polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa

kalendarium wydarzeń

2015 2016 2017 2018 2019
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Polska Orkiestra Młodzieżowa Lutoslawski Youth Orchestra jesienią zagra pięć koncertów w Polsce i Niemczech. Pierwszy występ odbył się już 23 września w Halle, trasę zamknie koncert 18 listopada 2017 roku w Studiu im. Lutosławskiego w Warszawie. W programie znalazły się: IV Symfonia  Johannesa Brahmsa, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza oraz kompozycja własna Orkiestry skomponowana w trakcie Akademii Umiejętności, pod czujnym okiem trenerów z Philharmonia Orchestra z Londynu.

Polska Orkiestra Młodzieżowa Lutoslawski Youth Orchestra, prowadzona przez jedno z największych muzycznych stowarzyszeń na świecie – JM Poland, jest jedyną ogólnopolską orkiestrą symfoniczną złożoną z uczniów szkół muzycznych II stopnia. Orkiestra działa od 2012 roku z inicjatywy profesjonalnych muzyków: Wojciecha Walczaka, Antoniego Rosochackiego oraz Jana Regulskiego. Dla młodych, utalentowanych muzyków, którzy myślą o budowaniu profesjonalnej kariery, Orkiestra jest szansą połączenia indywidualnego rozwoju artystycznego z kompleksową wiedzą z zakresu gry w zespole. W 2017 roku Polską Orkiestrę Młodzieżową LYO stworzy 57 uczniów z 33 miast w Polsce.

W trakcie piątej edycji Akademii Umiejętności młodzi muzycy pracowali nad utworami Brahmsa i Karłowicza oraz kompozycją własnego utworu. Efekt pracy będzie można usłyszeć podczas jesiennej trasy koncertowej w Polsce i Niemczech (występy w Halle i Berlinie w ramach współpracy z Landesmusikrat Sachsen-Anhalt). W Polsce młodzi muzycy zagrają 24 października w Filharmonii Krakowskiej, 25 października w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz 18 listopada w Studiu im. W. Lutosławskiego w Warszawie podczas koncertu galowego.

Dodatkowe informacje – na stronie:  http://www.jmpoland.pl


4 listopada 2017 roku w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbędzie się sceniczne wykonanie dramatu muzycznego Beaty Wróblewskiej do libretta Dariusza S. Wójcika w reżyserii Marka Richtera Sic itur ad Deun (Tak idzie się do Boga) w 20-rocznicę jego prawykonania.

Prawykonanie tego utworu, który nazywany jest również operą, miało miejsce w gdańskim Teatrze Wybrzeże 23 kwietnia 1997 roku w ramach obchodów 1000-lecia Grodu nad Motławą. Twórcą libretta jest gdański artysta Dariusz Wójcik – aktor, śpiewak, znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Otwartego w Gdańsku. Zachwycony postacią św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski, sprawcy millenijnego zamieszania, stworzył dramat muzyczny ukazujący jego życie od narodzin do męczeńskiej śmierci. Za pomysł, scenariusz, reżyserię i rolę św. Wojciecha w spektaklu Sic itur ad Deum Dariusz Wójcik otrzymał Medal i Dyplom 1000-lecia Miasta Gdańska.

Dramat muzyczny osadzony jest w realiach historycznych X wieku. Ukazuje postaci żyjące w tych czasach w Europie, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się stosunków społecznych, politycznych i religijnych. Postać św. Wojciecha – głównego bohatera, człowieka wyprzedzającego własną epokę, tworzy oś dramaturgiczną sztuki. Szukanie przez św. Wojciecha dróg do porozumienia między skłóconymi narodami, zamieszkującymi ówczesną środkowo-wschodnią Europę, jest celowo uwypuklona ze względu na aktualność problemu, który dziś określa się mianem „Przymierza”. Merytoryczna wartość sztuki wyrażona w słowie (dialogi) ma charakter uniwersalny, czyli ponadczasowy (np. konflikt władzy świeckiej i kościelnej, potrzeba ewangelizacji w zakresie poszerzenia duchowości człowieka oraz ekumenizm). W warstwie muzycznej współczesność zderza się z chorałem gregoriańskim.

Obsadę stanowi dziesięcioosobowy zespół solistów (śpiewaków, aktorów, tancerzy), statyści (m.in. studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni), odtwarzający kilkanaście postaci, oraz 20-osobowa orkiestra kameralna, która wystąpi pod batutą Piotra Staniszewskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.teatrotwarty.pl