Polmic - FB

aktualności

Warszawa | VI SuperSam + 1: Edyta Jarząb & Anthony Pateras

Super SamDrugi koncert w ramach VI edycji cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1 będzie miał miejsce w warszawskim Klubie SPATiF (al. Ujazdowskie 45) 2 września 2021 o godz. 20.00. Na jednej scenie wystąpią Edyta Jarząb i Anthony Pateras.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy, jak na przykład Edyta Jarząb i Anthony Pateras.

Artystka dźwiękowa Edyta Jarząb praktykuje „głębokie słuchanie” jako punkt wyjścia dla dźwiękowego aktywizmu. Tworzy audiosferę m. in. w teatrze tańca, za pomocą głosu, fal radiowych, field recordingu i elektroniki. Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał w Warszawie i jest autorką poetyckich słuchowisk i interwencji dźwiękowych w przestrzeni miejskiej. Swoje prace oparte na improwizacji prezentowała m.in. podczas 7. festiwalu Canti Spazializatti, Warszawskiego Sanatorium Dźwięku, Aerosol Lab w Berlinie, wystawy „Organica. Zapisy Mechaniczne” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest wielokrotną rezydentką eksperymentalnego studia WORM w Rotterdamie i stałą współpracowniczką interdyscyplinarnej platformy Q-O2 w Brukseli.

Anthony Pateras jest kompozytorem, pianistą i twórcą muzyki elektronicznej. Uzyskał tytuł magistra i stopień doktora na Monash University na podstawie prac naukowych, które skupiały się na związkach między kompozycją, improwizacją i muzyką elektroniczną. Tworzył kompozycje na zamówienie INA-GRM, Radio France, Südwestrundfunk, ensemble]h[iatus i Kitchen Orchestra Stavanger.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 

Chór Opery na Zamku z koncertem z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Cmentarz Stare łysogórki1 września 2021 z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej chór Opery na Zamku w Szczecinie wystąpi z koncertem „Tym, którzy zginęli dla Polski" na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach w gminie Mieszkowice. Koncert odbędzie się o 20.00.

„Wiele rzek forsowałem, jeszcze więcej w swoim życiu widziałem... ale Odra na początku kwietnia 1945 roku wyglądała chyba najgorzej i wywoływała przygnębiające wrażenie. Widziałem rzeki większe i szersze, ale to były tylko rzeki, a tu przed nami rozpościerał się bezmiar wody: i rzeka, choć czasem trudno się było zorientować, gdzie jest koryto i rozlewiska, które miały kilometr i więcej szerokości. Wiedziałem dobrze, co nas może spotkać – nie będziemy mogli ani płynąć, ani iść... nie ulegało wątpliwości, że warunki forsowania będą diabelnie trudne” – wspominał po latach gen. Jerzy Bordziłowski, dowódca wojsk inżynieryjno-saperskich 1 Armii Wojska Polskiego, który kilka dni przed rozpoczęciem operacji berlińskiej udał się na rekonesans w okolice Siekierek. Jak się wkrótce okazało, pesymistyczne prognozy nie odbiegały od rzeczywistości. W ciężkich walkach podczas przekraczania Odry zginęło kilkuset polskich żołnierzy.

Chór Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej weźmie udział tak ważnej dla historii Polski i województwa zachodniopomorskiego uroczystości, w miejscu, w którym znajduje się blisko 2000 nagrobków żołnierzy poległych w czasie forsowania Odry wiosną 1945 roku i w walkach o Berlin. Zabrzmią tam utwory Fryderyka Chopina, Czerwone maki na Monte Cassino z muzyką Alfreda Schütza, Modlitwa obozowa Adama Kowalskiego, O ziemio polska Juliusza Łuciuka i Msza polska Jana Adama Maklakiewicza.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.opera.szczecin.pl/ 

Szczecin | VII Turniej Muzyków Prawdziwych znowu na żywo!

Turniej Muzyków PrawdziwychW dniach 1–5 września 2021 Filharmonię w Szczecinie po raz siódmy wypełni muzyka tradycyjna. Muzycy i śpiewacy z całego kraju spotkają się w stolicy Pomorza Zachodniego, by w turniejowych zmaganiach zaprezentować całe bogactwo muzycznych i tanecznych tradycji różnych regionów Polski. Koncert inauguracyjny „Kresy klasycznie” odbędzie się 3 września o godz. 19.00.

