Polmic - FB

opisy płyt ()



-

Polish Fantasy. Paderewski and Penderecki



Paderewski Ignacy Jan Koncert fortepianowy a-moll op. 17, Fantaisie Polonaise na fortepian i orkiestrę op. 19
Penderecki Krzysztof Partita na klawesyn

Wyk.: Felicja Blumental - fortepian, Vienna Symphony Orchestra, dyr. Helmut Froschauer, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Krzysztof Penderecki, Innsbruck Symphony Orchestra, dyr. Robert Wagner
* Brana Records 2006 - BR0028, DDD 75’31”
Polska pianistka i klawesynistka Felicja Blumental (1908-1991), absolwentka Konserwatorium Warszawskiego, gdzie kształciła się pod kierunkiem tak wybitnych pedagogów, jak Karol Szymanowski czy Zbigniew Drzewiecki, uczennica m.in. Stefana Askenazego i Józefa Turczyńskiego, już w czasie II wojny światowej opuściła rodzinny kraj, by dalsze lata życia spędzić na emigracji. Do Polski powracała tylko z koncertami, ale już jako sławna pianistka, interpretatorka dzieł Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, a także – co artystka stawiała sobie za cel – dzieł zapomnianych. Często podkreśla się dziś, że przyczyniła się do wyprowadzenia muzyki polskiej na estrady światowe. Warto pamiętać, że w 1978 roku Witold Lutosławski specjalnie dla Felicji Blumental zorkiestrował swoje słynne Wariacje na temat Paganiniego, które w tej wersji po raz pierwszy wykonała ona wraz z Florida Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Briana Priestmanna. Z kolei Krzysztof Penderecki w 1971 roku z okazji 50 rocznicy Eastman School of Music w Rochester (Nowy Jork) napisał dedykowaną artystce Partitę na klawesyn oraz gitarę elektryczną, gitarę basową, harfę, kontrabas i orkiestrę kameralną. Blumental nie tylko dokonała premierowego wykonania utworu, ale także wraz z kompozytorem w roli dyrygenta ponad 50 razy prezentowała je na całym świecie. Jedno z pierwszych wykonań, z 1972 roku zarejestrowane w Studiu Polskiego Radia w Katowicach, przynosi niniejsza płyta.
Polish Fantasy to jedna z ostatnich produkcji Brana Records, angielskiej firmy fonograficznej, która jest głównym wydawcą nagrań interpretacji Felicji Blumental. W swym katalogu posiada prawie 30 płyt z rejestracjami gry polskiej artystki, a okładkę każdego z krążków zdobią fotografie obrazów męża pianistki – Markusa Mizne.