Polmic - FB

aktualności

„Dyrygent – rezydent" sezon 2023/2024: nabór wniosków

DyrygentRezydent 23Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji programu artystycznego „Dyrygent – rezydent" na sezon 2023/2024. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2023 roku. Budżet edycji programu w sezonie 2023/2024 wynosi 180 tysięcy złotych.

Program „Dyrygent – rezydent” przeznaczony jest dla dyrygentów posiadających polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka, działających wspólnie z zawodowym zespołem orkiestrowym, albo teatrem operowym lub muzycznym, mającym siedzibę w Polsce.

Do programu może zostać zgłoszony absolwent wydziału dyrygentury symfoniczno-operowej lub osoba posiadająca licencjat na takim wydziale w terminie do trzech lat od uzyskania dyplomu magistra lub licencjatu.

Obligatoryjne jest zamieszczenie w programie rezydencji jednego dzieła kompozytora polskiego.

Regulamin dostępny jest na stronie: https://nimit.pl/aktualnosci/dyrygent-rezydent-sezon-2023-2024-startuje-nabor-wnioskow/ 

Konkurs kompozytorski „Utwór na carillon i dwie trąbki”

KonkursCarillonTrabkaPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku ogłasza Konkurs kompozytorski „Utwór na carillon i dwie trąbki”. Konkurs przeznaczony jest dla studentów klas kompozycji polskich akademii muzycznych. Termin nadsyłania partytur upływa 11 czerwca 2023 (do godziny 23:59).

Przedmiotem konkursu jest skomponowanie utworu na carillon i dwie trąbki. Czas trwania kompozycji: od 4 do 6 minut. Każdy kompozytor może zgłosić dowolną liczbę prac. Utwory konkursowe należy zgłaszać anonimowo.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca czerwca 2023. Zwycięska kompozycja zostanie prawykonana podczas Gdańskiego Festiwalu Carillonowego 2023. Ponadto, JM Rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku ufundował nagrodę główną w wynosi 1500 zł brutto dla zwycięscy konkursu.

Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie: https://www.amuz.gda.pl/wydarzenia/konkurs-kompozytorski-utwor-na-carillon-i-dwie-trabki,1365 

Poznań | 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna

PoznanskaWiosna 10.3.23Inauguracja 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Oddział Poznański Związku Kompozytorów Polskich, odbędzie się 10 marca 2023 o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

W wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza zabrzmią dwa koncerty: Koncert na puzon i orkiestrę Kazimierza Serockiego oraz Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę op. 105 Krzysztofa Meyera. Prawykonany zostanie utwór Aequinoctium na orkiestrę symfoniczną Katarzyny Kwiecień-Długosz, który powstał na zamówienie Filharmonii Poznańskiej i Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. W roli solistów wystąpią skrzypaczka Anna Ziółkowska, wiolonczelistka Monika Baranowska i puzonista Wojciech Jeliński.

Główny nurt tegorocznej edycji odbędzie się już w maju.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Strona Festiwalu: http://www.wiosnamuzyczna.pl

Katowice | X Festiwal Prawykonań!

FestiwalPrawykonan 2023

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co skomponuje sztuczna inteligencja poproszona o utwór w stylu polskiej muzyki najnowszej? Jak zabrzmi wyciąg z twórczości współczesnych polskich kompozytorów i kompozytorek? O czym i po co piszą dziś muzykę? Czy rzeczywiście ją piszą? A może to, czego słuchamy, co nam się podoba, wpada nam w ucho tylko dlatego, że jest generowane przez dostosowany do nas algorytm? Przekonajmy się sami podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu Prawykonań w NOSPR w dniach 10–12 marca 2023.

X Festiwal Prawykonań będzie okazją do poznania nowej muzyki, spotkania z kompozytorami i kompozytorkami.

Podczas spektakularnej inauguracji zabrzmią dzieła trzech kobiet: Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Aleksandry Słyż i Teoniki Rożynek; Marin Alsop, dyrygując premierowymi kompozycjami, poprowadzi orkiestrę przez stale zmieniające się głębiny oceanu do alternatywnej rzeczywistości.

Czytaj więcej: Katowice | X Festiwal Prawykonań!

Poznań | „Carmen. Toujours la mort": Georges Bizet i Teoniki Rożynek

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Carmen Spektakl-instalacja Carmen. Toujours la mort w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego zostanie wystawiony na deskach Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w Dzień Kobiet, 8 marca 2023 o godz. 19:00. W spektaklu wykorzystano fragmenty opery Georgesa Bizeta Carmen w opracowaniu Daniela Jamesa oraz kompozycję laureatki Paszportu „Polityki” Teoniki Rożynek the end – drugi finał carmen na orkiestrę, taśmę i głosy oraz intermezzi 1-6. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra kameralna Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Jakuba Czerskiego.

Główna bohaterka spektaklu przeistacza się w najsłynniejszą, ikoniczną kobietę kultury europejskiej. Jej metamorfoza jest performansem przywracającym życiu godność, a umieraniu zadowalający sens. W obliczu śmierci, którą zapowiadają nie tylko karty, ale być może także nieuleczalna choroba, z każdą chwilą zabierająca część życia, wejście w rolę Carmen może stanowić ocalającą żarliwość lub choćby kojącą iluzję. W scenariuszu instalacji wykorzystano dodatkowo cytaty z książki Wiek męski Michela Leirisa w tłumaczeniu Jana i Teresy Błońskich (Gdańsk 2016), cytat z eseju „Wiek męski” Michela Leirisa Susan Sontag w tłumaczeniu Małgorzaty Pasickiej (Kraków 2017).

Czytaj więcej: Poznań | „Carmen. Toujours la mort": Georges Bizet i Teoniki Rożynek

XVIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego

KonkursSerockiego 23Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogłasza XVIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego. Udział w konkursie mogą wziąć kompozytorzy wszystkich narodowości bez ograniczenia wieku. Wpisowe wynosi 230 zł. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 września 2023 roku.

Przedmiotem konkursu są utwory na zespół kameralny złożony od 3 do 5 instrumentów. Użycie środków live electronics oraz taśmy nie będzie akceptowane. Czas trwania utworu: 10 – 16 minut.

Każdy kompozytor może zgłosić więcej niż jedną partyturę. Do udziału w konkursie będą także dopuszczone utwory wykonane publicznie lub/i nagrodzone w innych konkursach.

Czytaj więcej: XVIII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego

Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane po raz 25.!

Orly 23Podczas gali jubileuszowej 25. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 6 marca 2023 w Teatrze Polskim poznaliśmy laureatów. Statuetkę za najlepszą muzykę odebrał Paweł Mykietyn - twórca muzyki do filmu Io w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Jan A.P. Kaczmarek otrzymał Orła za Osiągnięcia Życia.

„Wspaniały kompozytor światowego formatu, który zaczynał od muzyki do polskich filmów i po osiągnięciu światowego sukcesu, między innymi w postaci Oscara za muzykę do filmu Marzyciel, wrócił do Polski i filmu polskiego komponując wiele wybitnych kompozycji, jak choćby ostatnio do filmu Śmierć Zygielbojma. To dowód nie tylko mądrości, ale i serca Polskiej Akademii Filmowej, która wyraża uznanie dla wielkiego twórcy i przesyła gorące życzenia mnóstwa zdrowia i powrotu do pulpitu dyrygenckiego wspaniałego człowieka. Niech nasz Marzyciel, Jan A.P. Kaczmarek wraca do nas jak najszybciej, nowe filmy czekają na Niego!" – powiedział podczas odczytania nazwiska laureata Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Polskie Nagrody Filmowe Orły powstały w 1999 roku i są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową. Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach, a wyniki głosowania są tajemnicą, aż do momentu otwarcia zalakowanych kopert na scenie. W tegorocznej, jubileuszowej 25. edycji ORŁÓW brały udział 73 filmy fabularne, 51 filmów dokumentalnych i 25 seriali.

Lista wszystkich tegorocznych laureatów - na stronie: http://pnf.pl/laureaci-25-jubileuszowej-edycji-polskich-nagrod-filmowych/ 

Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego wybrani!

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursSzymanowskiego 2023

Wybrano uczestników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategoriach wykonawczych. Przesłuchania finałowe odbędą się we wrześniu 2023 roku w jednej z najlepszych sal koncertowych Europy. Młodzi artyści zostaną wysłuchani przez grono znakomitych jurorów. Już teraz zapraszamy do NOSPR na święto polskiej muzyki i młodych talentów!

Do Konkursu zakwalifikowano 38 śpiewaków, 31 pianistów, 34 skrzypków oraz 13 kwartetów smyczkowych. W oparciu o rekomendacje członków komisji kwalifikacyjnych, Dyrektor Konkursu Ewa Bogusz-Moore zwiększyła limit zakwalifikowanych w kategoriach: skrzypce i fortepian ze względu na bardzo wysoki poziom artystyczny kandydatów.

Nagrody o łącznej wartości aż 300 000 euro są do zdobycia w 5 kategoriach: kompozycja, fortepian, skrzypce, głos, kwartet smyczkowy. Zwycięzców kategorii kompozycja wyłoniono w listopadzie 2022 roku, a utwory nagrodzone pierwszą lokatą zostaną wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Laureatów kategorii wykonawczych poznamy już jesienią bieżącego roku.

Czytaj więcej: Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego wybrani!

Scena Muzyki Polskiej sezon 2023/24 – startuje nabór wniosków!

ScenaMuzyki 2023Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową w Warszawie ogłasza nabór do piątej edycji programu artystycznego Scena Muzyki Polskiej, odbywającego się w sezonie artystycznym 2023/24. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2023 włącznie (do godz. 23.59). Budżet edycji programu Scena Muzyki Polskiej w sezonie 2023/2024 wynosi 240 tysięcy złotych.

Wniosek aplikacyjny należy przysłać wyłącznie w wersji elektronicznej wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, podając jednocześnie link do miejsca, w którym zamieszczono wymagany materiał audio-video.

Lista projektów, które otrzymają w konkursie dofinansowanie zostanie ogłoszona na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca do 10 maja 2023 roku. Wnioskodawcy tych projektów zostaną poinformowani o pozytywnej decyzji oficjalnym pismem.

W przypadku niewyczerpania pełnej puli środków przeznaczonych na edycję programu w sezonie 2023/2024 Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca może w dalszym terminie ogłosić drugą turę naboru zgłoszeń.

Regulamin dostępny jest na stronie https://nimit.pl/aktualnosci/scena-muzyki-polskiej-sezon-2023-24-startuje-nabor-wnioskow/