Polmic - FB

aktualności

Katowice Kultura Natura „Duchowość” 2016

Katowice Kultura NaturaZnamy program główny Festiwalu Katowice Kultura Natura 2016, który odbędzie się w dniach 13-22 maja pod hasłem „Duchowość”. Wydarzenie zainauguruje wykonanie Symfonii „Turangalîla” na fortepian, fale Martenota i orkiestrę Oliviera Messiaena. Bilety dostępne w sprzedaży od 3 lutego 2016 roku.

Festiwal Katowice Kultura Natura został powołany do życia w 2015 roku przez Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura oraz Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. W nowoczesnych salach koncertowych tego miasta po raz kolejny zabrzmi muzyka w wykonaniu znakomitych muzyków polskich i zagranicznych. Festiwal z założenia ma posiadać uniwersalną wymowę. Obok klasycznego repertuaru, prezentowane są także dzieła współczesne. Program łączy utwory muzyki wokalnej z symfoniczną, a międzynarodowych muzyków światowej sławy z czołowymi zespołami miasta.

Inicjatorami Festiwalu są Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent NOSPR oraz prof. Eugeniusz Knapik, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach w latach 2002-2008, prezes Stowarzyszenia Kultura Natura.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.kulturanatura.eu  

Warsztaty carillonowe w Gdańsku

Fontannie bije ten dzwonOrganizatorzy konkursu Fontannie bije ten dzwon zapraszają na drugą edycję darmowych warsztatów carillonowych. Spotkanie z zespołem 50 dzwonów wieżowych odbędzie się w sobotę 6 lutego 2016 roku o godz. 13.30 w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Wielkie Młyny 10, wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych).

Magia instrumentu, klimat wieży Kościoła św. Katarzyny i umiejętności Pani Moniki Kaźmierczak zachwyciły uczestników pierwszej edycji warsztatów. Wzięli w nich udział nie tylko doświadczeni kompozytorzy, ale także gdańszczanie, których zaciekawił carillon. Spotkanie z carillononem jest bezpłatne, wystarczy zgłosić się wysyłając wiadomość na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do czwartku 4 lutego 2016 roku.

Zadaniem uczestników ogłoszonego na początku stycznia konkursu Fontannie bije ten dzwon jest skomponowanie utworu na carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. – Przy przygotowywaniu utworu muzycznego niezwykle istotna jest znajomość instrumentu, na który się pisze. Komponowanie na carillon nie jest łatwym zadaniem. Zachęcam wszystkich, by poznali bliżej ten instrument – zobaczyli, usłyszeli i zagrali na nim – mówi Danuta Popinigis, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, badaczka historycznych carillonów, laureatka Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2015. Prace konkursowe można składać do 21 marca 2016 roku.

Organizatorami konkursu są Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Patronem medialnym konkursu jest portal ISAK.pl

Więcej informacji – na stronie: www.giwk.pl  

Premiera „Symfonii Kolbergowskiej” Marka Sewena

Marek SewenW ramach koncertu Album polski,  który będzie miał miejsce w piątek 19 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej, odbędzie się prawykonanie Symfonii Kolbergowskiej Marka Sewena.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Łukasz Borowicz. Koncert rozpocznie Uwertura Morskie Oko Zygmunta Noskowskiego, po której zabrzmi wirtuozowski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. Jako solista wystąpi rosyjsko-amerykański skrzypek Igor Pikayzen.

Na zakończenie wieczoru zaprezentowana zostanie Symfonia Kolbergowska Marka Sewena, w której – jak sugeruje sam kompozytor – „zabrzmią zapisane przez Kolberga melodie wtopione w wielką symfonię.” Muzyka Marka Sewena, osadzona w nurcie neoklasycznym z elementami romantyzmu muzycznego, zyskała uznanie na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Twórca jest m.in. autorem Symfonii Olimpijskiej, która miała swoją premierę w przededniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wyniki I etapu 57. Konkursu im. Tadeusza Bairda

Tadeusz BairdDnia 29 stycznia 2016 roku rozstrzygnięty został I etap 57. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Jury w składzie: Paweł Łukaszewski (przewodniczący), Alicja Gronau (sekretarz), Krzysztof Baculewski, Anna Szostak i Dariusz Zimnicki wybrało do II etapu następujące utwory: Jako cień są nasze dni… (godło ADNAW), Egzorta (godło MCBR), Trobey Pastora (godło Paradisum), Reis Glorias (godło HorChe’lCiel), …w okropnościach widzenia nocnego… (godło SOFAR), Carmen Perpetuum (godło Hildegarda). Termin koncertu prezentującego wybrane utwory, po którym zostanie rozstrzygnięty II etap Konkursu i ogłoszone wyniki, zostanie podany w najbliższym czasie na stronie internetowej Związku Kompozytorów Polskich.

Przedmiotem Konkursu w roku 2015 jest utwór na sekstet wokalny w składzie: sopran, I mezzosopran, II mezzosopran, tenor, bas baryton, bas, przeznaczony do wykonania w etapie finałowym Konkursu przez zespół proModern. Czas trwania utworu: 8-15 min. Ideą przewodnią tej edycji Konkursu jest współczesne muzyczne odczytanie przesłań zawartych w dawnych tekstach, które zostały użyte przez Tadeusza Bairda w następujących utworach: Egzorta, Trzy pieśni starowłoskie, Pieśni truwerów.

Sinfonietta na różowo

Sinfonietta na różowoPierwszy koncert Baltic Neopolis Orchestry z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” w nowym roku, zatytułowany Sinfonietta na różowo, odbędzie się w sobotę 6 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (ul. Św. Ducha 4). Poprowadzi go skrzypek Deutsche Oper Berlin, profesor Tomasz Tomaszewski.

Tytuł koncertu Sinfonietta na różowo jest nawiązaniem do trwającego w Szczecinie od początku roku ogólnopolskiego festiwalu Akustyczeń. W repertuarze występu BNO z Tomaszem Tomaszewskim, który od trzech lat jest również związany z Baltic Neopolis Orchestra jako jej opiekun artystyczny, znajdzie się Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, skomponowany dla wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina, Sinfonietta Pawła Łukaszewskiego z pierwszej płyty Orkiestry Baltic Neopolis oraz Souvenir de Florence op. 70 Piotra Czajkowskiego – utwór zainspirowany wizytą kompozytora we Florencji, choć nadal pełen motywów z rosyjskiego folkloru.

Tomasz Tomaszewski jest profesorem Universität der Künste w Berlinie i pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie. Po studiach w Akademii Muzycznej w Warszawie uzupełniał naukę w Leningradzie i we Freiburgu. Jako członek Kwartetu Polskiego był laureatem konkursów w Belgradzie i Monachium. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną jako solista, kameralista i dyrygent, występując z koncertami na całym świecie. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin. Na swoim koncie ma wiele nagrań dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Niemczech i Japonii, a jako ceniony pedagog jest zapraszany do jury konkursów muzycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Japonii i Korei. Jest także założycielem i Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera w Opolu oraz Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne. Od 2006 roku jest prezydentem Internationale Betthoven Gesellschaft, a od 2013 roku prezydentem powstałego z jego inicjatywy Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie.

Utwory Marcina Gumieli i Macieja Małeckiego w Kielcach

Tomasz StrahlW piątek 5 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert zatytułowany Barwy romantyzmu. Jako solista wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – Tomasz Strahl. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Wojciech Pławner, brat znakomitego skrzypka – Piotra.

Program rozpocznie Uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie op. 30 (1837-38) Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Jedyna opera w dorobku kompozytora na prawykonanie czekała do 1863 roku. Pasjonujące libretto, osnute na noweli Der Flibustier K.F. van der Veldego, napisał Ludwik Paprocki, prywatnie przyjaciel Dobrzyńskiego. Koncet zmieńczy wykonanie VIII Symfonia G-dur op. 88 (1889) Antonina Dvořáka – pełnej przepięknych melodii, tworzących kalejdoskop barwnych obrazów inspirowanych czeskim folklorem.

Ponadto podczas wieczoru po raz pierwszy w Kielcach zabrzmi Koncert na wiolonczelę, orkiestrę i dźwięki elektroniczne (2014) Marcina Gumieli, który wraz z Kamilem Kęską zrealizuje warstwę elektroniczną kompozycji. Kielecka publiczność również po raz pierwszy będzie miała okazję usłyszeć Concertino na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Macieja Małeckiego. Utwór powstał na przełomie 2012 i 2013 roku z myślą o Tomaszu Strahlu jako wykonawcy partii solowej. Maciej Małecki współpracował z wiolonczelistą już wcześniej, pisząc dla niego Sonatę-Fantazję na wiolonczelę solo.

Prawykonanie koncertu Marcina Błażewicza

Marcin BłażewiczW środę 24 lutego 2016 roku godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert symfoniczny z cyklu „Środa na Okólniku”, podczas którego prawykonany zostanie Koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę Marcina Błażewicza.

Wystąi Orkiestra Symfoniczna UMFC pod batutą Wojciecha Rodka oraz soliści: Karolina Mikołajczyk (skrzypce) oraz Iwo Jedynecki (akordeon). W programie, oprócz nowej kompozycji M. Błażewicza, zabrzmi Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła Mikołaja Glinki oraz Symfonia fantanstyczna op. 14 Hectora Berlioza.

Zamówienie i prawykonanie Koncertu podwójnego na skrzypce, akordeon i orkiestrę Marcina Błażewicza zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu – „Kolekcje“ – priorytet „Zamówienia kompozytorskie“ realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorem prawykonania jest Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich.

Bilety w cenie 15 zł w sprzedaży od 18 lutego 2016 roku: w kasie biletowej UMFC od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00 oraz przez stronę www.umfc.bilety24.pl.

Muzyka dwóch generacji Sielickich

altW środę 17 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się spotkanie zatytułowane Cztery sonaty i koncert – muzyka dwóch generacji Sielickich, podczas którego prawykonane zostaną trzy kompozycje Edwarda Sielickiego.

Wystąpią: Justyna Baran, Ewa Kowar, Agnieszka Marucha, Sławomir Tomasik – skrzypce, Jennyfer Fouani – flet, Tomasz Pawłowski, Anna Hajduk, Robert Morawski – fortepian oraz Orkiestra Kameralna UMFC pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego.

Podczas wieczoru zabrzmi Sonata skrzypcowa Ryszarda Sielickiego oraz utwór o tym samym tytule autorstwa jego syna, Edwarda Sielickiego. Ponadto po raz pierwszy zaprezentowane zostaną takie utwory młodszego z kompozytorów jak: Sonata na 2 skrzypiec, Sonata fortepianowa oraz Koncert na flet i orkiestrę kameralną.

Bilety w cenie 15 zł w sprzedaży od 11 lutego 2016 roku: w kasie biletowej UMFC od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00 oraz przez stronę www.umfc.bilety24.pl.

Oratorium „Peregrinus” w Gromniku i Ciężkowicach

Oratorium PeregrinusChór i Wielka Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach 6 i 7 lutego 2016 roku po raz kolejny wykonają Oratorium „Peregrinus” autorstwa Dariusza Swoszowskiego, do słów Ryszarda Ostrowskiego. Po trzech cieszących się dużym zainteresowaniem koncertach, które odbyły się w Porąbce Uszewskiej, Zakliczynie i Lusławicach, utwór zabrzmi w Gromniku oraz w Ciężkowicach w województwie małopolskim.

Koncerty odbędą się 6 lutego 2016 roku o godz. 16.00 w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku oraz 7 lutego 2016 roku o godz. 16.30 wparafii pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach. Kompozycję wykona ponad 200 muzyków, w tym uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach oraz Jurkowski Chór Kameralny, który przygotowała Aleksandra Bośković-Różak. W roli solistek wystąpią śpiewaczki operowe: Magda Niedbała, Ewelina Szybilska oraz Anna Wilk. Przy organach zasiądzie Iwona Karwacka, natomiast w roli narratora wystąpi Jacek Wojnicki. Całością pokieruje dyrygent Waldemar Groń. Prawykonanie utworu odbyło się w listopadzie ubiegłego roku.

Wędrówka tytułowego pielgrzyma jest metaforą życia człowieka zamykającego się w powtarzalnym cyklu życia, a każda jego obserwacja (prospectus) skupia się na pięknie lokalnej przyrody, regionalnej tradycji, problemach człowieka. Jego codzienna walka z przeciwnościami losu jest przedstawiona w pieśniach (carmina) poprzez spotkania z personifikacjami żywiołów: Powietrza (Aer), Wody (Aqua), Ognia (Ignis) i Ziemi (Terra). Aksjologiczne i eschatologiczne niepokoje zawiera przemyślenie (cogitatio), a ich rozwiązanie i akt złożenia ufności w Bogu – kończący każdą z części psalm. – mówi autor tekstu dzieła, Ryszard Ostrowski.

Organizatorzy: Szkoła Muzyczna I Stopnia w Domosławicach, Gmina Gromnik i Gmina Ciężkowice.

Zobaczprofil FB

Relacja LIVE z koncertu w Lusławicach: YouTube

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.