Polmic - FB

aktualności

Katowice | NOSPR, Marta Gardolińska i Linus Roth

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w Poranku Symfonicznym NOSPR 8 maja 2022 o godz. 12.00 wezmą światowej sławy wykonawcy! Orkiestra pod dyrekcją Marty Gardolińskiej oraz skrzypek Linus Roth w roli solisty zaprezentują Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza i VII Symfonię d-moll op. 70 Antonína Dvořáka.

„Profesorowi Stanisławowi Barcewiczowi w dowód uwielbienia i wdzięczności” – dedykował swój Koncert skrzypcowy Karłowicz. Tragicznie zmarły kompozytor początkowo kształcił się w zakresie gry na skrzypcach; nie był jednak typem estradowym, a raczej chłonnym wiedzy i wszechstronnym młodzieńcem, który doskonale odnalazł się w kompozytorskim fachu. Wirtuozowski, acz niepozbawiony muzycznych walorów Koncert zaprezentowany został w Berlinie, Wiedniu i Warszawie, za każdym razem wywołując pozytywne reakcje publiczności, a oceny krytyków „(...) tak z sobą niezgodne, tak bezwzględnie zaprzeczają[ce] sobie, że człowiek mimo woli zapytuje siebie, czy w ogóle krytyka taka ma rację bytu”.

Dvořák wprawdzie nie zadedykował VII Symfonii Brahmsowi, pisał ją jednak będąc pod głębokim wpływem III Symfonii mistrza. Obawiał się, że nowe dzieło nie sprosta jego wymaganiom, co dziś wydaje się nieuzasadnione, bowiem przez wielu uważane jest za najdoskonalsze w dorobku kompozytora i – doceniane za subtelną głębię wyrazu, bogactwo melodyczne, orkiestrację i doskonałą konstrukcję formalną.

Łucja Siedlik

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-marta-gardolinska-linus-roth 

Wrocław | Mistrz i Magdalena, czyli Herreweghe i Kožená w Narodowym Forum Muzyki

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Inspirujący i wybitni w swoich dziedzinach artyści wystąpią we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. 8 maja 2022 o godz. 18.00 znamienita czeska śpiewaczka Magdalena Kožená wykona partię mezzosopranu w Pieśni o ziemi – najbardziej osobistej kompozycji Gustava Mahlera. Sam mistrz wykonawstwa historycznego Philippe Herreweghe poprowadzi grającą na kopiach instrumentów pochodzących z epoki Orchestre des Champs-Élysées.

Świętujący 2 maja 75. urodziny maestro Herreweghe zainauguruje występem we Wrocławiu swoją jubileuszową trasę koncertową. Oprócz samego dyrygenta ważną rocznicę celebrować będzie również jego Orchestre des Champs-Élysées, która w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. Philippe Herreweghe od ponad czterdziestu lat zajmuje się muzyką barokową. W czasie swojej artystycznej kariery był uczestnikiem rewolucji w podejściu do muzyki dawnej – od wyciągnięcia jej z wykonawczego niebytu w latach siedemdziesiątych po rozwinięcie trwającej do dziś mody na wykonanie dzieł na kopiach instrumentów pochodzących z epoki, w której żył dany kompozytor.

Czytaj więcej: Wrocław | Mistrz i Magdalena, czyli Herreweghe i Kožená w Narodowym Forum Muzyki

Katowice | „Muzyczne Dorożki” opanują plac przed NOSPR

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tegoroczny Festiwal Katowice Kultura Natura to nie tylko koncerty, ale także dodatkowe muzyczne atrakcje. Pierwsza z nich – interaktywne „Muzyczne Dorożki” – pojawią się na placu przed NOSPR już 7 maja! Będzie się można nimi bawić codziennie, aż do 15 maja 2022.

„Muzyczne Dorożki” to interaktywne zabawki dźwiękowe wymyślone przez Erwina Stache – muzyka, kompozytora i... inżyniera elektronika. Przypominają wózki, nie służą jednak do przewozu osób, tylko do tworzenia muzyki, eksperymentowania z dźwiękiem i aktywności na świeżym powietrzu. Każda dorożka odtwarza utwory na fortepian, marimbę czy inne instrumenty, ale gra tylko, jeśli jest w ruchu. A im szybciej się ją pcha, tym bardziej przyspiesza muzyka. Eksperymentować można grając utwory od tyłu, zapętlając wybrane fragmenty albo zestawiając dźwięki z kilku dorożek. Do wyboru, na ile tylko kondycja pozwoli.

Czytaj więcej: Katowice | „Muzyczne Dorożki” opanują plac przed NOSPR

Bydgoszcz | X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”

POLMICW dniach 6–28 maja 2022 w Bydgoszczy odbędzie się jubileuszowa X edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”, organizowanego przez Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W bogatym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście prawykonań.

