Polmic - FB

aktualności

IV Edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”

KropkaFundacja Meakultura po raz czwarty ogłasza konkurs dla krytyków muzycznych „Kropka”. Dla najlepszych autorów przewidziane są nagrody finansowe i rzeczowe. Głównym Współorganizatorem konkursu i Fundatorem Grand Prix w IV edycji jest Instytut Muzyki i Tańca.

„Kropka” to jedyny w Polsce konkurs, którego celem jest promowanie rzetelnej krytyki muzycznej, wspieranie dziennikarzy debiutujących oraz docenianie autorów piszących o muzyce polskiej za granicą. Dla najlepszych krytyków organizatorzy przewidzieli następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 3000 zł ufundowane przez Instytut Muzyki i Tańca, dwie Nagrody Główne w wysokości 2500 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Nagroda Specjalna za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju (fundatorem nagrody rzeczowej jest Instytut Adama Mickiewicza), Wyróżnienie dla Debiutanta (Nagroda Dyrektora-Redaktora Naczelnego PWM), Nagroda Fundacji Meakultura za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej, Nagroda Specjalna Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich dla osób działających na rzecz muzyki w radiu i telewizji, Nagroda Specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Nagroda Indywidualna Piotra Metza za najlepszy tekst o muzyce popularnej. Laureaci otrzymają też nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów konkursu.

W Jury konkursu zasiądą: dr Daniel Cichy (Przewodniczący), dr hab. Joanna Maleszyńska, dr Anna Ignatowicz-Glińska (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), Agata Kwiecińska, dr hab. Mirosław Pęczak, Rafał Księżyk i Remigiusz Mazur-Hanaj.

Teksty można nadsyłać do 15 października 2018 roku przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.konkurskropka.pl lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 listopada, a uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 5 grudnia.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na stronie konkursu: http://www.konkurskropka.pl/ 

Polska dyrygentka po raz kolejny na podium Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego

SlusarczykPolska dyrygentka Joanna Natalia Ślusarczyk zdobyła drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Jeunesses Musicales” w Bukareszcie, który odbywał się w dniach 26-30 sierpnia 2018 roku.

Do 9 edycji jednego z największych konkursów dyrygenckich w tej części Europy przystąpiło 50 wybranych młodych dyrygentów z całego świata. Konkurs składał się z czterech etapów, w których dyrygenci pracowali nad różnorodnym repertuarem symfonicznym z Bucharest Symphony Orchestra. Polka brawurowo weszła do finału. Kandydatów oceniało 7-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Sigmunta Thorpa – jednego z wiodących dyrygentów norweskich. Gala Finałowa i Koncert laureatów, transmitowany na żywo, odbył się w 700-osobowej sali Romanian Athenaeum w Bukareszcie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Joanna Natalia Ślusarczyk zdobyła także szereg innych nagród na arenie międzynarodowej: w styczniu 2018 roku – III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim First European Union International Conducting Competition w Sofii (Bułgaria), w kwietniu 2018 roku – I miejsce na London Classical Soloists Conducting Competition w Wielkiej Brytanii, a także Specjalne Wyróżnienie podczas The BMW International Conducting Masterclass and Competition w Portugalii.

Szczegółowe informacje o konkursie: http://www.bucharestcompetition.ro/ 

Ostrołęka | Finał III Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”

OperaliaMazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie i Towarzystwo Muzyczne im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce zapraszają na koncert finałowy III festiwalu „Ostrołęckie Operalia”, który odbędzie się 9 września 2018 roku o godz. 19:00 w hali widowiskowo-sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce.

Organizatorzy w sposób szczególny chcieli uczcić przypadającą na ten rok 40. rocznicę wyboru na Papieża świętego już Jana Pawła II. Po raz pierwszy w Ostrołęce zabrzmi utwór z muzyką Jakuba Milewskiego – Kantata Totus Tuus – CałyM Twój… do libretta Jerzego Binkowskiego, napisana z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej, która zbiega się z obchodami 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. Premiera odbyła się w czerwcu 2017 roku w Zakopanem. Tytuł Kantaty ściśle nawiązuje do dewizy Papieża Polaka. Wielka litera M symbolizuje Maryję i odnosi się do papieskiego herbu. Dzieło to ma pielęgnować pamięć o Papieżu Polaku, a także oddać cześć Tej, do której od 100. lat pielgrzymują utrudzeni i zatroskani. Kantata powstała na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Na scenie pojawią się wybitni polscy soliści: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Towarzyszyć im będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, a także Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Wszystko to pod dyrekcją kompozytora Jakuba Milewskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Olsztyn | Filharmonia – kameralnie

FWMFilharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 7 września 2018 roku o godz. 19.00 na koncert pt. „Filharmonia – kameralnie”. Orkiestrę smyczkową Filharmonii poprowadzi Szymon Stec, zaś solistą koncertu będzie pianista Łukasz Chrzęszczyk.

