Polmic - FB

aktualności

Luft von anderem Planeten

u7 grudnia 2016 roku odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Środa na Okólniku”, podczas którego w Sali Koncertowej UMFC zabrzmi III Kwartet smyczkowy Kartki z nienapisanego dziennika Krzysztofa Pendereckiego.

Utwór ten jest jedną z najbardziej osobistych wypowiedzi wybitnego dyrygenta i kompozytora. Sam autor określił utwór jako „podróż sentymentalną” obejmującą różne etapy życia Artysty, w tym wspomnienie lat dziecięcych i młodzieńczych w domu rodzinnym.

Wykonawcami utworu będzie Kwartet Camerata w składzie: Włodzimierz Promiński, Andrzej Kordykiewicz – skrzypce, Piotr Reichert – altówka, Roman Hoffmann – wiolonczela. Obok III Kwartetu Krzysztofa Pendereckiego w programie znajdą się dwa utwory Arnolda Schönberga: Kwartet smyczkowy D-dur oraz II Kwartet fis-moll op. 10 na zespół instrumentów smyczkowych i sopran. W roli solistki wystąpi Olga Pasiecznik.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „De musica” 2016

dW dniach 19-20 listopada 2016 roku w Pałacu Myślewickim będzie miała miejsce kolejna odsłona Festiwalu, którego pomysłodawcą jest stowarzyszenie De Musica, skupiające wybitnych polskich muzykologów.

Festiwal to otwarte dla publiczności spotkania z udziałem muzykologów i przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych. Głównym punktem tegorocznych wykładów i dyskusji jest fuga, jedna z najbardziej kunsztownych struktur muzycznych. Podczas konferencji naukowej „Fuga w kulturze: Od Oświecenia do współczesności” referaty wygłoszą: Marcin Gmys, Violetta Kostka, Paweł Siechowicz, Agnieszka Chwiłek, Justyna Humięcka-Jakubowska, Joanna Barska oraz Aleksander Laskowski, który weźmie także udział w dyskusji wokół książki Karola Bergera Bach’s Cycle, Mozart’s Arrow: An Essay on the Origins of Musical Modernity (University of California Press, 2007). 19 listopada o 16.45 odbędzie się również spotkanie z kompozytorem Pawłem Mykietynem, zatytułowane „Fuga dziś”.

Drugi dzień festiwalu poświęcony będzie operze Mieczysława Wajnberga Pasażerka, która w połowie września miała swoją premierę w Teatrze Opery i Baletu w Jekaterynburgu (Rosja). 20 listopada w Teatrze Królewskim odbędzie się multimedialna prezentacja projektu fotograficznego „Pasażerka" Wojciecha Grzędzińskiego, a także dyskusja wokół opery Weinberga z udziałem Zofii Posmysz „Pasażerka Mieczysława Weinberga – po raz pierwszy w Rosji”.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

26. Portrety kompozytorów

pW dniach 6 i 7 grudnia 2016 roku o godz. 18.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury (Elektoralna 12, Warszawa) będzie miała miejsce 26. edycja koncertów „Portrety kompozytorów”, organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich.

Głównym bohaterem koncertu 6 grudnia będzie kompozytor, dyrygent i instrumentalista Jakub Sarwas, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii. Jest zdobywcą licznych nagród w międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Został również uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwic w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia artystyczne. Jego utwory były prezentowane na festiwalach w kraju i zagranicą w wykonaniu m. in. Orkiestry Muzyki Nowej, Ensemble Neue Musik Aachen i Orkiestry Radiowej WDR. Kompozytor organizuje oraz produkuje koncerty z muzyką współczesną wykorzystując elektronikę i multimedia, również z własnym do tego celu powołanym Sarwas Project. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie kompozycji Du-Et-Tronic na klarnet, fortepian, keyboard i elektronikę (2009-16) oraz nowej wersji utworu QueenTet na skrzypce, wiolonczelę, flet, perkusję, keyboard i elektronikę (2007/08).

Drugi dzień zostanie poświęcony dziełom kompozytorki i pianistki Aldony Nawrockiej, absolwentki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brała udział jako kompozytor w interdyscyplinarnych projektach twórczych w Polsce i Szwajcarii. Od lat współpracuje z choreografami, tworząc muzykę do spektakli tanecznych. Zajmuje się także działalnością naukową, jest doktorem sztuki muzycznej, pracuje na stanowisku adiunkta w UMFC. Koncert, podczas którego zabrzmią wybrane utwory Aldony Nawrockiej, będzie miał formę spektaklu z udziałem muzyków, tancerzy i aktora – spektaklu, w którym przestrzeń akustyczna jest refleksją nad człowieczeństwem w obliczu transcendencji.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: program PDF

