Polmic - FB

aktualności

Pruszcz Gdański | Art'n'Voices – we meet again

ArtStowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej zaprasza 27 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 na pierwszy po okresie kwarantanny koncert zespołu wokalnego Art’n’Voices, który odbędzie się w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim i będzie transmitowany online.

W programie koncertu znajdzie się muzyka z najnowszej płyty zespołu Midnight Stories oraz inne utwory z repertuaru Art’n’Voices.

Midnight Stories to album w całości poświęcony utworom inspirowanym szeroko pojętą tematyką nocy autorstwa Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Komedy, a także twórców młodego pokolenia, m.in. Szymona Godziemba-Trytka, Zuzanny Falkowskiej, Anny Rocławskiej-Musiałczyk i Jakuba Szafrańskiego. Album został nagrany w Ars Sonora Studio, a jego wydawcą jest firma DUX. Premiera płyty miała miejsce w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod koniec lutego i miała być początkiem kolejnych koncertów związanych z promocją nowego albumu. Po czterech miesiącach przerwy zespół wznawia działalność koncertową i zaprasza do jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu – Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.

Wstęp na koncert jest wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Wigry | Festiwal Wigrosfera

WigrosferaFestiwal Wigrosfera, który odbędzie się w dniach 26 i 27 czerwca 2020 roku na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą.

Dwa wieczory koncertów transmitowane będą online ze sceny usytuowanej na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry na Suwalszczyźnie.

Idea artystyczna zakłada prezentację klasyki polskiej muzyki oraz najnowszych jej osiągnięć wykorzystujących nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni odbędą się cztery koncerty, podczas których usłyszymy klasyczne tria smyczkowe Karola Lipińskiego, współczesne dzieła Pawła Szymańskiego i Krzysztofa Pendereckiego, elektryczny kwartet smyczkowy wraz z syntezatorami, muzykę elektroniczną oraz klasyczną wiolonczelę, która dzięki użyciu najnowszych technologii przeniesie słuchaczy w wielowarstwowe połacie współczesnej sztuki.

Udział w Festiwalu wezmą Resina (Karolina Rec), NeoQuartet, Roshko Brothers i Voytek Proniewicz. Każdego dnia po koncercie będą transmitowane rozmowy z artystami. Gościem specjalnym przedsięwzięcia będzie Paweł Szymański.

Zgodnie z zaleceniami Rządu w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Widzowie, którzy zechcą uczestniczyć w Festiwalu na żywo, mają obowiązek posiadania maseczek zakrywających nos i usta.

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz ze środków Województwa Podlaskiego.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/wigrosfera/ 

Licheń Stary | Prezentacje licheńskich organów

LichenNa miłośników muzyki organowej w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej czeka doskonała okazja: trzy razy dziennie, o 11.00, 13.30 i 20.00, za wyjątkiem niedziel, do 10 września 2020 roku w licheńskiej bazylice będzie można wysłuchać koncertów organowych.

Licheńskie organy są wyjątkowym instrumentem składającym się z pięciu części: organów głównych umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów nawy zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części nad prezbiterium. W ważącej niemal 50 ton głównej części organów zainstalowana jest wykonana z cyny największa tego typu piszczałka organowa w Polsce – o długości 783 cm i wadze około 150 kg. Łącznie instrument ma ponad 12 000 piszczałek i 157 głosów. Koncepcję brzmieniową organów opracował prof. Andrzej Chorosiński.

Na znajdujących się w licheńskiej świątyni największych organach w Polsce zaprezentowane zostaną utwory różnych epok i stylów, w tym kompozycje Mikołaja z Krakowa, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Michała Lorenca oraz improwizacje organowe na tematy polskich pieśni kościelnych. Wystąpią Jacek Hyżny, Maciej Wota, Piotr Kaczmarczyk, Paweł Opala, Dymitr Morozow, Sebastian Kuczyński, Roksana Kalinowska i Maciej Somerla.

Od 5 lipca księża marianie zaproszą słuchaczy na koncerty o godz. 14.30 odbywające się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Justyna Zacharek

www.lichen.pl 

Nie żyje David Pituch…

22 czerwca 2020 roku w USA zmarł znany saksofonista, historyk muzyki i pedagog David Pituch.

Amerykański saksofonista był absolwentem Baldwin Wallace University i University of Colorado Boulder. Jako stypendysta Programu Fulbrighta odbył staż w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (1974). David Pituch był pierwszym wykonawcą trzeciej, ostatecznej wersji Concertina na saksofon i orkiestrę (1978) Romana Palestra. W 1980. założył klasę saksofonu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie wykładał do 1989 roku. W 1998. w Northwestern University obronił rozprawę doktorską pt. A Reception History of the Saxophone Between 1918 and 1942. Napisał książkę Saksofon od A do Z wydaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2000). Wykładał w Columbia College of Missouri Online Campus.

