Polmic - FB

news

Gwiazdy prezentują światowe premiery

Gwiazdy prezentują światowe premieryPo sukcesie koncertów „z plusem” pora na finał festiwalu „Solidarity of Arts”, którego tegoroczna, radosna atmosfera opanowała na kilka festiwalowych dni wyspę Ołowianka. I tym razem nie zabraknie wielkich nazwisk i doskonałej muzyki, w tym kilku premier, które wyszły spod ręki kompozytorów muzyki filmowej.

23 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w ramach koncertu pt. Gwiazdy prezentują światowe premiery, festiwalowa publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy wysłuchać kompozycji War Horns – koncertu na dziesięć waltorni Pawła Pudło, będącej pokojowym przesłaniem dla ofiar konfliktów zbrojnych na całym świecie, Arioso – koncertu na flet i organy Pawła Łukaszewskiego oraz Prophecy – the Four Horsemen of the Apocalypse Enjotta Schneidera, który osobiście stanie przy pulpicie dyrygenckim. Utwór Schneidera jest dedykowany Gdańskowi.

Oprócz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i polskich artystów, wystąpią znakomici zagraniczni artyści, m.in. Marek Zvolanek - 1. trębacz Radiosymphonie Orchestra Prague, Sebastian Gíl - profesor Conservatorio Superior de Musica de Canarias, a także Luca Benucci - 1. waltornista Maggio Musicale Fiorentino, Opera we Florencji, Alexander Afanasiev - 1. waltornista Mariinsky Theatre w Sankt Petersburgu, David Bonet Piris - 1. waltornista Orchestra Sinfonica de Barcelona, Stefan de Leval Jezierski - waltornista Berliner Philharmoniker czy Grzegorz Curyła - waltornista oraz solista Malaysian Philharmonic Orchestra. W gronie pieczołowicie wyselekcjonowanych waltornistów znalazł się także muzyk orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Michał Szczerba.

Organizatorami festiwalu „Solidarity of Arts” są: Polska Filharmonia Bałtycka, Europejskie Centrum Solidarności, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Read more: Gwiazdy prezentują światowe premiery

Zmarł Jan Fotek

Jan Fotek (1928-2015)17 sierpnia 2015 roku w godzinach porannych zmarł kompozytor Jan Fotek. Miał 87 lat.

Jan Fotek urodził się 28 listopada 1928 roku w Czerwińsku nad Wisłą. Studiował kompozycję początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie Stanisława Wiechowicza, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego. Był laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, Konkursu Kompozytorskiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach czy Konkursu im. Feliksa Nowowiejskiego w Gnieźnie. Został również uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1973) i Nagrodą im. Brata Alberta za twórczość o tematyce religijnej (1977). W roku 2010 otrzymał doroczną Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za całokształt twórczości.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 24 sierpnia o godz. 10.00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Św Franiszka z Asyżu w Izabelnie (ul. 3 Maja 83). Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zwłok na cmentarz miejscowy.

Pierwsza w historii laureatka konkursu festiwalu Transatlantyk

TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 - Gala ZamknięciaZaledwie kilka dni temu festiwalowa publiczność uczestniczyła w SUPERB Evening Gali Otwarcia, słuchając koncertu upamiętniającego Jamesa Hornera oraz Interlude Jana A.P. Kaczmarka, zaś 14 sierpnia 2015 roku przyszedł czas na Galę Zamknięcia 5. edycji Transatlantyku.

W części muzycznej publiczność zgromadzona w poznańskiej Auli UAM wysłuchała interpretacji utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu tegorocznych laureatów Paszportów Polityki - zespołu Kwadrofonik. A Aleksander Dębicz, laureat pierwszej nagrody w konkursie natychmiastowej kompozycji w 2013 roku, zaprezentował po raz pierwszy w Poznaniu utwory ze swojej debiutanckiej płyty Cinematic Piano.

W trakcie Gali poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród Transatlantyku. Pierwsze miejsce w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest zajęła Aleksandra Chmielewska. Laureatka otrzymała nagrodę Transatlantyk Instant Composer w wysokości 15 000 PLN. Za nią na podium uplasowali się Jacek Kita i Bartosz Kalicki, a nagrody honorowe otrzymali Jacek Cichocki i Tomaz Vital, który jako jedyny z wyróżnionych przyjechał spoza Polski - z Brazylii. Wyróżnienia w tym konkursie przyznało jury w składzie: Curt Sobel (przewodniczący), Mariusz Grzegorzek, Ray Costa, Andy Hill i Frank Ilfman.

Z kolei zwycięzcą nagrody Transatlantyk Young Composer Award w konkursie Transatlantyk Film Music Competition został Włoch Andrea Grant. Laureat otrzymał 20 000 PLN. Drugie miejsce zajął Niemiec Bartosch McCarthy, trzecie - pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Leeran Raphaely oraz Polak Paweł Litwińczyk, a nagrody honorowe przypadły w udziale Azerowi Rovshanowi Asgarzade i Irańczykowi Roozbehovi Parandehowi. Nagrody przyznało jury w składzie: John Debney (przewodniczący), Jan A.P. Kaczmarek, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Maleszka i Michael P. Aust.

Read more: Pierwsza w historii laureatka konkursu festiwalu Transatlantyk

Filharmonia Bałtycka świętuje swoje 70-lecie

tramwaj z jubileuszowym logoNadchodzący sezon artystyczny 2015/2016 będzie dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina sezonem jubileuszowym: instytucja obchodzić będzie 70-lecie istnienia. Świętowanie tak zacnego jubileuszu Filharmonia rozpoczęła od uruchomienia tramwaju oklejonego jubileuszowym logo, który będzie jeździł po ulicach Gdańska do końca czerwca 2016 roku.

Pierwsze kroki przyczyniające się do powstania Filharmonii miały miejsce tuż po zakończeniu działań wojennych w roku 1945. W czerwcu Roman Kuklewicz rozpoczął formowanie i pierwsze próby Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Sopocie. Pierwszy koncert inaugurujący działalność Filharmonii Bałtyckiej miał miejsce 29 września w Sali Domu Katolickiego w Sopocie. 35-osobową orkiestrą dyrygował Zbigniew Turski, a w programie znalazły się utwory Chopina i Moniuszki.

Read more: Filharmonia Bałtycka świętuje swoje 70-lecie

Na gotyckim szlaku - Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego

Na gotyckim szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego15 sierpnia 2015 roku rozpocznie się kolejna, szósta edycja letniego festiwalu wędrownego "Na gotyckim szlaku - Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego".

Organizatorzy zapraszają na letnią wędrówkę szlakiem historii, gotyckiej architektury, malarstwa i rzeźby połączoną z cyklem koncertów muzyki dawnej. Czeka nas bogaty program sobotnich wycieczek, spotkań z historią, wystaw i koncertów.

Festiwal rozpoczynie się tradycyjnie, w cieniu najstarszego Kościoła w Kołbaczu, następnie przeniesie się do Trzebiatowa, Gryfina, Czachowa, Stargardu i Szczecina. Przewodnikami będą wytrawni znawcy tematu historii Pomorza, architektury i sztuki – Radosław Palus, Piotr Żak, Paweł Migdalski, Elżbieta Kaczmarczyk, Michał Dębowski. Wśród wykonawców koncertów znajdą się artyści: Adranna Bujak-Cyran, Urszula Stawicka, Jakub Kościuszko, Stefan Plewniak oraz zespoły: Tryzna, Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum, Orkiestra Famd.pl.

Więcej informacji - na stronie: www.famd.pl

Forum Musicum - we Wrocławiu

Forum Musicum 2015Koncerty festiwalu „Forum Musicum” odbędą się w dniach od 15 do 22 sierpnia 2015 roku pod hasłem Musica recitata.

Muzyka powstała z mowy. Zaczerpnęła z niej sposoby operowania czasem, dynamiką, artykulacją, barwą dźwięku. Stała się nowym i niezależnym językiem, podporządkowanym jednak tym samym prawom, co przekaz słowny. Prawa te sformułował Nicolo Vicentino w L’antica musica ridotta alla moderna prattica (1555), zawierając je w pojęciu musica recitata. Festiwal „Forum Musicum 2015” w odsłonach reprezentujących różne epoki opowie, jak muzyka uczy się od mowy sztuki przekazywania treści i wyrażania uczuć.

ZOBACZ: program Festiwalu

Jubileuszowy, 40. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” 201517 festiwalowych dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych sław – tak zapowiada się jubileuszowy, 40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. Festiwal, odbywający się w dniach 15-31 sierpnia 2015 roku, a organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis, stanie się muzyczną wędrówką po zabytkach Krakowa.

Na tegorocznej festiwalowej estradzie wystąpią tacy artyści, jak m.in.: Grigorij Sokołow, który tym razem zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który m.in. poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu Dies illa. W programie festiwalu znalazły się też występy znanych i cenionych zespołów takich, jak m.in. Gomalan Brass, Wirtuozi Lwowa, Ensemble Organum, lwowski Chór Trembita, armeński Chór Monasteru św. Gegharda, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Jak zwykle na festiwalu wystąpią młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów, biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.

