polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

recenzje płyt (C)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T V W X Z Ł


Bacewicz, Penderecki, Kancheli

Chamber Music


Grażyna Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową
Krzysztof Penderecki - Koncert na wiolonczelę (altówkę) i orkiestrę kameralną
Giya Kancheli - Valse Boston na fortepian i orkiestrę smyczkową

Wyk.: Andrzej Bauer - wiolonczela, Janusz Olejniczak - fortepian, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś
* BeArTon 2008 – CDB 044, DDD 54’09”

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy o znaczącej nazwie Aukso (z greckiego: wzrastanie) zaliczana jest do najlepszych polskich zespołów orkiestrowych, specjalizujących się szczególnie w wykonawstwie muzyki współczesnej. Założona w lutym 1999 roku przez ówczesnych studentów Akademii Muzycznej w Katowicach pod wodzą uznanego mistrza batuty – Marka Mosia, z roku na rok „wzrasta”, doskonaląc zarówno technikę gry, jak i poszerzając swój repertuar.

Niniejsza płyta została wydana w ramach jubileuszu 10-lecia Orkiestry. Muzycy zaprosili do udziału w nagraniach dwóch wybitnych artystów – wiolonczelistę Andrzeja Bauera i pianistę Janusza Olejniczaka. Wspólnie prezentują jedne z najbardziej znaczących dzieł w muzyce współczesnej. Wybrane kompozycje składają się jednocześnie na doskonałą wizytówkę artystyczną doświadczonego zespołu, znanego z mistrzowskich interpretacji dzieł orkiestrowych oraz koncertów z udziałem najlepszych polskich solistów-wirtuozów. Otwierający płytę, napisany w 1948 roku Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz zaliczany jest dziś do klasyki polskiej muzyki współczesnej. Wybitne, neoklasyczne arcydzieło polskiej kompozytorki w interpretacji Orkiestry Aukso zachwyca błyskotliwą motoryką i dynamicznie prowadzoną narracją muzyczną. Inny krąg stylistyczny reprezentuje natomiast Koncert na wiolonczelę i orkiestrę kameralną Krzysztofa Pendereckiego, skomponowany 35 lat po Koncercie Bacewicz. W oryginalnej wersji przeznaczony na altówkę, w wariancie na wiolonczelę po raz pierwszy został wykonany w 1989 roku przez światowej sławy wirtuoza – Borisa Pergamenschikowa. Interpretację z udziałem Andrzeja Bauera wyróżnia poziom wirtuozerii i brawurowej gry równy premierowej. Kompozycję cechuje charakterystyczny dla dzieł Pendereckiego z tego okresu mroczny klimat, ogromna siła ekspresji i dominacja ciemnej kolorystyki. Płytę zamyka utwór współczesnego kompozytora gruzińskiego – Giyi Kancheliego – Valse Boston na fortepian i orkiestrę smyczkową z 1997 roku. Wraz z jego pierwszymi dźwiękami przenosimy się w jeszcze inny świat – muzyki ulotnej, eterycznej, wyciszonej, w której pobrzmiewają echa dawnych dzieł klasycznych (motyw przewodni), kilkakrotnie jednak gwałtownie przerywanej „wtrąceniami” o maksymalnej dynamice i ostrych brzmieniach (klastery).
Płyta została zrealizowana w technologii super audio CD w wersji Surround 5.0.

Anna Iwanicka-Nijakowska (2009)