Przesłuchania solistów instrumentalistów odbędą się w formie pojedynku na specjalnie utworzonej scenie w holu Filharmonii. Tym samym organizatorzy odwołują się do Ogólnopolskiego Turnieju Instrumentalistów Ludowych, organizowanego w Gryfinie z inicjatywy animatora Edwarda Mojsaka – cymbalisty pochodzącego z Białorusi, a osiadłego na zachodnim pomorzu. W tym roku każdy zakwalifikowany do wrześniowych zmagań otrzyma tytuł laureata.

Tegoroczny Turniej upamiętni trudne historie polskich rodzin zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie oraz Sybiraków w powiązaniu z kultywowaną i odtwarzaną muzyczną kulturą tradycyjną.

Nieodłącznym elementem Turnieju Muzyków Prawdziwych od początku jego istnienia jest koncert inauguracyjny, w który zaangażowani są gospodarze, czyli Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. W 2021 roku, z uwagi na kontekst kresowy, muzycy orkiestry pod dyrekcją Miłosza Bembinowa wykonają repertuar klasyczny nawiązujący do kultury tradycyjnej ziem wschodnich II RP, tworząc niejako podróż od Wileńszczyzny, przez Nowogródek, aż po ziemie stanisławowskie. W repertuarze znajdą się utwory napisane przez kompozytorów pochodzących z dawnych kresów (Romualda Twardowskiego i Romana Palestra), jak i premierowe wykonanie Koncertu fortepianowego autorstwa Mateusza Czarnowskiego, inspirowanego twórczością i działalnością Edwarda Mojsaka.

Więcej – na stronie https://turniej.filharmonia.szczecin.pl/pl 

Muzyczne lato w podkarpackich dworach

SPMKStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów powraca z projektem „Muzyczne lato w podkarpackich dworach” 2021. Festiwal rozpoczną wydarzenia w Dworze Błotnickich w Dzikowcu (17 i 29 sierpnia o godz. 17.00), a następnie odbędą się dwa koncerty w Dworku Hupki w Niwiskach (17 i 22 września o godz. 16.00). Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Podkarpackiego.

SPMKW ramach festiwalu zostaną zrealizowane 4 koncerty kameralne, które odbędą się w unikatowych zabytkowych dworkach. Celem projektu jest popularyzacja kameralistyki, poszerzenie znajomości muzyki polskiej, promocja młodych artystów, a także promocja podkarpackich pereł dziedzictwa kulturowego. Zaproponowany program w wykonaniu znakomitych artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kameralistów, związany jest z polską tradycją dworów szlacheckich. Utwory wybitnych kompozytorów, tworzone i wykonywane w zaciszu siedzib ziemiańskich, przypominają o pięknej tradycji koncertów salonowych. Część programu zostanie poświęcona kompozycjom Władysława Żeleńskiego, którego 100. rocznica śmierci przypada w 2021 roku. Ponadto odbędzie się prawykonanie nowych utworów Marty Mołodyńskiej-Wheeler.

Miejsca wydarzeń stwarzają idealne warunki do wysłuchania koncertów bez zbędnego rozmachu, w pięknym otoczeniu przyrody: publiczność może uczestniczyć w nich zarówno bezpośrednio w dworkach, jak i w ogrodach.

Tomasz Wawer

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na: https://spmk.com.pl/ 

Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2021/2022

NOSPRAkademia NOSPR to program stypendialno-mentorski, oferujący młodym instrumentalistom możliwość doskonalenia się pod okiem znakomitych muzyków, zdobycia bezcennego doświadczenia i zmierzenia się z wymaganiami pracy w renomowanej orkiestrze. Nabór – od 15 lipca do 15 września 2021 roku.

Akademia NOSPR jest adresowana do młodych muzyków – skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Program obejmuje indywidualne lekcje z muzykami NOSPR oraz opiekę mentorów – liderów poszczególnych sekcji orkiestry.

Ponadto uczestnicy programu będą mieli okazję poznać sposób funkcjonowania instytucji od strony organizacyjnej. Wiedzę tę będą mogli wykorzystać podczas przygotowań do czerwcowego koncertu kameralnego cyklu „Scena młodych”, za którego zorganizowanie i zaprogramowanie będą odpowiedzialni. Udział w programie jest bezpłatny.

Partnerem medialnym NOSPR jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na https://bit.ly/3wGedp6 

Kraków | Pan Ton Quartet prezentuje utwory Jerzego Fitelberga

Pan Ton QuartetPan Ton String Quartet we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na I Koncert Monograficzny poświęcony muzyce kameralnej Jerzego Fitelberga na kwartet smyczkowy, który odbędzie się 29 sierpnia 2021 o godz. 19.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1) w Krakowie. Wydarzenie towarzyszy wystawie „4 x Nowoczesność. Polskie Style Narodowe”.

Podczas pierwszego koncertu Pan Ton String Quartet zaprezentuje trzy z sześciu utworów na kwartet smyczkowy Jerzego Fitelberga: I Kwartet (1926), II Kwartet (1928) oraz III Kwartet (1935-36). Wydarzenie zostanie także opatrzone autorską prelekcją altowiolisty zespołu, która dotyczy życia i twórczości tego mało znanego w Polsce kompozytora.

Dorobek Jerzego Fitelberga (1903-1951) to twórczość odkrywana dziś na nowo, w której dokonała się wyjątkowa fuzja stylów, prądów i kierunków twórczych z różnych środowisk artystycznych Europy i Ameryki Północnej z 1. poł. XX wieku. Kompozytor ten z nie do końca wyjaśnionych przyczyn pozostaje dziś niedoceniony, pomimo iż jego muzyka była przed jego śmiercią często wykonywana na wielu znaczących festiwalach i koncertach oraz otrzymała kilka prestiżowych nagród. Jednym z zadań jakie przyświeca temu wydarzeniu jest popularyzacja tej niesłusznie pomijanej postaci i twórczości.

Pan Ton String Quartet tworzą: Karolina Szymbara, Fabio Salmeri (skrzypce), Paweł Riess (altówka) i Krzysztof Sadłowski (wiolonczela).

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względu na restrykcje pandemiczne liczba miejsc pozostaje ograniczona, w związku z czym wymagana jest uprzednia rezerwacja, którą można dokonać mailowo ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (12 433 57 44)

Oba koncerty monograficzne zrealizowane są w ramach Stypendium Ministra Kultury, Sztuki, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Paweł Riess

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://mnk.pl/ 

Warszawa | Filharmonia Narodowa „Klasycznie na trawie”

FNW niedzielne południe – 29 sierpnia 2021 o godz. 12.00 – Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza weźmie udział w koncercie plenerowym w parku przy Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego „Królikarnia” w Warszawie, prezentując dzieła Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena i Stefana Kisielewskiego.

Swą Symfonią D-dur nr 104 z roku 1795 Haydn we wspaniałym stylu żegna się z gatunkiem muzycznym, który to jemu właśnie zawdzięcza bujny rozkwit i który stał się znakiem firmowym jego bogatej i różnorodnej twórczości. Patetyczny, minorowy wstęp ma w sobie energię późniejszych tytanicznych dzieł Beethovena. Cesarski Wiedeń epoki klasycyzmu był rozmiłowany w spektaklach baletowych, których powstawało stosunkowo wiele, a muzyka do większości jest dziś całkowicie zapomniana lub zaginiona. Także Beethoven, wkraczając w okres swej największej sławy, obdarował stolicę swym baletem Die Geschöpfe des Prometheus, jak się miało okazać – jedynym. Współcześnie balet tylko sporadycznie powraca na sceny, popularna jest natomiast jego efektowna, pełna energii uwertura, którą usłyszymy podczas koncertu plenerowego.

Koncert na orkiestrę kameralną Stefana Kisielewskiego powstał w 1944 roku. Pięć lat później kompozytor odtworzył zniszczoną w czasie Powstania Warszawskiego partyturę. Utwór typowy, sztandarowy wręcz dla nurtu neoklasycznego skrzy się przednim humorem i zawiera szereg żartobliwych aluzji do różnych muzycznych konwencji dawnych epok.

Wstęp na koncert jest wolny!

