Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Alina Sawicka-Baird... Pogrzeb odbędzie się 24 marca

Sawicka BairdZe smutkiem zawiadamiamy, że 16 marca 2023 roku zmarła w wieku 93 lat Ś.P. Alina Sawicka-Bairdowa. Pogrzeb odbędzie się 24 marca, o godz. 10.00 w kościele pw. Karola Boromeusza na Starych Powązkach.

Była postacią dla Związku Kompozytorów Polskich symboliczną i z nim związała całe swoje życie. Od 1953 roku pracowała w Związku najpierw jako rzecznik, potem pełniła funkcję dyrektora biura. Tutaj poznała swojego męża, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku – Tadeusza Bairda. W środowisku kompozytorskim i muzykologicznym związanym z ZKP miała swoich przyjaciół, a i z wybitnymi muzykami-wykonawcami zaprzyjaźniała się poprzez ZKP. Już po formalnym odejściu z pracy utrzymywała z ZKP kontakt, brała udział w naszych walnych zebraniach, koncertach i festiwalach. Przez lata fundowała nagrodę główną Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Była alfą i omegą w dziedzinie związkowej historii, rozstrzygając nieraz kwestie, o których źródła pisane milczały. Działaliśmy zawsze ze świadomością Jej bliższej lub dalszej obecności. Będzie nam trudniej bez Niej.

Cześć Jej pamięci!

Związek Kompozytorów Polskich

 

Poznań | „Stabat Mater” Szymanowskiego i Pergolesiego

TW Poznan 29.3.23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Daniela Cardim i Edward Clug – ikony światowej współczesnej choreografii, po raz pierwszy w Polsce, wraz z tancerzami Teatru Wielkiego w Poznaniu przedstawią swoje wizje Stabat Mater Karola Szymanowskiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego 29 i 30 marca 2023 o godz. 19.00.

W interpretacjach choreograficznych znajdziemy bogate spectrum emocji – od cierpienia i żałoby, po afirmację życia, od wstrzymującego oddech poczucia straty, po akceptację tego, co przynosi los. Dwie części spektaklu tworzą historię o kobiecie-matce. Synergia dźwięku i ruchu, wielowymiarowość przekazu, doskonała interpretacja tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu - Stabat Mater Danieli Cardim i Edwarda Cluga to spektakl na dzisiejsze czasy.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://opera.poznan.pl/pl/stabat-mater-wieczor-baletowy-cardimclug 

I Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia "Virtuoso!" - online

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Virtuoso 17.4.23Fundacja AULOS zaprasza do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia "Virtuoso!", który odbędzie się online w dniach 17-30 kwietnia 2023 roku. Termin zgłoszeń upływa 5 kwietnia.

Tegoroczna edycja zaplanowana jest w formule online, polegającej na przesyłaniu nagrań. Konkurs ma na celu m.in. popularyzację muzyki klasycznej, promowanie młodych artystów, stworzenie uczniom przestrzeni do prezentacji własnej osobowości artystycznej oraz podnoszenie poziomu nauczania.

Uczestnicy muszą nagrać dwa zróżnicowane utwory.

Obowiązują różne grupy wiekowe.

Uczestnicy będą oceniani przez Jury powołane przez Organizatora Konkursu, w skład którego wejdą polscy i zagraniczni: wykładowcy uczelni muzycznych, instrumentaliści, dyrygenci. Jury wyłoni Laureatów w każdej kategorii, w poszczególnych grupach wiekowych.

Dla Laureatów przewidziane są nagrody, w tym nagroda specjalna za wykonanie utworu polskiego kompozytora XX-XXI wieku ufundowana przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czytaj więcej: I Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia "Virtuoso!" -...

Zielona Góra | Wielkanocny Festiwal Kameralny po raz trzeci!

WielkanocnyFestiwalKam 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na III Wielkanocny Festiwal Kameralny, który tym razem będzie miał miejsce w Pałacu w Starym Kisielinie – Zielonogórskim Ośrodku Kultury w dniach 26 marca - 4 kwietnia 2023. W programie każdego koncertu znajdzie się muzyka polska  romantyczna i najnowsza. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano występy artystów związanych z Zieloną Górą, jak również koncerty wybitnych polskich instrumentalistów, m.in. Jakuba Jakowicza, Katarzyny Budnik, Marcina Zdunika, Grzegorza Mani. Duet fortepianowy Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek, laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wykonają utwory M. Moszkowskiego, J. Zarębskiego i S. Rachmaninowa. Podczas koncertu 26 marca zabrzmi najnowsza kompozycja Marcina Zdunika Piano Quartet, która powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Wielkanocny Festiwal Kameralny po raz trzeci!

27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

FestiwalBeethovena 23W dniach 26 marca – 7 kwietnia 2023 odbędzie się 27. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W trakcie 13 festiwalowych dni wysłuchamy 10 koncertów symfonicznych i 5 kameralnych, podczas których wystąpi wielu znakomitych solistów, dyrygentów i zespołów, zaproszonych przez Elżbietę Penderecką, dyrektora generalnego Festiwalu.

Program koncertów zbudowany został wokół przewodniego hasła tegorocznej edycji – „Beethoven – pomiędzy Wschodem a Zachodem”, naświetlając problem koegzystencji kultury wschodu i zachodu w muzyce. Obok dzieł mistrza z Bonn usłyszymy utwory m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Wajnberga. W programie znalazło się też polskie prawykonanie Koncertu skrzypcowego „Genesis” Toshio Hosokawy.

W programie Festiwalu w sposób szczególny zaakcentowane zostały utwory Krzysztofa Pendereckiego, którego 90. rocznica urodzin przypada w roku bieżącym. Przypadająca 29 marca trzecia rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego uczczona zostanie koncertem kameralnym jego dzieł (koncert będzie rejestrowany przez TVP Kultura).

Czytaj więcej: 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Wesołowski, Chausson, Françaix

POSI 25.3.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy na koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego z udziałem solistów: skrzypka Wojciecha Niedziółki, uznanego za najlepszego polskiego uczestnika XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, i klarnecistki Agaty Piątek, laureatki XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Koncert z udziałem młodych, dobrze rokujących talentów będzie miał miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 25 marca 2023 o godz. 19.00.

W ich wykonaniu usłyszymy Poemat na skrzypce i orkiestrę op. 25 Ernesta Chaussona, Koncert klarnetowy Jeana Françaixa oraz dwa utwory kompozytora, dyrygenta, pianisty, teoretyka muzyki, managera, dyrektora Filharmonii Śląskiej Adama Wesołowskiego: Śpiewy aniołów i Taniec sfer niebieskich.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Wesołowski, Chausson, Françaix

Kraków | Ogólnopolski konkurs wiedzy „20 spojrzeń na Witolda Lutosławskiego”

20Spojrzen 23Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W świętującej jubileusz 25-lecia krakowskiej ASM II st. w dniach 24-25 marca 2023 odbędzie się konkurs wiedzy „20 spojrzeń na Witolda Lutosławskiego”. Do Krakowa zjedzie 48 uczniów szkół muzycznych II st. z całego kraju. Część wydarzeń w ramach konkursu będzie otwarta dla publiczności. Organizatorami konkursu są: Centrum Edukacji Artystycznej oraz Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie. Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Pierwszego dnia konkursu (piątek, 24 marca) o godz. 16.45 dr Małgorzata Sułek wygłosi wykład pt. Twórczość użytkowa Witolda Lutosławskiego. Nie zabraknie m.in. wspomnienia o piosenkach pisanych przez Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid. Finał konkursu 25 marca o godz. 11.45 zyska pełną emocji formułę typową dla teleturniejów i będzie świetną okazją do zapoznania się z życiem i twórczością Lutosławskiego. Oba te wydarzenia – na które wstęp jest bezpłatny – odbędą się w auli ASM przy ul. Prostej 35A w Krakowie.

Czytaj więcej: Kraków | Ogólnopolski konkurs wiedzy „20 spojrzeń na Witolda Lutosławskiego”

Norwegia | NeoArte – Synthesizer of Arts – Oslo edition

NeoArte 23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół NeoQuartet w dniach 24-26 marca 2023 organizuje zagraniczną edycję Festiwalu NeoArte: „ Synthesizer of Arts - Oslo edition” to trzy dni koncertów w Norwegii, którym towarzyszyć będą instalacje artystyczne, performance oraz panele dyskusyjne. Wydarzenia będą się odbywały we wnętrzach Forstanderskapssalen at Sentralen, Gamle Raadhus Scene, Kulturkirken Jakob oraz Tøyen Kirke w Oslo.

Idea Festiwalu, odbywającego się od 2012 roku, skupia się na artystycznej syntezie. Jest platformą do spotkania się artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, dając tym samym okazję do międzyśrodowiskowego fermentu, szansę na nowe powiązania i interdyscyplinarne efekty.

Czytaj więcej: Norwegia | NeoArte – Synthesizer of Arts – Oslo edition

Toruń, Lublin | „Scena Muzyki Polskiej": Gidaszewska/Łaguniak/Koziak Trio

ScenaMuzyki 24.3.23Zespół Gidaszewska/Łaguniak/Koziak Trio wystąpią w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 23 marca 2023 o godz. 18:00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki w Toruniu oraz 24 marca o godz. 19:00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Program koncertów zawiera utwory Maurycego Moszkowskiego, Romana Palestra, Aleksandra Tansmana i Grażyny Bacewicz.

Romantyczna suita op.71 Maurycego Moszkowskiego oraz reprezentująca przełom neoklasycyzmu oraz ekspresjonizmu w twórczości Romana Palestra Sonata na dwoje skrzypiec i fortepian należą do najwybitniejszych dzieł w literaturze kameralnej napisanych na ten rzadko spotykany na estradach skład instrumentalny. W szczytowym momencie rozwoju nurtu neoklasycznego w życiu jednej z najlepszych kompozytorek muzyki klasycznej w historii – Grażyny Bacewicz została napisana Partita na skrzypce i fortepian. Natomiast na początku recitalu usłyszymy neoklasyczną Sonatinę Aleksandra Tansmana na flet lub skrzypce i fortepian.

Zespół Gidaszewska/Łaguniak/Koziak tworzą koncertujący w ponad 25 krajach młodzi muzycy, którzy są laureatami licznych międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, który w 2021 r. połączył ich muzyczne drogi.

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/