Polmic - FB

aktualności

20 lat Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC!

POLMIC„Dla dobra polskiej kultury muzycznej, w celu jak najszerszej popularyzacji muzyki polskiej, w interesie polskich kompozytorów, muzykologów i muzyków, Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich powołuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej (Polish Music Information Centre), które kontynuuje tradycję Polskiego Centrum Muzycznego ZKP i dotychczasową działalność Biblioteki-Fonoteki ZKP – Ośrodka Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej, gromadząc i udostępniając zbiory rzeczowe w dziale bibliotecznym oraz informacje w dziale baz danych, z poszerzeniem zakresu zainteresowania o wykonawców, instytucje oraz imprezy muzyczne w Polsce”.

To pierwsze zdanie o Polskim Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zamieszczono 20 lat temu, 21 listopada 2001 roku, w Akcie założycielskim sporządzonym przez członków Związku Kompozytorów Polskich.

Od tego czasu promujemy muzykę polską organizując koncerty w kraju i za granicą. Wydajemy płyty – w tym „Kronikę Dźwiękową Warszawskiej Jesieni”, albumy monograficzne w ramach serii „Muzyka Polska Dzisiaj – Portrety Współczesnych Kompozytorów Polskich”, oraz książki – rozsyłane na cały świat!

POLMIC działa w strukturach International Association of Music Information Centres IAMIC.

Portal Polmic.pl jest pierwszym w sieci serwisem internetowym, poświęconym polskiej muzyce współczesnej. Gromadzimy informacje o muzyce i muzykach w bazach danych POLMIC, prowadzimy Wirtualną Encyklopedię Muzyczną, służymy bieżącą informacją o życiu muzycznym w Polsce i jesteśmy patronem medialnym najważniejszych wydarzeń, podczas których wykonywana jest muzyka współczesna. Prezentujemy archiwa Związku Kompozytorów Polskich w Archiwum Cyfrowym POLMIC. Udostępniamy archiwalia, książki, czasopisma, nuty i nagrania w naukowej Bibliotece-Fonotece Związku Kompozytorów Polskich.

Już 20 lat za nami, a przed nami cały świat! Nowemu etapowi w naszej działalności towarzyszyć będzie nowa identyfikacja graficzna autorstwa znakomitego artysty grafika Marcina Władyki. Jest on również twórcą spotu prezentującego różnorodne aspekty naszej działalności i nowy logotyp. Autorem muzyki do przygotowanego specjalnie z okazji jubileuszu spotu jest Jarosław Siwiński.

Zapraszamy do obejrzenia!

Kraków | Cracow Duo świętuje jubileusz 20-lecia

CracowDuoZwiązek Kompozytorów Polskich – Oddział w Krakowie oraz Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie serdecznie zapraszają na koncert z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia zespołu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer, który odbędzie się 4 grudnia 2021 o godz. 19.00 w Auli „Florianka”.

Wiolonczelistę Jana Kalinowskiego i pianistę Marka Szlezera połączyła nie tylko przyjaźń, lecz także edukacja w Krakowie i Paryżu. Oficjalną nazwę – Cracow Duo – zespół przyjął blisko dwadzieścia lat temu. W tym czasie artyści zyskali sobie uznanie publiczności, a także krytyków polskich i zagranicznych. Fascynacja muzyką polską powoduje, że od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji rodzimej kultury w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła na wiolonczelę i fortepian m.in.: Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, Zygmunta Stojowskiego, Szymona Laksa, Ludomira Różyckiego i Tadeusza Majerskiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla nich przez wielu autorów polskich i zagranicznych. Od roku 2009 Cracow Duo regularnie nagrywa i wydaje płyty. W 2019 artyści otrzymali nagrodę Global Music Awards Outstanding Achievement dla najlepszego duetu w kategorii 'Muzyka Klasyczna'.

Podczas koncertu z okazji jubileuszu 20-lecia zespół dokona dwóch światowych prawykonań. Po raz pierwszy usłyszymy utwór The Gates of Light – Quasi una fantasia (2021) Marty Ptaszyńskiej, który powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, oraz Three dreams and the lullaby (2020) Macieja Zielińskiego. Odbędzie się także polskie prawykonanie utworu Quasi una partita (omaggio a Tansman) Michała Dobrzyńskiego. Ponadto w programie znajdą się utwory na wiolonczelę i fortepian Zbigniewa Bujarskiego, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Tomasza Jakuba Opałki, Marcela Chyrzyńskiego oraz Wojciecha Widłka.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawa | Adam Bałdych & Sinfonia Iuventus

POSIKoncert Adama Bałdycha i jego znakomitego kwartetu wraz z Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 4 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie poprowadzi maestro Szymon Bywalec.

Adam Bałdych, skrzypek i kompozytor, nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. Coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr.

W 2019 roku na zamówienie orkiestry AUKSO przygotował Early Birds Symphony na festiwal auksodrone. Kompozycję Teodor Adam Bałdych napisał z myślą o swoim synu, który urodził się latem 2020 roku, projekt ten skrzypek zrealizował ze swoją żoną – wokalistką Kari Sál, oraz z Krzysztofem Dysem, Michałem Barańskim, Dawidem Fortuną, z którymi współtworzy Adam Bałdych Quartet. Artysta postanowił cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, by czerpać inspiracje z wyjątkowej atmosfery lat 80. ubiegłego wieku. To nie tylko czas wybuchu syntetycznych brzmień i prowokacyjnych projektów muzycznych, ale też złota epoka dla tzw. Polish Jazzu – nurtu kreowanego przez wybitne postaci, takie jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak czy Zbigniew Namysłowski. To właśnie lata 80., jako schyłek PRL-u, tętniły buntowniczą twórczością i awangardowymi poszukiwaniami, zarówno w muzyce jazzowej, jak i poważnej. Właśnie te utwory usłyszymy w interpretacji znakomitych artystów podczas najbliższego koncertu dzięki Sinfonii Iuventus.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: www.sinfoniaiuventus.pl 

Wrocław | Ãtma Quartet: Śmierć i dziewczyna

AtmaW programie koncertu Ãtma Quartet 2 grudnia 2021 w godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki znalazły się dwa dzieła. Jedno z nich reprezentuje epokę nam współczesną, drugie zaś romantyzm. Łączy je to, że są utworami wybitnymi, w których głębia emocji i osobistość wypowiedzi idzie w parze z mistrzostwem warsztatu.

Krzysztof Penderecki skomponował III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” w 2008 roku. Jego prawykonanie odbyło się 21 listopada tego samego roku, a więc dokładnie w dzień 75. urodzin artysty. To dzieło jednoczęściowe, w którym kompozytor nawiązuje dialog ze swoją przeszłością, o czym zresztą świadczy już podtytuł. Utwór rozpoczyna się od mrocznego wstępu oznaczonego jako Grave (wł. „ciężko”), po którym następują niespokojny, wirtuozowski odcinek Vivace (wł. „żywo”), sentymentalny walc (Tempo di valse) i nastrojowy nokturn (Adagio notturno). Rozbrzmiewa tu też przetwarzana na rozmaite sposoby – niby mgliste, w ostatniej chwili przywołane wspomnienie – huculska bądź cygańska melodia, którą grywał na skrzypcach pochodzący z Rohatynia ojciec Pendereckiego. To jedna z najbardziej poruszających, osobistych i refleksyjnych kompozycji tego twórcy.

Kompletnie odmiennym utworem jest dramatyczny, intensywny XIV Kwartet smyczkowy d-moll D 810 „Śmierć i dziewczyna” Franza Schuberta. Drugie ogniwo tego dzieła, Andante con moto, to wariacje na temat pieśni skomponowanej przez twórcę do wiersza Matthiasa Claudiusa, w którym młode dziewczę prosi śmierć o darowanie życia.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Warszawa | VI SuperSam + 1: Biliana Voutchkova & Teoniki Rożynek

SuperSamNajbliższy koncert w ramach VI edycji cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1 będzie miał miejsce w warszawskim Klubie SPATiF 2 grudnia 2021 o godz. 20.00. Na jednej scenie wystąpią Biliana Voutchkova i Teoniki Rożynek.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy, jak na przykład bułgarska artystka Biliana Voutchkova i polska kompozytorka Teoniki Rożynek.

Teoniki Rożynek komponuje muzykę zarówno instrumentalną, elektroakustyczną, jak i elektroniczną. Jej utwory były wykonywane na różnych festiwalach, m. in. podczas „Warszawskiej Jesieni”, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, Unsoundzie, Containerclangu (Kolonia), czy Bedingo International Festival of Exploratory Music. Współpracowała z takimi zespołami, jak Kompopolex, Spółdzielnia Muzyczna, Capella Cracoviensis i Sinfonia Varsovia. Tworzy muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz performance.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 

Warszawa | Scena Muzyki Polskiej: Mieczysław Wajnberg

FNKoncert w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, poświęcony głównie pieśniom Mieczysława Wajnberga, odbędzie się 30 listopada 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran) oraz Monika Kruk (fortepian).

Wajnberg to artysta, który do końca życia mówił po polsku, który ukształtowany został przez kulturę polską, a jako koneser literatury – w tym poezji polskiej – chętnie szukał w niej inspiracji. Jego twórczość przeżywa swoisty renesans, a jednak nie cały ten dorobek – jak się okazuje w przypadku pieśni – został jeszcze spopularyzowany w naszej kulturze. Muzyka Wajnberga, będąca świadectwem europejskich korzeni twórcy, chociaż ukształtowana artystycznie pod wpływem szkoły rosyjskiej, pozostała polska i żydowska. W pieśniach usłyszeć można charakterystyczne motywy, wybuchy energii, ale też momenty przywodzące na myśl twórczość Schuberta, bardzo przejrzyste i nastrojowe, w których atmosfera kreowana jest za pomocą oszczędnych środków. Cechy te składają się na indywidualny język muzyczny kompozytora, który brzmi niezwykle autentycznie.

