polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

recenzje płyt (C)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T V W X Z Ł


-

Chopin Preludia. Rafał BlechaczChopin Fryderyk 24 Preludia op. 28, Preludium As-dur op. Posth., Preludium cis-moll op. 45, 2 Nokturny op. 62

Wyk.: Rafał Blechacz - fortepian
* Deutsche Grammophon 2007 - 477 7324, DDD 58’08”
Prawie dwa lata od zwycięstwa w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 roku dzieli Rafała Blechacza do nagrania niniejszej płyty. Czas ten obfitował w liczne koncerty, trasy koncertowe, a także zaowocował podpisaniem kontraktu z jedną z najbardziej prestiżowych firm fonograficznych na świecie - Deutsche Grammophon – na realizację trzech krążków. Pierwszym z nich jest niniejsza publikacja, poświęcona w całości muzyce Fryderyka Chopina. Artysta wybrał do jej programu m.in. wszystkie 24 Preludia op. 28, które ceni ze względu na ich różnorodność. „Czuję, że udało mi się osiągnąć zespolenie tych miniatur, stworzyć jedną wielką całość, wewnętrzne napięcie i dramaturgię...” – czytamy jego wypowiedź zacytowaną w obszernym omówieniu dołączonym do krążka autorstwa Adama Rozlacha. Płytę wieńczy Preludium cis-moll op. 45 oraz dwa Nokturny op. 62 – arcydzieła „naprawdę wyjątkowe i wielowarstwowe”.
Gra Rafała Blechacza, pianisty zaledwie 22-letniego, zachwyca nie tylko biegłością techniczną, ale przede wszystkim niezwykłą dojrzałością interpretacyjną, spokojem i koncentracją oraz delikatną uczuciowością. Sam o sobie mówi, iż bliższy jest mu styl mendelssohnowski – „kiedy wszystko jest czytelne i klarowne, o ileż łatwiej przekazać emocje zawarte w utworze”. Słuchając jego Preludiów Chopina mamy możliwość poznać Rafała Blechacza nie tylko jako wybitnego pianistę i zasłużonego zwycięzcę najważniejszego na świecie konkursu – Konkursu Chopinowskiego, ale przede wszystkim jako prawdziwego poetę fortepianu.
Płyta otrzymała dwie nagrody Fryderyk 2008 w kategorii "Album Roku - Muzyka Solowa" oraz za "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej".