Polmic - FB

aktualności

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu

FestiwalW dniach 19 sierpnia – 16 września 2018 IPiUM "Silesia" zaprasza na koncerty XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie-Lipowcu, a także do kościołów w Trzebini, Jaworznie-Długoszynie, Chrzanowie-Kościelcu i Grojcu k. Alwerni.

Podczas koncertu inauguracyjnego w Wygiełzowie wystąpi złożona z muzyków działających w Austrii Orkiestra Kameralna „Camerata Polonia” pod dyrekcją Marka Kudlickiego. Repertuar koncertu „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, wpisującego się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w ramach programu Niepodległa 2018, obejmie m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara.

26 sierpnia duet saksofonowo-fortepianowy MagDuś Duo dokona prawykonania utworu Simbiosis Przemysława Szczotki, twórcy młodego pokolenia, uczestnika projektu "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 2 września w interpretacji Messages Quartet, obok Kwartetu smyczkowego B-dur op. 67 Johannesa Brahmsa, usłyszymy I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu. 9 września po raz pierwszy podczas festiwalu usłyszmy uczestników Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Będą to wokaliści Agnieszka Grochala, Karolina Makuła i Paweł Trojak, oraz pianiści Adam Rogala i Radosław Zaworski. Do udziału w koncercie finałowym został natomiast zaproszony zespół Le Nuove Musiche, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, posługujący się oryginalnym instrumentarium, którego obsadę tworzą artyści polscy i słowaccy. 

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach: w Jaworznie-Długoszynie zagrają prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz Piotr Nowak, w Chrzanowie-Kościelcu muzykę i poezję Hildegardy z Bingen przedstawi Flores Rosarum, w Kościele w Grojcu wystąpi polsko-brazylijski Harplino Duet, a w Trzebini Liarman Trio zaprosi melomanów na muzyczną wędrówkę po Europie.

Więcej informacji – na stronie: www.silesia.art.pl

Katowice | Silesia a cappella: Cantores Minores Wratislavienses

CMWPodczas sierpniowych koncertów muzyki chóralnej „Silesia a cappella”, 18 sierpnia 2018 o godz. 18.00 w Auli Biblioteki Śląskiej w Katowicach wystąpi wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses. W programie suita Podróż Pana Cogito Józefa Świdra

Suita Podróż Pana Cogito powstała w 2008 roku, obchodzonym jako Rok Zbigniewa Herberta. Skomponowany przez Józefa Świdra na zamówienie zespołu Cantores Minores Wratislavienses utwór składa się z wierszy Herberta w aktorskiej interpretacji Mariana Czerskiego, aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu, przeplatających się z częścią muzyczną wykonywaną przez solistów, chór oraz pianistę.

Historia działalności Cantores Minores Wratislavienses, znanego na polskiej scenie muzycznej zespołu założonego przez Edmunda Kajdasza, sięga roku 1966. Obecnie (od 1991 roku) dyrygentem zespołu jest Piotr Karpeta, a pod jego kierownictwem chór koncertuje regularnie na znanych polskich festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Gaude Mater, Legnica Cantat, Musica Polonica Nova. Repertuar zespołu, liczący ponad 1000 pozycji, obejmuje muzykę całej Europy od średniowiecza po współczesność. W latach 2014–2016 chór realizował projekt „Rudolphina” (prezentacja XVII-wiecznych zbiorów muzycznych księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa). Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu „Musica Claromontana” vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.silesia.art.pl

43. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

KrakowW dniach 15–31 sierpnia 2018 roku odbędzie się 43. edycja Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. Zabrzmią m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego, Sławomira Zamuszki. Krakowski Kwintet Dęty i Paweł Gusnar zaprezentują kompozycje saksofonowe autorstwa Pawła Łukaszewskiego, Artura Malawskiego i Krzesimira Dębskiego. W finale Festiwalu w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Collegium Zieleński pod dyrekcją Macieja Tworka usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego.

Koncerty odbędą się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Szczegółowy programna stronie Festiwalu.

Warszawa | "Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje"

Chopin GóreckiUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza do wzięcia udziału w 19. edycji festiwalu i kursach muzycznych "Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje", które odbędą się w dniach 13–22 sierpnia 2018.

