Polmic - FB

aktualności

Katowice | Festiwal Katowice Kultura Natura 2022

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPRDługo wyczekiwane muzyczne święto – Festiwal Katowice Kultura Natura – zbliża się wielkimi krokami. Program tegorocznej odsłony Festiwalu osnuty jest wokół tematu „Podróż”. W środku maja (12-20.05.2022) będziemy przyglądać się, jak muzyczne podróże nas odmieniają, co w nas poruszają i dokąd prowadzą.

Tegoroczny program Festiwalu Katowice Kultura Natura związany jest z tematem podróży w różnych ujęciach. Zabrzmi muzyka, która towarzyszy dalekim wyprawom, jest inspirowana różnorodnością i wspaniałością świata, jak również muzyczne zapisy filozoficzno-medytacyjnych podróży wewnętrznych.

Udamy się na mistyczne spotkanie z grupą Wirujących Derwiszy z Damaszku, posłuchamy projektu Pieśni wygnania, pieśni mądrości armeńskiego zespołu The Naghash Ensemble, a także muzyki solowej i symfonicznej z różnych zakątków świata.

Festiwal zainauguruje jeden z największych podróżniczych hitów: IX Symfonia e-moll „Z nowego świata" Antonína Dvořáka, którą zadyryguje doskonale znana publiczności NOSPR Marin Alsop. Usłyszymy również Uwerturę na orkiestrę Grażyny Bacewicz (12.05). Na zakończenie festiwalu zabrzmi natomiast słynny Koncert skrzypcowy Johannesa Brahmsa, którego karkołomne pasaże wydobędzie ze swojego stradivariusa Frank Peter Zimmermann.

Iwona Sobczyk

Więcej informacji na stronie www.nospr.org.pl  

Gdańsk | 9. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa

POLMICPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 12-15 maja 2022 w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się 9. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa organizowany przez Katedrę Kameralistyki. Wstęp na przesłuchania oraz Koncert Laureatów jest wolny. Wszystkie wydarzenia konkursowe będzie można także śledzić podczas transmisji na kanale uczelni na YouTube.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku to obecnie jeden z największych i najpoważniejszych konkursów kameralnych w Polsce. Jego organizatorem od samego początku jest Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i działająca na jej Wydziale Instrumentalnym – Katedra Kameralistyki. Konkurs jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad Konkursem obejmowało również Międzynarodowe Towarzystwo im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu. Od najbliższej edycji, do tego grona dołączy również Konsul Generalna Niemiec.

Tym, co wyróżnia Konkurs Brahmsowski na międzynarodowej arenie konkursowej jest niewątpliwie interesująca formuła, umożliwiająca rywalizację tria i kwartetów. Bardzo szeroki i różnorodny repertuar, z którym mierzą się uczestnicy w dwóch konkursowych etapach, obejmuje dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i XX-wiecznych oraz obowiązkowo utwory patrona Konkursu – Johannesa Brahmsa.

Czytaj więcej: Gdańsk | 9. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa

Wrocław | Recital organowy Sławomira Kamińskiego w NFM

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W repertuarze koncertu znakomitego organisty Sławomira Kamińskiego 11 maja 2022 o godz. 19.30 znalazły się dzieła wybitnych kompozytorów tworzących w XIX i XX wieku, w tym m.in. Johannesa Brahmsa, Roberta Schumanna, Maxa Regera i Feliksa Nowowiejskiego.

Koncert rozpocznie Preludium i Fuga a-moll Johannesa Brahmsa, będące efektem studiów kompozytora nad kontrapunktem i muzyką dawną. Poprzedzi ono kompozycję Roberta Schumanna, któremu z kolei zawdzięcza się odkrycie talentu artystycznego młodego wówczas Brahmsa: Mit innigem Ausdruck ze zbioru Sechs Stücke in kanonischer Form op. 56.

Czytaj więcej: Wrocław | Recital organowy Sławomira Kamińskiego w NFM

Lublin | 14. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

POLMICNa program 14. edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, który odbędzie się w dniach 11–15 maja 2022, składa się jedenaście koncertów, w tym siedem premier światowych, jedna premiera polska, warsztaty i wystawa partytur graficznych. 14. Festiwal KODY skupi się wokół hasła „Kody w kwadracie. Multiplikacje”.

KODY to festiwal, który jest miejscem spotkań, przenikania się całego spektrum tradycji muzycznych, szkół, technik – a co najważniejsze – tego, co przeszłe, z tym, co teraźniejsze. Efektem tych połączeń jest nowa muzyka. W tym roku odbędą się prawykonania utworów Jacka Sotomskiego, Piotra Damasiewicza, Sławomira Wojciechowskiego, Marty Śniady, Piotra Tabakiernika, Matsa Gustafssona

Podczas Festiwalu wystąpią znani artyści z Polski i zagranicy, m. in. Ernst Reijseger, Mats Gustafsson z ENSEMBLE E, Joanna Freszel, Szymon Bywalec, Ewa Liebchen, Adam Kośmieja, Mikołaj Pałosz. Emilia Sitarz Maniucha Bikont, Maciej Frąckiewicz, Rafał Łuc.

Większość wydarzeń jest bezpłatna, a wejściówki są do odebrania w siedzibie organizatora i na evenea.pl.

Czytaj więcej: Lublin | 14. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Poznań | VI Międzynarodowe Forum Altówkowe: Koncert monograficzny dr Aliny Kubik

POLMIC11 maja 2022 o godz. 18.00 w ramach VI Międzynarodowego Forum Altówkowego w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego odbędzie się koncert monograficzny kompozytorki Aliny Kubik.

Artyści, związani głównie z poznańską Akademią Muzyczną, dokonają pięciu prawykonań. Premierowe utwory chóralne do słów Michała Wieczorka i Dominika Górnego napisane zostały specjalnie dla niedawno powstałego Chóru Kameralnego Akademii Lubrańskiego w Poznaniu pod dyrekcją Kasjana Drogosza. Zabrzmią również utwory wokalne, instrumentalne i wokalno-instrumentalne napisane w przeciągu ostatnich ośmiu lat, w tym kompozycje już znane publiczności, ale w nowych aranżacjach.

W roli solistów wystąpią m.in. Julia Mróz (uczestniczka Szansy na sukces i The voice of Poland), Aleksandra Kamińska-Rykowska, Maria Rutkowska, Miłosz Lewandowski, Paulina Maciaszczyk, Wolfgang Maciaszczyk i Dominik Górny.

Usłyszymy ponadto poezję Dominika Górnego poświęconą Ignacemu Janowi Padrewskiemu.

Szczegółowy program: https://amuz.edu.pl/event/vi-miedzynarodowe-forum-altowkowe-koncert-monograficzny-dr-aliny-kubik-11-05-2022/ 

Poznań i Zielona Góra | Jubilaeus – Circolazioni – Schluss

POLMICPatronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego po raz czwarty organizuje koncerty poświęcone twórczości współczesnych kompozytorów, reprezentujących Zieloną Górę i Poznań. Najnowsze utwory wykładowców Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego zabrzmią 7 maja o godz. 18.00 w Akademickim Teatrze Muzycznym „Olimpia” w Poznaniu oraz 10 maja 2022 roku o godz. 18.00 w sali kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej.

POLMIC

Wiosenne koncerty obejmują kompozycje Barbary Kaszuby, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Juliusza Karcza, Artura Kroschela, Stanisława Leśniewskiego i Janusza Stalmierskiego, inspirowane aktualnymi wydarzeniami, w tym jubileuszem 800-lecia miasta Zielonej Góry. Wszystkie utwory, które przeznaczone są na trio stroikowe, zaprezentuje zielonogórski zespół Reed Connection Trio w składzie: Michał Mogiła (obój), Jarosław Podsiadlik (klarnet) i Rafał Dołęga (fagot).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Wstęp na koncerty jest wolny!

Dodatkowe informacje:

https://amuz.edu.pl/event/koncert-muzyki-wspolczesnej-w-wykonaniu-studentow-uniwersytetu-zielonogorskiego-7-05-2022/ 

http://www.imu.uz.zgora.pl/jubilaeus-circolazioni-schluss/ 

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” 2022

POLMICPatronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 maja 2022 w warszawskim Przedszkolu im. Polskich Podróżników nr 55 odbędą się pierwsze warsztaty tegorocznej edycji projektu „Opowiedz mi bajkę”. Dzięki współpracy z Dzielnicą Ursynów m.st. Warszawy najmłodsi będą poznawać świat muzyki współczesnej, improwizacje i różnorodne instrumenty.

W tym roku łącznie odbędą się 22 warsztaty dla grup przedszkolnych i szkolnych oraz dla dzieci i ich rodziców: w maju i czerwcu na warszawskim Ursynowie, a od października do grudnia w Mrągowie, Zakrzewie, Krajence, Łobżenicy, Kłodzku i Domaszkowie.

Muzycznymi gośćmi najbliższych warsztatów będą: beatboxer Patryk “Tik Tak” Matela, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Czytaj więcej: Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” 2022

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Prasqual

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 maja 2022 w siedzibie NOSPR Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca prawykona utwór Tomasza Praszczałka (Prasqual) Canti Lussuriosi e Seriosi na sopran, mezzosopran, recytatora, podwójną orkiestrę solistów i elektronikę. W roli solistek wystąpią Joanna Freszel i Marta Wryk.

Jak zaznacza kompozytor, „Rozmowy i Śpiewy o Miłości powstały w 2021/2022 i zbudowane są na napięciu między dwoma tekstami. Pierwszym z nich jest arcydzieło poezji renesansowej: Sonetti Lussuriosi (Sonety lubieżne) włoskiego poety Pietro Aretino (1492–1556). To cykl bardzo odważnej poezji erotycznej w formie dialogów odbywających się z reguły podczas aktu miłosnego. […] Drugim tekstem jest Pieśń Słoneczna św. Franciszka z Asyżu. Ten porywający w swojej genialnej prostocie hymn na cześć całego Stworzenia, napisany prawdopodobnie na początku 1225 roku, uważany jest za pierwsze świadectwo literatury włoskiej i najstarszy zabytek poezji w języku volgare. […] Trzecim światem jest opowieść recytatora. Ten świat doświadczenia codziennej miłości to także głos „rozsądku”, który przywraca dalekim eskapadom właściwą perspektywę”.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Prasqual

Warszawa | Dona nobis pacem

POLMICProgram specjalnego koncertu Chóru Filharmonii Narodowej 8 maja 2022 o godz. 18.00 został zaprojektowany jako artystyczna odpowiedź na wydarzenia, których świadkami jesteśmy od 24 lutego 2022 roku. Ta data stała się cezurą, która zburzyła poczucie stabilności i bezpieczeństwa naszego nowoczesnego świata. Na estradzie Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory kompozytorów z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii – przedstawicieli narodów, które pragną żyć obok siebie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa.

Repertuar koncertu jest nie tylko muzycznym wołaniem o pokój (Pärt – Da pacem Domine, Vasks – Dona nobis pacem), nie tylko pożegnaniem kobiet, mężczyzn i dzieci – ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę (Ešenvalds – In paradisum), ale przede wszystkim przypomnieniem, że muzyka, jako język uniwersalny, łączy ludzi niezależnie od dzielących ich geograficznych granic, wieku, pochodzenia czy religii.

Na uwagę zasługuje różnorodność przygotowanego repertuaru – począwszy od jakże charakterystycznych stylistycznie kompozycji Arvo Pärta i Walentyna Sylwestrowa, poprzez prezentację twórczości Michała Ziółkowskiego i Łukasza Urbaniaka – utalentowanych i nagradzanych młodych polskich kompozytorów, jak również dzieł Łesi Dyczko, Pēterisa Vasksa, Vytautasa Miškinisa i Ēriksa Ešenvaldsa – zakorzenionych w muzycznych tradycjach krajów, z których pochodzą ich twórcy, jednocześnie wykonywanych przez najlepsze chóry w różnych zakątkach świata.

Materiały prasowe organizatorów

Informacja o biletach: https://filharmonia.pl/repertuar/koncert-choralny-881957937