Polmic - FB

opisy płyt (P)



Paweł Łukaszewski

Via Crucis



Wyk.: Iestyn Davies - kontratenor, Allan Clayton - tenor, Andrew Foster-Williams - baryton, Roger Allam - narrator, Polyphony, Britten Sinfonia, dyr. Stephen Layton
* Hyperion 2009 – CDA67724, DDD 55’24”
Kolejna płyta Pawła Łukaszewskiego w katalogu brytyjskiej wytwórni Hyperion – po wydanej w 2008 roku Choral Music (CDA 67639), tym razem przynosi nagranie Via Crucis na kontratenor, tenor, baryton, recytatora, chór mieszany, organy i orkiestrę. Misterium Drogi krzyżowej powstało w 1999 roku jako prawie godzinna, wieloczłonowa kompozycja. Każda z części odpowiada jednej z 15 stacji na symbolicznej trasie, upamiętniającej przejście Jezusa ulicami Jerozolimy z krzyżem na ramionach - od miejsca wydania wyroku przez Piłata do Golgoty, gdzie dokonano Jego ukrzyżowania. Teksty opisujące bolesne zdarzenia dopełnił Łukaszewski muzyką równie poruszającą, przepełnioną wewnętrzną ekspresją, ale jednocześnie wyważoną pod względem doboru środków techniki kompozytorskiej. Artysta ograniczył materiał dźwiękowy, stosując m.in. zasadę repetytywności. W kompozycji przeważają brzmienia eufoniczne, bliskie tonalnym (sam kompozytor określa je terminem „odnowionej tonalności”). Pod względem formalnym misterium zostało zbudowane na wzór megaronda - każdą stację poprzedza i zamyka podobna muzyka, pełniąca zarówno rolę refrenu, jak i wpływająca na ujednolicenie motywiczne.

Via Crucis nagrali wybitni brytyjscy artyści i zespoły - Polyphony i Britten Sinfonia pod kierownictwem Stephena Laytona. Artysta znany jest na świecie zarówno jako ceniony interpretator dzieł Bacha i Haendla, jak i dyrygent wiodących chórów – Chóru Radia Duńskiego (gościnnie), Holst Singers i The Choir of Trinity College, Cambridge (z zespołem tym nagrał poprzednią płytę z muzyką sakralną Łukaszewskiego). Od kilku lat wykonuje i nagrywa z powodzeniem utwory polskiego kompozytora, nie tylko w Wielkiej Brytanii i Polsce, ale także w innych krajach, przyczyniając się znacząco do stale wzrastającej ich popularności.

Anna Iwanicka-Nijakowska (2009)