Festiwal rozpocznie się koncertem pt. „W stulecie urodzin Kazimierza Serockiego oraz w 90. rocznicę urodzin Franciszka Woźniaka” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Kolejne wydarzenia – koncerty kameralne, koncert polskiej liryki wokalnej oraz koncert „Bydgoszcz z Ukrainą w sercu” – będą miały miejsce w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Swoje najnowsze utwory przedstawią Rafał Tworek, Piotr Beciński, Marcin Kopczyński, Aleksandra Brejza, Sławomir Czarnecki, Ewa Fabiańska-Jelińska, Szymon Godziemba-Trytek, Piotr A. Komorowski, Artur Kroschel oraz Marcin Gumiela: jego utwór Ballo powstał w ramach Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury miasta Bydgoszczy.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022

NIMiTJuż po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymają wyróżnienia za całokształt twórczości. Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 6 lipca 2022 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, otrzymają je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o polskiej kulturze.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Organizatorem Nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie powędruje do Karoliny Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki.

Czytaj więcej: Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022

Milena Pioruńska zwyciężczynią konkursu Młody Muzyk Roku 2022!

POLMICW poniedziałek 2 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprezentowało się pięcioro finalistów tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TVP Kultura oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę w lipcu na jubileuszowym 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Młody Muzyk Roku jest ogólnopolskim konkursem organizowanym co dwa lata, który ma na celu promocję najlepszych młodych muzyków, grających na instrumentach klasycznych. Jest to znaczące wydarzenie medialne, które promuje najzdolniejszych uczniów średnich szkół muzycznych i ma na celu zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia umiejętności gry na instrumentach.

Czytaj więcej: Milena Pioruńska zwyciężczynią konkursu Młody Muzyk Roku 2022!

Gdańsk | Festiwal Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej

POLMICFestiwal Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej 2022, organizowany przez Polski Chór Kameralny, odbędzie się w dniach 6 – 7 maja 2022 w gdańskim Kościele św. Katarzyny. Podczas festiwalu dzięki dofinansowaniu w ramach programu programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, będziemy świadkami pierwszego wykonania utworu Regina Caeli Aleksandry Chmielewskiej.

Pierwszego dnia Festiwalu zabrzmi Carmina Crucis Stanisława Moryto do 14 wierszy Ernesta Bryla z tomu Golgota Jasnogórska. Niezwykłość, oryginalność i współczesność tego utworu wyraża się w zestawieniu brzmień instrumentów perkusyjnych z recytacją aktorską oraz w tym, że perkusista i recytator będą poruszali się w przestrzeni sakralnej wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej.

7 maja publiczność będzie świadkiem zderzenia muzyki najnowszej z kompozycjami, które już uzyskały uznanie krytyków, wykonawców i widowni. W pierwszej części koncertu Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zaprezentuje wybór utworów a cappella Andrzeja Koszewskiego, który w tym roku obchodziłby setne urodziny. W drugiej części koncertu zabrzmi utwór Regina Coeli Chmielewskiej na chór, dwoje skrzypiec, altówkę, perkusję i obój, który powstał na specjalne zamówienie Festiwalu.

Więcej informacji: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/ 

Opole | Metropolis Piano Quartet

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

6 maja 2022 roku o godz. 19.00 na estradzie Filharmonii Opolskiej wystąpi Metropolis Piano Quartet. Czwórkę przyjaciół, na co dzień związanych z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz katowicką Akademią Muzyczną, połączyło zamiłowanie do muzyki kameralnej i potrzeba podejmowania nowych, artystycznych wyzwań. W ich interpretacji usłyszymy utwory Aleksandra Tansmana i Johannesa Brahmsa.

Podczas koncertu zabrzmi Suite-Divertissement na kwartet fortepianowy Aleksandra Tansmana, który stał się współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce światowej i pierwszym reprezentantem tego nurtu w muzyce polskiej. Jego suita powstała w 1929 roku, a prace nad nią prawdopodobnie trwały podczas drugiego tourneé koncertowego kompozytora po Stanach Zjednoczonych.

Bardzo mocno przywiązany do tradycji Johannes Brahms uchodził wręcz za „romantycznego konserwatystę”. Znany z wielkich dzieł symfonicznych kompozytor cenił równie wysoko muzykę kameralną. Jego I Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 jest jednym z trzech utworów przeznaczonych na ten skład wykonawczy. Przepełniona dramatyzmem i wielkimi emocjami czteroczęściowa kompozycja jako jedna z pierwszych przedstawia dojrzały styl kompozytora.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Informacja o biletach: www.filharmonia.opole.pl 

Pabianice, Wiaderno i Krośniewice | „Z klasyką przez Polskę": Krzysztof Jakowicz i Robert Morawski

NIMiTTrzy najbliższe koncerty z cyklu „Z klasyką przez Polskę" odbędą się 6 maja o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach, 7 maja o 17.00 w Gminnym Domu Kultury w Wiadernie oraz 8 maja 2022 roku o 19.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach. Wystąpią wybitny polski skrzypek Krzysztof Jakowicz z towarzyszącym mu na fortepianie Robertem Morawskim!

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów. Projekt „Z klasyką przez Polskę” to inicjatywa zorganizowana przez Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Podczas najbliższych koncertów zabrzmią Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego, Pieśń polska, Dudziarz, Obertas i Polonez koncertowy Henryka Wieniawskiego oraz utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fritza Kreislera, Astora Piazzolli i Pabla de Sarasate.

Informacja o zaproszeniach – na stronie https://nimit.pl/wydarzenia/