Polmic - FB

kompozycje (K)



Krzesimir Dębski

-


Koncert fletowy
Koncert na dwa Stradivariusy na skrzypce i altówkę

Wyk.: Katherine DeJongh - flet, Tomasz Tomaszewski - skrzypce, Andrei Gridchuk - altówka, Narodowa Orkiestra Kameralna w Słupsku Sinfonia Baltica, dyr. Bohdan Jarmołowicz
* KOCH Classics Edition Polonia 2002 - 52339-2, DDD 68'22''
Nazwisko Krzesimira Dębskiego większości melomanów kojarzy się z muzyką filmową. Przypomnijmy, że ma on w swoim dorobku ilustracje muzyczne do ponad 50 filmów, m.in. do Ogniem i mieczem, za którą otrzymał nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej - Philip Award (2000), a także do W pustyni i w puszczy, nagrodzoną w 2001 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros (Grecja). Miłośnikom jazzu z kolei na pewno Dębski znany jest jako znakomity skrzypek, który w 1985 roku znalazł się w grupie dziesięciu najlepszych jazzowych wirtuozów tego instrumentu wytypowanych przez amerykańskie pismo "Down Beat". Tym razem jednak prezentuje się jako kompozytor "klasyczny" i - jak sam stwierdza w komentarzu dołączonym do płyty - "dzisiaj trudno jest mi zliczyć liczbę CD z moją muzyką filmową, jazzową czy piosenkami, (...) [ale to], że w wieku 48 lat doczekałem się pierwszej płyty z dwoma utworami (z ponad 50) z moją muzyką poważną, to paradoks".
Owe dwa utwory to koncerty. Pierwszy znich - Koncert fletowy - został specjalnie skomponowany dla znakomitej polskiej flecistki Jadwigi Kotnowskiej. To na jej prośbę Dębski wprowadził do kompozycji elementy jazzujące. Na płycie zostało utrwalone wykonanie z udziałem innej mistrzyni tego instrumentu - Katherine DeJongh. Koncert na dwa Stradivariusy, napisany na zamówienie wybitnego skrzypka Tomasza Tomaszewskiego, zawdzięcza swój tytuł właśnie adresatowi dedykacji, który wspólnie z altowiolistą Andreiem Gridchukiem dokonał jego prawykonania na instrumentach Stradivariusa - skrzypcach "King George" i altówce "Gustaw Mahler". Oba utwory w interpretacji znakomitych solistów i Państwowej Orkiestry Kameralnej ze Słupska pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza zachwycają bogactwem i oryginalnością pomysłów muzycznych oraz ciekawą kolorystyką brzmieniową.