Polmic - FB

aktualności

Krasnystaw | „W kręgu Mariusza Dubaja”: koncert z okazji 65-lecia urodzin

Dubaj 12 3 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i Oddział Lubelski Związku Kompozytorów Polskich zapraszają 12 marca 2024 roku o godz. 16.00 na spotkanie autorskie i recital fortepianowy prof. Mariusza Dubaja z okazji 65-lecia urodzin. W programie koncertu „W kręgu Mariusza Dubaja” znajdą się utwory Franza Schuberta, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Wojciecha Kilara oraz Jubilata - autor prawykona Kompozycję Jubileuszową X z okazji 630-lecia Krasnegostawu. Wstęp wolny!

Urodzony w Krasnymstawie kompozytor, teoretyk muzyki, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego pełni funkcję prezesa Oddziału Lubelskiego ZKP. Jest laureatem wielu nagród na konkursach kompozytorskich w kraju i zagranicą oraz wyróżnień („Złote Karpie" Krasnystaw 2000, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis" 2015 i in.). Jego utwory były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach (w Polsce, we Włoszech, Niemczech, Anglii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Portugalii, na Węgrzech, Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych), nagrywane na płyty (m.in. DUX, King Records w Japonii), dla radia i telewizji, a także wydawane drukiem (w tym także przez PWM, Polihymnię). Jest autorem m.in. rekonstrukcji Mazurka Dąbrowskiego z refrenem opracowanym przez Chopina (PWM 1999). Od roku 2004 jego Etiudy wielokrotnie wykonywał podczas recitali w Polsce i wielu krajach świata pianista Stanisław Drzewiecki. W 2015 roku w Filharmonii Lubelskiej prawykonano Largo dedykowane Ofiarom 11 września 2001 w USA, nagrane później na płytę. Ostatnio I Sonata fortepianowa Dubaja (II wersja) była kilkakrotnie wykonywana podczas recitali Michała Drewnowskiego w USA.

Czytaj więcej: Krasnystaw | „W kręgu Mariusza Dubaja”: koncert z okazji 65-lecia urodzin

Nagroda Honorowa Związku Kompozytorów Polskich za Zasługi dla Promocji Muzyki Polskiej 2024

Szczecinska EwaPrezydium Zarządu Głównego ZKP, na posiedzeniu w dniu 6 marca 2024, przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej Ewie Szczecińskiej – za wieloletnią, wytrwałą i kompetentną działalność promującą twórczość polskich kompozytorów współczesnych na antenie Polskiego Radia. Na szczególne wskazanie zasługuje cykl „Nowa Polska”, poświęcony najmłodszemu pokoleniu polskich kompozytorów.

Ewa Szczecińska studiowała muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W Programie 2 Polskiego Radia prowadzi audycje „Nowa Polska” i „Nocna Strefa”. Specjalizuje się w muzyce najnowszej, ale poświęca też wiele uwagi muzyce dawniejszych epok, biorąc udział w audycjach „Muzyczny Trybunał Dwójki” i „Płytomania”. Publikuje artykuły w „Ruchu Muzycznym”, „Tygodniku Powszechnym”, „Glissando” i na portalach internetowych.

Stworzyła trudne do przecenienia archiwum najnowszej polskiej twórczości muzycznej w całej różnorodności wyborów estetycznych, technik i stylów. archiwum, które stale jest poszerzane.

Uroczystość wręczenia Nagrody zaplanowana jest podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” 25 września br.

Wielkie gratulacje!

Rusza 5. sezon koncertów „Z klasyką przez Polskę”

logo Z KlasykaNarodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki projektowi „Z klasyką przez Polskę” – już od 5 lat zapewnia mieszkańcom małych miast, miasteczek i wsi w całej Polsce ofertę koncertową muzyki klasycznej w wykonaniu najznakomitszych artystów. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Zorganizowano już 448 koncertów z udziałem 337 artystów w 327 miejscowościach, docierając do prawie 40.000 słuchaczy w czternastu regionach Polski, m.in. na wschodnim Podlasiu, czy w dalekich Bieszczadach. Dla zapraszanych artystów jest to zawsze niezwykłe przeżycie. Wystąpienie dla publiczności, która uczestniczy w koncercie muzyki klasycznej po raz pierwszy jest niezwykłym przeżyciem, gdyż jej reakcje są bardzo szczere i emocjonalne.

W tym roku do udziału w koncertach „Z klasyką przez Polskę” Polski Impresariat Muzyczny zaprosił takich artystów, jak Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Agata Szymczewska, Olga Pasiecznik, Janusz Wawrowski, Paweł Gusnar, Julia Kociuban, Anna Radziejewska, Robert Gierlach, Aldona Barnik, Aleksander Dębicz, Mateusz Krzyżowski, zespół Wrocław Baroque Ensemble i innych.

Czytaj więcej: Rusza 5. sezon koncertów „Z klasyką przez Polskę”

Katowice | Orkiestra Akademii NOSPR & Vincent Kozlovsky

Orkiestra Akademii NOSPR & Vincent Kozlovsky / Suita tanecznaPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowe organy NOSPR to największy taki instrument w regionie! 11 marca 2024 roku o godz. 19:30 zabrzmią w towarzystwie młodych muzyków Akademii NOSPR w utworze, który świetnie sprawdziłby się jako ścieżka dźwiękowa do filmu sci-fi lub epickiej gry komputerowej.

Okrzyknięty ekstatycznym, nasycony sprzecznościami Koncert g-moll na organy, kotły i smyczki należy do najwybitniejszych dzieł Poulenca. Młodzi muzycy Akademii NOSPR pod dyrekcją Vincenta Kozlovskiego sięgną również po Suitę taneczną Béli Bartóka, która już za życia kompozytora stała się symbolem muzyki na wskroś nowoczesnej i z miejsca trafiła do repertuaru wielu orkiestr.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Akademii NOSPR & Vincent Kozlovsky

Warszawa | Kameralny koncert wielkopostny „Carmina Dolorosa”: prawykonanie kompozycji Katarzyny Brochockiej

Carmina Dolorosa - koncert wielkopostnyPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu wielkopostnego pt. „Carmina Dolorosa” („Pieśni bolesne”) zabrzmią pieśni rozumiane dosłownie oraz symbolicznie, jako instrumentalna medytacja nad tekstami Starego Testamentu. 10 marca 2024 roku o godz. 18.00 w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych (Plac Teatralny 18) odbędzie się prawykonanie Psalmów i Pieśni Cierpiącego Sługi Jahwe autorstwa Katarzyny Brochockiej. Wstęp wolny!

Kompozycje Katarzyny Brochockiej z jednej strony nawiązują do wielowiekowej historii dzieł umożliwiających słuchaczom zagłębić się intelektualnie, emocjonalnie oraz duchowo w tajemnicę cierpienia prowadzącego do odkupienia i zbawienia. Z drugiej strony charakteryzują się ekspresyjnym współczesnym językiem muzycznym, swoistą „teatralnością” środków wyrazu.

W programie koncertu znajdzie się światowe prawykonanie Psalmu 32 oraz Psalmów 16 i 131 na głos basowy i kontrabas w nowej, łacińskiej wersji językowej. Po raz pierwszy usłyszymy także Pieśni Cierpiącego Sługi Jahwe – cykl fortepianowych medytacji nad tekstami pochodzącymi z Księgi Izajasza. Repertuar dopełnią Soliloquia na kontrabas solo, swoiste „pieśni bez słów”, oparte na wybranych perykopach z Nowego Testamentu. Program wzbogacony zostanie także o performatywne czytanie odpowiadających dziełom fragmentów z Pisma Świętego.

Czytaj więcej: Warszawa | Kameralny koncert wielkopostny „Carmina Dolorosa”: prawykonanie kompozycji Katarzyny...

