bogaty i w tym roku bardziej niż dotychczas – międzynarodowy.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic z Krakowa, przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

ZOBACZ: Kalendarz koncertów

Więcej informacji: www.facebook.com/pieninyfestiwal


Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach systematycznie od prawie dwudziestu lat organizuje Mistrzowskie Kursy Techniki i Interpretacji Wokalnej prof. Ryszarda Karczykowskiego. 6 sierpnia 2016 roku o godzinie ósmej wieczorem w Nowym Domu Sztuki odbędzie się koncert, który stanie się zwieńczeniem tegorocznej edycji warsztatów.

Profesor Ryszard Karczykowski – jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków, koncertujący w najsławniejszych salach świata – jest profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w krakowskiej Akademii Muzycznej, a kursy mistrzowskie prowadzi w wielu krajach Europy i w Azji, zasiada także w jury międzynarodowych konkursów. W Radziejowicach spotyka się z wyselekcjonowanymi studentami: aby zostać uczestnikiem zajęć trzeba przysłać nagranie, na podstawie którego uczestnik jest kwalifikowany na warsztaty. Kursy odbywają się w trybie indywidualnym, każdy ze studentów oddzielnie pracuje nad utworami pod okiem Profesora.

Zwieńczeniem tegorocznych warsztatów będzie koncert, na którym zostaną zaprezentowane efekty tej twórczej pracy. Wystapią młodzi, utalentowani artyści, którzy przedstawią różnorodny repertuar z niemalże wszystkich zakątków Europy, w tym arie i duety z oper Stanisława Moniuszki. Przy fortepianie śpiewakom towarzyszyć będą Paweł Sommer oraz Krzysztof Trzaskowski.


Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczanego do najpoważniejszych festiwali organowych w Europie, zapraszają na koncerty, których można będzie wysłuchać w ciągu trzech letnich miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8). Sierpniową odsłonę wydarzenia zainauguruje występ Niemca Martina Bernreuthera.

Festiwal „Organy Archikatedry” powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest jego kierownikiem artystycznym. Każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści, Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman, eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również znakomitym miejscem prezentacji muzyki organowej. W 1987 roku jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała na chórze kościoła mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Wydarzenie organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej” w Warszawie, a wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji – na stronie: www.kapitula.org

Więcej


XIII edycja Letniego Festiwalu Krakowskiej Opery Kameralnej ARS CAMERALIS 2016 potrwa od 24 lipca do 28 sierpnia. Spektakle prezentowane będą w siedzibie KOK oraz w zabytkowych wnętrzach kościołów Krakowa i Małopolski.

Całość zainauguruje wykonanie Pieśń nad Pieśniami Króla Salomona – udramatyzowanego oratorium opartego na tekście biblijnym ze Starego Testamentu. Widowisko odbędzie się 24 lipca w ramach obchodu jubileuszu 800-lecia Opactwa ss. Benedyktynek w Staniątkach, a całość zostanie powtórzona 20 sierpnia w Kościele XX. Misjonarzy na Stradomiu.

Festiwal będzie także okazją do obejrzenia widowiska muzycznego Krakowiany, Krakowiany (7 sierpnia), misterium scenicznego Ich geh’ und suche (Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem) Johanna Sebastiana Bacha (15 sierpnia) oraz widowiska muzycznego w języku jidysz Chatskele, Chatskele! (28 sierpnia).

Więcej informacji – na stronie: www.kok.art.pl oraz profilu FB

Więcej


Żarnowiec to mała kaszubska wieś położona w województwie pomorskim. Słynie z pięknego kościoła związanego z klasztorem cysterek. Stąd wzięła się nazwa XI Cysterskiego Lata Muzycznego, podczas którego w każdą niedzielę między 17 lipca a 21 sierpnia 2016 roku o godzinie 20.30 w kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu zabrzmią organy.

Polska Filharmonia Bałtycka i Parafia p.w. Zwiastowania Pana w Żarnowcu od lat wspólnie organizują cykl koncertów organowych „Cysterskie Lato Muzyczne”. W tym roku jest to już jego jedenasta odsłona. Na ponad stuletnich, składających się z 891 metalowych i drewnianych piszczałek organach zagrają wykonawcy z Polski, Rosji i Włoch: Hanna Dys (10.07), Karol Hilla (17.07), Arkadiusz Bialic (24.07), Ludmiła Gołub i Valeria Anfinogenova (31.07), Christian Tarabbia (07.08), Łukasz Mateja (14.08) i Andrzej Chorosińki (21.08). Towarzyszyć im będą muzycy koncertujący na trąbkach, akordeonach, skrzypcach i klarnecie. Podczas ostatniego koncertu obok organisty Andrzeja Chorosińskiego pojawi się także Michał Chorosiński, aktor teatralny i telewizyjny, który będzie recytował wiersze ks. Jana Twardowskiego.

ZOBACZ: Harmonogram wydarzeń

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.


Druga odsłona XVII Letniej Filharmonii AUKSO odbędzie się w dniach 8–10 sierpnia 2016 roku w Pieninachj, obejmując koncerty kameralne i orkiestrowe oraz wydarzenia towarzyszące: spotkanie i prezentację twórców związanych z kulturą Spisza.

Festiwal zainauguruje koncertu „Flamenco Project” w wykonaniu kwartetu SONOS (stworzonego m.in. z członków orkiestry AUKSO) z wiodącym udziałem gitarzysty Grzegorza Skiby i perkusisty Krzysztofa Nowakowskiego. Będzie można usłyszeć energetyczne rytmy hiszpańskie, m.in. Habichuelo, Riqueniego, Fernándeza i Amiga.

Główną „klasyczną” atrakcją będzie występ „polskiego Paganiniego” czyli Mariusza Patyry, który wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia zaprezentuje muzyczne potpourri najwyższej próby. Zabrzmią specjalne orkiestrowe instrumentacje pereł z repertuaru skrzypcowego – m.in. Vivaldiego, Haydna, Karłowicza, Paganiniego i Chopina.

Tegoroczną edycję Festiwalu zakończy wspólny występ orkiestry AUKSO oraz wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalistt Stanisława Soyki. Premierowo zabrzmią wykonania Sonetów Szekspira, które wpiszą się w tegoroczne obchody rocznic urodzin i śmierci poety. Warto podkreślić, że autorami aranżacji zamawianych na tę konkretnie okazję są Paweł Betley i Piotr Steczek.

Koncerty i wydarzenia odbędą się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, Kościele filialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach oraz w hali maszyn Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Festiwal będzie okazją do spotkania ze Stanisławem Soyką, a także niezwykłą muzyczną rodziną Wojciecha Łukasza, pochodzącego z Krempachów.

ZOBACZ: Program XVII Letniej Filharmonii AUKSO – Pieniny 2016

Więcej szczegółów na stronie organizatora: http://szczawnica.naszgok.pl

Patronat nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Od 12 do 21 sierpnia 2016 roku już po raz XIV w Gościkowie-Paradyżu na Ziemi Lubuskiej odbędzie się festiwal „Muzyka w Raju”.

Wydarzenie od wielu lat ma ugruntowaną pozycję na polskiej i europejskiej scenie muzyki dawnej. Długo można by wymieniać międzynarodowe projekty artystyczne i fonograficzne, które zostały zainicjowane w pocysterskim klasztorze, malowniczo położonym w dolinie Paklicy. Festiwal jest wydarzeniem, w czasie którego muzycy z całej Europy, ale także z Ameryki, Japonii i Australii, reprezentujący różne szkoły, estetyki i tradycje wykonawcze, mają okazję przez kilkanaście dni wspólnie pracować, wymieniać się doświadczeniami i lepiej poznawać. Większość programów koncertowych przygotowywanych jest wyłącznie z myślą o festiwalu, a część powstaje dopiero w Paradyżu w wyniku spotkań, które tutaj mają miejsce. Z reguły stają się też zaczynem nowych, wieloletnich muzycznych przyjaźni. Bardzo często ich efektem są nagrania płytowe, wielokrotnie później wyróżniane i nagradzane. W ostatnich latach tak właśnie było w przypadku płyt orkiestry Les Ambassadeurs, Vivy Biffi oraz Marca i Angelique Mauillon.

Na tegoroczną „Muzykę w Raju” złoży się 26 koncertów poświęconych głównie muzyce baroku i średniowiecza, ale usłyszymy także więcej niż kiedykolwiek muzyki renesansowej. Rolę orkiestry festiwalowej odgrywać będzie powstała z inicjatywy „Muzyki w Raju” orkiestra Kore, która zaprezentuje sześć premierowych programów. Średniowieczna i renesansowa część festiwalu pozostaje w rękach Coriny Marti i Michała Gondko oraz ich zespołu La Morra. Z nowymi programami powróci francuski kwartet Nevermind. W recitalach, jak i jako soliści zespołów, zaprezentuja się śpiewacy Viva Biffi, Yukie Sato, Marc Mauillon, Reinoud van Mechelen i Enea Sorini, skrzypkowie Anna Maria Lehtipuu, Davide Monti, Louis Creac’h, klawesyniści Marianna Henriksson, Jean Rondeau, Pierre Gallon, flecistki Anna Besson i Corina Marti oraz gambista Robin Pharo. Wielu z nich w Paradyżu już gościło, ale liczna grupa artystów pojawi się na Ziemi Lubuskiej po raz pierwszy.

Festiwal powstaje staraniami Fundacji Muzyki Dawnej „Canor” w ścisłej współpracy z gospodarzem klasztoru w Paradyżu, Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Inicjatorem „Muzyki w Raju” i jej dyrektorem jest Cezary Zych. Mecenasami festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Lubuskie, a także liczne grono sponsorów i partnerów. Koncerty festiwalu będą jak co roku nagrywane i transmitowane na antenach Programu 2 Polskiego Radia, Radia Zachód oraz radiofonii zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.muzykawraju.pl


W dniach 12–14 sierpnia 2016 roku w Teatrze „KANA” w Szczecinie odbędzie się siódma edycja festiwalu muzyki kameralnej Artelier”. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki kameralnej, przede wszystkim polskiej.

Połączenie w jednym czasie i miejscu wybitnych osobistości muzycznych oraz uzdolnionych muzyków młodego pokolenia, a także towarzyszące koncertom pokazy świateł, tworzy możliwość dotarcia do szerokiego grona osób, zaintrygowanych innym niż tradycyjne podejściem do muzyki klasycznej. Istotnym aspektem projektu jest również wymiar promocyjny: od samej muzyki kameralnej począwszy, przez przybliżanie publiczności szczecińskiej artystów polskich i światowych, aż po promowanie polskich kompozytorów.

W tym roku wśród wykonawców znaleźli się: Gustaw i Gwidon Ciężarek – skrzypce, Cezary Gójski – skrzypce, Dawid Pajdzik – altówka, Wojciech Sławiński – wiolonczela, Mateusz Rzytka – kontrabas, Soyeon Lim – fortepian, Grzegorz Bogdan – fortepian, instrumenty perkusyjne, Tomasz Woźniak – trąbka, Krzysztof Szczerbuk – akordeon, Andrzej Kopeć – elektronika oraz młodzieżowa orkiestra warsztatowa. Podczas koncertu finałowego 14 sierpnia prawykonany zostanie utwór na trąbkę, fortepian, kwintet smyczkowy i elektronikę Dialoghi - omaggio a J.K. Aldony Nawrockiej.

Festiwalowi towarzyszą od lat Warsztaty Muzyki Kameralnej w Szczecinie, organizowane przez Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Więcej informacji – na stronie: www.artelier.org.pl

 


Centrum Nauki Kopernik zaprasza melomanów i miłośników astronomii do planetarium Niebo Kopernika na wyjątkowe „Koncerty pod gwiazdami”. W dniach 12 i 19 sierpnia 2016 roku zabrzmi muzyka polsko-japońska w wykonaniu Emiki Hasegawy, natomiast 26 sierpnia oraz 2 i 23 września Maria Ludwika Gabryś wykona kompozycje Fryderyka Chopina w cyklu „Chopin na dobry wieczór”. Koncerty wzbogacone będą o projekcje wyświetlane na kopule planetarium.

