Polmic - FB

aktualności

Warszawa | VI SuperSam + 1: Lucas König & Michał Dymny

MozgTrzeci koncert w ramach VI edycji cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1 będzie miał miejsce w warszawskim Domu Zabawy i Kultury DZiK 11 listopada 2021 o godz. 20.00. Na jednej scenie wystąpią Lucas König i Michał Dymny.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy, jak na przykład austriacki perkusista jazzowy Lucas König i multiinstrumentalista, improwizator i kompozytor Michał Dymny.

Styl Michała Dymnego oparty jest na technikach sonorystycznych i preparacjach instrumentów. W 2005 roku rozpoczął współpracę z krakowskim środowiskiem improwizatorów, m.in. z Rafałem Mazurem i Tomkiem Chołoniewskim, współtworząc kolektyw Improvising Artists, a także zespoły Entropy i Process – Laboratory of Intuition. W latach 2008-2009 organizował Open Sessions – otwarte sesje muzyki swobodnie improwizowanej. W roku 2013, razem R. Mazurem, T. Chołoniewskim i P. Owczarek, powołał do życia Instytut Intuicji – projekt poświęcony rozwojowi indeterministycznych form kreacji artystycznej. Istotą działania Instytutu była zarówno teoretyczna refleksja nad metodą intuitywnej, swobodnej improwizacji, jak i cykliczne działania koncertowe wraz z zaproszonymi gośćmi. Tworzy muzykę teatralną i filmową, a także gra w zespołach Nucleon i Neal Cassady.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 

Warszawa | VI Festiwal „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje"

34W 2021 roku podczas 6. Festiwalu „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” w dniach 13 listopada – 3 grudnia 2021 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie eksponowana będzie przede wszystkim muzyka trzech znanych twórców: Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna i Igora Strawińskiego.

Pawłowi Szymańskiemu, który stał się już żywą legendą polskiej muzyki współczesnej, organizatorzy poświęcili osobny wieczór „Kontekst Szymański”. W tym roku swoje 50. urodziny świętuje Paweł Mykietyn. W wykonaniu znakomitych artystów – Urszuli Kryger, Ryszarda Alzina, zespołów Meccore String Quartet i Triartet – usłyszymy jego Sonety Szekspira, ...choć doleciał Dedal..., III Kwartet smyczkowy oraz 3 dla 13. W programie festiwalu znajdują się również kompozycje Igora Strawińskiego, rosyjskiego kompozytora mającego polskie korzenie. W 2021 przypada 50. rocznica śmierci twórcy. Zgodnie z założeniem „kontrastów”, utwory współczesnych kompozytorów zostaną zestawione z muzyką m.in. klasyków wiedeńskich.

Program szóstej edycji Festiwalu wyróżnia się „polskością”. W programach niemal każdego z zaplanowanych koncertów znajdują się nazwiska polskich kompozytorów. Przypomniany zostanie m.in. repertuar legendarnego Warsztatu Muzycznego Zygmunta Krauzego i jego kontynuatora, zespołu Nonstrom (choć pod inną nazwą, bo i wykonawcy nowi). Podczas koncertu finałowego publiczność będzie miała również możliwość wysłuchania prapremiery kameralnej opery Raport o stanie planety Ryszarda Alzina. Zgodnie z tradycją, po każdym koncercie organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny z udziałem artystów.

Do Programu Festiwalu powraca „Trampolina Młodych” – najlepsza okazja do posłuchania wschodzących gwiazd muzyki klasycznej młodego pokolenia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Związek Artystów Wykonawców STOART. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Zuzanna Dłużniewska

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

www.festiwaltrzycztery.pl 

Warszawa | Już 14 listopada poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021!

NIMiTUroczysta gala wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego odbędzie się 14 listopada 2021 roku o godz. 19.00 na antenie TVP Kultura, TVP Kultura 2 oraz na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Wieczór uświetnią wybitni muzycy, którzy wykonają utwory słynnych polskich twórców, m.in. Wojciecha Młynarskiego i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza czy Wojciecha Karolaka.

Statuetki zostaną wręczone w czterech kategoriach: Nagroda Honorowa, Odkrycie Roku, Osobowość Roku oraz Wydarzenie Roku. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

„Po raz drugi w jedenastoletniej historii nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej na uroczystą galę zapraszamy Państwa przed ekrany telewizorów i komputerów. W tym roku zaprezentujemy swego rodzaju kalejdoskop muzyki klasycznej i jazzowej w nowych wykonaniach i aranżacjach” – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

W programie wydarzenia, nad którym kierownictwo muzyczne objął Paweł Tomaszewski, znajdą się zarówno utwory wielkich artystów, którzy odeszli przed laty, jak i tych, których pożegnaliśmy niedawno, w interpretacjach wyjątkowych artystów, wielokrotnie wyróżnianych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach swoich działań i programów. Muzycznym wspomnieniem Wojciecha Karolaka będzie przywołanie repertuaru legendarnego tria Time Killers w wykonaniu Macieja Sikały na saksofonie, Pawła Tomaszewskiego na organach Hammonda, Roberta Kubiszyna na kontrabasie i Pawła Dobrowolskiego na perkusji. Z kolei Alicja Szemplińska interpretacją przeboju Jeszcze w zielone gramy przypomni postaci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Wojciecha Młynarskiego.

