polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

aktualności

Ad Libitum po raz 10.

Ad Libitum 2015

15 października 2015 roku w Warszawie rozpocznie się 10. edycja jednego z najbardziej bezkompromisowych festiwali muzycznych w Polsce – „Ad Libitum”. Podczas trzech dni na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Laboratorium przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 8 koncertów. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi europejska orkiestra improwizatorów - Globe Unity Orchestra pod wodzą Alexandra von Schlippenbacha.

Jak sprawić by europejska muzyka współczesna, dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie nie tracąc nic ze swojej autonomii? Co zrobić, aby oprzeć się konwencjom stylistycznym i muzycznym modom, aby odnaleźć własny głos w świecie kompozycji i improwizacji? Już po raz 10. warszawski festiwal „Ad Libitum” wyrusza na poszukiwania nowych odpowiedzi na te fundamentalne w muzyce pytania.

Festiwal rozpocznie, w Laboratorium CSW 15 października, koncert tria Wojciechowski /Pałosz / Cybulski. Po nich na scenie pojawi się słynna orkiestra z Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Zespół rozwijany od lat w Ośrodku Pogranicze Sztuk i Kultur w Sejnach - złożony z młodych i bardzo młodych adeptów muzyki - regularnie współpracuje z wybitnymi osobowościami ze świata improwizacji, jednak w takim składzie jeszcze nie występowali. Zespół przygotuje i poprowadzi Mikołaj Trzaska, a do orkiestry dołączą Evan Parker - jeden z najwybitniejszych saksofonistów na świecie, Tomasz Dąbrowski - trębacz młodego pokolenia ceniony w Polsce, Danii i Nowym Jorku oraz kontrabasista Mike Majkowski znany ze współpracy z Tonym Buckiem z The Necks, czy To Tu Orchestra Wacława Zimpla. Dzień festiwalowy zamknie koncert znakomitego kwartetu Petera Brötzmanna w składzie: Jason Adasiewicz przy wibrafonie, John Edwards przy kontrabasie i Steve Noble na perkusji.

16 października festiwal przeniesie się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako pierwsza wystąpi formacja, która była ozdobą festiwalu w początkach jego istnienia: Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Tadeusz Wielecki, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik czyli Kawalerowie Błotni oraz gościnnie Wojciech Błażejczyk. Po nich na scenie zagra w oryginalnym składzie, legendarne trio Alexandra von Schlippenbacha – z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem.

Czytaj więcej: Ad Libitum po raz 10.

Krzysztof Ratajski zwycięzcą Konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego

XIII edycja Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego 2015Rozstrzygnięta została XIII edycja Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Laureatem pierwszej nagrody został Krzysztof Ratajski za utwór Rebounds na 5-głosowy chór dziecięcy do oryginalnego tekstu fonetycznego. Wyróżnienie otrzymał Szymon Godziemba-Trytek za A Wonderer’s Song na 3-głosowy chór dziecięcy.

Zgodnie z regulaminem autorzy otrzymają nagrody pieniężne (I nagroda: 1500 zł, wyróżnienie: 1000 zł), a nagrodzone kompozycje zostaną wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, włączone do katalogu PWM oraz wykonane publicznie. Poza przyznanymi nagrodami, Jury rekomendowało do wydania przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne dwie kompozycje: Atrament autorstwa Piotra Stawarskiego oraz Kolebany i Obertas Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego, organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ma na celu promocję młodych kompozytorów. Jego patronem jest założyciel PWM, animator życia muzycznego w Polsce, pedagog i skrzypek Tadeusz Ochlewski. Przedmiotem tegorocznej edycji była oryginalna kompozycja na chór dziecięcy z tekstem fonetycznym. Jury obradowało w składzie: prof. Romuald Twardowski – kompozytor, przewodniczący Jury; prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska – chórmistrz, pedagog; prof. dr hab. Paweł Łukaszewski – kompozytor, chórmistrz i dr Daniel Cichy – Redaktor Naczelny PWM.

Patronat nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej oraz Narodowe Forum Muzyki - Akademia Chóralna.

Fortepian w zbiorach polskich

Fortepian w zbiorach polskich

Rusza nowy wortal poświęcony instrumentom historycznym z największych polskich kolekcji - fortepian.instrumenty.edu.pl. Prezentacja strony odbędzie się 17 października 2015 roku o godz. 11.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i poprzedzi konferencję prasową Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, podsumowującą III etap XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wortal zostanie uruchomiony przy okazji odbywającego się w Warszawie konkursu oraz przypadającej w tym dniu rocznicy śmierci Chopina.

Strona prezentuje 100 zabytkowych fortepianów – unikatowych eksponatów z XIX i początków XX wieku, pochodzących ze zbiorów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku oraz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. W bazie zgromadzono najciekawsze i najpiękniejsze instrumenty reprezentujące różne typy fortepianów – skrzydłowe, stołowe, pionowe, pianina i hybrydy.

Obiekty te stanowią materialne świadectwo naszej muzycznej przeszłości. Dokumentują miejsce fortepianu w życiu codziennym, a także osiągnięcia krajowego i zagranicznego przemysłu fortepianowego. Każda dekada XIX stulecia udokumentowana jest instrumentami zbudowanymi zgodnie z ówczesnym gustem i modą; znajdziemy wśród nich m.in. niezwykle eleganckie, ulubione fortepiany Fryderyka Chopina, instrument Zygmunta Noskowskiego podarowany mu przez naród, liczne fortepiany niemal całkowicie zapomnianych firm polskich, a także kurioza, jak np. pianino dla dzieci, które „rośnie” wraz z wykonawcą.

 

Czytaj więcej: Fortepian w zbiorach polskich

Koncert Koła Młodych ZKP

sopranKONTRAbas We wtorek, 13 października 2015 o godz. 18.00 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy odbędzie się przeniesione z 20 września 2015 wydarzenie towarzyszące 58. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" - Koncert Koła Młodych ZKP.

Zespół sopranKONTRAbas (na zdjęciu) w składzie Blanka Dembosz (sopran) oraz Mateusz Loska (kontrabas) zaprezentuje najnowsze kompozycje twórców młodego pokolenia, takich jak Ewa Fabiańska-Jelińska, Rafał Zapała, Martyna Kosecka, Kamil Kruk, Alina Kubik,Franciszek Araszkiewicz, Paulina Łuciuk, Jakub Polaczyk, Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Michał Janocha, Ryszard Lubienieckioraz Igor Szulc.

Wstęp wolny.

Znamy nazwiska półfinalistów Konkursu Chopinowskiego

Konkurs Chopinowski 201512 października 2015 zakończyły się przesłuchania II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W ciągu 4 dni wystąpiło 43 pianistów z 16 krajów.

Zgodnie z regulaminem konkursu, do III etapu Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń zakwalifikowało 20 uczestników z 12 krajów, w tym: 3 z Polski, 3 ze Stanów Zjednoczonych, 3 z Korei Południowej, 2 z Rosji, 2 z Kanady, po 1 z Włoch, Chorwacji, Ukrainy, Japonii, Czech, Łotwy i Chin.

Uczestnicy zakwalifikowani do półfinału Konkursu: Luigi Carroccia (Włochy), Galina Chistiakova (Rosja), Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Chi Ho Han (Korea Południowa), Aljoša Jurinić (Chorwacja), Su Yeon Kim (Korea Południowa), Dinara Klinton (Ukraina), Aimi Kobayashi (Japonia), Marek Kozák (Czechy), Łukasz Krupiński (Polska), Krzysztof Książek (Polska), Kate Liu (Stany Zjednoczone), Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin (Kanada), Dmitry Shishkin (Rosja), Alexei Tartakovsky (Stany Zjednoczone), Zi Xu (Chiny) i Yike (Tony) Yang (Kanada).

Przesłuchania III etapu rozpoczną się 14 października o godzinie 10:00 i potrwają do 16 października. Jako pierwszy zagra Luigi Carroccia z Włoch.

OGLĄDAJ na żywo: Konkurs Chopinowski na stronie www.chopincompetition2015.com i na kanale YouTube www.youtube.com/chopin2015

Mózg Festival 2015

Mózg Festival 201511. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych "Mózg Festival" odbędzie się na przełomie października i listopada 2015 roku w dwóch miastach, Warszawie oraz Bydgoszczy. Wydarzenie potrwa 13 dni i zgromadzi ponad 50 artystów z 9 różnych krajów. Na scenie pojawią się tacy wykonawcy, jak Roscoe Mitchell, William Parker, Jan Jelinek, Jacek Sienkiewicz, 67.5 Minuty Project, Zion Train Sound System czy the Necks.

"Mózg Festival" to spotkanie artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance oraz audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi twórcy z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal przybliża najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w nawiązaniu i poszanowaniu dla tradycji.

Wydarzenia inaugurujące tegoroczną edycję festiwalu odbędą się 23 października 2015 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz dzień później w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Już samo preludium, obejmujące instalacje, projekcje, działania performerów i wreszcie koncerty, wypełnione będzie występami postaci legendarnych dla światowej sztuki. Festiwal rozpoczną pokazy performance połączone z instalacją Ja nie płaczę – ja się śmiejęgrupy Fluxus, którą tworzą: Ann Noël, Eric Andersen oraz Ben Patterson. Polską scenę muzyczną reprezentować będzie trio The Love And Beauty Seekers: Jędrzej Łagodziński na saksofonie tenorowym, Franciszek Pospieszalski na kontrabasie oraz Szymon Gąsiorek na perkusji. Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie koncert amerykańskiego jazzmana Roscoe Mitchella z towarzyszeniem Jerzego Mazzolla, Sławka Janickiego oraz Qby Janickiego.

 

Czytaj więcej: Mózg Festival 2015

Plany Teatru Wielkiego w Łodzi na najbliższe 4 lata

Don GiovanniPaweł Gabara, nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, ogłosił plany repertuarowe instytucji na czas swojej kadencji, a więc na najbliższe cztery lata.

W każdym sezonie publiczność może spodziewać się premierowych przedstawień dwóch oper (grand i kameralnej), jednej premiery baletowej, a także jednego musicalu lub operetki. Za linię artystyczną łódzkiej opery odpowiadać będzie Wojciech Rodek, natomiast kierownikiem chóru zostanie Dawid Jarząb.

Wśród polskich tytułów, które mają pojawić się na deskach Teatru Wielkiego w sezonach 2015/16, 2016/17, 2017/18 i 2018/19 znajdują się m.in.: Krzesany Wojciecha Kilara, Złote runo Aleksandra Tansmana, Lamaila Macieja Pawłowskiego, Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego oraz Król Roger Karola Szymanowskiego. Ponadto zobaczymy również Święto wiosny Igora Strawińskiego.

Do repertuaru Teatru Wielkiego na stałe wejdą także koncerty plenerowe. Na zakończenie każdego sezonu planowane są następujące widowiska: Gala Giuseppe Verdiego (2016 rok), Carmina Burana Carla Orffa (2017 rok), Muzyka filmowa z gwiazdami (2018 rok) oraz Bel canto pod księżycem (2019 rok).

Najbliższą premierą Teatru Wielkiego będzie Don Giovanni Mozarta w reżyserii Natalii Babińskiej, nad którym kierownictwo muzyczne objął Wojciech Rodek. Spektakl zostanie wystawiony po raz pierwszy 21 listopada 2015 roku.

Przekazanie rękopisu Wojeciecha Sowińskiego do zbiorów Biblioteki Narodowej

Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du BrésilUroczyste przekazanie rękopisu Wojciecha Alberta Sowińskiego Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du Brésil do zbiorów Biblioteki Narodowej odbędzie się 9 października 2015 roku o godz. 15:00 w audytorium im. Stefana Dembego w gmachu głównym warszawskiej instytucji (Al. Niepodległości 213). Wydarzenie uświetni prawykonanie utworu przez Radosława Sobczaka – cenionego pianistę, profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Fantaisie brillante op. 82 Sowińskiego to fortepianowa parafraza fragmentów z egzotycznej opery komicznej Féliciena Davida La Perle du Brésil, której premiera miała miejsce w 1851 roku w Paryżu. Fantazja opublikowana została rok później przez paryskie wydawnictwo Launera. Przekazywany Bibliotece Narodowej rękopis to niedatowany autograf Sowińskiego, być może autograf edycyjny.

Wojciech Sowiński, obecnie ceniony bardziej jako muzykograf niż pianista i kompozytor, urodził się w 1803 lub 1805 roku w Łukaszówce w powiecie hajsyńskim na Podolu. Zmarł w 1880 roku w Paryżu, gdzie od 1828 roku mieszkał, grał i tworzył. Był autorem popisowych utworów fortepianowych, które zdeponował w Bibliothèque Royale (obecnie Nationale) w Paryżu.

Rękopis Fantaisie brillante pour piano sur la Perle du Brésil zostanie ofiarowany przez stowarzyszenie przyjaciół kultury polskiej Cercle Européen de Soutien à la Culture Polonaise.

Krystian Zimerman doktorem honoris causa UMFC

Krystian ZimermanPodczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016 wybitny polski pianista Krystian Zimerman otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczystość odbędzie się 8 października 2015 roku o godz. 13:00 w Sali Koncertowej warszawskiej uczelni.

W ramach wydarzenia przemówienie wygłosi Rektor Uniwersytetu, prof. zw. dr hab. Ryszard Zimak, dziekani Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów i Wydziału Reżyserii Dźwięku, oraz sam Krystian Zimerman – światowej sławy pianista i dyrygent, laureat IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W części artystycznej usłyszymy Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego.