Polmic - FB

aktualności

V Festiwal NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej

NeoArteW dniach 6-8 października 2016 roku w Gdańsku odbędzie się V Festiwal NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej. Piąta odsłona wydarzenia poświęconego muzyce kompozytorów XX i XXI wieku to trzy dni spotkań ze sztuką najnowszą o międzynarodowym wymiarze. Tegorocznej edycji patronuje wybitna postać – polska kompozytorka Joanna Bruzdowicz.

Festiwal prezentuje najciekawsze trendy w muzyce współczesnej, łącząc artystów z różnych kultur i dziedzin. Podczas festiwalu widownia będzie mogła uczestniczyć w trzech koncertach, odbędą się także panele dyskusyjne prowadzone przez kompozytorów i muzyków oraz warsztaty dla studentów kompozycji.

Pierwszego dnia w Ratuszu Staromiejskim zaprezentuje się jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej – Kwadrofonik. Zespół przedstawi program złożony z kompozycji polskich kompozytorów młodego pokolenia (Wojciechowski, Blecharz, Zapała, Laskowski). Drugi dzień to występ trójmiejskiego NeoQuartet we wnętrzach Kolonii Artystów. Trzeciego dnia odbędzie się pierwsze gdańskie wykonanie utworu Four seasons greetings na orkiestrę smyczkową i solistów z muzyką Joanny Bruzdowicz. Ostatni dzień festiwalu i zarazem jego finał został pomyślany jako spektakl multimedialny, o którego wyjątkową atmosferę i atrakcyjność dla widowni zadbają reżyser i aktor teatralny Maciej Konopiński oraz artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz. Wśród wykonawców partii solowych usłyszymy flecistę Łukasza Długosza, wibrafonistę Dominika Bukowskiego, pianistów Tomasza Jocza i Joannę Żabierek oraz skrzypków Karolinę Piątkowską-Nowicką i Pawła Kapicę. Festiwalową orkiestrą kameralną dyrygować będzie Łukasz Wódecki.

Inicjator i pomysłodawca festiwalu, trójmiejski zespół NeoQuartet na festiwalu wystąpi z polską częścią projektu „Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej”. Muzycy zaprezentują pięć kwartetów smyczkowych napisanych przez kompozytorów z krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego: Helmuta Zapfa (Niemcy), Reia Munakaty (Szwecja), Helenę Tulve (Estonia), Antona Safronova (Rosja), Aleksandra Kościowa (Polska). Przed koncertem odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem kompozytorów uczestniczących w projekcie. Koncert zespołu NeoQuartet odbędzie się w ramach trasy Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej.

Więcej informacji – na stronie: www.neoarte.pl

Patronat medialny nad trasą koncertową NeoQuartet objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Prezentacja portalu poświęconego Romanowi Palestrowi

Palester16 września 2016 roku o godz. 16.00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Sali im. B. Lindego będzie miała miejsce prezentacja portalu poświęconego wybitnemu kompozytorowi Romanowi Palestrowi.

Twórczość Palestra w dzisiejszym polskim życiu muzycznym niemal nie istnieje, co wobec jej wartości artystycznej jest złośliwym paradoksem współczesnej historii Polski. Nie ma jej zresztą również w obrazie muzyki polskiej ostatniego półwiecza, kształtowanym przez koncerty w polskich filharmoniach, przez nagrania płytowe oraz krytykę tych płyt i koncertów, a także przez muzykologię. Tymczasem bezpośrednio po II wojnie światowej Palester był głównym reprezentantem polskiego środowiska muzycznego na forum międzynarodowym, uważano go za najwybitniejszego polskiego kompozytora, widziano w nim nawet następcę Szymanowskiego.

Uruchomienie portalu www.palester.polmic.pl ma na celu przedstawienie w nowatorskiej, atrakcyjnej formie życia i twórczości jednego z wybitnych kompozytorów polskich, a także przywrócenie dorobku Palestra do obiegu i świadomości ludzi zainteresowanych muzyką współczesną. Portal jest kolejnym, realizowanym przez ZKP/POLMIC, serwisem poświęconym kompozytorowi XX wieku.

Spotkanie poprowadzi Piotr Maculewicz, zaś gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Zofia Helman, autorka pierwszej monografii Palestra. Wydarzenie, którego organizatorami są Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Biblioteka Uniwersytecka oraz Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, towarzyszy 59. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Po oficjalnej prezentacji portalu odbędzie się koncert, podczas którego Jakub Tchorzewski wykona utwory fortepianowe Romana Palestra.

Wstęp wolny.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta stołecznego Warszawy.

Ludowe Tradycje

Ludowe Tradycje13 października 2016 roku będzie miał miejsce pierwszy w sezonie koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum „Ludowe Tradycje”, którego repertuar przedstawi przegląd polskiej muzyki inspirowanej folklorem różnych regionów Polski.

W pierwszym koncercie sezonu 2016/2017 Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod wodzą maestro Janusza Siadlaka zabierze publiczność w najpiękniejsze zakamarki polskiej kultury ludowej. W programie znajdą się bowiem niezwykłe dzieła kompozytorów, którzy tworzyli głównie w drugiej połowie XX wieku. Wsłuchując się w przedstawione podczas koncertu pieśni będzie można dostrzec różnice w folklorze z różnych krain geograficznych – zabrzmią pieśni z Podlasia, Lubelszczyzny, Śląska, Krakowa, Mazowsza i Wielkopolski.

Na początek zespół przygotował dwa utwory Ozleciały się siwe gołębie oraz Ej osa zimna rosa Tadeusza Bairda, który jako kompozytor wyróżnia się niezwykłym szacunkiem dla tradycji. Podlasie reprezentować będzie Kazimierz Serocki i jego Trzy śpiewki – pierwszy cykl chóralny skomponowany przez Serockiego w 1951 roku. W kolejnym utworze – Sobótkowe śpiewki na 8-głosowy chór mieszany – Serocki wykorzystał ludowe teksty z Mazowsza. Pięć pieśni, które składają się na cykl, tworzy chronologiczny opis obrzędów nocy świętojańskiej. Chór wykona również 4 z 6 Pieśni Kurpiowskich Karola Szymanowskiego. Publiczności zostaną przedstawione dwa dzieła na chór mieszany Stanisława Wiechowicza Pado dysc, Leciały gęsi oraz Jakech ja konie pasł na chór męski. Zaprezentowana zostanie również twórczość ucznia Stachowicza – Romana Maciejewskiego, który tworzył w nawiązaniu do późnego stylu Karola Szymanowskiego, komponując w 1929 roku Pieśni Kurpiowskie na chór a cappella. Następnie zabrzmią dzieła współczesnych kompozytorów, Łuciuka i Twardowskiego, inspirowane folklorem regionu Krakowskiego i Wielkopolskiego.

Podczas pierwszego koncertu Collegium Canotrum w sezonie artystycznym 2016/2017 chór zadba, aby podróż przez zakamarki kultury regionalnej była niezwykle ciekawa i urokliwa, zgłębiająca jednocześnie tajemnice, które kryje polska muzyka inspirowana naszym pięknym folklorem.

Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Projekt Weinberg

1alt6 września 2016 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wieczór z muzyką Mieczysława Weinberga „Projekt Weinberg”. To międzynarodowa inicjatywa mieszkającej w Niemczech pianistki Katarzyny Wasiak poświęcona twórczości sławnego kompozytora.

Mieczysław Weinberg to jeden z najciekawszych kompozytorów XX wieku - wszechstronnie utalentowany, wspierany m.in. przez Dymitra Szostakowicza - pozostał do dziś prawie całkiem zapomniany. Przyczyn tego szukać można w niezwykle zawikłanej i trudnej historii jego życia – biografia Weinberga dotyka najbardziej ponurych rozdziałów historii Europy. W Galerii Las – pierwszej galerii wystawy stałej Muzeum POLIN zabrzmią dwa kwintety fortepianowe: Mieczysława Weinberga, a także Szymona Laksa

Kwintet fortepianowy jest raczej rzadkim gatunkiem kompozytorskim, a to ze względu na rozszerzoną wielogłosowość i konieczność zachowania równowagi pomiędzy różnymi z natury instrumentami zespołu. Jednak Kwintet op. 18 Mieczyslawa Weinberga urzeka wyjatkowo spójną formą, w którą kunsztownie wplecione są stylizowane elementy. Pięć - mocno zróżnicowanych części - splata się ze sobą w sposób idealny. Na początku utworu kompozytor wykorzystuje elementy muzyki francuskiej. Drugie ogniwo kwintetu à la Bartok mistrzowsko wprowadza w kolejną część Presto, która zaczyna się charakterystycznym con sordino instrumentów smyczkowych. Ekspresyjne Largo zaskakuje unisonem wszystkich instrumentów, łącznie z fortepianem. Efektowna i wirtuozowska część ostatnia jest przesycona optymizmem. Wydaje się, że nawet w najtrudniejszych momentach udaje się kompozytorowi zachować w swej twórczości i przekazać słuchaczowi radość życia.

