Polmic - FB

aktualności

Szczęśliwego Nowego 2023 roku!

PolmicSylwester22

Zielona Góra | Finał Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki”

FZ 12.22 prPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 grudnia 2022 będziemy mogli wprowadzić się w świąteczny nastrój podczas koncertu finałowego Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki”, który odbędzie się o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Czesława Grabowskiego zaprezentuje kolędy polskie w opracowaniu tego cenionego dyrygenta i kompozytora.

„Koncertem bożonarodzeniowym”, jak zwykło się mówić o Concerto Grosso z op. 6 Arcangela Corelliego, rozpocznie się jeden z ostatnich tegorocznych koncertów w Filharmonii Zielonogórskiej. W interpretacji Roksany Kwaśnikowskiej-Stankiewicz usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena – jeden z najczęściej wykonywanych koncertów w całym repertuarze wiolinistycznym.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Finał Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki”

Wrocław | Rosamunde

NFM 15.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Karol Szymanowski i Franz Schubert - to kompozytorzy, których dzieła wypełnią program koncertu Lutosławski Quartet w Narodowym Forum Muzyki 15 grudnia 2022 o godz. 19.00. Obydwa kwartety zawarte w repertuarze, powstałe w ostatnich latach życia ich twórców, to dzieła pełne ekspresji, stanowiące syntezę dokonań artystów na gruncie muzyki kameralnej.

Koncert rozpoczną dźwięki I Kwartetu smyczkowego op. 37 Karola Szymanowskiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Dzieło powstało jesienią 1917 roku, po przymusowym opuszczeniu przez artystę rodzinnej Tymoszówki.

XIII Kwartet smyczkowy a-moll „Rosamunde” D 804 Franza Schuberta był jedynym kwartetem smyczkowym tego artysty wydanym za jego życia. Zwyczajowa nazwa utworu wzięta została z pogodnej części drugiej, której temat Schubert zaczerpnął z muzyki swego autorstwa do sztuki Helminy von Chézy Rosamunde.

Czytaj więcej: Wrocław | Rosamunde

Ostatnie Kwartety Jerzego Fitelberga – premiera fonograficzna!

FitelbergAP0543Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Album Jerzy Fitelberg. String Quartets nos. 4 & 5 to wspólny projekt Polskiego Towarzystwa Altowiolowego, Fitelberg Quartet oraz wydawnictwa Acte Préalable. Płyta zawiera pierwsze w historii fonografii nagrania dwóch ostatnich kwartetów smyczkowych Jerzego Fitelberga, którego twórczość po śmierci pozostawała praktycznie zapomniana.

Kwartety smyczkowe nr 4 (1936) oraz nr 5 (1945) po zrekonstruowaniu na podstawie zachowanych rękopisów nagrał zespół Fitelberg Quartet, który swoją nazwą pragnie oddać hołd bogatej i zróżnicowanej twórczości swojego patrona. Oba kwartety smyczkowe, uhonorowane prestiżowymi nagrodami, ukazują nieznane dotąd oblicze kameralistyki polskiego neoklasycyzmu.

Czytaj więcej: Ostatnie Kwartety Jerzego Fitelberga – premiera fonograficzna!

Gdańsk | Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej: XIII edycja

GdanskaSztuka 22 pr

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej to projekt z ponad dziesięcioletnią tradycją. Akordeon pełni w nim rolę pierwszoplanową. Tegoroczna edycja, organizowana przez Patio ASP w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Fundację Hanzeatica, odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2022. Podczas koncertów prezentowane będą awangardowe utwory współczesnych twórców, klasyka literatury jak i transkrypcje.

Każdego roku odbywają się cenne dla rozwoju literatury akordeonowej prawykonania kompozycji, które powstają na zamówienie GSIMA. W tym roku po raz pierwszy zabrzmią Le Tombeau De Isabelle Szymona Wieczorka, Polychords Kamila Cieślika, Matysówka Pawła Zagańczyka i Sonata nr. 3 Pawła Janasa.

Głównymi bohaterami koncertów będą wirtuozi-akordeoniści i kompozytorzy Paweł Zagańczyk i Paweł Janas.

Koncerty będą miały miejsce w nietuzinkowych wnętrzach miasta Gdańska: w Ratuszu Staromiejskim i Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Koncertom towarzyszyć będą wizualizacje studentów pracowni dra Filipa Ignatowicza.

Czytaj więcej: Gdańsk | Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej: XIII edycja

Warszawa | "Scena Muzyki Polskiej": Katarzyna Budnik i Grzegorz Mania

FN 13.12.22Program koncertu z cyklu "Scena Muzyki Polskiej" 13 grudnia 2022 o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej – mimo pozornego zróżnicowania – łączy wspólny klasyczno-romantyczny pierwiastek. Dzieła polskich twórców w ramach cyklu, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, zaprezentują znani polscy artyści: altowiolistka Katarzyna Budnik i pianista Grzegorz Mania.