Saksofonista koncertował na wielu festiwalach w Europie i Stanach Zjednoczonych, brał udział w wydarzeniach organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Jako solista występował z tak znanymi orkiestrami, jak Boston Symphony, orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Berlińska Orkiestra Radia i Telewizji.

Pozostaniemy ze smutkiem po odejściu Artysty, z wdzięcznością i pamięcią o Nim.

Cześć Jego pamięci!

Katowice | Koncert dedykowany pamięci Krzysztofa Pendereckiego

NOSPRNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza 26 czerwca 2020 roku o godz. 19.30 na koncert dedykowany pamięci wielkiego artysty i przyjaciela NOSPR – Krzysztofa Pendereckiego. Koncert z udziałem publiczności transmitowany będzie na żywo.

To będzie wyjątkowe zakończenie bardzo nietypowego sezonu koncertowego. Publiczność powróci do sali NOSPR, a koncert będzie również dostępny w transmisji live na stronie internetowej NOSPR, w serwisie YouTube i na profilu NOSPR na Facebooku. Muzycy rozmieszczeni na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu wykonają jedynie repertuar kameralny.

Podczas najbliższego koncertu NOSPR poprowadzi Piotr Tarcholik – I koncertmistrz NOSPR, prymariusz NOSPR String Sextet, koncertmistrz Przemyskiej Orkiestry Kameralnej i lider zespołu Sinfonietta Cracovia. W wykonaniu muzyków usłyszymy Fanfarę dla Niepodległej i Chaconne z Polskiego Requiem na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego oraz Symfonię fis-moll „Pożegnalną” Hob. I:45 Josepha Haydna.

Podczas koncertu obowiązywać będą specjalne zasady bezpieczeństwa (brak przerwy, nieczynne szatnie i restauracje). Na widowni zasiądzie ograniczona liczba słuchaczy, którzy będą mieli obowiązek posiadania maseczek zakrywających nos i usta.

DOŁĄCZ do wydarzenia na Facebooku

Gdańsk | 63. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Archikatedrze Oliwskiej

MFMOW dniach 26 czerwca – 25 sierpnia 2020 roku odbędzie się 63. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Archikatedrze Oliwskiej, organizowany co roku przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina.

Po raz kolejny muzyka organowa zabrzmi w zabytkowej gdańskiej Katedrze Oliwskiej. Podczas koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi różnych narodowości i generacji, w tym artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, a także premiery światowe i kompozycje do tej pory w Polsce nie prezentowane: Chromatisches Poem kompozytora polskiego pochodzenia Sergiusza Słonimskiego, L’A.B.C. Musical Gustava Kirchhoffa, Niebieski wschód słońca Paola Bougeata, Suita Baskijska Stefana Kagla, Suita Trójca Święta Diega Cannizzara i But if I am laid into the tomb... Macieja Zakrzewskiego. W programie Festiwalu znalazły się również dzieła takich polskich twórców, jak Mieczysław Surzyński, Juliusz Łuciuk, Marian Sawa, Tadeusz Paciorkiewicz. Udział w Festiwalu wezmą Christophe Mantoux, Vincent Thevenas, Roman Perucki, Inger-Lise Ulsrud, Francesco Bongiorno, Wojciech Wojtasiewicz, Roberto Marini, Jan Bokszczanin, Andrei Bardin, Andrzej Chorosiński, Johannes Skudlik, Paulo Bougeat, Maciej Zakrzewski, Stefan Kagl, Daniel Zaretsky, Diego Cannizzaro, Józef Serafin oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Podczas uroczystej inauguracji z udziałem publiczności 26 czerwca o godz. 20.00 w Bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie wystąpią: Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jacka Rogali oraz organiści Hanna Dys i Roman Perucki. Poprowadzi koncert Konrad Mielnik. Podczas koncertu zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena, Charlesa-Marii Widora, a także Koncert na dwa pozytywy i orkiestrę Dariusza Przybylskiego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.filharmonia.gda.pl/pl/ 

I Ise-Shima International Composition Competition – Japonia 2020

ISIse-Shima Art Committee zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie kompozytorskim I Ise-Shima International Composition Competition. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 1 czerwca 2021 roku.

