Polmic - FB

aktualności

Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali polscy kompozytorzy

MKiDNMinister kultury prof. Piotr Gliński podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie 12 czerwca 2019 roku odznaczył twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody zostały przyznane w siedemnastu kategoriach.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. Za organizację gali Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiada Narodowe Centrum Kultury.

W tym roku wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „Muzyka” otrzymało dwoje polskich kompozytorów: Agata Zubel – kompozytorka i śpiewaczka, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, członek zwyczajny Związku Kompozytorów Polskich, oraz obchodzący w tym roku jubileusz 70-lecia urodzin Piotr Moss – laureat wielu nagród i odznaczeń polskich i francuskich, który mieszka i tworzy w Paryżu, członek ZKP od 1977 roku.

Nagroda Honorowa Związku Kompozytorów Polskich dla Andrei Brzozy

ZKPPrezydium Zarządu Głównego ZKP na swoim posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2019 przyznało drugą w tym roku Nagrodę Honorową ZKP. Laureatką została Pani Andrea Brzoza.

Andrea Brzoza urodziła się w Lobito w Angoli. W 1962 roku wraz z rodzicami (z pochodzenia Austriakami) przeniosła się do Austrii, a po roku do Portugalii. W 1975 roku rozpoczęła studia na wydziale anglistyki i publicystyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Do Polski przeniosła się w 1977 roku. Była zatrudniona w ambasadzie austriackiej, w roku akademickim 1977 / 1978 pracowała jako lektor języka portugalskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Od jesieni 1978 pracuje w Austriackim Forum Kultury (Instytucie Kultury Austriackiej). To placówka dyplomatyczna austriackiego MSZ, w którym mieści się departament zagranicznej polityki kulturalnej. Andrea Brzoza odpowiada za projekty muzyczne.

Nagroda Honorowa ZKP została jej przyznana za wybitne zasługi i wieloletnie konsekwentne budowanie więzi kulturowych między Polską i Austrią.

Uroczystość wręczenia Nagrody będzie miała miejsce w czasie 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich przy Rynku Starego Miasta 27.

Łódź | I Bacewicz International Summer Music Academy

BISMA

Bacewicz International Summer Music Academy to kursy mistrzowskie przeznaczone dla muzyków chcących poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności z zakresu gry na fortepianie. Podczas pierwszej edycji kursów w Polsce swoim doświadczeniem podzielą się najwybitniejsi pianiści i profesorowie naszych czasów.

Organizatorzy – Stretto Music Foundation i Akademia Muzyczna w Łodzi – zakładają cykliczny charakter kursów, które przyczynią się do popularyzacji twórczości patronki, promocji uczelni oraz Łodzi nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. W tej edycji pianistycznej organizatorzy zaprosili do współpracy wykładowców z dwóch prestiżowych uczelni – Royal College of Music w Londynie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu. Będą to profesorowie Dmitri Alexeev i Jacques Rouvier oraz artyści młodego pokolenia: Ilya Maximov i Jianing Kong.

Kursy odbędą się między 19 a 26 sierpnia 2019 roku w budynkach Akademii Muzycznej w Łodzi. W ramach BISMA zaplanowano pięć koncertów, w tym jeden poświęcony Grażynie Bacewicz (połączony z wykładem).

Kursy, którym patronuje kompozytorka, zwieńczy koncert galowy, podczas którego zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz dla najlepszego uczestnika.

Termin składania zgłoszeń upływa 14 czerwca 2019 roku. Opłata wpisowa wynosi 60 € (uczestnicy z Polski są zwolnieni z opłaty wpisowej). Koszt udziału w kursie: 490 €.

Dyrektorem BISMA jest pianistka Julia Kociuban.

Patronat medialny nad Konkursem objelo Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na oficjalnej stronie Akademiiwww.bisma.pl 

Poznań | Zakończenie sezonu artystycznego 2018/2019

FPKoncert kończący sezon artystyczny 2018/2019 w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się w piątek 14 czerwca 2019 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwerystetu Adama Mickiewicza.

Solistą wieczoru będzie artysta-rezydent Filharmonii Poznańskiej mijającego sezonu – norweski skrzypek Henning Kraggerud, a Filharmoników Poznańskich poprowadzi ich szef –  dyrygent Marek Pijarowski.

Wieczór rozpocznie porywający Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa, stanowiący prawdziwe wyzwanie dla najwybitniejszych skrzypków. Następnie usłyszmy znakomitą orkiestrową Partitę Grażyny Bacewicz. Jak pisała Małgorzata Gąsiorowska w monografii poświęconej kompozytorce: "Jest to utwór wskazujący na dojrzewanie nowych koncepcji w zakresie organizacji brzmienia, ale też na silne jeszcze oddziaływanie tradycji, np. w sensie ogólnych dyspozycji formalnych. Partita reprezentuje tę odmianę układu cyklicznego, na który składa się kilka, absolutnie samoistnych materiałowo utworów. Są to: Preludium, Toccata, Intermezzo i Rondo". W finale usłyszmy mistyczny Poemat Ekstazy (IV Symfonia) op. 54 Aleksandra Skriabina. Koncert poprowadzi Jakub Kasperski.

Więcej informacji – na stroniehttps://filharmoniapoznanska.pl/

Kielce | Zakończenie sezonu w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach: arcydzieła symfoniki

FS

14 czerwca 2019 roku o godz. 19.00 Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach po raz ostatni wystąpi w tym sezonie koncertowym.

W finale sezonu zabrzmią arcydzieła symfoniki, a gwiazdą wieczoru będzie Maria Sławek – młoda skrzypaczka o wielkiej wrażliwości muzycznej i bardzo dobrym warsztacie. Artystka występuje nie tylko solo, ale również w duecie z Piotrem Różańskim oraz jest członkiem wyjątkowego zespołu – sekstetu smyczkowego, który tworzy wraz z najwybitniejszymi muzykami swojego pokolenia.

Wieczór rozpocznie Mona Lisa Gioconda – preludium symfoniczne Ludomira Różyckiego skomponowane w stylu późno romantycznym, które zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą dyrektora tej instytucji Jacka Rogali. W interpretacji Marii Sławek usłyszymy Symfonię hiszpańską d-moll Édouarda Lalo – pełne rozmachu, wirtuozerii skrzypcowej i z niemal równorzędnymi partiami orkiestrowymi. Po przerwie zabrzmi Symonia B-dur autorstwa 22-letniego wówczas Ignacego Dobrzyńskiego – dzieło pełne urokliwych tematów i współbrzmień.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Szczegółowe informacje – na stroniehttp://filharmonia.kielce.pl/ 

Opole | Zakończenie 67. sezonu artystycznego

FO

14 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 podczas uroczystego zakończenia 67. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej zabrzmi muzyka Stanisława Moniuszki, Emila Młynarskiego i Sergiusza Rachmaninowa.

W latach czterdziestych XIX wieku Moniuszko mieszkał w Wilnie. Powstała tam w 1848 roku uwertura fantastyczna Bajka, chociaż bliżej jej do niewielkiego poematu symfonicznego. Narracja Bajki – Opowieści zimowej – jest porywająca i pełna barw.

Emil Młynarski tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Dyrygent, skrzypek i kompozytor został współzałożycielem i pierwszym dyrektorem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Premiery jego II Koncertu skrzypcowego D-dur dokonał w 1920 roku legendarny Paweł Kochański. Romantyczne tony, doprawione niemałymi pokładami wirtuozostwa i nawiązaniami do folkloru, zachwyciły publiczność. W roli solisty podczas koncertu czerwcowego wystąpi znakomity Jakub Jakowicz.

W finale koncertu kończącego 67. Sezon Artystyczny Filharmonii Opolskiej usłyszymy II Symfonię e-moll Sergiusza Rachmaninowa.

Więcej – na stronie: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/strefa-gwiazd-7/ 

Zielona Góra | 50 lat pracy artystycznej Czesława Grabowskiego

FZ

Koncert z okazji 50 lat pracy artystycznej Dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej – Czesława Grabowskiego – odbędzie się 14 czerwca 2019 roku o godz. 19.00.

Koncert jubileuszowy, który odbędzie się w ramach Święta Województwa Lubuskiego, w sposób symboliczny nawiązuje do działalności zasłużonego polskiego dyrygenta, kompozytora oraz pedagoga – profesora klasy dyrygentury w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Do wykonania Koncertu potrójnego C-dur Ludwika van Beethovena na skrzypce, wiolonczelę i fortepian Maestro zaprosił troje wybitnych polskich solistów, z którymi współpracuje od lat w ramach wielu przedsięwzięć artystycznych realizowanych na swojej drodze artystycznej. Muzyka Beethovena to również wybór symboliczny nawiązujący do ponadgranicznej idei jedności, której przez szereg lat Filharmonia Zielonogórska daje wyraz w ramach Międzynarodowych Festiwali Dni Muzyki nad Odrą.

Podczas koncertu Maestro Czesław Grabowski wykona również własne kompozycje, prezentując swoje indywidualne, osobiste stanowisko wobec estetyki muzyki współczesnej. W Filharmonii Zielonogórskiej prezentacje utworów Dyrektora są wydarzeniami wyjątkowymi i nie mają miejsca w każdym sezonie artystycznym. Podczas tego koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej zabrzmi Intrada.

Sławomir Kozłowski

Informacja o biletach – na stroniehttp://filharmoniazg.pl/events/50-lat-pracy-artystycznej-czeslawa-grabowskiego/ 

Szczecin | Zakończenie sezonu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza

Filharmonia Szczecin

14 czerwca o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się koncert wieńczący sezon artystyczny 2018/2019. Zabrzmią dzieła Richarda Straussa, Richarda Wagnera i Mieczysława Karłowicza.

Ostatnim polskim romantykiem – zarówno jeśli przyjrzymy się jego twórczości, jak i życiu – był Mieczysław Karłowicz. Tragicznie zmarły podczas lawiny w Tatrach, zaledwie 32-letni kompozytor pozostawił po sobie stosunkowo niewielki dorobek. W 1900 roku, jeszcze w trakcie studiów, powstała Bianca da Molena op. 6 – muzyka do dramatu Biała gołąbka Józefa Nowińskiego. Szczególne miejsce w twórczości Karłowicza zajmuje sześć poematów symfonicznych. Pierwszy utwór w tym gatunku, Powracające fale op. 9, Karłowicz pisał w okresie rodzinnych tragedii – śmierci ojca i siostry. Aby uciec od przygnębiającej atmosfery Warszawy, wyjechał do uzdrowiska Ika, gdzie fale Adriatyku stały się inspiracją do stworzenia poematu. Szczegółowy program dzieła, zgodnie z wolą kompozytora, pozostaje ukryty, jednak według wskazówek Karłowicza kompozycja ma oddawać zmienny nastrój przygnębionego ciężkim losem człowieka i jego powracające radosne wspomnienia młodości.

Podobny wydźwięk mają Cztery ostatnie pieśni Richarda Straussa, uznawane za łabędzi śpiew romantyzmu. Natomiast twórczość Richarda Wagnera to kwintesencja muzycznego niemieckiego romantyzmu. W finale koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna wykona Uwerturę do opery Śpiewacy norymberscy Wagnera.

Więcej – na stroniehttps://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Katowice | Shakespeare in Love

SINKoncert Chóru Polskiego Radia 13 czerwca 2019 w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach będzie kontynuacją muzycznych spotkań poświęconych mariażowi słowa i muzyki.

Po koncercie poświęconym włoskiej renesansowej poezji oraz twórczości Rainera Marii Rilkego, zespół sięgnie tym razem po kompozycje inspirowane dorobkiem angielskiego poety i dramatopisarza Williama Shakespeare'a, którego twórczość przez ponad 400 lat pobudzała wyobraźnię kompozytorów. Na przestrzeni wieków zmieniała się stylistyka i język muzyczny twórców, jednak fascynacja poezją pozostała niezmienna.

Ta muzyczna różnorodność znajdzie odzwierciedlenie w repertuarze koncertu. Chór Polskiego Radia zaprezentuje trzy cykle: angielskiego twórcy początku XX wieku Ralpha Vaughana Williamsa, współczesnego kompozytora fińskiego pochodzenia Jaakko Mäntyjärviego oraz solistyczny cykl Rogera Quiltera (Adam Radnicki – bas, Karolina Krupa – fortepian). W programie koncertu znaczące miejsce będzie miała również muzyka polskich twórców: Agaty Zubel, Macieja Małeckiego oraz Pawła Łukaszewskiego.

Wieczór poświęcony Williamowi Shakespeare'owi dopełnią recytacje jego poezji w wykonaniu Radosława Krzyżowskiego. Chór Polskiego Radia poprowadzi jego dyrektor artystyczna Maria Piotrowska-Bogalecka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: Wydarzenie FB