Polmic - FB

aktualności

Apel polskich kompozytorów do Polskiego Radia i nadawców publicznych – Melomani i Przyjaciele muzyki, prosimy o Wasze poparcie!

ApelSzanowni Państwo! Prosimy, nie zapominajcie o muzyce współczesnej!

Dochody kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej są „siłą rzeczy” nieporównywalnie mniejsze niż muzyki rozrywkowej. Nie mamy też, jak widać również dziś, porównywalnej siły przebicia.

Apelujemy do Programu Drugiego Polskiego Radia, który dysponuje bogatym zasobem nagrań radiowych, płytowych o wsparcie polskich kompozytorów i zwiększenie czasu antenowego dla prezentacji ich twórczości. Dotychczasowe pasma z muzyką współczesną, jak np. „Fantazja Polska” czy „Nokturn” należy koniecznie rozszerzyć. Już od lat, muzyka polska gościła w nich po północy; emitowana przeważnie w późnych godzinach nocnych i porannych, gdy mało kto mógł ją usłyszeć. Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki: Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom, osobisty głos, współczesnych im kompozytorów polskich – ze szczególnym uwzględnieniem twórców młodego pokolenia, którzy dopiero zaczynają swoją trudną życiową drogę, gdyż dla wielu z nich wolnych artystów, bez oszczędności, jest to szczególnie trudny moment.

Przyłączamy się też do apelu skierowanego do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej przez Janusza Foglera – Prezesa ZAiKS, o czasowe zwolnienie opodatkowania tantiem dla twórców muzyki poważnej.

Niech tantiemy pozostaną w kraju – na czas kryzysu...

Jacek Ajdinović – prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich, Weronika Krówka – skarbnik SAP, Maciej Żółtowski – prezes Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej

Link do petycji - https://www.petycjeonline.com/apel_polskich_kompozytorow_do_polskiego_radia_i_nadawcow_publicznych 

Nie żyje Tadeusz Haas…

19 marca 2020 roku zmarł w wieku 86 lat muzykolog Tadeusz Haas, wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Był specjalistą ds. nagrań (szczególnie polskich) w Komitecie ds. Radia i Telewizji w latach 1970-tych i wicedyrektorem dyrekcji muzycznej Komitetu ds. Radia i Telewizji. Wykładał literaturę muzyczną w warszawskiej Akademii Muzycznej.

Jak wspomina jego uczeń, znany pianista Ignacy Lisiecki: „To prof. Haas nakłonił do zarejestrowania przez Halinę Czerny-Stefańską wielu historycznych dziś nagrań chopinowskich, choć artystka nie przepadała w latach pokonkursowych za mikrofonem studyjnym (według słów Profesora). Wspaniałe rejestracje nagrań Richtera z muzyką Skriabina i Szymanowskiego (m. in. II Sonata fortepianowa oraz Mity z Olegiem Kaganem) podczas recitali w Filharmonii Narodowej w 1972 i w warszawskiej Akademii Muzycznej w 1982 to również była inicjatywa Profesora, który potrafił nakłonić do tego Richtera dzięki przyjaźni, którą artysta Jego obdarzył...

Profesor starej daty poważnie traktował studentów i tego samego oczekiwał – aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Jak pamiętam, nikt nie śmiał opuścić wykładów z błahego powodu. Kto chciał wiedzieć więcej, przychodził na dodatkowe zajęcia na uczelni, bądź korzystał z bogatego archiwum nagrań dzięki uprzejmości Profesora – także w Jego domu na Akademickiej. Profesor, który „otworzył uszy” swoim studentom na archiwalne nagrania Hofmanna, Rachmaninowa, Paderewskiego, Friedmana. Profesor, który cenił swoich wybitnych studentów, zawsze ciepło wypowiadał się m. in. o Piotrze Anderszewskim. Jedno zdanie Profesora wryło się chyba wszystkim jego studentom na zawsze: nie wolno marnotrawić danego Wam talentu! Wielka strata dla środowiska pianistów kończących warszawską uczelnię...”

Cześć Jego pamięci!

II Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w trybie online

OKODW dniach 27–29 marca 2020 roku w trybie online odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych – Poland Band Clinic RADOM.

Tematy konferencji będą dotyczyć świata orkiestr dętych, zarówno organizowania i prowadzenia orkiestr, osobistego rozwoju dyrygentów jak i tworzenia społeczności orkiestr i platformy współpracy. Udział w Konferencji wezmą dyrygenci, muzycy orkiestr dętych, muzykolodzy, producenci sprzętu. Podczas Konferencji zostanie także zaprezentowana koncepcja organizacyjna I Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych, które odbędą się w Radomiu w lipcu 2020 roku.