Celem Konkursu jest promocja młodych kompozytorów. Formuła przedsięwzięcia jest szeroka – nie ma ograniczeń wiekowych ani ograniczeń dotyczących składu wykonawczego przedkładanego utworu. Zgłaszany utwór może być uprzednio wykonany publicznie i nagrodzony w innych konkursach. Kompozytorzy mogą przesłać więcej niż jeden utwór, ale mają wypełnić osobny formularz zgłoszeniowy i uiścić opłatę za każdą z kompozycji.

Pełną partyturę (w formacie pdf), podpisaną imieniem i nazwiskiem kompozytora, należy przesłać za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://en.iseshimaart.com/international-composition-competiti 

Przewodniczącym Jury będzie polski kompozytor Marcin Stańczyk.

Konkurs przewiduje jedną nagrodę główną pieniężną wynoszącą 1000 USD i 35 wyróżnień honorowych. Ise-Shima Art Committee zastrzega sobie prawo, w porozumieniu z Jury, nie przyznawania nagrody głównej, wprowadzenia zmian do regulaminu, zmniejszenia lub podziału nagrody pieniężnej, jeżeli zdaniem Jury takie działania będą uzasadnione.

Laureaci Konkursu zostaną wyłonieni do końca sierpnia 2021 roku i powiadomieni o zwycięstwie drogą mailową. Lista nagrodzonych utworów zostanie opublikowana na stronie internetowej: https://en.iseshimaart.com/c 

Regulamin Konkursu dostępny jest na https://bit.ly/37SqagR 

Gawędy Romualda Twardowskiego

TwardowskiRomuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor obchodził 17 czerwca 2020 roku 90. urodziny. Z tej okazji PWM wraz z przedstawicielami świata muzycznego składa mu życzenia, a także zaprasza na nowy cykl poświęcony kompozytorowi.

Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Zestawiając średniowieczne tradycje ze zdobyczami XX wieku konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego. PWM zaprosiło przedstawicieli życia muzycznego do przygotowania niespodzianki dla jubilata. Wideo-życzenia Romualdowi Twardowskiemu złożyło ponad 30 artystów i bliskich kompozytora, m.in. Ewa Bogusz-Moore, Tomasz Konieczny, Jan Łukaszewski, Agnieszka Duczmal, Łukasz Borowicz, Jurek Dybał, Jerzy Salwarowski i Alicja Twardowska. Materiały dostępne są na kanale YouTube PWM.

Premiera nowego cyklu poświęconego kompozytorowi Gawędy Romualda Twardowskiego odbędzie się online 24 czerwca o godz. 10:30. To 10 opowieści, w których Mistrz wspomina najważniejsze momenty ze swojego artystycznego życia. O kluczowych spotkaniach z wybitnymi pedagogami, kompozytorami, pisarzami, o ważnych miejscach i niespodziewanych splotach wydarzeń, a także muzycznych inspiracjach artysta opowiada w filmach publikowanych w co drugą środę na kanale YouTube PWM.

Materiały prasowe PWM

Warszawa | Od „Bogurodzicy” do Góreckiego

ProMusicaFundacja „Pro Musica Viva” zaprasza na koncerty chóru Cappella Corale Varsaviana pod dyrekcją Romana Rewakowicza, podczas których zabrzmi polska muzyka chóralna różnych epok i stylów. Koncerty z udziałem publiczności odbędą się 23 czerwca 2020 o godz. 19.30 w Kościele Zesłania Ducha Świętego na Bielanach (ul. Broniewskiego 44) i 25 czerwca 2020 o godz. 19.00 w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Stokłosach (al. KEN 101).

W programie koncertów znalazły się utwory Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Stanisława Moniuszki, a także Stabat Mater Feliksa Nowowiejskiego, Zdrowaś bądź Maryja z Pieśni maryjnych op. 54 Henryka Mikołaja Góreckiego, Msza Dziękczynna Juliusza Łuciuka i Lacrimosa Bartosza Kowalskiego.

Chór Capella Corale Varsaviana, który powstał w 2007 roku, zrzesza zawodowych wokalistów i muzyków. Zespół ma na swoim koncie udział w nagraniach muzyki filmowej autorstwa Jana A.P. Kaczmarka, Stanisława Syrewicza, Michała Lorenca, Abla Korzeniowskiego, Bartłomieja Gliniaka. Wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia chór brał udział w koncercie pomyślanym jako artystyczny finał uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie. Zespół uczestniczył także w rozmaitych festiwalach, wykonując polską i ukraińską muzykę sakralną.

Wstęp na koncerty jest wolny – wydarzenia odbędą się dzięki dotacji Miasta Stołecznego Warszawa.

ZOBACZ: wydarzenia na FB 23 czerwca i 25 czerwca