Japońscy kompozytorzy muzyki filmowej i Fryderyk Chopin – to nietypowe połączenie muzyczne zaproponowała Emiko Hasegawa. Japońska pianistka zagra kompozycje Ryuichiego Sakamoty, autora ścieżki dźwiękowej do filmu Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence oraz Joe Hisaishiego, który skomponował muzykę do ponad 100 filmów. Spośród utworów Fryderyka Chopina wykonawczyni wybrała znane, ale jednocześnie najbardziej nastrojowe miniatury fortepianowe.

Trzy nokturny Fryderyka Chopina wprowadzą natomiast publiczność w nastrój rozgwieżdżonego zimowego nieba podczas koncertu pianistki Marii Ludwiki Gabryś. Przy akompaniamencie preludiów przejdziemy w stronę mazurków, czasem radosnych jak wiosna, niekiedy zaś melancholijnych jak deszczowy dzień. Klamrę koncertu stanowić będzie Fantazja-Impromptu cis-moll op. 66., o nokturnowym charakterze, dla podsumowania kolejnego koncertu pod gwiazdami.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.kopernik.org.pl/planetarium/koncerty-pod-gwiazdami


50. jubileuszowy Festiwal im. Jana Kiepury odbędzie się w dniach 13–20 sierpnia 2016 roku w Krynicy-Zdroju. Tegoroczna edycja jest niezwykła z tego powodu, że 15 sierpnia przypada 50. rocznica śmierci patrona festiwalu. Program będzie obejmował ponad 30 imprez, w tym: koncerty, spektakle, spotkania, a także warsztaty wokalne dla młodych śpiewaków.

Na festiwalowych estradach wystąpi blisko 400 artystów z Polski i zagranicy, w tym Artur Ruciński, niezwykły polski baryton, który z wielkim sukcesem ostatnio wystąpił w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, doskonała sopranistka Iwona Sobotka, gwiazda poezji śpiewanej Edyta Geppert, a także osiem orkiestr: Krynicka Orkiestra Zdrojowa, Polska Orkiestra "Sinfonia Iuventus", Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Krakowska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Opery Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Salonowa Orkiestra Camerata.

Festiwalowy czas w Krynicy będzie upływał pod znakiem wszelkich gatunków śpiewu. Zostanie zaprezentowanych osiem głównych wydarzeń, na które złożą się nie tylko koncerty pełne największych przebojów z oper, operetek i musicali, a także dwa spektakle: „Wesoła wdówka” (18.08) będąca inscenizacją Opery Śląskiej w Bytomiu oraz muzyczna opowieść „Kamienica na Nalewkach” (16.08) warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Więcej informacji – na stronie: www.festiwalkiepury.pl


Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na VII Letni Festiwal Wędrowny „Na Gotyckim Szlaku – Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego”, który odbędzie się między 13 sierpnia a 17 września 2016 roku.

Będzie to wędrówka szlakiem historii, gotyckiej architektury, malarstwa i rzeźby, połączona z cyklem koncertów muzyki dawnej. Na uczestników czeka atrakcyjny program sobotnich wycieczek, spotkań z historią, wystaw i koncertów. Festiwal rozpocznie się 13 sierpnia 2016 roku, tradycyjnie w pocysterskim zespole klasztornym w Kołbaczu. Tego dnia można będzie zwiedzić także Żabów koło Pyrzyc oraz Żelewo, natomiast wieczorem odbędzie się koncert zatytułowany Żywot człowieka renesansu. W kolejne festiwalowe soboty organizatorzy zapraszają do Trzebiatowa, Szczecina Dąbia, Morynia i Gryfina. Finał Festiwalu odbędzie się 17 września 2016 roku w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.

Przewodnikami Na Gotyckim Szlaku będą znawcy tematu historii sztuki dawnej Pomeranii: Michał Dębowski, Radosław Palus, Piotr Żak i Paweł Migdalski. Wśród wykonawców koncertów znajdą się tacy artyści jak: Katarzyna Wiwer – sopran, Aldona Bartnik – sopran, Bogumiła Tarasiewicz – alt, Nazar Tatsyshyn – tenor, Jarosław Bręk – bas, Henryk Kasperczak – lutnia, oraz zespół wokalny Agniculis, zespół muzyki renesansowej Miraculis, Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum i Orkiestra Famd.pl.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.famd.pl

 

Więcej


W dniach 14 sierpnia – 18 września 2016 roku Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie-Lipowcu, a także do kościołów w Trzebini, Chrzanowie-Kościelcu, Grojcu k/Alwerni oraz po raz pierwszy do Jaworzna, które w 2016 roku dołączyło do gmin współpracujących z Festiwalem.

Rytm festiwalowego kalendarza wyznaczą jak zwykle niedziele, w które odbędzie się łącznie dziesięć koncertów z udziałem wielu wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Do udziału w koncercie inauguracyjnym 14 sierpnia zaproszeni zostali znakomici polscy wokaliści Ewa Biegas i Rafał Bartmiński, a także kształcący się pod kierunkiem Jarosława Bręka baryton Adam Kutny. Program wypełnią arie i ensamble z oper Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Cyganeria Giacoma Pucciniego i Halka Stanisława Moniuszki.

Wśród wykonawców kolejnych koncertów warto wymienić: Kwartet Smyczkowy „Akademia” z Lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, Metropolitalny Chóru Soboru św. Jura ze Lwowa pod dyr. Nadii Poworoznyk, ukraiński chór A cappella Leopolis pod dyr. Ludmiły Kapustiny, duet akordeonowy Accrosphere, Etnos Ensemble, czeską klawesynistkę Barbarę Marię Willię oraz Marka Toporowskiego. Podczas Festiwalu wystąpią także dwie uczestniczki XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – Celina Kotz oraz Maja Syrnicka oraz tegoroczni laureaci konkursu wokalnego „Iuventus Canti” we Vrablach – Kamila Nowak i Maciej Gorczyczyński z towarzyszeniem Barbary Lorenc, tegorocznej absolwentki katowickiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego.

W koncercie finałowym festiwalu, 18 września w Amfiteatrze na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, wystąpi Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzno „Archetti” pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza. Zabrzmią kompozycje polskich twórców: Mieczysława Karłowicza, Stefana Kisielewskiego oraz Wojciecha Kilara.

Szczegółowy program – na stronie: www.silesia.art.pl


W dniach 15–31 sierpnia odbędzie się 41. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. To jeden z najstarszych festiwali w Polsce, który łączy muzykę dawną ze współczesną. Obok wybitnych i uznanych w świecie muzyki kompozytorów i cenionych artystów do udziału w festiwalu zapraszani są także młodzi twórcy, będący dopiero u progu kariery.

Przez dwa festiwalowe tygodnie miłośnicy muzyki będę mieli okazję wysłuchać m.in. dzieł J. S. Bacha, F. Schuberta, G. Ph. Telemanna, G. F. Händla, B. Brittena, S. Gubajduliny, A. Vivaldiego, W. A. Mozarta, B. Bartóka, L. van Beethovena, W. Lutosławskiego, M. Ravela, C. Saint-Saënsa, E. Griega, J. Haydna, D. Szostakowicza czy C. Monteverdiego. Organizatorzy zaplanowali także koncert dawnej muzyki polskiej, muzyki średniowiecza i muzyki cerkiewnej. Wydarzenia będą odbywać się w zabytkowych miejscach Krakowa.

Tegoroczną edycję zainauguruje recital znakomitego rosyjskiego pianisty Grigorija Sokołowa, który wykona kompozycje Roberta Schumanna oraz Fryderyka Chopina. W finale wystąpią natomiast Szymon Nehring i Krzysztof Książek oraz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Tadeusza Strugały. W programie znajdą się: Koncert fortepianowy f-moll op.21 i Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina, Polonez Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Serenada na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza.

Szczegółowy program – na stronie: www.mwsk.pl


W dniach 18-27 sierpnia 2016 roku Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu zaprasza na kolelną edycję festiwalu „Forum Musicum”, która odbędzie się poda hasłem „Splendor Civitatis” – „Muzyka na chwałę miast”.

Wydarzenia będą odbywać się w Katedrze św. Jana Chrzciciela, Ratuszu, Oratorium Marianum, Mauzoleum Piastów Śląskich, a także na wrocławskim Rynku. „Forum Musicum” będzie stanowić doskonałą okazję, aby dowiedzieć się, jak zmieniała się muzyka na przestrzeni epok – średniowiecza, renesansu i baroku. Festiwal potrwa dziesięć dni, obejmując sześć koncertów w wykonaniu znakomitych interpretatorów muzyki dawnej.

Podczas inauguracji przedsięwzięcia zabrzmią wybrane utwory dawnych kapelmistrzów wrocławskiej katedry w wykonaniu Cantores Minores Wratislavienses oraz Polskiej Orkiestry XVIII wieku. Kompozycje stanowią zaledwie niewielki fragment obszernych zbiorów przechowywanych w Bibliotece Uniwersyteckiej, a niektóre z nich ostatni raz wykonywane były kilkaset lat temu. W programie kolejnych koncertów znajdzie się muzyka z XV wiecznych rękopisów krakowskich, perły muzyki gdańskiego baroku, europejskie kompozycje renesansowe czy też muzyka włoska przełomu XVII i XVIII wieku. Ciekawostką będzie specjalne widowisko Kamienny pióropusz, stanowiące połączenie burzliwej XIII-wiecznej historii z ówczesną muzyką wędrownych śpiewaków i rycerzy. W finale zabrzmi natomiast muzyka wokalna z najważniejszych centrów średniowiecznej Europy w wykonaniu zespołu Vox Nostra.

Szczegółowy program – na stronie: www.nfm.wroclaw.pl/forum-musicum


W dniach 18-21 sierpnia 2016 roku w Katowicach odbędzie się XI edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, stanowiącego połączenie nowoczesnych brzmień z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska. Podczas koncertu otwarcia zabrzmi m.in. muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego.

Festiwal zainauguruje występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Cameraty Silesii pod batutą Alexandra Humali. Solistą będzie Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski – wybitny polski pianista jazzowy, absolwent Berklee College of Music i laureat pianistycznego konkursu Montreaux Jazz Solo Piano Competition w 2011 roku. W programie znajdą się: Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, Tirol Concerto for Piano and Orchestra Philipa Glassa oraz Music for 18 Musicians Steve’a Reicha.

Idea festiwalu narodziła się w 2006 roku. Od samego początku organizatorzy chcieli pokazywać polskiej publiczności to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów, udowadniając jednocześnie, że brzmienia praktycznie całkowicie nieobecne w krajowych mediach, mogą przyciągnąć do Katowic sporą grupę fanów niebanalnej muzyki z Polski, jak i całej niemalże Europy.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.festiwalnowamuzyka.pl


Koncert prezentujący najnowsze dzieła przedstawicielek Związku Kompozytorów Polskich odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 20 sierpnia 2016 roku o godz. 18.00.

W programie koncertu znajdą się utwory wokalno-kameralne w wykonaniu Lilianny Zalesińskiej (mezzosopran) i Piotra Szymanowicza (fortepian). Artyści współtworzą duet głos-fortepian, określany jako jeden z ciekawszych polskich duetów pieśniarskich. Wspólnie wykonali około 40 recitali w Polsce i za granicą. Są uznanymi interpretatorami polskiej muzyki współczesnej, którą prezentowali m. in. podczas Dni Polskich w Wiedniu, na zakończenie Roku Witolda Lutosławskiego w Austrii, czy na koncercie specjalnym z okazji Roku Andrzeja Panufnika w dniu setnej rocznicy urodzin kompozytora. Na najbliższym koncercie duet przedstawi swoją interpretację utworów autorstwa Alicji Gronau, Iwony Kisiel, Olgi Hans, Moniki Kędziory oraz Aleksandry Garbal.

Organizatorami przedsięwzięcia są Związek Kompozytorów Polskich i oraz Program 2 Polskiego Radia. Bilety do kupienia na stronie www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Podczas kolejnej odsłony cyklu „Jeszcze polska muzyka...” Orkiestra Akademii Beethovenowskiej dokona światowego prawykonania kompozycji Wojciecha Czepiela. Koncert odbędzie się 20 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.

Program wypełnią: Symfonia D-dur nr 1 Josepha Haydna, Symfonia A- dur KV 201 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Symfonia d-moll niesłusznie zapomnianego,XVIII-wiecznego warszawskiego kompozytora, kapelmistrza i wydawcy Jana Engela. W ramach koncertu odbędzie się światowe prawykonanie utworu Studium Pieniny 2016 Wojciecha Czepiela, który tego wieczoru wystąpi również w roli dyrygenta prowadzącego orkiestrę. Wstęp wolny!

Prezentacja najbardziej wartościowych, choć niejednokrotnie zapomnianych utworów polskiej muzyki symfonicznej, w zderzeniu z arcydziełami muzyki europejskiej – to główne idee programu „Jeszcze polska muzyka...”, którego celem jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. Właśnie dlatego koncerty, do udziału w których zaproszeni zostali znakomici soliści i dyrygenci odbywają się na terenie całej Polski. Również w tych miejscowościach, w których dostęp do najwyższego poziomu prezentacji muzyki klasycznej jest utrudniony i niedostateczny.

Więcej informacji – na stronie: www.akademiabeethovenowska.pl


W sobotę 20 sierpnia 2016 roku w Kościele Księży Misjonarzy na Stradomiu Krakowska Opera Kameralna zaprezentuje misterium sceniczne Stabat Mater w reżyserii Wacława Jankowskiego.

Będzie to oryginalne połączenie muzyki Antonio Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego, oryginalnych kostiumów oraz scenografii. Widowisko zachwyca ekspresyjną i piękną w swej prostocie muzyką, przepełnioną liryką i emocjonalnością charakterystyczną dla neapolitańskiej szkoły operowej XVIII wieku.

Stabat Mater to średniowieczna sekwencja modlitewna z XIII wieku, której autorstwo przypisywane jest Jacopowi da Todi bądź św. Benedyktowi. Melodia wywodzi się z chorału gregoriańskiego. Od 1727 roku decyzją władz kościelnych sekwencja została oficjalnie włączona do liturgii. Stanowi ona kanwę wielu arcydzieł muzycznych.

Kierownictwo muzyczne nad projektem sprawuje Michał Łukasz Niżyński. Obok kontratenora Łukasza Dulewicza, sopranistki Sylwii Olszyńskiej oraz Testes Passionis – Alicji Billewicz i Agnieszki Reiser, wystąpi Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej w składzie: Karolina Bartczyszyn (skrzypce I), Barbara Szpakiewicz (skrzypce II), Przemysław Dajcz (altówka), Ewa Wojsław-Bober (wiolonczela), Lesław Wydrzyński (kontrabas), Anna Huszczo (szpinet).


XI Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbędzie się w dniach 21-27 sierpnia 2016 roku w Gdańsku. W Domu Uphagena i Katedrze Oliwskiej, a także w urokliwej scenerii Parku Oliwskiego wystąpią wybitni artyści, którzy przybliżą słuchaczom muzykę Mistrza z Salzburga.

W bogatym programie Festiwalu znajdą się koncerty kameralne, symfoniczne, jazzowe, a także widowiskowe spektakle operowe pod gołym niebem, spektakle marionetkowe oraz pokazy tzw. fontanny tańczącej do muzyki patrona festiwalu. Niezwykły klimat w Parku Oliwskim stworzy teatralizacja przestrzeni. Na ścieżkach i w alejach będzie można spotkać postaci rodem z XVIII wieku. Niewątpliwym sukcesem Festiwalu jest to, iż z każdą odsłoną cieszy się coraz większą popularnością – szacunkowa frekwencja na koncertach wynosi blisko 20 000 osób.

Podczas 11. edycji festiwalu wystąpią wybitne indywidualności świata muzycznego, soliści i zespoły o ugruntowanej światowej renomie, m.in.: Maestro Gabriel Chmura, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, a także gwiazda jazzu Urszula Dudziak. Dużą atrakcją będzie wykonanie „pod gołym niebem” opery La finta semplice z udziałem włoskich solistów oraz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. W koncercie finałowym można będzie ponownie usłyszeć światowej klasy brytyjską sopranistkę Carolyn Sampson, której towarzyszyć będą polscy soliści, Polski Chór Kameralny oraz Wenecka Orkiestra Barokowa pod batutą Dyrektora Festiwalu, Jana Łukaszewskiego.

Szczegółowy program – na stronie: www.mozartiana.pl/doc_6.html


Filharmonia Narodowa zaprasza na koncerty plenerowe z cyklu „Klasycznie na trawie”, które odbędą się 21 oraz 28 sierpnia o godz. 12.00 w Parku „Królikarnia” w Warszawie.

Tegoroczne letnie koncerty to znakomita okazja do wysłuchania trzech utworów Ludwiga van Beethovena – uwertury Egmont, Koncertu skrzypcowego D-dur  i IX Symfonii d-moll. Wybór tych dzieł nie jest przypadkowy, bowiem każde z nich jest wyjątkowe i na stałe zapisało się nie tylko w podręcznikach historii muzyki, ale również w sercach słuchaczy na całym świecie. Obecność Jacka Kaspszyka za pulpitem dyrygenckim oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej na estradzie to gwarancja wykonania najwyższej jakości, a piękne otoczenie klasycystycznego pałacu Królikarnia z pewnością sprawi, że odbiór muzyki będzie jeszcze przyjemniejszy.

„Klasycznie na trawie” to doskonała okazja do połączenia świetnego koncertu z rodzinnym spacerem. Wstęp na oba koncerty jest wolny!

Więcej


Plejada gwiazd wykonująca niespotykaną nigdzie indziej w Polsce muzykę już po raz ósmy zagości w Gdańsku za sprawą Solidarity of Arts. Podczas festiwalu 21 sierpnia 2016 roku o godzinie 19:00 Polska Filharmonia Bałtycka zorganizuje koncert o tytule inspirowanym historią Gdańska „Solidarność Kultur, Kultura Solidarności”. Wydarzenie to będzie jednocześnie zakończeniem Gdańskiego Lata Muzycznego.

Muzycy występujący podczas koncertu „Solidarność Kultur, Kultura Solidarności” spróbują udowodnić, że muzyka z dalekich zakątków świata, o różnych korzeniach może być tak samo przyjemna dla ucha mieszkańca Europy Środkowej, jak dla ich rodaków. Podczas koncertu w repertuarze klasycznym i ludowym usłyszymy muzyków z Armenii, Rosji, Serbii, Turcji, Syrii i Polski. Wśród gwiazd pojawią się m.in. śpiewacy, pianiści, klarneciści, a także muzycy grający na nieznanych szerszej publiczności instrumentach.

Listę wykonawców otwiera Lena Chamamyan. Jej twórczość to połączenie wpływów muzyki arabskiej, szczególnie syryjskiej i ormiańskiej oraz tradycji europejskiej. Kolejną gwiazdą będzie David Ezra Okonsar, wirtuoz fortepianu i kompozytor. Jego twórczość to fuzja muzyki europejskiej i m.in. hebrajskiej. Alevtina Polyakowa i Solar Wind to z kolei doskonałe połączenie jazzu z elementami funku i muzyki świata. Na scenie pojawi się także wyjątkowy duet – Ratko i Radiša Teofilović. Śpiewający a cappella bracia bliźniacy przeniosą nas w świat ludowej poetyki Bałkanów. Wśród gości pojawi się także Anahit Mktrchyan, sopranistka Filharmonii Kaliningradzkiej, która wykona kilka rosyjskich pieśni ludowych. Towarzyszyć jej będzie utalentowana pianistka Karina Kagramanova. Kantatę Ich habegenug J. S. Bacha wykona Jarosław Bręk, a pełen radości motet Exsultate, jubilate W. A. Mozarta – wybitna sopranistka Olga Pasiecznik. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Muzycy PFB wykonają także Adagietto z Raju utraconego Krzysztofa Pendereckiego.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia.gda.pl


W dniach 21-31 sierpnia 2016 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia" w Katowicach zaprasza na koncerty XII Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego „Sierpień Talentów”.

Jak co roku podąża on za najważniejszymi aktualnymi wydarzeniami muzycznymi, których uczestnikami stają się młodzi artyści. Czasem jeszcze bardzo młodzi, ale już często utytułowani i mający świadomość wartości swoich kreacji wykonawczych. Czasem dopiero debiutujący na estradach koncertowych, przygotowujący się do ważnych konkursów, realizujący ambitne projekty programowe.

Rok 2016 to rok XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Podobnie więc jak 5 lat temu, „Silesia" zaprosiła do Katowic polskich uczestników październikowego konkursu, którzy zapewnili sobie w nim udział w preselekcjach, jakie zorganizowano w Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokyo pod kierownictwem światowej klasy skrzypka i przewodniczącego jury Maxima Vengerova.

Podczas sierpniowych koncertów wystąpią: Maciej Burdzy, Celina Kotz (prawo uczestniczenia w konkursie zapewniła sobie wygrywając już w zeszłym roku Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu), Robert Łaguniak, Anna Malesza, Amelia Maszońska, Jan Mazur i katowiczanka Maja Syrnicka. W festiwalowym kalendarzu znajdzie się także koncert z udziałem młodych artystów ukraińskich z lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, którzy koncertować będą dzień wcześniej w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu.

31 sierpnia organizatorzy festiwalu po raz pierwszy gościć będą Lutosławski Youth Orchestra, która wystąpi pod batutą AdriánaVarela, jej dyrektora artystycznego. Ten wyjątkowy zespół, który tworzą uczniowie szkół muzycznych z całej Polski, powstał w 2013 roku z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, a od tego roku przyjął nową nazwę – Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO. Podczas koncertu, który odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, jako solista wystąpi Bartosz Koziak, jedyny wiolonczelista biorący udział w tegorocznym festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.silesia.art.pl

Więcej


XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” odbędzie się w Jarosławiu w dniach 21-28 sierpnia 2016 roku. W ramach tegorocznej edycji, której tematem przewodnim będzie mit, odbędzie się siedem koncertów oraz szereg wydarzeń towarzyszących.

Program Festiwalu będzie koncentrować się wokół mitu rozumianego w sensie antropologicznym – traktowanego jako archetypiczna figura, narzędzie poznania, przenoszące treści związane z tożsamością (indywidualną, społeczną, narodową, religijną), będące wehikułem pamięci zbiorowej, ujęciem fundamentalnych aspektów sensu ludzkiego istnienia i wizji świata; mitu pojmowanego jako duchowa, społeczna i metafizyczna rzeczywistość, którą uobecnia rytuał poprzez muzyczne i dramaturgiczne formy.

Jedną z takich form będzie napisane specjalnie dla festiwalu oratorium apokryficzne Descensus ad inferos współczesnego kompozytora Rafała Augustyna. W prawykonaniu utworu, które odbędzie się 26 sierpnia, wezmą udział zespoły Cantores Minores Wratislavienses, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis oraz Chór Festiwalowy pod dyrekcją Roberta Pożarskiego. Warstwę tekstową i dramaturgiczną kompozycji przeznaczonej na duży aparat wokalny stanowić będzie apokryficzna ewangelia Nikodema z IV wieku, opisująca zstąpienia Chrystusa do otchłani.

W ogólną koncepcję festiwalu wpisze się seria prezentacji i spotkań przygotowanych z okazji 60. urodzin Marcela Pérèsa – muzykologa, kompozytora, śpiewaka, znawcy tradycji śpiewów sakralnych, a także honorowego obywatela miasta Jarosławia. Dokona on podsumowania i prezentacji 33 lat swojej pionierskiej pracy badawczej i działalności muzycznej związanej z różnymi europejskimi tradycjami śpiewu sakralnego. Podczas koncertu 22 sierpnia wystąpi z towarzyszeniem Cameraty Silesii, wraz z którą wykona swoją Missa Ex Tempore – ułożoną w ubiegłym roku mszę, będącą przykładem kompozycji, która nawiązuje do historycznych form muzyki sakralnej (Johannes Ockeghem) posługując się jednak współczesnymi środkami kompozytorskimi.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.festiwal.jaroslaw.pl

Więcej


26 sierpnia 2016 roku, podczas Geyer Music Factory, odbędzie się ogólnopolska premiera niezwykłego projektu „Grohman Orchestra & Krzysztof Herdzin. Klasyka Polskiej Rozrywki”.

Publiczność będzie miała okazję usłyszeć największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej w nowej aranżacji Krzysztofa Herdzina. – Naszym założeniem jest prezentacja polskich hitów w klasycznym brzmieniu i pokazanie utworów w nowoczesnej, innowacyjnej formie. Nic nie jest tutaj przewidywalne – zdradza Tomasz Gołębiewski, szef Grohman Orchestra, pomysłodawca Projektu.

Utwory zostały wybrane przez melomanów w plebiscycie. Znalazły się wśród nich: „Pod Papugami” Czesława Niemena, „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty, „Życie kocham cię nad życie” Edyty Geppert, „Niech żyje bal” Maryli Rodowicz, „Autobiografia” i „Chcemy być sobą” Perfectu, „Szklana pogoda” Lombardu, „Ta ostatnia niedziela” Mieczysława Fogga, czy „Cała jesteś w skowronkach” Skaldów.

Moja koncepcja opiera się na wyszukaniu odpowiednich cytatów z literatury klasycznej, kompletnej zmianie rytmiki współczesnych piosenek tak, aby straussowska orkiestra zabrzmiała jak najpełniej, zgodnie ze swoją tradycją wykonawczą. Będzie sporo humoru, muzycy czasem odłożą instrumenty, aby pokazać słuchaczom swoje ukrywane na co dzień oblicze. A wszystko w oryginalnej i zaskakującej formule.komentuje Krzysztof Herdzin.

Na przełomie 2016 i 2017 roku Grohman Orchestra planuje wydanie dokumentującej projekt płyty CD.

Więcej


W dniach 26 sierpnia – 4 września 2016 roku odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Goldbergowskiego. W programie znajdzie się siedem koncertów, które odbywać się będą we wnętrzach franciszkańskiego kościoła Św. Trójcy w Gdańsku.

Festiwal Goldbergowski został zainicjowany w 2006 roku, w 250. rocznicę śmierci genialnego gdańskiego klawesynisty, a jednocześnie ulubionego ucznia Bacha – Johanna Gottlieba Goldberga (1727-1756). Jako jedyny na polskiej mapie wydarzeń kulturalnych promuje muzykę gdańskich mistrzów minionych epok, zapraszając do jej wykonania najbardziej renomowane zespoły muzyki dawnej. Koncepcja artystyczna festiwalu, od początku jego powstania, jest autorstwem klawesynistki Aliny Ratkowskiej, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie tegorocznej edycji, oprócz utworów gdańskich twórców, znajdzie się muzyka Bacha, Beethovena, Mozarta i mało komu znanego elbląskiego kompozytora Johanna Benjamina Grossa. Jego kwartet zabrzmi podczas koncertu inauguracyjnego w wykonaniu austriackiego Quatuor Mosaïques. Dzień później Magdalena Tomsińska z towarzyszeniem Anny Mikołajczyk zaprezentuje utwory z gdańskiej Tabulatury Lutniowej, któremu to manuskryptowi lutnistka poświęciła swoją pracę badawczą, a jej efektem jest m.in. nagranie płytowe kompletnego zbioru. Na kolejnym koncercie w interpretacji solistów i Kölner Akademie wykonana zostanie Pasja oratoryjna według Św. Mateusza autorstwa działającego w Gdańsku kompozytora Johanna Valentina Medera.

Drugi koncertowy weekend rozpocznie się 1 września występem młodego francuskiego klawesynisty Orlando Bassa, laureata pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu im. P. Bernardi w Bolonii w 2015 roku. Podczas tego występu usłyszeć będzie można klawesynowe kompozycje Bacha, Buxtehudego, a także samego patrona Festiwalu. Kolejnego dnia odbędzie się planowany od wielu lat koncert kanadyjskiego consortu gambowego Les Voix Humaines, który zaprezentuje publiczności Kunst der Fuge Bacha. Dzień później w interpretacji wybitnego polskiego akordeonisty Klaudiusza Barana można będzie natomiast usłyszeć Wariacje Goldbergowskie.

Podczas koncertu finałowego, w niedzielę 4 września, soliści wraz z Goldberg Baroque Ensemble pod kierunkiem Andrzeja M. Szadejko zaprezentują kantaty ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, które w większości zabrzmią po raz pierwszy po kilkuset latach od swoich pierwszych prezentacji. W przerwie, fundatorom piszczałek odbudowywanych wielkich organów kościoła Św. Trójcy, rozdane zostaną certyfikaty „Patrona piszczałek”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.goldbergfestival.pl

Więcej


Łącząc odwagę z pięknem oraz pełną rozmachu wizję z doskonałą techniką, krakowski zespół Capella Cracoviensis jednego dnia zaprezentuje komplet symfonii Ludwiga van Beethovena. To bezprecedensowe wydarzenie, zatytułowane BEETHOVEN extreme, odbędzie się 27 sierpnia 2016 roku w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków i potrwa od godz. 11.00 do 22.00.

Capellę Cracoviensis poprowadzi w dziewięciu symfoniach pięciu wybitnych dyrygentów: Paul Goodwin (I i II), Christophe Rousset (III i IV), Eivind Gullberg Jensen(V i VI), Evelino Pidò (VII i VIII) oraz szef CC Jan Tomasz Adamus (IX). Należy zaznaczyć, że dotychczas żadna współcześnie istniejąca orkiestra nie podjęła się podobnego wyzwania, angażującego w takim stopniu siły muzyków oraz uwagę publiczności.

Symfonie Beethovena to kamienie milowe na drodze rozwoju ludzkości – zrewolucjonizowały one bowiem spojrzenie na możliwości twórcze, harmonię, kolorystykę czy nasycenie emocjami. Każda z nich ukazuje spektrum uczuć, daje świadectwo kompozytorskiego kunsztu, tchnie artystyczną wolnością. Wszystkie zaś kolejno prowadzą odbiorcę ścieżką, która swój początek znajduje w klasycystycznych dziełach Haydna i Mozarta, biegnie przez nieznane ówcześnie meandry pomysłów, by dotrzeć w nieznane wcześniej romantyczne rejony, gęste i fascynujące, porywające i wciągające bez reszty.

Koncert jest realizowany w ramach Theatrum Musicum Kraków 2016.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.capellacracoviensis.pl


28 sierpnia 2016 roku o godz.19.00 filharmonicy warmińsko-mazurscy wraz solistami i chórem zaprezentują w Barczewie Oratorium „Quo vadis” op.30 Feliksa Nowowiejskiego. Koncert w rodzinnym mieście kompozytora odbędzie się w Kościele pw. św. Anny i św. Szczepana. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Artystom muzykom orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego w wykonaniu oratorium towarzyszyć będą soliści: Olga Rusin (sopran), Sebastian Szumski (baryton), Jacek Ozimkowski (bas), oraz chór Górecki Chamber Choir, przygotowany przez Włodzimierza Siedlika. Partię organów zagra Arkadiusz Bialic.

Oratorium „Quo vadis”, skomponowane w roku 1903, jest najsłynniejszym dziełem kompozytora z Warmii. Temat, wzięty z powieści, która przyniosła światową sławę Sienkiewiczowi, okazał się również szczęśliwy dla Nowowiejskiego. Student berlińskiej Szkoły Mistrzów, świeżo po pierwszym z wielkich sukcesów, jakim było uzyskanie tzw. Nagrody Rzymskiej im. Meyerbeera, przebywał w 1903 roku w Rzymie. I tam, pośród antycznych pamiątek, pod wrażeniem miejsc opisywanych w powieści Sienkiewicza, powziął zamiar stworzenia kompozycji wokalno-instrumentalnej, wysnutej z dziejów pierwszych chrześcijan. Ostatecznie skrystalizował się pomysł 5-częściowej kantaty, którą podtytuł określa jako „sceny dramatyczne na bas, baryton, sopran, chór, orkiestrę symfoniczną i organy” do libretta niemieckiej pisarki Antonii Jungst. Jednak to nie sienkiewiczowska akcja stanowi kanwę kompozycji. Z plejady bohaterów powieści zostały tylko trzy postacie: apostoł Piotr, Ligia i dowódca pretorianów. Nowowiejski ułożył swe oratorium jako ciąg scen-obrazów, malujących atmosferę tamtych antycznych wydarzeń, których narratorem i głównym komentatorem stał się u niego chór.

Dzieło wykonane zostało po raz pierwszy w roku 1907 w Usti nad Łabą. Po retuszach wniesionych przez kompozytora, swoją drugą premierę miało w 1909 roku w Amsterdamie, z orkiestrą Concertgebouw pod dyrekcją Johana Schoonderbeeka. Przyjęte entuzjastycznie (królowa Wilhelmina uhonorowała kompozytora wieńcem i pierścieniem) – oratorium ruszyło w świat, oklaskiwane w wielu krajach Europy oraz w Ameryce, gdzie Nowowiejski dyrygował nim osobiście w nowojorskiej Carnegie Hall. W okresie międzywojennym „Quo vadis” prezentowane było ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, wykonywane w 13 językach.

Koncert odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a zorganizowany został we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Roku Feliksa Nowowiejskiego. Współorganizatorem koncertu jest Urząd Miejski w Barczewie i Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. Koncert dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” odbędzie się w Zakopanem w dniach 3-10 września 2016 roku.

Tegoroczny program osnuty został wokół tematyki dotyczącej szeroko pojętego czasu, stąd zderzanie ze sobą kompozycji ze skrajnie różnych epok, utworów, w których czas staje się czynnikiem formotwórczym, ale także dzieł traktujących czas w jego metafizycznych aspektach. Po raz pierwszy na festiwalu zagości, obok współczesnej, muzyka dawna, i to zarówno w swoim oryginalnym brzmieniu (nurt HIP – Historically Informed Performance) jak i we współczesnych, ale jakże urokliwych aranżacjach, co stanowi jakby czasowy „pomost” łączący minione wieki z teraźniejszością.

Wystąpią najwięksi artyści światowej i polskiej kameralistyki, m.in. wybitna izraelska klarnecistka Shirley Brill, utytułowany pianista Jonathan Aner, światowej sławy sopranistka Olga Pasiecznik, a także osiągający międzynarodowe sukcesy Royal String Quartet. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Paweł Mykietyn.

Prolog festiwalu będzie miał miejsce w Warszawie. 29 sierpnia 2016 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym wystąpią legendarne Trebunie Tutki w towarzystwie Cracow Clarinet Quartet. Zespoły zagrają muzykę rodem z tradycji wołoskich pasterzy, utwory inspirowane muzyką żydowską, cygańską, węgierską, rusińską i polską.

Więcej informacji – na stronie: www.muzykanaszczytach.com/pl


Ostatni dzień wakacji warto spędzić z Elbląską Orkiestrą Kameralną, która 31 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 zaprasza do sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego na koncert „Muzyka uniesień”. Podczas tego wieczoru będzie można usłyszeć kompozycje z różnych stron świata, w tym arcydzieła muzyczne światowego kina. Artyści zaprezentują w pierwszej części walce, w drugiej muzykę węgierską, a w trzeciej – muzykę filmową.

Przewodnikiem w tej muzycznej wyprawie będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego oraz Hadrian Filip Tabęcki, aranżer utworów i solista na fortepianie.

Znany już elbląskiej publiczności Hadrian Filip Tabęcki jest kompozytorem, producentem, kierownikiem muzycznym oraz pianistą, który nie raz porywał słuchaczy swoimi wykonaniami i interpretacjami dzieł muzycznych. Oprócz Tabęckiego w roli solisty wystąpi także Grzegorz Bożewicz – jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce – oraz gitarzysta Piotr Malicki. Podczas koncertu zabrzmią m.in. Walc z Serenady na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, Walc Wojciecha Kilara z filmu Ziemia obiecana, Walc Waldemara Kazaneckiego z filmu Noce i dnie, Wiosenna Hora Wojciecha Mrozka.

Więcej informacji – na stronie: www.eok.elblag.eu