Polmic - FB

aktualności

VII Festiwal „Muzyka na Warmii i Żuławach"

EOKSą różne powody, aby odwiedzić Warmię i Żuławy w lipcu tego roku. Piękne krajobrazy, unikatowe zabytki, gościnni mieszkańcy etc. Dla melomanów najważniejszy jest jeden – Festiwal „Muzyka na Warmii i Żuławach”, który odbędzie się w dniach 9–10 lipca 2020 roku. Już po raz siódmy spotkamy się w gotyckich kościołach regionu, aby wysłuchać smyczkowych dźwięków Polski i świata. Zadba o to, jak zawsze, Elbląska Orkiestra Kameralna, pod batutą maestro Michała Krężlewskiego.

W ramach festiwalowych koncertów pasłęcki Kościół pw. św. Bartłomieja i elbląska Katedra pw. św. Mikołaja wypełnią się dźwiękami z różnych krain i różnych okresów. Miłośników muzyki czeka spotkanie z Romansem nr 2 op. 50 Ludwiga van Beethovena, a także Koncertem na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha. O kim myślał Beethoven, tworząc swój Romans? Czy Koncert na dwoje skrzypiec to dialog, czy raczej rywalizacja między instrumentami? Odpowiedzi na te pytania padną niebawem.

Nie zabraknie też utworów współczesnych, a dokładniej Hombark Concerto Sławomira Czarneckiego. Wielbicieli kultury Półwyspu Iberyjskiego ucieszy natomiast kompozycja Pabla Sarasatego Navarra op. 33. Co więcej, w tym roku melomani ujrzą muzyków elbląskiej orkiestry w podwójnej roli: na scenie wystąpi zespół, a także muzycy EOK jako soliści.

Wszystkie koncerty odbędą się w rygorze sanitarnym, zgodnie ze wskazaniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wstęp na koncerty jest wolny!

Tomasz Czapla

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://eok.elblag.eu/ 

Katowice | Chór Polskiego Radia prawykona online najnowszy utwór Pawła Mykietyna

MykietynPodczas koncertu online z cyklu „Chór Polskiego Radia – dedykacje muzyczne” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 10 lipca 2020 roku o godz. 19.30 nastąpi prawykonanie najnowszego utworu Pawła Mykietyna Chorał i kanon.

Sezon 2019 / 2020 był inny od wszystkich, więc i lato będzie inne. Chociaż oficjalne zakończenie sezonu koncertowego już za nami, w siedzibie NOSPR odbędą się koncerty wakacyjne.

W wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej usłyszymy Lux aeterna Pawła Szymańskiego na 24 śpiewaków i instrumenty, Friede auf Erden op. 13 Arnolda Schönberga, Da pacem Domine Arvo Pärta i Requiem Herberta Howellsa. Po raz pierwszy w wykonaniu muzyków zabrzmi Chorał i kanon Pawła Mykietyna do słów Leyli Daryoush. Paweł Mykietyn to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów ostatnich dwóch dekad. Każde jego nowe dzieło ściąga na siebie uwagę świata kultury, nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale także międzynarodowej. Prawykonania utworów Mykietyna to bez dwóch zdań znaczące wydarzenia muzyczne i pozycja obowiązkowa w kalendarzu melomana.

Udział w koncercie wezmą również instrumentaliści Orkiestry Muzyki Nowej.

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności, zapraszamy jednak do śledzenia transmisji na żywo tego wydarzenia. Link do transmisji opublikowany zostanie 10 lipca.

Dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej – na stronie https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-online-chor-polskiego-radia 

Lusławice | VIII Festiwal Muzyki Emanacje

EmanacjeW dniach 5 lipca – 30 sierpnia 2020 roku w wyjątkowej odsłonie odbędzie się VIII edycja Festiwalu Muzyki Emanacje w Lusławicach. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią dzieła Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu kameralistów Sinfonietty Cracovii.

