Polmic - FB

aktualności

Łódź | Premiera „La Scala Tutti" Hanny Kulenty

POLMICLa Scala Tutti - kolejna kompozycja Hanny Kulenty utrzymana w nurcie musique surrealistique - po raz pierwszy zabrzmi 18 października 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej.

W utworze, który usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Primuz pod batutą Łukasza Błaszczyka, instrumenty solowe współzawodniczą z partią orkiestry, przywołując na myśl formę concerto grosso. Kompozytorka stworzyła dwie partie solowe, wykonywane przez puzon basowy i trąbkę: w dziele została wykorzystana melodia z utworu La Scala Solo, skomponowanego przez Hannę Kulenty w 2020 roku na trąbkę. W roli solistów wystąpią Adrian Gryciuk (puzon) i syn kompozytorki, Piotr Majoor (trąbka).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Usłyszymy ponadto Symfonię na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Serenadę na smyczki e-moll op. 20 Edwarda Elgara.

Informacja o biletach: https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-kameralny-28 

Tarnowskie Góry | II Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 17–19 października 2022 roku Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej zaprasza do udziału w II Konkursie klawesynowym im. Elżbiety Chojnackiej w Pałacu w Rybnej, który odbędzie w 5. rocznicę śmierci Patronki Konkursu – wybitnej interpretatorki muzyki współczesnej. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół muzycznych I i II st. oraz studentów studiów licencjackich.

Celem Konkursu jest pielęgnowanie pamięci o Elżbiecie Chojnackiej, popularyzacja literatury klawesynowej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX i XXI wieku i obowiązkowym utworem kompozytora polskiego, a także promocja klawesynu współczesnego z dźwigniami pedałowymi do zmian rejestrów. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami i pedagogami, przełamania barier w zakresie wykonawstwa muzyki XX i XXI wieku.

Uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania programu na unikatowym klawesynie zbudowanym specjalnie dla Elżbiety Chojnackiej przez Anthony’ego Sideya, obecnie należącym do Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Fundatorem nagrody specjalnej (zestawu publikacji klawesynowych) za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz wydawnictwo Ars Musica.

Czytaj więcej: Tarnowskie Góry | II Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

Waszyngton | „Music from the Heart: A Tribute to Ignacy Jan Paderewski”

POLMICKoncert galowy „Muzyka z serca: hołd dla Ignacego Jana Paderewskiego” odbędzie się 16 października 2022 o godz. 19.00 w Smithsonian National Museum of Natural History pod patronatem Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego, a także patronatem honorowym Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert organizuje Smithsonian Chamber Music Society i Fundacja im. Andrzeja Markowskiego, której prezesem jest córka wybitnego dyrygenta Małgorzata Markowska.

Smithsonian Chamber Orchestra pod dyrekcją Kennetha Slowika wykona pięć arcydzieł polskich i amerykańskich kompozytorów. Program rozpocznie Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, a następnie Adagio Samuela Barbera. Następnie zniewalająco piękne Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego zagra młoda amerykańska skrzypaczka Lily Honigberg.

Po przerwie amerykańska pianistka Avery Gagliano (jedyna amerykańska półfinalistka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), zagra Romanzę Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert zakończy Suita „Appalachian Spring” Aarona Coplanda.

Udział w przedsięwzięciu zapowiedział Mikołaj Górecki.

Więcej informacji o programie i biletach: https://smithsonianassociates.org/ticketing/tickets/scms-muzyka-z-serca 

Dolny Śląsk | II Międzynarodowy Festiwal „Brzmienie Fest”

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II Międzynarodowy Festiwal „Brzmienie Fest” to cykl koncertów muzyki klasycznej na Dolnym Śląsku. Pod hasłem „Muzyka kompozytorów XIX, XX i XXI wieku” potrwa tym razem od jesieni 2022 roku do wiosny 2023 roku. Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie bezpłatny. Koncert inaugurujący Festiwalu odbędzie się 16 października 2022 o godz. 18.00 w Pałacu Wrocław Pawłowice.

Podczas pierwszego koncertu wystąpi Duo Fortecello z Francji w składzie: Anna Mikulska-Argenty (wiolonczela) oraz Philippe Argenty (fortepian).

Motywem przewodnim wszystkich wydarzeń będzie muzyka kompozytorów polskich i zagranicznych XIX, XX i XXI wieku w aranżacjach na różne składy instrumentalne. Festiwal zagości w kilku pięknych miejscach Dolnego Śląska, m.in. Pałacu Wrocław Pawłowice czy Zamku Kliczków.

Czytaj więcej: Dolny Śląsk | II Międzynarodowy Festiwal „Brzmienie Fest”

Kraków | 9. Krakowska Jesień Muzyczna

polmicPo raz dziewiąty Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae" wraz z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają do uczestnictwa w Krakowskiej Jesieni Muzycznej. Festiwalowe koncerty odbędą się w Filharmonii Krakowskiej w dniach 16-19 oraz 21 października 2022.

9. Krakowska Jesień Muzyczna to pięć spotkań z kameralną muzyką klasyczną, w najlepszym wykonaniu. Zaproszenie organizatorów do wykonania koncertów przyjęli: Cracow Golden Quintet, Duo Fortecello, Włodzimierz Spodymek i Barbara Hortyńska, Volodja Balzalorsky i Aleksandar Serdar oraz Meccore String Quartet.

Planując program dziewiątej edycji festiwalu, dyrektorzy artystyczni – Jan Kalinowski i Marek Szlezer – postanowili zaprezentować po raz pierwszy składy instrumentalne, które nie gościły dotychczas na festiwalu. Dlatego w tym roku będziecie okazja posłuchać kwintetu instrumentów dętych oraz duetu saksofonu z fortepianem. Zespoły te będą zaprezentowane w kontekście najbardziej znanych formacji kameralnych: kwartetu smyczkowego oraz duetów skrzypiec i wiolonczeli z fortepianem.

Nie zabraknie też premier i nowości – po raz pierwszy zostaną zaprezentowane publiczności aranżacje dzieł Lutosławskiego i Szymanowskiego napisane specjalnie dla Cracow Golden Quintet; usłyszymy też światową premierę utworu Franciszka Araszkiewicza na wiolonczelę i fortepian, zamówionego i napisanego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Kraków | 9. Krakowska Jesień Muzyczna

Zielona Góra | Wieczór pieśni polskiej

polmicPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

15 października 2022 o godz. 19:00 Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda zaprasza na koncert kameralny „Wieczór pieśni polskiej”.

Usłyszymy utwory takich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko, Władysław Żeleński, Stanisław Niewiadomski czy Raul Koczalski w wykonaniu Joanny Rot (mezzosopran) oraz Michała Rota (fortepian).

Joanna Rot ukończyła studia wokalne na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Urszuli Kryger. Doskonaliła swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim w klasie śpiewu prof. Grażyny Winogrodzkiej i w klasie kameralistyki prof. Ulricha Eisenlohra. Koncertowała w kraju i za granicą, z powodzeniem wykonując muzykę polską XIX i XX wieku, jak również dzieła renesansowe i barokowe. W 2008 roku założyła duet kameralny z pianistą Michałem Rotem.

Informacja o biletach: http://filharmoniazg.pl/events/wieczor-piesni-polskiej-koncert-kameralny/ 

Wrocław | Inauguracja sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny NFM Orkiestry Leopoldinum odbędzie się 15 października 2022 o godz. 18.00. Zabrzmią dzieła Mieczysława Wajnberga oraz Marka-Anthony’ego Turnage’a. Zespołem pokieruje Joseph Swensen, natomiast partie solowe wykonają klarnecista Waldemar Żarów oraz skrzypek Daniel Hope.

Wieczór rozpocznie wykonanie krótkiego lirycznego dzieła Lullaby for Hans brytyjskiego kompozytora Turnage’a. Następnie usłyszymy przeznaczone na skrzypce solo i smyczki Concertino Wajnberga.

Najbardziej wyczekiwaną częścią koncertu będzie pierwsze polskie wykonanie Lamentu Marka-Anthony’ego Turnage’a, kompozycji napisanej w latach 2018–2019. Koncert zwieńczy IV Symfonia kameralna na smyczki i klarnet op. 153 Wajnberga – dzieło głęboko poruszające, pełne wielkich emocji.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9183 

Konkurs o Nagrodę im. Księdza Profesora Hieronima Feichta 2022

Związek Kompozytorów Polskich zaprasza muzykologów i teoretyków muzyki, którzy w dniu zgłoszenia pracy nie ukończyli 40 lat, do udziału w Konkursie o Nagrodę im. Ks. Prof. Hieronima Feichta 2022. Termin nadsyłania prac upływa 31 października.

POLMICCelem Nagrody jest promocja osiągnięć naukowych muzykologów i teoretyków muzyki ze wszystkich ośrodków w Polsce (nie muszą być oni członkami ZKP), zachęta do podejmowania badań muzykologicznych, integracja środowiska oraz utrwalenie tradycji badawczej związanej z postacią Ks. Prof. Hieronima Feichta.

Do udziału w Konkursie dopuszcza się prace muzykologiczne na dowolny temat, opublikowane w Polsce w roku zgłoszenia do Nagrody lub w ciągu dwóch lat kalendarzowych poprzedzających to zgłoszenie. Uwzględniane też są prace niewydane (magisterskie lub doktorskie) lub opublikowane za granicą. W przypadku prac niewydanych za datę publikacji uznaje się datę obrony pracy.

Wyłącznym Mecenasem Konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Regulamin oraz lista laureatów poprzednich edycji dostępne są na stronie https://www.zkp.org.pl/index.php/pl/nasze-dzialania/nagroda-im-feichta 

Katowice | 51. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka i ekspresja"

POLMICW dniach 13-15 października 2022 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się 51. Konferencja Muzykologiczna ZKP. Hasłem tegorocznego sympozjum jest „Muzyka i ekspresja".

W wydarzeniu tym weźmie udział ponad 50 uczestników reprezentujących ośrodki muzykologii i teorii muzyki z całej Polski. Specjalnymi gośćmi, którzy wygłoszą wykłady plenarne, będą Karol Berger (Stanford University) oraz Krzysztof Guczalski (Uniwersytet Jagielloński).

W ramach konferencji odbędzie się też panel dyskusyjny poświęcony wydanej niedawno w polskim przekładzie książce Petera Kivy'ego Brzmienie uczuć, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprezentuje pierwsze tomy serii „Biblioteka Res Facta Nova". Ponadto laureatom wręczone zostaną nagrody Konkursu im. ks. prof. Hieronima Feichta.

Konferencja dofinansowana jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu „Doskonała nauka".

Szczegółowy program - na stronie: https://am.katowice.pl/?a=wydarzenie&id_item=17745