Wykłady OKOD 2020 odbędą się w formule telekonferencji z bezpłatnym dostępem dla wszystkich do jej transmisji: 27 marca – w godz. 17.00–21. 00; 28 marca – w godz. 17.00–24.00; 29 marca – w godz. 17.00–20.00. Przed udziałem w OKOD online należy zarejestrować się. Osoby rejestrujące się po godz. 16.00 danego dnia nie otrzymają dostępu do transmisji. Liczba miejsc ograniczona (250). Na podany w formularzu e-mail uczestnik otrzyma link do telekonferencji (wiadomość zostanie wysłana ok 16:15 danego dnia).

Patronat nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Konferencji - https://www.okod.pl/ 

Link do rejestracji: https://forms.gle/Pw5BUhnbLeMUeMCt5 

Premiera online: I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana

DUX30 marca 2020 roku o godz. 21.00 Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprasza do wspólnego wysłuchania online I Koncertu fortepianowego Aleksandra Tansmana w wykonaniu Julii Kociuban i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego.

Nagranie pochodzi z nominowanej do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” 2020 w kategorii „Muzyka poważna. Album roku muzyka koncertująca” płyty Bacewicz. Tansman. Piano Concertos (DUX). Rejestracja koncertu Aleksandra Tansmana jest fonograficzną premierą światową.

Historia muzyki polskiej zna wiele przypadków instrumentalistów i kompozytorów, którzy spektakularnie triumfowali za granicą, zbierając jednocześnie szereg negatywnych czy obojętnych recenzji w naszym kraju. Do tej grupy wyróżniających się, wybitnych artystów XX wieku, niewątpliwie zaliczyć można Aleksandra Tansmana – twórcę, który swoimi utworami nieustannie podbijał serca słuchaczy na całym świecie (m.in: we Francji, w Stanach Zjednoczonych czy Japonii), będąc przy tym za życia w Polsce niemal całkiem zmarginalizowany. Niniejszy album obejmuje świetnie przyjęty we Francji I Koncert fortepianowy Tansmana.

Nagranie udostępnione zostanie w serwisie SoundCloud: https://soundcloud.com/filharmonia-lodzka 

Wspierajmy się! Działania Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej online

TOSW związku z obecną sytuacją i koniecznością odwołania koncertów Toruńska Orkiestra Symfoniczna wciąż prężnie pracuje i prowadzi szereg działań online, realizując wyznaczone przez siebie cele kulturalne i edukacyjne.

#TOSedukuje – cykl materiałów edukacyjnych, zawierających podstawy nauki o muzyce, zagadki muzyczne i wykreślanki.

#TOSciekawostkimuzyczne – cykl ciekawostek, zagadek, nieoczywistych informacji o zespole, koncertach Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i polskich kompozytorach.

#TOSciekawostkitechniczne – materiały, w których przybliżane jest działanie zespołu od kulis.

#muzycyTOSopowiadają – cykl materiałów wideo i fotorelacji przygotowanych przez muzyków Orkiestry, w których opowiedzą o swoich instrumentach.

Zespół pracuje także nad realizacją cyklu Beethovenowskiego „Viva Beethoven! – 250. rocznica urodzin kompozytora”. Realizacje wideo pojawią się w mediach społecznościowych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Facebook: https://bit.ly/2WE2mcJ  Instagram: https://bit.ly/3ajyaYw  YouTube: https://bit.ly/3bkUQaT 

Warszawska Opera Kameralna dołączyła do akcji #zostańwdomu

WOkWarszawska Opera Kameralna codziennie o godz. 19.00 w ramach cyklu „Opera z fotela” będzie prezentowała online bogate zasoby nagrań audio-wideo, zdjęć, wywiadów oraz zarejestrowanych największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń artystycznych WOK po to, by dostarczyć niezapomnianych emocji wszystkim spragnionym kontaktu ze sztuką.

Opera bez wychodzenia z domu, na wyciągniecie ręki, w dowolnej chwili i w dowolnym towarzystwie. Melomani będą możliwość oglądać nagrania audio-wideo, zdjęcia ze spektakli, wystawy, operowe smaczki i historię Warszawskiej Opery Kameralnej.

Udostępnione zostaną nagrania najpiękniejszych arii operowych z ostatnich Wielkich Gali różnych edycji Festiwalu Mozartowskiegom, a w Wielkim Tygodniu – Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Zobaczymy też fragmenty najnowszych produkcji WOK, w tym musical Krzesimira Dębdkiego Przerwana Cisza i Snack Opera Jerzego Snakowskiego. Największe gwiazdy, największe produkcje, największe dzieła... to wszystko na FanPage Warszawskiej Opery Kameralnej https://www.facebook.com/Warszawska.Opera.Kameralna!

Szczegóły – na stronie https://repertuar.operakameralna.pl/operazfotela/ 

#zostańwdomu – Filharmonia Krakowska naszym gościem

FKCo piątek o godz. 19.30 Filharmonia Krakowska emitować będzie swoje nagrania specjalnie z myślą o swojej publiczności.