Kwintet fortepianowy Szymona Laksa, który uzupełni program koncertu, jest prawdziwym rarytasem, który jest jeszcze rzadziej wykonywany niż Kwintet Weinberga. Kilka miesięcy po wyzwoleniu obozu w Kaufering w 1945 roku, kompozytor przystępuje (już w Paryżu) do pracy nad III Kwartetem smyczkowym na polskie tematy ludowe. W czterech częściach dzieła można wysłyszeć co najmniej 7 melodii ludowych z różnych regionów Polski. W latach 60-tych kompozytor przerabia kwartet na kwintet fortepianowy - o tej samej treści muzycznej. Szymon Laks był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Udało mu się uniknąć śmierci dzięki funkcji kapelmistrza orkiestry obozowej: "Skrzypce, które trzymam, stały się moją tarczą obronną".

W roli solistki wystąpi utalentowana polska pianistka Katarzyna Wasiak, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Premiera RP, a także Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, absolwentka Universität der Künste i Hochschule für Musik Hans Eisler w Berlinie. Pianistce towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy Diverso.

Laureaci VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

Konkurs7 września 2016 roku Jury Konkursu w składzie: Mirosław Jacek Błaszczyk (przewodniczący), Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Marek Pijarowski, Ryszard Zimak, Paweł Kotla, wyłoniło zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.

Zwycięzcą został Maciej Koczur (ur. 1989), absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, najmłodszy uczestnik IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w 2013 r. Drugie miejsce zajął Dawid Runtz (ur. 1992), który ma na swoim koncie także pierwsze sukcesy kompozytorskie, jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa. Laureatem III nagrody został Mateusz Czech (ur. 1989), również absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jury przyznało także wyróżnienia: I wyróżnienie ex aequo – Rafałowi Kłoczko i Wojciechowi Pławnerowi, II wyróżnienie – nie przyznano, III wyróżnienie – Marcie Gardolińskiej. Koncert finałowy VI OMKD odbędzie się w Białymstoku 8 września 2016 o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Zostanie wykonana Uwertura koncertowa „Bajka” S. Moniuszki pod dyrekcją Mateusza Czecha, Uwertura do opery Moc przeznaczenia G. Verdiego pod batutą Dawida Runtza, a zwycięzca konkursu Maciej Koczur zadyryguje Symfonią C-dur „Linzką” KV 425 W. A. Mozarta.

Carmina Luminosa Borysa Somerschafa

Somerschaf10 września 2016 roku w lubelskiej Bazylice oo. Dominikanów podczas multimedialnego koncertu wokalno-instrumentalnego o godz. 20.00 odbędzie się prawykonanie oratorium Borysa Somerschafa Carmina Luminosa.

Kompozycja powstała specjalnie dla uczczenia Jubileuszu 800-lecia Zakonu Dominikanów. Opiera się na tekstach z hymnów dominikańskich, św. Katarzyny ze Sieny oraz Księgi Izajasza. Opowiada o wędrówce i zmaganiach człowieka, rozpiętego między ziemskim bytowaniem a tęsknotą za Bogiem. Brzmienia dopełnia strona wizualna, inspirowana wczesnorenesansową estetyką malarską na bazie twórczości dominikanina Fra Angelico.

W koncercie pod kierunkiem Borysa Somerschafa udział wezmą wybitni soliści: Olga Pasiecznik (sopran) i Krzysztof Chalimoniuk (baryton) oraz Męski Zespół Wokalny KAIROS i chór chłopięcy „Lubelskie Słowiki". Artystom towarzyszyć będą muzycy: Justyna Zańko (skrzypce), Paweł Odorowicz (altówka), Urszula Czerniak (kontrabas), Michał Żak (flet, klarnet), Tadeusz Czechak (ud, portatyw), Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe, duduk), Monika Tarajko (warstwa wizualna).

Oratorium powstało we współpracy z lubelskim Klasztorem Dominikanów i Stowarzyszeniem Wokalnym „In Corpore" w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowane zostało również przez Miasto Lublin. Po premierze prezentowane będzie dalej w innych polskich klasztorach oraz w kościołach dominikańskich na Ukrainie.

Inauguracja Sezonu Artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej

InauguracjaProgram 2 Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa i Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają 11 września 2016 roku o godz. 19.00 do wysłuchania oratorium Feliksa Nowowiejskiego Powrót syna marnotrawnego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert zainauguruje Sezon Artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.

