Polmic - FB

aktualności

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się we wrześniu 2021

MKMPDruga edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się w dniach 11–18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Uczestnicy powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 000 euro w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne. Organizatorem konkursu jest Instytut Muzyki i Tańca, zaś fundatorem nagród – Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest zaprezentowanie, a czasami wręcz odkrycie zarówno przez wykonawców, jak i publiczność, tej części wielkiego dorobku muzyki polskiej XIX i XX wieku, która została zapomniana lub – z różnych powodów – jest mniej popularna w praktyce koncertowej.

Do udziału zaproszeni są muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne – od duetów po składy dwunastoosobowe. Nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników. Zgłoszenia do konkursu ruszą za kilka tygodni, a zakończą się 14 maja 2021 roku. Zostaną również zorganizowane odrębne eliminacje dla reprezentantów Polski, które odbędą się z Warszawie – dokładny termin, miejsce i zasady zostaną ogłoszone wkrótce. Jury obu kategorii konkursu będzie składać się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

Muzycy startujący w konkursie dostaną szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i za granicą, możliwość nagrania na żywo podczas kolejnych etapów konkursu wybranych utworów, które trafią na kilkuczęściowe wydawnictwo płytowe tworzące kronikę audio konkursu (DUX).

Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl 

Znamy wyniki Warsaw Wind Ensemble Competition Contest 2020!

Warsaw WindSpośród niemal 50 zgłoszeń jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020 wybrało siedmioro laureatów i wyróżniło pięć kompozycji.

Przedmiotem pierwszej edycji konkursu kompozytorskiego, którego organizatorami są Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Warsaw Wind Music, było napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. Do konkursu zakwalifikowało się 31 prac w kategorii międzynarodowej oraz 18 kompozycji przesłanych przez polskich twórców.

W Kategorii I (międzynarodowej) jury wybrało trzech laureatów oraz dodatkowo wyróżniło dwie kompozycje: Jared Destro Madonna of the Lilies (Wielka Brytania) – miejsce I, Jiazi Shang Double Third Festival (Chiny) – miejsce II, Joshua Reed Aurora (Wielka Brytania) – miejsce III; Frank J. Cogollos Martínez Sea Winds (Hiszpania) i Brian Field Ecce, reges deiectos! (USA) – wyróżnienia.

W Kategorii II (polskiej) jury wybrało czterech laureatów oraz dodatkowo wyróżniło trzy kompozycje: Marcin Molski AA20 – miejsce I, Krzysztof Falkowski Warsaw Wind – miejsce II, Karol Pyka Zawrat i Wojciech Zwierniak Szumbrass – miejsce III (ex aequo); Tomasz Labuń Tchnienie wolności, Piotr Sarnecki Joke i Bartłomiej Szułakiewicz Weselisko – wyróżnienia.

Zwycięskie kompozycje zostaną wydane jeszcze w tym roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w serii „Biblioteka Orkiestr Dętych”. Ich autorzy otrzymają także nagrody pieniężne. Dla laureatów trzech miejsc w obu kategoriach przewidziane są również nagrody rzeczowe ufundowane przez PWM oraz pamiątkowe dyplomy i statuetki. Wszystkie utwory zabrzmią podczas Gali Finałowej w przyszłym roku w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym kompozytorom!

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o Konkursie – na stronie http://www.warsawwinds.pl 

Bydgoszcz | Prawykonanie Te Deum Krzysztofa Herdzina

FP16 października 2020 o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej będzie miało miejsce prawykonanie Te Deum pamięci Św. Jana Pawła II autorstwa Krzysztofa Herdzina. Koncert transmitowany będzie również na kanale YouTube FP.

Te Deum Krzysztof Herdzin skomponował na zamówienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Jak zaznacza kompozytor, „W świecie, w którym coraz bardziej króluje bezideowość, dla mnie ważny jest powrót do Sacrum, do korzeni i tradycji, bezwzględna miłość do ludzi i współodczuwanie. Utwór podzieliłem na trzy części a przeznaczyłem na duży aparat wykonawczy: dwoje solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Przeplatają się w nim fragmenty podniosłe i uroczyste z refleksyjnymi i medytacyjnymi. Proszę traktować te współbrzmienia, jako moje podziękowanie za obecność Jana Pawła II w naszym życiu”. W światowej premierze dzieła, pod batutą autora, wezmą udział Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, soliści Iwona Hossa i Adam Zdunikowski oraz Polski Chór Kameralny.

Ponadto zostaną zaprezentowane jeszcze dwa utwory Herdzina. Hymn o św. Albercie Chmielowskim znalazł się na dziewiątej autorskiej płycie kompozytora Symphonicum, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. Partie solowe w utworze zaśpiewa Jacek Kotlarski. Kompozycja Trzy Korony miała swoje prawykonanie z udziałem legendarnej orkiestry The Academy of St. Martin in the Fields na koncercie pod batutą kompozytora w Filharmonii Narodowej w Warszawie (2015). Utwór zawarty został w albumie Suite on Polish Themes (2016).

Więcej – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/ 

Rzeszów | Koncert symfoniczny w ramach programu „Dyrygent – rezydent"

PodkarpackaFilharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zaprasza 16 października 2020 o godz. 19.00 na koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu „Dyrygent – rezydent", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Orkiestra Filharmonii wykona dzieła Ludwiga van Beethovena, Karola Kurpińskiego i Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Bartosza Staniszewskiego.

Bartosz Staniszewski (ur. 1995) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował w klasie prof. Rafała Jacka Delekty. Brał udział w licznych kursach dyrygenckich prowadzonych przez wybitnych dyrygentów, m. in. Jacka Kaspszyka, Vladimira Kiradjieva, w Międzynarodowych Kursach Dyrygenckich, podczas których pracował z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. W 2014 roku poprowadził w Filharmonii Krakowskiej prawykonanie autorskiej symfonii. Jest współzałożycielem i dyrygentem Krakowskiej Orkiestry „Ardente”, z którą koncertuje w Polsce i za granicą. Występował w ramach cykli „Jeszcze Polska Muzyka”, „Wawel o Zmierzchu”.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod jego dyrekcją rozpocznie koncert od wspaniałej Uwertury do zaginionej opery Karola Kurpińskiego Ruiny Babilonu. Następnie, z okazji 250. rocznicy urodzin Beethovena, zespół zaprezentuje jego VII Symfonię A-dur op. 92. Symfoniczny wieczór zamknie Chaconne – In memoriam Johannes Paul II z Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia.rzeszow.pl/ 

Bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

PTMWW dniach 15–17 października 2020 w Krajeńskim Ośrodku Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach oraz w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej odbędą się bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Tym razem zajęcia poprowadzą: wokalistka Iza Kowalewska, kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje poprowadzi aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka. Podczas zajęć dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie swoich opiekunów, świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/ptmw1923 

XV Festiwal „Ad libitum” ONLINE

Ad libitum 2020Fundacja Polskiej Rady Muzycznej zaprasza na jubileuszową 15. odsłonę Festiwalu „Ad libitum”, która odbędzie się w dniach 15–17 października 2020 ONLINE.

Tegoroczny program przygotowany jest z myślą̨ o tym szczególnym czasie, jego ograniczeniach, ale także nowych możliwościach współpracy artystów, improwizatorów, kompozytorów. Festiwal wspiera polskich twórców bez względu na to, gdzie znaleźli się w czasie pandemii, a także artystów z innych krajów, którzy działają̨ i mieszkają̨ w Polsce. Łączy ich dzięki nowym technologiom i wykorzystaniu narzędzi sprawdzonych tak dobrze w ostatnim czasie. 

Udział w Festiwalu wezmą polscy muzycy, specjalizujący się w improwizacji (Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk, Łukasz Ojdana, Hashtag Ensemble, Spontaneous Chamber Music), polscy kompozytorzy różnych generacji (Sławomir Kupczak, Anna Sowa, Andrzej Kwieciński), którzy we współpracy z Hashtag Ensemble stworzą̨ utwory z otwartymi na improwizację partiami dla muzyków zespołu, a także mieszkający i tworzący w Polsce francuski kontrabasista Sébastien Beliah oraz argentyński improwizator i kompozytor Max Bober. Swoje artystyczne działania we wspólnym koncercie / performance online połączą̨ ponadto polskie improwizatorki, kompozytorki, od momentu ogłoszenia pandemii pozostające za granicą, związane swoimi zawodowymi planami z Nowym Jorkiem (Nina Fukuoka), Berlinem (Martyna Poznańska) i Aarhus (Olga Szymula).

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program – na stronie https://www.ad-libitum.pl/ 

Łomża | Klaudiusz Baran prawykona Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego

FL15 października 2020 o godz. 18.30 w Centrum Kultury w Łomży po raz pierwszy zabrzmi Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego. Partię solową wykona znakomity akordeonista Klaudiusz Baran.

Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową jest wersją Koncertu na organy i orkiestrę smyczkową Łukaszewskiego z 1996 roku. Utwór składa się z trzech kontrastujących części, z których, jak zauważa sam kompozytor, części skrajne dają możliwość ukazania wirtuozerii wykonawczej solisty, środkowa natomiast oparta jest na kantylenowej melodii Exsultet, którą Łukaszewski usłyszał podczas liturgii Triduum Paschalnego w Katedrze Notre-Dame w Rouen w wykonaniu arcybiskupa Josepha Duvala.

Muzyków Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi tego wieczoru Huba Hollókői, laureat I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Muzyki Współczesnej Giancarlo Facchinetti w Brescii. Partię solową wykona Klaudiusz Baran – akordeonista, który ze swobodą porusza się po różnorodnym repertuarze, a jego interpretacje muzyki najnowszej wzbudzają szczególne uznanie. Artysta ma na koncie prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji.

Paweł Łukaszewski jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich kompozytorów, dziesięciokrotnym zdobywcą nagrody muzycznej „Fryderyk”. Jego twórczość zyskała znaczącą pozycję w Europie, USA i Kanadzie. Utwory Łukaszewskiego są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły chóralne m.in. z Londynu i Cambridge.

Maryla Zając

Informacja o biletach – na stronie www.filharmonia.lomza.pl 

Webinar „LinkedIn dla ludzi kultury”

LIInstytut Muzyki i Tańca we współpracy z LinkedIn zaprasza 14 października 2020 o godz. 16.00 na webinar dla ludzi kultury zainteresowanych świadomym budowaniem marki osobistej i zawodowej.

LinkedIn to portal społecznościowy, który wciąż zyskuje na znaczeniu w pozyskiwaniu kontaktów, prezentowaniu swoich osiągnięć oraz czerpaniu wiedzy z obszarów biznesowych. Na szkoleniu poświęconym portalowi można będzie się dowiedzieć o:

• społeczności LinkedIn

• zasadach budowy profilu osobistego

• budowie marki osobistej na LinkedIn

• o tym, jak poszukiwać kontaktów i możliwości realizacji swoich planów oraz zamierzeń zawodowych.

Po webinarze będzie możliwość zadawania pytań w ramach Q&A. Webinar odbędzie się na platformie Zoom. Link do webinaru: https://cutt.ly/WgpyF9n 

Nabór do programu Royal Scottish National Orchestra Composers' Hub 2020

IAMInstytut Adama Mickiewicza zaprasza młodych polskich kompozytorów i kompozytorki do wzięcia udziału w naborze do Royal Scottish National Orchestra Composers’ Hub 2020.

Konkurs skierowany jest do twórców na wczesnych etapach kariery, stanowiąc fantastyczną okazję do komponowania muzyki orkiestrowej czy rozwijania umiejętności i twórczych relacji. We współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza RSNO Composers’ Hub oferuje możliwość udziału w programie jednego polskiego kompozytora / jednej polskiej kompozytorki. Spędzi on / ona sezon 2020/21, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem specjalistów z Royal Scottish National Orchestra.

Aby wziąć udział w naborze koniecznie należy przesłać CV i list motywacyjny w języku angielskim oraz dwa przykłady własnych kompozycji (partytura wraz z materiałem dźwiękowym). Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przyjmowane będą wyłącznie wnioski przesłane pocztą elektroniczną.

Wszystkie szczegółowe informacje, w tym zasady naboru oraz korzyści płynące z udziału w Royal Scottish National Orchestra Composers’ Hub 2020 znajdują się pod adresem: https://iam.pl/pl/rsno-composers-hub-open-call-for-polish-composers