Polmic - FB

aktualności

Kraków | Premiera "Nieszporów" Sławomira Czarneckiego podczas 11. Nocy Cracovia Sacra

CracoviaW dniach 14 i 15 sierpnia 2018 roku odbędzie się 11. edycja Nocy Cracovia Sacra, przedsięwzięcia z cyklu nocnego eksplorowania Krakowa, ukazującego fenomen religijny miasta, częstokroć zwanego drugim Rzymem. W swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w Europie.

W tym roku Noc Cracovia Sacra odbędzie się pod hasłem „Dziedzictwo sakralne Krakowa”. W programie znajdzie się 13 koncertów, 11 wystaw oraz 2 spektakle, do zwiedzania udostępnionych zostanie także 10 obiektów sakralnych i muzeów. Uroczysta inauguracja będzie miała miejsce 14 sierpnia 2018 roku o godz. 16.00 w Domu Błogosławionej Zofii Czeskiej (ss. Prezentki) przy ul. Szpitalnej 18.

15 sierpnia w Kościele św. Marka odbędzie się prawykonanie „Nieszporów na Święto Podwyższenia Krzyża" Sławomira Czarneckiego. 70-minutowe dzieło "Vesperae in exaltatione Sanctae Crucis” wykonają: Chór Kantorei Sankt Barbara oraz orkiestra L’Estate Armonico pod dyrekcją Wiesława Delimata. Jako soliści wystąpią: Przemysław Borys (tenor) i Dawid Biwo (bas).

Tego samego dnia w Kościele św. Tomasza OCTAVA ensemble & Collegium Copernicus pod dyrekcją Zygmunta Magiera wykonają dzieła wszystkie Bartłomieja Pękiela. W programie pozostałych koncertów nie zabraknie muzyki średniowiecznej oraz arii i pieśni sakralnych polskich kompozytorów. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie plenerowe widowisko multimedialne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”, dedykowane jubileuszowi 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie: https://krakowskienoce.pl

Warszawa | Królewskie Arkady Sztuki 2018

Krolewskie ArkadyW dniach 3 sierpnia – 15 września 2018 roku w Arkadach Kubickiego u podnóża ogrodów Zamku Królewskiego nad brzegiem Wisły będzie miała miejsce dziewiąta edycja festiwalu artystycznego Królewskie Arkady Sztuki, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie od 2010 roku.

Festiwal stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z twórczością artystów teatralnych i muzyków, którzy zaprezentują swój kunszt w trakcie 15 występów. O różnorodności oraz atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w aktualnym programie będą się mogli Państwo przekonać podczas siedmiu letnich weekendów.

W tegorocznym programie Królewskich Arkad Sztuki znajdą się prezentacje polskiego teatru plastycznego. Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowano siedem spotkań w ramach cyklu Arkady Dzieciom – cztery z teatrem i trzy z muzyką. W ramach atrakcji muzycznych do młodych melomanów skierowane są warsztaty „Dzień dobry, muzyko!”. Będą to na pewno trzy niezapomniane przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności. Poprowadzą je dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się „dorosły” program muzyczny festiwalu, który stanowi naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze polskich królów. Dwa koncerty symfoniczne z przewagą muzyki polskiej, zarówno klasycznej, jak i współczesnej, ze względu na dobór kompozytorów nawiązywać będą do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas pierwszego z tych wieczorów wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, w trakcie drugiego zaś – orkiestra Warsaw Camerata, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, wielka, charyzmatyczna postać polskiej sceny muzycznej. W solowym recitalu usłyszymy także znakomitego pianistę Pawła Kowalskiego.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl

VIII Międzynarodowy Festiwal NDI Sopot Classic

NDIMiędzynarodowy Festiwal Sopot Classic, który odbędzie się w dniach 4–11 sierpnia 2018 roku, to muzyczna propozycja dla miłośników muzyki klasycznej oraz różnych form muzycznych obecnych na polskiej i międzynarodowej estradzie.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Różnorodne programy, utalentowani artyści, kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia, a także muzyczne oblicze kultury innych narodów – to wszystko wypełnia wydarzenia Festiwalu.

W programach koncertowych znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej. Tegoroczną edycję otworzy występ Piotra Beczały, zaliczanego do ścisłej czołówki najlepszych światowych tenorów. W swojej działalności artystycznej niezwykle wytrwale i konsekwentnie promuje twórczość polskich kompozytorów, włączając ich utwory do programów koncertowych jakie wykonuje na całym świecie. Podczas koncertu inauguracyjnego wykona m. in. arię Stefana z III aktu opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Przypadająca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania Niepodległości stała się wyjątkową okazją do przygotowania koncertu, na którego repertuar w pełni składają się dzieła Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Polska Filharmonia Kameralna Sopot wystąpi z austriackim pianistą Ingolfem Wunderem, laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W kościele św. Jerzego w Sopocie wystąpi specjalizujący się w wykonawstwie a cappella brytyjski zespół VOCES8. Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się w sobotę 11 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie. Koncert Finałowy „Pod niebem Paryża” to propozycja kierowana do miłośników repertuaru rodem znad Sekwany.

Program dostępny jest na stronie http://sopotclassic.pl/program/ 

Oratorium na 350-lecie Kalwarii Pacławskiej

Kalwaria13 sierpnia 2018 roku o godz. 21.00 w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla zostanie prawykonane oratorium Oto Matka Twoja, napisane przez krakowskich kompozytorów Piotra Pałkę i Pawła Bębenka do libretta autorstwa s. Leonii (Marii Przybyło).

Okazją jest obchodzony w tym czasie jubileusz 350-lecia Sanktuarium Męki Pańskiej – najważniejszego miejsca pielgrzymkowego Podkarpacia. W Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej czczony jest cudowny obraz Matki Bożej, który przywędrował na to miejsce z Kamieńca Podolskiego. Niegdyś przed nim modlili się m.in. królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta. Muzyczne wydarzenie poprzedzi uroczysta Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i odsłonięcie pomnika ks. kard. Karola Wojtyły, który 50 lat temu pielgrzymował do Kalwarii.

Utwór zaprezentują: Sanocki Chór Kameralny i Podkarpacka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Elżbiety Przystasz. W roli solistów wystąpią: Barbara Mroczek (sopran), Agnieszka Piwko (alt), Piotr Piwko (tenor) i Andrzej Zawisza (bas). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Radziejowice | Koncerty w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”

Synthetis6 i 9 sierpnia 2018 roku o godz. 20.00 w Radziejowicach odbędą się koncerty w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”.

Fundacja „Ogrody Muzyczne” zaprasza na koncerty w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis” 2018, który potrwa do 10 sierpnia 2018 roku. Międzynarodowy Kurs Kompozytorski „Synthetis”, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Zygmunt Krauze, stanowi reaktywację słynnych kursów kompozytorskich organizowanych w latach 80. i 90. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Zaproszenie do wygłoszenia wykładów i przeprowadzenia indywidualnych zajęć z uczestnikami tegorocznego Kursu przyjęli tak wybitni kompozytorzy, jak Chen Yi (Chiny), Mauricio Sotelo (Hiszpania), Ondřej Adámek (Czechy) i Johannes Kreidler (Niemcy). Kursanci będą również mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z artystami-rezydentami. W tym roku będą to muzycy tworzący renomowany niemiecki zespół E-MEX.

W Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach 6 sierpnia odbędzie się recital profesora Zygmunta Krauzego, który zaprezentuje m. in. własne kompozycje. Natomiast 9 sierpnia będzie miał miejsce koncert finałowy Międzynarodowego Kursu, podczas którego niemiecki zespół E-MEX wykona wybrane utwory skomponowane w trakcie trwania Kursu.

Organizatorzy proszą o mailowe potwierdzenie obecności na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

VIII edycja nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

KoryfeuszRozpoczyna się ósma edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Do 10 września 2018 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można zgłaszać kandydatury do nagrody.

Nagroda w 2018 roku przyznana zostanie po raz ósmy. Koryfeusz Muzyki Polskiej jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne.

Nagroda zostanie przyznana w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Nagroda Honorowa oraz skierowanej do młodych artystów – kategorii Odkrycie Roku.

Laureaci otrzymają statuetki Koryfeusz Muzyki Polskiej oraz nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 1 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w siódmą rocznicę działalności IMiT, przypadającą w Międzynarodowym Dniu Muzyki. Gala współorganizowana jest przez Program 2 Polskiego Radia.

Organizatorem nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin przyznawania nagrody dostępny jest na stronie www.koryfeusz.org.pl 

Warszawa | Koncert poświęcony pamięci wydarzeń Rzezi Woli

Sinfonia Viva5 sierpnia 2018 roku o godz. 18:00 w Amfiteatrze warszawskiego Parku Sowińskiego będzie miał miejsce specjalny koncert muzyki klasycznej poświęcony pamięci wydarzeń związanych z Rzezią Woli.

Organizatorem wydarzenia jest Wolskie Centrum Kultury. Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Sinfonia Viva to młodzi, utalentowani muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grający z pasją i profesjonalizmem. Współpracując z innym artystami oraz występując samodzielnie orkiestra otrzymała dziewięć nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk. Za album Pasquale Anfossi: Musica Sacromontana IX (2014) otrzymała prestiżową francuską nagrodę Złotego Orfeusza, przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique we Francji. Nagrodę Fryderyk 2010 orkiestra otrzymała za album Miki Urbaniak Closer.

Wieloletnia działalność orkiestry to bogaty i szeroki dorobek artystyczny w muzyce klasycznej, jazzowej i filmowej. 5 sierpnia zespół zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Antonína Dvořáka oraz polskich kompozytorów XX–XXI w.: Romans z Serenady op. 2 Mieczysława Karłowicza, Melodię Ignacego Jana Paderewskiego, Etiudę b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, 5 melodii ludowych Witolda Lutosławskiego oraz Elegię Tomasza Radziwonowicza.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Kalisz | Finał XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski

Szczypiorno5 sierpnia 2018 roku o godz. 18.00 w Kaliszu odbędzie się finał XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski „Szczypiorno: u źródeł niepodległości”.

Czeka nas fascynujące spotkanie z polską muzyką. W wykonaniu kaliskich filharmoników pod dyrekcją Adama Klocka na początku koncertu, tam gdzie zwyczajowo spodziewamy się uwertury, zabrzmi Serenada na smyczki Mieczysława Karłowicza, muzyka 20-letniego młodzieńca zapowiadająca przyszły wielki talent, tego, obok Karola Szymanowskiego, najwybitniejszego kompozytora swoich czasów.

Po tym wstępie orkiestrowym do fortepianu zasiądzie pianista młodego pokolenia, Piotr Kosiński, by wraz z towarzyszącą mu orkiestrą zagrać urzekające pożegnanie ojczyzny, czyli Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, który za chwilę na zawsze opuści kraj. W finale zaś przeniesiemy się na Orawę, do współczesności, wraz z muzyką zawsze wzbudzającą największy entuzjazm publiczności, zmarłego przed pięcioma laty Wojciecha Kilara.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorzy zapewniają również bezpłatny dojazd na koncert i powrót z koncertu: oznaczony autobus KLA z przystanku przy ul. Nowy Świat (przy Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej). Odjazd o godz. 17.15, powrót o 20.00.

Więcej na www.filharmoniakaliska.pl 

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Warszawiacy1 sierpnia 2018 roku o godz. 20:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się akcja muzyczna z udziałem orkiestry i Chóru Warszawiaków organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, którzy co roku chętnie gromadzą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie śpiewać powstańcze pieśni. Wydarzenie umożliwia wszystkim chętnym aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Akcja odbędzie się już po raz dwunasty. Śmiało można powiedzieć, że koncert stał się warszawską tradycją, tworzy przestrzeń integracji pokoleń oraz zaspakaja zainteresowania miłośników muzyki z tamtych lat i historii stolicy.

Teksty piosenek, takich jak bojowe Warszawskie dzieci skomponowane przez Andrzeja Panufnika, sympatyczna Sanitariuszka Małgorzatka z muzyką Jana Markowskiego, brata Andrzeja Markowskiego, wyśpiewywane będą przez tysiące zgromadzonych, Chór Warszawiaków i orkiestrę pod batutą Jana Stokłosy. W roli solistów wystąpią Paulina Grochowska, Maciej Pawlak i Jakub Wocial.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Telewizja Polska będzie transmitować koncert. W relacji na żywo będzie dostępny w całej Polsce na antenie TVP1.

Więcej: https://www.1944.pl