Polmic - FB

aktualności

Paderewskiemu Hołd Muzyką! Wielkie Rocznice 2016

p

30 października 2016 roku o godz. 17.00 w Dworku w Kąśnej Dolnej odbędzie się ostatni koncert z cyklu „Paderewskiemu Hołd Muzyką! Wielkie Rocznice 2016”, poświęcony obchodom 156. rocznicy urodzin I. J. Paderewskiego.

Całoroczny cykl, który rozpoczął w kwietniu koncert Stanisława Sojki, obejmował sześć różnych wydarzeń artystycznych. Założenia projektu zawierały w sobie propozycje skierowane do szerokiego grona melomanów – miłośników muzyki wokalnej, fortepianowej, skrzypcowej i filmowej.

Koncert finałowy to Wieczór Pieśni w nastrojowych wnętrzach Dworku Paderewskiego, podczas którego wystąpią – znakomita sopranistka Hanna Samson oraz towarzysząca jej przy fortepianie Maria Korecka-Soszkowska. W programie wieczoru znajdą się utwory Chopina, Paderewskiego, Verdiego i Donizettiego.

Wstęp wolny.

Wyjątkową gratką dla wszystkich uczestników koncertu urodzinowego będzie słodka niespodzianka!

Wyjazd autokaru o godz. 15.30 sprzed tarnowskiego Teatru, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod numerem 14 621 09 21.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.paderewski.tarnow.pl 

Zespół Kwartludium dokona prawykonania nowego utworu Tadeusza Wieleckiego „Obraz wielokrotny”

p

Już jutro, 28 października 2016 roku o godz. 19.30, w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach, w ramach XVII Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, Zespół Kwartludium dokona prawykonania nowego utworu Tadeusza Wieleckiego Obraz wielokrotny.

Kolejne wykonania utworu odbędą się podczas II Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” w Gdańsku, 15 listopada 2016 o godz. 18.00, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego oraz w ramach 69. Sesji „Musica Moderna”, 7 grudnia 2016 o godz. 19.00, w Sali Kameralnej Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi.

W programach koncertów znajdą się również kompozycje Jarosława Płonki, Aleksandra Nowaka, Artura Zagajewskiego, Arne Sandersa, Zoltana Almashiego i Leszka Kułakowskiego.

Utwór Tadeusza Wieleckiego został skomponowany w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o wydarzeniach:

www.nospr.org.pl

www.nck.org.pl

www.filharmonia.lodz.pl

 

Prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel

p

W najbliższy czwartek, 27 listopada, odbędzie się w Seattle prawykonanie nowego utworu - In the Shade of and Unshed Tear (2016) - Agaty Zubel.

Utwór powstał na zamówienie Seattle Symphony i przez ten zespół, pod batutą Ludovica Morlota, zostanie przedstawiony muzycznemu światu.

Agata Zubel tak mówi o genezie powstania swego najnowszego dzieła:

Jest takie polskie określenie "jak okiem sięgnąć". Oznacza granice zasięgu wzroku. Jest to więc dystans tak duży, że każdy może coś dostrzec posługując się swoim wzrokiem.

Pojawiają się jednak tutaj dwie uwagi. Po pierwsze, każdy ma inny wzrok. Po drugie, za ową granicą też wiele jeszcze JEST. To nie prawda, że dalej wszystko jest w cieniu.

A gdyby rozszerzyć to powiedzenie o słuch?

(Agata Zubel, 2016)

 

Źródło: Polskie Wydawnictwo Muzyczne - Dział Promocji

Strona wydarzenia: http://www.seattlesymphony.org

 

 

 

 

Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy - koncert symfoniczny, CKK Jordanki w Toruniu

p

W najbliższy piątek, 28 października 2016 o godz. 19.00, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Sali Koncertowej CKK Jordanki na koncert z serii WIELKIE DZIEŁA, WIELCY WYKONAWCY. Do udziału w koncercie zaproszony został jeden z najwybitniejszych skrzypków swojej generacji – PIOTR PŁAWNER. Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Lord Yehudi Menuhin nazwał go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi maestro PAWEŁ PRZYTOCKI – dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

W programie:

Piotr Moss - Adagio III

Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Antonín Dvořák – II Symfonia d-moll op.70

Bilety: 35/25 zł

Toruńska Orkiestra Symfoniczna uczestniczy w programie „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN.

Więcej informacji:www.tos.art.pl

Na zdjęciu: Paweł Przytocki

Program „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018” uruchomiony

p

20 października 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło 6. edycję programu „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018”. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Celem programu „Zamówienia kompozytorskie” jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stwarzanie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. W dotychczasowych pięciu edycjach programu zamówionych zostało prawie 450 kompozycji u ponad 250 kompozytorów.

Regulamin „Zamówień kompozytorskich” dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Programy Ministra 2017 oraz na stronach internetowych IMiT: www.zamowieniakompozytorskie.pl i www.imit.org.pl.

Wnioski do programu „Zamówienia kompozytorskie” mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Składanie wniosków do programu za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI (www.esp.mkidn.gov.pl) będzie możliwe w listopadzie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2016 roku.

Szczegółowe informacje na temat programu, baza powstałych utworów oraz sylwetki twórców są zamieszczone na stronie www.zamowieniakompozytorskie.pl.

Zmarł Eugueniusz Rudnik

FKP2016

 

24 października 2016 zmarł Eugeniusz Rudnik, kompozytor i reżyser dźwięku, członek Związku Kompozytorów Polskich od 2008 roku.

Był pierwszym w Polsce realizatorem muzyki elektroakustycznej i współtwórcą tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej. 

Współpracował przy realizacji wielu utworów elektroakustycznych, instalacji muzycznych oraz muzyki filmowej m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Markowskiego, Włodzimierza Kotońskiego, Bogusława Schaeffera, Stanisława Radwana, Andrzeja Dobrowolskiego, Arne Nordheima.

Jego utwory emitowane były w programach radiofonii polskich i zagranicznych, a filmy i programy telewizyjne z jego muzyką pokazywane w mediach polskich i zagranicznych.

 

 

 

IX Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej

wW dniach 30 października–11 grudnia 2016 roku odbędzie się IX Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej.

W tym roku na publiczność czeka wiele odkryć i niespodzianek. Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce 30 października o g. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpi pierwszy puzonista Orquesta Sinfonica de Simon Bolivar de Venezuela - Pedro Carrero, wiolonczelistka Anna Wróbel oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

W Festiwalu wezmą udział znakomici soliści: Łukasz Długosz (flet), Jolanta Kaufman, Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Michał Dąbrowski (organy), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Joanna Ławrynowicz (fortepian). Solistom towarzyszyć będzie zespół kameralistów Camerata Vistula.

Bogaty program festiwalu obejmuje utwory kameralne z różnych epok, od dzieł Mikołaja Gomółki do utworów kompozytorów współczesnych. Szczególnym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert z okazji 170. rocznicy urodzin Zygmunta Noskowskiego, który odbędzie się 27 listopada.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu

alt5 listopada 2016 roku odbędzie się trzecie ostatnie spotkanie z cyklu warsztatów improwizacji dla dzieci w wieku 3 – 8 lat „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu, podczas których one będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Ideą projektu jest połączenie improwizacji, inspirowanych grafiką: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Warsztaty poprowadzą aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński, muzycznymi gośćmi będzie Trillingen Duo, który tworzy Iwona Jędruch [gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew] i Małgorzata Kołcz [kontrabas]. Podczas warsztatów dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas zajęć oprócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku z instrumentów, które eksponują ich walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na drobnych perkusjonaliach.

Zajęcia, podczas których uczestnikom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie, trwają 90 minut z krótką przerwą. Udział jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Czytaj więcej: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu

Osmędeusze

OAgencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 2 listopada 2016 roku o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego na spektakl Osmędeusze Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Będzie to kolejny koncert z cyklu Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia.

Teatr Pijana Sypialnia - to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym „Woda na młyn”. Uznanie widzów i rozgłos Pijana Sypialnia zdobyła swoim autorskim cyklem „Teatr na leżakach”, w ramach którego spektakle pokazywane są w modnych, letnich miejscówkach. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Teatr jest zdobywcą głównych nagród na licznych festiwalach teatralnych.

W spektaklu Osmędeusze udział wezmą Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak i Sebastian Słomiński. Kierownictwo muzyczne objął Daniel Zieliński, a całość wyreżyserował Stanisław Dembski.

Osmędeuszy nazywa się „współczesnymi Dziadami". Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy i śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. Aktorzy wcielają się w osiemnaście postaci, a wszystkiemu towarzyszą podwórzowe ballady, znane niegdyś na warszawskich podwórkach.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie godzinę przed koncertem.