Jubileusz 95-lecia urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego

tUroczystości Jubileuszu 95. urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego, członka honorowego Związku Kompozytorów Polskich, odbędą się w czwartek 17 listopada 2016 roku w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Do grona nobilitowanych osobistości, które na trwałe zapisały się w perspektywie światowej muzykologii, należy osoba prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Jego dzieła poświęcone F. Chopinowi czy polskiej muzyce współczesnej stanowią dzisiaj kanon światowej literatury muzykologicznej i są znakomitym ambasadorem polskiej sztuki muzycznej na świecie. Społeczność Akademii Muzycznej w Krakowie, która poczytuje sobie za zaszczyt, iż dane jej jest obcować na co dzień z prawdziwym gigantem światowej muzykologii, zorganizowała obchody jubileuszu sławnego naukowca.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w intencji Jubilata, odprawioną w kościele św. Krzyża o godz. 15:00. Następnie o godz. 16:30 w Sali koncertowej przy ul. św. Tomasza 43 odbędzie się sesja naukowa Młodzi wobec refleksji muzyczno-humanistycznej Mieczysława Tomaszewskiego. Zwieńczeniem obchodów Jubileuszu Profesora będzie koncert o godz. 19:00 w Auli Florianka (ul. Basztowa 8). Wśród wykonawców nie zabraknie prawdziwych gwiazd: znakomitego niemieckiego barytona Dietricha Henschela oraz towarzyszącego mu na fortepianie Fritza Schwinghammera.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

OMBCieszące się popularnością warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które organizuje Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej we współpracy z Centrum Kultury Wilanów, odbędą się 19 listopada 2016 roku.

Połączenie muzyki, książek, improwizacji i zabawy to idea zajęć, przeznaczonych dla dwóch grup dzieci w wieku 3-5 lat oraz 6-8 lat. Uczestnicy słuchają muzyki nowej, poznają podstawy improwizacji oraz układają własne bajki na podstawie ilustracji z książek graficznych. Opowiadania te są następnie „przekładane” na język muzyczny przez zaproszonych gości. Wspólnie bawiąc się, dzieci odkrywają świat muzyki współczesnej, różne instrumenty i ich niezwykłe brzmienia, a także wspaniałe książki.

Podczas najbliższych zajęć prócz zabaw z improwizacjami i książką Czerwony pociąg Wydawnictwa Debit, pojawią się CYMBAŁY. Gośćmi będą świetni muzycy: Justyna Stępień-Grozdew (sopran), Marta Maślanka (cymbały) i Rafał Grozdew (tenor). Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą i są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Czytaj więcej: Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

Jubileusz profesora Szymona Kawalli

u30 listopada 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC odbędzie się koncert, poświęcony jubileuszowi 60-lecia pracy artystycznej oraz 50-lecia działalności pedagogicznej prof. zw. dr hab. Szymona Kawalli – czołowego polskiego dyrygenta i kompozytora.

Szymon Kawalla pochodzi z rodziny mającej kilkupokoleniowe tradycje muzyczne. W maju 1956 miał pierwszy koncert publiczny jako skrzypek, a przy fortepianie była jego siostra Bronisława. W 1966 roku – jeszcze jako uczeń Liceum Muzycznego w Krakowie – został nauczycielem wychowania muzycznego w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Krakowie. Jego córka Joanna, skrzypaczka i pedagog UMFC, kontynuuje wspaniałe rodzinne tradycje muzyczne. Szymon Kawalla kierował czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi, chórami i scenami operowymi. Występował we wszystkich krajach europejskich, amerykańskich i azjatyckich. Dokonał nagrań płytowych dla wielu wytwórni płytowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Korei Płd.i USA, otrzymując wielokrotnie Grand Prix du Disc.

Koncert Jubileuszowy w UMFC gościć będzie wybitnych artystów, przyjaciół jubilata, wystąpią: Joanna Kawalla, Roman Lasocki - skrzypce, Leszek Lorent - perkusja, Ewa Iżykowska-Lipińska, Ae Ran Kim, Justyna Reczeniedi - soprany. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro oraz studenci i doktoranci z klasy prof. Szymona Kawalli. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa plakatów koncertowych Maestra oraz promocja płyty jego twórczości kameralnej, zorganizowana przez Requiem - CD.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Super Sam + 1 – Sylvie Courvoisier / Jan Emil Młynarski

sKolejne wydarzenie z cyklu „Super Sam + 1” odbędzie się w Warszawie 17 listopada 2016 roku. Tym razem swoją twórczość muzyczną przedstawią amerykańska pianistka i kompozytorka Sylvie Courvoisier oraz polski perkusista i producent Jan Emil Młynarski.

Super Sam + 1" to cykl wystąpień solowych oraz duetów odbywający się od września do końca 2016 roku. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak: performance, multimedia, monodram. Podczas „Super Sam + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne.

Warszawska publiczność będzie miała okazję poznać nowe kompozycje działającej w Nowym Jorku Sylvie Courvoisier, która tworzy muzykę koncertową, do radia, teatru i choreografii tanecznych. Ma na swoim koncie ponad 40 nagrań dla różnych wytwórni, m.in. ECM Tzadik, Intakt records. Obecnie, wspólnie z Markiem Feldmanem prowadzi Sylvie Courvoisier/Mark Feldman Kwartet. Jest także członkinią kwintetu Lonelyville, trio z Kennym Wollesenem i Drew Gressem, trio Mephista, trio z Ellerym Eskelinem i Vincentem Courtois.

Każdy wieczór przewiduje udział jednego artysty warszawskiego. 17 listopada wraz z Courvoisier wystąpi Jan Emil Młynarski, absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Od 1999 roku obecny na profesjonalnej scenie muzycznej. Działał jako muzyk sesyjny z czołówką polskiej sceny komercyjnej. Obecnie jest perkusistą zespołów Oszibarack, Nervy, Alexis, Pole, 67,5 Minut Projekt, Baaba, Warszawskie Combo Taneczne, a także Młynarski Plays Młynarski, z którym na swój własny sposób interpretuje piosenki swojego ojca Wojciecha Młynarskiego. Koncertuje w projekcie „Głosy Gór” razem z Januszem Olejniczakiem, Sebastianem Karpielem-Bułecką pod batutą Jerzego Maksymiuka. Członek wytwórni i stowarzyszenia LADO ABC.

Podczas koncertu prezentowane będą dwa akty solowe, przedstawiające dzieła premierowe. Zwieńczy wieczór wspólny występ w duecie.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: http://mozg.pl

Koncert poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski

kKoncert, poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski, będzie miał miejsce w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu 18 listopada 2016 roku w Auli Nova o godz. 19.00.

Jest to koncert, którym uczelnia zamyka akademickie projekty artystyczne przygotowane w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. W przedsięwzięciu wezmą udział: Barbara Kubiak, Marzena Michałowska (sporan), Przemysław Czekała (baryton), a także Chór Ogólnouczelniany (przygotowanie: Maciej Grosz), Chór Kameralny (przygotowanie: Marek Gandecki) oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii pod dyrekcją maestro Warcisława Kunca. Zostaną wykonane dzieła polskich kompozytorów współczesnych: Panufnika, Kilara oraz Zdrojek-Suchodolskiej.

Sinfonia sacra Andrzeja Panufnika, trzecia symfonia kompozytora, została napisana na zamówienie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku dla uczczenia przypadającego na rok 1966 milenium chrześcijaństwa i państwowości w Polsce. Angelus Wojciech Kilar uważał za najważniejszy ze swych utworów religijnych, będący swego rodzaju apoteozą modlitwy różańcowej: przeznaczony był do wykonania podczas poświęcenia odnowionego ołtarza Matki Bożej na Jasnej Górze. Na szczególną uwagę zasługuje Msza jubileuszowa Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej.

Projekt Mszy jubileuszowej na sopran, baryton, chór i orkiestrę został zgłoszony do konkursu dla młodych kompozytorów Akademii Muzycznej w Poznaniu, organizowanego przez Fundację Pro Veritate et Arte i przez Jury konkursu został wybrany do dalszej realizacji. Przedmiotem tego konkursu był cykl mszalny (ordinarium missae) w języku łacińskim lub polskim, skomponowany z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Prawykonanie utworu odbędzie się podczas omawianego koncertu.

Koncert symfoniczny z okazji 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego

P18 listopada 2016 roku o g. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny z okazji 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

Koncert otworzy uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, XIX-wiecznego kompozytora, dyrygenta, pianisty i pedagoga. Sceniczna prapremiera opery odbyła się 1863 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie wystąpi brytyjski pianista Jonathan Plowright, który jest znany polskiej publiczności z nagrań utworów Zygmunta Stojowskiego, Henryka Melcera i Ignacego Jana Paderewskiego oraz ze swoich częstych koncertów w naszym kraju. W Filharmonii Łódzkiej będzie solistą w Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, zaliczanym do najpopularniejszych utworów w całej polskiej literaturze fortepianowej.

W drugiej części wieczoru zabrzmi III Symfonia a-moll op. 56, „Szkocka” Feliksa Mendelssohna, będąca reminiscencją jego podróży do Szkocji w 1829 roku. Kompozytor zadedykował ją księżniczce Wiktorii, przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa. Utwór wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego.

Spotkanie przedkoncertowe o godz. 18.15 poprowadzi Marcin Majchrowski (Program 2 Polskiego Radia).