Polmic - FB

aktualności

Olsztyn |Inauguracja Mistrzowskich Recitali Organowych

FWMCykl Mistrzowskich Recitali Organowych w 73. Sezonie artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zainauguruje w dniu 22 września 2018 roku o godz.18.00 organista Roman Perucki.

W recitalu usłyszymy również dwoje znakomitych flecistów w osobach: Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza. Z pewnością dużą atrakcją recitalu będzie fakt, iż wśród prezentowanych kompozycji na dwa flety i organy znajdą się dwa prawykonania. Będą to: Trzy postacie w kolorze na 2 flety i organy Jarosława Siwińskiego i 3×9 na 2 flety i organy Macieja Żółtowskiego.

W recitalu w wykonaniu Romana Peruckiego znajdą się także kompozycje organowe reprezentujące poszczególne epoki muzyczne od baroku począwszy. Artysta zaprezentuje m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, kompozycje z Tabulatury oliwskiej, utwory Hansa Leo Hasslera, Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély, Giovanniego Morandi i Cecilie Chaminade. Wśród bogatego programu recitalu usłyszymy także kompozycję patrona Filharmonii, Feliksa Nowowiejskiego. Będzie to Chorał z Missa Orbis factor. Recital Roman Perucki zakończy Arią na flet i organy autorstwa Wojciecha Kilara.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – laureaci w kategoriach „Fortepian” i „Kwartet smyczkowy”

NOSPRZnamy już nazwiska pierwszych laureatów I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach! 15 i 16 września odbył się finał Konkursu w kategoriach „Fortepian” i „Kwartet smyczkowy”.

Decyzją jury nagrody w kategorii „Fortepian” zostały przyznane następująco: I nagroda (€ 25 000) Bies Tymoteusz, II nagroda (€ 18 000) Krzyżowski Mateusz, III nagroda (€ 10 000) Kim Seung Hui. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego (€ 6 000) również otrzymał Tymoteusz Bies.

W finale Konkursu w kategorii „Kwartet smyczkowy”w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wzięły udział 4 zespoły. Jury przyznało następujące nagrody: I nagroda (€ 38 000) Eliot Quartett, II nagroda (€ 26 000) Selini Quartett i III nagroda (€ 14 000) New Music Quartet. Nagrodę specjalnę za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego (€ 10 000) otrzymał również Eliot Quartett.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie internetowej konkursu http://szymanowski-competition.com/ 

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jelenia Góra | Inauguracja 55. sezonu artystycznego 2018/2019 Filharmonii Dolnośląskiej

FD21 września 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się koncert inaugurujący 55. sezon artystyczny.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego wykona Uwerturę koncertową op. 12 Karola Szymanowskiego, II Symfonię D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa oraz I Koncert fortepianowy g-moll op. 43 Ludomira Różyckiego. W roli solistki wystąpi pianistka Olga Zado, nazywana „mistrzynią magicznej sztuki rubato” (Hamburger Abendblatt), która należy do prestiżowego grona Artystów Steinway.

Napisana w 1905 roku Uwertura koncertowa, mimo iż jest wczesnym dziełem Karola Szymanowskiego, należy do kanonu najczęściej wykonywanych kompozycji tego kompozytora. Bogata w instrumentacji Uwertura, mająca wyraźne nawiązania do stylu Richarda Straussa, będzie idealnym wstępem do I Koncertu fortepianowego Ludomira Różyckiego. Ten niemal nieznany za granicami naszego kraju kompozytor wart jest szczerej uwagi. I Koncert fortepianowy przypomina wielkość formy romantycznych koncertów końca XIX wieku. Zwieńczeniem wieczoru będzie II Symfonia D-dur Johannesa Brahmsa, pełna inspiracji pięknymi plenerami.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmonia.jgora.pl

Premiera płyty „Dzieła Chóralne Juliusza Łuciuka”

DUXNowa płyta Dzieła Chóralne Juliusza Łuciuka dostępna będzie w sklepie DUX oraz pojawi się w fizycznej i cyfrowej międzynarodowej dystrybucji 19 września 2018 roku.

Juliusz Łuciuk należy do grona najbardziej zasłużonych twórców działających w Polsce od II połowy XX wieku. Choć dziś sylwetka kompozytora kojarzy się głównie z różnego rodzaju dziełami wokalnymi i wokalno-instrumentalnymi, mało kto pamięta, że jego artystyczny dorobek obejmował też inne, czysto instrumentalne utwory, które zyskały popularność już w latach 60. XX w.

Nowa płyta Chóru Filharmonii Częstochowskiej prowadzonego przez Janusza Siadlaka zawiera wybrane dzieła polskiego twórcy, będące wizytówką jego wieloletniej aktywności kompozytorskiej. Album obejmuje zarówno krótkie kompozycje chóralne (Dzikie wino – 1958 r. oraz kołysanka O kołysce – 2017 r.), jak i dzieła bardziej złożone (Msza dziękczynna „Missa gratiarum actione” a także Suita Maryjna). Muzycy Chóru Filharmonii Częstochowskiej za sprawą sporego doświadczenia muzycznego są wręcz stworzeni do wykonywania tych wymagających kompozycji.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Budapeszt | Sinfonia Varsovia i Piotr Anderszewski na festiwalu Bridging Europe

SV16 września 2018 roku Sinfonia Varsovia oraz Piotr Anderszewski wystąpią wspólnie podczas koncertu otwierającego VI Festiwal Bridging Europe w Budapeszcie. W tym roku węgierski festiwal koncentruje się wokół kultury Polski i krajów bałtyckich, świętujących 100-lecie odzyskania niepodległości. Pod batutą Andrzeja Boreyki muzycy wykonają dzieła m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego i Arvo Pärta.

Na koncercie inaugurującym festiwal Andrzej Boreyko poprowadzi muzyków Sinfonii Varsovii w programie, na który złożą się dzieła twórców z Polski, Estonii i Węgier. Koncert rozpocznie Collage sur B-A-C-H Arvo Pärta, estońskiego kompozytora, którego twórczość będzie szczególnie obecna podczas festiwalu. Następnie zabrzmi IV Symfonia koncertująca Karola Szymanowskiego, w której partię solową wykona Piotr Anderszewski. Po przerwie muzycy zagrają suitę baletową z opery Háry János Zoltána Kodálya, węgierskiego kompozytora i etnomuzykologa. Koncert zwieńczy jedno z największych arcydzieł polskiej muzyki symfonicznej – Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

Festiwal, organizowany przez Budapest Festival Orchestra we współpracy z Müpa Budapest, rozpocznie się 16 września i potrwa przez 10 dni. Oprócz Sinfonii Varsovii zaprezentują się inni muzycy z Polski, w tym Kapela ze Wsi Warszawa oraz kwartet fortepianowy prowadzony przez Leszka Możdżera. Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.mupa.hu/en/events/bridging-europe-2018 

Warszawa | IV Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów

TIFCW dniach od 16 do 21 września 2018 roku odbędzie się w Warszawie IV Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów.

Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów jest jedynym tego typu konkursem w Polsce. Jego organizatorem jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (założone w 1934 roku). W bieżącym roku Konkurs organizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Do udziału w Konkursie zakwalifikowało się 40 pianistów z całego świata, dla których gra na fortepianie jest pasją, ale nie źródłem utrzymania. Podczas tegorocznego Konkursu, oprócz utworów Chopina, każdy z uczestników wykona dowolny utwór Ignacego Jana Paderewskiego. Wszystkie przesłuchania i koncerty będą się odbywały w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72. Wstęp wolny!

Konkursowi towarzyszyć będą koncerty i muzyczne spotkania z uczestnikami IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów, które odbywać się będą codziennie w Nowym Świecie Muzyki oraz RiFF Piano Salon przy ul. Ordynackiej 10/12 w Warszawie w dniach 17-20 września o godz. 18.00. 

Regulamin i wszystkie dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Warszawa | Inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej

SzymanowskiProgram 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 16 września 2018 roku o godz. 18.00 na inaugurację sezonu artystycznego 2018/2019. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowana będzie wersja koncertowa opery Hagith Karola Szymanowskiego.

Opera do libretta Felixa Dőrmanna, luźno opartego na wydarzeniach opisanych w biblijnej Pierwszej Księdze Królewskiej, dedykowana jest księciu Władysławowi Lubomirskiemu. Tadeusz A. Zieliński pisał o utworze: „Muzyka Hagith op. 25 tkwi mocno w stylu niemieckiego ekspresjonizmu: pokrewna jest Straussowi z Salome i Elektry, a trochę też Schőnbergowi z Erwartung. Do Schőnberga zbliża się często język harmoniczny dzieła z akordami o brzmieniu agresywnym, wyzywająco odległymi od konsonansu i nie powiązanymi tonalnie […]. Akcje orkiestry bardziej przyciągają muzyczna uwagę słuchacza niż służebne wobec tekstu partie wokalne. Piękny i niezapomniany w swych motywach i wyrazie jest zwłaszcza początek dzieła”.

W wykonaniu opery wezmą udział Polska Orkiestra Radiowa i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Klauzy. W roli solistów wystąpią: Wioletta Chodowicz – Hagith, Ryszard Minkiewicz – Stary Król, Andrzej Lampert – Młody Król, Dariusz Machej – Arcykapłan oraz Stanisław Kuflyuk – Lekarz.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.

Tarnowskie Góry | Koncert „Muzyka naszych czasów"

CWMK16 września 2018 roku o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej odbędzie się Koncert „Muzyka naszych czasów”, organizowany w ramach cyklu „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej” przez Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej.

Koncert jest spotkaniem z dwojgiem znakomitych artystów: Pawłem Gusnarem i Aliną Ratkowską, których kunszt od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców „muzyki naszych czasów”. Przed nami kolejny intrygujący wieczór, podczas którego do znanych już dźwiękowych żywiołów klawesynu i elektroniki dołączy brzmienie saksofonu. Oba główne instrumenty zaprezentują się solo i w duecie, prowadząc słuchaczy od tajemniczej aury starożytnych mitów do fascynującego potencjału dźwiękowego współczesnej Lizbony, z krótkim przystankiem w centrum energetycznego dialogu klawesynowych manuałów.

Muzycy zaprezentują utwory Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Bartosza Kowalskiego, Elżbiety Sikory oraz Anny Ignatowicz-Glińskiej. Koncert poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 32 284 18 37

Dodatkowe informacje – na stronie: http://palacrybna.pl

Kraków | Urodziny Mistrza Pendereckiego

FKU progu nowego sezonu artystycznego Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera cały ciąg zdarzeń mających na celu uświetnienie 85. urodzin jej niegdysiejszego Dyrektora Artystycznego – Krzysztofa Pendereckiego. 15 września 2018 o godz. 19.30 w kościele pw. świętej Katarzyny wykonane zostanie słynne Credo Pendereckiego.

W lipcu tego roku minęło 20 lat, odkąd dzieło to zabrzmiało po raz pierwszy. Łaciński tekst Credo dopełniony został szeregiem cytatów z liturgii Wielkiego Tygodnia oraz wielkopostnych polskich pieśni, takich jak Ludu mój lud czy Któryś za nas cierpiał rany. W monumentalnym dziele zawarty jest także cytat psalmu protestanckiego Aus tiefer Not, będącego niemiecką wersją psalmu De profundis. Za sprawą doboru materiału tekstowego utwór nabiera zatem ekumenicznego przesłania, a wyznanie wiary jednoczy kościół Wschodu i Zachodu, odwołując się do Boga ponad różnymi formami celebracji jego istnienia.

Orkiestrę, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi sam kompozytor. W partiach solowych wystąpią: Iwona Hossa i Karolina Sikora (sopran I i II), Małgorzata Pańko-Edery (alt), Adam Zdunikowski (tenor) oraz Piotr Nowacki (bas). Koncert w kościele św. Katarzyny powtórzony zostanie w tym samym składzie wykonawczym już 20 września w Kościele Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu, w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia.krakow.pl