Polmic - FB

aktualności

TUTTI.pl – edycja specjalna: #TUTTIwdomu

TuttiReagując na bieżące wydarzenia Polskie Wydawnictwo Muzyczne uruchamia edycję specjalną TUTTI.pl: #TUTTIwdomu. Program kierowany jest do wszystkich instytucji, które wypożyczały materiały wykonawcze z katalogu PWM w celu dokonania rejestracji audiowizualnych. Uruchomiona zostanie specjalna pula środków na zamieszczenie w Internecie nagranych wykonań utworów kompozytorów polskich niezależnie od tego, jaki był pierwotny cel rejestracji.

Akcja ta pozwoli na ożywienie działalności instytucji, podzielenie się z melomanami ciekawymi wykonaniami, utrzymanie kontaktu z publicznością oraz na inicjowanie nowych działań w obszarze muzyki.

Wnioski o zniżkę na zamieszczenie w Internecie nagrania audio-video wybranego utworu z katalogu TUTTI.pl przyjmowane będą mailowo (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) od 15 do 31 maja 2020. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco przez zespół pod przewodnictwem dyrektora-redaktora naczelnego PWM Daniela Cichego zgodnie z datą wpływu.

Pozytywnie rozpatrzone wnioski otrzymają dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie nagrania w Internecie aż do 31 grudnia 2020.

Grajmy TUTTI muzykę polską!

Zasady uczestnictwa w #TUTTIwdomu, edycji specjalnej TUTTI.pl oraz wniosek dostępne są na stronie https://pwm.com.pl/pl/page/tutti.html 

Justyna Neuer-Luboradzka

Domówka z Dwójką, czyli kameralne koncerty online

PR2Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, Józef Orliński i Aleksander Dębicz, Paweł Szamburski oraz duet Pękala/Kordylasińska – oto pierwsi artyści, którzy zagrają półgodzinne koncerty online dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów. Kameralne wieczory z cyklu „Domówka z Dwójką” będą się odbywać co sobotę o godz. 19.00 na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Trzydziestominutowe występy będą nie tylko świadectwem czasów, w których przyszło nam żyć, ale i dowodem na nierozerwalną więź łączącą Twórców ze Słuchaczami. Okoliczności tylko ją wzmacniają. Koncerty wprawdzie bez burzy braw i owacji na stojąco, ale za to niezwykle bliskie, intymne, spontaniczne.

Na początek, w ramach akcji „Domówka z Dwójką”, wystąpią: Maja Kleszcz i Wojtek Krzak (18 kwietnia), Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz (25 kwietnia), Paweł Szamburski (2 maja), Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala (9 maja). Specjalne programy już przygotowują: Marcin Zdunik, Marek Bracha, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty) oraz Jerzy Rogiewicz i Adam Sztaba. Zanim jednak to nastąpi, dziennikarze Dwójki i artyści zapraszają na „Domówki z Dwójką”. I – jak to na Domówkach – będzie kolorowo: piosenki i Chopin, jazz i Vivaldi, dawne i nowe przeboje, polska muzyka współczesna, a dozwolone są wszelkie instrumenty dostępne pod ręką. W każdą sobotę o godz. 19.00. Na antenie, stronie internetowej i Facebooku stacji.

Artur Szklarczyk

www.polskieradio.pl 

Wyjątkowe koncerty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie na antenie Polskiego Radia Dzieciom

PR Dzieciom19 kwietnia 2020 roku o godz. 18.00 Polskie Radio Dzieciom rozpocznie cykl retransmisji koncertów dla dzieci w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i jej wspaniałych gości. Jako pierwszy zostanie wyemitowany koncert Orkiestry pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem Anna Jurksztowicz.

Inaugurujący cykl retransmisji 80-minutowy koncert Anny Jurksztowicz i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polskiej Orkiestry Radiowej) pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego odbył się 28 maja 2017 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W wykonaniu artystów usłyszymy muzykę filmową Carly Simon i samego Krzesimira Dębskiego, w tym ścieżki dźwiękowe z filmów Stara baśń, Magiczne drzewo, W pustyni i w puszczy, Polski koń sportowy, Gwiezdny pirat, The Rink oraz z serialu Na dobre i na złe.

Kolejne koncerty będą retransmitowane 26 kwietnia oraz 3, 10 i 17 maja. Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam.

Materiały prasowe PR

Szczegółowa ramówka dostępna jest na stronie https://www.polskieradio.pl/18/4474/ 

Zaśpiewaj hymn z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną!

TOSToruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje akcję nagrania Hymnu Państwowego, w realizacji której każdy może wziąć udział. Nagrania wideo przesłane przez uczestników akcji zostaną dołączone do ścieżki dźwiękowej zrealizowanej przez muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Wykorzystanych zostanie pierwszych 100 nadesłanych nagrań. Prezentacja wspólnej pracy zawodowych muzyków i melomanów będzie miała miejsce w Święto Konstytucji 3 Maja za pośrednictwem mediów społecznościowych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Podkład muzyczny w wersji MIDI, do którego należy nagrać partię wokalną, dostępny jest do pobrania na stronie internetowej TOS: https://bit.ly/2URcHRu . Materiał MIDI należy odtwarzać w słuchawce, klasnąć w dłonie na czwarte uderzenie metronomu. Nagranie wideo musi być w jednym ujęciu.

Plik z nagraniem opisanym imieniem i nazwiskiem należy przesłać do 20 kwietnia 2020 roku na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Udział w akcji jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej https://bit.ly/2URcHRu 

„Zostań w domu, nie wychodź z teatru”: Holzwege

Sikorski18 kwietnia 2020 roku w ramach akcji „Zostań w domu, nie wychodź z teatru” zobaczymy po raz pierwszy online Holzwege – niezwykły spektakl w reżyserii Katarzyny Kalwat na podstawie tekstu Marty Sokołowskiej o kompozytorze Tomaszu Sikorskim. Obok aktorów TR Warszawa – Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka – w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego.

Holzwege to teatralna próba rozwikłania tajemnicy przedwczesnej śmierci wybitnego kompozytora, Tomasza Sikorskiego (1939–1988). To teatr, eksperyment śledczy i koncert w jednym. Ten wyjątkowy spektakl otrzymał główną nagrodę 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a Tomasz Tyndyk dostał nagrodę dla najlepszego aktora konkursu za rolę kompozytora Tomasza Sikorskiego.

Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo 18 kwietnia o godzinie 19.00. Spektakl będzie można zobaczyć jednorazowo, dlatego zachęcamy do spędzenia tego wieczoru z zespołem TR Warszawa. Nagranie będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim (napisy PL I ENG tylko na Vimeo).

Również w sobotę 18 kwietnia o 21:15 odbędzie się na żywo za pośrednictwem Facebook Live spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu Holzwege: Zygmuntem Krauze, Katarzyną Kalwat, Martą Sokołowską, Sandrą Korzeniak, Janem Dravnelem, Tomaszem Tyndykiem oraz Anną Tomczyńską.

Materiały prasowe TR Warszawa

https://www.facebook.com/trwarszawa 

https://vimeo.com/user52046418 

Koncert Filharmonii Poznańskiej pamięci Krzysztofa Pendereckiego

FP17 kwietnia 2020 roku o godz. 19.00 Filharmonia Poznańska zaprasza na kolejny koncert internetowy. Tym razem bohaterem wieczoru będzie zmarły niedawno Krzysztof Penderecki. Wyemitowany zostanie koncert „Urodziny Mistrza” pod batutą maestro.

Melomanom zaprezentowane zostanie nagranie koncertu w wykonaniu Poznańskich Filharmoników oraz solistów – Fumiaki Miury (skrzypce) i Juliana Rachlina (altówka). Koncert ten odbył się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, 23 listopada 2012 roku, a transmitowany był przez Program II Polskiego Radia, które użyczyło tego nagrania na najbliższy koncert internetowy.

Poznański koncert sprzed niemal ośmiu lat był wyjątkowy z wielu powodów, choć dwa miały szczególne znaczenie. 23 listopada 2012 roku przypadały 79. urodziny Krzysztofa Pendereckiego (stąd tytuł wieczoru), a kompozytor zaproponował, by miesiąc po światowym prawykonaniu w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu, właśnie w Poznaniu odbyło się pierwsze polskie wykonanie jego najnowszego wówczas utworu symfonicznego – Koncertu podwójnego na skrzypce, altówkę i orkiestrę. W stolicy Austrii utworem tym dyrygował Mariss Jansons, a w Auli Uniwersyteckiej – kompozytor (w obu wykonaniach na altówce grał Julian Rachlin, któremu utwór został zadedykowany). W drugiej części koncertu 23 listopada 2012 Krzysztof Penderecki poprowadził jedną ze swych ulubionych symfonii – VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Anna Plenzler

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmoniapoznanska.pl/ 

Tydzień organowy w Filharmonii Łódzkiej online

FŁW dniach 15–19 kwietnia 2020 Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprasza na tydzień organowy online.

Zaprezentowane zostaną fragmenty koncertu „A quatre mains” dua organowego Krzysztof Urbaniak & Łukasz Mosur, który odbył się w Filharmonii Łódzkiej 26 stycznia tego roku. Podczas karnawałowego koncertu organiści wykonali kompozycje oryginalne na duet organowy, w tym Sound of the Future autorstwa Krzysztofa Urbaniaka i Łukasza Mosura, oraz transkrypcje dzieł orkiestrowych i fortepianowych, m. in. utwór Le mal du pays („Tęsknię za domem”) ze zbioru tańców i melodii A travers Pologne Juliusza Zarębskiego, parafrazę Maurycego Moszkowskiego na temat słynnego poloneza Pożegnanie Ojczyzny.

Ponadto Filharmonia Łódzka udostępni filmy ze swojego archiwum, prezentujące unikatowe organy Filharmonii. Ich niezwykłość polega przede wszystkim na tym, że w jednej sali znajdują się dwa niezależne instrumenty: organy barokowe i romantyczne, które mogą brzmieć zarówno oddzielnie, jak i w duecie. Łódzka filharmoniczna sala koncertowa jest jedyną tego typu na świecie, jest to również jedyna świecka sala koncertowa w Europie, która posiada instrument barokowy – przystosowany do współpracy z zespołami muzyki dawnej.

Tydzień organowy zakończy się w niedzielę; tego dnia o godz. 21.00 udostępniona zostanie I część Symfonii g-moll KV 550 W. A. Mozarta w wykonaniu duetu Krzysztof Urbaniak & Łukasz Mosur.

Profil Filharmonii Łódzkiej na Facebookuhttps://www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/ 

Internetowe prawykonanie kompozycji „Dźwiękowa izolacja” Mikołaja Laskowskiego

LaskowskiKompozytor Mikołaj Laskowski, specjalizujący się w kameralnej muzyce instrumentalnej i elektronicznej, zaprasza na internetowe prawykonanie kompozycji Dźwiękowa izolacja.

Mikołaj Laskowski ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w Królewskim Konserwatorium w Hadze pod kierunkiem Yannisa Kyriakidesa i Petera Adriaansza; studiował także we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Jest laureatem III nagrody w międzynarodowym konkursie Generace (Ostrawa), otrzymał też nagrodę podczas Young Composers Meeting 2013 (Apeldoorn), w 2015 roku jego utwór The tiger left me unsatisfied zdobył rekomendację podczas 62. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w kategorii twórców do 30. roku życia.

O swoim najnowszym utworze w rozmowie z Filipem Lechem kompozytor powiedział: „Deep Relaxation vol. 6: Sound Isolation to dźwiękowy wideoprzewodnik, może być wykonany przez każdego w domu. Kompozycja opiera się na dźwiękach, które są słyszalne tylko dla osoby wykonującej i słuchającej tego utworu. Słuchacz / performer powinien przygotować sobie słuchawki douszne, podłączyć je do komputera, usiąść w spokoju i podążać za wskazówkami umieszczonymi na filmie. Tradycyjna relacja pomiędzy kompozytorem a słuchaczem została zdekonstruowana; słuchacz zostaje wykonawcą, ale może być też do pewnego stopnia kompozytorem – utwór pozostawia trochę miejsca na improwizację i własne odkrycia. Kompozycja pozwala skupić się na ciele i słyszeniu, co często nie jest możliwe podczas zwykłej sytuacji koncertowej. W końcu, przynajmniej taką mam nadzieję, uda się stworzyć pewną małą chwilę wspólnotowości”.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=uPCUTEx737s&feature=emb_logo 

60. Krakowski Festiwal Filmowy: filmowa muzykoterapia

KFFZnane są wyniki selekcji do międzynarodowego konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Utalentowany muzyk osadzony za morderstwo w więzieniu, bard z niemieckiej kopalni, ekscentryczny artysta z Izraela – to tylko niektórzy bohaterowie tegorocznego konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic, który przybliży sylwetki twórców z różnych, często odległych, miejsc świata.

Do konkursu DocFilmMusic zakwalifikowane zostały takie filmym jak: Africa Mia w reż. R. Miniera i E. Saliera (Francja). The Changin' Times of Ike White w reż. D. Vernona (Wielka Brytania), Once Were Brothers w reż. D. Rohera (Kanada), Tomorrow's Gone w reż. B. Goldberga (Izrael), Nocturne w reż. G. Jeonga (Korea Południowa)., Pearl of the Desert w reż. P. Singha (Indie / Korea Południowa), Coal-Country Song. Gundermann w reż. G. Lemke (Niemcy), White Riot w reż. R. Shah (Wielka Brytania), a także Saul & Ruby’s – Holocaust Survivor Band.

Saul & Ruby – Kapela ocalałych w reż. Toda Lendinga (USA) to wzruszająca opowieść o dwóch polskich Żydach ocalałych z Holocaustu. Saul ma 94 lata, a Ruby 90. Pewnego dnia wpadli na nieco szalony pomysł, by założyć dwuosobowy zespół. Tak narodził się wyjątkowy muzyczny projekt o nazwie „Holocaust Survivor Band”, z którym bohaterowie chcą zagrać koncert w Polsce...

W programie tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który planowany jest w dniach 31 maja – 7 czerwca 2020, zaprezentowanych zostanie ponad 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier. Program Festiwalu zostanie w całości przeniesiony do sieci!

Szczegółowy program – na stronie https://www.krakowfilmfestival.pl/