Koncert otwiera utrzymana w późnoromantycznym stylu sonata zupełnie zapomnianego Wojciecha Gawrońskiego. Ten znakomity utwór łączy w sobie inwencję melodyczną, bogatą harmonikę i żywy dialog obu instrumentów. Nie inaczej jest w znakomitej sonacie Philippa Scharwenki, w której ciekawa harmonika z nieustannym balansem pomiędzy trybami minorowym i majorowym, wysuwa się na plan pierwszy.

Czytaj więcej: Warszawa | "Scena Muzyki Polskiej": Katarzyna Budnik i Grzegorz Mania

Paweł Mykietyn laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej za muzykę do „IO” w reż. Jerzego Skolimowskiego!

POLMICPaweł Mykietyn otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii "European Original Score" za muzykę do pełnometrażowego filmu fabularnego IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Kompozytor odbierze nagrodę podczas Gali wręczenia statuetek 10 grudnia 2022 w Reykjaviku.

Światowa premiera obrazu Jerzego Skolimowskiego odbyła się w maju tego roku w konkursie głównym festiwalu w Cannes, podczas którego film zdobył nagrodę jury. Tytułowym bohaterem IO jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (rolę tę gra Sandra Drzymalska). Mimo iż dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy. Podejmują decyzję o przeniesieniu osiołka do stajni. Zwierzę tęskni za swoją opiekunką i postanawia ją odszukać...

Współscenarzystką i współproducentką filmu jest Ewa Piaskowska. Zdjęcia zrealizowali Michał Dymek, a także Michał Englert i Paweł Edelman. Dystrybutorem IO w Polsce została firma Gutek Film.

Wielkie gratulacje!!!

Więcej informacji - na stronie internetowej Europejskiej Akademii Filmowej: https://www.europeanfilmacademy.org/press/congratulation-to-the-winners-of-the-excellence-awards-2022/ 

Cieszyn | VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra: warsztaty, koncerty i Konkurs

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalSwidra 22 prW dniach 9-11 grudnia 2022 po raz siódmy odbędzie się w Cieszynie Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra. W programie tegorocznej edycji Festiwalu znajdą się: Ogólnopolskie Warsztaty Mistrzowskie dla dyrygentów na temat „Kompozytor-dyrygent – Relacje”, Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Prof. Józefa Świdra oraz koncerty festiwalowe w wielu miejscowościach Śląska, w tym Koncert „Profesor Halina Goniewicz-Urbaś in memoriam” i koncert gościa Festiwalu – Zespołu Art’n’Voices. Na wszystkie koncerty festiwalowe wstęp jest wolny!

Główne zadania Festiwalu to łączenie wszystkich środowisk społecznych poprzez działania kulturalne, wymiana doświadczeń artystycznych, kulturowych i edukacyjnych, popularyzacja literatury chóralnej różnych stylów i epok, promocja współczesnej literatury chóralnej, doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, konfrontacja badań naukowych i artystycznych.

Podczas Ogólnopolskich Warsztatów Mistrzowskich dla dyrygentów 9 grudnia odbędą się spotkania z kompozytorami młodego pokolenia specjalizującymi się w tworzeniu muzyki chóralnej (Marek Raczyński, Anna Rocławska-Musiałczyk, Szymon Godziemba-Trytek, Karol Pyka) oraz z maestrami polskiej chóralistyki: prof. dr hab. Anną Szostak-Myrczek, prof. dr hab. Agnieszką Franków-Żelazny.

Udział w warsztatach wymaga wypełnienia karty akredytacyjnej dostępnej na stronie www.festiwalswider.us.edu.pl 

Czytaj więcej: Cieszyn | VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra: warsztaty, koncerty i Konkurs

Wrocław | Grudniowy koncert Festiwalu „Brzmienie Fest": Zuzanna i Maciej Batorowie

BrzmienieFest 22 pr

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas najbliższego koncertu w ramach II Festiwalu „Brzmienie Fest" 9 grudnia 2022 o godz. 19.00 we wrocławskim Kościele Garnizonowym – Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (ul. Św. Elżbiety 1/ 2) muzykę dawną i współczesną zaprezentuje duet organistów – Zuzanna i Maciej Batorowie. Wstęp wolny!

Dzięki partnerstwu z Urzędem Miejskim Wrocławia oraz Rzymskokatolicką Parafią Wojskowo-Cywilną pw. św. Elżbiety we Wrocławiu Fundacja Kultura Brzmienia zaprasza wrocławian oraz melomanów w każdym wieku do zatrzymania się w nadchodzącym czasie i zasłuchania w dźwiękach niedawno odbudowanych barokowych organów Michaela Englera w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Usłyszymy m.in. utwory Johna Cage’a, Berta Mattera czy Ad Wammesa oraz improwizacje na tematy dwóch pieśni adwentowych na 4 ręce i 4 nogi – autorstwa dwojga organistów ze Świdnicy.

Czytaj więcej: Wrocław | Grudniowy koncert Festiwalu „Brzmienie Fest": Zuzanna i Maciej Batorowie