Polmic - FB

aktualności

Muzyka pod Liberatorem. Koncert kolęd

Muzyka pod liberatoremKoncert kolęd w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego odbędzie się w środę 27 stycznia 2016 roku o godz. 19.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Koncert będzie pierwszym spotkaniem z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”, w którym organizatorzy prezentować będą twórczość kompozytorów związanych z Warszawą. Paweł Łukaszewski, kompozytor i laureat szeregu nagród kompozytorskich oraz fonograficznych, nazywany jest też mistrzem muzyki sakralnej. Jego utwory, zarejestrowane na kilkudziesięciu płytach, są wykonywane na wielu festiwalach. Od 1999 jest dyrektorem i dyrygentem Chóru Kameralnego „Musica Sacra” . Pracuje w Katedrze Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie wieczoru znajdą się kolędy oraz utwory religijne P. Łukaszewskiego w aranżacji na chór żeński, m.in. Ave Maria, gratia plena (2011), Missa brevis (2015). In Paradisum oraz Pie Jesu z Requiem (2014) oraz Laudate Dominum (2009). Nie zabraknie także wspólnego kolędowania z publicznością.

Organizatorami cyklu są Muzeum Powstania Warszawskiego, Program Drugi Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Zapowiedź 12. Festiwalu „Chopin i jego Europa”

 12. Festiwal „Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego” to temat przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2016 roku.

12. edycja Festiwalu to kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką jemu najbliższych kompozytorów – Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca, to również podążanie śladami różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców. To ulubione chopinowskie gatunki muzyczne – opera, pieśń, koncert, muzyka kameralna. To wreszcie popularne w XIX stuleciu opracowania, parafrazy i wariacje na tematy najbardziej znanych dzieł epoki. To również odważne – choć ryzykowne, a przez to i prowokacyjne – transformacje arcydzieł chopinowskich na inny rodzaj brzmienia. Wszystko to w mistrzowskich wykonaniach zarówno na instrumentach współczesnych jak i historycznych. Wielkie bogactwo różnorodnych stylów wykonawczych – zwłaszcza muzyki patrona festiwalu, która zabrzmi w interpretacji laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego, zarówno na Steinwayach, Yamahach, jak i Erardach, Pleyelach i Broadwoodach.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Stanisław Leszczyński. Festiwal jest realizowany pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Programem 2 Polskiego Radia oraz Filharmonią Narodową.

Sprzedaż biletów na 12. Festiwal „Chopin i Jego Europa” rozpocznie się w poniedziałek 1 lutego 2016 roku o godzinie 12.00 w kasach Muzeum Fryderyka Chopina i na stronie internetowej www.bilety.nifc.pl.

Więcej informacji o festiwalu: www.chopin.nifc.pl
Czytaj więcej: Zapowiedź 12. Festiwalu „Chopin i jego Europa”

Prawykonanie utworu Marcina Gumieli w Zamościu

Sacrofilm30 stycznia 2016 roku o godz. 18:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się koncert inaugurujący XXI Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Będzie to okazja do usłyszenia premierowego wykonania Koncertu na akordeon i orkiestrę symfoniczną Marcina Gumieli.

W ramach otwarcia festiwalu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Ostatnia Droga (2014) w reżyserii Roberta Wichrowskiego z muzyką na żywo Marcina Gumieli. Podczas wieczoru prawykonany zostanie także jego Koncert na akordeon i orkiestrę symfoniczną, któremu towarzyszyć będzie prezentacją fotocastów na ekranie kinowym. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, któremu asystować będzie Maciej Wierzchoń. Partię solową koncertu wykona akordeonista Stanisław Miłek.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent” oraz „Kompozytor – rezydent”. Darmowe wejściówki do pobrania w kasie Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

Michaił Jurowski z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie

Emocjonalizm i potęga patosuWyjątkowo zapowiada się specjalny koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus 11 lutego 2016 roku w Filharmonii Narodowej. Jego bohaterem będzie jeden z czołowych europejskich dyrygentów – Michaił Jurowski. Maestro pokieruje Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus po raz pierwszy. Będzie to także pierwszy koncert słynnego Rosjanina na deskach Filharmonii Narodowej.

Pochodzący z muzycznej rodziny dyrygent dorastał wśród tak wielkich artystów jak Dawid Ojstrach, Mścisław Rostropowicz, Pavel Kogan, Emil Gilels oraz Aram Chaczaturian. Bliskim przyjacielem rodziny Jurowskich był Dymitr Szostakowicz, z którymMichaił miał okazję grywać na fortepianie utwory na cztery ręce. Nic więc dziwnego, że Maestro Jurowski uznawany jest dziś za jednego z czołowych interpretatorów muzyki Szostakowicza. W 2012 roku dyrygent został uhonorowany trzecią Międzynarodową Nagrodą im. Szostakowicza przyznawaną przez Fundację im. Szostakowicza w Gohrisch.

W swojej karierze Maestro Jurowski z powodzeniem łączy dyrygowanie orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Pracował z najbardziej liczącymi się orkiestrami w Europie i na świecie, m.in. z Teatru Bolszoj, Komische Oper Berlin, WDR Rundfunkorchester w Kolonii, Opery w Lipsku, z Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlin, Orkiestrą Gewandhaus w Lipsku, Filharmonii Drezdeńskiej i Staatskapelle Dresden, Orkiestrą Filharmoniczną w Oslo, Orkiestrą Symfoniczną w São Paulo i Orkiestrą Symfoniczną Stavanger.

Maestro Jurowski zadyryguje w Warszawie IX Symfonią d-moll Antona Brucknera oraz II Koncertem fortepianowym Sergiusza Rachmaninowa, którego solistą będzie wybitny pianista Konrad Skolarski. Jak powiedział prof. Peter Feuchtwanger: „Kiedy słucham gry Konrada Skolarskiego to, co przychodzi mi na myśl, to złota era pianistyki”.

Bilety na koncert dostępne na www.filharmonia.pl, www.bilety24.pl oraz w kasach Filharmonii Narodowej (od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Michaił Jurowski z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie

Antoni Wit po latach z NOSPR

Anotni WitAntoni Wit, jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów, po prawie 14 latach ponownie poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Koncert pod batutą wieloletniego szefa NOSPR (1983-2000) odbędzie się 22 stycznia 2016 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej przy placu Wojciech Kilara 1 w Katowicach.

W programie wieczoru znajdą się takie kompozycje jak: uwertura do opery Tannhäuser Richarda Wagnera, Poemat symfonicznyStanisław i Anna Oświecimowie” op. 12 Mieczysława Karłowicza oraz Suita symfoniczna Szeherezada”op. 35 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa z solo skrzypcowym Piotra Tarcholika, koncertmistrza NOSPR. Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z dr Karolem Bulą, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Koncert transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu

II Międzynarodowy Festiwal SkrzypiecII Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec odbędzie się w dniach 14-28 lutego w Toruniu. Będzie to wydarzenie złożone z koncertów i recitali wybitnych skrzypków, a także konkursów, wystaw, seansów filmowych oraz pokazów lutniczych. Najważniejszą częścią festiwalu będzie odbywający się co 3 lata Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Honorowym Prezydentem Konkursu jest Maestro Prof. Krzysztof Penderecki.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 14 lutego 2016 roku w nowej sali koncertowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki. Do udziału w koncercie zaproszono laureatkę I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Soyoung Yoon, która wykona Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa. W programie znajdzie się ponadto Uwertura „Egmont” Ludwiga van Beethovena oraz Uwertura-fantazja b-moll „Romeo i Julia”  Piotra Czajkowskiego. W kolejnych koncertach festiwalowych wezmą udział wybitni artyści, m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Jakub Jakowicz oraz Anna Maria Staśkiewicz.

19 lutego 2016 roku do Torunia po raz kolejny zjadą młodzi wirtuozi skrzypiec z całego świata, aby wziąc udział w IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypiec. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu, który obywa się od 2007 roku, jest Michał E. Staśkiewicz. Z blisko stu zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano 24 uczestników, m.in. z Japonii, Francji, Rosji, Polski czy Korei Południowej. W drugim etapie, do którego wybranych zostanie 12 osób, będzie można usłyszeć recitale wypełnione muzyką z akompaniamentem oraz obowiązkowe wykonanie utworu napisanego w XX wieku przez polskiego kompozytora. Finałowa szóstka zagra już z orkiestrą jeden z pięciu najpopularniejszych koncertów skrzypcowych w literaturze muzycznej. Jury pod przewodnictwem prof. Konstantego Andrzeja Kulki wyłoni sześciu finalistów, z których trzech otrzyma tytuł laureata, a kolejni trzej wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy będą mieli także szanse na nagrody pozaregulaminowe, ufundowane przez instytucje polskie i zagraniczne.

W ramach Festiwalu odbędzie się również II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski oraz Konkurs na Recenzję Muzyczną. Jury Konkursu Kompozytorskiego spośród nadesłanych partytur jednoczęściowego utworu na skrzypce i orkiestrę smyczkową wybierze i nagrodzi trzy kompozycje. Konkurs na recenzję ma na celu zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy muzycznej i bardziej świadomego odbioru muzyki. Chętni będą mieli możliwość udziału w warsztatach przygotowujących do wzięcia udziału w konkursie. Przeprowadzone będą także wykłady oraz pokazy lutnicze.

