Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Konstelacje. Muzyka polska 1918–2018

Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na wystawę pt. „Konstelacje. Muzyka polska 1918–2018”. Ekspozycję w formie instalacji w zabytkowej przestrzeni Muzeum Chopina będzie można zobaczyć od 9 listopada 2018 do 3 marca 2019 roku.

Konstelacje

Konstelacje ‒ rodzaj mapy, w której niezwiązane ze sobą punkty przecinają się na pewnej geometrycznej płaszczyźnie. Wątki i koncepcje w muzyce polskiej ostatniego stulecia tworzą właśnie taką sieć. „Konstelacje" to, rozpisany na blisko 70 utworów, komentarz poświęcony postawom kompozytorów wobec historii, tradycji i nowoczesności.

Trzy aspekty, które eksploruje narracja „Konstelacji", mają swoje odbicie w przestrzeni bryły zaprojektowanej przez Jana Strumiłło. W ekranach multimedialnych znajdą się nagrania i opisy utworów oraz komentarze kompozytorów i muzykologów w formie filmów. Na temat pojęcia muzyki polskiej wypowiadają się m.in. Zygmunt Krauze, Wojtek Blecharz, Agata Zubel czy Marcin Stańczyk. 

Na pytanie „czym jest dzisiaj muzyka polska?” spróbują odpowiedzieć Hanna Kulenty, dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek, prof. Szábolcs Esztényi oraz Piotr Peszat 11 grudnia w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Jana Topolskiego.

Wystawę zorganizowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu „Polska Music" oraz programu „Polska 100", międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej".

Wejście na wystawę w cenie biletu do Muzeum, w niedziele wstęp jest bezpłatny. Na wydarzenia towarzyszące obowiązuje rezerwacja miejsc: www.bilety.nifc.pl 

Patronat medialny nad wystawą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawa | Paderewski Chopinowi

NIFCW dniach 9 listopada 2018 roku – 13 stycznia 2019 roku w Muzeum Fryderyka Chopina będzie miała miejsce wystawa „Paderewski Chopinowi”.

Ignacy Jan Paderewski – pianista, kompozytor i polityk, bez którego nie sposób myśleć o polskiej niepodległości. Charyzmatyczna postać, wzbudzająca emocje do dzisiaj. Jakie są jego zasługi dla Chopina, którym inspirował się całe życie, uznając jego twórczość za wzór sztuki narodowej? Wystawa „Paderewski Chopinowi" wyróżnia się w kontekście innych wydarzeń poświęconych wybitnej postaci artysty. Scenariusz ekspozycji koncentruje się bowiem na chopinowskich wątkach w jego życiu i działalności. Motywy te w szczególny sposób wybrzmiewają w Muzeum Chopina.

Niektóre spośród 40 obiektów należących do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina i Biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina będą prezentowane po raz pierwszy. Wśród pamiątek znalazły się m.in. cenne autografy muzyczne jak np. rękopis słynnego Menueta G-dur, zbiór portretów pianisty, w tym obraz autorstwa Louisa Frédérica Schützenbergera, którego barwami inspirowali się projektanci wystawy oraz przedmioty osobiste: wizytówka czy walizka Paderewskiego. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie również autograf Ballady g-moll op. 23 Fryderyka Chopina, pozyskany do kolekcji Muzeum w 2017 roku. Jedna z części wystawy poświęcona została kwestiom rejestracji wykonań Paderewskiego. W zaaranżowanej specjalnie przestrzeni będzie można obejrzeć rolkę pianolową i Paderewskiego we fragmencie filmu Moonlight sonata z 1937 r. Dzięki zachowanym programom koncertowym poruszony zostanie wątek występów pianisty w Europie i Stanach Zjednoczonych, za sprawą rękopisów – zakorzenienie kompozytora w estetyce romantyzmu. Wystawa ukazuje także inne oblicza Paderewskiego – mówcy, redaktora dzieł wszystkich Chopina i filantropa.

Ekspozycję można obejrzeć w Sali Wystaw Czasowych Muzeum. Towarzyszy jej cykl lekcji muzealnych, zaś zwieńczeniem będzie oprowadzanie połączone z koncertem Michała Szymanowskiego w dniu 8 stycznia 2019 r. Pianista wykona kompozycje Chopina i Paderewskiego.

Wystawa realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej".

Wejście na wystawę w cenie biletu do Muzeum, w niedziele wstęp jest bezpłatny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.chopin.nifc.pl 

Podkarpacie dla Niepodległej

PodkarpacieDo 10 listopada 2018 roku potrwa Festiwal „Podkarpacie dla Niepodległej”.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zorganizowała cykl wydarzeń, mających na celu pogłębienie poczucia patriotyzmu pośród mieszkańców Podkarpacia.

W wykonaniu orkiestry kameralnej Accademia dell’arco Chamber Orchestra z Bydgoszczy usłyszymy utwory najznakomitszych polskich kompozytorów, takich jak F. Chopin, H. M. Górecki, M. K. Ogiński, I.J. Paderewski, R. Twardowski i H. Wieniawski. W trakcie występu konferansjer zaprezentuje historię regionu oraz osobistości, które na terenie Podkarpacia przyczyniły się w sposób znaczący do odzyskania przez Polskę wolności. Całość zostanie dopełniona prezentacją multimedialną, w której prezentowane będą udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku oraz otrzymane od ludzi cenne „zabytkowe” wręcz fotografie z okresu 1860-1920. Na zakończenie publiczność z akompaniamentem orkiestry wykona pieśni patriotyczne.

Każdego dnia przedsięwzięcie przebiega w innym mieście. Koncerty odbyły się już w Łańcucie i Krośnie. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w Sanoku (PSM im. W. Kossakowej, godz. 18:00), Rymanowie (Szkoła Muzyczna I stopnia, godz. 17:00), w Przemyślu (Zamek Kazimierzowski, godz. 19:00) i w Ustrzykach Dolnych (Ustrzycki Dom Kultury, godz. 18:00).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://niepodlegla.interpiano.pl/pol 

Kraków | 12. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i inspiracje”

AMW dniach 7–10 listopada 2018 roku w krakowskiej Akademii Muzycznej odbędzie się 12. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i inspiracje”.

W tej edycji festiwalu planowane są cztery koncerty w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43. 7 listopada Festiwal rozpocznie się wspólnym koncertem dwóch grup perkusyjnych: krakowskiej Amadrums i grupy perkusyjnej Hochschule für Musik Nürnberg pod kierownictwem prof. Radosława Szarka. Program koncertu wypełnią utwory kameralne na różne składy instrumentalne – nie tylko perkusyjne. Połączone grupy perkusyjne wspólnie wykonają Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcję świetlną.

Kolejne dni to goście Festiwalu: Ernesto Simpson - kubański perkusista na stałe mieszkający w Londynie i występujący z całą plejadą gwiazd muzyki jazzowej, a także Amir Bresler i Liquid Saloon z Tel Awiwu. 9 listopada usłyszymy dwa bardzo różne Tria. Pierwsze z nich to firmowany przez Vladislava Nadishanę zespół w międzynarodowej obsadzie, z wiolonczelą i perkusją w składzie instrumentalnym oraz liderem grającym na hang drums i fletach. Drugie trio to Panu Savolainen i jego koledzy z Helsinek.

Ostatni dzień Festiwalu to koncert w wykonaniu studentów klas perkusji polskich uczelni muzycznych. Gościem specjalnym koncertu będzie Dalbergia Duo – duet dwóch absolwentek klas perkusji Akademii Muzycznych Łodzi i Krakowa, które w ostatnim czasie bardzo udanie wchodzą na międzynarodową scenę perkusyjną. Ponadto odbędą się zajęcia warsztatowe prowadzone przez artystów występujących na festiwalu.

Szczegółowy program – na stronie https://www.amuz.krakow.pl/25574-2/ 

Nadanie imienia Ignacego Jana Paderewskiego Sali Senatu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz prezentacja albumu z rękopisami I. J. Paderewskiego

PaderewskiSenat Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w uchwale z 15 maja 2018 r. postanowił nadać Sali Senatu imię Ignacego Jana Paderewskiego. Uroczystość odbyła się 8 listopada 2018 roku o godz. 12.00, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu UMFC.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wydawnictwo Chopin University Press zaprezentowało niezwykłą publikację: faksymilowe wydanie wybranych rękopisów Ignacego Jana Paderewskiego —wybitnego pianisty, kompozytora, charyzmatycznego męża stanu.

Rękopisy pochodzą z kolekcji, będącej własnością Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Kolekcja składa się z utworów powstałych w latach od 1879 do ok. 1898. W przeważającej części są to kompozycje na fortepian, ale także utwory skrzypcowe, kameralne, orkiestrowe i wokalne. W większości są to szkice i brudnopisy, ale są również ukończone czystopisy.

JM Rektor UMFC prof. dr hab. Klaudiusz Baran podkreśla: „Faksymilowym wydaniem wybranych rękopisów Ignacego Jana Paderewskiego w stulecie odzyskania niepodległości, a także w przededniu setnej rocznicy upaństwowienia Instytutu Muzycznego Warszawskiego i przemianowania go na Państwowe Konserwatorium Muzyczne, z czynnym udziałem Paderewskiego jako premiera i ministra spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina składa hołd Wielkiemu Polakowi, którego spuścizna stanowi część światowego dziedzictwa kulturowego”.

NOSPR świętuje stulecie odzyskania niepodległości

NOSPRW jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia tę wspaniałą rocznicę uczci aż trzema koncertami 11 listopada!

Jednak już 9 listopada o godz. 19.30 odbędzie się wydarzenie będące swego rodzaju preludium do obchodów. Podczas koncertu po raz pierwszy zostanie wykonana Msza za Polskę – Wierna podróż Roxanny Panufnik. Prawykonanie dzieła poprzedzi Sinfonia sacra Andrzeja Panufnika. Program połączy więc dzieła ojca i córki, stając się pięknym symbolem przywiązania i szacunku dla ojcowizny.

Dzień wspaniałych emocji wypływających z poczucia historycznej doniosłości rozpocznie poranek (11.11.2018, godz. 12.00), na którym wystąpi NOSPR pod batutą Michała Klauzy wraz z Chórem NFM, Polskim Narodowym Chórem Młodzieżowym oraz solistami: Iwoną Hossą, Ewą Wolak, Łukaszem Załęskim i Wojciechem Gierlachem. W programie usłyszymy utwory wielkich polskich kompozytorów XX wieku: nawiązujące do fundamentów polskości i tradycji Bogurodzicę i Te Deum Wojciecha Kilara, Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego oraz skomponowaną specjalnie na tę okazję Fanfarę dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.

Kolejne wydarzenie odbędzie się wieczorem, o godz. 19.00. Melomani zostaną zaproszeni nie tylko do wysłuchania Fantazji polskiej gis-moll na fortepian i orkiestrę Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Piotra Sałajczyka i NOSPR pod batutą Tomasza Chmiela, ale również do włączenia się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Uroczysty dzień zakończy autorski projekt Miuosha – „muzyka NIEPODLEGŁA” (godz. 21.00).

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://www.nospr.org.pl/pl/ 

Katowice | 18. Śląskie Dni Muzyki Współczesnej

Solaris8 listopada 2018 roku w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych o godz. 19.00 w ramach 18. Śląskich Dni Muzyki Współczesnej odbędzie się prawykonanie utworu Stanisława Bromboszcza Solaris / pejzaże, parafrazy.

Kompozycja na dźwięki elektroniczne, projekcję wideo i ruch sceniczny Bromboszcza to autorska interpretacja fragmentów jednej z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema. Doświadczenie nieludzkiej sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie powieści w wyniku niepojętego działania otaczającego ich oceanu zostało przetłumaczone na trzy, uzupełniające się media: dźwięk, ruch i wideo projekcje.

Muzyka emitowana z 12 głośników, które otaczają widzów, tworzy środowisko planety (tytułowe pejzaże), na której toczy się tragedia dwojga bohaterów: Kelvina i Harey. Ich los odbija się echem zarówno w tańcu, jak i w dynamicznej typografii – fragmentach tekstu rzucanych bezpośrednio na ściany. Chłodne brzmienia elektroniczne zderzają się z ciałami tancerzy, jakby ostrzegając, że „każdy «gość», kiedy się zjawia, jest prawie fantomem...”.

Prawykonanie utworu Stanisława Bromboszcza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp na wydarzenie, zorganizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie https://asp.katowice.pl/

Olsztyn | Koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

100 na 10011 listopada 2018 roku o godz.14.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie obędzie się uroczysty koncert z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Koncert współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentuje utwory Krzysztofa Pendereckiego, Feliksa Nowowiejskiego, Marka Stachowskiego, Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara.

Rozpocznie koncert Fanfara dla Niepodległej, skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego z okazji tegorocznego święta. Natomiast okazją do stworzenia stylistycznych, barokowo-klasycznych imitacji w Trzech utworach w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową stała się współpraca Pendereckiego z reżyserem Wojciechem Jerzym Hasem. Na Trzy utwory w dawnym stylu składają się: Aria, Menuet I i Menuet II. Oba menuety są częścią ścieżki dźwiękowej filmu HasaRękopis znaleziony w Saragossie, natomiast utrzymana w barokowej konwencji Aria jest częścią dopisaną w 1966 roku do koncertowego utworu.

Zabrzmi również uwertura do Legendy Bałtyku, opery Feliksa Nowowiejskiego – efektownie zinstrumentowany, barwny obraz symfoniczny z otwierającym chorałowo- marszowym tematem przewodnim opery i sugestywnym epizodem burzy morskiej. Następnie usłyszymy Sinfoniettę per archi Marka Stachowskiego, Ukiyo-e Marcela Chyrzyńskiego i Orawę Wojciecha Kilara. W trwającym ok. dziewięciu minut utworze Kilar dał wyraz fascynacji żywiołowym muzykowaniem góralskich kapel.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl

13. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

GorczyckiDwadzieścia jeden koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej od 8 listopada do 9 grudnia 2018 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego pod tytułem „Wieki Niepodległej Kultury” to ukazanie bogactwa rodzimej muzyki i rozmachu artystycznych idei, zrodzonych na przestrzeni wieków wolności polskiego narodu, tj. w stuleciu poprzedzającym utratę niepodległości oraz po jej odzyskaniu.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów, których koncerty wysłuchuje każdego roku kilkanaście tysięcy osób. Tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 8 listopada 2018 roku w Chorzowskim Centrum Kultury z udziałem znakomitych Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w ich autorskim widowisku muzycznym „Camerata Silesia śpiewa Chopina”. 13. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie, a to za sprawą udziału wielu genialnych artystów o międzynarodowym uznaniu.

Co charakterystyczne dla Festiwalu, wielu zagranicznych gości zaprezentuje muzykę polską, na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Nie zabraknie przy tym arcydzieł literatury światowej, między innymi kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla, Ludwiga van Beethovena oraz polskich mistrzów: Fryderyka Chopina czy Karola Szymanowskiego.

Zgodnie z myślą przewodnią, wyrażoną w tytule „Wieki Niepodległej Kultury”, 13. edycja Festiwalu stworzy wiele wydarzeń, które wzmocnią narodową tożsamość i utrwalą polskie dziedzictwo kulturowe, w tym uczci jubileusze polskich kompozytorów. Usłyszymy prawykonania utworów Zygmunta Krauze, Artura Zagajewskiego i dyrektora Festiwalu Adama Wesołowskiego. Specjalnie na zamówienie Festiwalu odbędzie się wiele premierowych koncertów, które uświadomią podobne źródła inspiracji, a nawet analogiczne koncepcje formalno-stylistyczne twórców niepodległych wieków.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na www.gorczycki.pl