Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Finisaż wystawy „Paderewski Chopinowi”

NIFC8 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 w Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się finisaż wystawy „Paderewski Chopinowi”.

Ignacy Jan Paderewski – pianista, kompozytor i polityk, bez którego nie sposób myśleć o polskiej niepodległości. Charyzmatyczna postać, wzbudzająca emocje do dzisiaj. Jakie są jego zasługi dla Chopina, którym inspirował się całe życie, uznając jego twórczość za wzór sztuki narodowej? Wystawa „Paderewski Chopinowi" wyróżnia się w kontekście innych wydarzeń poświęconych wybitnej postaci artysty. Scenariusz ekspozycji koncentruje się bowiem na chopinowskich wątkach w jego życiu i działalności. Motywy te w szczególny sposób wybrzmiewają w Muzeum Chopina.

Niektóre spośród 40 obiektów należących do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina i Biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina są prezentowane po raz pierwszy. Wśród pamiątek znalazły się m.in. cenne autografy muzyczne jak np. rękopis słynnego Menueta G-dur, zbiór portretów pianisty, w tym obraz autorstwa Louisa Frédérica Schützenbergera, którego barwami inspirowali się projektanci wystawy, oraz przedmioty osobiste: wizytówka czy walizka Paderewskiego. Na ekspozycji prezentowany jest również autograf Ballady g-moll op. 23 Fryderyka Chopina, pozyskany do kolekcji Muzeum w 2017 roku. Jedna z części wystawy poświęcona została kwestiom rejestracji wykonań Paderewskiego. W zaaranżowanej specjalnie przestrzeni można obejrzeć rolkę pianolową i Paderewskiego we fragmencie filmu Moonlight sonata z 1937 r. Dzięki zachowanym programom koncertowym poruszony został wątek występów pianisty w Europie i Stanach Zjednoczonych, za sprawą rękopisów – zakorzenienie kompozytora w estetyce romantyzmu. Wystawa ukazuje także inne oblicza Paderewskiego – mówcy, redaktora dzieł wszystkich Chopina i filantropa.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie specjalne oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi Marta Tabakiernik, połączone z koncertem Michała Szymanowskiego. Pianista wykona kompozycje Chopina i Paderewskiego.

Wystawa realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej".

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: www.bilety.nifc.pl 

Szczecin | Polska premiera utworu zamówionego przez BBC

Szymanski6 stycznia 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie miała miejsce polska premiera kompozycji Pawła Szymańskiego, która powstała na zamówienie BBC.

Muzyka polska w brytyjskim wydaniu – tak w skrócie przedstawia się program wieczoru, podczas którego wystąpi BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Pierwsza z kompozycji, Preludium symfoniczne "Polonia” op. 76 Edwarda Elgara, napisana w 1915 roku na prośbę dyrygenta Emila Młynarskiego, stanowi w historii wyjątkowy hołd dla muzyki polskiej. Utwór zawiera cytaty z twórczości Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz z polskich pieśni patriotycznych.

Wieczór, poza opracowaniem Elgara, wypełni też muzyka polskich twórców trzech różnych pokoleń. W wykonaniu kanadyjskiej pianistki o polskich korzeniach Janiny Fialkowskiej zabrzmi Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Kompozycja zadedykowana została wiedeńskiemu nauczycielowi kompozytora Teodorowi Leszetyckiemu. Podczas koncertu zabrzmi także I symfonia Witolda Lutosławskiego - dzieło młodego twórcy, uznawane za przełomowe i zapowiadające dalszy rozwój stylu kompozytora. Kulminacją koncertu będzie nowy utwór zamówiony przez BBC u jednego z najlepiej rozpoznawalnych współczesnych polskich kompozytorów Pawła Szymańskiego.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/980-BBC_Symphony_Orchestra 

Kraków | Koncert Noworoczny Sinfonietty Cracovii z udziałem Janoska Ensemble

SCPoczątek karnawału to czas obfitych i różnorodnych wrażeń. Po sylwestrowych fajerwerkach proponujemy Państwu równie wybuchową mieszankę. 5 stycznia 2018 roku w ICE Kraków Congress Centre (ul. Marii Konopnickiej 17) o godz. 19:00 Sinfonietta Cracovia zagra w towarzystwie światowej sławy wirtuozów z Janoska Ensemble.

Klasyka noworocznych koncertów przyprawiona eklektycznym brzmieniem spod znaku gypsy jazzu rozpali nawet najzimniejszy styczniowy wieczór. Janoska Ensemble koncertuje na całym świecie, a ich nagrania usłyszeć możemy między innymi dzięki Deutsche Grammophon. Niecodzienne połączenie gypsy jazzu, klasyki oraz world music tworzy unikatowy styl, określany jako Janoska Style. Tym razem usłyszymy ich brawurowe interpretacje dzieł Straussów, Paganiniego i Mozarta.

„Jeśli ktoś chce skosztować noworocznego Wiednia – zapraszamy serdecznie do Krakowa!” – zachęca Jurek Dybał, dyrektor Sinfonietty Cracovii i członek orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Miasto Kraków od zawsze łączy tradycję z nowoczesnością. Noworoczny Koncert Sinfonietty Cracovii i Janoska Ensemble to muzyczne przypieczętowanie wartości od lat towarzyszących mieszkańcom i mieszkankom tego miasta.

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://sinfonietta.pl/ 

Koncerty Noworoczne w Kopalni Soli „Wieliczka”

OKW dniach 5 i 6 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 odbędą się cieszące się dużą popularnością koncerty noworoczne, organizowane przez Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz Operę Krakowską.

Koncerty odbywają się w jednej z najpiękniejszych przestrzeni wielickiej Kopalni – usytuowanej 125 metrów pod ziemią komorze „Warszawa”. Wieczory te co roku gromadzą publiczność zarówno z Krakowa, jak i gości z całej Polski i z zagranicy. W tym roku będą oni podziwiać sztukę wykonawczą Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy, Moniki Korybalskiej, Krzysztofa Kozarka, Adama Sobierajskiego oraz Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

W programie znajdą się fragmenty ze znanych i lubianych przez publiczność operetek, takich jak Loteria na mężów K. Szymanowskiego, Ptasznik z Tyrolu K. Zellera, Wesoła wdówka F. Lehára, Zemsta nietoperza i Baron cygański J. Straussa, Clivia N. Dostala czy Księżniczka czardasza E. Kálmána. Choć głównym motywem wieczoru będzie operetka, w drugiej części koncertu nie zabraknie włoskich przebojów, na które złożą się pieśni neapolitańskie. Zabrzmią Torna a Surriento Ernesto De Curtisa, Santa Lucia Teodoro Cottrau, Felicita C. Minellono, Lasciatemi cantare T. Cutugno i Volare D. Modugno.

Informacja o biletach – na stronie https://www.kopalnia.pl/aktualnosci/imprezy/koncerty-noworoczne-w-kopalni-soli-wieliczka-2019 

Szczecin | Cicha noc

Opera na ZamkuNajpiękniejsze polskie kolędy zabrzmią 5 i 6 stycznia 2019 roku o godz. 19:30 w szczecińskich świątyniach: Kościele pw. św. Mikołaja Biskupa (ul. Golisza) i Kościele garnizonowym (pl. Zwycięstwa).

Na koncerty zaprasza Opera na Zamku w Szczecinie. Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową napisany w 2006 r. jest potraktowanym całościowo zbiorem kilkunastu tradycyjnych polskich kolęd, opracowanych przez warszawskiego kompozytora Macieja Małeckiego w oryginalny, aczkolwiek mieszczący się w tzw. konwencji klasycznej sposób. Chór teatru wykona tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe w niepowtarzalnej atmosferze wybranych szczecińskich kościołów. Towarzysząca zespołowi wokalnemu orkiestra smyczkowa nada szczególny i wyjątkowy klimat całości dzieła, podkreślając niepowtarzalny charakter każdej z kolęd.

Program koncertu urozmaicają również trzy pastorałki autorstwa Macieja Małeckiego, z których dwie przeznaczone są na chór a cappella: Dziś z żywota Pańskiego do słów Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, Niemowlątko na słomie i Prowadź gwiazdeczko do słów Elżbiety Szeptyńskiej. Artyści Opery na Zamku śpiewem i muzyką, wykonaną pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej, podkreślą radosny i nastrojowy charakter świąt Bożego Narodzenia.

Bilety będzie można kupić w kościołach przed koncertem.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.opera.szczecin.pl/component/repertuar/spektakl/261-cicha-noc 

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Podpisano list intencyjny w sprawie organizacji Konkursu

IMiT18 grudnia 2018 roku został ogłoszony, organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie będzie organizowany w cyklu dwuletnim z przeznaczeniem dla różnych obsad wykonawczych. Pierwsza edycja Konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. W Konkursie mogą uczestniczyć muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy szesnastoosobowe). W Konkursie nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowa inicjatywa kulturalna, której celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX wieku. List intencyjny w sprawie organizacji Konkursu podpisali 18 grudnia w Warszawie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie prof. Marta Wierzbieniec oraz marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach od 20 do 26 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Koncert Laureatów, połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej i zostanie powtórzony 29 września 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zgłoszenia do Konkursu należy składać do 23 czerwca 2019 roku.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl 

Poznań | Koncert Sylwestrowy

TW-OPTeatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza do spędzenia ostatniego wieczoru tego roku na Koncercie Sylwestrowym, który odbędzie się 31 stycznia 2018 roku o godz. 19.00.

Sylwester to magiczny czas, więc nie zabraknie niesamowitych artystycznych wrażeń. W pierwszej części koncertu orkiestra wykona utwory z popisami solowymi niektórych instrumentów (skrzypce, saksofon, trąbka). Zabrzmi m. in. Rapsodia na tematy mołdawskie op. 47 nr 1 Mieczysława Wajnberga, którego 100. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w następnym roku.

W szampański nastrój w drugiej części wprowadzą kompozycje Johanna Straussa (Nad pięknym modrym Dunajem), Franza Lehara (Kraina uśmiechu, Giuditta), Gioacchino Rossiniego (La danza), Imre Kálmána (Księżniczka Czardasza), pieśni neapolitańskie i innych autorów ponadczasowych produkcji. W czasie koncertu zostanie wzniesiony toast noworoczny. Orkiestrę oraz solistów Teatru Wielkiego poprowadzi dyrektor artystyczny Gabriel Chmura.

Po koncercie na publiczność będzie czekał poczęstunek oraz program artystyczny w foyer: wystąpi Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele oraz trio jazzujące The Raisins.

Szczegóły – na stronie: https://opera.poznan.pl/pl/koncert-sylwestrowy-2 

Kraków | Koncert Sylwestrowy „Walc Embarras”

OKPubliczność i artyści Opery Krakowskiej 30, 31 grudnia 2018 i 1 stycznia 2019 roku podczas Koncertów Sylwestrowych tradycyjnie, przy dźwiękach muzyki, żegnać będzie stary i witać Nowy Rok.

Wieczór ten wypełni polski repertuar w wykonaniu artystów teatru. Usłyszymy: Katarzynę Oleś-Blacha, Iwonę Sochę, Paulę Maciołek, Tomasza Kuka, Adama Szerszenia, Michała Kutnika oraz Jarosława Bieleckiego. Towarzyszyć im będą: Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

W repertuarze wieczoru znajdą się fragmenty z oper Stanisława Moniuszki – m.in. ze Strasznego dworu i z Halki. Usłyszymy też utwory Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego, a także kompozycje twórców muzyki filmowej – Wojciecha Kilara czy Michała Lorenca. Sylwester to czas radości i zabawy, nie zabraknie więc dobrze znanych i kochanych przez publiczność przebojów, które będzie można zanucić wraz z artystami. Usłyszymy piosenki z repertuaru takich gwiazd i zespołów, jak Irena Santor, Irena Jarocka, Anna Jantar, Urszula Dudziak, Eugeniusz Bodo, Zbigniew Wodecki, Alibabki czy Skaldowie. W przerwie Opera Krakowska zaprasza Widzów na lampkę wina i poczęstunek.

Więcej – na stronie https://www.opera.krakow.pl/pl/repertuar/spektakl/549/koncert-br-sylwestrowy-br-walc-embarras 

Bydgoszcz | Koncerty Sylwestrowe po polsku

Filharmonia PomorskaFilharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza na „Koncerty Sylwestrowe po polsku”, które odbędą się 30 i 31 grudnia 2018 roku (godz. 17:00, 20:00).

„Znane i wciąż lubiane przez rzesze Polaków melodie – jak siarczysty Mazur Moniuszki albo piękny i dostojny Polonez Kilara – zdają się nigdy nie spowszednieć. Podobnie jest z przedwojennymi piosenkami Henryka Warsa, które śpiewane były przez najlepszych piosenkarzy i piosenkarki jego czasów, jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo lub Mieczysław Fogg, czy Roberta Stolza, ostatniego z „królów wiedeńskiego walca”, którego utwory w swoim repertuarze mieli np. Marlena Dietrich, Fred Astaire czy Jan Kiepura. A także stare, dobre muzyczne hity srebrnego ekranu, które zapewne będą trwać wiecznie, m.in. z filmu Zapomniana melodia. To tylko niektóre muzyczne wspaniałości, przy jakich będzie się bawić publiczność „Sylwestrowych Koncertów po polsku” – pisze rzecznik prasowy Filharmonii.

Na estradzie Filharmonii Pomorskiej w ostatnich dniach tego roku wystąpią: tenor Krzysztof Zimny – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; Adam Zdunikowski – profesor młodego śpiewaka, pedagog bydgoskiej Akademii, ceniony tenor regularnie współpracujący z zagranicznymi i polskimi teatrami operowymi; baryton David Roy – także uczeń Adama Zdunikowskiego w bydgoskiej AM; aktorka i wokalistka Weronika Bochat – zdobywczyni wielu głównych nagród na prestiżowych festiwalach piosenki od lat związana z Teatrem ROMA; aktor scen musicalowych w Polsce i za granicą Karol Drozd. Koncerty, świętujące koniec starego roku i początek nowego, błyskotliwym słowem opatrzy Jerzy Snakowski – popularyzator teatru muzycznego, wykładowca akademicki, publicysta i konferansjer, zaś na podium dyrygenckim stanie maestro Kai Bumann – od 2015 szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/polski-sylwester/