Polmic - FB

aktualności

Inauguracja jubileuszowego sezonu Opery na Zamku

OperaW tym roku Opera na Zamku w Szczecinie obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia sceny muzycznej. Inauguracja jubileuszowego sezonu 2016/2017 odbędzie się 25 września.

W programie koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2016/2017 znajdą się fragmenty z opery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego. Opera uczci w ten sposób 70. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i organisty, któremu zadedykowany został rok 2016 w muzyce polskiej. Partie solowe wykonają wybitni polscy artyści Ewa Biegas – sopran i Tadeusz Szlenkier – tenor. Zabrzmi również VII Symfonia E-dur Antona Brucknera, należąca do najpopularniejszych dzieł kompozytora, także za jego życia. Połączone orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern poprowadzą Jerzy Wołosiuk i Golo Berg. Koncertowi towarzyszyć będzie gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Pro Arte.

Z okazji jubileuszu Opera na Zamku przygotowała szereg wydarzeń, które mają uświetnić ten wyjątkowy sezon. Na scenie Opery na Zamku odbędzie się kilka interesujących premier: Carmen Georges’a Bizeta w reżyserii Eweliny Pietrowiak, cenionej młodej reżyserki wielokrotnie nagradzanej za jej operowe produkcje (07.10.2016) oraz musicalu Crazy for you do muzyki Geogre’a Gershwina w reżyserii Jerzego Połońskiego (03.03.2017). Również po raz pierwszy zostaną zaprezentowane balety: Dziadek do orzechów w choreografii kierownika baletu Opery na Zamku Karola Urbańskiego (grudzień 2016) oraz Dzieci z dworca ZOO w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka (27.05.2017). Ponadto w repertuarze znajda się niedawne premiery, które zebrały znakomite recenzje w Polsce i Europie, m.in. opera kameralna Benjamina Brittena The Turn of the Screw; Polowanie na czarownice – balet z narracją aktorską w choreografii Cathy Marston z Royal Opera House w Londynie; superprodukcja operowa Michała Znanieckiego Traviata czy wystawiany z okazji otwarcia przebudowanej siedziby Opery Bal maskowy Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

W bieżącym sezonie wystąpią największe światowe gwiazdy operowe, w tym Artur Ruciński – solista La Scali, Covent Garden i Metropolitan Opera (13.05.2017). Przygotowywane są również wydarzenia specjalne, jak wystawy, koncerty, spektakl plenerowy w wielu lokacjach miasta z udziałem lokalnej społeczności, specjalne akcje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego spoza Szczecina i inne.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://opera.szczecin.pl

6. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Opactwie”

CystersiTegoroczny cykl koncertów odbędzie się 24 września i 1 października 2016 roku pod hasłem „Bach u Cystersów 2016”.

„Bach u Cystersów 2016" to szósta edycja Festiwalu „Muzyka w Opactwie”, który jest wizytówką kulturalną Opactwa oraz jednym z elementów promocji regionu i Polski w Europie. Twórcą i organizatorem Festiwalu „Muzyka w Opactwie” jest William Jan de Mousson Romanski, absolwent The Royal College of Music w Londynie, twórca wielu międzynarodowych festiwali i organizator koncertów w Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Stworzył festiwale muzyki kameralnej w Clandon Park, i Hatchlands w Anglii, St. Amand Montrond Music Festival we Francji, który po trzech latach działalności znalazł się w gronie najlepszych festiwali muzycznych Europy (według angielskiego „The Times"). Pracował z najwybitniejszymi muzykami, w tym z Krystianem Zimermanem. Od stycznia 2013 wraz z dr Hanną Romańską Knight oraz redaktorem Leszkiem Ślusarskim na antenie Polskiego Radia Kielce prowadzi cotygodniowy, niedzielny program „Muzyka Mistrzów - Magna Res Przedstawia".

Opactwo Wąchockie, to cudowne i nastrojowe zacisze o niepowtarzalnej architekturze. Podczas przedsięwzięć festiwalowych mury Opactwa zostaną wypełnione muzyką najwyższych lotów w wykonaniu artystów o światowej renomie. Festiwal tworzy dla szerokiej społeczności możliwość poznania muzycznego dziedzictwa Europy, w szczególności muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Podczas tegorocznej edycji odbędą się dwa koncerty. 24 września 2016 wybitny polski flecista Łukasz Długosz weźmie udział w wykonaniu utworów na flety i basso continuo Bacha (Trio Sonata G Dur BWV 1039, Suita c-moll BWV 997, Sonata Es-dur BWV 1031, Trio Sonata Musical Offering BWV 1079). Koncert 1 października odbędzie się pod hasłem „Inspiracje jazzowe”. Bogdan Hołownia (fortepiano), Günter Wehinger (flet) i Wojciech Pulcyn (kontrabas) przedstawią improwizacje jazzowe, zainspirowane utworami Bacha.

Więcej informacji – na stronie: www.magnares.eu

Szalone Dni Muzyki: Natura

NaturaSzalone Dni Muzyki to cieszący się wielką popularnością międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, znany na świecie pod nazwą La Folle Journée. W dniach 23-25 września 2016 roku w Warszawie odbędzie się jego 7. edycja, której tematem przewodnim będzie „Natura” .

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków, od renesansu, po czasy współczesne. Koncerty tradycyjnie już odbędą się w czterech salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w namiocie ustawionym na Placu Teatralnym. Wśród artystów występujących na festiwalu znajdą się znakomici soliści: skrzypkowie Olivier Charlier i Mariusz Patyra, pianiści Frank Braley i Francesco Tristano, grająca na chińskim instrumencie ludowym er-hu Jiang-Jian Hua, zespoły: Motion Trio, Meccore String Quartet, orkiestry: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna. Za pulpitem dyrygenckim staną m.in. Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak i Robert Trevino.

Przez trzy festiwalowe dni organizatorzy zaproszą na blisko 60 koncertów, które będą na tyle zróżnicowane, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zabrzmią kompozycje zarówno stricte klasyczne, jak i nieco odbiegające od tego nurtu, np. klasyka połączona z muzyką elektroniczną, jazzem, animacjami, a także muzyka dalekowschodnia. Podczas planowania festiwalu nie zapomniano również o najmłodszych, dla których została przygotowana bardzo bogata oferta dla różnych grup wiekowych, w tym niemowląt oraz całych rodzin.

Bilety będą dostępne w sprzedaży od 1 września 2016 roku w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.eventim.pl oraz w punktach Eventim i Empiku. Na koncerty w namiocie wstęp będzie wolny. Organizatorami festiwalu są Orkiestra Sinfonia Varsovia, Fundacja Ogrody Muzyczne, CREA oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Szczegółowy program koncertów – na stronie: www.szalonednimuzyki.pl

Cosmic Live Electronic InTrEl

CosmicW dniu rozpoczęcia astronomicznej jesieni 22 września 2016 roku o godz. 18:00 w Planetarium Centrum Nauki Kopernik odbędzie się impreza towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncert Cosmic Live Electronic.

Przekonanie, że światy muzyki i gwiazd są sobie bliskie towarzyszyło człowiekowi zawsze. Dla starożytnych Greków wszechświat był synonimem ładu i harmonii. Pitagoras szukał w kosmosie muzyki sfer. Johannes Kepler odnalazł w ruchach planet rzeczywistą harmonię. Podczas koncertów w planetarium można tej harmonii doświadczyć różnymi zmysłami. Improwizacja wykracza tu poza sferę dźwięków. Muzyków inspirują otaczające ich widoki gwiezdnych konstelacji i najodleglejszych zakątków wszechświata, a ich gra nadaje rytm prezentowanym na żywo projekcjom. Obrazy i dźwięki przenikają się, dopełniają, tworzą jedność.

