Polmic - FB

aktualności

I Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców

alt7 listopada 2015 roku o godz. 17:00 w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (ul. Piłsudskiego 25) odbędzie się koncert prawykonań utworów zamówionych u polskich kompozytorów zatytułowany I Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców. Wystąpią nauczyciele, absolwenci i uczniowie wspomnianej placówki. Wstęp wolny.

I Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców to cykl utworów przeznaczonych do wykonania na jednym koncercie w całości. Jednocześnie każdy utwór cyklu stanowi odrębną całość i może być wykonany samodzielnie. Cykl adresowany jest do młodych wykonawców (uczniów średnich szkół muzycznych, ewentualnie studentów) i w założeniu ma łączyć możliwości wykonawcze tej grupy odbiorców z elementami koncertowymi i wirtuozowskimi. Przygotowanie koncertu poprzedziły warsztaty dla młodych muzyków dedykowane wykonawstwu muzyki współczesnej.

Zaproszenie do realizacji cyklu otrzymało wielu kompozytorów reprezentujących różne style, estetyki i generacje, co miało na celu stworzenie dzieła wielowymiarowego i przybliżenie różnych stylów najnowszej muzyki współczesnej młodym wykonawcom. W cyklu pojawiają się części solowe, partie elektroniczne, utwór na dwa dowolne instrumenty melodyczne z elektroniką oraz części orkiestrowe z solistą, elektroniką i elementami improwizacji oraz chór. Wśród twórców kompozycji należy wymienić takie nazwiska jak: Krzesimir Dębski, Jacek Grudzień, Krystian Kiełb, Jerzy Kornowicz, Sławomir Kupczak, Dariusz Przybylski, Agata Pyzel-Tondera, Adam Porębski, Jacek Rogala, Jarosław Siwiński, Maciej Staszewski, Tadeusz Wielecki, Lidia Zielińska, Maciej Żółtowski.

Pomysłodawcą i koordynatorką projektu jest Anna Dorota Władyczka, Sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Organizatorom zależy na poszerzeniu repertuaru i trwałym wprowadzaniu zamówionych kompozycji do średnich szkół muzycznych na terenie Polski. Nacisk kładziony jest na powstanie utworów wartościowych, koncertowych o walorach wirtuozowskich, poszerzających horyzonty uczniów i studentów.

Współorganizatorami koncertu są Ogólnokształcąca Szkoła Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Transmisja koncertu na żywo: www.youtube.com/watch?v=-P2GTsBcvUw lub www.youtu.be/-P2GTsBcvUw

Patronat nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: I Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców

Muzyka i metafizyka

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi w sobotę 28 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespołem Muzyka i metafizykapokieruje Michał Maciaszczyk, dyrygent i skrzypek mieszkający na stałe w Wiedniu. W programie koncertu znajdą się Passacaglia op. 1 Antona Weberna oraz Poemat symfoniczny „Życie bohatera” op. 40 Richarda Straussa.

Przeznaczona na orkiestrę Passacaglia Antona Weberna pochodzi z pierwszego opusu austriackiego kompozytora. Chociaż skomponowany w 1908 roku utwór utrzymany jest jeszcze w systemie tonalnym i słychać w nim wpływy muzyki Arnolda Schönberga (u którego Webern się uczył), to jednocześnie zawiera on wiele oryginalnych cech stylu kompozytorskiego jednego z ojców muzyki XX wieku. Z kolei kompozycja Richarda Straussa reprezentuje gatuenk poematu symfonicznego, który twórca doprowadził do perfekcji. Dzieła takie jak Śmierć i wyzwolenie, Dyl Sowizdrzał, Tako rzecze Zaratustra czy Don Kichot są majstersztykami muzyki orkiestrowej. Należy do nich również nieco rzadziej wykonywany poemat Życie bohatera op. 40, skomponowany w 1898 roku. Utrzymany w tonacji Es-dur utwór w metaforyczny sposób opowiada historię kluczowych momentów z życia tytułowego bohatera. Poszczególne części poematu obrazują kolejno m.in. bohatera, jego adwersarzy, kompanów, bitwę i w końcu pożegnanie bohatera ze światem.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz www.sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Iubilaei Cantus w Nowym Sączu

Iubilei Cantus 2015XXI Sądecki Festiwal Muzyczny „Iubilaei Cantus” odbędzie się w dniach 8-14 listopada 2015 roku w Nowym Sączu.

Większość wydarzeń będzie miała miejsce w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” (ul. Długosza 3). W programie tegorocznej edycji znajdują się liczne koncerty i spektakle, wieczór poetycki oraz zaduszki kabaretowe.

Wydarzenie zainauguruje spotkanie z Joanną Babiarz, połączone z promocją tomiku poezji Być obok, a jednocześnie wpisujące się w jubileusz 30-lecia pracy twórczej autorki. 9 listopada 2015 roku publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl taneczny Superbohaterów 10/9 w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Następnego dnia Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprezentuje spektakl Brat naszego Boga na podstawie książki Karola Wojtyły.

Podczas Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2015 roku, odbędzie się koncert symfoniczny w ramach cyklu „Jeszcze Polska Muzyka”. Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Christiana Schumanna wraz z pianistką Beatą Bilińską. W programie: Koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz, Koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessla oraz Symfonia C-dur op. 61 nr 2 Roberta Schumanna.

Czytaj więcej: Iubilaei Cantus w Nowym Sączu

Poznań Baroque

Poznań BaroqueKolejny festiwal Poznań Baroque odbędzie się w dniach od 7 do 15 listopada 2015 roku. Podczas dziewięciu listopadowych wieczorów publiczność będzie miała okazję wysłuchać 20 koncertów w wykonaniu artystów z całego świata.

Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi jeden z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów muzyki dawnej, Les Musiciens de Saint Julien. Na estradzie pojawi się ponownie nadzywczajna European Union Baroque Orchestra, na czele której stanie duński klawesynista Lars Ulrik Mortensen. Niewątpliwą przyjemnością będzie wysłuchanie interpretacji suit wiolonczelowych J.S. Bacha w wykonaniu wiolonczelistki Les Arts Florissants i założycielki Ground Floor – Eleny Andreyev.

- Poznań Baroque jest próbą ukazania różnorodności muzyki barokowej i sposobów, w jaki ją odczytujemy, pielęgnujemy, a być może również kaleczymy. Próbą ograniczoną możliwościami organizacyjnymi i budżetowymi, ale starającą się oddać wewnętrzną energię, rozwibrowanie i oczywiście skupienie muzyki, która chociaż stała się częścią naszej teraźniejszości, to jednak nie straciła swojej tożsamości, odrębności i egzotyki - podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu, Cezary Zych.

Tuż przed rozpoczęciem festiwalu, w dniach 4-6 listopada 2015 roku w poznańskim Kinie Muza wyświetlane będą filmy należące do nurtu neobaroku francuskiego, który zapoczątkowany został w latach 80. XX wieku debiutami takich reżyserów jak Jean-Jacques Beineix, Luca Besson i Leos Carax. Dzieła wspomnianych twórców będzie można obejrzeć w ramach cyklu "Poznań Baroque w Muzie".

Więcej informacji – na stronie: http://www.poznanbaroque.com  

Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w WarszawieII Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, celebrujący 155. rocznicę urodzin swojego patrona, odbędzie w dniach 6-12 listopada 2015 roku w Warszawie. W ciągu tygodnia w Teatrze Polskim, Zamku Królewskim, Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będą miały miejsce koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy. W ramach wydarzenia wystąpią artyści z Australii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Majorki i Polski.

Uroczyste otwarcie festiwalu, organizowanego przez Fundację „Ave Arte”, odbędzie się w Teatrze Polskim z udziałem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Koncert rozpocznie Rota Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentuje również dwa utwory patrona festiwalu: Hej, Orle biały i Nad wodą bystrą i czystą. Fragmenty z opery Manru Paderewskiego wykona sopranistka Katarzyna Laskowska oraz tenor Rafał Bartmiński. Wystąpi także pianista Wojciech Kocyan, profesor fortepianu w Loyola-Marymount University w Los Angeles. W jego wykonaniu publiczność usłyszy Humoreski koncertowe op. 14 i Nokturn B-dur op. 16 nr 4 Paderewskiego oraz kompozycje Fryderyka Chopina.

Więcej informacji – na stronie: www.avearte.pl/planowane-wydarzenia.html

ZOBACZ: program festiwalu - plik PDF

Nowa muzyka w starym Ratuszu

Nowa muzyka w starym Ratuszu Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zaprasza 5 listopada 2015 roku o godz. 19.00 do Ratusza Staromiejskiego na inauguracyjny koncert nowego cyklu pod hasłem „Nowa muzyka w starym Ratuszu”.

Organizatorzy pragną przybliżyć trójmiejskim melomanom dokonania współczesnej polskiej muzyki elektroakustycznej, z całą jej różnorodnością, gatunkowym bogactwem i mnogością środków wyrazu. Inauguracyjny koncert wypełnią utwory bardzo różne, zarówno stricte elektroakustyczne (zatem realizowane na żywo za pomocą aparatury), jak i kompozycje na instrumenty z towarzyszeniem elektroniki. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa partytur i grafik bezpośrednio związanych z muzyką elektroakustyczną.

Każdy utwór zostanie zaprezentowany i wykonany przez samego kompozytora, często z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w repertuarze współczesnym. Dla słuchaczy będzie to nie tylko okazja do wysłuchania muzyki, ale także osobistego spotkania z artystami, porozmawiania z nimi i zajrzenia za kulisy realizacji tego gatunku.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią tacy kompozytorzy, jak: Lidia Zielińska (Poznań), Marek Chołoniewski (Kraków), Edward Sielicki (Warszawa), Krzysztof Olczak (Gdańsk) czy Dariusz Mazurowski (Gdańsk). Towarzyszyć im będą wykonawcy: Małgorzata Rocławska (sopran), Alina Mleczko (saksofon sopranowy), Anna Zielińska (skrzypce) oraz Paweł Zagańczyk (akordeon). Utworom towarzyszyć będą wizualizacje realizowane przez Cezarego Joczyna.

ZOBACZ: program koncertu

Krajobraz fundamentalny w cyklu koncertów Music +

alt18 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +” zatytułowany Krajobraz fundamentalny. Wystąpi sopranistka Łucja Czarnecka z towarzyszeniem pianisty Piotra Grodeckiego.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego (Polały się łzy me, Konwalijka, Nad wodą wielką i czystą, Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina, Chłopca mego mi zabrali ), Fryderyka Chopina (Precz z moich oczu, Piosenka litewska, Dumka) oraz Mieczysława Karłowicza (Pamiętam ciche, jasne, złote dnie, Mów do mnie jeszcze, Zasmuconej, Na śniegu, Z Erotyków, Pod jaworem).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Krajobraz fundamentalny w cyklu koncertów Music +

Kompozytorzy poznańscy i ich Goście

Koncer Sepia EnsembleKoncert z cyklu „Kompozytorzy poznańscy i ich Goście” odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Auli Novej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Będzie to wydarzenie towarzyszące IX Międzynarodowemu Forum Kompozytorów w Poznaniu.

W programie: Krzysztof MeyerQuattro colori op. 24 na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1969-70), Brian Ferneyhough – Cassandra’s Dream Song na flet solo (1970), Kerékfy Márton – Alleluja na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2006), Milen Panayotov – En busca de duende na kwartet smyczkowy (2014/2015), Witold Lutosławski Epitafium na obój i fortepian (1979), Georg Katzer – Strahlung/Brechung na kwintet smyczkowy (1991).

Wystąpi Sepia Ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Artura Kroschela i Rafała Zapały. W jego skład wchodzą absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, których łączy szczególne zainteresowanie i pasja wykonywania muzyki najnowszej.

Marek Wakarecy in memoriam

Marek Wakarecy in memoriamPomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na XIV Koncert Towarzyski Marek Wakarecy in memoriam, który odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wystąpią skrzypkowie Jakub Jakowicz oraz Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem Orkiestry Smyczkowej dla Marka, złożonej z muzyków – przyjaciół zmarłego tragicznie przed czterema laty dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Marek Wakarecy był znanym toruńskim muzykiem, działaczem społecznym i samorządowym. Pełnił funkcję dyrektora naczelnego orkiestry, która w 2006 roku została przemianowana na Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. W 1997 roku powołał do życia Międzynarodowy Letni Festiwal „Toruń – Muzyka i Architektura”, a w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal Haendlowski. Przez długi czas był wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Koncert poświęcony pamięci muzyka planowany jest w pobliżu rocznicy jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, 7 listopada 2011 roku.

Program koncertu wypełnią utwory, które Marek Wakarecy doskonale znał i sam był ich wykonawcą. Będą to m.in. dzieła Antonia Vivaldiego (Sonata G-dur RV71, Sonata F-dur RV70, Koncert a –moll op. 3 nr 8 na dwoje skrzypiec), Tomaso Albibioniego (Adagio g-moll), Jana Sebastiana Bacha (Aria ze Suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu). Koncert poprowadzi Magdalena Cynk i Justyna Sawicka.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa od 29 października. Liczba miejsc ograniczona.