Polmic - FB

aktualności

Sopot | Polska Filharmonia Kameralna Sopot: prawykonanie dzieł Mikołaja Piotra Góreckiego i Anny Rocławskiej-Musiałczyk

POLMIC28 października 2022 w Operze Leśnej w Sopocie Polska Filharmonia Kameralna wraz z Krakowskim Triem Stroikowym po raz pierwszy wykona Zapomniane pieśni i tańce op. 59 Mikołaja Piotra Góreckiego na obój, klarnet, fagot, orkiestrę smyczkową, harfę i czelestę oraz utwór Sinfonietta per archi "Mystery" Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Oba dzieła powstały z okazji 40. lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W programie koncertu oprócz premierowych kompozycj, usłyszymy także wcześniejsze utwory Mikołaja Góreckiego – Divertimento na orkiestrę smyczkową op. 32 oraz Larghetto Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Partie solowe wykonają wspaniali młodzi artyści: altowiolista Karol Sienkiewicz i wiolonczelista Jakub Grzelachowski. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi hiszpański dyrygent Rodrigo Tomillo.

Czytaj więcej: Sopot | Polska Filharmonia Kameralna Sopot: prawykonanie dzieł Mikołaja Piotra Góreckiego i Anny...

Opole | Orkiestrowe kontrasty

POLMICPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Młoda dyrygentka Hanna Hurkot, będąca w tym sezonie artystycznym beneficjentką programu „Dyrygent – rezydent”, w pierwszej części koncertu w Filharmonii Opolskiej 28 października 2022 o godz. 19.00 zestawiła dwa dość odległe od siebie czasowo utwory, które łączy oniryczny charakter oraz orkiestra smyczkowa jako podstawa brzmienia.

W Kołysance Andrzeja Panufnika smyczki dopełnione są harfami. W Koncercie podwójnym na harmonijkę, perkusję i orkiestrę smyczkową Kacpra Smolińskiego – stanowią tło dla egzotycznego duetu solistów: harmonijki i perkusji (marimby i wibrafonu). W roli solistów wystąpią sam kompozytor – wirtuoz harmonijki – i perkusista Bartek Miler (marimba, wibrafon).

Po przerwie – w kontraście do muzyki pierwszej połowy XX i XXI wieku – czysta klasyka: w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Hanny Hurkot usłyszymy I Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Czytaj więcej: Opole | Orkiestrowe kontrasty

Tarnów | „Jeszcze Polska Muzyka”: światowa premiera Psalmu V Romana Palestra

POLMICKoncert inaugurujący XI odsłonę autorskiego cyklu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pt. „Jeszcze Polska Muzyka”, którego główną misją jest eksploracja nieznanych arcydzieł polskiej muzyki symfonicznej, wybrzmi w specjalnie przygotowanej akustycznie Hali Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie 28 października 2022 o godz. 19.30. Wstęp wolny!

Artyści Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, artyści renomowanych Chórów Polskiego Radia i Opery Śląskiej z udziałem solisty Mariusza Godlewskiego pod batutą Vincentego Kozlovskiego po raz pierwszy w historii wykonają dyplomowe dzieło Romana Palestra z 1931 roku. Psalm V na baryton, chór mieszany i orkiestrę, do słów Wespazjana Kochowskiego zaczerpniętych ze zbioru Niepróżnujące próżnowanie ukazany zostanie w wersji zredagowanej w 1988 roku i rekomendowanej przez kompozytora.

Premierowe wykonanie koncertowe zostanie zarejestrowane, wydane i udostępnione przez wytwórnię ORFEO International jeszcze w tym roku.

Manuskrypt partytury do opracowania został udostępniony przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego.

Wieczór dopełni IV Symfonia Johannesa Brahmsa oraz Uwertura Es-dur Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj więcej: Tarnów | „Jeszcze Polska Muzyka”: światowa premiera Psalmu V Romana Palestra

Katowice | XX Śląskie Dni Muzyki Współczesnej

POLMIC27 października 2022 o godz. 19.00 koncertem Wokalnego Zespołu Kameralnego prowadzonego przez Maję Białas-Drzewiecką rozpoczną się XX Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, organizowane przez Oddział Katowicki ZKP, które potrwają do 1 grudnia. Koncerty będą miały miejsce w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, w NOSPR oraz w Katedrze Ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego.

W bogatym programie jubileuszowej edycji znalazły się m.in. koncerty „Madrygał dawny i współczesny”, „Muzyka na flet, skrzypce i wiolonczelę”, musical szantowy Captain Who Wojciecha Stępnia, koncert jubileuszowy z okazji 80. urodzin prof. Ryszarda Gabrysia w NOSPR, recital akordeonowy Macieja Frąckiewicza, premiery kompozycji Elżbiety Sikory, Aleksandra Gabrysia, Huberta Żmudzkiego, Artura Dobiji, Joanny Szymali i Wojciecha Stępnia.

Trio na flet, skrzypce i wiolonczelę Elżbiety Sikory powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Kompozycję Wojciecha Stępnia Captain Who zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Katowice | XX Śląskie Dni Muzyki Współczesnej

Gdańsk | XI „NeoArte – Syntezator Sztuki”

POLMIC

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „NeoArte – Syntezator Sztuki” istnieje po to, by inspirować i wspierać kreatywność. XI edycja festiwalu, organizowanego przez trójmiejski NeoQuartet, odbędzie się w Gdańsku w dniach 26-30 października 2022.

Festiwal jest platformą łączącą artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzeniem prezentującym najnowsze światowe trendy w muzyce współczesnej. Podczas pięciu dni tegorocznej odsłony projektu publiczność będzie mogła uczestniczyć w dziewięciu koncertach, zaplanowanych jako spektakle multidyscyplinarne. Specjalnie na potrzeby festiwalu powstanie performance Królowe matki latają Katarzyny Hołdys oraz instalacja video Contemporary Korea Filipa Ignatowicza. Usłyszymy kilkadziesiąt kompozycji napisanych przez kompozytorów z całego świata, a siedem z nich będzie miało swoją premierę na festiwalu.

Czytaj więcej: Gdańsk | XI „NeoArte – Syntezator Sztuki”

Nowy zarząd Koła Młodych ZKP

POLMICPo dwuletniej pracy na rzecz środowiska młodych twórców żegnamy odchodzący zarząd Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich i witamy nowy, uformowany w drodze wyborów zespół liderów, którzy będą promować twórczość młodych polskich kompozytorów w latach 2022–2024.

Nowy zarząd będzie działał w następującym składzie:

  • Szymon Borys – przewodniczący
  • Krzysztof Tomasz Jurczak – zastępca przewodniczącego
  • Andrei Yakushau – sekretarz
  • Natalia Kaszubska
  • Sylwia Nowastowska
  • Grzegorz Uran

Opiekunem Koła Młodych pozostaje profesor Alicja Gronau.

Czytaj więcej: Nowy zarząd Koła Młodych ZKP

Zielona Góra | Zielonogórscy filharmonicy pod batutą Pawła Przytockiego

POLMICPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dzieła symfoniczne Tadeusza Bairda, a także Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gustava Mahlera zabrzmią 21 października 2022 o godz. 19.00 na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej w wykonaniu Orkiestry tej instytucji pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Maestro współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.in. z Budapest Concert Orchestra, Buffalo Philharmonic Orchestra, Orquesta Filarmonica de Bogota, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle. Od 2008 Paweł Przytocki jest związany z Katedrą Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. W 2017 roku objął funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina.

Partię sopranu w IV Symfonii G-dur Mahlera wykona laureatka konkursów międzynarodowych Sylwia Olszyńska, wykładowczyni katowickiej Akademii Muzycznej.

Informacja o biletach: http://filharmoniazg.pl/11391-2/ 

Katowice | LLLeggiero Woodwind Trio i polska muzyka

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

21 października 2022 o godz. 19.30 w siedzibie NOSPR LLLeggiero Woodwind Trio zaprezentuje rzadko wykonywany repertuar na trio stroikowe – utwory Aleksandra Tansmana, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Dobrowolskiego, Benedykta Konowalskiego, Wojciecha Widłaka i Andrzeja Krzanowskiego.

Obój, klarnet, fagot – tego zestawu instrumentów zwykle nie wymienia się wśród ulubionych zespołów kameralnych. Lecz rodzimy dorobek obfituje w kompozycje przeznaczone właśnie na ten skład. Jego ciekawa, w większości XX-wieczna reprezentacja zabrzmi podczas koncertu LLLeggiero Woodwind Trio.

Czytaj więcej: Katowice | LLLeggiero Woodwind Trio i polska muzyka

Województwo Wielkopolskie | IV Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICW ramach IV edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Madei w dniach 21-30 października 2022 odbędzie się wiele interesujących wydarzeń otwartych dla publiczności: zarówno koncertów, jak i warsztatów. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie im. Józefa Madei. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Mistrzowskie warsztaty poprowadzą: Olli Leppäniemi (Finlandia), fagocista Theo Plath (Niemcy), Florin Croitoru (Rumunia) oraz Paweł Kroczek i Piotr Lato (Polska).

Koncert inauguracyjny w Pałacu w Jankowicach 22 października uświetni obchody 130. rocznicy urodzin kompozytora, klarnecisty, zasłużonego organizatora życia koncertowego Wielkopolski – Józefa Madei. 26 października o godz. 18.00 w Auli Novej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki kameralnej. 30 października o godz. 18.00 w Zamku w Kórniku wystąpi koncertujący i znany na całym świecie kwartet gitarowy Erlendis Quartet.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert w Berlinie, w ramach którego wystąpi zespół Apeiron Trio.

Czytaj więcej: Województwo Wielkopolskie | IV Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei