Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”

polmicPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”, organizowany przez Oddział Gdański Związku Kompozytorów Polskich i Fundację „Sinfonietta Pomerania”, potrwa do 26 listopada 2022. Wstęp wolny!

Szczególne znaczenie w programie tegorocznego festiwalu mają dzieła, które są wyrazem protestu przeciwko wojnie na Ukrainie i innym konfliktom, przymusowi emigracji, a także degradacji środowiska naturalnego. Współczesny świat przeraża zarówno starszych twórców, jak i tych najmłodszych, którzy dopiero debiutują na niwie artystycznej i w publicznym dyskursie. Deklarują swoje postawy rożnymi środkami, sięgając zarówno do klasycznego potencjału muzyki jako mowydźwięków, jak i nowszych sposobów, związanych z użyciem elektroniki, czy odwołujących do techniki soundscapeu, czyli włączania do kompozycji odgłosów otaczającego świata.

Czytaj więcej: Gdańsk | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”

Opole | Filharmonia Opolska Kameralnie #2: As-SAI Trio

polmicPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzyka kameralna – delikatniejsza od symfoniki, ale często jednocześnie bardziej angażująca, dotykająca z bliska – zabrzmi w ramach cyklu „Filharmonia Opolska Kameralnie” 18 listopada 2022 roku o godz. 19.00. As-SAI Trio zaprezentuje dzieła Józefa Elsnera i Antonína Dvořáka.

Wszystkie członkinie zespołu rozpoczęły swoją muzyczną przygodę w murach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Laureatki wielu konkursów muzycznych w kraju i za granicą, gdzie do ostatnich sukcesów zaliczyć można tytuł mistrza Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w III Odsłonach w Bydgoszczy, jako kameralistki i solistki miały okazję prezentować się na wielu festiwalach muzycznych.

Czytaj więcej: Opole | Filharmonia Opolska Kameralnie #2: As-SAI Trio

Warszawa | IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie” potrwa od 18 do 26 listopada 2022. Przed nami 9 dni muzycznej uczty, podczas której zasmakujemy zarówno znanych, jak i nieznanych, ale wartych poznania, kompozycji.

Festiwal odwołuje się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obszar ten stanowi niezwykle interesujący tygiel, który pozwala na odkrywanie swojej złożoności poprzez różnorodność prezentowanych utworów i artystów. Przewodniczącym Rady Programowej festiwalu jest dr Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich.

Za sprawą tegorocznej edycji „Od Austro-Węgier do współczesności” zaznamy zarówno barokowego przepychu, jak i klasycznej jasności, monumentalizmu wielkich obsad, ale też intymności recitali. Przed nami 13 koncertów w Warszawie, w tym 3 premiery utworów powstałych na specjalne zamówienie Narodowego Centrum Kultury oraz wydarzenie specjalne: wystawa w galerii Kordegarda.

Czytaj więcej: Warszawa | IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”

Kraków | 30. Audio Art Festival

POLMICW dniach 18–27 listopada 2022 w krakowskiej Akademii Muzycznej, Cricotece i klubie Hevre będzie miał miejsce jubileuszowy 30. Audio Art Festival.

Festiwal Audio Art w Krakowie odbywa się nieprzerwanie od 1993 roku. Szczególnym jest program jubileuszowej edycji. Premierowe koncerty, instalacje i performance dotyczą przeglądu najważniejszych projektów sztuki dźwiękowej i muzyki współczesnej z całego świata.

Ważne miejsce w programie zajmują polskie premiery. Definiują nowy paradygmat sztuki współczesnej. Zawierają elementy powiązane z tożsamością artysty, jego szczególnej misji w formowaniu lokalnej kultury. Porządkują świat postpandemiczny z zabezpieczeniem dziedzictwa kulturowego. Kreują nowe formy sztuki wyrafinowanej, zaangażowanej wobec współczesnych wyzwań stawianych przez migrację i zagrożenia związane z wojną.

Czytaj więcej: Kraków | 30. Audio Art Festival

Katowice | „NOSPR kameralnie”: Świder, Haydn, Fauré & Mahler

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 listopada 2022 o godz. 19.30 w ramach cyklu „NOSPR kameralnie” usłyszymy dzieła na kwintet dęty kompozytorów różnych epok, w tym Miniatury liryczne Józefa Świdra.

Trzeba ręki mistrza i sporo szczęścia, aby krótką stylizacją powolnego tańca podbijać sale koncertowe całego świata. Instrumenty dęte w Pawanie Gabriela Faurégo są jak miękka suknia, w której tańczono niegdyś na hiszpańskim dworze. Miękkość brzmienia ma jednak swoją głębię – również instrumenty dęte poprzedzają pierwsze słowa Pieśni na śmierć dzieci Gustava Mahlera. Linie melodyczne wiją się tu w secesyjnych splotach, towarzysząc ekspresji bólu i miłości. To jeden z najbardziej przejmujących utworów Mahlera. Znawca jego twórczości, Bohdan Pociej, znajdował w tym cyklu wyraźne cechy ekspresjonistyczne.