Niedawno Filharmonia obchodziła piękny jubileusz 75-lecia. Instytucja w swojej długiej historii stawała wobec wielu wyzwań, lokalnych i światowych, towarzyszyła mieszkańcom Krakowa w najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych momentach w życia miasta. Za pośrednictwem łączy internetowych artyści Filharmonii nadal koncertują, aktywnie popularyzując muzykę klasyczną, dorobek polskich kompozytorów, opowiadając o współpracujących z Filharmonią Krakowską artystach oraz o instytucji w 75. roku jej działalności.

Facebook Filharmonii to teraz miejsce:

  • koncertów – co piątek o godz. 19.30
  • czytania historii Filharmonii Krakowskiej w ramach cyklu „Środa z książką" – dzięki uprzejmości Radia Kraków
  • muzycznych pocztówek, w których nie zabraknie fragmentów archiwalnych koncertów oraz zdjęć.

O wszystkich tych działaniach dowiedzieć się można za pośrednictwem strony www.filharmonia.krakow.pl  oraz na https://www.facebook.com/filharmonia.krakow/ 

Małgorzata Koch-Butryn

„Muzyką w wirusa!” – oferta artystyczna i edukacyjna Sinfonietty Cracovii na ten trudny czas

SCW związku z zawieszeniem działalności koncertowej spowodowanej walką z epidemią koronawirusa Sinfonietta Cracovia pozostaje w kontakcie ze słuchaczami poprzez kanały medialne i proponuje darmową ofertę artystyczną i edukacyjną dla dorosłych i najmłodszych melomanów.

Projekt „Muzyką w wirusa!” składa się z trzech modułów.

„Wirtualny koncert” to muzyczna podróż w czasie z Sinfoniettą, w ramach której co drugi dzień będą publikowane (premierowo!) nagrania koncertowe ze szczególnym uwzględnieniem utworów tegorocznego jubilata – Ludwiga van Beethovena – i muzyki polskich twórców. Co drugi dzień o godz. 19:00 Sinfonietta zaprasza na swój kanał Youtube: www.youtube.com/user/SinfoniettaCracovia 

„Sinfonietkowe karaoke”, w formie piosenek w wersji do słuchania oraz wersji karaoke z możliwością wspólnego śpiewania i zabaw, dedykowane jest maluchom. Co drugi dzień o godz. 12:00 na kanałach Orkiestry pojawi się nowa piosenka autorstwa polskich kompozytorów – od Wasowskiego po Pendereckiego – nagrana przez Sinfoniettę we współpracy z Sinfonietkowym Chórem Dziecięcym.

W ramach „Wirtualnych kursów mistrzowskich” z muzykami Sinfonietty uczniowie i studenci, ale również amatorzy, mogą zgłaszać się na indywidualne lekcje gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie poprzez komunikatory internetowe. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z dopiskiem na jakim instrumencie osoba gra.

A ponadto „Sinfonietkowe konkursy”! Najlepsze prace plastyczne zainspirowane piosenkami Sinfonietty i filmiki wideo, prezentujące wykonania karaoke piosenek, opublikowane zostaną na kanałach społecznościowych Orkiestry.

Patronat medialny nad wydarzeniami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kamila Czernek

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Szczegóły na stronach www.sinfonietta.pl Facebook www.facebook.com/SinfoniettaCracoviaTwitter www.twitter.com/sinfocracoviaInstagram www.instagram.com/sinfonietta_cracovia

Zostań w domu. Dwójka w NOSPR – NOSPR w Dwójce

NOSPRPolskie Radio „Dwójka”, która nazywana jest największą salą koncertową w Polsce, zaprasza od 19 marca 2020 roku na specjalną internetową serię koncertów w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Dzięki akcji Programu 2 Polskiego Radia „Zostań w domu. Dwójka w NOSPR – NOSPR w Dwójce” melomani pozbawieni możliwości uczestniczenia w życiu muzycznym kraju mogą codziennie (o godz. 12.00 i 21.00) słuchać koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na stronach internetowych Dwójki i NOSPR. Inicjatorem akcji jest Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki. Wyboru najciekawszych koncertów z niezwykle obszernej oferty NOSPR dokonał Jacek Hawryluk – wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

Będą to przede wszystkim koncerty minionych sezonów, w których w bogatym, różnorodnym repertuarze (obejmującym symfonikę, koncerty solowe i dzieła wokalno-instrumentalne) z orkiestrą wystąpili legendarni soliści i dyrygenci. W repertuarze koncertów ważne miejsce zajmuje polska muzyka XX–XXI w., m. in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Dodatkowe informacje – na stronach https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka  i https://nospr.org.pl/pl