Dla fanów kina przygotowano projekcje filmów o tematyce muzycznej (Kwartet, Paganini: Uczeń diabła, Purpurowe skrzypce). Dla młodszych odbiorców Teatr Impresaryjny Afisz przedstawi spektakl Janko Muzykant. Podczas Festiwalu nie zabraknie również połączenia dowcipu z muzyką. Mistrzami w tej dziedzinie są muzycy z Grupy MoCarta, którzy będą mieli okazję zaprezentować się przed publicznością czwartego dnia Festiwalu w trakcie koncertu Ale Czad!, czyli podróże Grupy MoCarta.

Więcej informacji – na stronie: www.violintorun.tos.art.pl

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej. 

W wieku 73 lat zmarł Bogusław Kaczyński

altBogusław Kaczyński – dziennikarz, publicysta muzyczny i konferansjer zmarł 21 stycznia 2016 roku w Warszawie. Przez wiele lat był popularyzatorem opery, operetki i muzyki poważnej. Zasłynął jako autor popularnych programów w Telewizji Polskiej oraz słynnej serii płytowej „Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja”. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. – napisał w portalu społecznościowym Facebook Tadeusz Deszkiewicz, wieloletni przyjaciel Kaczyńskiego.

Bogusław Kaczyński był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretykiem muzyki oraz pianistą. Z jego inicjatywy powstał słynny w świecie Festiwalu Muzyki w Łańcucie (1980-90). Od 1982 pełnił funkcję dyrektora Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Był prorektorem ds. artystycznych Akademii Muzycznej w Warszawie (1993-96) i dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (1994-98). Muzycze poważnej oraz operze poświęcił wieloletnią działalność dziennikarską i prezenterską, kilka autorskich programów telewizyjnych, liczne książki i wydania płyt, tysiące wykładów oraz wystąpień. Został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami. W plebiscycie „Koniec wieku” tygodnika „Polityka” zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX wieku.

Inauguracja kampanii Save the Music Fundacji MEAKULTURA

Save the Music27 stycznia 2016 roku o godz. 12.00 w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie ( ul. Fredry 8) odbędzie się konferencja prasowa, a jednocześnie inauguracja kampanii społecznej Save the Music. Jej celem jest wspieranie dobrej muzyki przy współudziale mody oraz sztuk wizualnych.

Organizatorzy pragną przybliżyć sylwetki genialnych artystów, a także promować wartościową muzykę, bez względu na jej gatunek. Działania z tym związane odbywać się będą na wielu płaszczyznach – od tworzenia prac artystycznych, kolekcji ubrań, poprzez publikowanie artykułów, aż po organizację imprez kulturalnych. W ramach kampanii odbędzie się szereg wydarzeń takich jak: wernisaże, koncerty, pokazy mody. Kupując unikatowe ubrania, będzie można wesprzeć działania Fundacji MEAKULTURA.

W pierwszej odsłonie kampanii zostaną zaprezentowane ubrania projektu Kingi Król z charakterystycznymi grafikami autorstwa Maxa Skorwidera. W kolekcji nie zabraknie wizerunków artystów doskonale nam znanych: Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena czy Franka Sinatry, a także tych, których warto pamiętać: Astora Piazzolli, Sida Viciousa czy Enrica Caruso.

Niewątpliwą atrakcją konferencji, oprócz premierowej kolekcji, będzie wystawa plakatów Maxa Skorwidera zatytułowana Muzyka wiodąca lud na barykady. Autor stworzył serię grafik zadedykowanych słynnym muzykom doby PRL-u i ich utworom, a także artystycznym wydarzeniom tamtych czasów. Tym samym Save the Music oddaje swoisty hołd twórcom, którzy wywarli wpływ na rozwój kultury muzycznej w Polsce okresu komunizmu, kiedy kreatywność i bunt stanowiły istotny język ekspresji.

Kampania Save the Music kierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi oraz do wszystkich miłośników muzyki, mody, sztuk wizualnych. Jej edukacyjny aspekt ma szansę odcisnąć swój ślad w sposobie myślenia o kulturze muzycznej. Akcje wspierają znani przedstawiciele świata kultury i sztuki, którzy zgodzili się być jej Ambasadorami.

Oficjalna strona kampanii: www.savethemusic.eu

Patronat medialny nad kampanią objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

90-lecie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr

Jubileuszowy koncert kolędJubileuszowy Koncert Kolęd z okazji 90-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odbędzie się 24 stycznia 2016 roku o godz. 16.00 w Kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie (ul. Conrada 7). Wstęp wolny.

Wystąpią zespoły zrzeszone w PZChiO: Chór Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA” (dyr. Paweł Choina), Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego (dyr. Tomasz Zalewski), Chór Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego (dyr. Krystyna Stańczak-Pałyga), Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (dyr. Paweł Hruszwicki), Orkiestra MODERATO z Warki (dyr. Artur Gębski). W programie znajdą się tradycyjne kolędy polskie, a także czeskie, ukraińskie oraz angielskie. Koncert poprowadzi Andrzej Krusiewicz.

Więcej...