Nie zabraknie również muzyki kameralnej w wykonaniu Polish Violin Duo, zwycięzców I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, którzy zaprezentują Suitę na dwoje skrzypiec Michała Spisaka. Z kolei flecistka Marianna Żołnacz, laureatka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017, wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń, uczestniczki prowadzonego przez NIMiT programu Dyrygent-rezydent. W ich wykonaniu usłyszymy suitę Colas Breugnon Tadeusza Bairda. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 70. urodzin Andrzeja Krzanowskiego jego Taniec góralski w nowej aranżacji zaprezentuje akordeonista Marcin Wyrostek.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lista nominowanych, regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące nagrody znajdują się na stronie: www.koryfeusz.org.pl 

Link do transmisji online na TVP Kultura 2: https://kultura2.tvp.pl/ 

Kraków | „Wolni, Niepodlegli” – muzyka Sibeliusa, Paderewskiego i Wajnberga w interpretacji Sinfonietty Cracovii pod batutą Erkkiego Lasonpalo

SC11 listopada 2021 roku Sinfonietta Cracovia uczci Niepodległą Rzeczpospolitą, ciesząc się ze 103. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Koncert w Sali Sztuki Polskiej XX w. w krakowskich Sukiennicach o godz. 19.00 w wykonaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” poprowadzi fiński dyrygent Erkki Lasonpalo.

Polskę i Finlandię łączą podobne zmagania o odzyskanie niepodległości. Zatem jest to znakomita okazja, by wspólnie, uroczyście świętować jedno z najważniejszych świąt państwowych – zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Jeana Sibeliusa i Mieczysława Wajnberga.

Fiński kompozytor Jean Sibelius, wielki patriota, twórca stylu narodowego w muzyce fińskiej, rozbudzał uczucia patriotyczne Finów podobnie, jak Paderewski swoich rodaków na koncertach na całym świecie. Ignacy Jan Paderewski uważany był za człowieka o wielu talentach. Był nie tylko pianistą i kompozytorem, ale też politykiem, poliglotą, filantropem, hodowcą winorośli i aktorem filmowym. W programie koncertu usłyszymy kompozycje tych twórców na orkiestrę smyczkową.

Koncert zwieńczy dzieło artysty najlepiej odzwierciedlającego zagmatwanie dziejowe naszej części Europy, czyli Mieczysława Wajnberga – polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. W jego twórczości można odnaleźć inspiracje najpiękniejszą polską poezją. Podczas koncertu natomiast usłyszymy II Symfonię kameralną na orkiestrę smyczkową i kotły op. 147.

Magdalena Załucka-Sieńko

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.sinfonietta.pl 

Seroczyn | Prawykonanie utworu Dawida Pajdzika „Księga Tobiasza”

Czas sztukiFundacja „Czas sztuki” zaprasza na kolejny koncert w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier, który odbędzie się w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie 7 listopada 2021 o godz. 10.00.

Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie instrumentalnej sakralnej kompozycji Dawida Pajdzika Księga Tobiasza na kwartet smyczkowy. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet w składzie: Maksymilian Grzesiak (skrzypce), Katarzyna Grzesiak (skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka) i Małgorzata Maśluszczak (wiolonczela). Oprócz prawykonania usłyszymy w ich interpretacji barokowe kompozycje A. Corellego, J. S. Bacha oraz G. F. Haendla.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w tym roku „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" odbywają się po raz czwarty.

Wstęp bezpłatny! Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Sanok | Koncert patriotyczny Młodzieżowego Zespołu SOUL „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”

Soul7 listopada 2021 o godz. 18.00 w Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego Uczelni Państwowej w Sanoku odbędzie się finał projektu „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”.

Zespół SOUL to znany na terenie kraju i za granicą wykonawca pieśni patriotycznych. Tego dnia wystąpi z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego złożonego z muzyków Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Moniki Brewczak. W ich wykonaniu usłyszymy utwory samej Moniki Brewczak do tekstów Marii Szulikowskiej, Grażyny Brączyk i Władysława Bełzy.

Projekt, jako wydarzenie artystyczne propagujące postawy patriotyczne, uzyskał wsparcie finansowe Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego „Wolność po polsku”. Patronat Narodowy nad koncertem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronaty honorowe sprawują: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na widowni, wstęp na koncert wyłącznie za okazaniem zaproszenia (rezerwacja zaproszeń - 796 903 611).

Koncert będzie transmitowany w czasie rzeczywistym na kanale YouTube Radia FARA.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bydgoszcz | Festiwal „Muzyka u Źródeł”, czyli… muzycznie i klimatycznie

WodociagW dniach 6–13 listopada 2021 odbędzie się festiwal „Muzyka u Źródeł”. Co roku koncerty w zabytkowej hali pomp wodociągowych w bydgoskim Muzeum Wodociągów przyciągają sympatyków muzyki – klasycznej, jazzu, a w tym roku również musicali.

Festiwal zainauguruje koncert #milongowo – trio Kuropaczewski, Frąckiewicz i Miler zagrają porywający program, którego tematem przewodnim będzie muzyka w rytmie tanga. Kolejnego wieczoru na scenie pojawią się fantastyczni soliści polskich teatrów muzycznych – Zofia Nowakowska, Edyta Krzemień, Damian Aleksander, Jarek Oberbek i Janek Traczyk. Usłyszymy bardziej i mniej znane piosenki z filmów i spektakli muzycznych.

Święto Niepodległości w tym roku będzie można uczcić podczas wieczornego koncertu z muzyką polską w wykonaniu Michała Francuza i Barock Quartet – w programie kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz i Juliusza Zarębskiego. Na 12 listopada organizatorzy zaplanowali koncert pn. #romantycznie. Serenady Piotra Czajkowskiego i Carla Reinecke zaprezentuje festiwalowa orkiestra, która od kilku edycji cieszy się sympatią publiczności.

W ostatni festiwalowy wieczór na scenie pojawią się niezwykle wszechstronni muzycy – Gypsy Swing Quartet. Artyści w świeży i oryginalny sposób prezentują muzykę ze świata jazzu i rozrywki.

Festiwal jest realizowany przy udziale środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta. Głównym Mecenasem festiwalu jest przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety na koncerty można nabyć przez stronę internetową organizatora oraz w kasie przed koncertem – www.muzykauzrodel.com 

Nie żyje Joanna Bruzdowicz-Tittel…

BruzdowiczW Taillet (Francja) w wieku 78 lat zmarła kompozytorka, pianistka i krytyk muzyczny Joanna Bruzdowicz-Tittel (1943–2021), członek Związku Kompozytorów Polskich od 1968 roku.

Studiowała grę na fortepianie w klasie Ireny Protasewicz i Wandy Łosakiewicz oraz kompozycję pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Swoją działalność artystyczną rozpoczęła jako pianistka; już w czasie studiów, a także w następnych latach koncertowała w Polsce, Belgii, Austrii i dawnej Czechosłowacji. Była współzałożycielką, a w latach 1964-68 sekretarzem generalnym polskiej sekcji „Jeunesses Musicales”. Od 1968 do 1970 dzięki stypendium Rządu Francuskiego przebywała w Paryżu, gdzie studiowała kompozycję u Nadii Boulanger, Oliviera Messiaena i Pierre’a Schaeffera oraz muzykologię pod kierunkiem Jacquesa Chailleya na Sorbonie, gdzie uzyskała stopień doktora na podstawie pracy Matematyka i logika w muzyce współczesnej.

Wiele zrobiła dla promocji muzyki współczesnej i muzyki polskiej. Była jednym z organizatorów Groupe International de Musique Electroacoustique de Paris (GIMEP). W 1983 założyła Belgijskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. W 1996 we Francji stworzyła doroczny Festival International de Musique en Catalogne w Céret u stóp Pirenejów. W 2006 z jej inicjatywy powstało w Perpignan CAT.Studios – centrum produkcji i dystrybucji filmowej oraz studio nagrań muzyki filmowej. Tworzyła nie tylko muzykę, lecz także scenariusze do filmów, w tym dla telewizji niemieckiej WDR „Stahlkammer Zurich”.

W 2001 Joanna Bruzdowicz została uhonorowana Orderem Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, w 2013 roku – Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2019 – Nagrodą Honorową ZKP za wieloletnią promocję muzyki polskiej i polskich muzyków na estradach Festival International de Musique en Catalogne.

Cześć Jej pamięci!

Toruń | Koncert z okazji 100. rocznicy śmierci Władysława Żeleńskiego

TOSTegoroczny długofalowy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” dobiega końca. Ostatni koncert „Młoda Polska w muzyce” 5 listopada 2021 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki poświęcony będzie twórczości Władysława Żeleńskiego, którego 100. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Muzyka Władysława Żeleńskiego za życia kompozytora funkcjonowała w przestrzeni koncertowej wielu europejskich miast. Dzisiaj warto się podpisać pod słowami, które wyartykułował Maciej Negrey: „Władysław Żeleński należy do tych polskich kompozytorów, jak Mirecki, czy Noskowski, którzy w czasach pomiędzy Chopinem a Szymanowskim budowali na ziemiach polskich zarówno powszechną kulturę muzyczną, jak i kulturę wysoką. Ich najlepsze dzieła mogą się liczyć również w skali europejskiej, lecz to już nie zależy od twórców, lecz od nas”.

Podczas najbliższego koncertu w Toruniu usłyszymy uwerturę charakterystyczną W Tatrach op. 27, Suitę tańców polskich op. 47, Koncert fortepianowy Es-dur op. 60 i Gawot na orkiestrę symfoniczną. Wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna oraz znany pianista Piotr Sałajczyk pod batutą Dainiusa Pavilionisa.

Wszystkich Melomanów, którzy zakupili bilet na koncert, zapraszamy na spotkanie wprowadzające do koncertu, które rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Podczas spotkania Karol Furtak przybliży historię i okoliczności powstawania dzieł Żeleńskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach na koncert – na stronie https://tos.art.pl/