Polmic - FB

aktualności

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Na koncert rodzinny w siedzibie NOSPR 29 maja o godz. 16.00 składają się opowieści o świecie przyrody: utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym. Kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Utwory zaprezentuje Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą młodego dyrygenta Filipa Hugeta. Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli solistki wystąpi znakomita polska sopranistka Joanna Freszel.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

II Konkurs Kompozytorski na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICZespół Wokalny Art’n’Voices ogłasza II edycję Konkursu Kompozytorskiego na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki, który odbędzie się w ramach Festiwalu ArteFonie. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 20 lipca 2022.

Konkurs ma na celu popularyzację i rozwijanie literatury chóralnej przeznaczonej dla chórów amatorskich, w związku z czym przedmiotem tegorocznej edycji jest napisanie utworu na chór mieszany w jednym z dwóch wariantów do wyboru:

1. utwór na chór mieszany a cappella;

2. utwór na chór mieszany z towarzyszeniem fortepianu.

Wybór tekstów do kompozycji konkursowej opiera się na twórczości polskich poetek, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Marii Konopnickiej. Uczestnik konkursu wybiera więc samodzielnie dowolny tekst polskiej poetki.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie zespołu w zakładce festiwalu: https://artnvoices.art/festiwal-artefonie/ 

Elbląg | Elbląg Music Masterclass i Konkurs Młodego Wirtuoza

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Elbląg Music Masterclass powstało z myślą o młodych muzykach, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem znanych instrumentalistów i pedagogów z Polski i zza granicy. Jeśli kształcisz się lub jesteś absolwentem jednego z kierunku: skrzypce, altówka, wiolonczela, dyrygentura lub wraz z innymi muzykami tworzysz zespół kameralny, już teraz zapoznaj się z nową inicjatywą – Elbląg Music Masterclass i zgłoś swój udział w Kursach oraz „Konkursie Młodego Wirtuoza” do 31 maja 2022!

W dniach 1–10 lipca 2022 roku w Elblągu każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w indywidualnych lekcjach z profesorem na wybranym przez siebie kierunku. Kadrę pedagogiczną stanowić będą znani instrumentaliści i wykładowcy renomowanych uczelni, m.in. Marcin Zdunik (wiolonczela), Igor Petrushevski, Mariusz Patyra (skrzypce), Marek Czech (altówka), Anna Duczmal-Mróz (dyrygentura), Bogna Czerwińska-Szymula (zespoły kameralne). Elbląska Orkiestra Kameralna zorganizuje szereg różnorodnych wydarzeń dopasowanych specjalnie do potrzeb uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, studentów i absolwentów akademii muzycznych z Polski i zza granicy. Uczestnicy wezmą udział w kursach, warsztatach, wykładach, wystąpią podczas recitali i koncertów. EMM zapewnia młodym muzykom prestiżowy start ich indywidualnej działalności muzycznej oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerokiemu gronu odbiorców dzięki zorganizowanemu w ramach EMM „Konkursu Młodego Wirtuoza”.

Czytaj więcej: Elbląg | Elbląg Music Masterclass i Konkurs Młodego Wirtuoza

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń wykona Uwerturę „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza, trzy poematy symfoniczne z cyklu Moja ojczyzna Bedřicha Smetany oraz Melodię a-moll Myrosława Skoryka.

Wykonawczynią Koncertu A-dur Karłowicza będzie Małgorzata Wasiucionek, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. Tryumfatorka wielu międzynarodowych konkursów, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych, a rok później została adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Prowadząca koncert Anna Sułkowska-Migoń w bieżącym sezonie współpracuje z Orkiestrą w ramach programu „Dyrygent-Rezydent”.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 18.00 Camerata Silesia wystąpi w siedzibie NOSPR na koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Chłopeckiego (1950–2012). W tym roku upłynie dziesięć lat od śmierci muzykologa, którego śmiało można określić mianem legendy polskiej krytyki muzycznej.

Andrzej Chłopecki należał do grona najwybitniejszych polskich krytyków muzycznych, a jego lotność umysłu i lekkość pióra (niejednokrotnie bardzo ostrego!) stanowią wzór dla kolejnych pokoleń recenzentów.

