Polmic - FB

aktualności

Kraków | Koncert z laureatem Konkursu Nielsena: Sinfonietta Cracovia i Bohdan Luts

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW ramach współpracy z Międzynarodowym Konkursem Carla Nielsena Sinfonietta Cracovia zaprosiła do wspólnego koncertu 17-letniego skrzypka ze Lwowa i laureata ostatniej edycji Konkursu, Bohdana Lutsa. Efektem tego spotkania będzie koncert 2 lipca 2022 o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, łączący klasyczne kompozycje Mozarta z utworem Krzysztofa Pendereckiego Kartki z nienapisanego dziennika.

Międzynarodowy Konkurs Carla Nielsena to odbywające się w Odense w Danii wydarzenie o europejskiej renomie i rosnącym z roku na rok prestiżu. Jego wyjątkowy format polega na przygotowaniu młodych artystów do spotkania z wyzwaniami współczesnej muzyki oraz nagradzaniu najzdolniejszych wirtuozów: flecistów, klarnecistów i skrzypków. W mieście narodzin Carla Nielsena wiosną 2022 roku jury wyróżniło kilku solistów spośród 72 uczestników i uczestniczek.

Lwowski wirtuoz wystapi tego wieczoru w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jurka Dybała.

Krzysztof Siwoń

Informacja o biletach: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-1177-koncert-z-laureatem-laureatka-konkursu-nielsena-77334?id=407573 

Warszawa | V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej „Muzyka polska”

POLMICV Festiwal Polskiej Opery Królewskiej wypełni kilkadziesiąt godzin muzyki polskiej, a na deskach Teatru Królewskiego w dniach 2–24 lipca 2022 podziwiać będziemy znakomitych Solistów, Zespół Wokalny i Orkiestrę oraz Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej. W ramach festiwalu odbędzie się aż dwanaście wydarzeń artystycznych – przedstawień i koncertów. Podczas uroczystej inauguracji, 2 lipca, będzie miała miejsce premiera zamówionego przez Polską Operę Królewską dzieła Zygmunta Krauze Noc kruków w reżyserii Waldemara Raźniaka.

Libretto do tej jednoaktowej opery sporządziła Małgorzata Sikorska-Miszczuk na podstawie Ballad i romansów oraz Dziadów Adama Mickiewicza. Publiczność będzie miała możliwość skonfrontowania dwóch muzycznych interpretacji Mickiewiczowskiej poezji, gdyż 14 lipca na estradzie w Starej Oranżerii usłyszymy kantatę Stanisława Moniuszki Widma.

Czytaj więcej: Warszawa | V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej „Muzyka polska”

Warszawa | 22. Festiwal Ogrody Muzyczny 2022 „Śpiewaj Ogrody”

polmic22. Festiwal Ogrody Muzyczny 2022 Śpiewaj Ogrody odbędzie się w dniach 1–31 lipca 2022. Tegoroczny Festiwal swoim tytułem nawiązuje do powieści Pawła Huellego, w której ważną rolę odgrywa muzyka, a szczególnie tajemnicza opera Richarda Wagnera. Hasło przewodnie podkreśla ponadto znaczenie, jakie w tym roku mają różne odcienie wokalistyki widoczne w bogatym programie koncertów na żywo.

Koncert inauguracyjny (01.07 o godz. 18:30) zabierze uczestników w świat znanych arii Stanisława Moniuszki, Charlesa Gounoda, fragmentów z oper Zygmunta Noskowskiego czy Władysława Żeleńskiego. Świeżość, jaką wniosą młodzi i utalentowani wykonawcy (Magdalena Stefaniak, Szymon Mechliński, Aleksander Teliga) – laureaci Ogólnopolskiego Konkursu im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy oraz warszawska orkiestra smyczkowa Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, z pewnością będzie stanowić znakomity wstęp do dalszych wydarzeń ,,Ogrodów muzycznych”.

W tym roku wyjątkowo koncerty będą miały miejsce w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii na ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Jedynie koncert duetu fortepianowego Fiony i Chiary Alaimo (20.07) zostanie zorganizowany w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Czytaj więcej: Warszawa | 22. Festiwal Ogrody Muzyczny 2022 „Śpiewaj Ogrody”

Wrocław | Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” 2022

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” odbędzie się dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2022. Kiedy „drzemią” wielkie instytucje, a słuchacze niekoniecznie gustują w rocku czy jazzie, dobra kameralistyka to rewelacyjny wybór. Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Program tegorocznego wydarzeniu umożliwia wrocławianom i turystom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska muzyczną podróż od czasów wczesnego baroku aż do współczesności. Organizator – Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Mosty Kultury” pragnie odświeżyć tradycję salonów muzycznych i tym samym uczynić muzykę klasyczną bardziej przystępną. W pięknych, starannie wybranych wnętrzach historycznych Wrocławia, wieczorową porą, prezentowana będzie na najwyższym poziomie artystycznym ciekawa i mało jeszcze wciąż znana literatura kameralna, w tym utwory Jana Adama Maklakiewicza, Karola Szymanowskiego, Jana Galla, Stanisława Niewiadomskiego, Wojciecha Kilara, Andrzeja Panufnika i Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Wrocław | Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” 2022

Elbląg | Elbląg Music Masterclass. Największe święto smyczkowe (i nie tylko) północnej Polski

polmicPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1–10 lipca 2022, 8 koncertów, muzycy młodego pokolenia i profesorowie z najwybitniejszych europejskich uczelni. Jednym słowem – „Elbląg Music Masterclass”, największe letnie święto muzyki smyczkowej (i nie tylko) na północy Polski! Koncerty i recitale, kursy instrumentalne i wykłady, „Konkurs Młodego Wirtuoza” – to muzyczny maraton, który wytrzymają tylko najwytrwalsi melomani.

„Elbląg Music Masterclass” to międzynarodowy projekt, w ramach którego odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do najbardziej utalentowanych wiolonczelistów, altowiolistów, skrzypków, dyrygentów oraz zespołów kameralnych z Polski i zagranicy. Uczestnicy EMM wezmą udział w kursach mistrzowskich oraz warsztatach, prowadzonych przez pedagogów światowej klasy (m.in. Marcina Zdunika, Mariusza Patyrę, Annę Duczmal-Mróz i Bognę Czerwińską-Szymulę).

Czytaj więcej: Elbląg | Elbląg Music Masterclass. Największe święto smyczkowe (i nie tylko) północnej Polski

Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Movies for voices

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy na lipcowe koncerty w Filharmonii Śląskiej, podczas których zabrzmi muzyka znana z wielkiego ekranu, w tym utwory Wojciecha Kilara. 1 lipca 2022 o godz. 19.00 na wieczór muzyki filmowej zaprosi Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Partie solowe podczas koncertu inaugurującego ten letni cykl koncertowy wykonają Robert Czmok (saksofon) oraz Adam Eibin (fortepian).

Program wypełnią utwory, które towarzyszą nam podczas oglądania wielkich hitów filmowych. Będzie to okazja do wysłuchania dzieł stworzonych na potrzebę takich obrazów, jak np. Pan od muzyki, Jak w niebie, Amadeuszczy filmy z serii o Jamesie Bondzie. Co więcej, filharmonicy wykonają utwory, które co prawda zostały stworzone z myślą do wykonywania koncertowego, ale okazały się inspiracją dla wielu reżyserów i pojawiły się niejednokrotnie w filmach.

Czytaj więcej: Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Movies for voices

Kraków | Koncert promujący album „Sinfonietta per Sinfonietta”

polmicPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

30 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ożyje muzyka z albumu Sinfonietta per Sinfonietta. To podsumowanie sześciu lat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego.

W latach 2015–2020 jury, w którym zasiadali eksperci (między innymi Joanna Wnuk-Nazarowa czy Zygmunt Konieczny), wybierało najciekawsze kompozycje na orkiestrę smyczkową pośród dziesiątków zgłoszeń. W roku 2022 nakładem wydawnictwa Recart została wydana płyta pod tym samym tytułem: Sinfonietta per Sinfonietta.

Czytaj więcej: Kraków | Koncert promujący album „Sinfonietta per Sinfonietta”

Warszawa | VII SuperSam + 1: Barbara Drazkov & Mazen Kerbaj

polmicPatronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

29 czerwca 2022 w warszawskim klubie SPATiF o godz. 19.00 rozpocznie się VII edycja cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1. W tym roku spotkamy się w formule mini festiwalu, która poza głównymi duetami przewiduje dodatkowe koncerty.

„SuperSam +1” realizowany jest przez warszawskie kluby Mózg i DZiK. To cykl wystąpień mistrzowskich, koncentrujący się głównie wokół muzyki, ale też sztuki performance, multimediów, monodramu. Podczas „SuperSam +1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. 29 czerwca po raz pierwszy spotkają się na scenie Barbara Drazkov i Mazen Kerbaj.

Czytaj więcej: Warszawa | VII SuperSam + 1: Barbara Drazkov & Mazen Kerbaj

Dobczyce | Mistrzowskie kursy instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”: skrzypce, wiolonczela, fortepian

polmicPatronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3–9 lipca 2022 w Dobczycach odbędą się mistrzowskie kursy instrumentalne „Oczarowany wirtuoz” przeznaczone są dla dzieci (od 8 roku życia) i młodzieży szkół artystycznych I i II stopnia oraz studentów uczelni muzycznych, które poprowadzą Łukasz Błaszczyk (skrzypce), Jan Kalinowski (wiolonczela) i Gajusz Kęska (fortepian, akompaniament). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 czerwca.

W trakcie kursów wykładowcy przeprowadzą po 5 lekcji (45 min.) dla każdego z uczniów. Każdy uczestnik ma możliwość pracy z akompaniatorem (2 x 20 min.). Nuty akompaniamentu należy przesłać wraz ze zgłoszeniem (jeżeli jest planowany).

Cena kursu zawiera nocleg i całodzienne wyżywienie.

Na zakończenie kursów przewidziany jest koncert uczestników, w programie którego znają się dzieła polskich twórców.

Regulamin dostępny jest na stronie: https://szkolamuzyczna.dobczyce.pl/stowarzyszenie/kursy-mistrzowskie