W ramach kursów oferowane są indywidualne lekcje z wybitnymi artystami o międzynarodowej sławie, wykładowcami UMFC następujących sekcji: Fortepian, Organy, Kameralistyka, Smyczkowe, Dęte drewniane, Dęte blaszane, Akordeon, Harfa, Gitara, Perkusja, Kompozycja, Śpiew oraz Muzyka Dawna. Ponadto w pogramie znajdą się koncerty, wykłady i wycieczki po Polsce, m.in. zwiedzanie dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

W ramach koncertu inauguracyjnego, 13 sierpnia o godz. 19:30 w Sali Koncertowej UMFC, trio akordeonowe Motion Trio zaprezentuje m.in. utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Janusza Wojtarowicza oraz kompozycje własnego autorstwa. 16 sierpnia wystąpi duet fortepianowy Duo Granat: Tamara Granat i Adrian Kreda. 18 sierpnia odbędzie się koncert klasy perkusji UMFC "The Rhythm of the World", natomiast w koncercie finałowym, 21 sierpnia, zaprezentują się uczestnicy kursów.

Bilety dostępne od 8 sierpnia 2018, w godz. 16.00-19.00 w Księgarni Wydawnictwa Chopin University Press, ulokowanej na parterze Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Więcej informacji – na stronie: http://www.chg.chopin.edu.pl/

Janowice | II Vitis Music Sfera Festival

VitisII Vitis Music Sfera Festival, który odbędzie się w dniach 12–18 sierpnia 2018 roku, to druga edycja wyjątkowego wydarzenia muzycznego, które odbywa się na szczycie winnicy w Janowicach.

Ideą przedsięwzięcia jest prezentowanie i łączenie różnych gatunków muzyki – od klasycznej poprzez jazzową do rozrywkowej. Janowicki Festiwal, który ma szansę stać się znanym i rozpoznawalnym w Polsce świętem muzyki, promuje nie tylko artystów z kraju i ze świata, ale przede wszystkim bogactwo geograficzne i kulturowe Województwa Małopolskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest wzbogacenie oferty artystycznej regionu poprzez zapraszanie wybitnie uzdolnionych artystów, reprezentujących różne gatunki muzyki, jak również zapewnienie mieszkańcom i gościom z Tarnowa oraz okolicznych miejscowości dostępu do najwyższej jakości wydarzeń kulturalnych. Kultywowanie tradycji muzycznych nawiązuje do patrona Fundacji, Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty i polityka, który w swojej winnicy zapoczątkował trwające do dziś koncerty podczas „Paderewski Festival”.

II edycja Vitis Music Sfera Festival rozpocznie się 12 sierpnia, i przez 7 dni będą odbywały się koncerty na żywo. Muzycy wystąpią jako soliści, kameraliści oraz orkiestra smyczkowa, która powstała podczas pierwszej edycji wydarzenia, jako nawiązanie do międzynarodowych tradycji najlepszych festiwali na świecie: Festival Marthy Argerich w Lugano i Festiwalu Wielkanocnego w Baden Baden. Zaprezentowane zostaną m. in. utwory patrona Fundacji – Ignacego Jana Paderewskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.festival.vitismusicsfera.pl/ 

Warszawa | XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

ChopinPod hasłem „Od Chopina do Paderewskiego” odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia 2018 roku i potrwa przez cały miesiąc.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości wywarły wpływ na główny rys programowy, wyznaczający kształt tegorocznej edycji Festiwalu. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski, którego działalność przyczyniła się do odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Chopin zaś, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane ich utwory wyjątkowej urody i niezaprzeczalnej wartości.

Ponadto zabrzmi muzyka polska zarówno okresu rozbiorów w XIX wieku, jak i dzieła wieku XX i XXI. Z ponad 120 utworów, jakie zostaną wykonane podczas przedsięwzięcia, 60 to utwory kompozytorów polskich: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki i dzieła Palestra i Panufnika. Prawykonane zostaną takie utwory na orkiestrę symfoniczną, jak Polonez Krzysztofa Pendereckiego i Fireworks Agaty Zubel. Odbędą się także koncerty monograficzne Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Narodowej i Royal Philharmonic z Londynu.

Wystąpią tradycyjnie wielcy mistrzowie fortepianu – i tego współczesnego, i historycznego – wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również uczestnicy Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Publiczność usłyszy podczas festiwalu {oh!} Orkiestrę Historyczną, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Bergen Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Kremerata Baltica, Orkiestrę Filharmonii Narodowej i Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Szczegółowy program – na stronie: http://pl.chopin.nifc.pl

Kraków | Premiera "Nieszporów" Sławomira Czarneckiego podczas 11. Nocy Cracovia Sacra

CracoviaW dniach 14 i 15 sierpnia 2018 roku odbędzie się 11. edycja Nocy Cracovia Sacra, przedsięwzięcia z cyklu nocnego eksplorowania Krakowa, ukazującego fenomen religijny miasta, częstokroć zwanego drugim Rzymem. W swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w Europie.