Usłyszymy dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Krupowicza, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka. Koncert poświęcony jego pamięci zwieńczy Phylakterion Pawła Szymańskiego: osoba i twórczość urodzonego w Warszawie kompozytora zawsze była mu bowiem szczególnie bliska.

Czytaj więcej: Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku”

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku” w wykonaniu Apeiron Trio odbędzie się w Dusznikach Zdroju, Krakowie, Poznaniu i Berlinie w dniach 28 maja – 13 czerwca 2022. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców arcydzieł polskiej kameralistyki XX wieku, w szczególności utworów na trio fortepianowe. Podczas wydarzeń w kraju i za granicą zaprezentowana zostanie muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Andrzeja i Roxanny Panufnik, Romualda Twardowskiego oraz Mikołaja Piotra Góreckiego. Koncerty będą miały miejsce w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju (28 V), w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (30 V), w Auli Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu (9 VI) oraz w Piano Salon Christophori w Berlinie (13 V).

Czytaj więcej: Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki –...

Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

POLMICPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

51. edycja festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundację Muzyczne Spotkania, odbędzie się w dniach 26–29 maja 2022. W trakcie czterech dni wybitni instrumentaliści i śpiewacy z Polski i zagranicy zagrają dziesięć koncertów, podczas których zaprezentują utwory zarówno XX-wieczne jak i te najbardziej współczesne.

Zabrzmią prawykonania kompozycji Michele Abondano, Arona Ludwiga, Sławomira Czarneckiego, Jaromira Gajewskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschela, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej, Sarah Westwood, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Katarzyny Kwiecień-Długosz. Festiwalowe wydarzenia obejmują również Atelier – w tym roku będzie to specjalny koncert poświęcony postaci wybitnego poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego w setną rocznicę jego urodzin. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie recital duetu akordeonowego Amalgalis Duo.

Czytaj więcej: Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

Wrocław | 33. Musica Polonica Nova

NFMProgram 33. edycji festiwalu Musica Polonica Nova w dniach 25–29 maja w NFM będzie odnosić się do otaczającej nas rzeczywistości – na nowo definiować, czym jest muzyka i wyznaczać nowe drogi twórczości artystycznej. Festiwal w roku 2022 będzie przebiegać pod hasłem „daCamera”.

Festiwal potrwa pięć dni, podczas których odbędzie się siedem koncertów – nie tylko w salach koncertowych, ale też w przestrzeniach foyer Narodowego Forum Muzyki. Planowane są również wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z twórcami, improwizacyjna scena „po godzinach” oraz instalacja – koncert realizowany wspólnie z BWA w przestrzeni galeryjnej.

Codziennie będziemy świadkami premier dzieł polskich twórców! Utwory G. Pstrokońskiej-Nawratil, S. Wojciechowskiego, S. Kupczaka, E. Trębacz, A. Porębskiego, J. Krzewińskiego i A. Sowy powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie“, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zamówienie Pasji M. Ryczka dofinansowano ze środków pochodzących ze stypendium Miasta Wrocławia. Utwór Denuo T. Skweresa został dofinansowany z funduszy SKE Austromechana. Zamówienie utworu Inner Voyage G. Pieńka dofinansowano ze środków AKM / austro mechana.

Czytaj więcej: Wrocław | 33. Musica Polonica Nova

Warszawa | Finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej

POLMIC24 maja 2022 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmi finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Mariusza Dziubka z udziałem znakomitych solistów: Pawła Gusnara (saksofon) i Adama Rapy (trąbka).

Program wieczoru wypełnią zarówno znane dzieła w nowych aranżacjach – Bolero Maurice’a Ravela, Uwertura z Zemsty nietoperza Johanna Straussa syna, Mars z suity Planety op. 32 Gustava Holsta, czy Błękitna rapsodia George’a Gershwina z solową partią trąbki, jak również rzadko wykonywana w Polsce Uwertura pitsburska na orkiestrę dętą, fisharmonię, fortepian i perkusję Krzysztofa Pendereckiego oraz niezwykle ekspresyjny Koncert na saksofon altowy i orkiestrę dętą „Birds” japońskiego twórcy Toshio Mashimy, z improwizowaną kadencją pozwalającą na wyeksponowanie najlepszych walorów saksofonu. Słowo o muzyce wygłosi Anna Karna.

Czytaj więcej: Warszawa | Finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej