Polmic - FB

aktualności

Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej 2024

WieczorekMarlenaPrezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, na posiedzeniu w dniu 27 marca 2024, przyznało (dziewiątą w historii) Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej.

Otrzymała ją: Marlena Wieczorek oraz Fundacja Meakultura – za kreatywność i konsekwencję w działaniach na rzecz edukacji muzycznej, w tym za niebanalne projekty realizowane w ramach kampanii społecznej „Save the Music", a w szczególności za wydaną w 2023 roku książkę Muzyka dla myślących. Przewodnik po stereotypach muzycznych.

Uroczystość wręczenia Nagrody zaplanowana jest podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę”: rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych

Opowiedz 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, obchodzące w 2024 roku stulecie powstania, dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy, będzie kontynuować swój edukacyjny program „Warszawa kreatywna”. Jednym z jego ogniw są warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. Rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych (klasy 0-3 szkół podstawowych) do udziału w tych bezpłatnych warsztatach, które potrwają od kwietnia do listopada.

Czytaj więcej: Warszawa | „Opowiedz mi bajkę”: rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych

II Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia „VIRTUOSO!"

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Virtuoso - konkurs instrumentalnyFundacja AULOS zaprasza do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia „VIRTUOSO!", który odbędzie się w dniach 15-30 kwietnia 2024 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 kwietnia. Tegoroczna edycja zaplanowana jest w formule online (polegającej na przesyłaniu nagrań).

Konkurs ma na celu m.in. popularyzację muzyki klasycznej, promowanie młodych artystów, stworzenie uczniom przestrzeni do prezentacji własnej osobowości artystycznej oraz podnoszenie poziomu nauczania. Adresowany jest do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.

Uczestnicy mają nagrać dwa zróżnicowane utwory.

W konkursie można się zgłosić w maksymalnie dwóch spośród czterech dostępnych kategorii:

Czytaj więcej: II Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia „VIRTUOSO!"

Solec Kujawski | VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy

KonkursAkordeonowy 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Edukacja Muzyczna Drogą Sukcesu ogłasza VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy, który skierowany jest do uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz studentów I i II roku Akademii Muzycznych (studia I stopnia). Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w aulach im. Kazimierza Serockiego oraz im. Ireny Santor w Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim w dniach 15-16 maja 2024 roku. Termin dokonywania zgłoszeń upływa 12 kwietnia.

Udział w Konkursie mogą wziąć soliści oraz jednorodne zespoły akordeonowe (od duetu do orkiestry), prezentując dowolny repertuar. Jury w międzynarodowym składzie będzie pracować pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Kaszuby.

W trakcie konkursu odbywać się będzie wystawa instrumentów włoskich firm Scandali, Bugari, Zero Sette oraz Pigini.

Laureaci Konkursu otrzymają dyplomy laureatów oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa i bezpłatne wejściówki do soleckiego JURAPARKU.

Czytaj więcej: Solec Kujawski | VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”53. Konferencja Muzykologiczna ZKP poświęcona „Muzyce nie-absolutnej” odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w dniach 3–5 października 2024 roku. Przewidywane są wystąpienia indywidualne w postaci referatów do 20 minut, szersze panele z udziałem co najmniej 3 prelegentów do 60 minut oraz wystąpienia o charakterze krótkich komunikatów do 10 minut. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 kwietnia 2024 roku.

Organizatorzy proponują objąć refleksją muzykę, która: 
  1. powstaje w wyniku inspiracji płynących z różnych źródeł, przenikaną „fluidami pochodzącymi z wielu wymiarów”,
  2. wywołuje rezonans – „generuje wibracje” wśród artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuki,
  3. wymaga zaangażowania innych mediów i nowoczesnych technologii do pełnego wybrzmienia,
  4. stawia znaki zapytania w sferze obecności i nieobecności sensów i znaczeń.
Czytaj więcej: 53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”

Wrocław | X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

Wieloznacznosc 2024Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”, organizowana przez Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki działające przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, odbędzie się w formie hybrydowej w terminie 9-10 maja 2024 r. w siedzibie Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz za pośrednictwem usługi do komunikacji internetowej Microsoft Teams. Tematem przewodnim jubileuszowej X edycji wydarzenia jest "Uniwersalizm a indywidualność twórcy". Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 marca.