Adam Suprynowicz

Informacje o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-kameralnie-31 

Warszawa | 7. Festiwal muzyczny „TRZY–CZTE–RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICW programie 7. Festiwalu muzycznego „TRZY–CZTE–RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”, który odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie w dniach 17 listopada – 10 grudnia, znalazła się muzyka rodzima i twórczość tych kompozytorów zagranicznych, których rocznica urodzin przypada na rok 2022.

Oprócz dzieł kompozytorów, którzy zapisali się już na kartach historii, zabrzmią utwory cenionych przedstawicieli polskiej muzyki współczesnej. Będziemy m.in. świadkami premiery Eufonium Aleksandra Lasonia i Mylnych wzruszeń Ryszarda Alzina.

Tegoroczny festiwal obejmować będzie 8 koncertów z udziałem znanych solistów, kameralistów i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Do programu jako wydarzenie towarzyszące powraca również Trampolina Młodych, podczas której zaprezentują się najbardziej obiecujący artyści młodego pokolenia.

Czytaj więcej: Warszawa | 7. Festiwal muzyczny „TRZY–CZTE–RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

Gdańsk | II Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

POLMICW dniach 17–19 listopada 2022 roku w Gdańsku odbędzie się II Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon, który poprowadzą: wykładowca Królewskiej Szkoły Carillonowej w Mechelen (Belgia) prof. Eddy Mariën, dr hab. Katarzyna Kwiecień-Długosz z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Monika Kaźmierczak i mgr Kamil Cieślik z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Zaplanowano również dwa koncerty carillonowe. Patronat nad wydarzeniem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Zajęcia w ramach kursu zostaną przeprowadzone w: wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Profesorska 3), wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46), sali 413 w budynku żółtym oraz sali 414 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W programie wydarzenia znalazły się: prezentacja carillonu św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gra na carillonie – zajęcia zbiorowe dla zaawansowanych (Eddy Mariën) i dla początkujących (Monika Kaźmierczak), praca indywidualna uczestników kursu oraz konsultacje indywidualne. W części teoretycznej i warsztatowej dla kompozytorów Eddy Mariën, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Kamil Cieślik zapoznają uczestników z tajnikami komponowania na carillon.

Ze względu na ograniczenia w liczbie osób obowiązują zapisy do 11 listopada 2022 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Czytaj więcej: Gdańsk | II Otwarty Kurs Gry, Kompozycji i Aranżacji na Carillon

Katowice | Jubileusz 75-lecia urodzin Konstantego Andrzeja Kulki

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

14 listopada 2022 NOSPR i Fundacja Filharmonia zapraszają o godz. 20.00 na koncert z okazji 75-lecia urodzin Konstantego Andrzeja Kulki. Jubilat oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka zaprezentują dzieła Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego i polską muzykę filmową. W roli solistów wystąpią Danuta Kojro-Pawulska (klawesyn, fortepian), Magdalena Schabowska (sopran), Piotr Lis (obój), Maria Lewicka (flet), Grzegorz Wołczański (klarnet).

W pierwszej części koncertu usłyszymy piękne i majestatyczne kompozycje na skrzypce i orkiestrę kameralną: Polonez koncertowy D-dur i Legendę Henryka Wieniawskiego, wirtuozowskie utwory Karola Lipińskiego – ulubione dzieła Jubilata, wybitnego polskiego skrzypka.

Czytaj więcej: Katowice | Jubileusz 75-lecia urodzin Konstantego Andrzeja Kulki

Poznań | Kompozytorzy poznańscy i ich goście 2022

POLMIC14 i 16 listopada 2022 w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (Plac Stefana Stuligrosza 1) o godz. 19.00 będą miały miejsce wyjątkowe koncerty z cyklu „Kompozytorzy poznańscy i ich goście", organizowane przez Poznański Oddział Związku Kompozytorów Polskich.

14 listopada organiści Agnieszka Tarnawska i Łukasz Kołakowski zaprezentują utwory Jehana Alaina, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Oliviera Messiaena, Barbary Kaszuby i Thierry'ego Escaicha. Będziemy świadkami premiery Momentum virium Sylwii Nowastowskiej.

16 listopada odbędzie się recital fortepianowy Tomasza Sośniaka „Kazimierz Serocki in memoriam". Poza utworami Serockiego usłyszymy kompozycje takich polskich twórców, jak Lidia Zielińska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Artur Kroschel, Monika Kędziora i Jan Astriab.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Poznań | Kompozytorzy poznańscy i ich goście 2022