Koncert rozpocznie Divertimento na orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. Kompozycja powstała w 2009 roku, a uroczystą premierę miała 12 czerwca 2011 roku w Poznaniu, gdzie pod batutą Agnieszki Duczmal prawykonała go Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”. Mikołaj Górecki ukończył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie swojego ojca, wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który jest autorem drugiej kompozycji wieczoru – Koncertu na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40. Trwający niespełna 10 minut koncert został napisany przez H.M. Góreckiego w 1980 roku i dedykowany był wybitnej polskiej klawesynistce Elżbiecie Chojnackiej. Prawykonanie z jej udziałem odbyło się 2 marca 1980 roku, z towarzyszeniem grupy smyczkowej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PR i TV w Katowicach pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego.

Kolejnym utworem w wykonaniu orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Szymona Steca będzie Shaker Loops autorstwa amerykańskiego kompozytora, klarnecisty, dyrygenta Johna Adamsa. Koncert zakończy III Symfonia Philipa Glassa.

Więcej – na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/filharmonia-kameralnie/ 

Wrocław | 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

WrCantW dniach 7–16 września 2018 roku na Dolnym Śląsku odbędzie się 53. edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

Tegoroczna edycja, zatytułowana „Wyzwolenie”, zbiega się z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w programie znalazły się dzieła wielkich polskich kompozytorów. Repertuar odwołuje się do refleksji na temat wolności rozumianej także jako rozstrzygnięcie konfliktów wewnętrznych, swoboda sumienia, niezależność od ram doczesności. Przede wszystkim jednak program Wratislavii Cantans to zaproszenie do świętowania wspaniałej muzyki w mistrzowskim wykonaniu.

Punktem wyjścia tegorocznej edycji jest inauguracyjny Król Roger Karola Szymanowskiego – opera ukazująca próbę wyzwolenia się od kultury, jej norm moralnych, społecznych i obyczajowych. Dzieło polskiego kompozytora opisuje konflikt dwóch aspektów człowieczeństwa, racjonalności i instynktu, oraz próbę uwolnienia się od dramatycznego rozdarcia między tymi przeciwstawnymi sobie żywiołami.

Na festiwalu Wratislavia Cantans nie może zabraknąć znakomitych ansambli wokalnych. Narodowy Chór Ukrainy Dumka wykona utwory a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego oraz ukraińską muzykę ludową i sakralną. Collegium Musicale z Estonii – również świętującej stulecie niepodległości – wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum zaprezentuje polską i estońską muzykę współczesną. W roku polskiego jubileuszu zabrzmi opera Elżbiety Sikory, traktująca o jednej z najważniejszych Polek i jednocześnie jednej z największych postaci w historii nauki – Marii Skłodowskiej-Curie. Tytułowa Madame Curie musiała wywalczyć sobie wolność wyboru drogi życiowej, mierząc się z szeregiem stereotypów i uprzedzeń wobec kobiet.

Program Festiwalu – na stronie NFM.

Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

AM7 września 2018 roku o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się Koncert dyplomantów.

Podczas koncertu wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego wystąpią: pianista Łukasz Byrdy z klasy prof. zw. dra hab. Waldemara Andrzejewskiego i prof. AM dr hab. Joanny Marcinkowskiej i dyrygent Jarosław Szemet z klasy prof. zw. dra hab. Warcisława Kunca. Prezentacje studentów Akademii z profesjonalną orkiestrą stały się tradycją Uczelni i od wielu lat wpisują się w jej działalność artystyczną. Jest to pierwszy moment u progu drogi artystycznej, kiedy studenci: instrumentaliści, dyrygenci czy kompozytorzy, mają szansę na pracę z dużym aparatem orkiestrowym. Możliwość wspólnego muzykowania z profesjonalistami jest dla młodych dyrygentów i solistów doświadczeniem nie do przecenienia. Od wielu lat Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu współpracuje w tym zakresie z Filharmonią Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego, a efektami tej współpracy są koncerty dyplomantów i Orkiestry Symfonicznej tej znakomitej instytucji, które rok rocznie spotykają się z życzliwym przyjęciem zarówno publiczności, jak i mediów.

W tym roku w wykonaniu dyplomanci dokonają prawykonania kompozycji zatytułowanej Respite na orkiestrę kompozytora Jakuba Unolta, dyplomanta z klasy prof. dra hab. Zbigniewa Kozuba. Zabrzmią również I Koncert fortepianowy Es-dur Franza Liszta i Sinfonia Sacra (III Symfonia) Andrzeja Panufnika.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://amuz.edu.pl

Wielecki Tadeusz ĆWICZENIA Z ANTYGONY

Czytaj więcej: Wielecki Tadeusz ĆWICZENIA Z ANTYGONY

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w TVP Kultura

ChopinI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, odbędzie się w Warszawie w dniach 2–14 września 2018 roku. TVP Kultura będzie transmitować przebieg Konkursu: II koncert inauguracyjny 3 września, zmagania uczestników i koncert laureatów.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości NIFC we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Bezprecedensowy na skalę światową Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych jest krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina. Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego. Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy. W trzecim sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Orkiestra ta pod batutą wybitnego maestro Grzegorza Nowaka podczas dwóch koncertów inauguracyjnych wykona koncerty Fryderyka Chopina, a także À la recherche de la symphonie perdue autorstwa Pawła Szymańskiego. W Koncercie Inauguracyjnym, który widzowie TVP Kultura obejrzą w poniedziałek 3 września o godz. 18:55, w roli solisty wystąpi światowej sławy pianista Nikolai Demidenko. 12 i 13 września od godz. 17:50 widzowie anteny będą mogli śledzić zmagania instrumentalistów, którzy przeszli do trzeciego etapu konkursu. Koncertom towarzyszy studio - znani specjaliści będą w nim omawiać kolejne występy. Jego gospodarzem będzie Adam Rozlach, który poprowadzi też na antenie koncert inauguracyjny i koncert laureatów. W trakcie trwania konkursu, po Informacjach Kulturalnych, stacja zaprasza na specjalne kroniki (4, 5, 7 i 11 września o godz. 20:10, a 9 września o godz. 19:45). Koncert laureatów odbędzie się w piątek 14 września w Filharmonii Narodowej. Transmisja na antenie TVP Kultura zacznie się o godz. 18:50. W TVP 1 natomiast będzie można zobaczyć retransmisje z koncertu inauguracyjnego i z koncertu laureatów. Ponadto, NIFC udostępni transmisje z całego Konkursu na swoim kanale Youtube i profilu społecznościowym Facebook.

Szczegółowe informacje – na stronie Konkursu.

Sopot | XIX Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” 2018

Kalejdoskop formDariusz Wójcik, dyrektor artystyczny Teatru Otwartego, zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”, który odbędzie się w dniach 8–23 września 2018 roku w Sopocie.

Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w swym założeniu stawia na wysokie aspiracje, wysoką kulturę i wysoki poziom nawiązując tematycznie do dziedzictwa kulturowego różnych części Europy i świata. Festiwal jest istotnym wydarzeniem kulturalnym Polski Północnej. Od 2013 roku Patronką Festiwalu jest Maria Fołtyn – Legenda Polskiej Wokalistyki, wielka propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki na świecie, która za życia była przyjaciółka Sopotu i Teatru Otwartego. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Wyraźnie na to wskazuje różnorodność prezentowanych w ramach przedsięwzięcia dyscyplin artystycznych, takich jak: muzyka, śpiew, taniec, poezja, malarstwo, a także wielka różnorodność stylistyk muzycznych od baroku do współczesności, w tym: muzyki poważnej, rozrywkowej i folkowej. Od samego początku Festiwal kładzie szczególny nacisk na edukację muzyczną, a także historyczną zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Podczas ośmiu koncertów zaprezentowana zostanie muzyka z kręgu wielokulturowego, odbędzie się 4-dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków, 4. dniowy Plener Malarski pod nazwą „Muzyczne inspiracje w malarstwie" (zapoczątkowany w 2017 r.) i zainaugurowane zostaną Sopockie Poranki Muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej pod nazwą „Nie taki diabeł straszny”.

W przedsięwzięciach wezmą udział artyści z Polski i zagranicy, a wśród nich m.in.: Bogdan Makal (bas-baryton), Dariusz S. Wójcik (bas) i tenor Jacek Szymański, Monika Bohiniec – mezzosopran (solistka Wiedeńskiej Opery Narodowej), sopranistka Yeyoung Sohn (Korea Płd.) i pianista Lech Napierała (Austria). W wykonaniu artystów usłyszymy nie tylko arcydzieła muzyki zachodnioeuropejskiej, lecz także utwory polskich kompozytorów, w tym genialnych Fryderyka ChopinaStanisława Moniuszki i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Irenie Sendlerowej – „Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata”. Fundatorem wystawy jest Rzecznik Praw Dziecka minister Marek Michalak, na wniosek którego Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: Program Festiwalu.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.teatrotwarty.pl