Celem Konferencji jest interdyscyplinarna dyskusja dotycząca fenomenu dźwięku, a także dzielenie się doświadczeniem oraz innowacyjnymi technikami stosowanymi w badaniach dotyczących muzyki.

W Konferencji mogą wziąć udział studenci studiów pierwszego oraz drugiego stopnia, doktoranci oraz absolwenci kierunków "teoria muzyki", "muzykologia" oraz innych dyscyplin akademickich, którym bliska jest tematyka Konferencji.

Czytaj więcej: Wrocław | X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski SAX and VILLAS 2024

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sax and Villas 24Willa Lentza w Polsce, Villa la Padula we Włoszech oraz Escola Artística Do Conservatório De Música Calouste Gulbenkian (Portugalia) zapraszają do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim SAX and VILLAS 2024. Jego przedmiotem jest stworzenie nowych kompozycji na zespoły kameralne z udziałem saksofonu. Konkurs jest otwarty dla kompozytorów ze wszystkich krajów świata w wieku do lat 35. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2024 roku.

Konkurs ma na celu wzbogacenie muzycznej literatury kameralnej, a jego przedmiotem są utwory na następujące składy instrumentalne do wyboru:

  • Trio o składzie: dwa saksofony (do wyboru sopran, alt, tenor, baryton w dowolnej konfiguracji) i fortepian
  • Duo saksofon z fortepianem (do wyboru sopran, alt, tenor, baryton)
  • Kameralna orkiestra saksofonowa złożona z 8 do 12 saksofonów (np.: Snino lub sopran, SSAAATTTBBBs).

Czas trwania kompozycji określa się̨ od 10 do 12 minut.

Czytaj więcej: III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski SAX and VILLAS 2024

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!”

Essa - konkurs muzyki polskiejPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Tarasy Kultury i Fundacja „Muzyka do Potęgi" zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!" w dniach 25-26 kwietnia 2024 roku. Zgłoszenia należy przesłać do dnia 31 marca.

Tytułowe słowo konkursu „Essa" to współczesne młodzieńcze określenie swobody i radości, uznane przez lingwistów za Młodzieżowe Słowo Roku (2022). Celem wydarzenia jest promocja muzyki polskiej wszystkich epok i upowszechnianie polskiej twórczości kompozytorskiej przez uzdolnione dzieci i młodzież we wszystkich specjalnościach.

Dyrektorem konkursu jest dr hab. Agata Górska-Kołodziejska, zastępcą dyrektora - dr hab. Ewelina Zawiślak.

W konkursie mogą brać udział uczniowie instrumentaliści i wokaliści oraz zespoły kameralne, chóry i orkiestry szkół muzycznych wszystkich typów. Konkurs skierowany jest także do dzieci i młodzieży kształcących się poza trybem zinstytucjonalizowanym (nauka prywatna, domy kultury i inne).

Czytaj więcej: Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!”

Warszawa | Paweł Szymański @ 70!

Szymanski70 28 3 24Z okazji 70. urodzin Pawła Szymańskiego 28 marca 2024 roku o godz. 20.00 odbędzie się specjalny koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny! Koncert będzie retransmitowany na antenie Dwójki 4 kwietnia o 19.30.

Swoją strategię kompozytorską Paweł Szymański określa jako surkonwencjonalizm, czyli grę konwencjami muzyki – dawnej i nowej, naruszanie reguł znanego języka, których owocem są nowe dzieła zawierające elementy języka tradycji. Podczas koncertu jubileuszowego usłyszymy kilka jego utworów reprezentujących różne okresy twórczości: Villanelle (1981), Dwie etiudy na fortepian (1986), Pięć utworów na kwartet smyczkowy (1992), Recalling a serenade (1996), Fotografia z przyjęcia urodzinowego (Kwartet Śląski w cieniu Bartoka) (1998), Composing a fugue suddenly interrupted by the ghost of Franz Liszt (2020).

Czytaj więcej: Warszawa | Paweł Szymański @ 70!