Informacja prasowa organizatorów

Więcej – na stronie http://filharmonia.pl/repertuar/-klasycznie-na-trawie- 

Tłokowo | Klangor – Jeziorańskie koncerty kameralne

KlangorW dniach 27–29 sierpnia 2021 o godz. 19.30 nieopodal Jezioran na Warmii będzie można posłuchać nastrojowej kameralnej muzyki na żywo w przepięknym otoczeniu lokalnej przyrody i zabytkowej architektury. Pochodzący z Olsztyna wiolonczelista i aranżer Michał Pepol, jako kurator muzyczny cyklu „Klangor – Jeziorańskie koncerty kameralne”, zaprosił znakomitych polskich muzyków, którzy wystąpią wraz z nim w barokowym kościele św. Rocha w Tłokowie.

Termin cyklu koncertowego zbiega się z charakterystycznymi dla Warmii zlotami szykujących się do odlotu żurawi – stąd nazwa „Klangor", czyli krzyk żurawia. Motyw odgłosów ptaków będzie obecny również w prezentowanych utworach.

Trzydniowy „Klangor” otworzy Michał Pepol koncertem pt. „Vox cellestis”. Pod tą intrygującą nazwą kryje się godzinny koncert muzyki na wiolonczelę solo i elektronikę, w którego programie znalazły się utwory Oliviera Messiaena, Steve’a Reicha, Pawła Mykietyna i Arvo Pärta oraz improwizacje samego Pepola. W drugim dniu wydarzenia publiczność wysłucha utworu o ogromnej sile wyrazu – godzinnego Kwartetu na koniec czasu, który został skomponowany przez Messiaena w obozie koncentracyjnym w Görlitz, w wykonaniu Michała Pepola (wiolonczela), Bartka Wąsika (fortepian), Izabelli Szałaj-Zimak (skrzypce) oraz Andrzeja Cieplińskiego (klarnet). Ostatni festiwalowy wieczór należeć będzie do pianisty Bartka Wąsika, który wykona swój utwór Pianokrąg. Brzmienie fortepianu będzie przeplatać się z dźwiękami syntezatora oraz nagranymi odgłosami przyrody. Pianokrąg to swego rodzaju hołd dla natury, który z pewnością będzie idealnym uwieńczeniem pierwszej edycji jeziorańskiego cyklu koncertowego, bowiem jego ostatnie dźwięki wybrzmią właśnie przy akompaniamencie klangoru żurawi.

Wstęp bezpłatny – obowiązuje rezerwacja wejściówek! Cykl koncertowy, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach, dofinansowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://mokjeziorany.pl/ 

Kraków | Krakow Film Music Festival 2021 live!

KFFW ostatni weekend lata 2021 w ramach Kraków Culture Summer będzie królował Festiwal Muzyki Filmowej. 28 i 29 sierpnia na festiwalowej scenie w krakowskim Parku Jordana usłyszymy na żywo muzykę filmową z całego świata.

28 sierpnia odbędzie się Gala Muzyki Filmowej w trzech odsłonach, w formie wielkiego plenerowego święta. Duża dawka emocji gwarantowana, bo już na start zabrzmi muzyka towarzysząca intrygom i akcji — usłyszymy m.in. suity Grzegorza Ciechowskiego z Wiedźmina, Łukasza Targosza z Watahy i Ukrytej gry oraz Macieja Zielińskiego z filmów Inicjały S.G. i Sługi wojny. Do Krakowa wraca uwielbiany przez publiczność FMF Diego Navarro, który poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Pro Musica Mundi wspólnie z Katarzyną Tomalą-Jedynak.

Festiwalowa niedziela 29 sierpnia zacznie się od FMF4Kids z muzyką z Agi Bagi, polskiego serialu animowanego promującego ekologiczne postawy wśród najmłodszych. Najmłodsza widownia FMF będzie mogła usłyszeć muzykę Łukasza Targosza oraz dobrze znane sobie głosy Magdy Mitoń, Kasi Tarkowskiej i Michała Ostrowskiego, którzy wystąpią wraz z zespołem. W związku z 10. rocznicą śmierci legendarnego kompozytora złotej ery Hollywood Johna Barry’ego na niedzielne popołudnie zaplanowano niezwykły koncert „The Best of John Barry”. Orkiestrę FMF Youth Orchestra złożoną z najzdolniejszych krakowskich młodych muzyków poprowadzi ceniona dyrygentka Monika Bachowska.

Więcej – na stronie http://fmf.fm/