W tym roku Noc Cracovia Sacra odbędzie się pod hasłem „Dziedzictwo sakralne Krakowa”. W programie znajdzie się 13 koncertów, 11 wystaw oraz 2 spektakle, do zwiedzania udostępnionych zostanie także 10 obiektów sakralnych i muzeów. Uroczysta inauguracja będzie miała miejsce 14 sierpnia 2018 roku o godz. 16.00 w Domu Błogosławionej Zofii Czeskiej (ss. Prezentki) przy ul. Szpitalnej 18.

15 sierpnia w Kościele św. Marka odbędzie się prawykonanie „Nieszporów na Święto Podwyższenia Krzyża" Sławomira Czarneckiego. 70-minutowe dzieło "Vesperae in exaltatione Sanctae Crucis” wykonają: Chór Kantorei Sankt Barbara oraz orkiestra L’Estate Armonico pod dyrekcją Wiesława Delimata. Jako soliści wystąpią: Przemysław Borys (tenor) i Dawid Biwo (bas).

Tego samego dnia w Kościele św. Tomasza OCTAVA ensemble & Collegium Copernicus pod dyrekcją Zygmunta Magiera wykonają dzieła wszystkie Bartłomieja Pękiela. W programie pozostałych koncertów nie zabraknie muzyki średniowiecznej oraz arii i pieśni sakralnych polskich kompozytorów. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie plenerowe widowisko multimedialne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”, dedykowane jubileuszowi 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie: https://krakowskienoce.pl

Warszawa | Królewskie Arkady Sztuki 2018

Krolewskie ArkadyW dniach 3 sierpnia – 15 września 2018 roku w Arkadach Kubickiego u podnóża ogrodów Zamku Królewskiego nad brzegiem Wisły będzie miała miejsce dziewiąta edycja festiwalu artystycznego Królewskie Arkady Sztuki, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie od 2010 roku.

Festiwal stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z twórczością artystów teatralnych i muzyków, którzy zaprezentują swój kunszt w trakcie 15 występów. O różnorodności oraz atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w aktualnym programie będą się mogli Państwo przekonać podczas siedmiu letnich weekendów.

W tegorocznym programie Królewskich Arkad Sztuki znajdą się prezentacje polskiego teatru plastycznego. Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowano siedem spotkań w ramach cyklu Arkady Dzieciom – cztery z teatrem i trzy z muzyką. W ramach atrakcji muzycznych do młodych melomanów skierowane są warsztaty „Dzień dobry, muzyko!”. Będą to na pewno trzy niezapomniane przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności. Poprowadzą je dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się „dorosły” program muzyczny festiwalu, który stanowi naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze polskich królów. Dwa koncerty symfoniczne z przewagą muzyki polskiej, zarówno klasycznej, jak i współczesnej, ze względu na dobór kompozytorów nawiązywać będą do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas pierwszego z tych wieczorów wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, w trakcie drugiego zaś – orkiestra Warsaw Camerata, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, wielka, charyzmatyczna postać polskiej sceny muzycznej. W solowym recitalu usłyszymy także znakomitego pianistę Pawła Kowalskiego.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl

VIII Międzynarodowy Festiwal NDI Sopot Classic

NDIMiędzynarodowy Festiwal Sopot Classic, który odbędzie się w dniach 4–11 sierpnia 2018 roku, to muzyczna propozycja dla miłośników muzyki klasycznej oraz różnych form muzycznych obecnych na polskiej i międzynarodowej estradzie.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Różnorodne programy, utalentowani artyści, kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia, a także muzyczne oblicze kultury innych narodów – to wszystko wypełnia wydarzenia Festiwalu.

W programach koncertowych znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej. Tegoroczną edycję otworzy występ Piotra Beczały, zaliczanego do ścisłej czołówki najlepszych światowych tenorów. W swojej działalności artystycznej niezwykle wytrwale i konsekwentnie promuje twórczość polskich kompozytorów, włączając ich utwory do programów koncertowych jakie wykonuje na całym świecie. Podczas koncertu inauguracyjnego wykona m. in. arię Stefana z III aktu opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Przypadająca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania Niepodległości stała się wyjątkową okazją do przygotowania koncertu, na którego repertuar w pełni składają się dzieła Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Polska Filharmonia Kameralna Sopot wystąpi z austriackim pianistą Ingolfem Wunderem, laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W kościele św. Jerzego w Sopocie wystąpi specjalizujący się w wykonawstwie a cappella brytyjski zespół VOCES8. Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się w sobotę 11 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie. Koncert Finałowy „Pod niebem Paryża” to propozycja kierowana do miłośników repertuaru rodem znad Sekwany.

Program dostępny jest na stronie http://sopotclassic.pl/program/