Polmic - FB

aktualności

Nowa muzyka w starym Ratuszu

Nowa muzyka w starym Ratuszu Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zaprasza 5 listopada 2015 roku o godz. 19.00 do Ratusza Staromiejskiego na inauguracyjny koncert nowego cyklu pod hasłem „Nowa muzyka w starym Ratuszu”.

Organizatorzy pragną przybliżyć trójmiejskim melomanom dokonania współczesnej polskiej muzyki elektroakustycznej, z całą jej różnorodnością, gatunkowym bogactwem i mnogością środków wyrazu. Inauguracyjny koncert wypełnią utwory bardzo różne, zarówno stricte elektroakustyczne (zatem realizowane na żywo za pomocą aparatury), jak i kompozycje na instrumenty z towarzyszeniem elektroniki. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa partytur i grafik bezpośrednio związanych z muzyką elektroakustyczną.

Każdy utwór zostanie zaprezentowany i wykonany przez samego kompozytora, często z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w repertuarze współczesnym. Dla słuchaczy będzie to nie tylko okazja do wysłuchania muzyki, ale także osobistego spotkania z artystami, porozmawiania z nimi i zajrzenia za kulisy realizacji tego gatunku.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią tacy kompozytorzy, jak: Lidia Zielińska (Poznań), Marek Chołoniewski (Kraków), Edward Sielicki (Warszawa), Krzysztof Olczak (Gdańsk) czy Dariusz Mazurowski (Gdańsk). Towarzyszyć im będą wykonawcy: Małgorzata Rocławska (sopran), Alina Mleczko (saksofon sopranowy), Anna Zielińska (skrzypce) oraz Paweł Zagańczyk (akordeon). Utworom towarzyszyć będą wizualizacje realizowane przez Cezarego Joczyna.

ZOBACZ: program koncertu

Krajobraz fundamentalny w cyklu koncertów Music +

alt18 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +” zatytułowany Krajobraz fundamentalny. Wystąpi sopranistka Łucja Czarnecka z towarzyszeniem pianisty Piotra Grodeckiego.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego (Polały się łzy me, Konwalijka, Nad wodą wielką i czystą, Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina, Chłopca mego mi zabrali ), Fryderyka Chopina (Precz z moich oczu, Piosenka litewska, Dumka) oraz Mieczysława Karłowicza (Pamiętam ciche, jasne, złote dnie, Mów do mnie jeszcze, Zasmuconej, Na śniegu, Z Erotyków, Pod jaworem).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Krajobraz fundamentalny w cyklu koncertów Music +

Kompozytorzy poznańscy i ich Goście

Koncer Sepia EnsembleKoncert z cyklu „Kompozytorzy poznańscy i ich Goście” odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Auli Novej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Będzie to wydarzenie towarzyszące IX Międzynarodowemu Forum Kompozytorów w Poznaniu.

W programie: Krzysztof MeyerQuattro colori op. 24 na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1969-70), Brian Ferneyhough – Cassandra’s Dream Song na flet solo (1970), Kerékfy Márton – Alleluja na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2006), Milen Panayotov – En busca de duende na kwartet smyczkowy (2014/2015), Witold Lutosławski Epitafium na obój i fortepian (1979), Georg Katzer – Strahlung/Brechung na kwintet smyczkowy (1991).

Wystąpi Sepia Ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Artura Kroschela i Rafała Zapały. W jego skład wchodzą absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, których łączy szczególne zainteresowanie i pasja wykonywania muzyki najnowszej.

Marek Wakarecy in memoriam

Marek Wakarecy in memoriamPomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na XIV Koncert Towarzyski Marek Wakarecy in memoriam, który odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wystąpią skrzypkowie Jakub Jakowicz oraz Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem Orkiestry Smyczkowej dla Marka, złożonej z muzyków – przyjaciół zmarłego tragicznie przed czterema laty dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Marek Wakarecy był znanym toruńskim muzykiem, działaczem społecznym i samorządowym. Pełnił funkcję dyrektora naczelnego orkiestry, która w 2006 roku została przemianowana na Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. W 1997 roku powołał do życia Międzynarodowy Letni Festiwal „Toruń – Muzyka i Architektura”, a w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal Haendlowski. Przez długi czas był wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Koncert poświęcony pamięci muzyka planowany jest w pobliżu rocznicy jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, 7 listopada 2011 roku.

Program koncertu wypełnią utwory, które Marek Wakarecy doskonale znał i sam był ich wykonawcą. Będą to m.in. dzieła Antonia Vivaldiego (Sonata G-dur RV71, Sonata F-dur RV70, Koncert a –moll op. 3 nr 8 na dwoje skrzypiec), Tomaso Albibioniego (Adagio g-moll), Jana Sebastiana Bacha (Aria ze Suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu). Koncert poprowadzi Magdalena Cynk i Justyna Sawicka.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa od 29 października. Liczba miejsc ograniczona.

Obchody Jubileuszu 70-lecia PWM

Jubileusz 70-lecia PWMŚwiatowe premiery utworów Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna, konferencja naukowa, premiery monografii, albumów i wystaw oraz spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy tworzyli polską i światową historię muzyki – to wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Rok 2015 jest dla PWM rokiem szczególnym i to nie tylko z powodu Jubileuszu. Wszystko wskazuje na to, że będzie dla nas przełomowy, otwierający nową kartę w historii wydawnictwa. – powiedział Adam Radzikowski, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. – W tym roku uchwalona została specjalna ustawa, która pozwala naszą spółkę przemienić w państwową instytucję kultury. PWM wróci pod skrzydła resortu kultury. Dlatego postanowiliśmy tak zorganizować ten Jubileusz, aby podkreślić że jesteśmy, będziemy i mamy ambitne plany na kolejne lata. A przede wszystkim, że otwiera się wreszcie duża szansa, aby te plany zrealizować.

Cykl wydarzeń uświetniających 70-lecie PWM rozpocznie się na początku listopada 2015 roku. Kulminacyjnym punktem jubileuszu będzie światowa premiera oratorium Sanctus Adalbertus op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17). W programie uroczystego wieczoru zabrzmi również skomponowana specjalnie na tę okazję Fanfara Pawła Mykietyna oraz Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wystąpią wybitni polscy artyści: Wioletta Chodowicz – sopran, Artur Ruciński – baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.

Czytaj więcej: Obchody Jubileuszu 70-lecia PWM

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”

XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W dniach 21 listopada – 5 grudnia 2015 roku odbędzie się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”, w ramach którego publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w pięciu koncertach: w Sali Kameralnej NOSPR – 21 i 25 listopada o godz. 19.30, a następnie w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – 29 listopada o godz. 18.00 oraz 2 i 5 grudnia o godz. 19.00.

Idea tegorocznej edycji Festiwalu to Mistrz i uczeń, a wraz z nią pytanie, czy ta relacja to wyzwanie czy anachronizm? Czy mentoring to innowacja, trend czy może znak naszych czasów? Artyści spróbują to prześledzić – w różnych epokach, stylach i kierunkach. W takiej formule mieści się twórczość kompozytorów pochodzących z bliskich i odległych kręgów kulturowych i stylistycznych, począwszy od Polski, przez Rosję, Francję i Anglię, po Amerykę Południową. Tegoroczny festiwal składa się z przykładów tej relacji w osobach i utworach takich kompozytorów, jak: Ginastera – Piazzolla, Voughan-Williams – Ravel, Mendelssohn – Gade, Bridge – Britten, MaliszewskiLutosławski, Gliére – Prokofiew i Miaskowski. W niektórych jednak przypadkach okazuje się, że to uczeń stał się mistrzem, że przerósł nauczyciela. Nazwisko tego drugiego popadłoby w zapomnienie, gdyby nie jego fenomenalny student. A zatem Mistrz i uczeń, nauczyciel – mistrz jest chyba słusznym rozwinięciem tytułu tegorocznej edycji Festiwalu.

W obsadzie wykonawczej młodość również zderzy się z doświadczeniem. Na jednym z koncertów studenci wystąpią razem z nauczycielami. Do grona tegorocznych gości zaproszeni zostali zarówno młodzi artyści, laureaci licznych konkursów i przesłuchań (Szczepan Kończal - pianista, Julia Łopuszańska – studentka w klasie harfy katowickiej AM), jak i akademickich profesorów o imponującym dorobku estradowym i dydaktycznym (Maria Szwajger-Kułakowska, Tomasz Miczka, Tomasz Strahl). Spośród dwóch Oktetów, które znalazły się w programie – Nielsa Gade i Rheinholda Gliére’a – pierwszy wykonany zostanie przez Kwartet Śląski z młodym angielskim Kwartetem Jubilee, w drugim natomiast z gospodarzami wystąpi Kwartet Camerata.

ZOBACZ: program Festiwalu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
 

3. AŻ Festiwal: osobowości, orkiestry i prawykonania

AŻ Festiwal Łódź 2015 Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na trzecią edycję AŻ Festiwalu, który potrwa od 14 do 28 listopada 2015 roku. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia, którego nazwa zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy: A-Ż – Akademia na Żubardzkiej, wystąpią m.in. Kevin Kenner, Agata Szymczewska i Adam Makowicz. W ramach siedmiu koncertów zaprezentują się cztery orkiestry działające w łódzkiej uczelni.

Podczas inauguracji festiwalu I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha zabrzmi w wykonaniu Agaty Szymczewskiej – zwyciężczyni Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Tego samego wieczoru publiczność usłyszy również Koncert podwójny na 2 fortepiany i orkiestrę as-moll op. 88a Brucha, który zagrają Witold Holtz i Wojciech Kubica – pedagodzy łódzkiej Akademii. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty, która wykona także Suitę „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego.

18 listopada Adam Makowicz wystąpi z programem składającym się z amerykańskich standardów jazzowych, opracowań utworów Fryderyka Chopina i własnych kompozycji. Tytuł jego koncertu Grać pierwszy fortepian został zaczerpnięty z książki wydanej w tym roku przez Polskie Wydawnictwo Muzycznej – wywiadu-rzeki, który z artystą przeprowadził Marek Strasz.

W ramach AŻ Festiwalu Kevin Kenner – laureat Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku – 26 listopada zagra dwa koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Partia orkiestrowa w obu utworach zabrzmi w autorskiej transkrypcji na kwintet smyczkowy opracowanej przez wykonawcę we współpracy z Krzysztofem Dombką. W Koncercie e-moll op. 11 soliście będzie towarzyszyć akademicka Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ prowadzona od pulpitu przez swojego szefa artystycznego Łukasza Błaszczyka, zaś w Koncercie f-moll op. 21 zagra kwintet smyczkowy złożony z wybitnych polskich kameralistów (Łukasz Błaszczyk – skrzypce I, Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce II, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Krzysztof Firlus – kontrabas).

Na finał festiwalu, który odbędzie się 28 listopada zaplanowano orkiestrowe prawykonania utworów łódzkich kompozytorów: …istota nasza równa snów tworzywu… na orkiestrę Olgi Hans, Abyss na perkusję i orkiestrę Tomasza Szczepanika i circulatio na dwa akordeony i orkiestrę Artura Zagajewskiego. Publiczność wysłucha także Preludiów elegijnych 2 na dwa flety i orkiestrę smyczkową Olgi Hans oraz Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Poza Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi na festiwalu zaprezentują się również inne zespoły działające w uczelni: Orkiestra Barokowa, Big Band i dwukrotnie Orkiestra smyczkowa PRIMUZ. Efektownie zapowiada się wspólny koncert dwóch ostatnich zespołów – Orkiestry PRIMUZ i Big Bandu – które 21 listopada zagrają muzykę filmową i rozrywkową pod batutą Tomasza Szymusia, dyrygenta i aranżera znanego z popularnych programów telewizyjnych. 23 listopada kameralny koncert muzyki skandynawskiej zaprezentują tenor Mika Nisula i pianista Tuomas Niininen.

7 festiwalowych koncertów odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej. Bilety w cenie od 5 zł do 30 zł do kupienia w kasie biletowej sali (wtorek – piątek w godz. 14.00-18.00 oraz godzinę przed każdym koncertem).

Szczegółowy program – na stronie: www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/aktualnosci/61-2015/150108-3-az-festiwal

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na utwór do wiersza księdza Jana Twardowskiego

ks. Jan TwardowskiZ okazji 100-lecia urodzin księdza Jana Twardowskiego Zakład Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza młodych kompozytorów do udziału w konkursie na utwór muzyczny do wybranego wiersza poety.

Konkurs adresowany jest do młodych twórców w wieku do 35 lat. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: piosenka, utwór chóralny a cappella, utwór wokalno-instrumentalny (na głos solowy lub głosy solowe i chór z orkiestrą). Pula nagród wynosi 15 tysięcy zł. W Jury konkursu zasiądą między innymi: Krzysztof Herdzin, wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Mietek Szcześniak, Fryderyk Stankiewicz) oraz dyrektor Filharmonii Kaliskiej – Adam Klocek.

Termin zgłoszeń konkursowych upływa 10 grudnia 2015 roku. Koncert finałowy, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień, planowany jest na 29 stycznia 2016 roku. Konkurs jest prestiżowym przedsięwzięciem zarówno dla Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, jak i władz Kalisza – unikalnym ze względu na połączenie twórczości muzycznej z odczytaniem poezji ks. Jana Twardowskiego.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Jego Magnificencja prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Kalisza, Grzegorz Sapiński. Współorganizatorem jest Filharmonia Kaliska. Patronat medialny nad konkursem objęły: TVP Kultura, Radio Merkury Poznań oraz Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.wpa.amu.edu.pl/strona-glowna/ycie-wydziau/konkurs-kompozytorski

50-lecie premiery "Rękopisu znalezionego w Saragossie" z muzyką Krzysztofa Pendereckiego

50-lecie premiery Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa Z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia premiery Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa Centrum Technologii Audiowizualnych, sukcesor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której realizowano część zdjęć do filmu, zaprasza 4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 na koncert jubileuszowy. Podczas wydarzenia w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego zabrzmi m.in. muzyka z dzieła Hasa, skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego. Spotkanie poprowadzi Wanda Ziembicka-Has, wdowa po reżyserze.

Głównym punktem programu koncertu jubileuszowego będzie wykonanie suity ze skomponowanej przez Maestro Pendereckiego oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmu. Program dopełnią dwie kompozycje związane z dziełami Jana Potockiego i Wojciecha Jerzego Hasa: koncertowa wersja fragmentów opartego na powieści baletu Rafała Augustyna, który z powodzeniem wystawiany był w Operze Wrocławskiej, a także napisany specjalnie na tę okazję utwór utalentowanego twórcy najmłodszego pokolenia Adama Porębskiego – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Czytaj więcej: 50-lecie premiery "Rękopisu znalezionego w Saragossie" z muzyką Krzysztofa Pendereckiego