Polmic - FB

aktualności

Muzyka Andrzeja Panufnika w Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert muzyki Andrzeja PanufnikaW związku z zakończeniem obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza 3 października 2015 roku o godz.19:00 wszystkich miłośników muzyki poważnej na wyjątkowy wieczór poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi i dyrygentowi – Andrzejowi Panufnikowi.

Wielki polski kompozytor o światowej sławie wpisał sie w historię Powstania Warszawskiego jako autor muzyki do pieśni Warszawskie dzieci, która jest znana wszystkim Polakom. Przez wiele lat przebywał na emigracji, jednak w jego twórczości zawsze pojawiały się nawiązania do historii Polski. Arcydzieł tego artysty będzie można posłuchać w aranżacji na fortepian, wiolonczelę oraz kwartet smyczkowy.

W programie: Reflections, Dreamscape i Kwartet smyczkowy nr 3 „Wycinanki”. Wystąpią: Tomasz Strahl – wiolonczela, Ryszard Alzin – fortepian i Opium String Quartet.

Koncert odbędzie się w Sali Pod Liberatorem. Zaproszenia do odbioru w kasie MPW.

Prawykonanie utworu Pawła Łukaszewskiego w Krakowie

Prawykonanie dzieła Pawła ŁukaszewskiegoŚwiatowe prawykonanie Veni sancte spiritus Pawła Łukaszewskiego – kompozycji na chór a cappella opartej na łacińskiej sekwencji o Duchu Świętym, odbędzie się w piątek, 2 października 2015 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej.

 W wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Martyna Brabbinsa usłyszymy także utwory: Przybądź Duchu Święty Henryka Mikołaja Góreckiego, Toward the Unknown Region Ralpha Vaughana Williamsa oraz VII Symfonię A-dur Ludwiga van Beethovena.

Koncert zostanie powtórzony w sobotę 3 października 2015 roku o godz. 18.00.

Kobieca GITARA+

Julia MalischnigGłęboka wrażliwość, nieprzeciętny talent, elektryzująca energia i finezja interpretacji – według takiego klucza dobierane były artystki na tegoroczny Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Ladies. Przekonamy się o tym już w trakcie koncertów od 2 do 7 października 2015 roku. We Wrocławiu zagrają wtedy głównie panie.

7 koncertów, na których dla wrocławskiej publiczności wystąpią najwybitniejsze artystki z Austrii, Bułgarii, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych ma pokazać bogactwo kobiecego świata gitary. – Nie chodzi nam tu o rozdzielanie muzyki na damską i męską, bo taki podział zupełnie nie ma sensu. Chcemy raczej przybliżyć publiczności postacie gitarzystek, z których muzyką naprawdę warto się zapoznać – tłumaczy Krzysztof Pełech, gitarzysta i Dyrektor Artystyczny GITARY+. – Na festiwalach gitarowych na świecie panie goszczące jako gwiazdy to zdecydowana mniejszość. Być może jest ich po prostu mniej, a może nie potrafią się przebić. Na szczęście powoli sytuacja się zmienia i rewelacyjnych artystek, które sięgają za gryfy, pojawia się coraz więcej. Jednak nadal gitara jest uważana za bardziej męski instrument. Dlatego teraz chcemy odwrócić te proporcje i przełamać stereotypowe myślenie.

2 października Festiwal GITARA+ rozpocznie koncert duetu wokalno-gitarowego Lagrimosa Beltá. Fenomenalna, zakochana w Hiszpanii gitarzystka, o rosyjsko-izraelskich korzeniach, Laura Young wystąpi wtedy z Frances Pappas, mezzosopranistką z grecko-kanadyjskim pochodzeniem. Ta niesamowita mieszanka kulturowa artystek sprawia, że duet równie swobodnie eksploruje tradycyjną muzykę ludową, jak i utwory z kanonu europejskiej muzyki klasycznej.

Czytaj więcej: Kobieca GITARA+

Drum Fest 2015

Drum Fest 201524. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Drum Fest” odbędzie się w dniach 2-28 października 2015 roku.

Bogaty program festiwalu obejmuje koncerty, recitale solowe, warsztaty, przemarsze oraz międzynarodowe konkursy perkusyjne. Jak co roku Śląsk gościć będzie znakomitych przedstawicieli różnych gatunków muzycznych światowej oraz polskiej sceny muzycznej, w tym m.in. jazzu, muzyki klasycznej, bluesa, rocka progresywnego oraz muzyki elektronicznej. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w salach koncertowych kilku miast południowej Polski, tj. w Opolu, Gliwicach, Chorzowie, Tychach, Katowicach, Wałbrzychu, Wrocławiu oraz Ozimku, Dobrzeniu Wielkim i Krapkowicach.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą muzycy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Jordan Rudess (Dream Theater) wykona swój koncert Explorations for keyboard and orchestra z Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Opolskiej oraz recital na elektronicznych instrumentach klawiszowych. Wystąpią: Steve Smith & Vital Information New York City Edition, Steve Gadd ze swoim zespołem, dając jedyny w Polsce koncert z okazji jubileuszu 70. urodzin (perkusisty Erica Claptona, Kate Bush czy Paula Simona), Tony MacAlpine ze swoim zespołem, Terry Bozzio z recitalem perkusyjnym na największym zestawie perkusyjnym na świecie, Tony Levin (basista Petera Gabriela, Yes i Pink Floyd) z projektem Stick Men, John Tempesta - perkusista The Cult, a także Dean Brown, Rick Latham, Anders Astrand.

ZOBACZ: program Festiwalu

Dziedzictwo Fryderyka Chopina w Valldemossie

Dziedzictwo Fryderyka Chopina...Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN zaprasza na promocję najnowszej publikacji Departamentu - Dziedzictwo Fryderyka Chopina. Kolekcja Boutroux-Ferrà w Valldemossie dr Bożeny Schmid-Adamczyk, pod redakcją Ewy Sławińskiej-Dahlig, która odbędzie się 2 października 2015 roku o 12.00 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Książka poświęcona jest największej w świecie prywatnej kolekcji chopinowskiej w Valldemossie na Majorce. Ukazuje się w serii „Poza Krajem”, udostępniającej wiedzę o skarbach polskiej kultury za granicą i upamiętniającej polskie, bądź z Polską związane zbiory artystyczne, piśmiennicze i archiwalne. Publikacja została opatrzona wstępem Minister Małgorzaty Omilanowskiej i rekomendacją Krystiana Zimermana.

Kolekcja założona przez Anne-Marie Boutroux de Ferrà (1895–1986) w klasztorze Kartuzów (cela 2) w Valldemossie, pozostawała do dzisiaj mało znana, bowiem dotychczas nie zostało wydane drukiem pełne opracowanie na jej temat. Kolekcję tworzą przede wszystkim cenne chopiniana zakupione w 1969 roku od Arthura Hedleya (1905–1969), wybitnego angielskiego kolekcjonera i znawcy twórczości Chopina, a także zbiory nabywane na aukcjach i w antykwariatach (w transakcjach pośredniczyli m.in.: Eugène Rossignol, Georges Andrieux, Auguste Blaizot, Georges Blache) oraz darowizny (w tym pamiątki przekazane przez Aurore Lauth-Sand, wnuczkę George Sand). Obecnie właścicielami kolekcji są Rosa i Jaume Capllonch Ferrà.

Czytaj więcej: Dziedzictwo Fryderyka Chopina w Valldemossie

Ruszyła strona internetowa Zamowieniakompozytorskie.pl

Zamowieniakompozytorskie.pl25 września 2015 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się prezentacja nowego serwisu, poświęconego Programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanemu przez Instytut Muzyki i Tańca.

Strona internetowa, dostępna pod adresem www.zamowieniakompozytorskie.pl, zawiera niemal 300 szczegółowo opisanych dzieł oraz 190 wizytówek kompozytorów z polski i zagranicy, umożliwia przeszukiwanie bazy utworów, zawiera linki do nagrań, materiałów wykonawczych, recenzji, biogramów kompozytorów, wykonawców oraz instytucji zamawiających utwory. Serwis eZAMÓWIENIA umożliwia składanie sprawozdań, tworzenie kalendarza prawykonań oraz wprowadzanie zmian do przesłanych materiałów przez Beneficjentów Programu. Strona jest dwujęzyczna: w języku polskim i angielskim.

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, to pierwszy w Polsce projekt systemowo wspierający najnowszą twórczość muzyczną. W jego ramach co roku powstaje około stu nowych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów, co zapewnia szerokiemu gronu odbiorców dostęp do wartościowych dzieł muzyki współczesnej.

Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego

f

W 2017 roku Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Obchody rozpoczęły się 1 marca w Katowicach XX edycją festiwalu „Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego”.

W ramach jubileuszowej edycji odbędzie się pięć koncertów monograficznych (1, 8, 15, 23 i 29 marca) w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, której Karol Szymanowski jest patronem. Final Festiwalu nieprzypadkowo przypada na 29 marca 2017: w dniu 80. rocznicy śmierci Szymanowskiego będzie miał miejsce uroczysty koncert z udziałem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka.

Ideą przewodnią zainicjowanego w 1998 festiwalu jest przedstawianie utworów Szymanowskiego w kontekście dzieł innych twórców muzyki europejskiej jego czasów, by ukazać szerokie spektrum prądów i wzajemnych inspiracji, które miały miejsce w sztuce muzycznej ubiegłego stulecia. Formuła ta daje okazję do porównań technik kompozytorskich w traktowaniu podobnych form muzycznych, pozwala styl Szymanowskiego w pełni poznać, docenić i rozróżniać. Festiwal jest jednym z niewielu, który przedstawia dzieło kompozytora a nie wykonawców. Utwory prezentowane podczas Wieczorów w większości przygotowywane są specjalnie na kolejne edycje festiwalu.

ZOBACZ: Program Festiwalu.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski 201581 pianistów z 20 krajów weźmie udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 roku w Warszawie. Uczestników oceniać będzie siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w tym zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe.

Konkursowe przesłuchania poprzedzą dwa koncerty inauguracyjne. 1 października z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wystąpią Martha Argerich i Nelson Goerner, a 2 października Garrick Ohlsson z Chórem męskim i Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października o godzinie 10.00.

Organizowany od 1927 roku w Warszawie Konkurs Chopinowski należy do najstarszych turniejów muzycznych, a jednocześnie jest jedynym monograficznym konkursem tej rangi na świecie. W czteroetapowej rywalizacji pianiści wykonywać będą wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina (każdy z finalistów zagra w sumie blisko 3 godziny muzyki). Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe. Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października, a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie w dniach 22 i 23 października.

Czytaj więcej: XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Prawykonanie utworu Szymona Brzóski zainauguruje sezon BNO w Szczecinie

Energia WschoduEnergia Wschodu to tytuł pierwszego koncertu Baltic Neopolis Orchestra w nowym sezonie artystycznym. Orkiestra zagra w sobotę, 26 września 2015 roku z ukraińskim altowiolistą Maximem Rysanowem w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie (przy ul. św. Ducha 9). W programie koncertu znajdzie się m.in. prawykonanie Vae soli Szymona Brzóski.

W nowy sezon artystyczny Baltic Neopolis Orchestra wejdzie z niesamowitą energią. Podczas inaugurującego koncertu usłyszymy utwory młodej bułgarskiej kompozytorki Dobrinki Tabakovej zestawione z kompozycją najwybitniejszego symfonika XX wieku Dymitra Szostakowicza i nowym utworem poznańskiego kompozytora Szymona Brzóski. W roli solisty i dyrygenta wystąpi wybitny altowiolista Maxim Rysanov, jeden z najbardziej dynamicznych i charyzmatycznych muzyków swojego pokolenia, który dzięki swoim wykonaniom zarazi publiczność niesamowicie żywą energią Wschodu.

Maxim Rysanov to skrzypek i altowiolista o ukraińsko-brytyjskich korzeniach. Zasłynął przede wszystkim z występów w ramach najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali muzycznych, takich jak BBC Last Night of the Proms, Festiwal Edynburski czy Festiwal w Salzburgu. Ostatnie angaże Maxima Rysanowa obejmują występy m.in. z Basel Symphony Orchestra, Lithuanian Chamber Orchestra, Valladolid Symphony Orchestra, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Shanghai Symphony. Jako dyrygent prowadził zespoły na festiwalach w Dubrowniku, Utrecht i Boswil. W 2008 roku został wyróżniony Classic FM Gramophone Award w kategorii Młody Artysta Roku, w latach 2007/2009 był zdobywcą nagrody BBC Radio 3 New Generation Award. Jest laureatem konkursów w Genewie (2005), Lionela Tertisa (2003) oraz Valentino Bucchi (1995).

Podczas koncertu w Szczecinie będzie można usłyszeć Rysanowa z towarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestry m.in. w prawykonaniu utworu Szymona Brzóski Vae soli.