Polmic - FB

aktualności

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich

ZKP21 czerwca 2018 roku zostały przyznane Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku – do 1991 roku dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 roku – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”. Jury w składzie: Marta Ptaszyńska (przewodnicząca), Mieczysław Kominek, Zygmunt Krauze, Zbigniew Skowron, Tadeusz Wielecki i Sławomira Żerańska-Kominek przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2018.

Laureatami nagród zostali: Krzysztof Baculewski – za pełną powagi i odpowiedzialności postawę kompozytorską, znaczący dorobek muzykologiczny oraz owocną działalność pedagogiczną, oraz Leszek Polony – za wybitną twórczość naukową, sięgającą subtelnie poza granice muzykologii, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad twórczością Mieczysława Karłowicza.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu br. podczas 61. Festiwalu „Warszawska Jesień”.

100 na 100. Muzyczne dekady wolności

PWM19 czerwca 2018 roku w warszawskiej siedzibie PWM przy ul. Fredry 8 odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca przedsięwzięcie „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą, celebruje 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, organizując największy projekt muzyczny wolnej Polski.

W konferencji wzięli udział m.in.: prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, dr Daniel Cichy, Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Podstawą przedsięwzięcia jest lista „100 na 100”, obejmująca 100 arcydzieł polskiej literatury muzycznej, powstałych od 1918 do 2018 roku. Trudnego wyboru, w którym kryterium artystycznej wartości było najistotniejsze, dokonała Rada Programowa złożona z autorytetów i przedstawicieli instytucji kultury. Przewodniczy jej Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelna Programu Drugiego Polskiego Radia, która również wzięła udział w konferencji.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli ponadto kompozytorzy: prof. Zygmunt Krauze i dr hab. Dariusz Przybylski.

Źródło: informacja organizatora

Elbląg | Kinowe brzmienia z Tomaszem Stockingerem i Elbląską Orkiestrą Kameralną

EOKNa koniec tegorocznych wakacji Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosi melomanów do udziału w muzycznej uczcie, okraszonej słowem i obrazem. 31 sierpnia 2018 roku o godz. 19:00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu przypomnimy sobie bowiem szlagiery, które wywarły największy wpływ na kinematografię XX wieku. Zrobimy to w doborowym towarzystwie Stefana Gąsieńca, Sebastiana Perłowskiego i Tomasza Stockingera.

Orkiestra nie po raz pierwszy zmierzy się z repertuarem, który większość osób kojarzy z salą kinową. Tym razem elbląscy instrumentaliści zaprezentują utwory, które łączyły świat muzyki i świat filmu na przestrzeni kilku dekad. Najpierw, w rytmie tanga Por Una Cabeza z filmu Zapach kobiety, odkryjemy historię pewnego niewidomego podpułkownika i jego młodego opiekuna. Później, za sprawą ragtime’u The Entertainer z filmu Żądło, przeniesiemy się do Stanów Zjednoczonych lat 1930-tych i środowiska przedsiębiorczych złodziejaszków. Nie zabraknie także polskich akcentów. Na scenie zabrzmią walce Waldemara Kazaneckiego i Wojciecha Kilara z filmów Noce i dnie i Trędowata, Cantabile Krzesimira Dębskiego, W starym kinie Władysława Szpilmana i muzyka autorstwa Mirosława Gąsieńca do filmu Strachy.

Przewodnikami po świecie kinowych szlagierów będą uznani artyści. Koncert poprowadzi znany aktor serialowy, filmowy i teatralny, Tomasz Stockinger. Nad grą elbląskich kameralistów będzie czuwał Sebastian Perłowski, który dotychczas współpracował z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Metropolitana de Lisboa czy Sevilla Symphony Orchestra. Wtórował im zaś będzie ceniony kompozytor i pianista jazzowy, Stefan Gąsieniec.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.eok.elblag.eu

Kraków | XI Festiwal Muzyczny Barbakan

BarbakanTegoroczny Festiwal Muzyczny Barbakan, organizowany w Krakowie w zabytkowej gotyckiej fortyfikacji, odbędzie się w dniach 3–6 lipca 2018 roku.

Festiwal, organizowany we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, „ożywia” zabytkowe miejsce wyjątkowym programem i wybitnymi wykonawcami, zarówno młodymi talentami, jak i doświadczonymi artystami, którzy prezentują tradycyjne i nowoczesne trendy polskiej i światowej kultury muzycznej.

Podczas koncertu inauguracyjnego „Muzyczne Krajobrazy” w wykonaniu Cracow Guitar Quartet usłyszymy m. in. Mazurki op. 50 nr 6 i nr 11 Karola Szymanowskiego. Akcent muzyki polskiej przywoła w trakcie Recitalu fortepianowego Anna Miernik, która zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Karola Szymanowskiego. W muzyczną podróż od Borodina do Piazzolli zabierze nas Maxim Salnikov (akordeon) wraz z orkiestrą Russian Camerata pod kierownictwem Andreia Kruzhkova, a w koncercie finałowym wystąpi wyjątkowy zespół Glass Duo z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Piotra Sułkowskiego. Muzycy wykonają m. in. utwór Songueira Arkadiusza Szafrańca, członka Glass Duo - jedynego polskiego zespołu zajmującego się szklaną muzyką.

Bilety do nabycia od dnia 26 czerwca w kasie Barbakanu i w punkcie informacji turystycznej InfoKraków przy ulicy św. Jana 2.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.barbakanfestiwal.pl 

Toruń | VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”

PMAAStowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium” zaprasza na VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”, który odbędzie się w Toruniu w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2018 roku.

W tym roku udział zgłosiły zespoły z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech oraz różnych regionów Polski. Chóry będą się zmagały w przesłuchaniach konkursowych, a także występowały na Festiwalowych Koncertach przed publicznością w Toruniu, Chełmży i Lubiczu. Obowiązkowy program konkursowy obejmuje utwory polskich kompozytorów.

W ramach VI edycji festiwalu zaplanowane zostały dwa Koncerty Specjalne. Program artystyczny pierwszego z nich „JP II in memoriam” zaplanowany został z myślą o oddaniu hołdu Janowi Pawłowi II. Zabrzmią Thuremin holenderskiego kompozytora Maartena Spruijta oraz Ave Maria Roberta Ingallsa. Oba utwory będą wykonywane po raz pierwszy w Polsce, a Thuremin po raz pierwszy w Europie. Utwory te zabrzmią w wykonaniu Capelli Bydgostiensis oraz Chóru „Astrolabium” pod kierunkiem dyrektora artystycznego festiwalu dr hab. Kingi Litowskiej.

Drugi Koncert Specjalny zatytułowany jest „Kupalnocka, mała nocka”. W programie koncertu usłyszymy najnowsze aranżacje polskiej pieśni ludowej, które powstały na zamówienie organizatorów „Per Musicam ad Astra”. Autorką tych opracowań jest kompozytorka Zuzanna Koziej.

„Per Musicam ad Astra” obejmuje również warsztaty chóralne dla chórzystów i dyrygentów w zakresie najważniejszych elementów pracy chóru, interpretacji i technik wokalnych z wybranym członkiem składu jurorskiego.

Zwieńczeniem festiwalu będzie Ceremonia Wręczenia Nagród, która odbędzie się 30 czerwca.

Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny, jedynie na Koncert Inauguracyjny (w Toruniu) oraz na koncert „Kupalnocka, mała nocka” obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem.

Patronat medialny nad Festiwalem i Konkursem Chóralnym objęło Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na www.pmaa.pl 

Zakończenie 66. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej

FO22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert z okazji zakończenia 66. sezonu artystycznego. Repertuar uroczystego koncertu kończącego kolejny sezon w symboliczny sposób ukazuje drogę rozwoju polskiej muzyki.

W programie swojego 66. sezonu artystycznego, który pomyślany został jako czas bezpośredniego przygotowania do obchodów 100-lecia niepodległości, Filharmonicy Opolscy wiele uwagi poświęcili polskiej muzyce okresu zaborów.

Koncert czerwcowy rozpoczną Finale. Molto presto g-moll Franciszka Lessla i II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Obaj autorzy byli pianistami i kompozytorami krzewiącymi polską kulturę w trudnym dla ojczyzny XIX wieku. Dziś cały świat zna Fryderyka Chopina, a jego muzyka uznawana jest za dobro narodowe. W Koncercie fortepianowym f-moll partię solową zinterpretuje kanadyjski pianista polskiego pochodzenia, artysta renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon Jan Lisiecki.

Wielki finał wieczoru – oraz całego sezonu – to Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Trzy części o tytułach: Intrada, Capriccio notturno e arioso oraz Passacaglia, toccata e corale to muzyka szalenie atrakcyjna dla słuchających i wyraźnie nowa w stosunku do kompozycji poprzedniego wieku.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej – na stronie: http://www.filharmonia.opole.pl

Jelenia Góra | Zakończenie 54. sezonu artystycznego 2017/2018 - Gala Operowa „Z ziemi włoskiej do Polski”

FL22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się Gala Operowa „Z ziemi włoskiej do Polski”.

Na zakończenie 54. Sezonu Artystycznego i jednocześnie z okazji Inauguracji II Karkonoskiego Festiwalu Operowego Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze pragnie zaproponować wyjątkowy koncert – pełen wspaniałej muzyki, barwnych głosów oraz niespodzianek. Podczas Gali usłyszymy piękne głosy, rozbrzmiewające na najważniejszych scenach polskich Teatrów Muzycznych. Udział w koncercie weźmie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Jerzego Koska. W roli solistów wystąpią: Karina Skrzeszewska (sopran), Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), Tomasz Janczak (tenor) i Kamil Pękala (baryton).

W interpretacji artystów usłyszymy fragmenty z oper Giuseppe Verdiego, Gioacchina Rossiniego, Vincenza Belliniego, a także utwory polskich kompozytorów: fragmenty z oper Halka, Straszny dwór i Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego i Król Roger Karola Szymanowskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.jgora.pl

Łódź | Koncert Symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Łódzkiej 2017/2018

FL22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej będzie miał miejsce Koncert Symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018, podczas którego zabrzmią dzieła Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

„Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego” – powiedział Claude Debussy. Nokturny tego właśnie kompozytora rozpoczną koncert. W pierwszej części wieczoru usłyszymy I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (1916), dedykowany skrzypkowi Pawłowi Kochańskiemu. Utwór uchodzi za pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy. Szymanowski zerwał z XIX-wieczną tradycją, odchodząc od systemu dur-moll, tworząc nowy język muzyczny i nową ekspresję. Jako solistka wystąpi pochodząca z Kirgizji Alena Baeva, jeden z największych talentów swojego pokolenia. Wygrała XII Konkurs im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, potem zdobyła Grand Prix w Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Moskwie i na rok dostała Stradivariego z 1723 r. (na którym grał też Henryk Wieniawski).

Po przerwie zabrzmi IV Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozytorowi nie udało się jej ukończyć, pozostała w formie skróconej partytury. Zadanie dokończenia IV Symfonii, napisania orkiestracji i doprowadzenia do prawykonania powierzył swojemu synowi, Mikołajowi. Utwory usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru FŁ pod dyrekcją Pawła Przytockiego – dyrektora artystycznego Filharmonii.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

Wałbrzych | Mistrzowie polskiej batuty

FS22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu będzie miał miejsce koncert z okazji zakończenia 40. sezonu artystycznego Filharmonii Sudeckiej.

Podczas ostatniego w tym sezonie koncertu wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Maestro Jerzy Maksymiuk, który nie tylko poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, ale także wykona własną kompozycję na orkiestrę smyczkową. Utwór Introdukcja, Polonez i Finale powstał w 2017 roku. Dramatyczny polonez zbliża się rytmicznie w kierunku bolera i, jak sam autor mówi, dobrze wpisuje się w koncerty grane na 100-lecie Niepodległej.

Usłyszymy też rzadko wykonywany Koncert Es-dur KV 365 na dwa fortepiany z towarzyszeniem orkiestry, skomponowany przez Wolfganga Amadeusa Mozarta. Powstał w 1779 roku w Salzburgu, prawdopodobnie z myślą o wspólnych występach z siostrą Nannerl. Sezon artystyczny 2017/2018 zakończy niezwykle barwna kompozycja Igora Strawińskiego Suita z baletu Ognisty ptak. To wspaniałe dzieło będzie z pewnością fantastycznym zwieńczeniem udanego sezonu artystycznego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia-sudecka.pl