Melomani będą mieli możliwość odkryć Lusławice na nowo, również w przestrzeni wirtualnej, wziąć udział w rozmaitych koncertach oraz – tradycyjnie – w spotkaniach ze wspaniałymi wykonawcami. Przede wszystkim jednak podczas VIII Emanacji zostanie oddany hołd pamięci Krzysztofa Pendereckiego, wielkiego Polaka, Patrona i Twórcy Europejskiego Centrum Muzyki.

Artysta – Dzieło – Spotkania. Te słowa-klucze otwierają przed nami uniwersum, w którym dziedzictwo Kompozytora rezonuje tysiącami dźwięków. Tegoroczny Festiwal będzie emanacją ponadczasowej obecności Krzysztofa Pendereckiego w ukochanych Lusławicach, gdzie Artysta realizował swe wizjonerskie idee: imponujący park, dedykowane młodym muzykom Centrum, kolejne dzieła entuzjastycznie przyjmowane na całym świecie.

Część twórczości kameralnej i solowej Kompozytora zabrzmi podczas festiwalowych koncertów w wykonaniu czołowych polskich zespołów oraz solistów. Nagrania prezentacji udostępnione zostaną następnie online na stronie festiwalowej. W czasie Emanacji udostępniona będzie także stała multimedialna ekspozycja zatytułowana „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”, której treść przybliża postać oraz dzieła Artysty na tle bogatego dorobku polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Festiwalowi stanie się otwarcie słynnego lusławickiego Arboretum będącego owocem wieloletniej pasji Krzysztofa Pendereckiego oraz zawierającego unikatowy w skali europejskiej zbiór dendrologiczny. Niepowtarzalne założenie parkowe stanie się także scenerią części festiwalowych koncertów.

Mateusz Kluza

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.emanacje.pl 

Licheń | II Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej „Basilica sonans”

LichenKoncert „Muzyka i Słowo” w wykonaniu prof. dr. hab. Andrzeja Chorosińskiego otworzy 5 lipca 2020 roku II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy „Basilica sonans”. Festiwalowe koncerty odbywać się będą co tydzień do 30 sierpnia, w niedziele o godz. 14.30.

Organy bazyliki licheńskiej im. św. Jana Pawła II są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Składają się z pięciu części: organów głównych (południowych) umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów w nawach zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części umieszczonych nad prezbiterium. Koncepcję brzmieniową instrumentu zaprojektował prof. Chorosiński. Instrument wykonała firma Zych z Wołomina.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz drugi w ramach Festiwalu „Basilica sonans” gościć będzie znanych europejskich organistów. Wykonawcy zaprezentują dzieła najznamienitszych kompozytorów, m. in. Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Richarda Wagnera, a także takich polskich twórców, jak Fryderyk Chopin, Feliks Nowowiejski i Mieczysław Surzyński.

Podczas koncertu inauguracyjnego, poświęconego św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin, w wykonaniu prof. Chorosińskiego zabrzmią Toccata d-moll J. S. Bacha, Etiuda cis-moll op. 25 nr 7 i nokturny F. Chopina, Elegia fis-moll M. Surzyńskiego, a także finał I Symfonii d-moll op. 42 A. Guilmanta. W programie tego koncertu, zatytułowanego „Muzyka i słowo”, znalazły się także teksty św. Jana Pawła II, które przeczyta Michał Chorosiński, znany aktor teatralny i filmowy, odtwórca roli młodego Karola Wojtyły w Psałterzu Renesansowym.

Miłośnicy muzyki organowej, którzy nie mogą osobiście przybyć do Lichenia, będą mogli śledzić koncerty dzięki bezpośredniej transmisji z licheńskiej bazyliki w czasie rzeczywistym za pośrednictwem strony internetowej http://www.lichen.pl/, a także na kanale Sanktuarium na YouTube oraz stronie Sanktuarium na Facebooku.

Filharmonia na Urodziny Szczecina

FSzW samo południe premiera teledysku do piosenki o pierwszym dniu w polskim Szczecinie, o 19.00 koncert online z utworami szczecińskich kompozytorów, a po 21.00 iluminacja budynku w szczecińskich barwach floating garden. Wszystko to już 5 lipca 2020 roku z okazji Urodzin Szczecina.

5 lipca to data ważna dla każdego mieszkańca Szczecina. Tego dnia, 75 lat temu, Szczecin został oficjalnie przekazany polskiej administracji. Tradycyjnie Filharmonia przygotowała z tej okazji koncert urodzinowy dla mieszkańców miasta – w tym roku koncert online. Będzie też niespodzianka w postaci premiery teledysku do piosenki o pierwszym dniu w polskim Szczecinie.

Podczas urodzinowego koncertu o godz. 19.00 zabrzmią utwory trzech związanych z miastem kompozytorów: Janusza Stalmierskiego, Marka Jasińskiego i Piotra Klimka. Koncert rozpocznie się Hejnałem Szczecina Janusza Stalmierskiego. Usłyszymy także jego utwór Łagodne światło. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona Elegię na orkiestrę smyczkową Marka Jasińskiego oraz Non Suicidal Self Injuries / New Harmony Piotra Klimka. Muzyczną całość przeplatać będą piękne zdjęcia współczesnego Szczecina, które zabiorą nas na spacer po mieście bez wychodzenia z domu. Po godz. 21.00, kiedy słońce już zajdzie, tradycyjnie budynek Filharmonii rozświetli iluminacja w szczecińskich barwach floating garden.

Wydarzenie online dostępne będzie na kanale YouTube Filharmonii i na profilu Facebookowym.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Olsztyn | XLII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego

Olsztynskie OrganoweW dniach 5 lipca – 30 sierpnia 2020 roku w olsztyńskiej Bazylice konkatedralnej św. Jakuba (ul. Staszica 5) odbędzie się kolejna odsłona popularnego cyklu koncertów muzyki organowej XLII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego.

Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się o godz. 20:00. Podczas przedsięwzięcia w gotyckich murach olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydzieła dawnych mistrzów, przynoszące wytchnienie i inspirację. Tegoroczna odsłona cyklu koncertowego to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. Program wydarzenia jest bardzo różnorodny, a szczególne miejsce w nim zajmuje muzyka polska. Już podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią Toccata z III Symfonii organowej op. 45 i poemat Róże dla Safo op. 51 Feliksa Nowowiejskiego, a także Pieśni księżniczki z baśni op. 31 Karola Szymanowskiego w opracowaniu na sopran i organy Agnieszki Tarnawskiej. Podczas cyklu koncertów zaprezentowane zostaną również dzieła Fryderyka Chopina, Zygmunta Noskowskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Tansmana i Grażyny Bacewicz.

Wystąpią organiści Agnieszka Tarnawska, Andrzej Szadejko, Michał Kocot, Paulina Kocot, Adam Sadowski, Arkadiusz Bialic, Łukasz Mosur, Marcin Kucharczyk, Jan Mroczek, Jarosław Tarnawski, Filip Presseisen, ale również inni znakomici wykonawcy: sopranistka Magdalena Tokajuk, trębacz Paweł Hulisz, altowiolistka Marta Jezierska, saksofonistka Aleksandra Mańkowska oraz Partes – Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego.

Podczas wydarzenia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/events/696697201150940/ 

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti zaprasza na „KwarantGranie”

KwarantGranieW odpowiedzi na niezwykłą sytuację międzynarodowej pandemii Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti przygotowała wyjątkową propozycję dla wszystkich melomanów. W ramach projektu „KwarantGranie” Archetti zagra ze swojej siedziby trzy koncerty transmitowane na żywo na kanale YouTube i na portalu Facebook 5 lipca, 23 sierpnia i 5 września 2020 roku o godz. 17.00.

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti działa nieprzerwanie od 2010 roku jako samorządowa artystyczna instytucja kultury. W swojej codziennej działalności artystycznej propaguje muzykę polską, niejednokrotnie prezentując utwory nieznane szerszej publiczności. Zespół sięga zarówno po klasykę muzyki kameralnej, jak również po kompozycje muzyki współczesnej, często wymagającej przekraczania własnych granic, zarówno od instrumentalistów jak i słuchaczy.

W programie najbliższego wydarzenia znajdą się najpiękniejsze dzieła muzyki kameralnej takich znanych kompozytorów, jak Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, Arnold Schoenberg, Dmitrij Szostakowicz i Bolesław Woytowicz.

Udział w koncertach jest bezpłatny. Projekt „KwarantGranie” został nagrodzony w programie dotacyjnym „Kultura w sieci", finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest odpowiedzią na trudną sytuację uczestnictwa w kulturze w czasie międzynarodowej pandemii.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/OrkiestraArchetti/

Katowice | Usłysz nas w Muzeum Śląskim – Sezon Letni Filharmonii Śląskiej

FSPo długiej przerwie pełnej ciszy filharmonicy wracają do koncertowania! Dzięki współpracy Filharmonii Śląskiej z Muzeum Śląskim i wspólnej misji szerzenia kultury, obie instytucje zapraszają na muzyczne spotkania, które w każdą wakacyjną sobotę, począwszy od 4 lipca, ukoją spragnionych koncertów Melomanów. Bo cóż może być piękniejszego niż dźwięki rozbrzmiewające pod niebem w środku lata, w dodatku w wyjątkowym otoczeniu?

W przestrzeni Muzeum Śląskiego, jednak z dala od zgiełku ulicy, w lipcowe i sierpniowe soboty o godz. 19.00 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów, jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną ze Śląskiem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny.

Sezon Letni będzie jednocześnie zapowiedzią tego, co czeka nas w przyszłym sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej. Koncerty w Muzeum Śląskim opierać się będą wyłącznie na naturalnej akustyce i brzmieniu. Nie zabraknie także odniesień do natury w tematyce utworów, usłyszymy więc m.in. Cztery Pory Roku Antonia Vivaldiego. Ostatnie koncerty z cyklu – 15 i 22 sierpnia – wprowadzą tematykę II Powstania Śląskiego, którego 100. rocznicę będziemy obchodzić właśnie w tym miesiącu.

Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo przeżywał doznania muzyczne. Bilety w cenie 5 zł za koncert dostępne są w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie http://bilety.muzeumslaskie.pl/ 

Marta Szybiak

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/uslysz-nas-w-muzeum-slaskim-sezon-letni-filharmonii-slaskiej/ 

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

MFMOChKMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to coroczne wydarzenie, które od ponad czterdziestu lat wpisane jest na mapę kulturalną Gdańska. Tego lata odbędzie się 43. edycja festiwalu, który rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 3 lipca 2020 roku w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku i potrwa do 28 sierpnia. Tradycyjnie koncerty odbywać się będą w Bazylice Mariackiej w każdy piątek o 20.15.

Podczas festiwalu zabrzmią przede wszystkim zabytkowe organy. Udział w dziesięciu koncertach festiwalowych wezmą organiści Bogusław Grabowski, Wiktor Brzuchacz, Maciej Babnis, Michał Markuszewski, Dariusz Hajdukiewicz, Bogdan Narloch, Błażej Musiałczyk i Patryk Dopke. Ponadto wśród wykonawców znajdą się również: Agnieszka Tomaszewska (sopran), Róża Lorenc (skrzypce) oraz Maciej Sikała (saksofon). Oprócz szerokiego grona instrumentalistów na uwagę zasługują dwa znakomite zespoły biorące udział w festiwalu: oktet wokalny Art'n'Voices, specjalizujący się w wykonaniu polskiej współczesnej muzyki wokalnej, oraz Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis od wielu lat pracujący pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego.

Festiwal zainauguruje występ Macieja Sikały i Bogusława Grabowskiego, którzy zaprezentują dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Raya Vaughana Williamsa, Anny Buczek oraz samego Macieja Sikały, a także improwizacje na saksofon i organy.

Repertuar 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej jak co roku będzie miał wspaniałą oprawę akustyczną. Wyjątkowe wnętrze Bazyliki Mariackiej zwanej „Koroną Gdańska” sprawi, że każdy koncert odbywający się w jej wnętrzu zaprezentuje pełne spektrum walorów muzycznych.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie http://www.festiwalorganowy.pl/