Polmic - FB

aktualności

IX Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

FestiwalIX Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach potrwa do 11 sierpnia 2018 roku.

Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to cykl koncertów organizowany od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie przemianowanym w 2014 roku na Mazowiecki Instytut Kultury, odpowiedzialnym za kształt programowy przedsięwzięcia.

Podczas festiwalu prezentowane są głównie utwory muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych zespołów kameralnych. Koncerty odbywają się w każdą sobotę o godz. 18.00 w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach przy ul. Pięknej 8.

28 lipca wystąpi najbardziej obiecujący kwartet smyczkowy młodego pokolenia, New Music Quartet – laureaci I Nagrody oraz trzech Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. zespół wykona utwory polskich kompozytorów współczesnych: Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego. W programie koncertu Zespołu Harmonijek Ustnych Animato 4 sierpnia znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Mateusza Święcickiego. Na koniec wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe, które zaprezentuje m. in. kompozycje Krzesimira Dębskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: www.mik.waw.pl 

Podlasie SlowFest trwa do 12 sierpnia

PodlasiePrzełom lipca i sierpnia to najlepszy moment żeby odwiedzić Podlasie. Najspokojniejszy festiwal świata Podlasie SlowFest potrwa do 12 sierpnia 2018 roku.

Fanów kontemplacyjnych brzmień muzycznej alternatywy czekają koncerty w rytmie slow. Koncert „Quarter-tone piano” jest próbą przywrócenia muzyce jej naturalnych rejestrów. Ile straciła muzyka europejska porzucając podział ćwierćtonowy na rzecz półtonowego pokażą Piotr i Agnieszka Kopińscy dzięki specjalnie przestrojonym fortepianom od Yamaha Polska (26 lipca). W trakcie koncertu odbędzie się również prapremiera mikrotonowej kompozycji Krzysztofa Gawlasa  Splines, a zaraz po koncercie będzie można porozmawiać z kompozytorem podczas spotkania.

Koncert Radical Polish Ansambl, który łączy folklor z muzyką klasyczną i awangardę z tradycją w jedną brzmieniową wrażliwość, odbędzie się 3 sierpnia. Styl Radical Polish Ansambl to wykonanie muzyki współczesnej oparte na pradawnym poczuciu rytmu, wrażliwości brzmieniowej i tonalnej oraz formach przekazu ustnego. Woody Black 4, który wystąpi 11 sierpnia, to z kolei jedyny na świecie zespół improwizujący na czterech klarnetach, w tym trzech basowych.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.podlasieslowfest.pl/program-psw/ 

Katowice | Bilety na koncerty finałowe I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego

ksNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 11-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. 

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Finalistom w kategoriach: fortepian, skrzypce i spiew towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą w sali koncertowej NOSPR poprowadzi Alexander Humala. Koncert finałowy w kategorii kwartet smyczkowy odbędzie się w sali kameralnej. Bilety są już dostępne w kasie biletowej NOSPR oraz w systemie sprzedaży online na stronie internetowej NOSPR.

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry/Pieniny 2018

AuksoW dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2018 roku na Suwalszczyźnie oraz 13–16 sierpnia 2018 w Pieninach odbędą się koncerty Aukso – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – pod dyrekcją Marka Mosia z udziałem gości specjalnych. Gwiazdami tegorocznej edycji będą: maestro Jacek Kaspszyk, wirtuoz gitary Waldemar Gromolak, ceniony kompozytor Zygmunt Krauze, pianista Wojciech Waleczek. Ponadto, finał festiwalu poszerzy się na międzynarodowe grono wykonawców – Reut Rivkę oraz zespół KK PEARLS Krzysztofa Kobylińskiego.

Od 19 lat Letnia Filharmonia Aukso umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych mieszkańcom małych miejscowości, którzy nie mają takich możliwości na co dzień. Program wydarzenia, które odbędzie się na Suwalszczyźnie (w Suwałkach, Gawrych Rudzie, Maćkowej Rudzie, Mikołajewie i Hucie) i w Pieninach (w Szczawnicy i Jaworkach), obejmuje koncerty orkiestrowe, kameralne, spotkania z artystami i warsztaty, także z technik relaksacyjnych i fizykoterapii dla muzyków pod kierunkiem austriackiego specjalisty Burkharda Dammanna.

W gronie artystów zaproszonych do XIX edycji Filharmonii pojawi się wybitna postać polskiej i światowej sceny: uznany w kraju i za granicą ambasador kultury polskiej, dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej – Jacek Kaspszyk oraz jeden z czołowych współczesnych kompozytorów – Zygmunt Krauze. Ale będą również goście z zagranicy, tacy jak pochodzący z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik, czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem polskiego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego.

Orkiestra Aukso zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, które nawiązują do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów (m.in. Paderewskiego). Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauzego, świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program wydarzeń i pozostałe szczegóły na stronie organizatora: http://soksuwalki.eu/xix-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2018/ 

Letni festiwal muzyki poważnej „Muzyczna Korzkiew” 2018

KorzkiewCoroczny letni festiwal muzyki poważnej „Muzyczna Korzkiew” potrwa do 26 sierpnia 2018 roku.

Festiwal odbywa się w pięknym barokowym Kościele pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Korzkwi. Pierwsza edycja koncertów, organizowanych przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, odbyła się w 2012 roku. Podczas Festiwalu prezentowane są najznamienitsze utwory światowej klasy twórców, w tym kompozytorów polskich. Dzieła tych twórców w formie wokalno-instrumentalnej wykonują znakomici artyści. W tym roku udział w wydarzeniu wezmą m. in. chór Insieme pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, duet fortepianowy Dorota i Paweł Motyczyńscy i pianista Mirosław Herbowski.

W wykonaniu muzyków usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Janusza Krzysztofa Korczaka i Witolda Lutosławskiego. 5 sierpnia w ramach Festiwalu odbędzie się Koncert Jubileuszowy „Mirosław Herbowski i Jego Goście”.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: http://muzycznakorzkiew.pl/ 

Kołobrzeg | XVIII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”

KolobrzegW tym roku Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” osiąga pełnoletność. Jego 18. edycja potrwa do 23 sierpnia 2018 roku.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych Kołobrzega, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy miasto słynęło nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych, obecnie koncerty w gotyckiej Katedrze uatrakcyjniają pobyt kuracjuszy w mieście. Do Kołobrzegu przyjadą najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Europy i świata.

Udział w Festiwalu wezmą dwie orkiestry międzynarodowych warsztatów muzycznych pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego i Jana Staniendy. Finał w wykonaniu poznańskiej Orkiestry Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha dopełni dominantę dużych składów i form muzycznych w tegorocznej edycji. Duże formy przeplatać będzie kameralistyka w najwspanialszym wykonaniu: Alexander Gebert – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon, Lucy Kay – sopran, Orbis Quartett, Paweł Zadrożniak – trąbka, Michał Kocot – organy. Udział tego ostatniego jest nagrodą Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu dla laureata 6. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego. Słuchać będziemy dzieł od Bacha, Mozarta, Karłowicza po Schnittkego i Pendereckiego, a także wielu niespodzianek, których w letnie wieczory dostarczą nam artyści.

Informacja o biletach – na stronie: http://rck.kolobrzeg.eu

Warszawa | Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

POKPierwszy Festiwal Polskiej Opery Królewskiej potrwa do 27 lipca 2018 roku. Czeka nas piętnaście wieczorów muzycznych, łącznie szesnaście wydarzeń artystycznych w najpiękniejszych miejscach Warszawy – Łazienkach Królewskich oraz świątyniach przy Krakowskim Przedmieściu.

W Teatrze Królewskim, który od listopada zeszłego roku jest główną sceną Opery, oprócz premiery Don Giovanniego Wolfganga Amadeusa Mozarta w reżyserii Ryszarda Peryta będzie można zobaczyć cztery premiery sceniczne kończącego się właśnie sezonu.