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, George Tchitchinadze i Krzysztof Jakowicz

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, George Tchitchinadze i Krzysztof JakowiczPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Najbliższy koncert Sinfonii Iuventus będzie miał miejsce w Muzeum Historii Polski. 9 marca 2024 roku o godz. 19.00 Orkiestrę poprowadzi George Tchitchinadze - profesor Państwowego Konserwatorium w Tbilisi. W partii solowej wystąpi legendarny Krzysztof Jakowicz, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, którego zasługi artystyczne i pedagogiczne są powszechnie znane i podziwiane.

Koncert otworzy uwertura koncertowa Cisza morska i szczęśliwa podróż op. 27 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, następnie zabrzmi I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Wydarzenie zwieńczy pełna melancholii, ostatnia z czterech symfonii Johannesa Brahmsa.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, George Tchitchinadze i Krzysztof Jakowicz

Opole | Międzynarodowy Dzień Kobiet 2024 w Filharmonii Opolskiej: Celina i Malwina Kotz

Międzynarodowy Dzień Kobiet 2024 w Filharmonii OpolskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca 2024 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej wystąpią w roli solistek skrzypaczki Celina i Malwina Kotz. Będzie im towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Piotra Mazurka.

Rozpocznie koncert Uwertura na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz. Można odczytać tę partyturę jako „iskrzącą się życiem, pędzącą jak na skrzydłach temperamentu rytmicznego” (Stefan Kisielewski). Prawykonanie dzieła odbyło się 1 września 1945 roku podczas zorganizowanego tuż po wojnie Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej w Krakowie.

Czytaj więcej: Opole | Międzynarodowy Dzień Kobiet 2024 w Filharmonii Opolskiej: Celina i Malwina Kotz

Katowice | Międzynarodowy Dzień Kobiet: „Portret damy"

Katowice | Międzynarodowy Dzień Kobiet: „Portret damy"Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet, upłynie w Filharmonii Śląskiej w 2024 roku w atmosferze zachwytu nad pięknem muzyki. Śląska Orkiestra Kameralna wraz z Łukaszem Szubskim przygotowała na ten wieczór wyjątkowy program, wypełniony w całości utworami zadedykowanymi paniom. Za pulpitem dyrygenckim stanie Shen Yiwen – zwycięzca Vienna International Conducting Competition „Wiener Schule” 2023.

Usłyszymy więc Bagatelę „Dla Elizy" i najsłynniejszą – pierwszą – część Sonaty „Księżycowej" Ludwiga van Beethovena, Marzenie Roberta Schumanna, Liebeslieder-Walzer Johannesa Brahmsa, Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina, który zadedykował siostrze Ludwice, Dwa walce Antonína Dvořáka oraz muzykę Wojciecha Kilara do filmu Portret damy.

W roli solisty wystąpi pianista Łukasz Szubski.

Czytaj więcej: Katowice | Międzynarodowy Dzień Kobiet: „Portret damy"

Kraśnik, Niedrzwica Duża, Rybczewice | „Z klasyką przez Polskę": Szymon Nehring, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik

Kraśnik, Niedrzwica Duża, Rybczewice | „Z klasyką przez Polskę": Szymon Nehring, Jakub Jakowicz, Marcin ZdunikPlejada młodych polskich wirtuozów - pianista Szymon Nehring, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Marcin Zdunik - dzięki programowi „Z klasyką przez Polskę" wystąpią 8 marca 2024 roku w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, 9 marca w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej oraz 10 marca w Dworze w Rybczewicach. Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Seria koncertów „Z klasyką przez Polskę” realizowana  przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skierowana jest do mniejszych miejscowości w całej Polsce, gdzie bezpośredni kontakt z wielką, wspaniałą muzyką i wybitnymi artystami jest utrudniony.

Czytaj więcej: Kraśnik, Niedrzwica Duża, Rybczewice | „Z klasyką przez Polskę": Szymon Nehring, Jakub Jakowicz,...