Oprócz liryki wokalnej Wajnberga podczas koncertu zabrzmią także Uty japońskie Piotra Perkowskiego. Kompozytor skomponował muzykę do starych poematów napisanych między IX a XII wiekiem, chcąc jak najwierniej oddać ich japoński nastrój. Poematy te zwane Hyakunin isshū są w Japonii jednym z najbardziej popularnych zbiorów poezji. W programie znajdzie się również cykl pieśni Do snu Zbigniewa Popielskiego, który był nauczycielem improwizacji Anny Bernackiej. Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić pamięć wybitnego pedagoga i kompozytora, a także rozpropagować jego mało znaną twórczość wokalno-instrumentalną.

„Scena Muzyki Polskiej" to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja o biletach: http://filharmonia.pl/ 

Warszawa | Krzysztof Penderecki in Memoriam

Panderecki23 listopada 2021 swoje 88. urodziny obchodziłby Krzysztof Penderecki, jeden z najważniejszych kompozytorów polskich, wieloletni dyrektor muzyczny i artystyczny Sinfonii Varsovii. W związku z rocznicą urodzin Mistrza 28 listopada 2021 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert poświęcony Jego pamięci, na którym Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Macieja Tworka.

Jeszcze w sezonie 2018/2019 mogliśmy wysłuchać koncertu dedykowanego Krzysztofowi Pendereckiemu Urodziny, a już trzy sezony później przyszedł czas na In memoriam. Oczywiście wspomnieć gigantyczny dorobek Mistrza nie sposób w jeden wieczór. Pozostawił po sobie cztery opery, osiem symfonii oraz wiele koncertów instrumentalnych, mniejszych utworów instrumentalnych i kameralnych oraz opraw chóralnych tekstów o treści przede wszystkim religijnej. Ponadto był czynnym pedagogiem i dyrygentem. Najsłynniejsze dzieła: III symfonia, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem i Ofiarom Hiroszimy – Tren – rozbrzmiewają w salach koncertowych całego świata. Penderecki stał się dobrem narodowym naszej kultury, najbardziej znanym i poważanym polskim kompozytorem XX wieku. Mistrz odszedł, jego muzyka zostanie z nami. In memoriam.

W programie nadchodzącego koncertu znajdzie się Chaconne w wersji na trio (2021) Krzysztofa Pendereckiego i Jeajoon Ryu w wykonaniu Penderecki Trio ( Andrzej Wierciński – fortepian, Mateusz Makuch – skrzypce, Claudio Bohorquez – wiolonczela), a także Koncert podwójny Krzysztofa Pendereckiego z udziałem Jakuba Haufy (skrzypce) oraz Ryszarda Groblewskiego (altówka), oraz VI Symfonia Maestro z udziałem Stephana Genza (baryton) i Joannay Krachenko (erhu). Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Maciej Tworek.

Więcej informacji: https://www.sinfoniavarsovia.org

Liw | Finał IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier

LiwFundacja „Czas Sztuki” serdecznie zaprasza na wielki finał IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier, który odbędzie się 27 listopada 2021 o godz. 17.00 w przepięknym zabytkowym Zamku w Liwie.

Będzie to wydarzenie wyjątkowe: spotkanie muzyczno – poetyckie, podczas którego wiersze Cypriana Kamila Norwida w dwusetną rocznicę urodzin tego twórcy wyrecytuje Piotr Ligienza, aktor znany z serialu Ranczo. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane również piękne utwory na duet skrzypcowy, zaczynając od kompozytorów baroku, a kończąc na muzyce XXI wieku. Usłyszymy kompozycje takich twórców, jak Jean-Marie Leclair i Grażyna Bacewicz, a także prawykonanie utworu Bartosza Kowalskiego – Dialogi polskie na dwoje skrzypiec. Wystąpią Katarzyna i Maksymilian Grzesiak.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Wstęp bezpłatny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę” – bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci

PTMWZapraszamy na bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” 27 listopada 2021 o godz. 11.00 w Miejscu Aktywności Lokalnej (ul. Kłobucka 14, Warszawa), podczas których dzieci będą uczyć się, bawić się i improwizować ze świetnymi muzykami i książkami. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Muzycznymi gośćmi najbliższych warsztatów będą harfistka Agata Galik, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka i animatorka wydarzeń dla dzieci Małgorzata Kołcz.

Podczas zajęć dzieciom w wieku 3-8 lat aktywnie towarzyszyć mogą ich opiekunowie. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez formularz: https://forms.gle/VQwccJJED4XJMPzY7  lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawę.

Patronat medialny nad warsztatami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB