Polmic - FB

aktualności

Katowice | 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” „Poemat Śląski – Korfanty"

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

20 czerwca 2022 o godz. 19.00, w dniu, w którym po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich, w Filharmonii Śląskiej premierowo zabrzmi Poemat Śląski – Korfanty – utwór słowno-muzyczny w pięciu częściach na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego, napisany przez Wacława Golonkę, który również wykona w nim partię organów.

Obok niego na estradzie staną: Grażyna Jursza (flet), Marek Miś (klarnet), Szymon Gaudyn (trąbka), Leszek Salwa (waltornia), Grzegorz Kurowski (puzon), Małgorzata Szymecka (perkusja) oraz aktor Dariusz Niebudek. Koncert połączony będzie z projekcją filmu oraz możliwością odwiedzenia wystawy, udostępnionych przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Sam utwór powstał w 2021 roku w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Oparty jest na tekstach Wojciecha Korfantego, w których poruszona jest tematyka niepodległości Śląska oraz jego przynależności do Polski.

Czytaj więcej: Katowice | 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” „Poemat Śląski – Korfanty"

Warszawa | XVIII Kwartesencja – urodzinowe premiery

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kwartesencja – wspólne dziecko zespołu Royal String Quartet – osiągnęło pełnoletność. Urodzinowy Festiwal odbędzie się w dniach 20–22 czerwca 2022 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny!

W tym roku ze względu na sytuację na świecie urodzinowy festiwal nie będzie ani huczny, ani uroczysty. Czeka nas za to dużo emocji dzięki muzyce w wykonaniu Gospodarzy, jak i specjalnie zaproszonego gościa – Zoltana Almashi’ego – jednego z najciekawszych wiolonczelistów i kompozytorów Ukrainy. Wspólnie z Royal String Quartet zagra on słynny Kwintet smyczkowy C-dur Franza Schuberta, jedno z ostatnich dzieł artysty. Wieczór rozpoczną nadal niestety aktualne Czarne Anioły Georga Crumba – zmarłego w tym roku kompozytora, który nazwał swój utwór „rodzajem przypowieści na temat naszego znękanego współczesnego świata” i opatrzył komentarzem „in tempore belli” (w czasie wojny). Powstała w 1970 roku kompozycja była mocnym głosem sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie.

Czytaj więcej: Warszawa | XVIII Kwartesencja – urodzinowe premiery

Katowice | Koncert z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

19 czerwca 2022 o godz. 18.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miał miejsce koncert z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Za pulpitem dyrygenckim stanie José Maria Florêncio. W roli solisty – pianista Piotr Sałajczyk.

W czerwcu mija sto lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. Po trzech powstaniach i plebiscycie rozpoczęło się formalne przejęcie przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska. 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki rynek od strony Szopienic, witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej.

Katowice celebrują tę wyjątkową rocznicę serią wydarzeń, których zwieńczeniem będzie uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów zaprasza na cykl koncertów „Muzyka na Wagę", który odbędzie się w dniach 19 czerwca – 18 sierpnia 2022 w Będzinie i Tarnowskich Górach. Kluczem do wszystkich wydarzeń tego artystycznego eko-projektu są plastikowe nakrętki, stanowiące niejako bilet wstępu.

Koncerty będą miały miejsce w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie i Pałacu w Rybnej. „Bilety” (nakrętki) przed wejściem na koncert zostaną zebrane i przekazane do miejskich „koszy-serc”. Repertuar koncertów skonstruowany został tak, by uczestniczyły w nim całe rodziny: w programie znalazły się polska muzyka współczesna (m.in. utwory Wojciecha Kilara, Henryka Kuźniaka, Dariusza Zbocha), muzyczna bajka, arcydzieła muzyki klasycznej, tango, pieśni neapolitańskie oraz muzyka z takich filmów, jak Misja, Cinema Paradiso, Ziemia obiecana, Vabank.

Czytaj więcej: Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę

X Dolnośląski Festiwal Muzyczny: „Romantyczna dusza”

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 18 czerwca – 11 listopada 2022 odbędzie się X Dolnośląski Festiwal Muzyczny. „Romantyczna dusza” to motyw przewodni jubileuszowej edycji, której program nawiązuje do obchodów Roku Polskiego Romantyzmu. Zainauguruje wydarzenie nadzwyczajny recital legendarnej Lidii Grychtołówny w Teatrze Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju.

Główną ideą Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego jest od samego początku prezentowanie najwybitniejszych dzieł kultury muzycznej, zarówno polskiej jak i światowej, we wnętrzach teatrów, pałaców, zamków i kościołów na Dolnym Śląsku. W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się utwory kompozytorów polskich i zagranicznych z okresu romantyzmu oraz odwołannia do nich w muzyce współczesnej. Wystąpią tak znani muzycy, jak Magdalena Cornelius-Kulig (dyrektorka artystyczna Festiwalu), akordeonista i kompozytor Maciej Zimka, Dariusz Wójcik (dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku), pianista Marek Szlezer, sopranistka Małgorzata Rodek, organiści Luigi Vincenzo, Stefano Manfredini, Stefano Pellini, fleciści Alma di Gaetano, Janos Balint, klarnecista Giordano Muolo, a także Chór Filharmonii Krakowskiej i Aighetta Quartett.

Czytaj więcej: X Dolnośląski Festiwal Muzyczny: „Romantyczna dusza”

Kraków, Łomża | „Scena Muzyki Polskiej”: Jakub Jakowicz i Łukasz Chrzęszczyk

POLMICZnakomici polscy wirtuozi – skrzypek Jakub Jakowicz i pianista Łukasz Chrzęszczyk – wystąpią w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, którego współorganizatorami są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonie w całej Polsce. Koncerty będą miały miejsce 19 czerwca 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz 22 czerwca o godz. 18.30 w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Na program koncertów składają się dzieła czwórki kompozytorów reprezentujących dwa pierwsze pokolenia polskich twórców urodzonych w XX wieku: starszych nieco Artura Malawskiego (1904–1957) i Grażyny Bacewicz (1909–1969), oraz dwójki rówieśników – Henryka Mikołaja Góreckiego (1933– 2010) i Krzysztofa Pendereckiego (1933–2020). Łączą ich wszystkich przeszło dwie dekady dzielenia wspólnej rzeczywistości, obfitującej w wydarzenia niezwykle doniosłe i odciskające niepodważalne piętno na sposobie postrzegania świata.

Czytaj więcej: Kraków, Łomża | „Scena Muzyki Polskiej”: Jakub Jakowicz i Łukasz Chrzęszczyk

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Szymanowski, Mozart, Skoryk i Bacewicz

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

18 czerwca 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykona I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, Symfonię nr 41 „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusa Mozarta, Uwerturę na orkiestrę Grażyny Bacewicz oraz Melodię Myrosława Skoryka.

Solistką będzie znakomita skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, laureatka wielu konkursów skrzypcowych, m.in. III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. W 2007 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego, umiejętności doskonaliła między innymi pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Koncertuje jako solistka i kameralistka na najważniejszych estradach wielu krajów. Od 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku koncertmistrza.

Piotr Maculewicz

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Katowice | Zakończenie sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowych 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 czerwca 2022 o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna zakończy sezon artystyczny – 41. już w historii tego zespołu Filharmonii Śląskiej. Podczas koncertu, który zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Maciej Tomasiewicz, zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Béli Bartóka i Kazimierza Serockiego. W roli solisty wystąpi znakomity artysta, pianista Piotr Sałajczyk.

Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego powstał na zamówienie Polskiego Radia. Może być on wykonywany zarówno na fortepianie, jak i klawesynie, bo właśnie wirtuozka tego drugiego instrumentu – Elżbieta Chojnacka – była artystką, dla której dzieło zostało napisane.

Nim przejdziemy do drugiego utworu z fortepianem, zabrzmi Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe Kazimierza Serockiego. Solista powróci na estradę w II Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara, powstałym w 2011 roku.

Czytaj więcej: Katowice | Zakończenie sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Katowice | Anna Sułkowska-Migoń, Tymoteusz Bies oraz uczestnicy Akademii NOSPR i RSPO Academy

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 czerwca 2022 o godz. 17.00 w siedzibie NOSPR wystąpią uczestnicy Akademii NOSPR i RSPO Academy pod dyrekcją Anny Sułkowskiej-Migoń. W roli solisty usłyszymy pianistę Tymoteusza Biesa.

Występ młodych utalentowanych artystów w Katowicach poprzedza koncert w dniu 18 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Konserthuset Stockholm w ramach projektu NOSPR „Instytucje przyszłości – współpraca NOSPR i Konserthuset Sztokholm”, na który NOSPR pozyskał dotację w ramach programu MKiDN „Kultura inspirująca”. Akademię NOSPR wspiera Związek Artystów Wykonawców STOART.

Muzycy zaprezentują Małe requiem dla pewnej polki op. 66 Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina (w wersji kameralnej), a także A Walk By Heart Britty Byström i Lyrisk fantasi Larsa-Erika Larssona.

Czytaj więcej: Katowice | Anna Sułkowska-Migoń, Tymoteusz Bies oraz uczestnicy Akademii NOSPR i RSPO Academy