Read more: Jubileuszowy, 40. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Górecki+ i prawykonania na Solidarity of Arts

Solidarity of Arts 2015Już po raz siódmy w połowie sierpnia na gdańskiej Ołowiance – Wyspie Sztuki odbędzie się festiwal „Solidarity of Arts”. Na program tegorocznej edycji złożą się trzy koncerty: dwa na Scenie Plenerowej Filharmonii, a ostatni - na Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Pierwszy z koncertów festiwalowych – Swing+ – odbędzie się 15 sierpnia 2015 roku o godz. 20:30. Na trzech scenach wystąpią wybitni zagraniczni jazzmani, tacy jak: Kurt Elling, Patti Austin, WDR Big Band, a z Polski – Stanisław Soyka, Hanna Banaszak, Ewa Bem czy wokalistka jazzowa ceniona za swoją twórczość na arenie międzynarodowej – Aga Zaryan. Sierpniowy koncert będzie nie tylko świętem jednej z najwcześniejszych i najbardziej radosnych er jazzu, ale również przypomnieniem ponadczasowych polskich przebojów swingowych.

Kolejne widowisko - Górecki+ - to propozycja muzyki klasycznej najwyższej próby, w wykonaniu wirtuozów i przyjaciół festiwalu. 16 sierpnia 2015 roku o godz. 20.00 na scenie plenerowej Filharmonii wystąpią: pianista Leszek Możdżer, Motion Trio, Atom String Quartet oraz jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego, Mariusz Patyra. Ukoronowaniem koncertu będzie wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - po raz pierwszy w Gdańsku - jednego z najbardziej wyczekiwanych utworów ostatnich lat, IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

W niedzielę, 23 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii w Gdańsku odbędzie się koncert pt. Gwiazdy prezentują światowe premiery. Będzie to okazja, by po raz pierwszy wysłuchać kompozycji War Horns – koncertu na dziesięć waltorni Pawła Pudło, będącej pokojowym przesłaniem dla ofiar konfliktów zbrojnych na całym świecie, Arioso – koncertu na flet i organy Pawła Łukaszewskiego oraz Prophecy – the Four Horsemen of the Apocalypse Enjotta Schneidera, który osobiście stanie przy pulpicie dyrygenckim. Utwór Schneidera jest dedykowany Gdańskowi.

Organizatorami festiwalu „Solidarity of Arts” są: Polska Filharmonia Bałtycka, Europejskie Centrum Solidarności, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji – na stronie: www.solidarityofarts.pl

Chopin i Jego Europa - Przed wielkim Konkursem

11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” 201511. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” odbędzie się w Warszawie, w dniach 15-29 sierpnia 2015 roku, pod hasłem Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina.

32 koncerty: recitale, koncerty kameralne i symfoniczne. Wielcy wykonawcy, znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Przeboje muzyki klasycznej: Beethoven, Liszt, Czajkowski, Wieniawski, Rachmaninow, Paderewski, Sibelius i Elgar w mistrzowskich wykonaniach. Muzyka polska od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Wolffa i Lipińskiego do prawykonań utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

Tegoroczna edycja wzorem lat ubiegłych spojrzy z otwartością i zaciekawieniem na wiek XIX, by umożliwić odczucie jego dziedzictwa i roli, jaką odegrał w nim patron Festiwalu. Nie pominie jednak i wcześniejszych twórców, z których romantyzm wyrastał, widząc w nich niejednokrotnie swoje wzorce. Przybliży także twórczość późniejszych kompozytorów – spadkobierców romantycznej tradycji. Tradycyjnie też podkreśli znaczenie jubileuszy, które cały muzyczny świat obchodzi w tym roku: Piotra Czajkowskiego, Alexandra Skriabina i Jana Sibeliusa.

Wśród wykonawców pojawią się orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji – ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelić, Truls Mørk, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou.

Wystąpi kwartet Apollon Musagète, zaplanowane są również dwa koncerty Tobiasa Kocha – pianisty, który podbił serca melomanów interpretacjami muzyki polskiej. I tym razem wykona on muzykę czasów chopinowskich na co najmniej 3 fortepianach; nie zapomni także o Michale Kleofasie Ogińskim – wybitnym twórcy wiele znaczącym co najmniej dla 3 narodów.

Read more: Chopin i Jego Europa - Przed wielkim Konkursem