Wykonawcami oratorium będą: Anna Lubańska (mezzosopran), Mateusz Zajdel (tenor), Adam Palka (bas), Chór Filharmonii Narodowej przygotowany przez Henryka Wojnarowskiego oraz Polska Orkiestra Radiowa. Koncert poprowadzi Michał Klauza – Dyrektor Artystyczny POR. Kompozycja Nowowiejskiego wykonana była dotychczas dwukrotnie – w 2002 roku w Olsztynie i w Poznaniu, z okazji stulecia powstania dzieła. W Warszawie będzie to premierowe wykonanie, transmitowane w Programie 2 Polskiego Radia. Współproducentem koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Feliks Nowowiejski – powszechnie znany jako autor muzyki do Roty – został na mocy uchwały Sejmu z 31 grudnia 2015 ogłoszony Patronem 2016 roku. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci, a w 2017 – 140. rocznica urodzin twórcy. „Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury” – głosi uchwała Sejmu, który przy podejmowaniu decyzji o patronacie brał pod uwagę szczególny dorobek tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego.

Feliks Nowowiejski w niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. Jego dorobek wywarł ogromny wpływ na kulturę muzyczną Polski. Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków.

Bilety do kupienia na stronie www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Inauguracja 71. Sezonu Artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Inauguracja 9 września9 września 2016 roku o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się Inauguracja 71. Sezonu Artystycznego 2016/2017. Podczas tego nadzwyczajnego wydarzenia wystąpi światowej sławy skrzypaczka Alena Baeva.

Inauguracja sezonu artystycznego to swego rodzaju święto dla każdej instytucji kultury na świecie. Nie inaczej jest na Ołowiance. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka przygotowała wyjątkowy koncert, podczas którego zostaną wykonane kompozycje Grażyny Bacewicz, Dymitra Szostakowicza i Igora Strawińskiego.

Gwiazdą tego wieczoru będzie Alena Baeva, której kariera międzynarodowa zaczęła się, gdy artystka skończyła 10 lat. Skrzypaczka jest laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym II Międzynarodowego Konkursu im. Niccola Paganiniego w Moskwie i XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jej kunszt można podziwiać na scenach całego świata, w tym Europy, Azji i obu Ameryk.

Niezwykle utalentowana i charyzmatyczna artystka pojawi się 9 września w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Massimiliana Caldiego. Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu Polska Filharmonia Bałtycka szykuje dla swoich gości wiele nie tylko muzycznych niespodzianek.

Więcej informacji o nowym sezonie – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

I Festiwal Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego

I Festiwal Młoda Polska im. Ludomira RóżyckiegoW dniach 9 września – 28 października 2016 roku będzie miał miejsce I Festiwal Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego. W programie znajdzie się siedem koncertów, które odbywać się będą co tydzień we wnętrzach Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Kompozytorzy Młodej Polski odczuwali potrzebę skonsolidowania polskiego środowiska muzycznego z nurtem europejskim. Działania takie podjął m.in. Ludomir Różycki, jako jeden z czterech kompozytorów, którzy założyli Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich pod nazwą „Młoda Polska”. Szukali oni wolności w muzyce. Działalność ta na przełomie XIX i XX wieku okazała się cenna zarówno dla europejskiej i polskiej kultury, a twórczość L. Różyckiego znana jest na całym świecie z wielkiej indywidualności. Z tego powodu właśnie Różycki został obrany na patrona nowego Festiwalu.

W programie pierwszej edycji znajdzie się przede wszystkim muzyka polskich kompozytorów XX wieku, takich jak Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Witold Rudziński, Romuald Twardowski, Bolesław Szabelski, Sławomir Kaczorowski. Dzieła twórców polskich zostaną zestawione z utworami współczesnych im kompozytorów zachodnioeuropejskich (Gustava Mahlera, Ottorina Respighiego, Béli Bartóka). Koncert 14 października będzie poświęcony 170. rocznicy urodzin Zygmunta Noskowskiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej wykona III Symfonię F-dur „Od wiosny do wiosny" jego autorstwa.

Podczas Festiwalu orkiestra wystąpi pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, Jerzego Swobody, Sławomira Kupczaka, Tomasza Bugaja oraz Szymona Makowskiego. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć na scenie w roli solistów Szymona Krzeszowca, Siergieja Hryhorenkę, Romana Lasockiego, Karolinę Miśkowiec, Joannę Kasperczyk oraz Dominika Połońskiego. Gośćmi festiwalu będą również znakomite polskie zespoły kameralne: Kwartet Śląski i Zagan Acoustic.

Szczegółowy program – na stronie: www.filharmonia.jgora.pl