Szczególny koncert z cyklu Cosmic Live Electronic wypełni muzyka elektroakustyczna. W programie znajdą się utwory Elżbiety Sikory, Marka Chołoniewskiego, Marcina Wierzbickiego, Andrzeja Kopcia i Aldony Nawrockiej, jak również krążące w przestrzeni kosmicznej dźwięki Antonia Vivaldiego. Wykonawcami będą muzycy kolektywu InTrEl (Andrzej Kopeć, Aldona Nawrocka, Tomasz Woźniak).

Szczegółowe informacje – na stronie: www.niebokopernika.pl

Jan Stęszewski nie żyje

StęszewskiZe smutkiem zawiadamiamy, że zmarł wybitny polski muzykolog Jan Maria Stęszewski (1929 – 2016).

Uczeń legendarnych w środowisku muzycznym profesorów Adolfa Chybińskiego i Józefa Chomińskiego był wieloletnim pracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Poznaniu, a następnie w Warszawie. W ciągu 25 lat kierował reaktywowaną Katedrą Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto wykładał na wielu uniwersytetach w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Lublinie (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Berlinie (Freie Universität), Getyndze i Gironie. Od 1973 prowadził seminarium magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wypromował blisko 70 magistrów i 14 doktorów. 

Jan Stęszewski w latach 1969-73 był przewodniczącym Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, w latach 1973-79 przez trzy kadencje prezesem ZKP, a w roku 2009 został członkiem honorowym Związku. W latach 1979-99 był przewodniczącym Polskiej Rady Muzycznej przy UNESCO, a w latach 1981- 86 piastował funkcję wiceprzewodniczącego International Music Council UNESCO. Był także członkiem rad i komitetów naukowych, m.in. Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, komitetów Polskiej Akademii Nauk: nauk etnologicznych i nauk o sztuce, Komisji Naukowej Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego (i komitetu redakcyjnego Dzieł Wszystkich patrona), Rady Muzealnej Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (którego był współorganizatorem, a w latach 1987-2003 także przewodniczącym), Komisji Muzykologicznej Wydziału Nauk o Sztuce Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (w którym był współredaktorem wydawanych przez Komisję studiów muzykologicznych oraz przewodniczącym od 1996), Rady Naukowej przy Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia (wiceprzewodniczący w latach 1994-2003).

Od 1961 roku był członkiem komitetu redakcyjnego Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga, od 1976 roku zespołu redakcyjnego "Res Facta", a następnie rady redakcyjnej "Res Facta Nova". Współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym (był członkiem kolegium redakcyjnego części osobowej Encyklopedii Muzycznej PWM oraz autorem wielu haseł w tejże encyklopedii), The New Grove’s Dictionary of Music and Musicians oraz Die Musik in Geschichte und Gegenwart (w zespole doradczym części osobowej).

Za wybitne zasługi dla polskiej muzykologii i popularyzacji twórczości ludowej został uhonorowany ważnymi nagrodami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi (1972), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979), Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (1989), Nagrodą im. Oskara Kolberga (2010).

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”: Kłodzko

alt1 października 2016 roku odbędzie się drugie spotkanie z cyklu warsztatów improwizacji dla dzieci w wieku 3 – 8 lat „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu, podczas których one będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Ideą projektu jest połączenie improwizacji, inspirowanych grafiką: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Warsztaty prowadzą muzycy różnych specjalności: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz, muzycznymi gośćmi będą członkowie zespołu Kwartludium: Dagna Sadkowska [skrzypce] i Michal Gorczynski [klarnety]. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas zajęć oprócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku z instrumentów, które eksponują ich walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na drobnych perkusjonaliach.

Zajęcia, podczas których uczestnikom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie, trwają 90 minut z krótką przerwą. Udział jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Czytaj więcej: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”: Kłodzko

Konferencja „Siedem Nurtów Muzyki Polskiej”

ZKPW dniach 23-24 września 2016 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 odbędzie się konferencja „Siedem Nurtów Muzyki Polskiej”, zorganizowana w ramach wydarzeń zamykających obchody Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich.

Program konferencji obejmuje sesje poświęcone nurtom, w jakie została ujęta historia muzyki polskiej lat 1945-2015. Prowadzący panele muzykolodzy skonfrontują z kompozytorami nowe spojrzenie na polską twórczość kompozytorską ostatnich 70 lat, której wytrwale towarzyszył Związek Kompozytorów Polskich. Do uczestnictwa w dyskusjach zostali zaproszeni m.in. Tadeusz Wielecki, Stanisław Krupowicz, Sławomir Wojciechowski, Krzysztof Meyer, Prasqual, Krzysztof Baculewski, Dariusz Przybylski, Zygmunt Krauze i Jerzy Kornowicz. Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie sesji na język angielski. Wstęp wolny!

Organizatorzy:

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Wydarzenia jubileuszowe 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich są współorganizowane z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Czytaj więcej: Konferencja „Siedem Nurtów Muzyki Polskiej”

IV Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego w Zabrzu

ZabrzeIV Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego w Zabrzu rozpoczyna się 21 września 2016 roku 320 metrów pod ziemią, gdzie odbędzie się przedstawienie przedpremierowe opery Dziennik Anne Frank.

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego zachwyci, zaskoczy, skłoni do refleksji – stanie się niezapomnianym muzycznym przeżyciem. Po sensacyjnej inauguracji festiwalu następnego dnia 22 września odbędzie się polska premiera owianego legendą monodramu Dziennik Anne Frank autorstwa rosyjskiego kompozytora Grigorija Frida, również w podziemiach Kopalni Guido w wykonaniu Anny Maistriau.

23 września będzie miał miejsce niecodzienny event w Kopalni Guido związany z osobą Patrona festiwalu - uczta zmysłów „Penderecki w ciemnościach". Będzie to retrospektywa całej twórczości Krzysztofa Pendereckiego przeznaczonej na kwartet smyczkowy w wykonaniu rewelacyjnego Kwartetu Dafô połączona z kulinarną ucztą Dark Restaurant w całkowitych mrokach zabrzańskiej kopalni.

25 września muzyka Patrona zabrzmi raz jeszcze podczas Dnia Czwartego w strefie naziemnej Sztolni Królowej Luizy na koncercie open-air. Koncert finałowy będzie połączeniem znanych dzieł Beethovena z twórczością maestro Pendereckiego w wykonaniu międzynarodowych solistów: Sarah McElravy i Juliana Rachlina w towarzystwie Sinfonietty Cracovii. Koncert zatytułowany „Beethoven industrialnie" poprowadzi osobiście Krzysztof Penderecki.

Uczestnicy Festiwalu będą mogli również zobaczyć festiwalową wystawę fotografii Mariana Elie „Rewizyta Dali u Pendereckich" w Łaźni Łańcuszkowej.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Rezonant Czerwieni

Rezonant13 października 2016 roku o godz. 20:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi trio In:te:gro z programem „Rezonant Czerwieni”.

In:te:gro trio od 2011 roku aktywnie działa w dziedzinie muzyki klasycznej i współczesnej. Podczas koncertu 13 października zaprezentuje utwory, które powstały w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie". Recital w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. WItolda Lutosławskiego otworzy Trio Pawła Kletzkiego – polskiego artysty żydowskiego pochodzenia, który jest znany nie tylko jako kompozytor, lecz także jako światowej klasy dyrygent. W koncercie zabrzmią też nowatorskie dzieła kompozytorów polskich młodego pokolenia, w tym trzy prawykonania utworów Zofii Dowgiałło, Wojciecha Błażejczyka i Adama Porębskiego. Koncert poprowadzi muzykolog Agnieszka Topolska.

Wstęp wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objeło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.