Dla miłośników kameralistyki Opera przygotowała cykl czterech koncertów „Polska liryka w Pałacu na Wyspie”. Wystąpią m.in.: Marta Boberska, Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska i Andrzej Klimczak. W ich interpretacji usłyszymy kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i utwory XIX-wiecznych kompozytorów polskich. W bazylice św. Krzyża zabrzmi Oratorium minorum – Pieśń o Bogu ukrytym Włodka Pawlika. Tegoroczny i jednocześnie pierwszy festiwal Polskiej Opery Królewskiej zakończy premiera Thamos Mozarta, którą zobaczymy w amfiteatrze w Łazienkach.

Więcej – na stronie: https://operakrolewska.pl/ 

52. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie i regionie

FKDo 31 sierpnia 2018 roku potrwa jedna z najstarszych w Polsce imprez muzycznych – 52. Międzynarodowy Festiwal Organowy, który odbędzie się w Koszalinie i siedmiu miejscowościach Pomorza Środkowego.

Cechą charakterystyczną przedsięwzięcia jest prezentowanie muzyki organowej z wykorzystaniem instrumentów historycznych Pomorza Środkowego w połączeniu z muzyką nieorganową, tj. formami solistycznymi, kameralnymi, chóralnymi i oratoryjnymi. W ośmiu miejscowościach odbędzie się 30 koncertów. Dzięki wolnemu wstępowi na koncerty poza Koszalinem liczba słuchaczy i zainteresowanie ciągle rośną. Impreza, której międzynarodowy charakter zapewnia udział artystów z całej Europy, jest ważnym uzupełnieniem letniej oferty kulturalnej regionu.

Koncerty będą rozpoczynać się w każdy wakacyjny piątek o godz. 19.15, z nich dziewięć będzie miało miejsce w koszalińskim kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Franciszkańskiej. W przedsięwzięciu wezmą udział polscy organiści, m. in. Roman Perucki i Marek Toporowski, oraz goście z Rosji: Daniel Zaretsky oraz Taras Baginets.

Muzyka organowa będzie brzmiała w pierwszej części koncertów. Drugą zaś część wypełniać będą najrozmaitsze gatunki i składy. Usłyszymy utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Juliusza Łuciuka, Feliksa Nowowiejskiego, Marka Raczyńskiego, Mariana Sawy i Józefa Świdra. W koncercie finałowym weźmie udział kilka zespołów: Krakowskie Trio Stroikowe, Żeński zespół chóru Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, Chór „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie i Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej. W programie znajdą się kompozycje Krzesimira Dębskiego, który wystąpi w roli dyrygenta i skrzypka.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmoniakoszalinska.pl/ 

Zakopane | 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

41. Dni Szymanowskiego41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbędą się w dniach 22 lipca – 29 lipca 2018 roku w Zakopanem. Podczas koncertu finałowego prawykonany zostanie utwór UKIYO-E NO. 4  Marcela Chyrzyńskiego.

Prawykonania kompozycji dokona Orkiestra Śląskich Kameralistów pod dyrekcją Roberta Kabary oraz Trio Śląskie w składzie: Joanna Domańska – fortepian, Roman Widaszek – klarnet, Tadeusz Tomaszewski – waltornia. Koncert, w programie którego znajdą się również utwory Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Edwarda Elgara, odbędzie się 29 lipca o godz. 20.00 w Kościele pw. Św. Krzyża.

W programie festiwalu znajdą się ponadto kompozycje Beethovena, Bartoka, Bacha, Krumpholtza, Iberta, Schellera, Chopina, Paderewskiego, Ravela i Gershwina. Usłyszmy je w wykonaniu takich zespołów oraz solistów jak: New Music Quartet, Serhij Hryhorenko, Ewa Biegas, Grzegorz Biegas, Kamil Pacholec, Blanka Bednarz, Matthiew Bengtson, Małgorzata Wasiucionek, Piotr Sałajczyk.

Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do roku 1987 Dni odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji, festiwal odbywa się w lipcu, kiedy to na Podhalu Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane były nie tylko w Atmie, ale też w zakopiańskich kościołach i galeriach. O niepowtarzalnym, indywidualnym charakterze Festiwalu decyduje połączenie muzyki klasycznej z autentyczną muzyką podhalańską, która była źródłem inspiracji Karola Szymanowskiego w ostatnim okresie jego twórczości.

Organizatorem Festiwalu jest Towarzysztwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.szymanowski.zakopane.pl/